Juridisch touwtrekken om gestolen schatten Klimaatschommelingen voor en na de ijstijd Wetenschap Een ster wordt (even) geboren Scepsis over supergeleiding Bijzonder waterhoentje van Tristan da Cunha Planten voor produktie van kunststoffen WOENSDAG 5 JANUARI 1994 Dichtgeslibde ader 'stofzuigen' GRONINGEN HENK HELLEMA In onze welvaartsmaatschappij vormen vetrijke stolsels in bloedvaten een belangrijk volksgezondheidsprobleem, ge tuige de vele hartinfarcten, her seninfarcten en trombosebe nen. In de loop der jaren zijn talloze oplossingen bedacht om dichtgeslibde vaten weer open te maken. Er zijn medicamen ten uitgedokterd waarmee stol sels kunnen worden opgelost, een ballonnetje kan de vernau wing wegdrukken, met een mi nuscule rotor kan de 'plaque' worden weggeschraapt of men opent het bloedvat met een laserstraal. Geen oplossing is tot nu toe optimaal gebleken, elk heeft zijn voor- en nadelen. Het probleem van aanslibbin gen doet zich echter niet alleen in het buizensyteem van ons li chaam voor. Ook de olie-indu strie heeft daar last van. Olie techneuten hebben daar een oplossing voor gevonden. In een sterk met aanslibbingen vervuilde buis brengt men een slang in, waardoorheen met grote kracht vloeistof wordt ge leid. De slang is echter niet he lemaal dicht, op een bepaalde plaats heeft die een opening. Door de sterke vloeistofstroom ontstaat op de plaats van de opening een onderdruk. Men zuigt als het ware de aanslibbin gen in de buis weg. Wat in een oliebuis kan, moet in principe ook in een bloedvat mogelijk zijn, moet een slimme rik hebben gedacht. Het moet alleen allemaal wat kleiner en fijner worden uitgevoerd. Het Amerikaanse bedrijf Cordis in het Drenthse Roden, dat een naam hoog te houden heeft op het gebied van medische cathe ters, zou dat kunstje wellicht kunnen klaren, was de gedach te. Het heeft enige overredings kracht en tijd gekost. Maar bin nenkort hoopt het bedrijf met een 'hydro-lyser' op de medi sche markt te komen. Een me disch stolselzuigertje in zakfor maat. In Engeland heeft men de zuig-catheter reeds de naam 'Hoover' gegeven. De Amsterdamse radioloog J. Reekers is enthousiast over de zuig-catheter. "Het werkt echt fantastisch", zegt hij in het blad 'AMC Magazine' van het Am sterdamse Academisch Medisch Centrum. "In een paar minuten zijn alle bloedstolsels verdwe- In totaal zijn er nu zo'n zestig patiënten mee behandeld, van wie twintig in ons land. Reekers noemt het 'een zeer innovatief instrument, dat legio mogelijk heden biedt'. Voor we weten of dit Drenthse stolselzuigertje het werkelijk gaat maken, zullen evenwel veel meer patiënten met de 'hydro-lyser' moeten worden behandeld en in de tijd worden gevolgd. Heel even wordt, in het cen trum van Londen, een ster ge boren als drie triljoen Watt aan elektriciteit door een dunne ve zel wordt gevoerd. Dat is twee maal de gemiddelde hoeveel heid stroom die dagelijks in de VS wordt geproduceerd. In een miljardste van een seconde be reikt de vezel een temperatuur van 100 miljoen graden Celsius en wordt vermorzeld door mag netische velden. De vezel zal dan een dichtheid bereiken, die 10.000 maal hoger is dan even tevoren, wordt dan een thermonucleair plasma, dichter ineen geperst dan de krachtbron van de zon, en on geveer gelijk aan het materiaal van zogeheten 'witte dwergster ren'. Buiten Londens Imperial College, waar het experiment wordt uitgevoerd, zullen voet gangers overigens niets merken. Hoewel het aantal Watts heel hoog