'Ik heb met een zeisje in de bestaande regels gesneden' De macht van de islam neemt toe in Turkije Feiten &Meningen Porselein van Oostenrijkse staat niet veilig voor grijpgrage gasten DINSDAG 4 JANUAR11994 Scheidend staatssecretaris van volksgezondheid Hans Simons: Er is iets geks aan de hand met de Haagse tijd van staats secretaris Hans Simons van volksgezondheid. De zieken huisdirecteur, belangenbehartiger van patiënten en de arts praten allen met een zeker respect over zijn ideeën, zijn inzet en zijn diepgang. Toch krijgt het hervormings plan voor de gezondheidszorg, het plan-Simons, het voorvoegsel 'mislukt' mee in commentaren. De uitwerking van zijn idee voor een eerlijker verdeling in de gezondheidszorg zint Si mons niet. ,,Ik vind dat er nog erg veel bejaarden zijn met AOW en een klein aanvullend pensioen die onevenredig veel aan premies betalen. Op dat punt heb ik door politieke weer stand onvoldoende vöortgang kunnen boeken. De rekening eerlijk verdelen vindt niet ieder- vanzelfsprekend. Sommi- Begrijpelijk. Telkens weer knab belde het CDA in Tweede en Eerste Kamer aan het plan-Si mons en moest Simons bakzeil halen. De sprint die hij in 1989 begon, liep uit op een mara thon. Eind januari neemt hij af scheid en vertrekt hij naar Rot terdam om daar lijsttrekker voor de PvdA te worden. Zelf erkent hij dat een belangrij- gen vinden dat ouderen die ke peiler van zijn plan, een ee lijker verdeling van de kosten de gezondheidszorg, niet uit verfis gekomen. Maar hij blijft meer ziek zijn ook veel r moeten betalen. Nou, ik vind dus van niet." In Rotterdam gaan wethouders overtuigd dat het nodig is. slagvaardig te werk. Ex-wethou- „Als je naar de verkiezingspro- der Simons nam die stijl r gramma's kijkt van de vier grote partijen dan zitten die precies op de lijn van mijn plan. Het kan in de vormgeving wat ver schillen. Hier en daar op Simons, prima, mt te lijnen zal de gedachtengang die ik heb neergelegd de ko mende jaren worden voortge- Zichzelf evaluerend, conclu deert hij dat hij „met een zeis- je" in alle regels, beperkingen en overheidsbemoeienis heeft gesneden. Daardoor kregen in stellingen meer armslag. Ze konden hun eigen verantwoor delijkheid nemen. Op het ge bied van de zorgvernieuwing zijn „de dijkjes" doorgebroken. Ziekenhuizen doen nu aan thuiszorg waardoor mensen niet meer naar een bejaarden huis hoeven. „Al met al vind ik dat veel in beweging is geko men in de gezondheidszorg." Woonvorm naar Den Haag. Misschien valt dat daar niet goed, wordt dat met een beetje angst bekeken. Met kleinere stapjes kan je daar kritiek wellicht meer bereiken. „Zou kunnen. Ik vind niet dat ik aan nestvervuiling doe als ik zeg: het tempo van besluitvor ming kan beter. Misschien heeft de weerstand die ik heb onder vonden, te maken met mijn ge voel voor urgentie. Dat het noodzakelijk is doorbraken te maken in de gezondheidszorg. Je kunt van een koude kermis thuiskomen als je te lang wacht met verandering." Een stadsbestuur is meer ge richt op de zakelijke inhoud, concludeert hij al pratend over de cultuurverschillen tussen Den Haag en Rotterdam. „In Den Haag komt toch altijd die partijpolitieke dimensie sneller aan de orde. Als we meer op de zaak zouden ingaan, zouden we ook tot betere oplossingen ko- Als het gaat om zorgvernieu wing, haalt hij met veel enthou siasme een voorbeeld uit Rot terdam aan. Op het terrein van het oude Bergwegziekenhuis is de stichting Humanitas bezig met een nieuwe soort woon vorm voor ouderen. Daar ko men 'levensloopbestendige wo ningen', die steeds aan de indi viduele situatie van de ouderen worden aangepast. Partners hoeven niet meer uit elkaar als een van de twee verpleeghuis hulp nodig heeft. Die kan de man of vrouw daar krijgen. Wat hem is opgevallen in Den Haag is dat het sommigen voor al om de kritiek gaat, zonder met een betere oplossing te ko men. „Ik vecht meningsver schillen het liefst uit aan de hand van alternatieven." Hij geeft de