JacHermans 'Bij rookworst* boerenkool of zuurkool ....EN2WEKEN LANG '50.=SCH EURKORTING Drie ton voor keuringsdienst van bloembollen Leiden Regio 12 DINSDAG 4 JANUAR11994 PlV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071 - LISSE De Bloembollenkeuringsdienst (BKD) in Lisse heeft drie ton van het Produkt- schap voor Siergewassen gekregen. Dat geld moet de BKD besteden aan cursus sen en het aanstellen van een kwaliteits controleur om binnen drie jaar te kun nen voldoen aan de internationale ISO- norm. Verder moet de BKD op termijn zelf bloembollenbedrijven van het kwali teitscertificaat kunnen gaan voorzien. Het International Organisation for Standards(ISO)-certificaat staat interna tionaal in hoog aanzien. Het betekent namelijk dat de werkwijze van gecertifi ceerde bedrijven meer dan in orde is. In de bloembollensector kan dat betekenen dat gekeken wordt wat de teler precies op het veld doet om de kwaliteit te handhaven, hoe de verwerking van de bollen plaats heeft, hoe de bollen wor den klaargemaakt voor de export en hoe de hele papierstroom is geregeld. „Voor grote exportbedrijven wordt het steeds belangrijker dat ze een ISO-certi- ficaat hebben. Daar wordt internationaal naar gekeken. Grote buitenlandse afne mers willen steeds vaker alleen zaken doen met bedrijven die alles netjes doen. Ze moeten dus gewoon wel mee", vertelt H. van Os, directeur van de BKD. Het is niet duidelijk of de invoering van het ISO-certificaat een vergroting van de bollenafzet in het buitenland tot gevolg kan hebben. Van Os: „Je krijgt echt geen dubbele markt." Juist door het grote belang dat interna tionaal werkende bedrijven aan het ISO- certificaat hechten, zijn sommige firma's inmiddels bezig om aan de gestelde nor men te voldoen. Ze kunnen daarvoor nu nog aankloppen bij verschillende instan ties, die onder controle staan van de Raad voor Certificatie. „De verschillende keuringsdiensten als de BKD willen daarom zelf die certificaten gaan uitge ven. Wij hebben per slot van rekening ervaring met het stellen van kwaliteits eisen aan landbouwprodukten." Om certificaten te mogen uitgeven moet de BKD in de eerste plaats zelf ook aan de ISO-normen voldoen. Daarnaast speelt een rol dat de BKD aan de bollen- bedrijven wil laten zien dat juist een kwaliteitscontrolerende instantie niet bang is om ook aan zichzelf kwaliteits eisen te stellen. „Dat is eigenlijk de ethi sche kant van het hele verhaal", aldus Van Os. GRATIS Rookworst pak 2 stuks a 80 gram Bij aankoop van Jac.Hermans rookworst 225 gram ot 2x80 gram, gratis een pakje Groko boerenkool (450 gram) of Krautboy zuurkool (500 gram). Profiteer deze en volgende week van 50,- extra scheurkorting met de bonnen uit het Jac.Hermans waardebonboekje. Lever deze week de gele bonnen van week 1 in voor hoge scheurkorting op merkartikelen. Geen waardebonboekje in de bus ontvangen? Vraag er dan naar bij de kassa. 'fi ft AANBIEDINGEN GELDIG VAN MAANDAG 3 T/M ZA. 8 JANUARI 1994 Zwartrijden „Ik heb niets te zeggen", zo be gon de 27-jarige Leidenaar al direct tegen kantonrechter Van Leeuwen. Kantonrechters ver tellen verdachten altijd dat ze niet hoeven te antwoorden op vragen, maar het komt zelden voor dat iemand van dat zwijg recht gebruik maakt. Wie met een goed verhaal komt kan de uitspraak vaak positief bein- vloeden. De Leidse zwartrijder deed er waarschijnlijk het zwijgen toe omdat achttien keer reizen zon der kaartje in de trein nauwe lijks meer goed valt te praten. Hij stond overigens maar te recht voor drie