Raiser bepleit geweldloosheid ÉL Kerk Samenleving Aartsbisschop Carey: zoeken naar vreedzame oplossing conflict Sudan 1 L." f WOENSDAG 5 JANUAR11994 UIT DE KERKBLADEN Terugblik (1) De jaarwisseling is altijd een mooi moment om te rug te kijken op de gebeur tenissen in de afgelopen maanden. Traditiegetrouw gebeurt dat in 'De nieuwe kerkbode' van de Gerefor meerde Kerken van Katwijk aan den Rijn, Katwijk aan Zee, Rijnsburg en Valken burg door G.L. Heij. Na een aantal beschouwingen over de internationale politiek, 'scheert' hij achtereenvol gens de beoogde CDA-pre mier Brinkman, de paus en de Gereformeerde Bond. Eerst Brinkman, met een aanloopje: .,In ons eigen land zijn in het afgelopen halfjaar enige moeilijke za ken opgelost. De nieuwe WAO-regeling en de eutha- nasie-kwestie kregen hun afronding. Over de nieuwe Vreemdelingenwet beslist de Eerste Kamer dezer da gen. De slechte economi sche situatie dwingt tot ver dergaande bezuinigingen. De weg naar de Bijstand en de WW wordt moeilijker ge maakt, de zorgsector ligt onder vuur en andere sub sidies worden verlaagd of ingetrokken. Tussen de co alitiegenoten kraakt het nog steeds. De PvdA vindt dat na het WAO-debacle voor zichtig moet worden ge opereerd met de verkiezin gen in het vooruitzicht. Maar Brinkman heeft bijna elke week wel een nieuw geintje waarmee hij de rode kat in de gordijnen jaagt. Ongetwijfeld een knappe man, die Brinkman, maar te rechtlijnig voor een poli ticus." Terugblik (2) Dan de paus: „In zijn ency cliek 'Veritatis Splendor", de glans van de waarheid, heeft paus Johannes Paulus II weer eens gewezen op de noodzaak van het handha ven van de morele normen, ook die t.a.v. de sexualiteit, en op het grote belang van gehoorzaamheid aan de bisschoppen. Waarmee dus voor vele mensen niets wordt opgelost. Wel kan worden geconstateerd dat met betrekking tot de bis schopsbenoemingen in Ne derland de lijn van de con frontatie schijnt te worden verlaten. Dat is ongetwijfeld een lichtpunt." Terugblik (3) Dan, tot* slot, de Gerefor meerde Bond: „In het Sa men op Weg-proces is vor dering gemaakt door het aannemen van de concept kerkorde voor de Verenigde Protestantse Kerk in Neder land. Op zichzelf verheu gend, maar de onzekerheid over de toekomst van het proces is nog geenszins weggenomen. De kerkorde gaat nu zijn tweede ronde in naar classes en kerkera den en de Gereformeerde Bond zal deze ronde benut ten om de tegenstand tegen het SoW-proces te verhevi gen. Het is bedroevend en beschamend om te zien hoe de Bond erop uit is de eigen positie te handhaven en geen verantwoordelijk heid voor de kerk als geheel te nemen. De Remonstran ten hebben het al voor ge zien gehouden, de I.uther- sen wordt het bepaald niet aantrekkelijk gemaakt en het is dat de Gereformeer den niet meer terug kun nen, anders zouden wij moeten zeggen: 'Bekijk het Onbegrijpelijk dat een verzoening met zoveel strijd gepaard moet gaan!" Secretaris Wereldraad van Kerken ziet zichzelf als 'voordenker' De secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken, dr. Konrad Raiser, heeft zich opnieuw voor volstrekte ge weldloosheid uitgesproken. Er is geen enkel christelijk ar gument voor het gebruik van geweld, zei Raiser in een nieuwjaarstoespraak voor de Zwitserse tv. de 323 lidkerken van de Wereld- Hij erkende dat hij met dit raad. Raiser zei zichzelf te zien