Leidseweg houdt verkeersdrempels Regio/Rijn enVeenstreek Fietsenstalling mag blijven 'De veehouderij staat weer op de eerste plaats' Burgemeester Warmond bekritiseert feestvierders Alphen 2000 kiest voor De Groenen 'Nieuwe Churchilllaan geen alternatief voor Rijksweg 11' DINSDAG 4 JANUAR11994 Overval op benzinestation oegstgeest Bij een overval op een benzinestation aan de Ge versstraat in Oegstgeest is gisteravond een onbekend geldbedrag buitgemaakt. Rond kwart over zes stapte een overvaller met een plastic zak met twee gaten voor zijn ogen over zijn hoofd het tankstation binnen. De man bedreigde de twee personeelsleden met een vuurwapemn en eiste geld. Nadat hij dat had gekregen verdween hij lopend in het duister. Een buurtonderzoek leverde niets op. Inbrekers leggen bekentenis af run Vijf Hagenaars e Nieuw koop hebben bekend dat zij tien inbraken in Nieuwkoop en om geving hebben gepleegd. De verdachten sloegen hun slag in de periode van mei tot en met begin september van het vorig jaar. Ook bekenden de zes een inbraak in een woning in Eindhoven. De verdachten zijn in de loop van december aangehouden. De leeftijd van de inbrekers ligt tussen de 15 en 27 jaar. Enkele ver dachten zitten nog vast. Apparatuur buit bij inbraken n run Vier inbraken zijn gisteren en zondagavond gepleegd in Alphen. In alle gevallen bestond de buit uit geluids apparatuur. Ook werden kleurentelevisies, een verrekijker, foto toestel, geld, betaalkaarten en bankpasjes gestolen. De inbraken werden gepleegd in woningen aan de Bremhorst, de Groneoord, Bachsingel en Walenburg. Computermuziek In Buurthuis Elckerlyc in Al phen aan den Rijn wordt op 5 januari een thema-avond ge houden door de Computer Ge bruikers Groep. Gedemon streerd wordt wat er mogelijk is op het gebied van muziek met behulp van een computer. Het buurthuis staat aan de Havik horst 254. Aanvang 19.30 uur. Auto gestolen Uit een parkeervak aan de Ber nard Haitinkstraat in Leider dorp is vannacht een Honda Ci vic gestolen. De waarde van de enkele weken oude auto be draagt 44.000 gulden. OEGSTGEEST - D66 houdt van avond in hotel Het Witte Huis aan het Wilhelminpark 33 een nieuwjaarsbijeenkomst. Aan vang half negen. Gemeente Voorschoten wil één hobbel weghalen Rijden over de Voorschotense Leidseweg-Noord blijft een aanslag op de schokbrekers van auto's. De gemeente wil twee drempels handhaven, maar deze wel verlagen. Een derde drempel wordt weggehaald. De aanpassingen ver gen een investering van 20.000 gulden. De aanleg van de verkeersremmende maatregelen kostte vorig najaar al 60 mille. De omwonenden, gesteund door wethouder F. ten Have, willen dat alle drempels verdwijnen. die begin december werd ge houden. Hier werd met de be woners gepraat over het effect van de maatregelen. Hoewel de gemeente denkt dat de ellende bij die gelegenheid een beetje zwaar werd aangezet, wil ze de situatie wel aanpassen. Maar niet, zoals de bewoners willen, door alle drempels weg te halen. Alleen de middelste drempel verdwijnt. De huizen staan daar vrij dicht op de rij baan, waardoor de gemeente het aannemelijk acht dat daar inderdaad flinke overlast be staat. De overige twee drempels blijven liggen, al worden ze ver laagd. Volgens de gemeente zou het verwijderen van alle obsta kels de hele operatie van sep tember vorig jaar zinloos ma ken. En er is toch wel wat be reikt: het aantal voertuigen dat over de weg rijdt is in een paar voorschoten roy klopper De gemeente Voorschoten wor stelt al een tijdje met de inrich ting van de Leidseweg-Noord. In september 1993 werd de weg tussen de splitsing met Piet Heynlaan en het kruispunt