Feyenoord wil rust in de tent Rentree van The Fonz valt in het water 'Een jaar zonder prijs is een weggegooid jaar' WK rugby voor vrouwen afgelast Sport Cash weer geblesseerd Arnesen manager bij PSV DINSDAG 4 JANUAR11994 i Katwijk gaat door met staf katwuk De w Katwijk gaat voorlopig door met de huidige tech nische staf. Het bestuur van de landskampioen legde Arie La gendijk, trainer Cees Guyt en assistent-trainer Cees du Prie vast voor de komende twee jaar. De verlenging van het contract werd 'TTgisteravond op de nieuwjaarsreceptie bekend gemaakt. I Terugkeer Higuita nog onzeker bogota Rene Higuita is weer op vrije voeten. Maar het staat nog te bezien of de interlandcarrière van de Colombiaanse doel- I man daarbij gebaat zal zijn. Higuita zat zes maanden in de cel; hij speelde een dubieuze rol bij de ontvoering van een meisje. De voetballer zou geld hebben aangenomen om als onderhan delaar te fungeren. Higuita maakte er nooit een geheim van een persoonlijke vriend te zijn van drugsbaron Pablo Escobar. Toen deze werd begraven, was zijn doodskist gedrapeerd met de vlag i de club van Higuita, Atletico Nacional. Almsick Europese Sportvrouw brussel Franziska von Almsick, zesvoudig Europees zwemkam- pioene, is door de Vereniging van Europese Sportjournalisten I (UEPS) tot Europese Sportvrouw van het jaar gekozen. Tweede I werd de Britse wereldkampioene horden Sally Gunnell vóór ten- I nister Steffi Graf. Bij de mannen werd sprinter Linford Christie I als beste sportman van Europa gekozen, voor drievoudig Tour- I winnaar Miguel Indurain en hordenloper Colin Jackson. Zobel derde trainer Nürnberg nurnberg FC Nürnberg heeft met Rainer Zobel de derde trainer het seizoen aangesteld. Hij volgde Dieter Renner op, die is II benoemd tot manager. Op 8 november diende Willi Entenmann te vertrekken bij de matig presterende club uit Zuid-Duitsland. De 45-jarige Zobel, voormalig prof bij Hannover '96 en Bayern München, was vorig seizoen werkzaam bij Kaiserslautern. Na Schulte (Schalke '04), Entenmann, Daum (Stuttgart) en Ribbeek (Bayern) is hij de vijfde van Van der Kooy klimt naar 51ste plaats leiden Leidenaar Jaap van der Kooy is naar de 50ste plaats op geklommen in de rally Parijs - Dakar - Parijs. De motorrijder ein digde in een zware klassementsproef van 450 kilometer als 60ste. Door het grote aantal uitvallers steeg de Leidenaar toch in het algemeen klassement. Van der Kooy, tijdens de rally ge steund door monteur Gert van Wijk uit Rijnwoude, zei na de fi nish in Nouhadibou in Mauritanië te verwachten Dakar te ha len. Holland Acht uitgebreid Amsterdam René Sanderse en Henk Jan Zwolle voegen zich dit jaar bij de Holland Acht, het vlaggeschip van het Nederlandse toproeien. Door twee roeiers toe te voegen meent coach René Mijnders tot meer onderlinge competitie te komen, zodat in de finale van het WK de sterkst mogelijke acht aan de start staat. De „oude" acht zijn George van Iwaarden, Kai Compagner, Dolf Woldringh, Niels van Steenis, Niels van der Zwan, Nico Rienks, Ronald Florijn en Jaap Krijtenburg. Allen hebben te kennen ge geven te willen doorgaan. Deze Holland Acht won vorig jaar de Rotsee Regatta in Luzern. Niet in Jong Oranje uit geloofsovertuiging De zusjes Jenita en Gretha Smit hebben bedankt voor de uitnodiging van schaatscoach Leen Pfrommer om plaats te nemen in de Jong Oranje-selectie. De betere faciliteiten oni zich op de wedstrijden voor