Een schoen voor chic en shabby Leven en wonen Wereldwijd aanbod onder één dak MAANDAG 3 JANUAR11994 TUIN Duitse medicus 'vader' van de Doc Martens De azalea is een bosplant SPREEKUUR Goede voornemens Een gedachte die zich opdringt, tenminste bij mensen met een geweten, is dat zij het afgelopen jaar fouten hebben gemaakt; zich misselijk hebben gedragen. Ze nemen zich voor met een schoon vel papier te begin nen. Niet meer te vloeken tegen de kinde ren; hun ouders wat vaker te bezoeken; niet meer vreemd te gaan, althans niet meer zo vaak en, last but not least, gezonder te gaan leven. Een van de traditionele onderdelen van de laatste categorie is het stoppen met roken. Op deze plaats heb ik het al vaker over deze gewoonte en haar gevolgen gehad, een stokpaardje dat ik graag berijd. Want: roken kan longkanker veroorzaken, en hartklach ten. Geen nieuws, dat kunt u lezen op elk pakje sigaretten. Roken heeft ook andere gevol gen: zweren aan maag en twaalfvingerige darm komen vaker voor bij rokers dan bij niet-rokers, chronische bronchitis en emfy seem komen vrijwel uitsluitend bij rokers voor, rokers gaan ook vaker incompleet de kist in, dat wil zeggen min een voet of een been, geamputeerd omdat de slagaderen verstopt zijn geraakt. Een op de vier rokers overlijdt vroegtijdig aan de gevolgen van het roken en elke gerookte sigaret bekort het leven gemiddeld met vijf minuten. Miljarden Als u nou zou zeggen: 'goed, alla, daar zit ik niet mee, ik rook door en de gevolgen zijn voor mijn rekening', dan vind ik dat best. Als iemand werkelijk vastbesloten is om zelfmoord-op-termijn te plegen, wie ben ik dan om hem dat te verbieden. Maar de ge volgen zijn niet alleen voor uw rekening. Want op een dag komt u bij mij of bij één van-mijn collega's. 'Dokter, ik hoest bloed op, ik heb het zo benauwd, ik heb zo'n pijn op m'n borst als ik de trap op moet, zo'n pijn in m'n benen als ik een stukje loop'. En daarmee rolt u de gezondheidszorg binnen, en die rekening betalen we met z'n allen. Die rekening is inmiddels opgelopen tot ve le miljarden, en men heeft becijferd dat de helft (dat leest u goed) van de totale kosten van onze gezondheidszorg is terug te voe ren op sigarettenconsumptie. Kosten van verloren werktijd door ziekteverzuim zijn hierin niet meegeteld. U hebt echter het goede voornemen dit jaar echt te stoppen. Wil deze poging slagen, dan is het belangrijkste dat u echt wilt stop pen. De meeste rokers, zo blijkt uit onder zoek, willen wel stoppen met hun gewoonte en jaarlijks lukt het meer dan 250.000 Ne derlanders definitief met hun verslaving te breken. Naast de vaste wil om van roker niet-roker te worden, is zelfdiscipline een eerste ver eiste. Daarnaast een goed actieplan. Bedenk dat u voorgoed van het roken af wil. Al snel na het stoppen, kunt u veranderingen op merken: een betere conditie, minder hoes ten (binnen een maand), intensere geur- en smaakervaringen. Warmere voeten door een betere doorbloeding, een lagere bloed druk. Vorig jaar rond deze tijd stond in deze ru briek: de cyclaam is een bosplant. Klopt, dat is ook zo en de azalea is er ook een. Waar om juist bosplanten tot onze favoriete win- terbloeiers behoren, weet ik niet. Maar voor problemen stellen ze ons wel. Het bos lijkt qua microklimaat in niets op onze warmge- stookte kamers, met volop droge lucht en hitte. Bosplanten houden van koelte, schaduw en veel vocht. Niet alleen in de grond, ook in de lucht. Om een beetje tegemoet te komen aan de eisen van de azalea's (nauw verwant met de rododendrons) zoeken we een plaats in de kamer, die ver verwijderd is van de warmtebron. In kamers met CV-radiato- ren onder de vensterbank is dat