Leiden Oproep tot studentenprotest lAjj Er gaat veel we SOI» 30% oor weinig geld- 30% J KOOREMAN my Bloemetje voor de parkeerwachter 'Bona' basketbalt het best vo% sol fK\<> 307, 3U7o *j 14! Pakhuis geplunderd Diefstal theehuis CHTERGROND 4o°/ 30% DINSDAG 4 JANUARI 1994 Afscheid Dijkgraaf Uit den Boogaard verlaat het waterschap Veen- en Geestlanden Volgens hem staat de veehouderij weer op de eerste plaats. Rapalje A K <-)uc'en N'euw I 3 is het'bal' in de Marnixstraat. Iedere Lei- denaar weet het inmiddels Dan houdt het rapalje weer behoorlijk huis. Studentenhuisvesting: huurverhoging volgens de wet Het PvdA kandidaat-raadslid P. Hendriks roept studen ten op om massaal tegen de huurverhoging te proteste ren. Hij vindt dat de Stichting Leidse Studentenhuisves ting (SLS) haar huurders hierover veel te laat heeft geïn formeerd. Hendriks noemt die gang van zaken onzorg vuldig. De studenten zijn een week tevoren pas op de hoogte gesteld. LEIDEN HANS KOENEKOOP Hendriks, als student zelf ook gedupeerd, vindt de huurverho ging een stijlloos 'kerstpre sentje' van de SLS: „Pas don derdag 23 december zijn de stu denten in kennis gesteld. Ter wijl de verhoging al per 1 janua ri van kracht is. Bovendien kon niemand vorige week om 'tekst en uitleg vragen omdat het kan toor van de SLS tussen kerst en oud en nieuw was gesloten. Zo behandel je als fatsoenlijke ver huurder je huuders anno 1994 niet." Het kandidaat-raadslid hoopt dat studenten massaal rechts bijstand zoeken. „Dat kan bij het Bureau voor Rechtshulp, de Leidse Rechtswinkel, de Leidse Studentenhuurdersvereniging of de Vereniging voor Studen tenbelangen Leiden. Ze moeten deze procedure aankaarten." Directeur A. Hübben maakt zich niet druk over het eventue le protest. „De SLS heeft vol gens de wettelijke richtlijnen gehandeld. Er is geen beroep mogelijk. Maar het staat ieder een vrij om naar de kantonrech ter te stappen en de onredelijk heid van deze verhoging aan te vechten." Hübben weerlegt de kritiek van Hendriks: „Iedere student had in het najaar al kunnen we ten dat er iets zou veranderen in de huur. Overigens spreken wij niet van een huurverhoging, maar van een aanpassing van de servicekosten die studenten maandelijks betalen. Gas, licht, stoffering en andere diensten vallen daaronder. Inhaalslag In het najaar zijn de beheerders van de 160 Leidse studenten panden op de hoogte gebracht van de wijzigingen in de voor schotten. Hübben: „Toen waren wij eindelijk klaar met een in haalslag. Jarenlang liepen we achter met de verwerking van de afrekeningen. Daardoor zijn de laatste drie jaar de voor schotten hetzelfde gebleven en kregen studenten veelal een na betaling aan het eind van het jaar." De beheerders zouden de stu denten inlichten over de veran deringen, maar gezien de com motie denkt de directeur dat dat onvoldoende is gebeurd. Daarom zal de SLS spoedig uit gebreid tekst en uitleg geven over de verhoging van de ser vicekosten. „De meeste studen ten die nu een verhoging krij gen, moesten de afgelopen ja ren al flink bijbetalen bij de eindafrekening. Ze verbruikten meer gas en elektriciteit dan ze voorschoten. Ik ken een geval waarbij een student 1000 gul den moest nabetalen. En nog HANS KOENEKOOP Rob Laman is die negatieve ver halen over weerbarstige par keerwachters beu. Het zijn vol gens hem lang niet allemaal van die hautaine dienstkloppers die zonder mededogen parkeer bonnen uitschrijven. Parkeer wachter mevrouw W. Rijnsent hoort in elk geval niet bij dat slag. Laman heeft zo'n goede ervaring met haar gehad, dat hij eind vorige week persoonlijk