met de Tromp weg op drie plaatsen versmald. Op die plaatsen ver rezen bovendien drempels. Doel was om het aantal wegge bruikers en de snelheid op de Leidseweg-Noord terug te drin gen. Die drempels zijn de omwo nenden een doorn in het oog. Ze klagen over trillingen die worden veroorzaakt door het 'stuiteren' van auto's op de drempels. Verder hebben ze last van het afremmen en optrekken van vooral vrachtwagens. De klachten kwamen aan het licht tijdens een bijeenkomst maanden tijd met een kwart af genomen. Overigens bestaat ook binnen het college van B en W verschil van mening over het nieuwe voorstel. Wethouder F. ten Have (CDA) is het met de bewoners eens dat alle drempels moeten verdwijnen. Hij was vorig jaar al tegen de aanleg van de obsta kels, en wil nu ook dat ze ver dwijnen. Hij meent dat de ge loofwaardigheid van de politiek wordt aangetast als de verho gingen blijven liggen. „Als je niets doet met de mening van de omwonenden, hadden die informatie-avonden ook achter wege kunnen blijven." Ten Have betoogt dat de overlast van te hard rijdend ver keer schromelijk wordt overdre ven. „De aanleg heeft 60 mille gekost, deze aanpassingen kos ten ook weer 20.000 gulden. Dat betekent dus dat 80.000 gulden is weggegooid zonder dat ook maar iemand tevreden is. Dat is niet uit te leggen." De gemeente wil dit nieuwe voorstel op woensdag 12 januari bespreken met de omwonen den. Dit gebeurt om 20.15 uur in het activiteitencentrum Alet- tahof aan het Aletta Ja- cobsplantsoen 97 in Voorscho- Nc Een strijkje, een hapje, een drankje en - traditiegetrouw inmiddels - geen nieuwjaarsrede van burgemeester Sj. Scheenstra. De nieuwjaarsbijeenkomst van de gemeente Oegstgeest werd gisteravond bezocht door een recordaantal bezoekers. Daardoor liep de bijeenkomst uit en sloot het gemeentehuis pas om elf uur in plaats van het geplande half tien de deuren. Tijdens de receptie zorgde een ensemble van het Jeugdsymphonie Or kest Oegstgeest voor de muzikale omlijsting. foto dick hogewoning runsaterwoude Ambtenaren van de gemeente lacobswoude kunnen rustig met de fiets naar hun werk blijven gaan. Het gevaar dat de fietsenstalling bij het tijdelijke gemeentehuis aan de Suyderbon in Rijnsaterwou- de moet worden afgebroken, is van de baan. De Raad van State heeft de bezwaren van de omwonenden tegen de stalling afgewe zen. Omwonenden worden door de fietsenstalling belemmerd in hun uitzicht. Het onderkomen voor de ambtenaren is voor een periode van vijfjaar neergezet. De fietsenstalling wordt samen met het gemeen tehuis over enkele jaren weer weggehaald. Volgens de Raad van State zijn er nauwelijks alternatieven voor de stalling. Bovendien worden op dezelfde afstand van de woningen nieuwe huizen ge bouwd. Die belemmering van het uitzicht moeten ze ook accepte- Dijkgraaf Jan Uit den Boogaard weg bij Veen- en Geestlanden rupwetering. Van de bestuurstafel terug naar de stal. Oud-dijkgraaf Jan Uit den Boogaard noemt zijn ver trek bij de Veen- en Geestlan den een weloverwogen beslis sing. „Het wordt door de fusie met De Aarlanden een fulltime functie. Dat zag ik niet zo zitten. Dus was het een mooi moment om er eind vorige week mee te stoppen. Dijkgraaf Kemp staat als eerste op de voordracht van het nieuwe waterschap De Ou de Rijnstreek. Dat is prima zo. Bij mij staat de veehouderij nu weer op de eerste plaats." Uit den Boogaard is negen jaar dijkgraaf geweest. „Verge lijk een dijkgraaf maar met een burgemeester, maar dan over een gebied dat 22 gemeenten omvat", legt de inwoner van Rijpwetering uil. Daarvoor was hij twee jaar ingeland in het polderbestuur. „Dat zou je raadslid