te bereiden, wegen volgens Jenita (19) en Gretha (17) niet op tegen de bezwaren van het sporten op zondag. Dat is in de strijd met de geloofsovertuiging van de familie uit Rouveen, een dorpje nabij Staphorst. manchester rob van der zanden De rentree van Alfons Groenen dijk bij Manchester City is gis teravond letterlijk in het water gevallen. De thuiswedstrijd te gen Ipswich Town werd vlak voor rust gestaakt bij de stand 2-0 in het voordeel van City. De scheidsrechter vond het veld op Maine Road niet langer be speelbaar vanwege de plassen. „De toeschouwers werden gek van woede en ik heb ook nog enkele spelers in bedwang moe ten houden," zegt Groenendijk, die met The Blues op de eerste overwinning sinds weken leek De wedstrijd zal in zijn geheel moeten worden overgespeeld. De 29-jarige linkspoot die een plaats in de dug out van Ajax verruilde voor een avontuur in Engeland speelde gisteravond voor het eerst na een knie-ope ratie eind november, waarbij zijn buitenmeniscus werd ver wijderd. „Ik kreeg een staande ovatie toen ik het veld opkwam, dat bezorgde me rillingen," al dus de Leidse middenvelder die door de City-fans The Fonz wordt genoemd. „We speelden echt lekker. Michel (Vonk, de andere Nederlander bij City, red.) speelde in de spits en we zouden de wedstrijd gewonnen hebben denk ik. Nu hebben we dus niks en zit ik ook nog thuis met een pijnlijke knie. De ren tree is duidelijk iets te vroeg ge pland. Ik heb me geforceerd." „Toen de arbiter de wedstrijd affloot was de spanning te snij den. Er waren nog drie minuten te spelen tot aan de rust. Het leek een beetje op Zaragoza - Ajax van jaren geleden, toen stond het veld ook onder wa- De terugkeer van Groenendijk werd versneld omdat City met een waslijst aan geblesseerden zit. „We missen acht basis krachten' en het is niet zo vreemd dat het slecht draait. We moeten jonge gasten voor de leeuwen gooien." De oud-Ajacied hoopt op be tere tijden voor zichzelf en voor City. De man met de fluwelen trap en het overzicht moet wat meer lijn brengen in het spel van de blauwhemden, maar tot op heden slaagde hij daarin nog niet. Een teenblessure, een me ningsverschil met de trainer en later de knie-operatie stonden 'Wim Jansen bestaat voor ons niet meer' Als het aan de spelersgroep van Feyenoord ligt, worden de contracten van het trainersduo Willem van Hanegem en Geert Meijer zo snel mogelijk verlengd. Volgens aan voerder John de Wolf is er op de samenwerking tussen de technische leiding en de selectie nauwelijks iets aan te merken. De Wolf vindt dat met het snel verlengen van de verbintenissen wordt voorkomen dat er grotere onrust ontstaat rond het elftal. ners ontkend. De Wolf, woord voerder van de pro-Van Hane gem groep in de selectie: „Wat moeten we daar nu mee? Onder Gunder Bengtsson was de disci pline geweldig in de groep. Ie dereen liep in het gareel. Maar we stonden derde van onderen toen..." Van den Herik Voorzitter Jorien van den Herik, na zijn vakantie in Thailand gis teren voor het eerst weer aan de slag bij Feyenoord, wil in princi pe vasthouden aan de afspraak om pas in februari met het duo Van Hanegem en Meijer om de tafel te gaan zitten. Van den Herik zou Jansen het gras voor de voeten hebben weggemaaid door tijdens de Europa Cup-trip van Feyenoord naar Portugal voor een radio-microfoon te roepen dat de coaches konden bijtekenen. Janse» wilde een nieuwe leiding bij Feyenoord. Dat de