standpunt niet de mening weer- als een 'voordenker'. In de ko- geeft van de meerderheid van mende jaren moeten de kerken de traditionele opvattingen van een christelijke oorlogsethiek overboord zetten en zich inzet ten voor een ethiek van de rechtvaardige vrede. Het is in 1994 de taak van de kerken dat oorlogen geen reli gieconflicten worden, zei Rai ser. Zulke conflicten zijn het moeilijkst van allemaal bij te leggen omdat het daarbij om de diepste waarheden gaat en om dat ze ook bloediger en verbit terder worden uitgevochten dan andere conflicten. In dit ver band zei Raiser het te betreuren dat de publieke opinie en de media nog maar weinig belang stelling voor het werk van de kerken hebben. Tien jaar gele den was het thema Wereldraad en Zuid-Afrika nog een bericht op de voorpagina waard, inzake Bosnië-Hercegovina is dat niet het geval. Een ronde-tafelconfe rentie van de religies over het conflict in het vroegere Joego slavië, vorige maand in Honga rije door de Wereldraad en de Konferentie van Europese Ker ken georganiseerd, kreeg nau welijks aandacht van de media, zo beklaagde Raiser. Arabische Liga bezorgd over overeenkomst Israël-Vaticaan LONDEN. ANP De aartsbisschop van Canterbu ry, dr. George Carey, vindt dat de internationale gemeenschap 'met meer energie en verbeel dingskracht' een vreedzame op lossing moet zoeken voor het conflict in het zuiden van Sudan. Dat zei hij gisteren op een persconferentie in Londen, na afloop van een vierdaags be zoek aan het Afrikaanse land. Vooral de landen die aan het grotendeels christelijke Zuid- Sudan grenzen en gematigde moslimlanden zouden hieraan een bijdrage kunnen leveren. De leider van de Anglicaanse Kerk doelde onder meer op Ma leisië, dat hij kortgeleden be zocht. In reactie op beschuldigingen dat zijn weigering om de Sudanese hoofdstad te bezoe ken provocerend was, zei hij dat hij hoopte dat redelijke moslims hem niet als bedreiging öf als vijand zouden zien. Carey had geweigerd Khartum te bezoeken omdat zijn programma daar door de fiindamentalistisch-is- lamitische regering zou worden bepaald. De Sudanese regering wees vorige week donderdag in verband met Carey's bezoek aan het rebellerende zuiden van Sudan de Britse ambassadeur, Peter Streams, uit. Het beeld dat Carey van het bezoek het meest is bijgebleven is dat van lijdende mensen die om hulp smeken na dertig jaar oorlog en bloedvergieten. Maar hij noemde het een bron van hoop dat zijn bezoek de aan dacht van de media heeft geves tigd op de 'verschrikkelijke pro- >-generaal van de Arabische Liga, Esmat Abdel Megid, en de leider van de politieke afdeling van de PLO, Faruk Kaddumi, hebben hun bezorgdheid geuit over het akkoord tussen Israël en het Vaticaan. Zij vrezen dat de overeenkomst kan worden gezien als een erkenning van de Israëlische heerschappij over Jeruzalem. Dat blijkt uit een communi qué dat na een bijeenkomst in Cairo openbaar werd ge maakt. In de verklaring wijzen Megid en Kaddumi erop dat het Vaticaan in het verleden altijd een houding heeft aan genomen die in overeenstem ming is met de resoluties van de Verenigde Naties over Je ruzalem. Het Vaticaan staat bekend om een 'rechtvaardi ge en objectieve houding' in de Jeruzalem-kwestie. Daar om mag er van worden uitge gaan, dat het alles zal doen 'om vrede en stabiliteit in de Heilige Stad' te bewerkstelli gen