Leiden Regio 'Je bent de regisseur van je eigen leven' 4WOENSDAG 5 JANUAR11994 FOTO HENK BOUWMAN woonruimte, maar het is een flinke stap terug. De tuin zijn we kwijt, we zullen veel dieren moeten wegdoen. De mensen in de buurt hebben nog geprobeerd om geld voor ons bij elkaar te krijgen zodat we het huis toch zouden kunnen kopen. Vreselijk aardig, maar het heeft niet mogen baten", vertelt Petra Bavelaar. Het aanbod aan de eigenaar om meer huur te betalen, desnoods twee keer zoveel, werd afgewezen. „De eigenaar wil winst maken, huurbescherming heb je dus niet. Je bent aan de goden overgeleverd", vindt Ben Bavelaar. tel: 071 -356425 Bunker in Coepelduijnen nog één keer te bezichtigen NOORWUK MONICA WESSELING Een van de twee atoomvrije bunkers in het duingebied tus sen Noordwijk en Katwijk wordt volgende week 'ontmanteld'. Het dieselaggregaat wordt ver wijderd en alle bovengrondse delen van de bunker - zoals de nooduitgang en de uitlaatpijp van de diesel - worden gesloopt. De bunker, gelegen naast het fietspad nabij Katwijk, is dit weekeinde voor het laatst te be zichtigen. De Coepelduijnen, waarin beide bunkers liggen, is enkele maanden geleden aangewezen tot beschermd natuurgebied. Volgens boswachter M. Gielen, moeten de bunkers daarom ver dwijnen. „Het zijn natuur- vreemde elementen en die wil je niet in een natuurgebied." Gielen zou bij voorkeur de hele bunker uitgraven, maar het geld ontbreekt daarvoor. De 'diesel' wordt uit elkaar gehaald door vrijwilligers die vervolgens de machine in Roemenië weer op bouwen. Het is de bedoeling dat ook de bovengrondse delen van de nabij Noordwijk gelegen bunker worden gesloopt. Staatsbosbe heer is hierover nog in onder handeling met Rijkswaterstaat, eigenaar van de bunker. Op za terdag en zondag kunnen geïn teresseerden nog afdalen in de nabij Katwijk gelegen bunker. Dat kan tussen 10.30 en 16.00 VRIJE TIJD Ruilavond Ruilvereniging Koningskerk in Leiden houdt op vrijdagavond een ruilavond voor verzame laars van onder andere postze gels, munten en stickers. De bij eenkomst begint om 19.00 uur en duurt tot 22.00 uur in het Buurthuis Het Spoortje, Bern- hardkade 40. Aikido Bij de Leidse Aikido vereniging Shi Zen Ryu M. Mentink begint op maandag 17 januari een in troductiecursus van 18.45 tot 20.00 uur. In deze cursus wordt veel aandacht besteed aan de basistechnieken. De kosten be dragen 135 gulden. De vereni ging is te vinden aan de Molen- steeg, ingang tussen 13a en 15. Voor informatie bellen naar: Ed Smulders, tel. 124682 of Maaike ,Menting, tel. 126302. Quizmiss COC-Leiden COC-Leiden houdt woensdag 12 januari een quizmiss. Dit Dronken Hagenaar rijdt tegen boom WASSENAAR Een 33-jarige Hagenaar is vannacht om kwart voor drie op de Back- ershagenlaan met zijn auto tegen een boom gereden. Bij aankomst trof de politie slechts een totaal vernield voertuig aan. De bestuur der was verdwenen. Hij werd even later echter gezien bij een bus halte op de Van Duiven voordenlaan. Op het bureau bleek dat de man diep in het glaasje had gekeken. De Hagenaar wilde zich niet voor zijn verwondingen laten verzorgen. De politie heeft proces verbaal opgemaakt en de man een rijverbod van tien uur opgelegd spel is een variant van triviant, maar bij quizmiss gaan de vra gen uitsluitend over vrouwen. De avond begint om 20.00 uur aan de Langegracht 65. Voor in formatie is het COC vanaf 18.00 uur telefonisch te bereiken (071-220640). In principe heb ben alleen vrouwen toegang. Excursie Avifauna IVN Vereniging voor Natuur- en Milieueducatie uit Alphen houdt op zondag 23 januari een excursie naar vogelpark Avifau na. Tijdens de wandeling wordt de aandacht gericht op inheem se vogels. De tocht begint om 14.00 uur bij de ingang van Avifauna, Hoorn 65 Alphen aan den Rijn. De deelname