Fladderende vlinders van Rebecca Horn Cultuur&Kunst Feld toont blanke potsierlijkheid Hollywood super-impresario Swifty Lazar overleden Honderd jaar naakt in de schilderkunst DINSDAG 4 JANUAR11994 Dialezing over indianen hazerswoude Els Knijpinga geeft een beeld van Guatemala en de Maya-indianen in de bibliotheek van Hazerswoude-dorp. Op donderdag 13 januari toont zij dia's van de oude ruïne-steden Tikal en Copan, van de berggebieden waar de Maya-indianen nu nog leven en hun cultuur in ere houden. De lezing, die 's avonds om acht uur begint, is onderdeel van het project 'India nen in Mexico'. Tijdens dit project is er tijdens de openingsuren van de bibliotheek een foto-tentoonstelling te zien en er staan muziekinstrumenten en aardewerk tentoongesteld. Open podium literair café alphen aan de run» Na het succes van het eerste open podium van bet Literair Café, meldde zich spontaan een aantal schrijvers bij Expressie '70 aan. Zij zullen hun teksten ten gehore brengen op donderdag 13 januari. De begeleidende muziek op deze avond wordt verzorgd door Anke Mensink, zang, piano en ac cordeon, en Haico Emmens, gitaar. Zij vormen het duo 'Two blue or not'. Wie wil (laten) voorlezen uit eigen werk kan zich alsnog aanmelden bij Expressie '70, Cornelis Geellaan 2, tele foon 01720-93737. De avond begint om 20.30 uur. Nederlandse crossover in LVC leiden Twee van de beste Nederlandse crossoverbands, City Pig Unit en La Lupa, verzorgen zaterdag 8 januari een optreden in het LVC. City Pig Unit's muziek kan het best worden omschre ven als spectaculair uitgevoerde crossover tussen trashmetal en funk. De formatie maakt ook uitstapjes naar rap-reggae en hart verscheurende gitaarblues. 'Phonq' is de titel van de eerste cd van La Lupa. Een schijf vol rijpe funk, vette groove en soul. Maar live is La Lupa op zijn best. Aanvang: 21.00 uur. Voorverkoop bij Plato, Velvet Music en café De WW. 'La Lupa' leverde cd 'Phonq' af. Overzichtstentoonstelling in Van Abbe Museum in Eindhoven 'Kinderen aan de hand' is het dringend advies dat staat op een bordje bij de ingang van de tentoonstelling in het Van Abbe Museum in Eindhoven. Niet dat de bewegende machines van de Duitse kunstenares Rebecca Horn (1944) - op een enkele na dan - kinderen ernstig zouden kunnen verwonden. Bij Hom horen we het zachte geflad der van vlindervleugels, het gemis van pauweveren en het geborrel van vloeistoffen. Nee, die kinderen vormen eerder een bedreiging voor de machines dan andersom. eindhoven henk meutgeert De overzichtstentoonstelling in het Van Abbe kan gezien wor den als de doorbraak van Hom naar het grote kunstpubliek. De expositie werd samengesteld door het Newyorkse Guggen heim Museum en reist later door naar Berlijn, Londen, We nen en Grenoble. In 1979 was haar werk al eens te zien in Eindhoven, in 1986 maakten twee werken, waaronder de 'Ve- nustrechter' deel uit van de Sonsbeekexpositie. Voor de Documenta van vorig jaar maakte Hom een werk in een schoolgebouw dat van alles te maken had met haar jeugd. Maar, „iedereen die het zag be greep het, zelfs zonder het ver haal te kennen", zegt ze in een interview in de tentoonstel lingscatalogus. Zo is het met al haar werk. Rebecca Hom begon eind ja ren zestig in een kunstklimaat dat voor een deel werd bepaald door de body-art en de perfor mance. Ze verpakte zichzelf of vrienden in textielen stroken, verlengde haar armen door gro te stoffen kokers of haar vingers door balsahout, transformeerde zichzelf tot eenhoorn door een lange punt op haar hoofd te be vestigen, maakte een 'jas' van veren of van doorzichtige tuinslangen waardoor rode vloeistof werd gepompt. In de eerste zaal van de expositie zijn de materiële overblijfselen van die performances tentoonge steld. Horn documenteerde een aantal ervan door middel van foto's en films, het laatste medi um is ze gaandeweg steeds meer gaan gebruiken. De ma chines die ze in die films laat fi gureren komen doorgaans, in gewijzigde vorm, terug in de in stallaties die ze her en der in de wereld maakt. Meestal speciaal ontworpen voor een bepaalde plek, waardoor ze in een mu seale omgeving soms wat min der tot hun recht komen, getui ge de foto's in de catalogus. De Maanrivier In de centrale zaal in het Eind- hovens museum staat