en de stad als een 'sym bool van tolerantie en samen leven van religies' te behou den. Buber-Rosenzweig-medaille voor twee godsdienstwetenschappers Aartsbisschop George Carey. blemen' van het land. Hij prees de 'indrukwekkende oecumenische samenwerking' van de kerken in Sudan en was vol lof over de rooms-katholieke bisschop Taban van Torit. Deze voorzitter van de Nieuwe Sudanese Raad van Kerken ont moette hij bij zijn aankomst in Nairobi. „Het christelijk geloof in het zuiden verspreidt zich snel", al dus Carey. „De angst is groot, dat een overwinning door over- heidskrachten zal leiden tot uit roeiing van het christendom." WIESBADEN DPA De Buber-Rozenzweig-medaille van het Genootschap voor Christelijk-joodse Samenwer king wordt dit jaar toegekend aan twee godsdienstweten schappers. De prijs gaat naar de schrijvers van het Lexicon voor christelijk-joodse ontmoeting, Clemens Thoma, en de in 1991 gestorven Jakob Petuchowski. Dat heeft het genootschap gis teren in Wiesbaden meege deeld. Met de medaille, genoemd naar de joodse filosofen Martin Buber en Franz Rosenzweig, worden hun verdiensten voor de toenadering tussen christe nen en joden gehuldigd. De prijs wordt op 6 maart uitge reikt tijdens de opening van de Week van de Broederschap in Wiesbaden, die sinds 1951 jaar lijks wordt gevierd. Petuchowski, wiens weduwe de prijs in ontvangst zal nemen, bekleedde in Cincinnati de eer ste leerstoel ter wereld voor christelijk-joodse studies bij een opleiding voor rabbijnen. Flet onderzoek dat Petuchowski deed lag vooral op het gebied van de christelijk-joodse the ma's. In 1989 publiceerde hij samen met zijn vriend Thoma het Lexicon. Thoma leidt sinds 1981 het Instituut voor joods- christelijk onderzoek aan de theologische faculteit van I.u- zem. Hijjwas vier jaar lang advi seur van de Vaticaanse com missie voor de religieuze be trekkingen met het jodendom. BOEKBESPREKING I Korinthe XII-XVI Eén van de oudste radio-programma's van de Evangeli sche Omroep is 'De Bijbel Open' waarin bijbelse tek sten voor een breed publiek toegankelijk worden ge maakt. Sinds een aantal jaren worden de teksten van deze bijbelstudies in boekvorm uitgebracht. Zo ver schenen de afgelopen periode van de hand van domi nee C. den Boer onder meer bijbelstudies van de Ro meinen, de Pastorale Brieven (I en II Timotheüs) en Galaten. Nu heeft deze studieleider van de 'Theologi sche Hogeschool vanwege de Gereformeerde Bond in de Nederlandse Hervormde Kerk' de brieven aan de ge meente van Korinthe ter hand genomen. Reeds uitge bracht zijn twee delen over de hoofdstukken 1 tot en met 6 en 7 tot en met 11 van I Korinthe en nu is er dan het deel over de hoofdstukken 12 tot en met 16. Van de eerste brief van Paulus aan de Korinthe beho ren de gedeelten vanaf hoofdstuk 12 volgens Den Boer vermoedelijk tot de meeste gelezen passages uit de Bij bel. De radioprogramma's over dit bijbelboek werden uitgezonden in de periode van oktober 1992 tot en met januari 1993. De tekst van de uitzendingen is aangevuld met kanttekeningen, voetnoten en tekstverwijzingen, die gebruikt kunnen worden bij verdere studie. Door het opnemen van gespreksvragen is het boek verder ge schikt voor bijbelgespreks- en studiegroepen. I Korinthe XII-XVI deel 3 ds. C. den Boer. - Kampen Kok Voorhoeve, 1993. - 291 p. ISBN 90-297-1160-4. Prijs 37,90 gul- Bij de