is gratis. Risken Buurtvereniging Vreugdeoord in Alphen aan den Rijn houdt op 6 januari een spelletjesmid dag. De spelletjes die worden gespeeld zijn: risk, mens-erger- je-niet en domino. De ouderen kunnen dammen en schaken. De toegang is gratis. Informatica Buurtvereniging Vreugdeoord in Alphen begint dinsdag 11 ja nuari een cursus basisbeginse len informatica. De cursisten le ren onder andere met MS-dos, Wordperfect en Dbase Je wer ken. De lessen worden gegeven in het gebouw De Vierhoek aan de Vorselenburgstraat. De kos ten voor leden bedragen 135 gulden en voor niet-leden 160 gulden. Dart- en kaartavond In het sociaal-cultureel centrum De Ridder in Alphen is zondag 10 januari van 15.00 tot 19.00 uur een dart- en kaartavond. Op maandag 10 januari wordt van af 20.00 bridge gespeeld. Kosten drie gulden. En dinsdag 11 ja nuari wordt het kaartspel kla verjassen gespeeld vanaf 20.00 uur. Kosten 3.50 gulden en het eerste kopje koffie is gratis. Een riante woning met grote tuin aan de Mariënpoelstraat verruilen voor een flat zeven hoog in de Merenwijk is niet makkelijk als je inmiddels vijftig bent. Dit lot treft Ben en Petra Bavelaar, omdat ze niet in staat zijn hun huis te kopen. Mariënpoelstraat en vroeg of wij niet wilden komen inwonen. Dat hebben we toen gedaan, omdat we goed met haar konden opschieten en haar niet alleen wilden laten zitten", vertelt Petra Bavelaar. Oma woonde op de eerste verdieping, dochter en schoonzoon met dochters beneden. Vanaf 1981 ging de gezondheid van oma achteruit en werd ze in feite door haar familie verzorgd. Een stukje sociaal elan waar Elco Brinkman van zou smullen, maar de woning bleef er uiteindelijk niet mee in de familie. Eigenaar De problemen ontstonden toen de woning een paar keer van eigenaar wisselde. De nieuwe eigenaars waren slechts op één ding uit: de woning zo snel mogelijk verkopen om er winst mee te maken. Vanaf 1991 wordt de woning een paar keer doorverkocht. „Aan ons werd de woning aanvankelijk voor 125.000 gulden aangeboden, maar we moesten er binnen twee weken over beslissen. De hypotheekrente was op dat moment erg hoog, en het was voor ons vrijwel onmogelijk een hypotheek te krijgen, gezien inkomen en leeftijd. Dus hebben we daar van af moeten zien", zegt Ben Bavelaar. De huizenprijzen schieten omhoog en de woning wordt uiteindelijk gekocht door de Haagse firma Metterwoon. Die biedt de woning aan de huurders aan voor 250.000 gulden - bij een lagere rente - maar nog steeds onbetaalbaar voor de Bavelaars. Dus begint de eigenaar een procedure om de huurders uit de woning te krijgen. Oma Pietje van der Zanden, die „We hebben alles bij elkaar wel 10.000 gulden uitgegeven om te voorkomen dat we ons huis zouden worden uitgezet, 't- I Maar het heeft allemaal niet ,_va| mogen baten. Ik moet weg uit q6 dit huis, waar ik in totaal veertig ,n jaar met veel plezier gewoond I waj heb." Petra Bavelaar is ratu^ teleurgesteld in de rechtsgang via gemeente en kantongerecht ter- die er uiteindelijk toe geleid ^atl heeft dat het echtpaar Bavelaar :,el'j per 1 februari feitelijk uit huis Uj" wordt gezet. „Het kapitaal werpt uiteindelijk toch het wind meeste gewicht in de schaal. Op jan huurbescherming hoef je niet te nenj rekenen", stelt Ben Bavelaar t teleurgesteld vast. öere Het uit 1920 daterende huis aan (je Mariënpoelstraat ligt pal i tegenover de ingang van het Bonaventuracollege. De scholieren zullen hen straks niet missen, maar veel last hadden i ze er ook niet van. De fraai aangelegde tuin bevat onder meer kiwi- en druivenplanten, die welig tieren dankzij de inspanningen van Ben Bavelaar. In de gang hangt een foto met vijf generaties Bavelaar/Van der Zanden, van achter-achter kleinzoon tot en met betovergrootmoeder. Oma Pietje van der Zanden stierf in 