zeker niet de vensterbank. De warme lucht stijgt dan langs de planten omhoog en daar houden met name azalea's beslist niet van. Veel licht is ook niet nodig in de korte tijd dat de azalea huisgenoot is. Vochtig houden gaat heel goed als we de pot, of potten, in een bak met vochtige turf zetten. Dan blijft de naaste omgeving steeds vochtig. En nu de zorg: geregeld begieten en om de veertien dagen wat plantenmest. Ten aanzien van het gietwater kan nog op gemerkt worden, dat kalkrijk water niet op prijs wordt gesteld. Hard water noemen we dat in de praktijk. Geen nood: een doorla tend (linnen of katoen bijvoorbeeld) zakje met turf in het gietwater zorgt ervoor dat de hardheid iets minder wordt. Behalve geregeld gieten (niet teveel natuur lijk) hoort ook nog een wekelijks bad bij het onderhoud. Hiervoor zetten we de plant met pot in lauw water. Dat water moet over de potrand reiken. Na een half uur mag de plant eruit. Dan goed uit laten lekken vóór de ompot er om gaat. Een plas nattigheid onderin wordt niet gewaardeerd. Als de azalea uitgebloeid is, gaat hij naar een koele vorstvrije ruimte. Half mei krijgt de plant, die we wel vochtig, maar niet te nat hebben gehouden, nieuwe potaarde met veel turf. Na de nachtvorsten mag ze in de halfschaduw de tuin in. 's Zomers zorgen voor vocht als er een dro ge periode is en af en toe voeden. Half okto ber kan de plant weer naar binnen. Eerst wennen in een koele kamer. Op deze ma nier behandeld kunnen azalea's jaren mee. Ze bloeien dan eigenlijk aardiger dan de ge kochte exemplaren. Niet alle bloemen gaan tegelijkertijd open, zodat het er natuurlijker uitziet. Bovendien bloeien ze op die manier langer. LEZERSVRAAG Wat leuk: er komen steeds meer kiwis in onze tuinen. G. BIESBROEK uit WOU- BRUGGE is de trotse bezitter van een man nelijk en een vrouwelijk exemplaar. De vraag nu is: wanneer en hoe snoeien. Het antwoord luidt: pak vlug de snoeischaar. Na half januari wordt het riskant. Dan komt er al leven in de plant en is er kans op zoge naamd 'doodbloeden'. Verder is het snoei- recept heel simpel: takken ouder dan 3 jaar kunnnen tot de grond toe worden afge knipt. Jongere takken worden ingekort en bijgesnoeid totdat er ongeveer 30 cm is tus sen de diverse takken. MEVROUW S. VOS uit ZANDVOORT is ver drietig omdat haar kikkers al bij de eerste flinke vorst bevriezen. Dat woord bevriezen is in dit geval misleidend. De stakkers zijn niet bevroren, maar gestikt. Op zoek naar zuurstof zijn ze naar boven gekomen en aan het ijs blijven zitten. De remedie is: houd een flink stuk water open. Een gaatje van 20 cm is voor 40 kikkers veel te weinig. Het moerasgas dat zich in de vijver vormt, moet weg kunnen. Dus moet er een flink stuk open water zijn. Er zijn ijsvrijhouders in de handel, maar een flinke pan met kokend water elke dag op het ijs gezet doet het ook. Kloppen om het ijs weg te kappen mag nooit. Door de trillingen worden de dieren in hun winter- rust gestoord en dan hebben ze extra zuur stof nodig. Bij zeer lange, zeer strenge vorst, zullen er moeilijkheden komen bij een vijverdiepte van 45 cm. De vorstgrens ligt in ons land rond de 60 cm, 100 cm is de beste diepte. Maar wellicht wordt het niet zo koud. Actieplan 'Zijn er geen bijzondere middelen nodig om te kunnen stoppen?' Nee. Het kan op wils kracht alleen. Er zijn wel twee medicijnen die een steun in de rug kunnen zijn. Nico- rette (kauwgum met nicotine) en Nicotinell (nicotinepleisters). Deze zijn op recept van huisarts of specialist te krijgen. Aarzel overi gens niet uw arts te bezoeken als u wilt stoppen. Als iemand een belangrijke rol kan spelen bij de uitvoering van uw voornemen, is het wel uw arts. Het actieplan in het kort: 1. Prik een datum waarop u stopt en bereid 2. Stop ineens, dan hebt u de meeste kans van slagen. 