Nordholt hekelt politiek over hoog cellentekort Onze Top 5 van deze week. o Vier miljard van Kok als 'cadeautje' voor de kiezer Binnenland 0 Politie in Staphorst verijdelt volksgericht Noodslachters doden geen ziek vee meer FNV: Werkgever roept looneis over zich af CDA/PvdA: Belastingen kunnen lager Staking in Amsterdamse haven opgeschort DINSDAG 4 JANUAR11994 Dader vernieling Westerbork gepakt assen De politie heeft een man opgepakt die wordt verdacht van vernielingen en het schrijven van racistische teksten twee weken geleden op de Radiosterrenwacht en het Herinnerings centrum Kamp Westerbork. Het gaat om een 47-jarige man zon der vaste woonplaats. Hij is vrijdag opgepakt voor het vernielen van ruiten in een woning in Paterswolde. Hij bekende uit zich zelf de vernielingen bij Westerbork waar voor een miljoen gul den schade is aangericht. Volgens de politie is de man „in de Vijftien jaar geëist voor moord Amsterdam Voor het doodsteken van zijn ex-vrouw met een sla gersmes is gisteren voor de Amsterdamse rechtbank vijftien jaar cel geëist tegen een 30-jarige man. Volgens officier van justitie wilde de van oorsprong Marokkaanse vrouw zich niet houden aan de strenge regels van de religieuze overtuiging van haar ex- man. Ze wilde haar vrijheid en dat accepteerde de man niet. Volgens de advocaat van de man konden de twee elkaar niet uit staan en bedreigden ze elkaar vaak. Uitspraak 17 januari. Bejaarde ligt weken dood in huis Amsterdam De politie heeft gisteren het stoffelijk overschot var een 72-jarige vrouw in haar huis in Amsterdam-Noord gevon den. De politie werd gealarmeerd door verontruste omwonen den die de vrouw al een tijd niet hadden gezien. Het bleek dat het lijk in verregaande staat van ontbinding verkeerde. Sectie moet uitwijzen waaraan de vrouw is overleden. Hagenaar gepakt voor moord op zoon den haag De politie heeft een 60-jarige Hagenaar aangehouden, die ervan wordt verdacht op 5 december zijn 27-jarige zoon te hebben doodgeschoten. Het slachtoffer werd op Sinterklaas avond door twee mannen bij een Haags ziekenhuis afgezet, waarna het duo bliksemsnel vertrok. Toen ziekenhuispersoneel de man had binnengebracht, bleek hij te zijn overleden aan een schotwond. Volgens de politie zijn vermoedelijk familieproble men aanleiding voor de schietpartij geweest. Twee doden bij ongeval tiel» Bij een verkeersongeval op een weg bij Tiel zijn gistermor gen een man en een kind uit Geldermalsen om het leven geko men. De automobilist verloor door onbekende oorzaak de macht over het stuur en raakte met zijn linkerwiel de berm. Toen hij dat probeerde te corrigeren, reed hij aan de recherkant van de weg het talud af en botste tegen een boom. Een tweede kind op de achterbank overleefde het ongeval. Turf Norit-fabriek in brand klazienaveen Bij de Purit-fabriek in Klazienaveen, waar koolta bletten Norit voor maag en darmen worden gemaakt, woedt een grote brand in een enorme hoop turf. De brandweer van Kla zienaveen en Emmen hadden de brand om negen uur vanmor gen onder controle. De fabriek zelfheeft geen gevaar gelopen. De brand is om vier uur vanmorgen begonnen door nog onbe kende oorzaak. Volgens een woordvoerder van de brandweer loopt de schade zeker in de tonnen. Amsterdamse korpschef klaagt over 'verbijsterend hoog wegzendpercentage Cf) Appelsap, pak 1 liter .JUT Cfl Elleboog macaroni 'Ü£9T of Spaghetti pak 500 gram Cfl Knakworst, blik 200 gram Cfl Boerenwit, -bruin ]2t39J of volkoren (24§t, verpakt, heel Witlof, 500 gram Aanbiedingen gelden tot en met zaterdag 8 januari a.s.. 