tijd Met schroom en vreugde stelde de Leidse predikant Ad Alblas het boekje 'Bij de tijd' samen, een bundeling van wekelijkse overwegingen die in de periode van 6 okto ber 1992 tot en met 26 oktober 1993 verschenen in 'De Leidenaar'. Zijn opdracht luidde destijds om voor dit huis-aan-huis blad 'iets laagdrempeligs en meditatiefs' te schrijven voor een breed publiek. De hervormde predikant, onder meer belast met het om de tijd bewust te doorleven: bij de tijd te blijven. Bij de tijd A. Alblas. Het boekje is te bestellen door 10 gulden over te maken op pro 1847148 t.n.v. G. de Geus, Tulpenstraat 7 in Leiden. Het boekje wordt dan thuisbezorgd. Adam, vraag hulp! Een hartekreet, of beter gezegd: een eigentijdse nood kreet. Zo typeert de uitgever het boek 'Adam, vraag hulp!' van Gerry Velema-Drent. De schrijfster blaast met deze uitgave de discussie over de plaats van de vrouw in de evangelische beweging nieuw leven in. Ze vraag zich daarbij af 'hoeveel rampen er nog gebeuren voor Adam zich bewust wordt van het onm bare, aanvullende en hem complementerende deel het v i de v Dominee A. Alblas. FOTO HIELCO KUIPERS Bijzonder Kerkewerk, koos in veel gevallen voor bespie gelingen naar aanleiding van actuele gebeurtenissen of bijzondere data. Hij begint bijvoorbeeld met een tekst naar aanleiding van de 3 oktober-viering, om zich de week daarop in zijn overweging 'Angst' te laten inspire ren door de verschrikkingen van de 'Bijlmerramp' met het El Al-toestel. 'Bij de tijd' is volgens Alblas altijd 'gekleurd door de tijd'. Maar misschien is die kleur toch ook weer niet zó tijdgebonden en krijgen de teksten iets 'voor alle tij den', schrijft hij in zijn voorwoord. In die zin is 'Bij de tijd' een niet-tijd-gebonden commentaar 'bij de tijd', i een gezamenlijke toekomst bin nen het 'lichaam van Christus - de gemeente' - te bie den, moeten volgens Velema-Drent in evangelisch Ne derland nog veel achterstanden worden weggewerkt. „Vrouwen zullen veel ruimte en stimulans nodig heb ben om met de man in de pas te komen lopen. Daar is visie en een levensstijl van Christus voor nodig. Daar zijn mannen voor nodig die mans genoeg zijn om zich te laten aanvullen door dat andere deel van Gods beeld, neergelegd in Eva." De schrijfster droomt van een toekomst voor de evangelische beweging binnen ons land, 'waar Adam niet langer zonder Eva de 'hof wil bewerken'. „Daar waar Adam ruimte maakt voor haar, zodat zij naast hem kan staan in het werk van God, daar drukt Adam het voetspoor van Jezus Christus. Ja, hetgeen God heeft samengevoegd, dat scheide de mens niet." Het boek wordt ingeleid door Wim Velema, die zijn 'medebroeders' in het voorwoord oproept met een wel- gemeend: 'Lees verder en laat je uitdagen.' Adam, vraag hulp!de samenwerking tussen man en vrouw in de gemeente Gerry Velema-Drent. - Kampen Kok Voorhoeve, 1993. - 160 p. ISBN 90-297-1176-0. Prijs24,50 gulden. DICK VAN DER PLAS DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck «5CDOREN *7 U REEI? IN\A-06D U BLiES ZO HARD irJ HET pl)f>jE DAT HET BAULONrJeUC MET EEN ÖROTE KNAL urr eu<AAR KNAKTE ACH MACHT PER öeWoONTE. JA. l! A4AART 1958 BGRoEP SPe-fTL- TUBA iM JA H/AARONV DEED O ora 0 i&g a f f }f\ COLOFON DI fftCT'ME?' B.