een bloemetje ging brengen. Terwijl Laman op 22 decem ber jongstleden zonder dralen van diezelfde Rijnsent een par keerbon kreeg op de Apothe- kersdijk. „Het was op koop avond. Ik zag die bon achter mijn ruitewisser en dacht, krijg nou wat, dit is te gek voor woor den." Laman had namelijk wel de gelijk een kaartje getrokken uit de parkeermeter en die keurig op zijn dashboard gelegd. „Maar dat kaartje lag er niet meer. Na even piekeren kwam ik erachter wat er was gebeurd. Het kaartje was, toen ik het por tier dichtgooide, in een ventila- tierooster gewaaid. Zoiets ge beurt een op de duizend keer, maar mij overkwam het.'" Laman stapte meteen naar de dienst parkeerbeheer aan de Zonneveldstraat om verhaal te doen. Hij trof er mevrouw Rijn sent, de parkeerwachter die hem had bekeurd. „Zij toonde alle begrip voor mijn verhaal en legde heel vriendelijk uit wat ik moest doen. Ik moest een be zwaarschrift indienen en zij be loofde dat wanneer ik het kaart- vaker kwam het voor dat stu denten een naheffing kregen van 200 tot 300 gulden. Zulke navorderingen komen toch veel rauwer op het dak." In de toekomst is dat niet meer mogelijk, zegt Hübben. „De voorschotten zijn voor ie dere student nu keurig bere kend, gemeten naar werkelijk verbruik. Er kan dus geen spra ke zijn van willekeur." Kandidaat-raadslid Hendriks laat in het midden of de verho gingen, die variëren van 5 tot 65 gulden per maand, terecht zijn. „Ik vind het raar dat de beheer ders van de panden verant woordelijk zijn geweest voor het verstrekken van informatie. Als de directeur van de SLS al zo vroeg wist dat dit eraan zat te komen, dan had hij de studen ten tijdig kunnen informeren." LEIDEN Rob Laman op bezoek bij parkeerwachter n in het dashboardrooster van zijn auto. je zou vinden en kon laten zien, zij de bekeilring zou verscheu- Laman had geluk. Eergisteren lukte'het hem met de stofzuiger. Het kaartje met tijd en datum van parkeren was terecht. Meteen belde hij de dienst om mevrouw Rijnsent op de hoogte te brengen. „Ik vond gewoon dat zij dat bloemetje wel ver diend had. Je hoort tegenwoor dig zoveel negatiefs over de par keerwachters. Nou, ik heb het nu anders meegemaakt en dat mag best eens gezegd worden." Bij de dienst parkeerbeheer waren ze blij verrast met de bloemen van Laman, alleen wisten ze niet zo goed hoe met de spontane actie om te gaan. „Tja, nu lijkt het net alsof colle ga Rijnsent de enige vriendelij ke parkeerwachter is, maar dat is in onze ogen natuurlijk niet zo", reageerde een van haar col lega's. Niettemin werd de be keuring van Laman verscheurd en kon hij zijn bloemetje uitein delijk achterlaten bij de balie. Een pakhuis van een levens middelenhandel aan de Ou de Vest is dit weekeinde, ver moedelijk op oudejaars avond, leeggeroofd. De die ven braken in via de toe gangsdeur en namen vervol gens tien kratten bier, twaalf dozen koffie, twaalf staven kaas, een doos roomboter, een mat brie en een trans portfiets weg. De eigenaar ontdekte de diefstal gisteren. Uit een bedrijf aan de Haagweg is afgelopen week einde een groot aantal ge reedschappen gestolen, waaronder een schiethamer, verschillende zagen en een compressor. Pas gisteren kwam de aangifte binnen bij de politie. De inbrekers zijn binnengekomen na het openbreken van een deur. De waarde van de buit is nog niet bekend. LEIDEN» Uit het theehuis aan het Van der Werfpark zijn gister avond rond elf uur een schil derij en twee geldkisten c vreemd. Net na de inbraak zijn twee mannen gesigna leerd. Om binnen te komen sloegen ze een raam in. politie vermoedt dat in geldkistjes