Vrouwen blijven schaars bij politie Een spreuk om het weer te voorspellen Geen gedwongen ontslagen bij Menken Van Grieken Het Gesprek van de Dag/Randstad ol Water zakt Politie vreest voor leven directeur advertentieblad Zijn haar voorspelt weinig goeds Voorjaar zal koud en vochtig blijven 'Je reinste nonsens' 1 WOENSDAG 5 JANUAR11994 Lage uitstroom blokkeert instroom vrouwen De politie in de regio Hollands Midden heeft in 1995 geen 25 procent vrouwen in dienst. Het korps kan het streefcijfer onmogelijk halen, onder meer omdat het per soneelsverloop zeer gering is. Jaarlijks worden slechts en kele nieuwe mensen aangenomen. Het aandeel vrouwen in de uitvoerende dienst, nu 12 procent, kan daardoor slechts heel langzaam stijgen. die maatschappij. Daarom wil len we ook het aantal allochto nen vergroten." Zijzelf heeft geen bezwaar tegen handha ving van het streefgetal van 25 procent. „Dat zorgt ervoor dat elk korps zijn best doet meer binnen te halen." 1 monica wesseling Dat constateert A. Middel, die bij het korps belast is met emancipatiezaken. Middel rea geert op uitlatingen van de Lan delijke Politie Emancipatie Commissie. De commissie vindt dat het officiële streefcijfer van 25 procent vrouwen in 1995 bijgesteld moet worden. De meeste korpsen zitten nu op bijna 13 procent vrouwen. Dat betekent dat ze onmogelijk het streefgetal kunnen halen. Om ervoor te zorgen dat toch het aantal politievrouwen sneller groeit, wil de commissie dat een convenant wordt afgesloten tus sen de ministers van binnen landse zaken en justitie en de politiekorpsen. Middel onderschrijft de nood zaak om meer vrouwen binnen de politie te halen, van harte. „De politie is onderdeel van de maatschappij en moet daarmee ook een afspiegeling zijn van Laag verloop Hollands Midden kent, zeker in vergelijking met andere politie korpsen, een uitzonderlijk laag verloop. Per jaar kunnen maar een paar nieuwe mensen wor den aangenomen, dus kan het aandeel vrouwen in elk geval op deze manier niet snel stijgen. Door alleen vrouwen aan te ne men, stijgt het percentage wou wen wat sneller. Toch is dit niet de bedoeling. „Als we alleen af en toe een allochtone nieu weling, krijg je een heel scheve opbouw in dienstjaren. Boven dien geeft dit, en terecht, scheve ogen bij de blanke mannen die ;Jjn_ WASSENAAR MONICA WESSELING De malaise in de zuivel gaat grotendeels dë deur van zuivelfabriek Menken Van Grieken in Wasse naar voorbij. Van de 350 arbeidsplaatsen zullen er komend jaar slechts een tiental wegvallen als ge volg van een efficiëntere werkwijze. Gedwongen ontslagen zijn uitgesloten; via natuurlijk verloop is het verlies op te vangen. Dat zegt directeur R. Luycks van de Wassenaarse vestiging van Men- ken-Landbouwholding. Luycks reageert op de sombere voorspellingen van voorzitter Schelhaas van het Produktschap voor zuivel. Voor de hele Nederlandse zuivelin dustrie wordt komend jaar een verlies van 2500 banen verwacht. Luycks: „De Wassenaarse vesti ging is een vreemde eend in de bijt. Wij produce ren alleen dagverse produkten zoals melk, vla en yoghurt. Omdat we niet exporteren, deert ver minderingvan exportsubsidies ons niet." Jaarlijks wordt in Wassenaar 200 miljoen liter zuivel geproduceerd. Die hoeveelheid neemt vol gens de directeur niet toe. De prijzen staan wel onder druk: door het wegvallen van de Europese grenzen is de concurrentie vanuit België en Duitsland feller. Bovendien