^V^^ibwpG'p^Amo W (adj). J HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Ma)oor. Frans Nypels, Henk van der F OMBUDSMAN: R D F 11.30 uur071 -356215, of per post HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat82,2321 BM Leiden Telefoon 071-356356. REGIOKANTOOR Jag 9 30- KLACHTEN BEZORGING mat/m vri| 18 00-19 30 ui zat 10 00-12.00 uur Telefoon 071-143241 HET WEER Buiig weertype Het zeer natte weer in de eerste week van 1994 houdt nog wel even Oceaandepressies nemen voor land een zeer ongunstige rou te, waarbij wij steeds de meest ac tieve neerslagzones over ons heen krijgen. De diverse regenstations in Noord- en Zuid-Holland tapten de afgelopen dagen circa 30 millime ter regenwater af en daar komt de- week nog minstens 20 millime ter bij. Gisteren leek het in eerste aanleg met de nattigheid wel mee te vallen. Op de Noordzee lag weliswaar een lagedrukgebied, ons land profiteerde in de ochtenduren van een opklaringsge- bied, tussen twee buienstoringen in. Later in de middag en avond passeerde er een trog, waarbij de regenbuien talrijker en bovendien ook zwaarder werden. De trog is een fenomeen dat zich meestal voordoet aan de achterzij de van voorbijtrekkende Atlanti sche depressies. In de meeste ge vallen zien we eerst het frontensys teem (warmtefront en koufront) met gestage regenval overtrekken. Het ergste leed lijkt geleden, want het klaart flink op in heldere lucht. Maar als toetje heeft de depressie dan nog de buien van de trog in petto. Het systeem is op de weer kaart herkenbaar aan een uitzak king of knik in de luchtdruklijnerv, meestal aan de zuid of zuidwestzij de van de depressiekern. Een trog jM hangt samen met een verhoogde onstabiliteit van de atmosfeer mei I kou in de bovenlucht, waardoor de I buiigheid wordt opgepept. De tern I peratuurverschillen tussen voor- e( achterzijde van de trog zijn vrij ge- i ring. Anders dan tijdens de passa- I ge van een front, waarbij tempera- tuur en luchtvochtigheid vaak dra: I tisch verandert. De regen van vandaag hangt same I met het volgende frontale systeem dat snel over de oceaan naderbij kwam. Ook morgen hebben we noj diverse natte uren bij een lucht druk, die tot onder 980 millibar daalt. Dit duidt op de nabijheid vaf m0„er de depressiekern, die op vrijdag P voor een buiig weertype zorgt. De a kans op wat zonnige momenten neemt toe, maar het wordt wel wal he"- kouder met in de nacht temperate teleur^ ren dicht bij nul. viager De verwachting op wat langere ter- die er i mijn is haast niet te maken omdat heeft c de verschillende computermodel- per i f, len het 'oneens' zijn Er zijn aan- ^,ordt wijzingen voor een (bescheiden) doorbraak van Scandinavische werPl lucht met boven ons land een winq. meesti in de noordoosthoek. Het zou dan huurb tijdens het weekeinde wat kunneni rekent gaan opdrogen met in de nacht teleurj lichte vorst. Een ander model bere Het ui kent onveranderd nat, maar zacht de Ma januariweer bij zuidwestenwinden; tegen( 1 Bonav Schotland, HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. Engeland, Wales en Ierland: Wisselvallig weer met van tijd tot tijd regen of buien, in Schotland en morgen Vandaag in Ierland en En geland nog maxima rond 7 geveer 3 graden. België en Luxemburg: Overwegend veel bewol king en perioden met re gen. Maxima vandaag rond 8 graden, morgen en kele graden lager. Noord- rijk: Midden-Frank- bewolking en perio- ten ook enkele opklarin gen. Vandaag maxima on geveer. 