Avondmaal centraal in 'Langs Leidse Kerken' Kerk Samenleving Lezing over 'catechisten' in Leiden DINSDAG 4 JANUARI 1994 BUITENLAND KORT Kunstschatten Op aansporing van het Vati- caan wordt voor het eerst in de geschiedenis van de Rooms-Katholieke Kerk in de Duitse bisdommen de totaie hoeveelheid waardevolle kunstschatten geregistreerd, gecatalogiseerd en op waar de geschat. Het snuffelen in magazijnen, sacristieën en kelders kost de Duitse bis dommen miljoenen. Maar het loont de moeite: kunst schatten van onschatbare waarde, die tot op heden ver borgen waren, worden ont dekt. De inventarisatie moet ook diefstal voorkomen. Ie der beeld, schilderij en mis gewaad en elke kandelaar moeten tot in detail worden gefotografeerd, beoordeeld, op waarde geschat en be schreven. Voor veel bisdom men heeft de inventarisatie al de moeite geloond. Zo weet het aartsbisdom Mun- chen pas nu dat het de groot ste verzameling zilveren kel ken bezit. Kritiek Syrië Het officiële Syrische dag blad Syria Times heeft de er kenning van Israël door het Vaticaan gisteren 'goddeloos' genoemd. De Engelstalige krant beschuldigde het Vati caan ervan de joden te ont heffen van hun verantwoor delijkheid voor de dood van Jezus Christus en de Israëli sche bezetting van Arabisch land goed te keuren. Het dagblad wijst onder meer op artikel 2 van de afgelopen donderdag ondertekende overeenkomst, waarin opge roepen wordt tot samenwer king om antisemitisme, ra cisme en religieus fanatisme te bestrijden. ..Het is duide lijk dat Israël niet bedoelt dat haar dagelijkse racistische en terroristische daden die ge richt zijn tegen de inheemse Palestijnen zijn inbegrepen." Economisch beleid De Argentijnse bisschoppen Jorge Novak en Gerardo Su- eldo hebben in een geza menlijke nieuwjaarsbood schap geprotesteerd tegen het economische beleid in hun land. Zij betuigden hun solidariteit met de armen. De bisschoppen verwezen naar een volksopstand vlak voor Kerstmis, toen ambtenaren in Santiago del Estero, één van de armste regio's in Ar gentinië, het plaatselijke re- gerings- en parlementsge bouw en de rechtbank be stormden en in brand sta ken. Daarmee protesteerden ze tegen economische maat regelen waardoor duizenden werknemers hun baan drei gen te verliezen. De bis schoppen riepen de regering op haar economische beleid te herzien en corruptie op hoog regeringsniveau te be straffen. „We schamen ons voor het soort overeenkom sten dat politici bereid zijn te tekenen", aldus de bisschop pen. Zij benadrukten dat 'ge weld op hoog regeringsni veau geleid heeft tot geweld dadige reacties van sectoren uit het volk'. Israël-Vaticaan De Grieks-katholieke plaats vervangend patriarch, aarts bisschop Francois Abou Mokh, noemt de overeen komst tussen Israël en het Vaticaan een 'overhaaste stap'. In de Syrische rege ringskrant Tishrin zei de aartsbisschop het moment voor het aanknopen van di plomatieke betrekkingen 'niet opportuun' te vinden. Israël heeft niets veranderd aan zijn politiek van bezet ting van Arabische gebieden en onderdrukking van Pales tijnen, aldus Abou Mokh, die zijn zetel heeft in Damascus. Eerste lustrum gevierd met serie tentoonstellingen Het eerste lustrum van het project 'Langs Leidse Ker ken' wordt gevierd met een serie tentoonstellingen rond het thema 'Avond maal en Eucharistie in kunst- en kerkhistorisch perspectief. Naast de ze ven monumentale kerken in de binnenstad doen ook het stedelijk museum De Lakenhal en de Openbare Bibliotheek mee aan het jubileumproject, dat in de maand juli wordt uitge voerd. LEIDEN DICK VAN DER PLAS De organiserende stichting 'Langs Leidse Kerken' heeft voor dit thema