wat wisselgeld z door: Wim Koevoet En toch gaat het niet goed met Walenkamp en daardoor ook niet met de autoluwe binnenstad. In de gemeenteraad geniet hij weliswaar de steun van een brede raadsmeerderheid - alleen de WD is afgehaakt - maar daar hebben de winkeliers in de binnenstad en de bewoners, die op 3 maart worden geacht te gaan stemmen, geen enkele boodschap aan. De storm van kritiek die vorige maand tamelijk onverwacht de kop opstak heeft het gemeentebestuur flink veel schrik aangejaagd. Zo zeer zelfs dat D66-fractievoorzitter Pex Langenberg, die al jaren roept dat Walenkamp te weinig haast maakt met de autoluwe binnenstad, zichzelf onlangs Walenkamps autoluwe centrum: papieren tijger Hij lijkt de aangewezen stadsbestuurder om de autoluwe binnenstad voor elkaar te krijgen. Als geen ander verstaat verkeerswethouder Joop Walenkamp de kunst om zijn beleid te verkopen en dat is zeker in het geval van dit omstreden plan van cruciaal belang. In zijn voordeel is ook dat hij van het CDA is. De Leidse middenstand heeft veel liever met die partij te maken dan met de PvdA. De niets ontziende, verkeerspalen plantende PvdA-wethouder Cees Waal, is diep in hun geheugen gegrift. hardop afvroeg of het onderwerp autoluwe binnenstad niet beter over de gemeenteraadsverkiezingen in maart heen kan worden getild. Walenkamp wilde daar terecht niets van weten. Alleen een door qle middenstand en bewoners aangedragen alternatief om de binnenstad aantrekkelijker te maken zou een aanleiding kunnen zijn om te stoppen en een andere weg in te slaan. Maar de tegen Walenkamp agerende winkeliers komen niet verder dan een in vette letters afgedrukt 'nee' op affiches en in advertenties. Dergelijke acties komen bijna een jaar nadat hun belangenorganisaties de autoluwe binnenstad hel voordeel van de twijfel hebben gegeven. Dat Walenkamp ruim twee maanden voor de verkiezingen van geen wijken wil weten, lijkt te duiden op bestuurlijke moed. Met de nadruk op lijkt. In de praktijk kun je allang niet meer spreken van een autoluw, laat staan autovrij deel van de binnenstad. Er mogen namelijk steeds meer automobilisten het autovrije centrum in. Tijdens elke discussieavond in Pancras- West doet Walenkamp meer water in de wijn. Een greep uit de concessies: de term autovrij heeft hij vervangen door parkeervrij en bovendien krijgen de auto's na Teleurgesteld of vermoeid? Deze speler van Bonaventura puft e dens het gisteren gehouden basketbaltoemooi. LEIDEN DERK GRAVER winkelsluitingstijd weer vrij spel, omdat voor de CDA'er niet langer het gebied 24 uur van auto's hoeft te worden gevrijwaard. Het voorstel het Leidse stadshart te ontdoen van al dat storende blik bestaat hooguit nog op papier. Walenkamp heeft kennelijk eieren voor z'n geld gekozen. Grote delen van de Leidse middenstand steunen van oudsher het CDA. Walenkamp heeft zelf winkeliers in de naaste familie. Dat juist deze wethouder dus terugkrabbelt, heeft een verklaring maar is niet goed te praten. En dat de rest van de voorstanders, met name GroenLinks, PvdA en D66, hem niet steunen bij de uitvoering van het raadsbesluit getuigt van politieke lafheid. Het Bonaventura-college heeft gisteren tijdens het basketbal- toernooi in het Universitair Sportcentrum uitstekend ge-' scoord. De meisjes en jongens wonnen de eerste prijs. Voor de twintigste keer is dit toernooi georganiseerd door de gemeen telijke schoolsportcommissie Leiden. Met 49 jongensteams en 25 meisjesteams uit Leiden en omstreken was het een druk te van jewelste in en rond het sportcomplex. Organisator Bert van der Mark