is sinds oktober van verleden jaar de minimumprijs voor melk afge schaft. Luycks: „Verleden jaar boekten we als hol ding nog een winst van omstreeks 20 miljoen gul den. Die zal dit jaar iets lager liggen." dan opeens niet meer aan de bak zouden kunnen komen." Hollands Midden heeft de strijd aangebonden tegen de seksuele intimidatie. Ook daar mee valt volgens Middel het percentage wouwen te vergro ten. „Seksuele intimidatie kan, samen met andere factoren, een reden zijn om bij de politie weg te gaan. Net als bij alle andere korpsen, komt seksuele intimi datie ook hier voor." Hollands Midden wil, zo zet Middel uiteen, intimidatie voor komen door alle medewerkers een gedragscode voor te schrij ven. Bij beoordelingsgesprek ken wordt niet alleen gekeken naar het praktische werk van een agent, maar ook naar de manier waarop hij met zijn me demensen binnen en buiten het korps omgaat. Vermindering van de uit stroom is ook mogelijk door wouwen betere carrière-per spectieven te bieden. „Nog geen twee procent van de hoge re functies wordt door wouwen bekleed. Voor een aantal vrou wen is dat reden om bij de poli tie te vertrekken." Het instellen van kinderopvang is de jongste maatregel waaarmee Hollands Midden meer wouwen bij het korps wil houden. volendam/hoorn Zandzakken voor de deur, kleidijken om de ergste aanvallen van het water te keren, het vee naar hoger gelegen land, de sluis extra stevig op slot en zo hard mogelijk pompen. Niets werd de afgelopen dagen in Hoorn en Volendam nagelaten om een Noordhollandse watersnood te voorkomen. Toen de wind gistermiddag draaide en de spuisluizen bij Den Oever en Komwerderzand voluit werden ge opend, kon opgelucht worden ademgehaald. Het water zakte. Het Hoogheemraadschap van Rijnland, verantwoordelijk voor het waterpeil tussen Noordzeekanaal en Oude Rijn, zegt geen problemen te hebben met de sterk verhoogde waterstand van Maas, Rijn en IJssel- !r. Het Rijnlandgebied is omgeven door een gesloten ring van duinen en dijken. Door polderbemaling wordt overtollig regenwater afgevoerd naar de grote boezemwateren. Vier gemalen met een capaciteit die groter is dan alle poldergemalen bij elkaar voeren het teveel aan boezemwater direct af naar de Noordzee. In 24 uur kunnen deze vier gemalen ruim 13 miljoen kubieke meter water afvoeren. Dat is een kolom wa- er van 1800 meter bovenop een voetbalveld. „Er kan pas iets misgaan wanneer alle gemalen tegelijkertijd uitvallen", zegt woordvoerder Van den Hoek van Rijnland. „Ter geruststelling: tijdens de extreme regenval van de laatste dagen zijn de gemalen dag en nacht in werking, maar er is nergens sprake van wateroverlast in het gebied van Rijnland." FOTO HANS VAN WEEL numansdorp» Sinds„de jaarwisseling wordt in Numansdorp de 33-jarige Günther Fricke vermist, de di recteur van het succesvolle ad vertentieblad de Partikulier. De politie vermoedt dat de man slachtoffer van een misdrijf is geworden. In Frickes auto trof de recher che zaterdag een met bloed doordrenkt kledingstuk aan. De wagen stond op het Numans- gors, een bungalowpark aan het Hollandsch Diep dat voorname lijk door watersporters wordt bewoond. Een woordvoerder van de po litie in Numansdorp zegt dat Fricke zatefdagochtend vroeg spoorloos verdween na een be- Vakanties beginnen vaker in Rotterdam De luchthaven Rotterdam heeft vorig jaar evenveel passagiers verwerkt als in 1992. Dat waren er ongeveer 320.000. Dit