3. Stop samen met een ander. 4. Verzamel uw redenen om niet-roker te willen zijn. 5. Bestudeer uw rookgewoonten zodat u ri sico-situaties kunt ontlopen. 6. Ruim alle herinneringen aan uw rokende leven op. 7. Drink veel water, eet veel fruit en loop in het begin met een grote boog om gezellige drankjes als thee, koffie en alcohol heen. 8. Zorg voor lichamelijke ontspanning zoals wandelen of zwemmen. Ik wens u een standvastig 1994. Komt er bij u al tuinierend of wandelend in de natuur een vraag op? Greet Buchner zal proberen voor u het antwoord te vin den. De vraag kunt u opsturen naar Dami- ate Dagbladen, Postbus 507, 2003 AP Haarlem t.a.v. de redactie LEVEN EN WO NEN. Gerry Weber komt met grote maten Goed nieuws voor grote maten, er komt weer meer keus. Met de collec tie Samoon biedt Gerry Weber de ma- 142-54 leuke, jon ge kleding voor een redelijke prijs. Vol gens een woord voerster van het Duitse bedrijf is de jwe collectie te vergelijken met het 'jonge' Gerry-We- bermerk Taifun. Presentatie op de modebeurs in Düs- seldorf (6 februari) wil zeggen, dat Sa- □n komende herfst in de Neder landse winkels kan hangen. Drie-in-een vijl Fing'rs heeft een nieuwe nagelvijl op de markt gebracht, de 3-in-l-hoogglansvijl 9,95). Drie handelingen kunnen met de zelfde vijl worden verricht. Met het grove rose gedeelte kunnen ribbeltjes en oneffen heden op de nagels worden geëgaliseerd. Het fijnere witte gedeelte moet worden ge bruikt om de nagels glad te vijlen. Door tenslotte de grijze kant van de vijl te gebrui ken kan men de nagels laten glanzen. Tribu Tribu is de naam van de nieuwe geur van Benetton. Het parfum wordt gelanceerd als 'een ecologisch manifest', waarin Siciliaan- se mandarijn, Franse zwarte besseknop- pen, moederhars uit Iran, bladeren van Egyptische viooltjes, Egyptische jasmijn, ylang-ylang uit Cmoro, geranium, Haïti - aanse vetiver, boommos van de Balkan,' Thaise bezoë en sandelhout zijn verwerkt, en een handvol Braziliaanse tonkabonen. De strak gevormde flacon is gemaakt van glas en recyclebare kunststof en wordt ver pakt in een onbewerkt doosje van kring loopkarton. De ontwerper is Tamotsy Yagi, de artistiek manager van Benetton Cosme- Zevende 'woondagin Keulen: Topmodel Naomi Campbell en Madonna dragen ze, maar ook Engelse postbodes, ver pleegsters, bouwvakkers en Engelse prinsjes William en Har ry. Ooit ontwikkeld als een comfortabele en veilige ge zondheidsschoen, is de Dr. Martensschoen te her kennen aan het felgekleur de stiksel rond de zool nu een onvervalst cult-pro- dukt geworden. En zoals het een echte modehype betaamt, is er, naast talloze goedkope imitaties, nu ook een kledinglijn van het merk. Een originele Doe Martens: rood van kleur met geel stiksel langs de zool. foto cpd gewoon niet", verzekert een draagster. Het waren de skinheads die aan het eind van de jaren zestig de Doc Martens ontdekten. Mas saal schoeiden zij zich met cherry reds, een halfhoge veter laars in helder rood. Vanaf dat moment is de Doe een cult- symbool. Model krakers-kistje prijkt vervolgens nog aan de voeten van mods, rockers, pun kers en ska-fans. Nu hebben ook de grungers het kistje ont dekt. En dat voor een schoen, die in het begin van zijn carrière hoge ogen gooide bij de 'oude dames met moeilijke voeten'. De 'doc' die de schoen be dacht, was een Duitser en heet te geen Martens maar Maer- tens. De medicus Klaus Maer- tens had na een ski-ongeluk be hoefte aan een paar comforta bele schoenen. Samen met de bevriende ingenieur Herbert Funck ontwikkelde hij een flexi