lijkt, is het, uitgesmeerd over twee minuten, niet meer dan het equivalent van 4 kilo- Wattuur. De stroomstoot is Een Britse onderzoeker is bezig een stroomstoot door een vezel te jagen. foto»ap evenwel ongelooflijk kort. On derzoekers hopen dat de appa ratuur waarop het experiment wordt uitgevoerd harde gege vens zal opleveren over de om standigheden in het hart van een ster. S BOUWMANS De droom is, dat ééns elektrici teit door een kabel loopt, zon der onderweg stroom te verlie zen. Nu gaat bij stroom trans port steeds energie verloren door elektrische weerstand. Su pergeleidend materiaal, waarbij de weerstand in bepaalde om standigheden verdwijnt, lijkt de oplossing van het probleem. Helaas is het nog maar heel be perkt te gebruiken. Het verschijnsel doet zich alleen voor bij bepaalde metalen en materialen die sterk gekoeld zijn, met vloeibare helium of stikstof, tot temperaturen lager dan min 150 graden Celsius. Een moeilijk toepasbaar en kostbaar procédé. Recent maakten onderzoekers in twee wetenschappelijke tijd schriften melding van afzonder lijke experimenten, waarbij ze erin slaagden een materiaal te ontwikkelen dat al bij min 23 graden Celsius een elektrische weerstand van (bijna) nul heeft. Nog maar een graad of 40 ver wijderd van de ideale warmte kamertemperatuur waarin supergeleiding mogelijk zou moeten zijn om er veel en heel praktisch gebruik van te kunnen maken. In Nederland wordt terughou dend op de publikaties gerea geerd. Supergeleidingsexpert prof. dr. H. Rogalla van de Technische Universiteit Twente is afwachtend. En ook dr. Cees Dekker, wetenschappelijk me dewerker van de vakgroep su pergeleiding van de TU Delft, wil eerst zien wat een herhaling van de experimenten door an dere onderzoeksgroepen ople vert. In het ene artikel mist Dekker een gedegen wetenschappelijke onderbouwing van het experi ment, terwijl hij ook vraagte kens plaatst bij het andere nog niet officieel gepubliceerde arti kel. „Volgens mij is het een storm in een glas water". Supergeleiding is een natuur kundig verschijnsel dat in 1911 werd ontdekt door de Leidse hoogleraar Kamerlingh Onnes en G. Holst. Het doet zich voor in bepaalde metalen (bijvoor beeld lood, of de legering niobi- umgermanium) bij het absolute nulpunt, min 273,15 graden Celsius. Lange tijd was de vin ding alleen van academisch nut. Tot onderzoekers medio ja^en tachtig die temperaturen al maar wisten terug te brengen en ook materialen ontwikkelden waarbij een 'hoge' temperatuur al tot supergeleiding leidde. Het record werd bereikt met een ko peroxide-materiaal op minus 140 graden Celsius. „Voor een gemiddeld mens is dat ijskoud, voor ons is dat al hoog", zegt de Delftse wetenschapper Cees Dekker. Inmiddels wordt het verschijn sel toegepast bij magneten- bouw, in medische apparatuur (mri) en voor zeer gevoelige de tectieapparatuur, bijvoorbeeld om onderzeeërs op te sporen. Ook hebben vindingen op dit terrein al geleid tot de ontwik keling van snellere en compac tere computers. Dekker zelf denkt dat in de nabije toekomst vooral nog wat vooruitgang zal worden geboekt bij het omlaag brengen van de kritische tem peratuur van min 140 graden. Mocht het inderdaad al moge lijk zijn supergeleiding te ver krijgen bij vrieskisttemperatuur, dan zal de man in de straat daar nog niet veel van merken, meent Dekker. „Voor toepassin gen die nu al bestaan, wordt het koelen veel gemakkelijker en goedkoper'Stroomtransport zonder elektriciteitsverlies is dan nog