Alkemade wil hekkenfabriek sluiten Kadavers langs de weg en geen goedkoop vlees mee Regio/Rijn enVeenstreek Wegens omstandigheden Jacobswoude tast dieper in de buidel voor muziekschool Wassenaarse beloond met koninklijke onderscheiding Paaltje Spookverlaat stuit sluipverkeer niet WOENSDAG 5 JANUAR11994 Politiebureau gaat vertrek bedrijven tegen leiderdorp rqv klopper Het nieuwe bedrijfsverzamelge bouw aan de Van der Valk Bou- manweg houdt veel werk bin nen de Leiderdorpse grenzen dat bijna was verdwenen. Ver scheidene bedrijven die nu kan toorruimte huren in het voor malige politiebureau waren zich al aan het oriënteren in Leiden. De verhuur van bedrijfsruim te in het voormalige politiebu reau aan de Van der Valk Bou- manweg loopt gesmeerd. In ok tober is begonnen met de wer vingvan huurders, en inmiddels is zo'n zeventig procent van de ruimte verhuurd. Woordvoerder Barnhoorn van bedrijfsmake- laar Smitsloo denkt dat het pand binnen drie maanden vol zit. Dat is vrij vlot, zo meldt hij. En dat ligt niet aan een abnor maal lage prijs of iets dergelijks. Volgens de makelaar moet voor de ruimte een 'concurrerende prijs' van ongeveer 200 gulden per vierkante meter per jaar worden neergeteld. Veel bedrijven die zich bin nenkort in het verbouwde pand vestigen, worden nu nog be stierd vanuit de woningen van de ondernemers. Er zijn veel contracten afgesloten met kleinschalige bedrijfjes als een pr-bureau, een kamerverhuur bedrijf en een tekstverwerkings firma. Vooral de grotere onderne mingen die het nieuwe verza melgebouw betrekken, verklaar den Leiderdorp bijna gedag te hebben gezwaaid omdat ze bin nen de gemeente geen geschik te ruimte konden vinden. „Blijkbaar voorziet dit pand in een grote behoefte", aldus Barnhoorn. De snelle verhuur verbaast woordvoerder Broeksma van de Kamer van Koophandel voor Rijnland niets. Deze instantie presenteerde vorig jaar al een rapport waarin een nijpend te kort aan bedrijfsruimte in Lei derdorp werd gesignaleerd. Dat ging weliswaar vooral om pro- duktieruimte, maar Broeksma heeft de indruk dat het ook met de kantoorruimte slecht is ge steld. „Vooral aan kleinere kan toren is grote behoefte." Momenteel wordt nog de laatste hand gelegd aan de ver bouwing van het pand. „Het ziet er inmiddels heel wat an ders uit dan het oude politiebu reau", aldus de makelaar. Het is de bedoeling dat er ook een bedrijf in het pand komt dat secretariaats-werk gaat ver richten voor de overige huur ders. Op die manier wordt toch de telefoon opgenomen als de kantoren onbemand zijn. In middels praat bedrijfsmakelaar- dij Smitsloo al met belangstel lenden. oegstgeest De recherche heeft gisteren een buurtonderzoek gedaan in de omgeving van het overvallen Texaco-benzinestation aan de Oegstgeester Geversstraat. Veel heeft het niet opgeleverd, hoewel een buurvrouw meldde dat ze een auto met piepende banden heeft horen wegrijden. Dit zou kunnen bete kenen dat er toch een vluchtauto is het spel geweest. Eerder meldde de politie dat de overvaller er lopend vandoor ging. De pomp werd maandagavond even na zessen overvallen. Een man met een plastic zak over het hoofd bedreigde het personeel met een vuurwapen en eiste geld. Nadat hij dat had gekregen, nam hij de benen. De ex ploitant van het benzinestation hield gisteren de deuren dicht, maar vanochtend kon er weer worden getankt. De man wil nog geen commentaar geven op de tweede overval in korte tijd. FOTO HENK BOUWMAN Lc Gemeente wil afkoopsom van 325.000 gulden betalen Jacobswoude heeft 325.000 gul den over voor het verlaten van