kunnen noemen. Een boeiende tijd, vooral omdat er altijd puur zakelijk werd gedis cussieerd. Niet zoals in een ge meenteraad wa; tiek de dienst met elkaar een beslissing i dat uiteraard 1 gen hard. Toch kwamen wij er op den duur weer uit." De Ripper werd negen jaar geleden gevraagd om te sollici teren als dijkgraaf. „Dat leek me wel wat, vooral omdat het wa terschap me altijd al heeft ge boeid. Daarnaast een plezierige baan, want er bleef voldoende tijd over om met met mijn be drijf bezig te houden. Overigens ker, die het bedrijf runde. Het waterschap is in ei der verantwoordelijk vt stand van het water. Hoogheemraadschap over de kwaliteit van het water en het waterschap zorgt er voor dat de bewoners droge voeten houden. Als veehouder ben je daar direct bij betrokken, van daar mijn interesse voor het rei len en zeilen van het water schap." In die negen jaar heeft de Nieuwjaarsrecepties in de regio Burgemeester G. van der Wel van Warmond maakt zich zor gen over de ontwikkeling van de oudejaarsviering in het dorp. Dit jaar is voor tienduizend gul den schade aangericht. Hoewel de burgemeester be grip heeft voor de traditie op dit gebied in het dorp is het vol gens haar geen aardigheid meer. „Het wordt steeds erger", aldus de burgemeester gisteren tijdens haar nieuwjaarstoe spraak. „Dit keer waren het acht auto's, een boot en een aan hangwagen en een aantal auto banden die in vlammen opgin gen. Dat lijkt me toch onge wenst." De vrijwilligersprijs is dit jaar toegekend aan de Warmondse Omroep Stichting (WOS), Tij dens de nieuwjaarsreceptie werd het bedrag van 1000 gul den door burgemeester Van dei- Wel overhandigd aan WOS- voorzitter A. v.d. Bulk. Al zes jaar lang maakt het team elke week een radio-uitzending van een uur. Vorig jaar is voorzich tig begonnen met televisie. Jacobsvvoude 'Een goed jaar voor lacobswou de in alle opzichten', zo karak teriseerde burgemeester W. van Beek 1993 tijdens de nieuw jaarsreceptie in Het Schoolhuis in Rijnsaterwoude. Het School huis, sinds deze week ook de enige plek waar door de ge meente huwelijken kunnen worden gesloten, stroomde gis teravond vol met inwoners die elkaar een goed 1994 wilden alphen aan den rijn ruud sep De aanhangers van de actiepar tij Alphen 2000 hebben een nieuw politiek onderdak gevon den: bij De Groenen. De voor malige actievoerders tegen de inmiddels gesloten discotheek Starlight trokken zich vlak voor de kerst terug uit het Alphense GroenLinks om voor zichzelf te beginnen. Door aansluiting te zoeken bij een landelijke partij, kan het voormalige Alphen 2000 over twee maanden gewoon aan de gemeenteraadsverkiezingen meedoen. Voor uitsluitend plaatselijk opererende partijen is de inschrijving voor de ver kiezingen van 2 maart al enige tijd geleden gesloten. Het dagelijks bestuur van de nieuwe Alphense partij bestaat uit G. Meereboer en D. Heijns, hetzelfde duo dat anderhalve maand geleden nog solliciteer de naar de bovenste plaatsen bij GroenLinks. De nieuwbakken Groenen presenteren zich als de enige echte milieupartij, „niet te verwarren met linksgroen want die is niet kleurecht". Die andere groene partij, met twee zetels in de raad, is niet bang voor concurrentie. „Ze he ten nu dan wel De Groenen, maar voor mij blijft het gewoon Alphen 2000, een partij die het twee keer niet gehaald heeft", reageert lijsttrekker A. de Groot- Slagter van GroenLinks. „Ik heb er eigenlijk wel plezier in om met hun de verkiezingsstrijd aan te binden. Er valt nog wel wat recht te zetten." Woubruggenaar J. Rietdijk hield zijn traditie in ere en droeg voor de veertiende keer een zelfge maakt gedicht voor. Een