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten 99 De Amsterdamse hoofdcommissaris Nordholt heeft gis teren tijdens zijn nieuwjaarstoespraak ongemeen fel uit gehaald naar de landelijke politiek. Hij vindt het mislei dend en gevaarlijk dat de politiek „de machteloosheid van de samenleving zo op de politie projecteert". Vooral het cellentekort, dat „nog nooit zo hoog is geweest", en het „verbijsterend hoge wegzendpercentage" zijn hem een doom in het oog. de bevolking een rad voor ogen. Verbetering van de efficiëncy met de huidige politiesterkte is volgens hem niet voldoende. Nordholt herhaalde gisteren zijn pleidooi voor duizenden politiemensen extra, waarop ook de Rotterdamse hoofdcom missaris Hessing al enkele jaren hamert. Nordholt was de enige hoofd commissaris in den lande die gisteren fel van leer trok. Bij de overige politiebonzen stond centraal dat de burger in 1994 meer aandacht moet krijgen. De korpsleiders erkenden volmon dig dat het publiek vorig jaar de dupe is geworden van de grote Nordholt trekt zich weinig aan van de kritiek vanuit het parle ment dat hij zich als politiebaas te veel met politieke vraagstuk ken bemoeit. De hoofdcommis saris vindt het „onrechtvaardig" dat de politiek de politie voor houdt dat zij niet moet zeuren, maar boeven moet vangen. Hij wijst daarbij op de verantwoor delijkheden van de politiek zelf. De politie alleen kan het veilig heidsvraagstuk in Nederland niet oplossen, aldus Nordholt. Politieke partijen die zonder extra geld meer veiligheid wil len, draaien volgens Nordholt De Amsterdamse hoofdcommis saris E. Nordholt. foto anp reorganisatie van gemeente- en rijkspolitie in regiokorpsen. Op vallend vaak werd de hand in eigen boezem gestoken en vrij wel overal viel te beluisteren dat de politie komend jaar goed zijn best zal doen om het publiek beter te stemmen. „Het was onvermijdelijk", zei korpschef mr. J. Wiarda, „dat de politie tijdens de reorganisatie veel energie voor zichzelf nodig had. Dat ging vaak ten koste van de dienstverlening". Korpschef R. Hessing van Rot terdam-Rijnmond sloot zich daar bij aan. „De reorganisatie is een onnatuurlijke rem ge weest op ons werk en onze prestaties. In welke mate dit het geval is geweest zal nooit pre cies kunnen worden vastge steld", aldus Hessing. De Rotterdamse hoofdcom missaris kondigde aan dat op korte termijn binnen zijn korps wordt begonnen met een intern projekt dat gericht is op be roepsethiek. Koren op de molen van korpschef E. van Hoom van de regiopolitie Brabant-Noord. „Zeker nu de media bol staan van commerciële activiteiten en nevenfuncties van politiemen sen", aldus Van Hoom. Volgens deze korpschef is het niet juist dat politiemensen, van wie de integriteit in het geding is, lan ger functioneren in een politie- De politie in Staphorst heeft oudeja'arsnacht op het nipper tje een volksgericht weten te verijdelen. De plannen, zo werd gisteren bekend, lekten echter op het laatste moment uit. De politie had zo tijd om de man in kwestie te waar schuwen. Hij heeft de nacht elders doorgebracht. Het was de politie ter ore ge komen dat een groep jongeren van plan was de man in een kooi op een wagen door het dorp te rijden. „Mocht de man wel ten prooi aan de jongelui zijn gevallen, dan hadden we natuurlijk direct ingegrepen", aldus een woordvoerder van de politie in Staphorst. De politie kent de achter gronden, maar houdt die ge heim. De geruchtenstroom in Staphorst echter is in volle gang. De een zegt dat de voor malige secretaresse van het beoogde slachtoffer van de man in verwachting is. Een ander beweert dat de man ooit is betrapt toen hij de liefde aan het bedrijven was in een con tainer op het industrieterrein. De