S i de natuur Potpourri maken is: terug naar Vrije tijd lël Transparante, snel drogende polyurethaanlijm Blikvanger Blijvend Betaalbaar design Kinetisch MAANDAG 3 JANUARI 1993 9 NIEUWE CD'S POP/POPULAIR Nieuw Nederlands Peil, deel 2 - Conamus De aanhoudende klaagzang over de Nederlandse CD-prijzen is niet van toepassing op het tweede deel van Nieuw Neder lands Peil, een aan het Noorder slag-festival gelieerde uitgave. Voor nog geen tientje kan de platenkoper in het bezit komen van een dwarsdoorsnede van de 'betere' Nederlandse popmu ziek. De CD bevat achttien nummers van even zo veel bands, die het moderne gezicht van de vader landse rock bepalen. Hallo Ven- rayen Blue Guitars deden ook al mee op deel 1maar alle an dere groepen debuteren op Nieuw Nederlands Peil deel 2. Net als bij deel een is het ont hutsend te moeten constateren dat er veel kwaliteit beschikbaar is en dat van al dat moois via ra dio en televisie zo weinig tot ons komt. Nederland heeft met Prodigal Sons zijn eigen R.E.M en Buffalo Tom uit Boston, dat al menig Nederlands hart op hol heeft gebracht blijkt gewoon muzikale familie te zijn van on ze eigen Nightbloomsen Moon- lizards. Een gemeenschappelijk Neder lands element ontbreekt. Alleen Les Zazous uit Katwijk klinkt Hollands en voor alle duide lijkheid: dit is een compliment. Les Zazous is ook de enige groep met een niet-sikkeneuri- ge bijdrage. Voor het overige is het een en al doem, leed en on heil dat de klok slaat. Does hu mour belong in music, luidde de retorische vraag van Frank Zap pa. Muziekmakend Nederland vindt van niet. The Jam - Live jam - Polydor. Alleen nog maar in het Verenigd Koninkrijk verkrijgbaar maar begin volgend jaar ook hier te koop. Van het in 1982 opgehe ven The Jam, het Londense trio dat lange tijd ten onrechte voor punkgroep werd versleten, is tien jaar geleden al een liveplaat uitgebracht. Dat was een rom melig en zeer onvolledig album. Met Live jam wordt die fout meer dan goedgemaakt. Ruim vijf kwartier lang scheuren in een hoog tempo 24 werkjes voorbij die een prettig en ver antwoord nostalgisch geheel vormen. Hoewel er is geplukt uit registraties van verschillende optredens laat deze CD zich be luisteren als een concert. De ge luidskwaliteit is af en toe be droevend slecht maar de ener gie, integriteit en de nederige houding van zanger/gitarist Paul Weller en de zijnen komen goed door. Toch een misser: waar is That's entertainment? JAZZ Sadato -1992 - Atonal/Solo Mu- De altsaxofonist en zanger met de artiestennaam Sadato is cul tureel een van de meest com plexe musici die op deze pla neet rondlopen. De in Zwitser land opgegroeide muzikant van Iraanse afkomst woont en werkt vooral in Tokyo, maar de CD werd natuurlijk voor een Duits label opgenomen in New York. Op het eerste gezicht lijkt het alsof je het album alleen maar kunt waarderen als je Japans, Duits, Perzisch en Engels be grijpt. Het helpt wel, maar in de meeste gevallen blijkt de titel van een stuk de lading even goed te dekken als de eenvoudi ge teksten. De muziek is'niet bijzonder exotisch, maar een stevige mengeling van harde post-punk met de domineren de, vaak scheurende gitaar van de Japanse virtuoos Toshimaru Nakamura en jazz-achtige, straffe wendingen. De rest van het geluidsbeeld wordt meest bepaald door het beukend bas gitaar- en slagwerk van Damon Banks en Tony Lewis. Op de saxofoon is Sadato niet zo veel te horen en hij is daarop ook DINGEN HOBBY DOE-HET-ZELF De eigenwijze driepootswerkbank. foto cpd SuperJaws: nieuwe werkbank-generatie De Elu-werkbank SuperJaws heeft een pro fessioneel karakter. Hij is dan ook wat ont werp en gebruiksmogelijkheden betreft af gestemd op de vakman. SuperJaws is er niet alleen voor de werkplaats, de werkbank kan ook worden gebruikt door installateurs en monteurs die 'langs de weg' een klus moe ten klaren. Hij is inklapbaar, past moeite loos in de service-auto en is in