bele lichtgewicht schoen met een luchtkussenzooi, vervaar digd uit oude fietsbanden. Dr. Maertens verkocht zijn vondst ook buiten Duitsland en ging in 1959 op zoek naar een fabrikant die zijn schoen voor de Engelse markt wilde produ ceren. Die fabrikant vond hij in het familiebedrijf R. Griggs Co, al sinds 1901 gespeciali seerd in werkschoenen en le- gerlaarzen. Griggs schrapte de 'e' uit de naam en voegde de merknaam AirWair toe. Op 1 april 1960 rol de het eerste Engelse paar van de band. Het model heet, ver wijzend naar de datum, 1460, en heeft inmiddels de status van klassieker bereikt. Het bedrijf wordt nu geleid door de vijfde generatie Griggs. Behalve model 1460 is de col lectie anno 1994 uitgebreid met een dames- en een kinderlijn (met extra zware stiksels), casu als voor mannen, stevige stap pers, schoenen met stalen neu zen, een landelijk geïnspireerde collectie en een jonge en na tuurlijke lijn. De terrain-collec- tie is op de markt gebracht om de geijkte sportschoen uit het straatbeeld te verdrijven. Daar naast zijn er nog steeds echte werkschoenen: de Getta Grip veiligheidsschoen, de Impact en de Steelies. Voor de Doc Martens kleding collectie heeft Griggs samenge werkt met het trendy Engelse merk Red or Dead van het ont werpersduo Wayne en Ge'raldi- ne Hemingway. Tien jaar gele den maakten zij op de beroem de Londense Camden Market furore met Doc Martens boots die waren versierd met veilig heidsspelden, fel gekleurde ve ters, kraaltjes en metalen teen stukken. De kledingcollectie is be stemd voor mannen in de leef tijd van 20 tot 45 jaar. Er zijn twee lijnen. Een jonge collectie, geïnspireerd op Britse werkkle ding en waarin het bekende ge le stiksel steeds terugkeert. En een nettere, klassieke lijn, die eveneens een hele Engelse uit straling heeft. Ook het bijpassende onder goed is geïnspireerd op werk- manskleding, wat onder meer heeft geleid tot T-shirts met knoopsluiting en lange onder broeken. Daarnaast zijn er nog de accessoires, waaronder een wollen grunge-muts. Kostuum van afval Carnaval; het lijkt nog een hele tijd weg, maar het staat zo weer voor de deur. Wie voor niet al te veel geld een leuk kostuum wil hebben, kan het voorbeeld van dit drietal volgen. Zij gebruikten verpakkingsmateri aal om hun zwarte catsuits op te fleuren. foto epa Nergens ter wereld zijn zó veel meubelen bijeen te zien als tijdens de Internationale Meubelbeurs in Keulen. Al voor het zevende achter eenvolgende jaar is de laatste dag van deze gigantische manifestatie gereserveerd voor de consument. Zondag 23 januari is het in Keulen weer Wereldwoondag. Van 9.00 tot 18.00 uur kun je er je ogen uitkij ken. Een dagkaart kost DM 20, in Ne derlands geld omgerekend zo'n 23 gulden. Maar het is voordeliger in de voorverkoop, via de Nederlands- Duitse Kamer van Koophandel een toegangsbewijs te bestellen 17,75) dat ook recht geeft op gra tis gebruik van openbaar vervoer in de regio Keulen/Bonn (Meer infor matie 070- 3614251). Collage Een belangrijke trend is op het ogenblik het collage-interieur, een inrichting die is samengesteld uit meubels en overig toebehoren in verschillende stijlen, materialen en uitvoeringen. Dat vergt veel kijken en keuren, plussen en minnen. In de praktijk komt het er meestal op neer dat je showrooms in- en uit loopt om een leuke compositie bij elkaar te zoeken. In Keulen maken ze je het een stuk makkelijker: een wereldwijd aanbod onder één (maar wel heel groot) dak. Van stijlmeubelen tot boerenbarok, avantgarde ontwer pen, klassieke en eigentijdse interi eurs. Het is op één zo'n dag fysiek niet allemaal te befietsen (wat dacht je: totaal 260.000 vierkante meters). Maar de