discipline minder Van den Herik: „Zelfs als het npa-verslaggever De reactie van de Feyenoorder volgde op de keiharde kritiek die Wim Jansen gisteren uitte op de werkwijze van Willem van Hanegem. Jansen zei bij die ge legenheid ook dat Feyenoord behoefte heeft aan een sterke fi guur. De Wolf, over wie de afge haakte technisch directeur zich ook niet positief uitliet: „Waar om zou de leiding moeten ver anderen? Iedereen is tevreden over Van Hanegem en Meijer. Nou ja, een paar ontevreden ge zichten zul je overal treffen. Maar wat ik wil zeggen is dat het overgrote deel van onze huidige groep verder wil met Willem en Geert. Wat we in de eerste plaats willen, is rust in de tent. Jansen bestaat voor ons niet meer. Ik vind het zielig dat hij zich zo heeft verlaagd." groot is dan in het verleden, wordt door spelers noch zijn, dus dat ik hebben gezegd dat ze konden blijven, zou dat voor Jansen nog geen reden mogen zijn om op te stappen. We hebben bijna tweeëneenhalf jaar alles intern besproken. Ik vind het onjuist dat hij nu bij zijn vertrek zijn kritiek spuit. Bovendien heeft Jansen zelf eens gezegd dat hij zich achter het besluit om Van Hanegem te houden zou scha ren als dat in het belang van Feyenoord zou zijn." „Verrast was ik alleen door het moment waarop hij mij meldde te zullen opstappen: op kerstavond, een kwartier voor middernacht. Toen had hij waarschijnlijk net zijn zaken rond met Saudi-Arabië..." Als het aan Willem van Hane gem ligt, hoeft Feyenoord geen moeite te doen om een nieuwe technisch directeur aan te stel len. De Kromme meent dat de taken van Jansen voor een groot deel de jeugdopleiding en scou ting betroffen. „De andere ta ken (contractverlengingen) van een technisch directeur spelen zich slechts in een korte periode van het jaar af." Van Hanegem vindt dat Jan sen achteraf 'loopt te zaniken'. Volgens hem was geen sprake van een onwerkbare situatie. Van Hanegem denkt dat de kri tiek van Jansen ook een positief effect kan hebben. De Kromme: „Een deel van de groep is zeer geprikkeld. Een aantal spelers zal straks z'n gram willen ha len." John de Wolf, hier ir Wim van Harskamp heeft een hekel aan verzadiging tere sassenheim rob van der zanden die^ jer_ Wim van Harskamp is een trai- de ner die niet graag op safe speelt. Hij heeft een hekel aan begrip- jpen als middenmoter en lijfsbe houd. Tevredenheid is een vij and van het succes, vindt de coach van Ter Leede. „Het is in voetbal net als in wielrennen. Je kunt lekker anoniem in het pe s' loton blijven zitten. Ik ga liever voor de prijzen en als je voorin ïiê doodvalt val je maar dood, jam mer dan. Bij elke club is een ti- d tel mijn uitgangspunt. Elk jaar waarin je geen prijs wint, is een ?es weggegooid jaar," zegt de 42-ja- in. .'rigeoefenmeester. oor Hij heeft besloten om aan het i einde van dit seizoen de zater- ^ier- 'dagtweedeklasser te verlaten. Als dat zonder een titel gebeurt, is Wim van Harskamp een 1(ba| beetje teleurgesteld. Terwijl dat anergens voor nodig is, want in a de afgelopen twee jaar promo- nse veerde hij met Ter Leede van de vierde naar de tweede klasse. K Maar zo denkt Van Harskamp niet. Een jaar geen kampioen is een jaar niet geleefd in zijn :hja ogen. „Op de nieuwjaarsreceptie zei de voorzitter 'Wim van Hars- i kamp heeft met Ter Leede his torie geschreven door ons in twee jaar naar de tweede klasse te brengen'. Ik dacht: schei uit man, we moeten door naar de