een fractie van een minuut op zijn poten te zetten. Nieuw is, dat hij in zijn extra functies als bankschroef, lijmpers en 'snelklem' met een voetpedaal kan worden bediend. De klemplaat kan zelfs met de knie worden be diend. Zo'n vondst is ook voor een doe-het-zelver aantrekkelijk, maar in de DHZ-winkel of de bouwmarkt is de SuperJaws niet te vinden. Alleen bij de vakhandel, de geselecteerde Elu-Centers, is hij te koop. Maar daar kan ook een particuliere klusser die hoge eisen stelt aan zijn werkplaatsuitrusting terecht. Opmerkelijk is de driepoptsopstelling van de SuperJaws: twee poten met breed uitge bouwde 'voeten' die op ongelijk of zelfs drassig terrein (in de tuin of op tuinterras) stabiliteit geven, en een poot die in zij waartse richting verschuiving voorkomt. De klemkracht van de snel instelbare en weer net zo moeiteloos te lossen klemmen vari eert van heel subtiel tot een 'power' van wel 1000 kilo. Dat is met het voetpedaal te rege len. SuperJaws is niet alleen een werkbank, maar ook een lijmpers, met een inspan- ningsbereik van 0 tot 90 cm. Het eigen ge wicht van dit eigengereide stuk gereed schap is slechts 20 kilo, maar het kan een materiaalgewicht van 300 kilo makkelijk De geheel stalen uitvoering is ook berekend op bewerking van metalen: lassen, doorslij pen, enzovoorts. Voor nog forsere toepas singen, zoals aambeeldfuncties, persen, e.d. draait hij ook zijn hand (bek) niet om. En het lossen van de automatische vergrende ling is in een oogwenk gebeurd. Een proef heeft bewezen dat een 30 kilo wegende deur, op één hoekpunt in de SuperJaws ge klemd, tijdens bewerking bewegingloos bleef staan. Als extra accessoires zijn met tanden uitge ruste rondhoutbekken die bijvoorbeeld een boomstam tot 25 cm dik klemvast in de ka ken grijpen, en 'hamervaste' metaalbekken voor zware bewerking, of buigen van buis profielen verkrijgbaar. De prijs van SuperJaws ligt rond de 445 gul den. Meer informatie: tel. 01608-82000. Men meldt zich daar als Black Decker, maar dat is nauwe familie van Elu. kwntniktWP" ar* i ""Z Lijmfabrikant Frencken presenteert in janu ari op de Bouwvakbeurs in Zuidlaren een nieuw type constructielijm op polyuret- haanbasis. Het is een ééncomponentlijm met een snelle uitharding (anderhalf uur klemmen is voldoende) en bereikt, zegt de fabrikant, een hogere eindsterkte, 20 a 25 procent hoger dan de gebruikelijke PU- bruislijmen. De nieuwe lijm is voornamelijk gericht op de professionele verbruiker, maar gezien de handzame verpakking in flacons van 250 en 750 gram inhoud kan ook de doe-het-zelver ermee uit de voeten. Polyurethaanlijmen kenmerkten zich tot dusver door hun bruingele kleur, die vooral op lichtgetinte houtsoorten als vuren en grenen een storende en lastig te verwijde ren uitpuiling te zien geven. De Frencken 'Konstruktielijm Snel' blijft, met behoud van de watervaste en tcmperatuurbestendi- ge eigenschappen kleurloos, en is dus ge schikt voor verlijming van raam- en deurko zijnen, in de botenbouw, houten gevelwerk, enzovoorts. goed weg te werken door ze op te vul len met kruidnagelen. Leg de geurbol- len te pronk op een mooie schaal, of hang ze op aan een sierlijk satijnlint. Krans Voor een kruiden/vruchtenkrans is. als basisvorm, een strokrans nodig en gedroogd citrusfruit, kaneelstokjes, 2 cm lange krammetjes, raffia en lau rierblaadjes. Citrusfruit hoeft u niet zelf te drogen: het is hier en daar kant en klaar te koop. Als u het toch zelf wilt doen, dan kan dat in de magne tron en de oven. Snijd de vrucht(en) in plakjes van zo'n halve cm dik en leg ze tussen twee laagjes keukenrolpapier drie mi nuten lang in de magnetron, ingesteld op de hoogste temperatuurstand. Laat de schijfjes, los van elkaar ge rangschikt, een dag aan de huiska merlucht drogen en leg ze tenslotte een half uur in de, op de laagste stand ingestelde oven. Het fruit is nu kurk droog en kan niet meer rotten of be