keer zwartrijden tussen zijn oude woonplaats Hoom en Leiden. Voor de overi ge overtredingen hebben de Nederlandse Spoorwegen hem een rekening van 1430 gulden gestuurd. Via de rechter probe ren de NS dit los te peuteren. Maar de Leidenaar heeft geen geld. Dat wilde de man het kan tongerecht nog wel vertellen. Van Leeuwen had weinig begrip voor het principe, dat er van een kale kikker niet valt te pluk ken. „Het wordt allemaal wel erg duur zo. U bent betrapt door verschillende conducteurs, dus het is ook niet zo dat een bepaalde conducteur u steeds moet hebben. Als u echt geen mogelijkheid hebt om te beta len moet u maar gaan zitten", stelde hij. De officier van justitie was het daar mee eens. „Wie geen geld heeft moet niet in de trein gaan zitten. Dan moet je maar gaan fietsen of lopen om ergens te komen." De verdachte verzuimde op te merken dat lopen van Hoom naar Leiden wel wat veel ge vraagd is. Hij deed er het zwij gen toe, waarna officier en rech ter het eens werden over een maand gevangenisstraf onvoor waardelijk. De zwartrijder had ook hier geen antwoord op. Mishandeling Dierenmishandeling neemt het kantongerecht hoog op. Niet zelden krijgen dierenkwellers een maand gevangenisstraf. Een inwoner van Voorhout, die een van zijn schapen zou heb ben mishandeld, hoorde een tijd geleden zelfs 1000 gulden boete en zes weken gevangenis straf eisen. De zaak werd aange houden om een dierenarts als getuige op te roepen. En zo ver scheen gisteren naast de ver dachte en zijn advocate ook dierenarts A. Helder voor het kantongerecht. De Voorhouter houdt voor zijn plezier enkele schapen. Een er van was aangevreten door ma den en moest worden afge maakt. „Een trieste toestand", zo omschreef Helder het. „De rijkspolitie van Noordwijker- hout vroeg mij naar het schaap te komen kijken. Het dier had een open wond waarin vliegen hun eitjes hadden gelegd. De maden, die hieruit kwamen, hadden het schaap nog verder aangevreten. Het dier raakte verlamd en lag al enkele dagen op de grond. Ik heb het ter plek ke afgemaakt", aldus de dieren arts. Volgens de Voorhouter was de wond van het schaap behan deld met een schoonmaakmid del. Helder kon bevestigen dat het juiste middel was gebruikt. „De eigenaar had het schaap mee naar huis kunnen nemen of ergens anders kunnen onder brengen", zei hij. Volgens de Voorhouter had het schaap niet dagen lang in de wei gelegen. "Het dier liep wel kreupel, maar het at en dronk goed en ik had de indruk dat het wel goed ging. Het is een bekend feit dat een schaap na deze behandeling eerst nog zie ker wordt en dan geneest." Vol gens de advocate was van ver waarlozing geen sprake ge weest. „Het gaat om een aan doening die, door de laag wol. moeilijk te zien is. Bovendien gaat het allemaal heel erg snel. Een aangetast dier kan binnen enkele dagen zwaar gewond ra ken. Mijn cliënt houdt schapen voor zijn plezier, de dieren wor den goed behandeld. Daarbij moet hij van de WAO rond zien te komen en brengen hoge boe tes hem in grote problemen." De officier van justitie wilde de straf ondanks dit pleidooi hand haven. Wel was ze bereid de ge vangenisstraf voorwaardelijk te stellen. Van Leeuwen was ech ter overtuigd geraakt van de goede wil van de schapenhou der en besloot tot vrijspraak. Turbo Wie een Renault V Turbo koopt wil de daarin opgeslagen paar- dekrachten meestal ook benut ten. Dat deed een 21-jarige Lei denaar dan ook. Hij vloog met 100 kilometer per uur over de Vinkweg en schepte daar prompt een oude dame op het fietspad, omdat