eerste klasse. Wat geweest is, is geweest. Je moet verder. Ik ben alleen tevreden als ik straks ver trek en Ter Leede staat in de eerste klasse." Wim van Harskamp heeft met Ter Leede in korte tijd veel be reikt, maar achterover leunen is er niet bij. Hij bespeurt bij zijn bestuur en spelers wel een der gelijke houding. „Zo van: twee keer achter elkaar kampioen is wel mooi. In die tweede klasse zullen we toch heus niet voor de derde keer een titel pakken. Meedraaien, vinden de meesten al prachtig. Ik heb een hekel aan meedraaien. Ik wil iets winnen dit jaar en dat kan ook met deze ploeg. Maar ik proef een zeker verzadiging binnen de groep. Ze corrigeren elkaar niet meer als ze verslappen. De sfeer in de se lectie is perfect, misschien is dat wel juist het probleem. De sfeer is eerder te goed. We gaan soms wedstrijden in met 99,5 pro cent. Dat kan niet, dan verlies je teveel potjes." Het is niet die halve procent die Van Harskamp heeft doen besluiten om er na drie seizoen mee te stoppen in Sassenheim. Hij vindt gewoon dat drie jaar wel genoeg is. „Vier kan ook nog, maar dan zit je toch al lang bij een vereniging. Ik heb hier bovendien het probleem dat ze me door en door kennen. Ik heb nog D-pupillen getraind die ik nu als senioren in de selectie heb. Het is weer tijd voor een frisse wind." Van Harskamp was vroeger keeper bij Ter Leede in de tijd dat de Sassenheimers nog eer ste en tweede Jdasse speelden. Die goeie ouwe tijd wil de club weer terug en het streven is dan ook om straks op het nieuw aan te leggen sportcomplex een eer steklasser te hebben die kan op boksen met de grote jongens als Katwijk, Quick Boys en Rijns burg. Van Harskamp: „Dat is na tuurlijk het plaatje hè. Ter Leede eersteklasser op een nieuw onderkomen. In. potentie kan dat. Er is veel talent en de groep is erg jong. We zijn nu een middenmoter maar er zit absoluut meer in. Alleen merk ik dat we fysieke kracht te kort komen als we tegen die eerste klassers oefenen. De balcircula- Jie en de techniek is bij ons ze ker zo goed, maar we leggen het af omdat we te weinig jongens met body hebben. Op dat ni veau wordt mete de krachten gesmeten. Ik was laatst bij Rijnsburg tegen Quick Boys, toen zag ik het verschil toch snel." De namen van de clubs die hij noemt spreken hem aan. Hij zou best eens bij een grote club willen werken. „Waarom niet? Elke vereniging waar ik mijn ei kwijt kan wil ik trainen." Hij wacht rustig af. Hoopt dat er een passènde oplossing komt. De palmares van Van Hars kamp mag er zijn, dus hij zal niet in hoeven zitten over een vervolg. „Dat zie je verkeerd. Ik maak me heel druk over een nieuwe club. Ik wil namelijk iets dat bij me past en dat heb je niet meteen." Hij was trainer van Valken '68 (2 jaar), DOSR (4), Nieuw Ven nep (2), SCW (2) en nu dus Ter Leede. Bij de clubs die hij train de, pakte hij steeds een keer een kampioenschap. Bij zijn huidige club, waar ook zijn zoon en dochter spelen, dus al twee keer. Een succestrainer? „Nee, zo zie ik dat niet. Je bent afhan kelijk van zo veel factoren bin nen een club. Ik ben geen kam pioenenmaker, de spelers ma ken zichzelf kampioen." Hij wil bovendien zijn succes sen bij Ter Leede relativeren. „Mijn voorganger Jan Kroese heeft hier het grondwerk ge daan, zonder een titel te halen. Toen ik kwam was er wel een sfeer van prestatiegerichtheid en discipline ingebracht door hem. Die kampioenschappen van Ter Leede