gedicht dit keer over Jacobswoude in 1993, een jaar waarin de lasten fors omhoog zijn gegaan. „Een kind begraven kostte in 1992 nog 75 gulden. Dit jaar bedroeg dat al 325 gulden", kritiseerde Rietdijk die verbonden is aan Begrafenisvereniging De Laatste Eer. Ter Aar Tijdens de nieuwjaarsreceptie in Ter Aar heeft burgemeester Vroegindeweij de traditie voort gezet om een man, vrouw en vereniging van het jaar te huldi gen. Man van het jaar werd Ne derlands kampioen triathlon Jan van de Marei, vrouw van het jaar werd mevrouw Kwakernaak die naast de vele prijzen die ze won een Nederlands kampioen schap wist te verwerven met haar cavia Suzanne. Tot vereni ging van het jaar koos men de zilveren jubilaris van 1993, gymnastiekverenigingAdvendo. In haar toespraak toonde bur gemeester Vroegindeweij zich bezorgd over het functioneren van de politie na de reorganisa-; tie, over het Groene Hart en de' taak van gemeenten hierin. De gemeentelijke lasten beheers-* baar houden is in haar ogen een zeer belangrijk taak in de ko mende tijd. Alkemade Zo'n 350 uitnodigingen had del gemeente Alkemade de deun uitgedaan voor de nieuwjaars receptie in het gemeentehuis van Roelofarendsveen. En dan heeft de uitnodiging ook nog in een plaatselijk huis-aan-huis-j -blad gestaan. „Maar de op komst is niet groot", constateer de een teleurgestelde gemeen-j tesecretaris Van Elk gister-| avond. Zo'n tachtig mensen hadden de moeite genomen) naar het gemeentehuis te ko-j men. Een verklaring voor de Ia-! ge opkomst, die trouwens vorig jaar geen ander beeld gaf, heeft} Van Elk niet. „Waarschijnlijk isj er geen interesse voor." Alphen De overheid moet niet koste' wat kost streven naar doelma tigheid. „Doelmatigheid en| doeltreffendheid zijn nodig biji de overheid, maar die staan soms op gespannen voet met democratische besluitvorming en participatie van de burgers en moeten daar soms voor wij ken." Dat was de belangrijkstej boodschap van de Alphense burgemeester M. Paats, gister avond tijdens zijn traditionele nieuwjaarstoespraak. Rijnwoude Zuidhollandse gemeenten bui ten de Haagse en Rotterdamse! regio lopen het risico over een paar jaar volledig te worden uit gekleed. Na afsplitsing van de twee grootstedelijke regio's moet het overblijvende deel van de provincie mogelijk verder als| provincie nieuwe stijl. Dat bete kent dat de gemeenten een groot aantal taken moeten af staan en de regio's overbodig worden. Volgens de Rijnwoudse burgemeester M. Boelen bete kent dit plan „de doodklap voor de gemeenten." In zijn nieuwjaarstoespraak haalde de burgemeester fel uit! naar de plannen die op dit mo ment door de provincie worden uitgewerkt. „Het is geen decen tralisatie, maar centralisatie." Boelen vraagt zich af wat nu nog het nut is van het samen gaan van de Alphense en Goud se regio's. De nieuwjaarsreceptie van Rijnwoude werd overigens maar matig bezocht. Een paar jaar j geleden trok de receptie in al-l leen Hazerswoude al meer be langstellenden. Bezoekers van de nieuwjaarsreceptie ii toonstelling van oud speelgoed zien. t pol- ir de „Het Voormalig dijkgraaf Jan Uit den ren zal een hele klus worden. Ik ga i Rijpweteringer veel meege maakt. In 1990 kwam de fusie van het waterschap De Oude Veenen met de polders Zuid geest en Middengeest in de bol lenstreek tot stand. „Dat was een hele kluif, die voorberei ding. Vooral omdat je in dat ge bied met de bollenteelt met an dere eisen wat de waterstand betreft te maken heb dan in ons poldergebied. Daarna kwam al snel de fusie met De Aarlanden op ons af. Kortom, die laatste jaren waren erg boeiend." Die fusies betekenden vol gens de oud-dijkgraaf