Streekmuziekschool Rijnak koord in Leiderdorp. Aanvanke lijk wilde de gemeente een af koopsom van twee ton betalen. De school beslist binnenkort of zij met dit voorstel akkoord De muziekschool, een sa menwerkingsverband van dc gemeenten Alkemade, Rijnwou- de en Leiderdorp en tot vooi kort Jacobswoude, eiste aan vankelijk van Jacobswoude eer bedrag van 4,6 ton als voor waarde om uit te treden. De ge meente vond dat veel te veel en vroeg de provincie Zuid-Hol land om te bemiddelen in het conflict. Deze stelde enkele we ken geleden voor om 325.000 gulden te betalen. De afkoop som moet worden betaald om dat de kosten voor de muziek school nu door drie gemeenten moeten worden opgehoest in plaats van door vier. Op 1 januari van dit jaar stap te Jacobswoude officieel uit het samenwerkingsverband. De ge meenteraad had twee jaar gele den al besloten om Rijnakkoord de rug toe te keren. De inwo ners van Jacobswoude kunnen nu uitwijken naar de streekmj ziekschool in Alphen. Ook Rijnwoude wil stoppq met Rijnakkoord. De afkooj som van 1,1 miljoen guldq heeft deze gemeente daarva tot nu toe weerhouden. Alk» made en Leiderdorp hebbé voorlopig nog geen plannen o| testoppen. Als Rijnakkoord en de g» meente Jacobswoude niet ti overeenstemming komen ov( de hoogte van de afkoopsoij wordt de zaak voorgelegd aq de commissie beroepszakq van de provincie en in een latj stadium eventueel aan de Raa van State. G. Godthelp-Van Keulen uit Wassenaar is vanmiddag on derscheiden met de ereme daille in zilver in de Orde van Oranje-Nasaau. Zij kreeg de onderscheiding in het raad huis De Pauw uit handen van burgemeester P.H. Schoute. De op het eiland Terschel ling geboren Wassenaarse is ouderling van de hervormde kerk in Wassenaar. Al vele ja ren zet zij zich in voor de hulpbehoevende medemens. Dat begon al tijdens de Twee de Wereldoorlog in haar toen malige woonplaats Harlingen. Zij zorgde voor bonkaarten voor onderduikers. Ook na de oorlog was zij ac tief in verenigingen en het ker- kewerk. In 1959 kwam me vrouw Godthelp in Wassenaar wonen. Daar was zij actief in de plaatselijke christen vrou wenbond en het bejaarden- werk van de hervormde ge meente. Nu is zij ouderling voor de bejaarden in de wijk Den Deijl. De Hazelaar kan nog tien jaar openblijven hazerswoude-dorp Bedrijf blijft herrie maken Het bedrijf Hebo BV uit Roelofarendsveen hangt sluiting boven het hoofd. Hoewel de machines ruim een maand geleden door de gemeente zijn verzegeld, gaat het slijp en zaagwerk gewoon door. Ambtenaren van de gemeente Alkemade stellen B en W voor het hele bedrijf aan het Zuideinde te sluiten. er opgetreden moet worden. Eind november verzegelde de gemeente alle machines die in de werkplaats stonden. Het be drijfspand kon alleen nog maar worden gebruikt voor opslag en handel. De fabriek werkte zon der milieuvergunning en ver oorzaakte veel herrie, motiveer den B en W hun besluit. Omwo- Volgens milieu-ambtenaar L. van der Leij nemen B en W vol gende week een besluit over de toekomst van de hekkenprodu cent. „Misschien krijgt hij eerst nog een waarschuwing", zegt Van der Leij. „Iedereen is hier echter toch wel van mening dat nenden slaakten een zucht van verlichting. De rust was echter van korte duur. „Ze slijpen gewoon door. Ze trekken zich niets aan van het verbod", zeggen omwonen den D. Pieterse en het echtpaar Duivesteijn. Eigenaar Toon van der Bom van Hebo geeft toe dat hij af en toe nog slijpt 'met zo'n ding dat je al bij een hobbyzaak kan krij gen'. „Ik heb heel veel aanvra gen voor hekken afgehouden. Maar sommige bedrijven