1991 op 94-jarige leeftijd, en bracht de Bavelaars ongewild in de problemen. ,Oma woonde hier vanaf 1937 de huurwoning. Ik ben 1963 getrouwd en uit huis gegaan. We zijn toen in de 4- Tomatenstraat gaan wonen. Ik woonde daar best naar mijn zi maar in 1974 bleef oma alleen achter in het huis in de Het echtpaar Bavelaar wordt verbannen naar zeven hoog. „Huurbescherming is een illusie", vinden ze. volledige huurbescherming bood, is inmiddels overleden. „Wij wisten ook dat oma het eeuwige leven niet had, dus hebben we voor haar dood al geprobeerd om een woonvergunning te krijgen. We hadden de status van onderhuurder en hebben geprobeerd de status van medehuurder te krijgen. Dat kon niet omdat wij geen gemeenschappelijke huishouding met oma zouden voeren. De gemeente wilde na de dood van oma geen woonvergunning geven omdat een vijfkamerwoning niet passend zou zijn voor twee personen. De kantonrechter wilde vervolgens weer niet de status van huurder toewijzen omdat er geen woonnvergunning was", aldus Petra Bavelaar. Vernietigd Via een bezwaar bij de commissie beroepschriften werd de vergunning alsnog verleend, maar Metterwoon maakte bezwaar en de Raad van State vernietigde de vergunning op formele gronden. Een verzoek om cassatie bij de Hoge Raad kon de Bavelaars niet meer redden: het ontbreken van de woonvergunning bleek fataal. .Achteraf bezien hebben we het niet slim gespeeld, want we hadden oma gewoon bij ons op de begane grond moeten neerzetten. Nu leek het inderdaad alsof ze een eigen huishouding voerde, maar ze was behoeftig en dat was dus al lang niet meer zo. Er zijn gevallen genoeg bekend van mensen die op deze manier wel een woonvergunning hebben gekregen. Er zijn immers niet zoveel mensen die bereid zijn voor hoogbejaarden te zorgen, maar wij hebben alles tegen gehad", constateert Ben Bavelaar. Even leek het er op dat de Bavelaars op straat kwamen de staan, de eigenaar dreigde al met de deurwaarder, maar na enig aandringen bood de gemeente onlangs uitkomst met een vijfkamerflat aan de Merendonk. „Vijf kamers kon nu dus wel. We hebben gelukkig Valkenburgse motorrijder terug na wereldreis VALKENBURG IRENE NIEUWENHUIJSE In Libië bestolen van zijn geld, in Nepal een keer geheel over de rooie gegaan, in de Sahara afgezien van de hitte. Ervarin gen die menigeen liever niet wil meemaken. Jan Knetsch (31 jaar) uit Valkenburg koestert ze, want ze hebben zijn leven ver rijkt. „Achteraf is het toch leuk om te vertellen dat je met veel zweet, ruzie en omkoperij je motor door de douane hebt moeten loodsen. Ik wil alles meemaken, als ik maar geen Katwijks kasplantje word. „Als motorrijder word je een uitvinder van je eigen mogelijk heden. Je leert je grenzen ken nen, je wordt niet meer geleefd, je bent de regisseur van je eigen leven. Ik wil geen man worden die z'n leven lang iedere dag braaf naar z'n werk gaat, want ik heb een bloedhekel aan af spraken op tijd. Ik wil vandaag niet weten hoe laat ik morgen ergens moet zijn. Ik wil niet zonder na te denken een gezin netje stichten, een kind krijgen en daarna iedere zondag bij opa en oma op bezoek gaan en van voetballen hou ik al hele maal niet", is samengevat de le vensfilosofie van de Valkenbur ger. Een jaar geleden gooide Jan Knetsch radicaal het roer om, zegde zijn baan als timmerman op, bepakte zijn motor, kuste zijn geliefde en verdween in ge zelschap van twee andere mo- torduivels richting Afrika en koerste daarna naar het Mid den-Oosten. Ook Bangkok, Nepal, Indonesië en tot slot Australië werden aangedaan. Linda van der Mey, sinds een week weer verenigd met haar vriend: „We hebben er beiden van geleerd: voor Jan is een ja renlange wens in vervulling ge gaan, het was gewoon nodig voor hem dit te ondernemen. Ik ben het afgelopen jaar, meer dan