altijd niet mogelijk. „De elektriciteitskabels hoeven voorlopig nog niet vervangen te worden". LEEUWARDEN NDUK Schliemanns vrouw Sophia, be hangen met een deel van de siera den die in Troje werden opgegra ven. foto npa Kunstschatten zijn sinds mensenheugenis mikpunt van diefstal, verduistering en roof. De oude Romeinen sleep ten al karrevrachten Griekse kunst naar Rome, Napoleon stroopte het Vaticaanse museum af, de Duitsers brachten in de Tweede Wereldoorlog wagonladingen vol kunst uit alle windstreken naar de Heimat. Pas eind achttiende eeuw komt er voor het eerst wetgeving ter bescherming van het culturele erfgoed. Later worden er multi- en bila terale verdragen gesloten die het teruggeven van gestolen kunst regelen. Tegenwoordig zit er redelijk schot in het teruggeven van onrechtmatig verkregen kunst, maar de lijst van verdwenen kunstschatten is nog altijd lang. Meador maakte deel uit van het geallieerde leger en stuurde de-schat brutaal per post naar zijn huisadres in de VS. Na de oorlog wist uiteraard niemand waar de schat gebleven was. Pas in 1990 dook ze weer op, ergens in de staat Texas. Joe Meador was toen sinds twee jaar dood. Zijn erfgenamen (lees: hun ad vocaten) achtten de tijd rijp om met de Quedlinburgschat in de openbaarheid te treden. In de VS is juridisch vastge legd dat iemand die kunst ont vreemdt er geen enkele aan spraak op kan maken. Ook als het gestolen object verkocht wordt aan een onschuldige ko per, behoudt de oorspronkelijke eigenaar het eigendomsrecht. Maar om een gestolen kunst werk terug te krijgen, moet de oorspronkelijke eigenaar een claim indienen bij de rechter en bewijzen dat hij de echte eige naar is. In de VS verjaart een kunstdiefstal in de meeste sta ten na 50 jaar, maar als de wet tige eigenaar ook na die periode zijn eigendomsrecht kan bewij zen, krijgt hij alsnog zijn kunst werk terug. Eens gestolen blijft gestolen, maar er school in het geval van en aantal verdwenen I kunstschatten is on- langs boven water ge komen en daarover brandde di rect een juridische strijd los. Bij vermissing van kunstvoorwer pen met een belangrijke sym bolische waarde kan de natio nale trots aangetast zijn. Zoals bij de Elgin-marbles, de be roemde beelden van het Atheense Parthenon die in het British Museum staan tentoon gesteld. Vaak ook beloopt de waarde van verdwenen kunst schatten tientallen miljoenen guldens en dat is een robbertje juridisch vechten wel waard. De verdwenen schat van Quedlinburg (Duitsland) is een goed voorbeeld hoe munt werd geslagen uit geroofde kunst. Niet door de dief, maar door zijn erfgenamen. In april 1945 ontvreemdde de Amerikaanse soldaat Joe Meador uit een mijnschacht bij Quedlinburg een kist met een 14de-eeuws manuscript, met juwelen afge zette relieken en andere mid deleeuwse kostbaarheden. de Quedlinburgschat een geme ne adder onder het gras. De Duitse regering had namelijk geen claim ingediend, omdat men gewoon niet wist wie de schat had gestolen en waar ze zich bevond. Ten tweede was de dief overleden en de diefstal bij na verjaard. Deze situatie bracht de advocaten ertoe om de erfgenamen van Joe Meador naar voren te schuiven als 'eer lijke vinders'. Om de schat weer in Duits bezit te krijgen en niet in een juridisch wespennest verzeild te raken (met hoge kosten), be sloot de Duitse regering de erf genamen een 'vindersloon' te betalen van rond de 7 miljoen gulden. Toen het beroemde veiling huis Sotheby's de veiling van de laat-Romeinse Sevsoschat