hebben me niet echt verbaasd." die Tijdens toernooi in Adelaide Voormalig Wimbledon-kam- pioen Pat Cash, blessuregevoe- 'lig als weinige andere topten- nissers, is gestoord in zijn zo veelste poging terug te keren onder de beste tennissers van de wereld. De 28-jarige Austra liër verloor in de eerste ronde van het toernooi in Adelaide van de jonge Rus Jevgeni Kafel nikov en liep een rugkwetsuur op. Cash ontbrak vijftien maan den in het internationale cir cuit. Hij verrekte maandag een spier in de rug. „Eindelijk houdt de geopereerde knie zich goed, krijg ik het in mijn rug", aldus de vertwijfelde Cash, die voor de open Australische kam pioenschappen in Melbourne, die 17 januari beginnen, een wild card kreeg. Het elektronische systeem dat tijdens het tennistoernooi om de Hopman Cup de lijnrechters moet doen vergeten, dreef de Australische organisatoren gis teren tot wanhoop. Omdat het racket van Pioline een vleugje magnesium bevatte, piepte de machine op de meest ongele gen momenten. ARCHIEFFOTO AP den haag anp De combinatie vrouwen en rug by is onbekend en misschien daarom onbemind. De Neder landse Rugby Bond (NRB) en de Stichting voor de organisatie van het wereldkampioenschap voor vrouwenrugby hebben gis teren besloten het WK dit jaar niet in Nederland te houden. Dat zou gebeuren in april. Voor gesteld is het evenement twee jaar uit te stellen. Het onoverkomelijke pro bleem was dat het bestuur van de internationale bond vrou wenrugby nog niet volledig heeft erkend. Een aantal landen vroeg zich daarom af of het wel verstandig was een ploeg naar Nederland te sturen, waarop de organisatoren besloten het eve nement maar af te gelasten. De Nederlanders stellen voor een congres te houden waarop de erkenning kan worden gere geld. Vice-voorzitter Van der Aa van de NRB benadrukt dat rug by van oudsher een traditionele mannensport is. „Met veel fy siek contact. Iedereen gaat er vol in. Als vrouwen gaan rugby en, roept dat blijkbaar weer stand op. Overigens, in Neder land is vrouwenrugby wel er kend." Marga Deenen, speelster van DIOK uit Leiden en een van de initiatiefneemsters, is teleurge steld over de voorlopige afgelas ting. „Ik vind niet dat typische mannen- of vrouwensporten bestaan. Ik ben verbaasd dat de internationale bond nogal amb telijk heeft verklaard dat nooit iemand om erkenning van vrouwenrugby heeft gevraagd. Ze hadden het evenement toch gewoon kunnen laten houden en als een soort opstap voor er kenning kunnen zien." Drie jaar geleden was het eer ste, officieuze WK in Wales en namen twaalf landen deel. In Nederland zijn bijna 400 vrou wen actief in rugby. een lekker begin in de weg. Manchester City staat nu vierde van onderen met 20 punten uit 23 wedstrijden „Ik hoop dat het vanaf nu wat beter gaat. We staan veel te laag gezien het materiaal dat we hebben, maar de spelers vallen bij bosjes af. Bovendien is ook de toekomst van de club nog steeds onduidelijk. De trainer staat onder druk en de geruch ten over zijn ontslag nemen toe. Daarbij wordt ook al gesugge reerd dat oud-speler Francis Lee City gaa 15 miljoen pond." PSV heeft Frank Arnesen voor onbepaalde tijd benoemd tot manager voetbalzaken. De oud speler neemt in die functie een deel van het takenpakket van Kees Ploegsma over. „Mijn eer ste vaste baan op 37-jarige leef tijd, dat werd wel tijd", was het Ploegsma blijft ten minste tot aan het einde van dit seizoen directeur van de