ze zich niet snel genoeg uit de voeten kon ma ken. „Er is een remspoor geme ten van hier tot Sint Juttemis. Van 53 meter om precies te zijn, en daar moet je echt hard voor rijden. Dat komt ervan als jonge knulletjes in snelle auto's rijden. Ze moeten hun wilde haren kwijt, maar dan liever zonder al die PK's", stelde Van Leeuwen belerend. De Leidenaar gaf toe dat het al lemaal wat snel was gegaan. „Daar kun je de auto niet de schuld van geven, ik heb het zelf gedaan. Maar 100 kilometer per uur lijkt me sterk. Ik stond stil bij een kruispunt en over die korte afstand kan ik echt niet naar 100 accelereren." Boven dien zou er fijn zand op de weg hebben gelegen, hetgeen de remweg aanzienlijk had ver lengd. Van Leeuwen kon het zand op de politiefoto niet ont dekken. maar dat was volgens de verdachte logisch. „Het ging om heel fijn zand, afkomstig van de woningbouw in Coebel". Het slachtoffer was behoorlijk gewond geraakt, de Leidenaar had haar geregeld opgezocht, ondanks het feit dat hij niet be paald hartelijk door haar zoon was bejegend. „Dat siert u", vond Van Leeuwen. Het kan tongerecht kwam uit op en boe te van 480 gulden. VRIJE TIJD Nieuwjaarstoernooi In sporthal De Vlinder in Ter Aar wordt zaterdag 8 januari het derde nieuwjaarstoernooi van de in- doorbowlsvereniging De Bowlsjewieken gehou den. Aan de wedstrijd doen 56 bowlers mee. Vo rig jaar waren dat er nog 48. De eerste bal wordt al om negen uur 's morgens gegooid. Rond half vijf 's middags beginnen de laatste partijen. Modeshow in Meren wijk Het dienstencentrum Merenwijk in Leiden houdt op 17 januari een modeshow voor 55-plussers met daaraangekoppeld een kwis en leuke prijzen. Het centrum is open vanaf 13.30 uur, Rosmolen 6. De toegang is gratis. Bal van speeltuinclub In het clubgebouw van de speeltuinvereniging 'Prinses Beatrix' in Leiden is zaterdag 8 januari een nieuwjaarsbal met optredens van diverse ar tiesten. Het bal begint om acht uur 's avonds aan de Schubertlaan. Nederlandse cursus Bij de Leidse Volksuniversiteit K&O beginnen me dio januari vier cursussen Nederlands voor Bui tenlanders voor beginners en gevorderden. Het accent daarvan ligt op het aanleren van elemen taire grammaticaregels van de Nederlandse taal. Daarnaast komen lees-, spreek- en luistervaardig heden aan de orde. Ook wordt veel aandacht be steed aan de Nederlandse leefgewoonten en cul tuur. De cursussen worden zowel overdag als in de avonduren gegeven. Voor informatie en in schrijving kan men dagelijks terecht bij K&O, Ou de Vest 45 in Leiden, tel. 071-141141. Werbeck-zanglessen In het kerkgebouw van de Christengemeenschap aan de Vestestraat in Leiden worden zes achter eenvolgende lessen Werbeck-zang gegeven. Deze lessen maken het iedereen mogelijk zijn of haar stem te ontwikkelen, ook al heeft men weinig of geen muzikale vorming meegekregen. De eertse les is op 20 januari van 20.00-22.00 uur. Voor meer informatie kunt u tussen 18.00 en 21.00 uur bellen naar Ivo Tillie, tel. 071-221654. Modeshow studenten Studenten van de MBO Castellum in Alphen aan den Rijn geven van maandag 31 januari tot 2 fe bruari meerdere modeshows. Aan de show is dit keer het thema Back to the futiire gegeven. Behal ve dat de kleding door de studenten is ontwor pen, neemt de groep studenten een deel van de organisatie op zich. De shows beginnen iedere avond om 20.00 uur in De Bron in Alphen. De kaarten voor maandag kosten 7,50 gulden. Op dinsdag en woensdag tien gulden. Engelse band In 't Stathuys speelt op 8 januari de