aan kondigde (.eigendom' van de markies van Northampton), eis ten de regeringen van Libanon, Kroatië en Hongarije de schat direct op. Het enige wat men van de Sevsoschat wist, was dat die in de jaren zeventig was op gegraven. De schat bestaat onder ande re uit veertien fraai bewerkte zilveren schalen en zou meer dan 100 miljoen gulden waard zijn! Wat de inhoud van de claims van de eisende landen precies zal zijn, is nog niet dui delijk. Om een succesvolle claim in te dienen, moet wor den aangetoond dat de schat uit het betreffende land afkomstig is en dat de schat werd ont vreemd op 'het moment dat wetten, die het culturele erfgoed beschermen, in werking waren. Ronduit sensationeel was de herontdekking in 1992 van het Goud van Troje in het Moskou- se Poesjkin Museum. De uit on geveer 2100 voor Christus date rende goudschat was in 1873 door de Duitser Heinrich Schliemann in Turkije opgegra ven. Het maakte hem op slag wereldberoemd. Op aandringen van vooraanstaande landgeno ten schonk hij de schat in 1879 aan een Berlijns museum. Daar stond hij tot het eind van de Tweede Wereldoorlog tentoon gesteld. Toen de bombardementen van de geallieerden heviger werden en de Duitse nederlaag onafwendbaar was, werd veel kunst in allerijl ondergebracht in kloosters, mijnschachten en grotten. Wisselgeld voor later, dachten de Nazi's, maar ze kwamen bedrogen uit. Want wat de Duitsers aan kunst uit de Sovjet-Unie hadden geroofd, werd door de Sovjets net zo hard weer teruggeroofd. Nu de Sovjet-Unie uiteen is gevallen, wordt pas duidelijk hoeveel vermiste kunst zich in de nieuwe republieken bevindt. Berlijn haalde in elk geval opge lucht adem toen het Goud van Troje weer boven water kwam. Bilaterale verdragen met de Russen onder Jeltsin regelen na melijk de teruggave van van el kaar gestolen kunst. Maar de Russen hebben opeens niet zo veel haast meer met de uitvoe ring van het verdrag. Met de huidige politieke problemen willen ze geen uitverkoop hou- den van kostbare kunstvoor werpen. Om heetgebakerde commu nisten en nationalisten kalm te houden, is de Duitse claim niet eens officieel bevestigd. De Rus sen zeggen dat het Goud van Troje eerst wordt onderzocht door Russische experts. Dan volgt een tentoonstelling in Moskou, die daarna naar Tur kije en Griekenland verhuist. Wat er daarna mee gebeurt, weet niemand. Want aan de claim van de Duitsers hangt ook een vies luchtje. Schliemann bakte de Turken namelijk een enorme poets. Toen hij de schat had gevonden, liet hij snel in Parijs een replica maken en overhandigde die aan de Tur ken. De echte schat smokkelde hij het land uit. Al jaren worden in de ijskappen op Antarctica en Groenland die pe gaten geboord. Kilometers diep. De immense ijskappen die in de loop van honderdduizen den jaren laag voor laag zijn ge vormd, vertegenwoordigen na melijk een stuk historie van het aardse klimaat. In het ijs liggen de sporen besloten van tempe ratuurwisselingen en van stof- en gasconcentraties in de at mosfeer sinds onheuglijke tij den. Hoe dieper de boorcilinders in het ijs doordringen, des te ouder het materiaal doorgaans is dat naar boven wordt ge haald. Op het Russische onder- zoeksstation 'Vostok' is men op die manier al doorgedrongen tot ijslagen die, in de vorm van sneeuw, bijna 500.000 jaar gele den ontstonden en op Groen land heeft men uit twee, bijna drie kilometer diepe boorgaten ijs gevonden dat ongeveer 95.000 jaar geleden werd ge vormd. Eén van de meest spectacu laire