een in drukwekkende kast met trech ters erop van waaruit zich een stelsel van pijpen door de ruim te en die daarnaast vertakt. De uiteinden boren zich letterlijk in de muur. Door dat buizenstelsel wordt kwikzilver gepompt, in een aantal tussen de buizen besvestigde kasten borrelt het onder een glasplaat op om el ders te verdwijnen. Ze noemde het 'De Maanrivier'. In een andere zaal staat een meterslange kast met kwik erin die zo nu en dan heen en weer wordt geschud. Het lange kwik- spoor op de zwarte ondergrond vormt een zilveren rivier. Aan de muur daarnaast wordt een aantal mechanisch ronddraai ende damesschoenen langzaam gekleurd door een door een ma chientje aangedreven, in prui- sisch blauw gedoopte, kwast. De vloer en de muur krijgen hun spatten mee. Uit de zaal daarnaast klinkt het geluid van een grote, op zijn kop aan de zolder hangende vleugel. De uit het instrument hangende toet sen gaan terug naar hun plaats, de klep sluit zich; acht minuten later gaat de klep open en ko men de toetsen weer naar bui ten. Diepzinnig Weer verderop kijken twee be wegende oude verrekijkers op steeltjes elkaar aan; twee pisto len, voor spiegels gehangen, be schieten elkaar met een doffe knal; een pendel scheert over een ei. Elders balanceert een rij tje kwasten op de punten van Een indrukwekkende kast met trechters erop van waaruit zich een stelsel van pijpen door de ruimte en die daarnaast vertakt. De uiteinden boren zich letterlijk in de muur. Door dat buizenstelsel wordt kwikzilver gepompt, in een aantal tussen de buizen besvestigde kasten borrelt het onder een glasplaat op om elders te verdwijnen. Horn noemde het 'De Maanrivier'. foto peter cox een rij bewegende i de laatste zaal fladderen me chanische vlinders en beweegt een grote dirigeerstok zich wat vervaarlijk in de ruimte; 'De blinde dirigent'. Over Rebecca Horns werk valt veel en veel diepzinnigs te zeg gen, en dat gebeurt dan ook in de dikke catalogus. Al die ver klaringen en teksten geven de films, machines en objecten van Hom een achtergrond mee, ver duidelijken, maar maken ook veel stuk. Zei Hom zelf niet dat iedereen haar werk in Kassei snapte zonder de achtergrond te kennen? Het is vooral een kwestie van kijken en onder gaan. En die kinderen? Die moeten natuurlijk gewoon mee, aan de hand of niet. Overzichtstentoonstelling Rebecca Horn, tot 1 februari in het Van Abbe Museum, Bilder- dijklaan Eindhoven. Open: dinsdag tot en met zondag van 11 tot 17 uur. Catalogus met bijlage in het Nederlands: 75 gulden. Tijdens de expositie worden films van Rebecca I lorn vertoond. Architectuurtekeningen collectie Houthakker in New York onder de hamer amsterdam Bij het veilinghuis Christie's in New York komt op 11 januari een belangrijk deel van de collectie architectuur- en technische tekeningen van de Amsterdamse kunsthandelaar Lodewijk Houthakker onder de hamer. In totaal zullen een kleine 150 ontwerpen voor fonteinen, schepen, theaters, huizen, koetsen, plafonds en dergelijke worden geveild. Houthakker, wiens vader ook kunsthandelaar in Amsterdam was, heeft de tekeningen gedurende dertig jaar verzameld. On der de werken die worden geveild bevindt zich een serie van acht ontwerpen voor de Comédie Italienne door Francois-Jo seph Belanger, die een bijzonder licht werpen op theaterbouw in Frankrijk aan het eind'van de achttiende eeuw. De geschatte opbrengst van deze serie is 100.000 tot 130.000 dollar. In de verkoop komt ook een ontwerp uit de Italiaanse school voor een Carosse Coupé (rond 1740). Dit was een van bijzon dere panelen voorzien rijtuig dat slechts voor twee personen geschikt was. Christie's venvacht voor deze tekening een op brengst van 20.000 tot 30.000 dollar. Toneelschrijver Werner Schwab overleden Op Nieuwjaarsdag is in de Oos tenrijkse plaats Graz de toneel schrijver Werner Schwab over leden. Schwab was al geruime tijd ziek. Hij werd 35 jaar. Schwab maakte naam als schrijver van toneelstukken waarin op gewaagde en vaak zeer ruwe wijze maatschappelij ke problemen aan de kaak wer den gesteld. Tot zijn veel ge speelde werken behoren het stuk 'Volksvernichtung oder Meine Leben ist sinnlos' dat in 1991 werd opgevoerd en 'Der Himmel. Mein Lieb. Meine ster bende Beute'. In 1995 zou Schwab samen met de rock groep