gekozen omdat avondmaal en eucharistie tot de kernpunten van de liturgie be horen. Om die reden zijn deze sacramenten ook mede-bepa lend geweest voor de inrichting van de kerkgebouwen. Zo heeft bijvoorbeeld de protestantse eredienst belangrijke wijzigin gen ten opzichte van de katho lieke opstelling van het interieur met zich meegebracht. De inhoudelijk-theologische aspecten van de avondmaals- of eucharistieviering zijn niet es sentieel voor de exposities. Het is vooral de bedoeling dat aan de hand van liturgische voor werpen, documenten en afbeel dingen de vele facetten van de avondmaalstraditie worden ge toond. Het liturgisch vaatwerk en de geschiedenis ervan krij gen veel aandacht. De presenta ties in de verschillende kerken zullen telkens een andere kijk geven op de traditie, de gebrui ken en de beeldtaal rond het eeuwenoude ritueel. Het muse um De Lakenhal stelt de eigen collectie Leids avondmaalszilver ten toon en in de bibliotheek is een expositie over maaltijdtra dities te zien. Een belangrijk onderdeel van het project vormt de catalogus, die zodanig wordt uitgevoerd dat het boekwerk ook na afloop van de serie tentoonstellingen zijn waarde behoudt. De rijk ge ïllustreerde uitgave zal ongeveer 100 pagina's tellen. Een groep van specialisten, waaronder theologen en kunsthistorici, be lichten telkens weer een ander aspect van het thema. Bij de slichting 'Langs Leidse Kerken' zijn in het kader van een werk ervaringsproject tijdelijk twee kunsthistorici in dienst getre den die bij het Avondmaalspro- ject als coördinatoren optreden. Geschiedenis 'Langs Leidse Kerken' is in 1990 De Pieterskerk ii i de deelnemers aan 'Langs Leidse Kerken'. voortgekomen uit NCRV's Ker- kepad. Jaarlijks wordt in de maand juli extra aandacht ge vraagd voor de monumentale kerkgebouwen in de Leidse bin nenstad, die dan gedurende alle zaterdagen gratis voor het pu bliek zijn geopend. Het is onder meer mogelijk een stadswande ling van kerk naar kerk te ma ken, eventueel onder leiding van deskundige gidsen van het Gilde Leiden. Sinds 1991 is steeds een bepaald thema aan het project verbonden. Begon nen werd in dat jaar met ten toonstellingen over de geschie denis van het kerkgebouw, in 1992 stond het orgel centraal en vorig jaar was de openstelling toegespitst op het thema 'ker kinterieur'. De deelnemende kerken aan het project zijn de Hartebrug- kerk (Rooms-Katholiek), de Hooglandse Kerk (Nederlands hervormd), de Lokhorstkerk (doopsgezind-remonstrants), de Lutherse Kerk (luthers), de Ma- rekerk (hervormd, uit de Gere- FOTO WIM DIJKMAN formeerde Bondstraditie), de Eglise Walonne (hervormd, franstalig) en de Pieterskerk (voormalige hoofdkerk, mo menteel in handen van een par ticuliere stichting). De kosten van het lustrum project worden geschat op rond de 100.000 gulden. Een deel hiervan wordt gedekt uit subsi dies, maar de organiserende stichting zal ook giften van par ticulieren nodig hebben om de begroting rond te krijgen. VATICAANSTAD/DEN HAAG Paus roept Nederlandse marine op tot meer inzet voor de vrede deeld bij het VN-embargo tegen Servië en Montenegro en riep op tot een voortdurend groei end menselijk engagement voor vrede in de Balkanregio. „On danks alles weten we, dat de huidige wereld naar vrede neigt", aldus de paus. Volgens Benistant is vlootaal- moezenier B. van Horssen de motor geweest achter het be zoek aan de paus. Het was uit zonderlijk dat de marinesche pen in Napels afmeerden Meestal doen de schepen ha vens aan die dichter in de buurt liggen van het voormalige Joe goslavië. Paus Johannes Paulus II heeft gisteren leden van de Neder landse marine opgeroepen zich