dat het waterschap in die laatste jaren 0s het CDA kandidaat v r wel mijn best voor doen." veranderde van een informele club in een wat bedrijfsmatiger geheel. „Veel vergaderen en overleg voeren met diverse in stanties. zoals gemeenten en de provincie. Dat is op zich niet zo'n ramp, maar een dagje met de technische dienst de polder in was er niet meer bij. Dat heb ik altijd wel heel leuk gevonden, die directe betrokkenheid met het gebied. Ook dat gegeven heeft er toe bijgedragen dat mijn beslissing om te stoppen wat minder moeilijk was", aldus de 49-jarige Uit den Boogaard. „Dat betekent niet dat derge lijke besprekingen mij niet boeien. Alleen dat voortdurende n zetel in de gemeenteraad van Alkemade: „De politiek verande- foto ben de bruyn B en W Voorschoten beantwoorden vragen GroenLinks praten vertraagt de besluitvor ming. Vroeger controleerde de provincie achteraf. Nu zetten het Rijk en de provincie steeds meer de piketten uit. De be stuurlijke ruimte van een water schap is veel kleiner geworden. Eens in de tien jaar bijvoorbeeld moet er een peilbesluit worden genomen. Dat ging vroeger erg simpel. Nu gaat er een hele pro cedure aan vooraf met in spraakrondes en dergelijke. He le boekwerken komen er aan te pas. Dat kost het lieve bedrag van een miljoen gulden en dat moet door de boeren worden opgebracht. Dat staat me te gen." Wat niemand voor mogelijk had gehouden en zeker Jan uit den Boogaard zelf niet staat voor de deur. Hij staat op een verkiesbare plaats op de lijst van het CDA Alkemade. „Ik heb me altijd luid en duidelijk uitge sproken over de politiek. Niet altijd even positief. Aanvankelijk was ik ook zeker niet van plan om er aan te beginnen, maar het feit dat het een gemis zou zijn als er geen agrie"r meer in de gemeenteraad zou zitten heeft me over de streep getrok ken. Nu kan ik bewijzen dat politiek ook anders kan. Al zal dat heel moeilijk zijn." Rijksweg 11 blijft ongewenst, ook al gaat een alternatieve 'Leidse' verbinding tussen de rijkswegen A44 en A4 niet door. Dat het Voorschotense college een verdiepte Leidse Churchill laan wil, betekent nog niet dat het de noodzaak inziet van een zogeheten oost-westverbinding. B en W van Voorschoten rea geren hiermee op vragen van GroenLinks over hun voorstel de doorgaande route via de Leidse Churchilllaan/Dr. Lely- laan te verbeteren. Deze weg zou volgens Voorschoten over de Voorschoterweg en de Vliet worden aangesloten op de Rijksweg 4. De raadsfractie van Groen Links las hieruit dat het college overtuigd is van de noodzaak een verbinding tussen de rijks wegen A4 en A44. Dat is dus geenszins het geval, zo melden B en W in een reactie. „Wij ach ten de aanleg van Rijksweg 11 als verbindingsroute nog altijd ongewenst en onnodig". Het enthousiasme over een verbeterde Leidse Churchil- llaan/Dr. Lelylaan heeft volgens het college een heel andere ach tergrond. Als die weg wordt ver beterd, stroomt het verkeer op de Europaweg en het Lammen- schansplein eens wat soepeler door. „Dat zou met name van belang zijn voor zakelijk ver keer." Verder vegen B en W de vloer aan met de suggestie van GroenLinks dat ze met hun plan de eigen problemen verleggen naar Leiden. Zou de Voorscho tense wijk Noord-Hofland door een Rijksweg 11 worden afge sloten van de rest van het dorp, een aangepaste Churchilllaan isoleert de Leidse wijken Zuid- West en de Stevenshof, aldus GroenLinks. B en W van Voor schoten vinden dat een 'kul-ar- gumentatie'. „De aanpassing van de Churchilllaan verandert niets aan de bestaande wegen- structuur omdat die weg al be staat."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14