ontdekkingen van dit ijzige onderzoek was, eind vorig jaar, dat het eind van de laatste ijs tijd, 10.500 jaar geleden, ge paard ging met een reeks van opvallend abrupte tempera tuurveranderingen die zich bin nen enkele tientallen jaren vol trokken. Daarbij was sprake van verschillen in temperatuurge- middelden tot bijna tien gra den. De twee boorgaten op Groen land liggen een kleine 30 kilo meter uit elkaar. De één is ge noemd 'Greenland Ice-core Project', kortweg 'GRIP'. Hier kijkt men vooral naar de iso topen- en chemische samen stelling en de leeftijd van het materiaal. De ander heet 'Greenland Ice-sheet Project-2' kortweg 'GISP2'. Zoals de bena ming al doet vermoeden con centreert men zich hier vooral op de gelaagdheid van het ijs. De verschillen in zowel de ge laagdheid als het hellingspa troon tussen 'GRIP' en 'GISP2' leverde onlangs een nieuw, maar wel verwacht gegeven op. Het blijkt namelijk dat ter hoog te van 'GISP2' de ijslagen ge deeltelijk over elkaar heen ge vouwen liggen. Dit is het resul taat van onderlinge verschillen in stromingssnelheden in de diepte, waarschijnlijk als gevolg van dieper gelegen obstructies zoals omhoog stekende rots- kammen van het onderliggende land zelf. Hetzelfde effect zien we ook bij aardlagen die, in de loop van honderdduizenden tot miljoe nen jaren, door enorme krach ten in de aardkorst als een sa mengedrukt tafelkleed worden geplooid en over elkaar heen gelegd. Het maakt ouderdoms- bepalingen van in die sedi- mentslagenlagen gevonden fos sielen extra ingewikkeld. De opgevouwen gelaagdheid bleek onlangs uit de verdeling van lichte en zware (zuurstof)isotopen als functie van de diepte. Jonge ijslagen bleken onder een oudere laag te liggen in plaats van andersom en boven die oude laag trof men juist weer de omgekeerde ouderdomsverdeling aan. Een duidelijke aanwijzing voor een 'tijdvouw'. Dat betekende overi gens een bevestiging van wat men bij 'GRIP' al eerder had ge vonden: een ietwat steilere hel ling van de ijslagen bij toene mende diepte. Als het ware een eerste aanzet tot de 'krul' bij 'GISP2', 28 kilometer verderop. Ter hoogte van 'GRIP' is spra- Het 'ijsreliëf' van Groenland, samengesteld met radarapparatuuraan boord van een satelliet. Ook de stromingspatronen kunnen in kaart worden gebracht. foto npa ke van een veel gelijkmatiger toename van de ouderdom. Re cent geanalyseerde ijsmonsters die de afgelopen zomer, van een diepte van 2670 meter naar boven werden gehaald, brach ten een niet minder spectacu lair gegeven aan het licht: de voorlaatste, interglaciale tijd kende veel heftiger klimaat veranderingen dan die nu. De laatste ijstijd begon onge veer 110.000 jaar geleden en werd voorafgegaan door een bijna 30.000 jaar durende, rela tief warme(re) periode. Maar zo warm blijkt het helemaal niet geweest te zijn; zeker wat be treft stabiliteit verschilde het hemelsbreed met het huidige, dat ruim 10.000 geleden begon. Analyses van de ijsmonsters van 'GRIP' laten zien dat die tijd gekenmerkt werd door gemid delde temperaturen, soms iets warmer dan de huidige maar af gewisseld door meer en veel en veel koudere perioden. Deze schommelingen voltrokken zich binnen 10 a 20 jaar. Sommige geologen denken dat er toen op gematigde breedten zelfs 'zo mers' moeten zijn geweest waarbij de gemiddelde tempe ratuur nauwelijks boven het vriespunt uitkwam. DEN HAAG ALBERT BEINTEMA Tristan da Cunha, in de zuidelijke Atlantische Oceaan, is het meest geïsoleerde eiland ter