heb ik beloofd hekken te leveren. Die beloften kom ik na, anders hou ik helemaal geen klant meer over." Als zijn hele bedrijf wordt gesloten, vreest hij dat hij met zijn vijf personeelsleden naar het arbeidsbureau moet. Hij begrijpt niets van de com motie bij omwonenden. „De gemeente heeft nooit kunnen meten dat het geluidsniveau wordt overschreden", reageert hij. De Hillegommer zegt nog liever vandaag dan morgen naar een andere plek te willen ver huizen. Het probleem is echter om een ander en betaalbaar on derkomen te vinden. Garage Overigens klagen de den niet alleen over Hebo BV. Het emaastgelegen garagebe drijf van Van der Wereld BV krijgt ook een flinke veeg uit de pan. Ook daar komt veel herrie van het slijpen, draaiende mo toren en keiharde radiomuziek vandaan, zeggen ze. Onlangs kwamen de bewoners erachter dat ook het garagebedrijf, sinds het een halfjaar geleden van ei genaar verwisselde, zonder hin derwetvergunning werkt. Om wonenden hopen via de ge meente te bereiken dat ook dit bedrijf de deuren moet sluiten. Volgens milieu-ambtenaar Van der Leij loopt de garage geen gevaar om gesloten te worden. De gemeente bekijkt teel of het bedrijf een vergun ning moet aanvragen. Garagehouder Roy van der Wereld windt zich erg op over de kritiek van omwonenden. „Er is hier al 15 jaar een garage. De meesten wonen hier korter. Dan hadden ze hier niet moe ten komen wonen." Hij is be reid om de omwonenden tege moet te komen en de nodige maatregelen te nemen. „Maar dan moeten ze dat zeggen. Als je een eigen zaak hebt, denken ze meteen dat je barst van het geld. Wij moeten keihard wer ken om het hoofd boven water te houden." Zwembad De Hazelaar- mag van de gemeente Rijnwoude nog jaren open blijven. Bur gemeester en wethouders stellen voor om het bad nog tien jaar lang in bruikleen te geven aan de stichting die het bad sinds afgelopen zo mer exploiteert. In eerste in stantie had de gemeente her bad alleen voor de duur van het vorige jaar aan de stich ting uitgeleend. Stichting De Hazelaar be heert sinds juli vorig jaar het openluchtbad in Hazerswou- de-Dorp. De gemeente had het bad gesloten omdat er dure investeringen nodig zouden zijn om het open te mogen houden. De stichting heeft in eigen beheer en zon-1 der bijdrage van de gemeen te het bad zover kunnen op knappen dat de zwembadin spectie instemde met de her opening van De Hazelaar. Om op de lange termijn aan de wettelijke eisen te blijven voldoen, moet er ech ter wel flink worden geïnves teerd. De stichting is bereid deze investeringen te doen, op voorwaarde dat de ge meente zekerheid geeft over het toekomstig gebruik van het terrein. Die zekerheid zijn B en W nu bereid te ge ven tot en met 2003. De gemeente stelt echter van haar kant als eis dat de stichting niet mag rekenen op financiële steun van Rijn woude. B en W zien geen kans om bij te dragen in ex ploitatie van het bad. Dronken tegen de vangrail wassenaar Een 47-jarigeautomobilist uit Capelle aan den Ussel is gisteravond om kwart over elf op de Rijksstraatweg tegen de vangrail gereden. Een blaastest op het bureau wees uit dat de man royaal alcohol had gebruikt. Hij kreeg een rijverbod van ne gen uur en een proces-verbaal. De auto werd zwaar beschadigd. Teraarse geschept door auto ter aar Een 23-jarige inwoonster van Ter Aar is gistermorgen gewond geraakt bij een aanrijding op de kruising van de Oostka- naalweg en het Oude Kerkpad. De vrouw, die op een bromfiets reed, werd geschept door een tegemoetkomende auto die op de kruising linksaf sloeg. De vrouw is met knieletsel