grondige organisatie heeft het geheel in hapklare brokken op gedeeld, waaruit iedereen de lieve lingshapjes kan oppikken. Om even een idee te geven: in hal 2 (drie etages hoog) vinden liefheb bers van design-meubelen het Avantgarde Design Centre. Op de tweede etage van de hallen 10 en 11 zijn tafels en stoelen bij elkaar ge bracht. Meubeltjes voor kinder- en tienerkamers zijn te zien in weer andere hallen. Hetzelfde geldt voor zitmeubelen. En omdat '94 een 'even jaar' is, zijn ook de fabrikan ten van keukenmeubelen van de In deze flexibele keuken met verrijdbare onderkastjes is veel aandacht besteed aan een goede werkhoogte bij elk keukenkastje. foto gpd partij, geconcentreerd op de parter re van hal 14. Keukens Ook in de keuken regeert de colla ge-trend. Niet meer een gesloten front waarbij alles achter deurtjes is verborgen, maar een variabele en creatieve inrichting. Daarbij zijn normen als praktisch en alles onder handbereik belangrijker dan alles uit het zicht opgeborgen-, afgekeken van de professionele keuken. Keu kengereedschap wordt zichtbaar, en snel te pakken, opgehangen bij de plaats waar je dat gebruikt. Aan er gonomie wordt steeds meer aan dacht besteed: de juiste werkhoogte is nauwkeurig berekend. In plaats van vaste kasten zijn er flexibele (onder)kasten op wieltjes. Integreren De slaapkamer is al sinds lang niet meer de plaats waar je gauw je ogen dicht knijpt. Voor éénkamerwonin gen, waarin zowel geleefd, gegeten als geslapen moet worden, beden ken ontwerpers steeds fraaiere en comfortabeler bedbanken. Want slapen en wonen worden steeds verder geïntegreerd. Tenslotte nog een tip: vanaf 14 ja nuari tot 15 april (dus ook tijdens de Wereldwoondag) is in Keulen in het Museum für Angewandte Kunst een tentoonstelling met ook uit Neder land afkomstige meubeldesigns te bezichtigen. Daarin wordt een over zicht geboden van design dat in de afgelopen twintig jaar in ons land tot stand is gekomen. Want tenslot te kunnen we er hier ook wel iets De eerste weken zitten ze ver schrikkelijk, vertelt iemand die drie paar in de kast heeft staan. Daarna staan ze naar je voet en wil je ze nooit meer uitdoen. Doc Martens, zoals de schoen meestal wordt genoemd, is een produkt voor zowel chic als shabby. Met zijn robuuste werkmansuiterlijk past hij niet alleen in het naar de jaren ze ventig terughunkerend mode beeld van dit moment, maar ook in de 'nieuw flinkse'-attitu- de van de eigentijdse intellectu eel. Zoals Felix Rottenberg zijn Boss-kostuum dasloos en met de bovenste shirtknoopjes open draagt, zo draagt de moderne man onder zijn casual maar toch nog nette tenue geen bro gues met gaatjes meer, maar een stel stevige stappers. Bij de trendy schoenwinkel Sa- cha vliegen de Dr. Martens- schoenen de winkel uit. „Wij hebben gewoon moeite om er aan te komen, want de fabri kant in Engeland kan de vraag niet aan. Wij moeten ze nu bij verschillende importeurs van daan halen", zegt bedrijfsleider Jan Chatrer. Met merken als Sancho, Palladium, Yellowcab en Lumberjack behoort Doe Martens tot de onbetwiste schoenentop. Kenmerkend voor Doe Mar- tens-schoenen, die ook in con ventionele modellen te koop zijn, is de AirWair of luchtkus senzooi. Die is verdeeld in ho- ningraatvormige vakjes en is zo danig aan het bovenblad van de schoen vastgemaakt, dat er een luchtkussen ontstaat onder de bal van de voet. De zool is bo vendien gemaakt van een spe ciaal materiaal, dat bestand is tegen olie, vet, zuur, petroleum en alkali en dat tevens behoedt tegen uitglijden. „Die zool slijt Een model uit de klassieke lijn van de Dr. Martens-kledingcollectie. foto gpd

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7