Stichting PSV en secretaris van de Eindhoven- se club. De clubleiding heeft hem een nieuwe, meerjarige aanbieding gedaan, waarover hij later een beslissing neemt. Ploegsma, die vorige maand wegens oververmoeidheid enige tijd in het ziekenhuis werd op genomen, blijft zich bezighou den met alle commerciële za ken van PSV. Hij houdt tevens de veiligheidszaken in beheer. „We willen Ploegsma graag voor PSV behouden", legde voorzitter Bill Maeyer uit. „Hij kon en wilde echter niet door gaan in de oude situatie. Een grondige analyse leerde ons dat het beter was zijn takenpakket te splitsen." Arnesen, die medio vorig jaar na scherpe kritiek door PSV als assistent van Hans Westerhof aan de kant werd gezet, wordt de verantwoordelijke man voor het voetbaltechnische beleid, inclusief de transfers, organisa tie van wedstrijden en toernooi- Arnesen stond als trainer sterk in de belangstelling bij Willem II. Hij had het volgende seizoen de opvolger moeten worden van de huidige coach Jan Reker. Die ambieert bij de Tilburgse club de functie van technisch directeur. Arnesen werkte na zijn ontslag bij PSV onder meer als verslaggever op parttime basis bij een Deens te levisiestation. Hij wil een derde hoofdprijs, maar beseft dat het dit seizoen moeilijk zal zijn. „We hebben hele goede wedstrijden ge speeld die we ten onrechte ver loren. Er zit nog iets moois in dit jaar, zeker weten. In de eer ste helft van het seizoen heb ik veel te vaak de hand geschud ed- strijd met een blij gezicht naar me toekwamen. Aan die lachen de gezichten heb ik een vreselij ke hekel." Waarom Deenen ging rugby en? „Ik zocht naar een buiten sport die fysiek was en tevens tactisch en technisch inzicht vereiste. Hoe kun je kracht het best meten? Door rechtstreekse confrontatie. Tactisch is vrou wenrugby zelfs beter dan bij de mannen. Dat zeggen veel man nen zelfs." Of vrouwenrugby een sport is voor potige types? „Dat valt wel mee. Ik behoor zelf tot de tus- sencategorie. Vaak genoeg ver bazen buitenstaanders zich er over dat bepaalde, tengere vrouwen aan rugby doen. Het is een sport voor vrouwen in alle soorten en maten." Kiebert blijft bij Rijnsburg runsburg rob onderwater Rob Kiebert blijft ook ko mend seizoen trainer van Rijnsburgse Boys. De 36—jari ge Rotterdammer en de za terdageersteklasser kwamen gistermiddag een verlenging De verlenging kwam niet zonder slag of stoot tot stand. Kiebert wilde per se een ver betering van de trainingsac commodatie. „Die is belab berd. Een zaterdagtopper on waardig. Daar wilde ik hoe dan ook verandering in bren gen." Het bestuur heeft de oefenmeester inmiddels toe gezegd dat er wat aan de trainingsaccommodatie wordt gedaan. „Wellicht dat om het vijfde veld lichtmasten worden ge zet. Het kan ook zijn dat er een zogenaamd wetra-veld (wedstrijd-training, gras met ongeveer vijf procent kunst vezels, red.) wordt aange legd. Hoe dan ook, er gaat wat gebeuren en dat is geen luxe want in de slechte perio de heb ik met m'n A-selectie drie vierkante meter tot mijn beschikking." Na eerst onder de vleugels van Eric Gudde bij Excelsior Maassluis te hebben gewerkt, werd de gymnastiekleraar vorig jaar bij Rijnsburgse Boys 'losgelaten'. Kiebert kijkt tevreden om naar de eerste zes maanden: „Het is altijd spannend, zo'n eerste seizoen op je eigen benen. Een carrière wordt dan voor een belangrijk deel bepaald."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19