voorheen, een eigen leven gaan opbouwen, heb gedaan waar ik zelf zin in had. En vol gend jaar gaan we samen op De tocht door de Sahara maakte maakte de meeste in druk op Jan Knetsch, de rest was daarbij vergeleken 'een makkie'. „Je moet in zo'n ge bied alles tot in de puntjes rege len, zeker een week vooruit plannen en zorgen voor vol doende eten, drinken en benzi ne. En dan maar uren en dagen rijden, niets anders doen dan denken, denken. Wat ik toen bedacht heb? Dat ik niet aan morgen wil denken en dat ik niet zonder m'n vriendin kan." Hoewel Knetsch het avontuur niet schuwt, heeft hij nooit on nodige risico's genomen. „Vooral in het begin van de reis was ik voorzichtig. Achterafhad ik wel dieper de Sahara willen intrekken, maar op dat moment heb ik toch besloten bepaalde streken te mijden." Contact De contacten die hij overal met de lokale bevolking heeft kun nen leggen zijn hem eveneens bijgebleven. „Als je een dorpje of gehucht komt binnenrijden, heb je binnen de kortste keren contact. Mensen die geen geld hebben, nodigen je uit om te komen eten en slapen." Toeris ten waren niet zijn favoriete reisgenoten. „Die lui hebben al lemaal dezelfde verhalen, hoe de busreis was en wat ze te eten hebben gehad. Als motorrijder maak je veel meer mee, dan sta je helemaal op eigen benen." Het technisch onderhoud van zijn motor, een Yamaha 600 cc, betekent meer dan een boutje hier een een schroefje daar aan draaien. Hij beschrijft dit voort durend gesleutel en geknutsel met een bijna lyrische blik in de ogen. Zo had hij tijdens lange ritten altijd een infuus aan het frame van zijn motor hangen. Dit medisch apparaat zorgde voor een juiste, constante sme ring van de ketting. „De voort durende angst van iedere mo torrijder is het uitdrogen van de ketting. Vooral Japanners waren waanzinnig geïnteresseerd in mijn oplossing, maar ik heb ze aan het verstand gebracht dat ik er een wereldwijd patent op heb." Tijdens de reis is zijn vervoer middel voortdurend uitge bouwd. Met een kerstboompje en overal stickers. „Eigenlijk is het m'n kind, iedere keer voor dat ik 'm verstuur, hetzij per vliegtuig, boot of trein, geef ik Jan Knetsch: „Als motorrijder maak je veel mee. Je staat op eigen be nen." FOTO DICK HOCEWONINC PRIJSTREFFER Nu ook in Rijswijk: Winkelcentrum 'In de Bogaard Jack in winterrood shawlkraag. Maten S-M-L-XL. Normaal 109.95 Bristolprijs 89.- Fantasie jacquard trui in 2 kleurcomb. Maten M-L-XL. Normaal 69.95 Bristolprijs 55.- Nylon jack in bordo en navy met sweatmouwen Koltrui, 80% lamswol, in diverse kleuren. Maten S-M-L. Normaal 59.95 Bristolprijs 39^^ Maten M-L-XL-XXL. Normaal 129.95 Bristolprijs 99.- Zwart leder loafer^*^® Maten 40 - 46. Normaal 69.95 Bristolprijs 55. Suède spaanse slof Maten 34 - 46 in zwart en naturel. Maten 30 - 42 in rood en mint. Normaal 14.95 Per paar Zwarte loafer met strikgarnering Maten 36 - 42. Normaal 39.95 Bristolprijs 35.- Zwart leder broque molière Maten 39 - 46. Normaal 69.95 Bristolprijs 55.- Zwart leder molière Maten 36 - 41 Normaal 79.95 Bristolprijs 65. Bruine kuitlaars Maten 36-41. Normaal 69.95 Bristolprijs 59.- Grijze trackingboot Maten 40 - 46. Normaal 69.95 Bristolprijs 55.- Zwart suède gesptrotteur Maten 36 - 42. Normaal 49.95 Bristolprijs 40. Leder veterboot in zwart en bordo. Maten 36-45. Normaal 89.95 Bristolprijs 80.- DEN HAAG: Vlamingstraat 24 (naast Mc. Donalds en boven Zeeman Textiel Super) tel. 070 - 3648423 Donderdag koopavond LEIDEN: Langegracnt 5 (naast Digros) tel. 071 -226154 Donderdag koopavond ZOETERMEER: Stadshart Passage Winkelcentrum 'Stadshart' tel. 079 - 425448 Vrijdag koopavond RIJSWIJK: Winkelcentrum 'In ae Bogaard', Prinses Beatrixlaan, tel. 070 - 3944153 Donderdag koopavond

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13