WD-fractie een veeg uit de pan. „De WD zegt vooral wat niet deugt, terwijl die partij onder Dees (de vorige staatssecretaris van volksge zondheid) de aanzet voor de plannen verdedigde. Ik heb er bijna alles aan gedaan om ze uit de tent te lokken, maar ik heb nooit gehoord wat de WD nu wèl wilde. Dan ben je geen knip voor de neus waard. Nee, dat is het soort cultuur waarmee ik minder affiniteit heb." Keuzen Waar Simons veel krediet voor krijgt, is het feit dat hij het on derwerp 'keuzen maken in de gezondheidszorg' op de agenda heeft gekregen. Maar daarmee houden de loftuitingen op dit punt op. Immers, hij is er niet in geslaagd de waag naar zorg te beïnvloeden. En de kansert om zelf keuzen te maken, greep hij lang niet altijd. De commissie-Dunning pleit ervoor dat meer keuzen worden gemaakt in de gezondheidszorg. De commissie vindt dat rea geerbuisbevruchting, In Vitro Fertilisatie, niet in een basis pakket thuishoort. Wie IVF wil, moet dat maar zelf betalen. Maar Simons, onder de indruk van de protesten van kinderloze paren, wil deze behandeling toch in het basispakket. Ook wil hij niet aan een leeftijdsgrens bij open-hartoperaties, een waagstuk dat aan het begin van zijn Haagse loopbaan op tafel kwam. Hij vindt dat de politiek niet moet moraliseren in de spreekkamer. Als het gaat om het maken van keuzen in de gezondheidszorg, schuift de politiek de verant woordelijkheid door naar de dokters. De dokters zeggen weer tegen de politiek: „Jullie moeten de keuzen maken". Si mons: „Alsof keuze in de ge zondheidszorg een exclusieve verantwoordelijkheid zou zijn van dokters, óf van ziekenhuis directeuren, óf van de politiek, óf van de Kamer... Nee, ieder één moet zijn verantwoordelijk heid nemen". De politiek moet voor hart transplantaties zeggen hoeveel miljoenen ze daarvoor over heeft. „Maar de beoordeling van de individuele patiënt, of die al of niet een open-hartope ratie moet hebben, ligt altijd bij de arts. En als de Nederlandse Hartstichting tegen mij zegt: 'Si mons, dat is allemaal prachtig, maar je stelt te weinig geld ter beschikking voor het totaal aan hartoperaties', dan ga ik dadr- over het gesprek aan. Dat is dan mijn verantwoordelijkheid." „Ook als ik er 2 miljoen of 5 mil joen bij zou stoppen, moeten keuzen worden gemaakt. Daar heeft iedereen zijn deel in. Het is niet óf de politiek, óf de dok ter. Laten we het alsjeblieft als een gemeenschappelijk waag stuk zien." De dokter kan wat meer hulp gebruiken bij het maken van die keuzen Simons: „Ik praat ook liever over het vak zelf dan over de centen. Twee jaar heb ik de ver schillende verenigingen van specialisten gewaagd naar de door hen verwachte ontwikke lingen in hun vakgebied hartchirurgie, orthopedie, plas tische chirurgie. Dat heeft ge leid tot een heel aardig boekje, dat we onlangs hebben uitgege ven. Daarin zie je dat heel veel artsen zo langzamerhand hun collega's over de schouders wil len laten meekijken. Dat heet intercollegiale toetsing. Zo lang zamerhand is er op dat vlak een cultuuromslag, zeker bij jonge specialisten, die ik zeer toe juich. Daardoor krijg je ook wat meer bescheidenheid in dat vak". Lange dagen Hij heeft hard gewerkt. Maakte lange dagen. „Maar het ging ook ergens om. Dat de gezond heidszorg in het jaar 2000 ook nog voor iedereen betaalbaar en toegankelijk is. En het punt van de zorgvernieuwing: laten we alsjeblieft die cliënt wat serieu zer nemen en wegraken uit de bureaucratie. Er zijn te veel re gelingen, er is te veel bemoeie nis. Daar heb ik wat aan ge daan. Als ik op die vier jaar te rugkijk, dan is dat oprecht met grote voldoening. Het CDA heeft wel behóórlijk dwars gelegen... „Ja, maar daar zal ik niet klein zielig over doen. Als ik naar het CDA-verkiezingsprogramma kijk, voor zover het helder is, dan denk ik dat straks in essen tie de lijnen van dit kabinet zul len worden doorgetrokken. In essentie: zorgvernieuwing, eer lijke verdeling van de lasten, be stuurlijke