blijkt uit de voorlopige jaarcijfers, die directeur R. Wondolleck van de luchthaven gisteren bekend maakte. Hij verwacht dat het aantal vakantiegangers dat dit jaar van de Rotterdamse luchthaven ge bruik maakt, aanzienlijk zal stij gen. Eerder werd bekend dat Holland International komend zomerseizoen vakantievluchten vanaf Rotterdam aanbiedt. Ook reisorganisator Bel Air heeft de luchthaven opgenomen in zijn programma voor bestemmin gen in Zuid-Europa. Bovendien gaat de KLM naar de Kanaalei landen Guernsey en Jersey vlie gen. Wondolleck verwacht over 1993 voor het tweede achter eenvolgende jaar een beschei den winst te kunnen boeken. In 1992 was dit 500.000 gulden. zoek aan een café. Nadat Fricke daar ruzie met een andere gast had gekregen, bracht hij zijn echtgenote naar huis en keerde terug. Over de identiteit van een 37- jarige inwoner van Numans dorp, die maandag in verband met de vermissing van Fricke is aangehouden, wil de politie geen nadere mededelingen doen. Naar aanleiding van een politiebericht, gisteravond op televisie, kwamen bij de politie twintig tips binnen. De recherche is inmiddels be gonnen met het verhoren van oud-medewerkers van ad vertentieblad de Partikulier. Het blad is onder meer te koop in Zuid-Holland, Zeeland en Noord-Brabant. De politie van Amsterdam heeft gisteren hennepplantage ontmanteld. In een loods aan het Zeeburgerpad heeft zij 5.500 planten en enkele tientallen kweeklampen in be slag genomen. Er zijn drie men sen aangehouden, onder wie de 42-jarige huurder van de loods, die ook als kweker wordt ge- Twee doden bij brand in Haagse ouderenwoning Een bejaarde man en vrouw zijn vermoedelijk door ver stikking om het leven geko men na brand in hun nieuwe woning in de Kastanjestraat in Den Haag. De woning is onderdeel van een zorgcom- plex, dat uit zelfstandige een heden bestaat. Overburen waarschuwden gisterochtend de politie om dat de ramen en vitrages van het huis zwart geblakerd wa ren. 's Nachts hadden zij nog gestommel gehoord. De poli tie zag in de woning dat de telefoon van de haak was. Blijkbaar hebben de bewo ners nog geprobeerd te bel len. aldus een politiewoord- De man werd in de kamer gevonden en de vrouw in de gang, beiden onder het roet. De keuken was geheel uitge brand. Het vuur is uit zich zelf gedoofd. Volgens een woordvoerder van de brand weer kon dat gebeuren door dat de zeer nieuwe woning goed was geïsoleerd. Hier door ontstond zuurstofge brek. FOTO UNITED PHOTO'S DE BOER We kennen 'Klazien uut Zalk' vooral als een kruidenvrouwtje. Iemand die ons wat kan vertel len over de geneeskundige as pecten van de verschillende planten om ons heen. Maar Kla zien voorspelt ook het weer. En, helaas, zij is van mening dat ja nuari een bijzonder natte maand zal zijn. Dat ziet zij aan- .haar kat. „Simon Peres, inmiddels de be roemdste kat van Nederland denk ik. Een gewone kater, maar aan zijn pels zie ik dat dit een natte maand wordt. Zijn haar slaat puntig door elkaar, is rommelig. En zijn haar ligt plat. Nog steeds. Dat betekent dat de regen blijft. Ik was een tijdje te rug op Bonaire. Daar had het anderhalf jaar lang niet gere gend. Ze vroegen of ik een voor spelling wilde doen. Dus ik vroeg of ik een kat mocht zien. Dat kon, ze kwamen ook nog met een hond aanzetten. Alle bei hadden ze van dat puntige haar dat plat lag. Als je er tegen in streek, veerde het weer plat terug. Toen zei ik: binnen vierentwintig