Einstuerzende Neubau- ten een toneelstuk maken om het einde van de Tweede We reldoorlog te herdenken. Fikse dosis ironie in hedendaagse Olltdekkinesgreis CAJüfi^ De Egyptische mummie-expert Nasry Iskander onderzoekt de mummie van Ramses V in het Egyp- tisch museum in Cairo. Dit jaar zullen, voor het eerst sinds 1980, Egyptische mummies aan het publiek worden tentoongesteld. Zij moeten de trekpleisters zijn voor de toeristen die het de laatste tijd wegens de vele aanslagen in Egypte laten afweten. foto ap voorbeschouwing dirk willem rosie 'De laatste tropische reis van Alexandrine Tinne', een theaterproduktie van Fact. Tekst en regie: Paul Feld Spel: Carly Wijs, Olaf Malmberg, Bart Klever, Martine Wil liams en John Serkei. Te zien: Den Haag, Theater aan het Spui (4 en 5/1). Amster dam. Frascati (11 t/m 15 en 17 t/m 22/1), Leiden. LAKTheater (26/1 In 'De laatste tropische reis van Alexandrine Tinne' neemt een jonge, hedendaagse vrouw de identiteit aan van Alexandrine Tinne, een rijke Haagse dame die zich in de vorige eeuw op een draagstoel door Afrika liet vervoeren. Paul Feld, schrijver en regisseur, koppelt dat eerste contact der continenten aan het huidige. Toen zocht blank zwart op en ondervond afkeuring en vervreemding, nu gebeurt pre cies het tegenovergestelde. 'De laatste tropische reis van Alexandrine Tinne' is een heel originele, hoogst vermakelijke en in zijn ondertoon ook nog leerzame voorstelling gewor- den. Paul Feld heeft voor zijn nieu we voorstelling elementen van het cabaret gebruikt. Het pu bliek wordt veelvuldig aangeke ken, de acteurs sturen soms niet zonder effectbejag aan op de lach. Ze meten zich ter plekke de identiteit aan van personen die lang geleden leefden, zoals de hertog van Alva, Mata Hari, Dr. Livingstone, Johnny Weismuller en Shakazulu. Maar Feld weet zijn associaties dwin gend en soepel te verpakken en alle flauwekul wordt met de juiste dosis ironie opgedist. Car ly Wijs maakt het voornaamste personage heel inzichtelijk. Ze laat zien dat zij Carly Wijs is die een jonge vrouw speelt die speelt dat ze Alexandrine Tinne is. Ze mengt humor met naïvi teit en serveert het geheel met een knipoog. 'De laatste tropische reis' stelt heel lichtvoetig twee zaken aan de orde. Het zijn zware, Europe se thema's die in eikaars ver lengde liggen: onze vreemdelin genhaat en onze problemati sche verhouding met de Derde Wereld. Paul Feld is absoluut briljant in de spiegelingen die hij aanbrengt. Zo laat hij het personage Alva de Afrikanen verwarren met 'kaaskoppen'. 'Ach, wat maakt het ook uit', zegt Alva dan. 'Ze hebben net zo niks anders dan een vlag, een volkslied, en nog een paar an dere dingen die landen zoal hebben. Verder is het net zo een fopland, wat niet echt bestaat. Ze hebben net zo maar één ka non bijvoorbeeld. En de staats greep is net zo per ongeluk ge pleegd, omdat een aantal solda ten zijn soldij niet bijtijds kreeg. En toevallig was er iemand van koninklijken bloede in de buurt en die hebben ze meteen tot hoofd van hun Nationale Voor lopige Revolutionaire Raad be noemd. En hij weet net zo van niks als die dinges, die sinaas appel...' En dan schiet de jonge vrouw de vergeetachtige Alva te hulp met de naam die hij zoekt: 'Wil lem van Oranje'. Zo laat Feld ons vreemdelin genhaters in de spiegel kijken. Hij laat de blanke potsierlijk heid in Afrika zien. We weten ons geen raad - noch met ons figuur, noch anderszins - en doen wat er bij gebrek aan een oplossing nog rest: we lachen. Legendarische agent van Ernest Hemingway en Humphrey Bogart De flamboyante Amerikaanse impresario irving 'Swifty' Lazar, de legendarische agent die Er- nest Hemingway, Humphrey Bogart en Richard Nixon in zijn stal had, is vorige week overle den in zijn woning in Beverly Hills. Hij werd 86. De doodsoor zaak was een nierziekte. De maar 1.60 meter lange La zar kreeg zijn bijnaam, 'de snel le' begin jaren vijftig van Bogart nadat de agent had gewed dat hij op één dag voor de lunch vijf filmcontracten voor hem kon regelen, en won. Naast Hemingway, Bogart en Nixon, waren onder diegenen die hij vertegenwoordigde de schrijvers Noel Coward, Her man Wouk, Tennessee Willi ams. Art Buchwald en Bob Woodward, de componisten Ira Gershwin en Cole Porter, actrice Faye