Engelse band Jeffery's Velvet Jacket. De muziek komt over als een zeer vrolijk, swingend en funky geheel. Schrijftalentenjacht Het Alphens Literair Café in Alphen organiseert voor de tweede keer een schrijftalentenjacht voor kinderen. Kinderen die mee willen doen moeten voor 28 januari een verhaal of gedicht inleveren bij de twee Alphense bibliotheken of bij boekhan del Haasbeek. Het verhaal mag niet langer zijn dan vier velletjes. Er zijn een aantal regels over de thema's. Thema voor zeven- tot en met negenja rigen: 'Een dinosaurus in de tuin', of 'Als ik tove naar kon zijn'. Voor tien tot en met dertienjari- t de tijdmachine', en wat ik toen be- gen: 'Een sprong in de tijd r of 'Met een raket de ruimte ii leefde'. Verzamelbeurs De Nederlandse Vereniging De Verzamelaar afde ling Den Haag omstreken houdt op maandag 3 januari een verzamelbeurs in gebouw De Werf, Schoolstraat 4 in Voorschoten. Iedereen is van 19.00 tot 22.00 uur van harte welkom. De toegang voor leden is gratis. Koffieconcert In het raadhuis 'De Pauw' in Wassenaar wordt op zondag 9 januari een koffieconcert gegeven door Peter Verduyn Lunel en Elisabet Waage. Zij spe len onder meer muziek van Bach, Dizi en Schu bert. De aanvang van het concert is om 12.00 uur. De kaartverkoop is vanaf 11.30 uur aan de zaal, er is geen voorverkoop. De entree bedraagt vijftien gulden. Bingo in Westerhaven In het Buurthuis Westerhaven in Alphen aan den Rijn is vrijdag 7 januari een bingo. De deuren van het buurthuis aan de Emmalaan 45 gaan om 19.30 uur open. De bingo begint om 20.00 uur. Darttoe rnooi Dartclub Westerhaven houdt op zaterdag 8 janu ari weer haar maandelijkse darttoernooi in Al phen. De spelsoort is 501 single. Belangstellenden kunnen zich op de dag van de wedstrijd vanaf 19.00 uur inschrijven. Het toernooi begint om 20.00 uur en kost tien gulden per persoon. Naast de wedstrijden is er ook een verloting waarvan de opbrengst voor het Buurthuis Westerhaven is. Het buurthuis is gevestigd aan de Emmalaan 45 in Alphen aan den Rijn. Rommelmarkt in Alphen Ook in het nieuwe jaar houdt Buurthuis Wester haven in Alphen aan den Rijn weer elke maand een rommelmarkt. De eerste is op maandag 10 januari vanaf 19.00 uur. De daaropvolgende is op 7 februari. Nieuwe cursussen Streekmuziekschool Alphen aan den Rijn begint het nieuwe jaar met een aantal cursussen. Peu ters vanaf 2 jaar zijn vijf ochtenden met hun ou ders welkom op de cursus Peutermuziek. Voor 6- en 7-jarigen is er vier maanden lang Plezier mer Muziek. Voor volwassenen die een instrument willen bespelen is er de cursus Voorbereiding In strumentale Lessen. Bespeelt u al een instrument, maar tot nu toe in uw eentje, dan is Ensemble- Spel mischien iets voor u. Voor de rest Worden de cursussen Slaggitaar, Stemvorming Koorzangers, Zingen Lichte Muziek en Luisteren naar Muziek gegeven. Meer informatie bij de school, tel: 01720-72928 Milieucentrum De Stichting Natuur- en Milieu-Educatief Cen trum in Alphen aan den Rijn houdt op maandag 10 januari een informatie-bijeenkomst in het in formatiecentrum Ecolonia aan de Vuurlaan 15. De avond begint om 20.00 uur. Tijdens deze bij eenkomst wordt de stand van zaken voor het rea liseren van een milieu-educatief centrum in Al phen besproken. De bedoeling is dat het centrum ruimte biedt aan verenigingen op het gebied van natuur en milieu uit Alphen voor het organiseren van diverse activiteiten. De avond duurt tot 22.30 uur en de toegang is gratis.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13