uur gaat het rege nen. Dat kwam ook uit. Het werd een behoorlijk noodweer." Ojee, dat belooft wat! En Kla zien heeft nog twee katten- wijsheden voor ons: Kat op de stoel, reken dan op een natte boel. Kat op pad, droog wordt het nat. „Zitten de katten op een stoel, dan moet je echt op veel regen rekenen. Maar gaan ze weer voor lange tijd naar buiten, ook als het nog regent, dan weet je dat het snel weer droog wordt. Geloof me nou maar. Deze voorspellingen zijn gedaan op grond van weerkennis, niet op grond van weerkaarten zoals bij het KNMI. Zo'n kaart houdt bij voorbeeld geen rekening met draaiende wind. Zo'n kaart is te statisch." herman joustra. U klaagt over het weer, zeker weten. Het regent immers al weer sinds begin december, bij na onophoudelijk zelfs, en daar wordt geen mens vrolijk van. Helemaal niet in de winter, als het daglicht maar enkele uren onder ons is. En bij klagen over het weer hoort het klagen over de weersvoorspellingen. Het KNMI zit er met de regelmaat van de klok naast, hoor je bijna overal. Paul van Zummeren, de Belgi sche weerman die dagelijks voor Radio West zijn praatje houdt, doet het zonder de we tenschap der metereologie. Hij baseert zijn voorspellingen op andere waarnemingen, op de 'tekenen der natuur'. Vaak zijn die Voorspellingen vervat in spreuken of rijmpjes. Volks wijsheden noemt men ze ook wel. Die volkswijsheden zijn zeker niet minder nauwkeurig dan een wetenschappelijke voor spelling van het KNMI, volgens Van Zummeren. Sterker nog, ze zijn beter. „Vijfjaar geleden heb ik een jaar lang elke vrijdag een voorspelling gedaan voor de week daarop. Later werd dat dan geëvalueerd. Over een jaar gerekend bleek zeventig pro cent van de voorspellingen juist. Het afgelopen jaar was dat ove rigens iets minder dan vijftig procent, maar toch kun je zeg gen dat de spreuken gemiddeld beter scoren dan de metereolo- gische voorspellingen van het KNMI bij u." „Dat komt natuurlijk ook omdat die spreuken het resultaat zijn van vele eeuwen waarnemen. Door boeren voornamelijk. Hun vaststellingen waren van le vensbelang. Het verschil tussen een goede oogst en hongers nood. Men zegt ook wel: boeren is loeren. Ploegen èn naar de hemel kijken." Laten we wat spreuken doorne men. Wat is het voorspellende gehalte van de volgende volks wijsheden, meneer Van Zum meren? Avondrood, water in de sloot. „Dat is een goede. Als de zon ondergaat in een waternest - want daardoor krijg je de rode kleur - regent het gegarandeerd de volgende dag." Het morgenrood brengt mooi weer aan boord. „Wat typisch dat u ook met de ze spreuk aankomt. Toen ik tien jaar geleden een cursiefje had, een weerrubriekje, in het radio programma Met het oog op morgen, begonnen de luiste raars mij allerlei weerspreuken toe te sturen. De twee die u nu noemt werden het meest opge stuurd door de Nederlanders. En ook die laatste klopt rede- lijk." In januari veel regen brengt de vruchten weinig zegen (oftewel een slechte oogst). „Inderdaad. Is het heel koud dan vriest het ongedierte kapot. Ongedierte dat e zou kunnen schaden. Als het re gent, vriest het niet, dus..." Van Zummeren debiteert een soortgelijke spreuk, eentje die een slechte oogst voorspelt: Knapt januari niet van kou, dan zit men 's zomers in de rouw. Van Zummeren heeft nóg twee redelijk betrouwbare spreuken voor januari: Heeft januari koude en droge dagen, dan zal in februari de sneeuw u plagen. Als in januari