werkgevers falen bij het naleven van het centraal akkoord, waarin afspraken zijn ge maakt over het scheppen van banen en loonmatiging. Daarmee roepen ze zelf forse looneisen (2,5 procent) van vakbonden over zich af. Dat zei voorzitter B. van der Weg van de Industriebond FNV gisteren tijdens zijn nieuwjaarstoespraak. Hij hekelt de wijze waarop werkgevers zich de afgelopen maanden hebben uitgelaten over de toe komst van de Nederlandse economie. „Van een nieuwe koers is bij werkgevers nog bit ter weinig te merken. Als slechte schippers houden ze hardnekkig vast aan de oude koers: niets kan, niets mag en we willen ook niets." Uit een enquête van de FNV onder 750 Nederlanders blijkt dat lang niet iedereen denkt dat er mogelijkheden zijn om meer banen te scheppen. Tweederde van de on dervraagden gelooft niet dat dit in zijn be drijf of instelling kan. Veertig procent van de ondervraagden vindt dat er vakantie dagen moeten worden ingeleverd bij ziekte om zo het ziekteverzuim terug te dringen, vijftig procent vindt van niet. Ook blijkt dat de gemiddelde Nederlander liever vier da gen werkt dan in deeltijd. De 77 noodslachters in Neder land zijn sinds gisteren gestopt met het slachten van ziek en ge wond vee. De slachters zeggen dat ze niet meer rendabel kun nen werken, omdat ze te veel moeten betalen voor de keuring van het vlees. Vanaf 1 januari zijn de kosten fors verhoogd om de keuring kostendekkend te maken. Staatssecretaris Gabor (land bouw) heeft de kosten voor de keuring van geslacht ziek vee fors verhoogd omdat hij de vleeskeuring kostendekkend wil maken. Voor elke noodslachting wordt dertig gulden toeslag in rekening gebracht, naast de normale keuringskosten. He;t nieuwe tarief vinden de noodslachters te hoog. De noodslachting van een schaap 89 99 j^rl.49 DEN HAAG NPA De belastingen kunnen dit jaar vrijwel zeker worden verlaagd, vermoedelijk al per 1 april. Dit stellen althans de regeringsfrac ties CDA en PvdA nu het minis terie van financiën een meeval ler van ruim vier miljard gulden heeft gemeld. PvdA-kamerlid Melkert vindt dat het kabinet alles op alles moet zetten om het tarief in de eerste schijf van de loonbelas ting al per 1 april aanstaande te verlagen. „Door snel deze toe zegging te doen, kan het kabi net nog positieve invloed uitoe fenen op de CAO-onderhande- lingen", aldus Melkert. Ook CDA-kamerlid Terpstra vindt het momënt rijp voor las tenverlichting. Aan het blijven de karakter van de meevaller hoeft volgens hem niet meer te worden getwijfeld: „Lastenver lichting is goed voor de werkge legenheid en werkgelegenheid is nu ons grootste probleem". Ook de oppositiepartijen D66 en WD vinden dat Kok snel knopen moet doorhakken. Evenals WD-kamerlid De Korte vindt D66'er Ybema dat het strukturele (blijvende) deel van de meevaller moet worden ge bruikt voor lastenverlichting en een deel ervan, zo meldde deze krant gisteren reeds, zou kun nen worden gebruikt ter leni ging van de nood van slachtof fers van de watersnoodramp in Limburg kunnen worden ge bruikt. Amsterdam De staking die gisteren uitbrak in de Amsterdamse haven is voor onbepaalde tijd opgeschort in afwachting van wat overleg met de werkgevers oplevert. Dat heeft het actiecomité vanmorgen meegedeeld, ledereen is weer aan de slag gegaan. Werkgevers, verenigd in de Scheep vaart Vereniging Noord (SVN), en het actiecomité zijn vanmorgen gaan praten. De staking brak uit omdat werkgevers weigerden elf gediplomeerde jongeren een vaste baan te geven. Dat is tegen eerder gemaalde afspraken in. foto anp frans anderlinde kost nu 120 gulden. Terwijl zo'n dier hooguit maar 75 gulden