schimmelen. Zet de laurierbladen met krammetjes op de strokrans vast en laat de blaadjes elkaar overlappen, zodat de krammen onzichtbaar wor den. Bedek zo de hele krans. Bind steeds drie kaneelstokjes met raffia bijeen en verdeel deze bundeltjes over de krans. Plak de gedroogde fruitschijfjes tussen de kaneelstokjes, twee-aan-twee, de schijfjes elkaar overlappend. Zo zie je maar: met fruit en kruiden valt méér te doen dan alleen maar op peuzelen. En het levert een paar uur tjes plezierig knutselwerk op. Nog veel meer ideeën voor het ver werken van natuurlijk materiaal zijn te vinden in het boek Natuurdecora- ties van Elly Zeegers (Uitg. La Rivière Voorhoeve) prijs 19,90. niet bepaald een groot techni cus, maar als organisator maakt hij een soort muziek die inder daad de verdwaalde, min of meer intellectuele grote-stads- jongere makkelijk zou moeten aanspreken. Oscar Castro-Neves - Tropical Heart - JVC/VIA. Oscar Castro-Neves was in 1960 een van de eersten die de bossa nova uit Brazilië naar de VS bracht, waarop, na de tango en de Afro-Cubaanse golf, een nieuwe Latijns-amerikaanse ra ge losbarstte. Voor zijn tweede CD op JVC is wederom duidelijk gekozen voor een fusion-geluid zonder dat dit ten koste gaat van het Braziliaanse karakter van de muziek. De zeer rustig klinkende, nooit opdringerige en precieze gitaar van Castro- Neves is zeer fraai opgenomen, maar er gebeurt instrumentaal gewoon te weinig om het hart van de jazzliefhebber sneller te doen kloppen. Deze met fusion- kopstukken als Don Grusin en Eric Gale geproduceerde CD is eerder geschikt als smaakvolle achtergrondmuziek. KV KLASSIEK Kathleen Battle Jean-Pierre Rampal In Concert - Kathleen Battle (sopraan), Jean-Pierre Ram pal (fluit), Margo Green en John Steele-Ritter (piano), Myron Lutz- \^e (cello), Anthony Newman (da- vecimbel) - Sony Liefhebbers van vocaal en in strumentaal vuurwerk komen aan hun trekken bij een tot maart afgeprijsde CD met een concert dat op 24 februari 1991 live werd opgenomen in het New Yorkse Lincoln Centre. Co loratuursopraan Kathleen Battle en fluitist Jean-Pierre Rampal vonden elkaar bij die gelegen heid in werken van uiteenlo pende componisten, van Han del en Purcell tot Roussel en Obradors, inclusief het bijna onvermijdelijke Lo! Here the Gentle Larkvan Bishop. Variatie is er te over door diverse combi naties van instrumenten, met of zonder zang, al zal niet iedereen weglopen met de sonate voor fluit en piano van Martinu. Het publiek is soms iets te sterk aanwezig, maar de sfeer is goed, al lijkt de ambiance wat groot voor vier vocale soli van Purcell voor sopraan, cello en clavecim- bel. Voor de statistiek: Battle en Rampal vinden elkaar in zeven van de zeventién opgenomen werken en geven elkaar op het punt van virtuositeit geen milli meter toe. Grieg - Lyrische Stücke - Andrei Gavrilov - DG. Ter afsluiting van het Grieg-jaar bracht DG een CD uit met 24 'lyrische stukken' in de uitvoe ring van Andrei Gavrilov. De Russische pianist is Griegs mu ziek hoorbaar bijzonder toege wijd en legt daarvan ook getui genis afin een korte toelichting. De combinatie van spel en pro gramma neigt soms naar het zoetelijke (vijf kwartier achter elkaar is hier wel veel), maar Gavrilovs spel is fenomenaal van sfeer en bereikt hoogtepun ten in de uiterste delicatesse waarmee hij stukken als 'De herdersknaap' en 'Nocturne' bijna uit de toetsen lijkt te stre len. Heel knap! PK Spiegels, ze zijn weer helemaal terug in het woonmodebeeld. En daar blijft het niet bij, want tegenwoordig hoort bij een spiegel ook verlichting. Op de foto een spiegel met bijpassen de verlichting uit de collectie van Hans Grohe. De facet gesle pen spiegels zijn 90 cm hoog en 45 of 55 cm breed. Ze zijn afge rond of puntvormig aan de bo venkant en uitgerust met een of twee (halogeen)lampen. Meer informatie: tel. 023 - 311914. Design hoeft niet peperduur te zijn, dat bewijst Bra- bantia. Dit