is tevreden over de grote op komst. Meer dan vijfhonderd leerlingen hebben zich inge schreven om mee te kunnen spelen. Om alles gladjes te laten verlopen heeft Van de Mark de meisjes 's ochtends laten spelen en de jongens 's middags. Het voordeel daarvan is ook dat de kinderen niet te lang hoeven wachten voor de wedstrijden beginnen. „Maar het was wel lastig om alle teams tussen half acht en vijf uur te laten spelen", zegt de organisator. Omdat geen enkele school genoeg ruimte heeft om het kunnen huisves- is, net als de voorgaande ja- het sportcomplex van de t gehuurd. „Dat is al lemaal niet zo goedkoop", zegt Bert. Maar om de kosten enigszins op te vangen krijgt de commissie subsidie van de ge meente. „Want het kost echt een vermogen om twee dagen de zaal te huren en daar komen de consumptiebonnen voor de leraren en scheidsrechters ook nog bij". Alle teams werden begeleid door een gymleraar of door een 'sportieve' leraar van hun school. Gymleraar E. Noest is een van die leraren die een vrije dag opgaf voor de begeleiding van een basketbalteam van de Leidse school De Nieuwe Vaart. Op deze manier kan ik zien of wat ze op school Ieren er goed uitkomt", aldus de leraar. „Vaak lukt dat ook, maar als een wed strijd spannend wordt, gaan ze ongeconcentreerd spelen Voor Noest en zijn spelers is het 's middags nog spannend. Als de leerlingen van Mondri aan een wedstrijd verliezen heeft De Nieuwe Vaart nog een kans om het toernooi te win nen. „Anders komen we in aan merking voor de vierde plaats", aldus Noets. Voor Gert Jan Bosman is die kans al vervlogen. Met zes vrienden van school heeft hij een team samengesteld onder de naam Bona 5. Om nog hoog op de eindranglijst te komen is het echter al te laat. Ze hebben een wedstrijd verloren en een gelijkgespeeld. Toch was het voor Gert Jan een leuke dag, ook al houdt hij meer van voet bal. „Maar voor een dagje is basketbal wel leuk", zegt hij. Vandaag spelen de Leidse ba sisscholen in het sportcentrum hun toernooi. Overleden Ton Fasel (67) De Leidse oud-verzetsheld Ton Fasel is vorige week woensdag overleden in het Friese Wijnje- woude. De in Den Haag woonachtige Fasel werd 67 jaar oud. Hij overleed aan een hartaan val terwijl hij tijdens zijn vakantie een wande ling maakte door het bos. Fasel, geboren op 23 maart 1926, maakte in de oorlog deel uit van de tweede sectie van de eer ste compagnie van de Binnenlandse Strijd krachten in Leiden. Hij was één van de jongsten van de groep, aangevoerd door de latere PvdA- wethouder Kees Piena. De groep was gelegerd in de Hortus Botanicus en de Nonnensteeg. In 1982 kreeg Fasel voor zijn verdiensten tijdens de oorlog uit handen van burgemeester Goekoop het verzetsherdenkingskruis uitgereikt. De Leidse verzetsstrijder vocht na afloop van de Tweede Wereldoorlog nog in Indonesië en Ko rea. Daarna ging hij werken voor de politie in Den Haag. Vrienden omschrijven hem als een actief mens met een groot rechtvaardigheidsge voel. Hij was een 'zwartwit figuur': hij mocht je of hij mocht je niet, zonder dat er een tussen weg mogelijk was. Afgelopen woensdag werd op een bospad in Wijnjewoude het levenloze lichaam van de oud- Leidenaar aangetroffen. Omdat in eerste instan tie werd gedacht aan een misdrijf,'werd het stof felijk overschot overgebracht naar het Gerechte lijk Laboratorium in Rijswijk. Daar werd een na tuurlijke doodsoorzaak geconstateerd. 'I on F^sel is vanmiddag begraven op de Haagse begraafplaats Westduin. MEUBELPLEIN LEIDERDORP WOONADVISEURS <03 TELEFOON 071 -894300

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11