meer in te zetten voor de vrede in Bosnië-Herzegowina. Zeven tig opvarenden van de hr. ms. Witte de With en Van Kinsber- gen hadden tijdens een kort ha- venbezoek aan Napels audiën tie bij de paus aangevraagd en gekregen, aldus de voorlichter van de Nederlandse marine S. Benistant. De paus bemoedigde de vre desmissie van de opvarenden van de schepen die zijn inge- Bibliotheken komen met nieuwe adviesraad Levensbeschouwing De vereniging van openbare bibliotheken in Nederland, het Ne derlandse Bibliotheek en Lectuur Centrum (NBLC), heeft een Adviesraad voor Godsdienst en Levensbeschouwing opgericht. Deze raad komt in de plaats van het Christelijk Lectuur Centrum en het Katholiek Cultuur Centrum, twee studie- en communica tiecentra van het NBLC. Culturele en levensbeschouwelijke ver anderingen in de Nederlandse samenleving hebben geleid tot de vraag naar één breed opgezette adviesraad. In de nieuwe raad zijn protestantisme, katholicisme, humanisme, jodendom en is lam vertegenwoordigd. Tol de zeven leden behoren onder meer S. Abdus Sattar (secretaris van de Nederlandse Moslim Raad), W. Stael-Merckx (oud-voorzitter van de progressieve katholieke Acht Mei Beweging), rabbijn drs. E. van Voolen (conservator van het loods Historisch Museum) en prof. drs. A.J. van der Staay, directeur van het Sociaal en Cultureel Planbureau en bijzonder hoogleraar aan de Erasmus Universiteit voor de stichting Socra tes van het Humanistisch Verbond. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERV. KERK Aangenomen: naar Oudewater P.F. Bouterte Schelluinen. Beroepbaar: ds. C.H. van Campen- hout (pred.), Hoogeweg 2, 9746 TN Dorkwerd, tel 050-774230. GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen: naar Zaandam: M A Jansenste Leeuwarden-West GEREF. KERKEN VRIJG. Aangenomen: naar Harkstede i.c.m. Overschild: K.A. van der Meer, kandidaat te Groningen die bedankte voor Gees en voor Appin- gedam. GEREFORMEERDEGEM. Bedankt: voor Ridderkerk-Slikker veer: C. Sonneveltte Krimpen aan den IJssel. OUD GEREF. GEM. in NED. Beroepen: te Werkendam: T. Klok De jongerengroep van de H. Lo- dewijkparochie in Leiden orga niseert morgenavond een lezing over het neo-catechumenaat. Een belangrijke doelstelling van deze beweging is de herevange lisatie onder zowel katholieken die van de kerk zijn vervreemd als onder praktiserende katho lieken. De catechisten zijn er van overtuigd dat door een juis te vorming de band van de ge lovige met de kerk wordt ver sterkt. Om die reden begint de Leid se Lodewijkparochie op 7 janu ari met een volwassenenca techese. De bijeenkomst van morgenavond is bedoeld als een eerste kennismaking. De lezing wordt gehouden in de St. Ja- cobshofaan de Doezastraat. De neo-catechumenale bewe ging ontstond zo'n vijfentwintig jaar geleden in de sloppenwij ken rond Madrid, waar het uit gangspunt van het Tweede Vati caans Concilie - de vernieuwing van het geloof - op een bijzon dere manier gestalte kreeg. Het was juist in deze samenleving waar diefstal, geweld en prosti tutie tot de praktijk van alledag behoorden, dat de mensen het meest ontvankelijk bleken voor het met een nieuw elan verkon digen van het evangelie. Ook veel praktiserende rooms-ka tholieken werden gegrepen door deze boodschap en zagen de noodzaak om hun leven te veranderen. Een aantal van hen verliet huis en haard om in een vreemd land met name onder katholieken te evangeliseren. Joodse groepen blij met akkoord Israël-Vaticaan De joodse gemeenschap in Ne derland is verheugd over de tot standkoming van wederzijdse erkenning tussen Israël en het Vaticaan. Dat schrijven de voor zitters van het Nederlands-Is