afgevoerd naar het ziekenhuis. Gokkast leeggehaald alphen aan den run Dieven hebben vanochtend in de kantine van een bedrijf aan de Burgemeester Bruins Slotsingel de gok kast opengebroken en leeggehaald. In de kast zat zo'n 350 gul den. De inbrekers kwamen binnen door met een steen een ruit in te gooien. Het beveiligingsbedrijf sloeg direct alarm, maar de politie kon niet meer doen dan de inbraak constateren. Bromfietsers lopen knieletsel op alphen aan den run Bij aanrijdingen in Alphen zijn gisteren twee bromfietsers gewond geraakt. Op de Castellumstraat raakte een 16-jarige Alphense gewond toen zij werd aangereden door een auto die van rechts uil de Julianastraat kwam. Bij de ingang van de parkeergarage aan het Thorbeckeplein raakte een 19-jarige Alphenaar gewond toen hij op de linker weghelft werd geschept door een tegemoetkomende auto. Beide slachtoffers zijn met knieletsel afgevoerd naar het Rijnoord ziekenhuis. Noodslachter Disseldorp vreest uitwassen als bedrijf moet sluiten dorp Het afgesloten Spookverlaat is zo lek als een mandje. De uit- neembare paal die 's morgens tot negen uur en 's middags lussen half vier en zes het ver keer tegen moet houden, staat bijna nooit op zijn plaats. De paal werd ruim een jaar geleden geplaatst om het sluipverkeer tussen Hazerswoude en Alphen te stoppen. Maar de bewoners die de paal beheren blijken zich niet aan de afspraken te hou den. Medewerkers van de gemeen te Rijnwoude hebben geconsta teerd dal daardoor steeds meer automobilisten terugkeren naar de sluiproute over de smalle polderweg. De weg wordt daar door onveilig voor fietsers en bromfietsers. De gemeente heeft wel een oplossing in petto om definitief een einde te maken aan het sluipverkeer: een vaste afslui ting op de grens met Alphen. De bewoners voelen daar echter weinig voor, omdat zij op die manier niet meer rechtstreeks met de auto naar Alphen kun nen. Alleen als de bewoners ook in de toekomst de paal te veel weg laten, wil de gemeente over deze ingrijpende maatregel na gaan denken. De bewoners zijn overigens zeer tevreden over het resultaat van de gedeeltelijke afsluiting. rupwetering»paulv Kadavers die dagen langs de kant van de weg liggen. Boeren die hun zieke en gewonde koei en en varkens nog maar een in jectie geven, wachtend op een vreselijk einde óf een wonder baarlijk herstel. Èn bewoners van de veenstreek die een goed koop stukje vlees mislopen. Dat alles dreigt te gebeuren als noodslachter P.W. Dis seldorp in Rijpwetering een punt achter zijn bedrijf moet zetten, net als veel van zijn col lega's in het land. En dat zou weer te wijten zijn aan de ver dubbeling van de keuringskos ten per 1 januari. „Bij klein vee als kalfjes, var kens en schapen heeft het daar om geen zin meer om de nood slachter te bellen. Slacht en keuring kosten de boer dan meer dan de verkoop van het vlees hem oplevert", legt Dis seldorp uit. En alleen op koeien kan zijn bedrijfje aan de Pastoor van de Plaatstraat niet draaien: „Dan kom ik in deze regio hooguit aan zo'n 75 dieren per jaar. Nu heb ik er nog 1300 tot 1400. Plus jaarlijks zo'n 60 ton aan kadavers: want voor de ge meente Alkemade haal ik alle kadavers bij boeren op." Ondanks zijn woede, is de noodslachter niet zover gegaan als veel van zijn collega's in het land, die gestopt zijn met het slachten van gewond vee. Ster ker nog, Disseldorp heeft deze week nog twee koeien geslacht. Toch vreest hij dat zijn familie bedrijf, dat 244 jaar bestaat, de 250 jaar niet zal halen. En dat doet pijn. Toen grootvader nog nood slachter was, bestonden