vereenvoudiging. De grote moeilijkheid, het inko menspolitieke element, zal bij de kabinetsformatie weer aan de orde zijn." „Er zijn miljoenen mensen in dit land die best iets meer kun nen betalen aan gezondheids zorg, maar er zijn er ook enkele miljoenen voor wie de rekening al snel te hoog wordt. En dat heeft te maken met mijn kennis als stadsbestuurder. Die weten schap heeft mij in Den Haag niet in de steek gelaten." „Ik vind het een voordeel dat ik vanuit die dubbele ervaring weer leiding kan gaan geven in ARCHIEFFOTOUNITED PHOTOS DE BOER Haag veel gesproken over de af stand tussen ae politiek en de burger, over de burger die niet meer in de politiek gelooft! Dat wordt soms wat overdreven, de belangstelling voor de plaatse lijke politiek neemt de laatste jaren juist weer toe. Kijk maar naar de grote belangstelling voor raads- en commissieverga deringen." dat het aan de ene kant abso luut een internationale stad is, met een haven en met veel uit straling. Aan de andere kant is het o<j)k een srad die iets van een dorp heeft: je woont in Hil- legersberg/Schiebroek, of je woont in Alexanderpolder, of het Oude Westen. Dat heeft iets van het heel kleinschalige." „Er is de afgelopen 10, 20 jaar ongelooflijk veel veranderd in Rotterdam. Onder andere door de binnenkomst van zeer veel migranten. Er wordt in Den „Het is onzin om ouderen meer te laten betalen voor de gezondheidszorg.' de stad. Het besturen van ste den als Amsterdam en Rotter dam is in de kern veel lastiger en complexer dan het beheren van een portefeuille in het kabi net. Je hebt een bredere verant woordelijkheid en zit dichter bij de maatschappelijke vraagstuk ken. Je wordt gedwongen je ook te verantwoorden in een wijk als Spangen, over de ellende daar. In den Haag zit je dan ver houdingsgewijs veilig. Simons gaat nu weer aan de slag in Rotterdam. „Ik heb daar zin in. We starten met veel energie en ambitie. Maar de fout van ik heb het eerder al ja ren gedaan, voor mij is het be kend terrein, die zal ik niet ma ken. De stad is veranderd. We hebben nieuwe mensen, nieu we problemen. Natuurlijk heb ik voordeel van de kennis en de wetenschap die ik heb opge daan in Den Haag. Maar ik heb geen vooroordelen over mensen of over zaken. Gewoon open aan de slag." „Het gekke van Rotterdam is De tijd is niet ver meer dat de Oostenrijkse staat zijn buiten landse gasten wegwerpborden en -bestek gaat voorzetten. De oorzaak is dat kostbaar porse lein van het Habsburgse huis nauwelijks bestand blijkt tegen de hebzucht van buitenlandse notabelen. Deze noodkreet heeft het hoofd van het bureau verzorging buitenlandse gasten op het ministerie van algemene zaken gisteren geslaakt. Peter Parenzan wees erop dat be hoorlijkwat serviesonderdelen verdwenen bleken te zijn na een receptie die in oktober op kas teel Schönbrunn gehouden is. Deze was georganiseerd ter ere van de staatshoofden en rege ringsleiders die hadden deelge nomen aan de top van de lid staten van de Raad van Europa in Wenen. Parenzan pleitte ervoor dat het bestek en tafelzilver uit het eind van de 19de eeuw voortaan ten toongesteld worden in de Hof- burg, het vroegere paleis van de keizer. Staatssecretaris Maria Fekter. die woningbouw en toe- risme in haar portefeuille heeft, wil de traditionele couverts ver vangen door modern tafelser vies. Ze denkt een offerte te gaan vragen voor 1.500 stuks, j die beschikbaar moeten zijn in j. 1996. Over twee jaar viert Oos tenrijk zijn duizendjarig be- U staan. 