opbrengt, aldus de noodslach ters. De noodslachters verlossen jaarlijks 300.000 tot 350.000 die ren uit hun lijden. Daarvan is het vlees van 250.000 dieren nog geschikt om te eten. Voor zitter A. Westgeest van de Ver eniging van Noodslachters: „Het afgelopen weekeinde heb ben we een paar honderd die ren moeten weigeren. De zaak escaleert. Overal beginnen zich stapels wrak vee te vormen". Het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij is niet van plan in te grijpen. Een woordvoerder zegt dat het be sluit van de noodslachters ver velend is, omdat het nadelige economische gevolgen kan heb ben voor veehouders. Miljoenenhulp voor bedrijven in rampgebied De door wateroverlast getroffen bedrijven in Limburg kunnen rekenen op een eerste' acute noodhulp van 28 miljoen gul den. Dat heeft minister An- driessen van economische za ken gisteren afgesproken met een delegatie van het Limburg se bedrijfsleven. Over drie weken zitten de Limburgers opnieuw met An- driessen aan tafel om hulp maatregelen te bespreken. Meer concrete toezeggingen over hulp aan Limburg kwamen er gisteren niet. Vrijdag vergade ren de vaste kamercommissies van economische zaken, land bouw en binnenlandse zaken verder over de wateroverlast. De vorige week in opspraak geraakte CDA-burgemeester E. Mooren (59) van het Noordlim burgse Arcen en Velden mag te rugkeren in zijn functie. Dat is het resultaat van eén gesprek gisteren tussen Mooren. gou verneur Van Voorst tot Voorst, twee wethouders, de gemeente secretaris en de fractievoorzit ters uit de raad. Mooren werd verweten tij dens de watersnoodramp on voldoende leiding te hebben ge geven. De ambtsperiode van Mooren duurt overigens niet lang meer. Op 1 juli treedt hij vervroegd uit, maar dat was hij volgens de provincie toch al van plan. SÉKÉNPÉ- HWRUmva STÉ(MN A1TIE "WEI? H£T ZUlOZN DEN HAAG CAREL GOSELING De bekendmaking nu komt mi nister Kok van financiën vast goed uit. Misschien heeft hij wel een vreugdesprong gemaakt. Wat een mazzeltje immers. In het verkiezingsjaar 1994 een meevaller hebben van vier mil jard die je met enig gereken kunt teruggegeven aan kiezer en bedrijfsleven. Wat wil je nog meer als politicus? Vraag blijft echter waarom zo lang kiekeboe is gespeeld. Op 1 oktober bleek al dat het rijk 3,5 miljard gulden meer aan belas tinggeld had binnengekregen dan voorzien. Onzin, aldus Kok. Dat was niet blijvend. Boven dien zou alles wat extra werd betaald in de loop van 1993 en 1994 minder worden afgedra gen aan de schatkist. Er was dus eigenlijk niets aan de hand. Op 1 november was de meeval ler 2,6 miljard gulden. Zie je wel, zei Kok, het voordeel neemt af. Precies zoals hij had voorspeld. Jammer genoeg gooide premier Lubbers roet in het eten. Die gaf toe dat er een meevaller was van 2,5 miljard gulden. En dat Kok die alleen ontkende, omdat hij zo zuinig is. Dat kon Kok niet op zich la ten zitten. Daags na de woorden van Lubbers bracht hij het voor deel al terug tot 1,5 miljard gul den. Als überhaupt al sprake was van een meevaller, zo sug gereerde hij. In december bleef het althans naar buiten toe stil. Intern wist Financiën echter dat de meeval ler op zijn minst 2,8 miljard gul- tekening tom jansen den was. Daarvan werd 2,4 mil jard gulden toegeschreven aan extra belastinginkomsten, de rest aan meevallende uitgaven en extra inkomsten uit andere bronnen dan belastingen. Op 31 december was de 2,8 mil jard gulden echter ineens 4 mil jard geworden. Volgens Finan ciën omdat is gebleken dat de departementen veel minder hebben uitgegeven dan was toegestaan. Aanvankelijk was gerekend op 400 miljoen min der, maar uiteindelijk