10 graden, morgen in de noordwestelijke helft van het gebied enkele gra- Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: Bewolkt en veel regen, in de bergen en plaatselijk op de hoogvlakten ook sneeuw Aan de Costa's in het oos ten en zuiden eerst nog droog en zon. Met name aan de noordwestkust valt plaatselijk erg veel neerslag en vandaag ige westenwind. Maxi- Wolkenvelden zuidstranden ook perioden met zon. Morgen later op de dag toenemende be wolking en in de avond regen. Maxima aan de zuidstranden ongeveer 20 gra den, morgen iets hoger. Marokko en Tunesië: Marokkaanse westkust: Wolkenvelden, ook af en toe wat zon en vrijwel overal droog. Morgen later op de dag op veel plaatsen regen. Maxima van 16 graden bij Tanger tot 20 bij Agadir, morgen iets warmer. Tunesië: Perioden met zon, ook nu en dan wolkenvelden. Droog. Mid- dagtemperatuur aan de kust ongeveer 20 graden. Zuid-Frankrijk: Aanhoudend wisselvallig weer met van tijd tot tijd buien of regen. Aan-de Cöte d'Azur af en toe wat zon en iets kleinere neerslagkansen. Middagtemperatuur in het laagland meest tussen 10 en 15 graden. Ook in de Alpen en Pyreneeën valt geregeld neerslag en het gaat flink waaien. In de Alpen stijgt de sneeuw grens geleidelijk naar 1700 meter, in de Pyreneeën naar 2000 meter. Mallorca en Ibiza: Perioden met zon en tot morgenavond droog. Middagtemperatuur oplopend naar ongeveer 18 graden. Italië, Corsica en Sardinië: Italië: Wolkenvelden, ook nu en dan zon en voornamelijk vandaag nog kans op wat regen. Morgen steekt mogelijk de Scirocco op. In de Alpen en Dolomieten eerst nog droog, maar morgen neerslag, sneeuwgrens rond 1500 meter. Middag temperatuur in het laagland van onge veer 4 graden in de Po-vlakte, 16 bij Ro me tot 18 op Sicilië. Corsica en Sardi nië: Veranderlijk bewolkt en waarschijn lijk droog. Maxima ongeveer 15 graden. Turkije en Cyprus: Perioden met zon en droog. Maxima op lopend naar 17 graden op de Dardanel- len en ruim 20 op Cyprus. Duitsland: Half tot zwaar bewolkt en perioden met regen, ook in Sauerland, de Harz en het Zwarte Woud. In de Beierse Alpen steekt morgen de föhn op, waardoor het er dan overwegend droog blijft. Maxima in het laagland van 4 graden in het noorden tot 8 in het zuiden, morgen door föhn nog enkele graden hoger. Temperatuur in de zuidelijke bergen op 1500 meter hoogte geleidelijk oplopend tot ruim boven nul. Zwitserland: Vandaag wolkenvelden en hier en daar wat neerslag, sneeuwgrens oplopend naar 1700 meter. Morgen aan de zuid flank van het Alpenmassief regen, boven 1600 meter sneeuw, aan de noordflank wat kleinere neerslagkansen en door föhn op 2000 meter hoogte tempera tuur oplopend tot ongeveer plus 3 gra- Oostenrijk: Vandaag geleidelijk droog en hier en daar een opklaring. Morgen aan de zuid flank van het Alpenmassief regen, boven 1600 meter sneeuw, aan de noordflank kleinere neerslagkansen en door föhn temperatuur op 2000 meter oplopend naar ongeveer plus 3 graden. In het oos ten eerst nog droog en nu en dan zon. Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. WEERRAPPORTEN Zon op 08.46 Zonondi Maan op 02.37 Maan on Waterstanden Katwijk Hoog water 09.39 22.08 Laagwater 04.46 17.25 Weerrapporten 04 januari 19 ul Bordeaux half bew Luxemburg regenbui Madrid licht bew. Malaga licht bew. Mallorca half bew. Wenen w 12 18 12 22

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12