raëlitisch Kerkgenootschap, het Portugees-Israëlitisch Kerkge nootschap en het Verbond van Liberaal Religieuze Joden in Ne derland in een persverklaring. „Naast het belang van regu liere diplomatieke betrekkingen tussen-de twee staten, ziet zij in de overeenkomst tevens een be langrijke bijdrage tot een goede verstandhouding tussen het joodse volk en de katholieke kerk en het terugdringen van het, helaas nog wereldwijd be staande, antisemitisme", aldus dr.ir. E.M. Wikler, dr.J.Z. Baruch en prof.dr. C.L.Davidson na mens de joodse gemeenschap. De afgelopen donderdag ge tekende overeenkomst tussen het Vaticaan en de Joodse staat maakt de weg vrij voor een be zoek van de paus aan Israël, dat waarschijnlijk in 1994 zal plaatshebben. COLOFON HET WEER HANS VAN ES Depressie-optocht Ook in de eerste week van het nieu we jaar krijgt het westen van Euro pa geen enkele kans om een beetje op te drogen. De depressiestroom weet na vijf weken bruisende acti viteit van geen ophouden. Een langdurige westcirculatie is in de wintermaanden niet zeldzaam. Meestal raakt zo'n Atlantisch regi me na ongeveer drie weken wel uit geput; ditmaal heeft de westcircu latie een wat langere adem dan ge bruikelijk. Maar het is niet alleen de duur van deze kletsnatte periode die in het oog springt. De storingen nemen de laatste weken een opvallend zuidelijke route. De as van de straalstroom loopt al een tijdje net ten zuiden van ons land en dat ver klaart meteen de hoge neerslag sommen boven België (in decem ber plaatselijk ruim 400 millime ter), Frankrijk en Zuid-Duitsland. Het regende gisteren opnieuw uit voerig in veel West-Europese.lan- den door toedoen van een levendi ge storing op weg van Bretagne naar de Noordzee. Aan de achter kant van het regengebied bloeien vandaag nog talrijke buien op. Tijd voor opklaringen is er nauwelijks. Een actieve 'New Foundlander' raast de oceaan over en arriveert morgen met een nieuw neerslag pakket boven het zuiden van Enge land. Dat betekent dus alweer een natte dag. Het verhaal is nog niet compleet, want op donderdag heeft een volgende, snelle randsto- ringvanuitdeGolf van Biscajeal weer bezit genomen van onze om geving. De intensiteit van deze de- pressie-optocht bezorgt ons elke dag minimaal 10 millimeter neer slag. De temperatuur blijft nog op redelijk niveau met 5 a 6 graden. Op de lange termijn zijn de diverse computermodellen niet in overeen stemming. Duidelijk is in ieder ge val wel dat een grote centrale de pressie in de tweede helft van de week in de buurt van Nederland ligt. Minder zeker is de exacte posi tie van de lagedrukkern. Blijft deze boven de Noordzee liggen, dan zor gen zuidwestenwinden voor een aanhoudende toevoer van milde oceaanlucht. In een ander scenario komt de laagste luchtdruk boven Midden-Europa terecht en in dit geval beweegt koude, maar ook drogere Scandinavische lucht in de richting van ons land. De atmosfeer lijkt dus te twijfelen. Wordt het een voortzetting van het natte en zachte beeld van dit mo ment of valt de 'keuze' op een meer winters getint weertype tegen het einde van deze week? HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met woensdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wisselvallig weer met van van tijd tot tijd buien of re gen, morgen ook hier en daar sneeuw. Middagtem- peratuur ongeveer 4 gra den, in zuid-lerland en Cornwall wat zachter. België en Luxemburg: Vandaag enkele buien, maar ook een opklaring. ten uitregen, met name in de Ardennen voorafgegaan door (natte) sneeuw. Mid- dagtemperatuur vandaag ongeveer 7 graden, mor gen enkele graden lager. Noord- en Midden-Frank- Vandaag half tot zwaar be wolkt en enkele buien, op de hogere delen van de Vogezen en Jura met sneeuw. Morgen perioden met regen, in de Vogezen en Jura mogelijk voorafge gaan door sneeuw. Maximumtempera tuur ongeveer 8 graden. Portugal: Veel wolkenvelden en van tijd tot tijd regen. Aan de Algarve wat meer zon en kleinere neerslagkansen. Mid- dagtemperatuur langs de westkust onge veer 12 graden, aan de zuidelijke stran den iets zachter. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje-. In het noordwesten overwegend bewolkt en van tijd tot tijd flink wat re gen en aan de kust veel wind. Aan de Costa's in het zuiden en oosten geregeld zon en vrijwel overal droog. Middagtem- peratuur langs de Costa's tussen 15 en 18 graden. Canarische Eilanden: Wol kenvelden en mogelijk een bui. Aan de zuidstranden vooral morgen ook nu en dan zon. Maxima in het zuiden ongeveer 20 graden. Marokko en Tunesië: Marokkaanse westkust: Wolkenvelden en ten noorden van Casablanca een en kele bui. Morgen weer droog en meer zon. Maxima van 16 graden bij Tanger tot 20 bij Agadir. Tunesië: Perioden met zon, vooral morgen ook wolkenvelden. Droog. Middagtemperatuur vandaag on geveer 22 graden, morgen koeler. Zuid-Frankrijk: Aanhoudend wisselvallig weer met van tijd tot tijd buien of regen. Aan de Cóte d'Azur af en toe zon en wat kleinere neerslagkansen. Middagtemperatuur tussen 10 en 15 graden. Ook in de Al pen en Pyreneeën valt geregeld neer slag. In de Alpen zakt vandaag de sneeuwgrens naar ongeveer 800 meter, in de Pyreneeën naar 1200 meter. Mor gen stijgt de sneeuwgrens weer enkele honderden meters. Italië, Corsica en Sardinië: Italië: Wolkenvelden, ook nu en dan zon en plaatselijk wat regen. In-de Alpen en Dolomieten vandaag nu en dan neer slag, sneeuwgrens dalend naar 1200 meter. Morgen is het er weer overwe gend droog. Middagtemperatuur in het laagland van ongeveer 5 graden in de- Po-vlakte tot 18 op Sicilië. Corsica en Sardinië: Veranderlijk bewolkt en een kleine kans op een bui. Maxima onge veer 15 graden. Turkije en Cyprus: Op Cyprus en aan de Turkse zuidkust ten oosten van Antalya vandaag eerst nog plaatselijk regen, verder droog weer en nu en dan zon. Maxima oplopend naar 16 graden op de Dardanellen en 20 op Cyprus. Duitsland: Onbestendig weer met hier en daar wat veis met sneeuw. Morgenmiddag van het zuidwesten uit regen, plaatselijk voorafgegaan door natte sneeuw. Maxi ma rond 6 graden, morgen in het noor den wat lager. Temperatuur in de zuide lijke bergen op 1500 meter hoogte van daag rond het vriespunt, morgen tijde lijk oplopend tot enkele graden boven Neerslagkans Mmimumtemp. Middagtemp. WEERRAPPORTEN WOENSDAG 5 JANUARI 1994 Zon- en maanstanden Zon op 08.47 Zon onder 16.39 Maan op 01.17 Maan onder 11.49 Waterstanden Katwijk Hoogwater08.33 21.03 Laagwater 03.51 16.26 Weerrapporten 03 januari 19 uur: Amsterdam regen Aberdeen regen Zwitserland: Vandaag of) de meeste plaatsen slag, sneeuwgrens dalend 900 n Morgen wolkenvelden, maar tot de avond overwegend droog. Temperatuur op 2000 meter hoogte vandaag dalend naar min 5 graden, morgen weer oplo pend tot iets onder nul. Oostenrijk: Vandaag enige tijd neerslag, sneeuw grens in de loop van de dag dalend naar ongeveer 1100 meter. Morgen wordt het droog, verder zijn er wolkenvelden, hier en daar ook wat zon en temperatuur op 2000 meter hoogte loopt op tot om het vriespunt. Stockholm zwaar be Buenos Aires onbew. DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck U WAS met UW ALiTO PÉ &OCHT JlT6eV/U066M Hoé VfcRKirMRT U PAT PAN IK WOL) GésJ KOR-rg Re WZQr NgMeN POOR ÉÉM We'it-ANP// J

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12