werd het bijna 1 miljard. Bovendien ble ken burgers en bedrijven nog snel belastingen te betalen voordat 1994 aanbrak. Boven dien waren er extra inkomsten uit gasverkopen en lesgelden. De ambtenaren van Kok bekij ken nu samen met de collega's van de ministeries of de mee valler blijvend is dan wel een malig. Daarnaast wordt beke ken wat de oorzaken ervan zijn. Dat onderzoek gaat nog enkele weken in beslag nemen. Pas daarna wil Kok beslissen wat met het extra geld moet gebeu ren. Moet het financieringste kort extra omlaag? Of moet het geld terug naar burgers en be drijven via lastenverlichting? Of moet een deel naar de slachtof fers van de watersnoodramp? De vraagtekens zijn echter nog levensgroot. De enige vraag die niet wordt gesteld is waarom Fi nanciën maanden heeft ont kend wat iedereen al wist. Na melijk dat de inkomsten van de mensen wel degelijk toenamen, terwijl was gerekend met een pas op de plaats bij de lonen. Dat aan de andere kant meer werd besteed dan gedacht. Ontwikkelingen die leidden tot meer inkomsten-, vermogens- en vennootschapsbelasting. Plus een mindere daling van de BTW-inkomsten dan voorzien. Als de belastingdienst dan ook nog extra snel aangiften van particulieren en bedrijven af handelt, is het geen wonder meer dat er extra geld in Koks schatkist komt. Volgens een woordvoerder van de bewinds man hadden de boekhouders op Financiën het allemaal in de smiezen. Om even later te mel den dat 'wij' het echt niet wis- Het ontkennen van de realiteit heeft over het algemeen weinig zin. Zo ook in dit geval. De kie zer is niet dom en weet donders goed dat er nu een cadeautje aankomt. In de hoop dat be trokkene zich dat nog goed weet te herinneren in het stern- hoekje. Als de vakjes weer rood dienen te worden gekleurd, bij CDA en PvdA wel te verstaan. AMSTERDAM NPA De 42-jarige Amsterdammer die zondagavond is gearres teerd na een dodelijke schiet partij, was in 1983 een van de ontvoerders van biermagnaat A. Heineken en diens chauf feur A. Doderer. De verdachte, die in 1984 tot twaalf jaar cel werd veroordeeld maar alweer enige jaren op vrije voeten is, heeft vanmorgen bekend op de 44-jarige Amsterdamse douanier te hebben gescho ten. De man is in het zieken huis overleden. De verdachte zelf werd in zijn been geraakt. Een tweede verdachte is voort vluchtig. De beide mannen hielden zich die avond verdacht op in de buurt van een Colombiaans vrachtschip dat door de doua niers routinematig werd on derzocht. Toen de douaniers de twee mannen wilden aan spreken, maakten die zich uit de voeten. Na een achtervol ging reden ze zich in de Am sterdamse binnenstad klem en openden het vuur op de doua niers die uit hun auto waren gestapt. De douanier overleed door een schot in de borst. Of de verdachte het dodelij ke schot loste, wordt momen teel onderzocht. Hij droeg bij zijn arrestatie een vuurwapen en enkele kilo's niet nader om schreven verdovende midde len bij zich. Na de schietpartij hield de politie een diepgaand onderzoek aan boord van het Colombiaanse schip waar de twee douaniers eerder die avond waren. Drie personen werden aangehouden. Op,het schip werden verder geen drugs aangetroffen. Het is voor het eerst sinds 1978 dat een douanier bij een vuurgevecht om het leven komt. Toen werd bij de grens in Kerkrade een 20-jarige dou anier gedood door twee wan delende grenspassanten die tijdens een routinecontrole met een automatisch pistool op hem schoten. Onder het douanepersoneel heerst grote verslagenheid. De nieuwjaars receptie van de Directie Doua ne in Rotterdam is gisteren af gelast.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3