peper- en zoutstel op een plateau met een handige greep, kost 35,-. De pepermolen is ook los te koop en kost dan 23,50. Er is ook eert molen voor het malen van grof zeezout, daarvoor moet 17,50 worden betaald. Meer informatie: tel. 04904 - 82222. >%T-n In grootmoeders tijd was het maken van potpourri een populaire bezig heid. Schalen met potpourri ver spreidden een kruidig/bloemige geur in huis en zakjes met gedroogde bloemblaadjes zorgden ervoor dat lin nengoed en kleding in de kast geen nare luchtjes kregen. Die potpourri maakt een come back, niet alleen om de lekkere geur, maar vooral ter deco ratie. Vroeger gebruikte men voorname lijk bloemen en bloemblaadjes. Nu worden ook vruchten en kruiden ver werkt. Ze ruiken en smaken niet al leen lekker, maar ze zien er ook heel fraai uit. Met kaneelstokjes, laurierblaadjes en gedroogde -sinaasappel- of citroen- schijfjes kunnen leuke sierstukken worden gemaakt. Kruidnagelen, ster anijs en jeneverbessen zijn voor een verfijnd geurende bol eveneens on misbaar. Kruiden zijn volop te koop, in spe ciale kruidenwinkels en tegenwoordig ook in veel supermarkten, waar ze ongemalen verkrijgbaar zijn. En wie regelmatig door de bossen wandelt, weet wel de plekjes te vinden waar denneappels en sprokkelhout voor het oprapen liggen. Het is helemaal niet moeilijk om met natuurlijke materialen leuke 'kruidige en fruitige' werkstukken te maken. Bij veel daarvan is oasis no dig. Neem dan liefst de bruine droog- oasis. Die valt niet zo snel uit elkaar als de groene. Die droog-oasis is in tuincentra in allerlei vormen en for maten te koop. U kunt daar ook te recht voor strokransen. Bollen Een voorbeeld: de lavendelbol. Heel eenvoudig te maken door met een Met fruit en kruiden valt méér te doen dan alleen maar oppeuzelen. foto gpd lijmpistool een streepje lijm (hotmelt) aan te brengen op een droog-oasis- boj. Druk daarop de gedroogde bloe men vast. Pas wel op voor uw han den, want de lijm is behoorlijk heet! Een jeneverbesbol maakt u op dezelf de manier. Ook een combinatie van lavendel- en jeneverbesbol is moge lijk. Bij het maken van een kruidnagel- bol is geen lijm nodig. Steek de kruid nagelen, dicht tegen elkaar gedrukt in de droog-oasis, zodat dit basismateri aal niet meer zichtbaar is. De bol ver spreidt een kruidige geur die vooral in de wintertijd een extra sfeer aan het vuur van de kachel of open haard toe voegt. Ster-anijs is. in decoratief opzicht een echte topper. Lijm de ster-anijs met het lijmpistool op de droog-oasis. Nog overblijvende ruimten zijn heel Een goede, simpele vorm behoudt zijn waarde door de ja ren heen, dat be wijst dit servies van Kaj Franck (1911- 1989). Het kwam in 1953 op de markt en wordt nog altijd zij het in ander ma teriaal gemaakt. Er zijn negentien Teema-artikelen (zo noemde hij dit Ara- bia-servies), die tal van gebruiksmoge lijkheden hebben. Meer informatie: In- door, tel. 020 - 6641881. Dit horloge werkt niet op batte rijen: de energie die dit quarz- horloge nodig heeft, wordt op gewekt door de bewegingen (ki netisch) van arm en pols van de drager. Door de bewegingen gaat een rotor draaien. Via ra- ders wordt het aantal omwente lingen versneld tot een maxi mum van 100.000 toeren per minuut. Elke omwenteling wekt energie op. Die wordt niet alle maal gebruikt, de extra energie wordt opgeslagen in een piep kleine condensator. Hierin kan voor drie dagen reserve-energie worden bewaard. Meer informatie: Seiko Neder land, tel. 010 - 4009899. Uit Finland, komt de ontwerp ster van deze sfeerlichtjes, Nan ny Still McKinney. Ze werkt in de lichtjes met twee kleuren: rood/geel; blauw/violet en groen/geel. In het duister heeft dat een beetje het effect van vuurvliegjes. Deze wat stoere kandelaartjes zijn uitgebracht door Rosenthal en kosten 129,15 per stuk. Meer informatie: Rosenthal, Be nelux 043-431967.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 9