7 STEVENHAGEN Op de bumpers van auto's zijn stickers geplakt met de tekst „Alle macht aan Allah". De macht van de islam onder de 60 miljoen inwoners van Turkije neemt toe. De antagonismen tussen de opkomende radicale islamieten en de voorstanders van de huidige scheiding tussen kerk en staat worden steeds sterker. I Iet fundamentalisme slaat in Turkije niet aan zoals in het buurland Iran, maar zijn anti westerse boodschap staat in contrast met het Turkse lid maatschap van de NAVO en het streven naar aansluiting bij de EG. De handhaving van sancties van de Verenigde Naties tegen Irak en de bescherming van de Koerden aldaar is afhankelijk van Ankara. Sommigen beschouwen de isla mitische opleving als een verla te reactie op de manier waarop de seculiere republiek Turkije 71 jaar geleden werd gesticht door Mustafa Kemal, beter be kend als Ataturk. Deze zocht een formule om het Ottomaan se Rijk, aan het begin van de eeuw beschouwd als „de zieke man van Europate bevrijden van zijn oude feodale en reli gieuze structuren. Ataturk gebruikte het West- europese seculiere nationalisme om zijn land weer tot een een heid te maken. Hij sloot mos keeën en religieuze scholen, verbood islamitische kleding en verving het Arabische schrift, de taal van de Koran, door het La tijnse alfabet. Tegenwoordig laten de Turkse politici weer merken dat ze naar de moskee gaan en zegt de in de Verenigde Staten opgeleide, vrouwelijke premier Tansu (gil ler: „Godzijdank ben ik een moslim". Ook islamitische kranten verkopen steeds beter. Hoewel er geen statistieken zijn die dit ondersteunen, zeggen veel mensen dat de 'Turken de islamitische leefregels steeds meer in acht nemen. Vrouwen die zich kleden in zwarte jurken Een Turkse moslimvrouw doet boodschappen. De macht van de islam onder de 60 miljoen inwoners van Turkije neemt toe. FOTO ARCHIEF UNITED PHOTOS DE BOER tot beneden de enkel en hun gezicht bedekken met sluiers worden steeds vaker gezien in delen van Istanbul. De fundamentalistische Wel- zijnspartij, een goed georgani seerde beweging die wordt ge leid door Necmettin Erbakan, won in 1991 bijna 10 procent van de stemmen in het parle ment en veroverde vorig jaar zes districten in Istanbul. Hij zal •het vermoedelijk goed doen bij de lokale verkiezingen in maart. Volgens Erbakan is het aantal volgelingen van zijn partij de laatste twee jaar verdubbeld tot 1,6 miljoen. Hij heeft vooral aanhang onder degenen die on tevreden zijn over de corruptie en de migranten, die van het platteland naar de grote steden zijn getrokken, maar ook daar geen werk hebben gevonden. ,,I)e islam zal een revolutie ont ketenen in de beschaving," zegt Firat Oruc, een 19-jarige stu dent sociologie aan de universi teit van Istanbul. Hij is aanhan ger van de partij van Erbakan en een regelmatig bezoeker van de 16de-eeuwse Beyazit-mos- kee. De islamitische opleving in Tur kije neemt verschillende vor men aan. Enerzijds is het een soort „culturele uiting" die te ruggrijpt op het verleden, toen het Ottomaanse Rijk het cen trum van de Arabische wereld was, zegt Dogu Ergil, een politi coloog aan de universiteit van Ankara. Er is ook een „liberaal-kapitalis tische" islam. Een sprekend voorbeeld daarvan is Ihlas, een holding met een jaarlijkse om zet van 400 miljoen gulden, die haar winsten herinvesteert en is afgeleid van islamitische liefda digheidsorganisaties. Ihlas bezit een islamitisch TV- station en de best verkopende krant van het land, Turkiye, waar op de redactie een gebeds ruimte is. De holding heeft ook belangen in bouwbedrijven, zie kenhuizen en uitgeverijen, waarmee buiten Turkije gratis islamitische boeken worden verspreid. De derde vorm is volgens ken ners de meest bedreigende. Op 2 juli liepen duizenden funda mentalisten te hoop tegen een bijeenkomst van liberale intel lectuelen en schrijvers in de stad Sivas. Ze staken een hotel in brand, waarbij 36 mensen om het leven kwamen. Ook critici van het islamitische extremisme zijn vermoord, on der wie de columnist Ugur Mumcu, in januari 1992. Zijn begrafenis liep uit op een de monstratie van honderdduizen den mensen die voor een secu lier Turkije zijn. Maar toen Turgut özal, Turkijes eerste president die zich open lijk sterk maakte voor de islam, twee maanden later stierf, gin gen miljoenen moslims de straat op voor wat Sabah-co- lumnist Candar aanduidde als „een mars voor de islam".

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2