de vorst niet ko men wil, verschijnt die stellig in april. Maar het kan nog preciezer vol gens Van Zummeren: Veel spreuken met een voorspellen de waarde over een langere pe riode zijn daggebonden. Daar om hier een zeer belangrijke dag in januari, bepalend voor de rest van het jaar: Is Sinte Paulus klaar, dan wacht een heel goed jaar. Op Sint-Paulus stijgt de winter te paard of breekt hij zijn nek met een reuzevaart. Is het op Sint Paulus (25 janua ri) helder, zonnig weer, dan be looft dat veel goeds voor de rest van het jaar. Gaat het juist op die dag dooien, dan is het afge lopen met de winter. Begint het op die dag echter te vriezen, dan wordt het echt winter. Binnenkort weten we het! HERMAN JOUSTRA Van Zummeren baseert zijn v spellingen behalve op spreuken ook op de zogeheten eeuwigdurende kalender, de 'calendarium oeconomicum practicum perpetuum' van Mauritius Knauer, een Duitse abt uit de zestiende eeuw. „Die voorspellingen zijn griezelig nauwkeurig", zegt van Zummeren. Voor 1994 voorspelde Knaüer het volgen de: het voorjaar zal koud en vochtig blij ven. tot halfweg de maand mei. Daarop volgt een periode van tien dagen mooi, zo mers weer (Van Zummeren: „Dan zijn in derdaad de ijsheiligen vooorbij..."). De zomer zal aanvankelijk koel en nat zijn, om te eindigen met veel onweer en grote hitte. De herfst wordt zeer regenachtig. De winter wordt in het begin overladen met veel sneeuw, om nadien te buigen onder de harde wind. Meer in detail voor wat de maand januari betreft: tot het einde van de eerste week zal het regenachtig zijn.. Het weekeinde wordt bovendien ook fris. Daarna wordt het winderig en in de laatste tien dagen van de maand zullen regen, wind, mist en r elkaar afwisselen. FOTO UNIT F D PHOTOS Dl BOER Erwin Krol heeft het niet zo be grepen op de alternatieve ma nieren om het weer te voorspel len. Neerlands bekendste weer man noemt nagenoeg alle volkswijsheden en weerspreu ken 'je reinste nonsens'. „Ik denk dat hooguit een procent of vijf van die dingen klopt. Kijk, die spreuken zijn gebaseerd op herinneringen. En wat herinnert men zich doorgaans? De ex tremen, de uitzonderingen." „Van wat het KNMI voorspelt, klopt vijfentachtig procent voor de eerste dag. Dat neemt dan af tot vijfenvijftig, zestig procent voor dag vijf. Verder kijken we niet. Dat heeft geen zin. Het weer is afhankelijk van zulke minuscule dingen. Ie kunt dan ook alleen voorspellen met een uitgebreid meetnet, een com puter die de berekeningen uit voert en deskundigen die alles interpreteren." „Dat de mensen klagen over onze voorspellingen, zegt me Kijk r r de grensstreek. De Belgen kijken daar naar het Nederlandse weerbericht. Net over de grens kijken de Nederlanders naar het Belgische weerbericht. Bij de ander is immers alles beter." „Onzin natuurlijk. Achter de voorspellingen van het KNMI èn die van het KMI in België zit dezelfde theorie. Je kunt ook geen voorspellingen doen op grond van spreuken of lokale wijsheden. En dan nog. Stel dat Klazien uut Zalk werkelijk zou kunnen zien aan haar kat of het gaat regenen. Dan kan ze nog niks vertellen over het weer in Maastricht." „Wat voor 'n weer het wordt de rest van de week? De eerste twee, drie dagen is het nog regenachtig. Dan draait de wind naar noord-oost en wordt het droger, maar ook kouder. Dat betekent lichte vorst, vooral 's nachts." HERMAN JOUSTRA

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15