Dunaway, acteur/danseur Gene Kelly en regisseur John Huston. In de jaren zestig wist hij Truman Capote's 'In cold blood' te verkopen voor 500.000 dollar en sleet hij de musical 'Camelot' voor 1,4 miljoen dol lar. Lazar begon zijn loopbaan in de jaren 30 als advocaat maar besloot impresario te worden omdat die 10 procent kregen van contracten en juristen maar 1 procent. Als ongekroonde prins van Hollywood gaf Lazar roemruchte feesten in Beverly Hoewel het menselijk lichaam alom vertegenwoordigd is in de hedendaagse kunst, is het vreemd dat er zo weinig musea le belangstelling is voor het naakt in de schilderkunst. Dal zegt museum De Wieger in het Brabantse Deurne in een toe lichting op de expositie „Het naakt in de Nederlandse schil derkunst van de twintigste Volgens het museum zijn er twee redenen voor die geringe aandacht. „Kunstenaars stellen zich niet meer tevreden met het weergeven wat ze zien. Mani pulaties van beelden en het ge bruik van onconventionele technieken zijn gemeengoed geworden." Een andere reden zou volgens het museum kunnen zijn dat het bloot in de hedendaagse kunst niet meer de kwaliteiten heeft die het voor de oorlog had, bij schilders als Breitner. Israëls, Sluyters, Kuyten en Wiegman. Bij het maken van het over zicht is het museum tot de slot som gekomen dat het thema veel breder is dan de fraaie en vaak virtuoos geschilderde vrouwelijke modellen. „Er zijn ook mannelijke naakten, naak ten van vrouwelijke schilders en naakten in de open lucht. Cor nelis Kloos en Erasmus Bernard von Diilmen Krumpelmann schilderden bijna uitsluitend jongelingen. Het genre blijkt heel duidelijk verbonden te zijn met de zeden van de tijd en met de esthetische en erotische voorkeuren van de kunste naars", aldus het r Dat wordt duidelijker in de schilderkunst van na 1945. „Liet naakt wordt een minder ernstig onderwerp. Herbert Fiedler, Ni- colaas Wijnberg en Aat Veld hoen hebben een ronduit frivo le kijk op het naakt." Op de tentoonstelling is werk te zien van 30 schilders. De ex positie in De Wieger duurt van 6 februari tot en met 24 april. Hills na de uitreiking van de Os cars. In 1975 verzocht de Film Academie hem van zijn partijtje af te zien omdat dit meer ster ren trok dan de Oscar-ceremo nie. Swifty weigerde. Dat het bij die feesten wel eens uit de hand liep kan Otto Preminger getuigen, nadat La zar hem in 1965 een glas in het gezicht duwde, wat de regisseur op 50 hechtingen kwam te staan en verhalen op alle voor pagina's van Amerikaanse kran- De afgelopen jaren hield La zar zijn exclusieve galafeesten in een restaurant in Los Ange les. Daar kwamen sterren als Michael Jackson, Elizabeth Tay lor, Tony Curtis en Jimmy Ste wart op af. Forum Filharmonisch wordt 'Orkest van het Oosten' Forum Filharmonisch gaat met ingang van het volgende verder onder de naam Orkest van het Oosten. De nieuw naam is zondag onthuld tijdens het Nieuwjaarsconcert in het Enschese Muziekcentrum. Verandering van naam is noodzakelijk door het opheffen van de Stichting Forum, waaronder tot voor kort Fo rum Filharmonisch en Opera Forum vielen. Opera Forum is om gedoopt in Nationale Reisopera, met Enschede als standplaats. Het Orkest van het Oosten krijgt de beschikking over 79 musi ci, verzorgt 80 concerten per seizoen en begeleidt jaarlijks één tot twee produkties van de Nationale Reisopera. Het gezelschap wordt grotendeels gefinancierd door WVC en ontvangt aanvul lende bijdragen van de Provincie Overijssel en de gemeente En schede. In de loop van het komend voorjaar hoopt het Orkest van het Oosten een directeur te benoemen. De nieuwe naam van het orkest is het resultaat van een prijsvraag die was uitge schreven door Dagblad Tubantia. De komende maanden heeft bij het Enschedese opera- en or- kestbedrijf een ingrijpende reorganisatie plaats die enkele tien tallen arbeidsplaatsen kost. Die inkrimping is een direct gevolg van het feit dat het orkest en de reisopera door de bezuinigingen van WVC samen jaarlijks drie miljoen gulden minder te beste den hebben dan voorheen samen onder de vlag van de Stichting Forum. De Nationale Reisopera verzorgt het volgende seizoen vier produkties en geeft daarvan 60 voorstellingen in de grote Nederlandse theaters.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17