wereld. De zee is er rijk aan voedsel, dus barst het er van de pinguïns, al batrossen en stormvogels, die binnen een straal van 1000 kilometer nergens anders kunnen broeden. Daar leeft een bijzonder waterhoentje, dat niet kan vliegen. Het is verder alleen te vinden op het nabij gelegen ei land Gough. Dat beestje wilde ik zelf wel eens aan schouwen. Tristan is een vulkaan met een hoogte van 2000 me ter en een doorsnede van 10 kilometer, aan alle kanten omgeven door bloedstollend steile kliffen tot 600 meter hoogte, met onheilspellende wolkenmassa's die om de berg heen kolken. Aan één kant ligt onderaan de steile, zwarte wand een smal groen plateautje. bjat en winde rig- Daar leiden 297 zielen een eenvoudig bestaan. Ze le ven van de verbouw van aardappelen, het vissen op kreeft en het uitgeven van postzegels. Zij hebben het niet zo op buitenstaanders en wensen zeker niet uitge maakt te worden voor onwetende eilanders. Gemakke lijk kom je er niet. Er zijn slechts 8 scheepsverbindin gen per jaar, met beperkte accommodatie. De Eilan- draad bepaalt of je op het eiland mag komen. Die ver gadert niet vaak. Bovendien doet de post er maanden over. Dus moet je geduld hebben. Voordat je dan ver voer geregeld hebt ben je al gauw twee jaar bezig. Een door een hond doodgebeten waterhoen. De eilanders haten de vogels en zetten de honden op tegen de hoentjes. foto albert beintema Al die moeite had ik er voor over om naar die speciale waterhoentjes te kijken. We weten tenslotte niet eens met welk waterhoentje we te maken hebben. Het hoen tje van Tristan is in 1861 beschreven en in 1873 uitge storven verklaard. Er zijn twee huidjes bewaard geble ven, in het Brits Museum. In 1891 werd een identiek hoentje ontdekt op het buureiland Gough, 400 kilometer verderop. Dat hoentje wordt niet met uitsterven bedreigd. In deze eeuw be dachten wetenschappers dat het onwaarschijnlijk was dat waterhoentjes tot nietvliegende hoentjes zouden evolueren op twee eilanden, zonder van elkaar te ver schillen. Die twee bewuste huidjes zouden per ongeluk een verkeerd etiketje gekregen kunnen hebben en het Tristanhoentje zou dan nooit bestaan hebben. Toevallig wist ik dat de hoentjes op Tristan al lang vóór 1861 door velen zijn gezien, gevangen en gegeten. In 1972 heb ik daarover gepubliceerd en in 1973 wer den op Tristan levende waterhoentjes gevonden, ver van het dorp, in een onherbergzaam gebied. Zijn nu de Tristanhoentjes herontdekt? Of zijn zij afkomstig van Gough? Er is immers geen verschil te zien en in 1956 zijn vogels van Gough op Tristan losgelaten door bio loog Swales, die beter had moeten weten. Inmiddels hebben zij zich over tweederde van het eiland verbreid en de bewoners haten ze. Zij zeggen dat ze de eieren van albatrossen lek pikken en leeg slobberen, terwijl die grote stomme beesten daar niks tegen doen. Begin 1993 is Swales naar Tristan geweest om bloed te halen voor een collega die met DNA-onderzoek wil vaststellen met welk hoentje we te maken hebben en in oktober ben ik er geweest om te kijken wat ze met die albatros eieren uitspoken. Welnu, ik heb ze gezien: hoentjes, al batrossen en eilanders. Ik heb niet gezien dat hoentjes eieren jatten, maar dat komt natuurlijk doordat ik een onwetende buitenstaander ben, diploma's of niet. Dat gevoel kende ik overigens al. Ik heb mij ooit als Hollan der met Friese kievitseieren bemoeid. Dramatische groei keelkanker onder kinderen Oekraïne LEEUWARDEN HERMAN DAMVELD Het aantal door