er niet eens keurmeesters. „Als hij weer eens een beest had geslacht, bracht hij altijd een lapje vlees naar zijn oude buurvrouw. Als 's morgens de gordijnen weer open gingen, wist hij dat het goed zat", zegt de 76-jarige va der Huig, die zijn zoon nog al tijd bijstaat in het bedrijf. Wat doet een noodslachter? De noodslachters P. Disseldorp (rechts) en H. Disseldorp: „Ons bedrijf bestaat nu 244 jaar, maar de 250 jaar zullen Inmiddels moeten keurmees ters alles keuren, zelfs pasgebo ren kalfjes. En dat kost boeren sinds 1 januari tussen de 63,50 (varkens en schapen) en 72,50 gulden voor paarden en koeien, tweemaal zoveel als vorig jaar. Aan de noodslachter zijn boe ren ook zo'n 50 tot 60 gulden kwijt, afhankelijk van het ge wicht van het dier. En dat schrikt vooral bij het kleinvee af, merkt Disseldorp: „Gisteren kwam hier een boer met een varken met een klein, ziek pootje. Hij nam het beest terug toen hij de hoorde. Hij zei: 'Ik geef hem wel een spuitje en zie wel'. Maar als je zo'n beest laat liggen, kan zijn poot gaan zweren en etteren." „Misschien valt zijn bil er wel af', vult zijn En wat doet zo'n boer dün? Alsnog de noodslachter bellen? Of het gewone slachthuis pro beren? Maar dat komt het vee niet ophalen, de boer moet het daar zelf naartoe brengen. Bo vendien is dat gewone slacht huis alleen tijdens kantooruren open, terwijl Disseldorp bij nacht en ontij langskomt. „Als een koe vrijdags wat krijgt, moet je tot maandagmiddag wachten bij het slachthuis. Want de ge wonde dieren worden daar als laatste geslacht." En dus gaan boeren zélf slachten en verkopen, vreest Disseldorp. Hij vindt dat een gevaarlijke ontwikkeling. „Dat vlees is dan namelijk niet ge keurd. En de rommel die over schiet bij het uitbenen, het dar menpakket en de huid bijvoor beeld, wordt begraven. Met alle ongedierte en dierenziekten vandien". En dat terwijl de noodslacht aan de strengste milieu-eisen moet voldoen. Het kwam hem zeven jaar geleden te staan op een 75.000 gulden kostende ver bouwing. Tegelvloertjes maak ten daarbij plaats voor kunst- stofvloeren, er kwamen extra grote koelcellen en open hek ken moesten ervoor zorgén dat vers aangevoerd slachtvee niet in aanraking komt met gekeur de exemplaren. Boeren bellen een nood slachter als hun vee ziek of gewond is: koeien die zich 'opgehangen hebben bij de voederbak' of met hun poten door een rooster zijn gezakt, schapen die bij het baren hun baarmoeder verloren, varkens die van veewagens afvallen. De noodslachter bekijkt of hij het beest naar zijn nood- slachtplaats kan vervoeren of dat het ter plekke moet wor den afgemaakt. Dat laatste doet hij meestal zelf, want een dierenarts vinden veel boeren te duur. Op de noodslachtplaats kijkt een keurmeester van de Rijksdienst voor de Keuring van Vee en Vlees (RW) naar het aangevoerde beest en geeft de noodslachter het ge nadeschot in de veewagen. In de uitbeenruimte, neemt de keurmeester de milt en een nier uit. Achtenveertig uur later hoort de noodslachter dan of het vlees geschikt is voor de verkoop. Zo kunnen de koei en die eergisteren zijn bin nengebracht, morgen in de verkoop, 's Morgens rijdt er dan een wagen door Oud Ade en Rijpwetering. En 's middags is het dringen ge blazen in het kleine slagers winkeltje achter zijn woning: „Binnen een kwartier ben ik hier een hele koe kwijt. Het vlees is hier goedkoper en beter gekeurd dan bij de sla ger. Aan kleurstoffen en con serveringsmiddelen doen we niet", aldus noodslachter Disseldorp uit Rijpwetering.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14