de Tsjernobyl- ramp veroorzaakte gevallen vat keelkanker bij kinderen groeit dramatisch. Dat heeft de We- reldgezondheids-organisatie (WHO) na onderzoek in de Oek raïne vastgesteld. Vijftig keer zo veel kinderen als verwacht lij den er aan. Inmiddels blijft de dreiging van een nieuwe ramp met de in 1986 verongelukte kerncentrale bestaan. Rond de centrale is kort na het ongeluk een omhulling ge bouwd, de zogeheten sarcofaag Deze omhulling staat op instor ten, waardoor weer radioactievt stoffen kunnen vrijkomen. De sarcofaag kan een flink pak sneeuw niet verdragen. De regering van de Oekraïne schreef twee jaar geleden een prijsvraag uit voor plannen om de sarcofaag te redden. Een Franse onderneming won deze zomer. Het Kernenergie-agent-i schap van de OESO, het samen werkingsverband van de rijke j landen, was het niet eens met deze prijsvraag. Dit agentschap heeft de rege ring van de Oekraïne er toe be wogen om eerst een studie uit te laten voeren naar de voor waarden voor het oplappen van de rampcentrale. Die studie zal in september '94 gereed zijn. Pas dan kan de opdracht tot verbetering verstrekt worden. Verzonken stad nabij Split ZAGREB DPA Archeologen hebben in de buurt van de Kroatische haven-1 stad Split, aan de Dalmatische kust, de restanten van een ver zonken stad uit de oudheid ont dekt. Deskundigen vermoeden dat zij op de helleense stad Si- cula zijn gestoten, die als een van de belangrijkste handelsha vens in de omgeving gold. „De gebouwen hebben ondubbel- zinnig kenmerken van de hel leense cultuur", verklaarde de archeologe Ivanka Bilic. De speurtocht naar de stad, die al in de werken van de Romein se schrijver Plinius voorkomt, heeft meer dan 100 jaar niets opgeleverd. Duikers ontdekten de nederzetting twee tot zes meter onder het wateropper vlak. Een deel van de gebouwen zou in zeer goede staat zijn. De onderzoekers hebben tot nu toel gouden en aardewerken voor werpen aangetroffen en mun ten uit de 2de tot 5de eeuw na Christus. UTRECHT ANP Landbouwgewassen dienen vóór de produktie van voedsel, maar zij kunnen ook worden gebruikt voor de vervaardiging van kunststoffen, wasverzach- ters en andere produkten. Dat 1 blijkt uit een onderzoek van Utrechtse biologen. Zij slaagden erin verschillende soorten plan ten zodanig genetisch te veran deren, dat deze grote hoeveel heden zogenoemde fructanen produceren. Deze suikerachtige stoffen kunnen als grondstof worden gebruikt voor produk ten die nu nog uit aardolie wor den vervaardigd. Voor de resultaten van het on derzoek van de vakgroep Mole culaire Celbiologie van de Rijks universiteit in Utrecht is inmid dels octrooi aangevraagd. Het zaadveredelingsbedrijf Van der Have uit Rilland heeft een optie op de rechten. Tot nu toe was alleen de cicho reiwortel een bron van fructa nen. Nadeel van de cichorei wortel is echter, dat deze slechts] laagpolymere fructanen levert. Daardoor zijn deze stoffen al leen van nut als laagcalorische zoetstof in voedingsmiddelen. Voor andere industriële toepas singen is hoogmoleculair fruc- taan nodig. De onderzoekers gebruikten een bepaald gen dat planten aanzet tot de produktie van een enzym. Dit zet sucrose, de che mische naam voor consumptie suiker, om in hoogmoleculaire fructanen. Deze kunnen op een eenvoudige manier uit de plan ten gewonnen worden. Het Ril- landse bedrijf werkt nu aan de 'inbouw' van de genen in be langrijkeakkerbouwgewassen zoals suikerbiet.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 18