'Britse troepen gaan niet weg uit Noord-Ierland' Buitenland Terug naar huis Turken en Koerden slaags in Brussel Noodlijdend Euro Disney wordt mogelijk gesloten Arafat draait klok terug, Rabin neemt de tijd Jordanië zet Yasser Arafat onder druk MAANDAG 3 JANUAR11994 «se ANP Algemeen N DPA Deutsche Presse Agentur Inri The Independent IPS Mexicaanse boerenopstand: 55 doden PtA vindt Brits-Iers vredesplan 'waardeloos' san christobalLeden van het Mexicaanse Nationale Bevrij dingsleger Zapatista hebben zich na felle gevechten op nieuw jaarsdag meester gemaakt van enkele dorpen en steden in de zuidelijke deelstaat Chiapas. Bij het geweld zijn al zeker 55 do den gevallen. De tot voor kort onbekende Zapatista's, genoemd naar de Mexicaanse revolutionaire boerenleider Emiliano Zapa ta uit het begin van deze eeuw, voeren actie tegen de Mexicaan se regering en het leger, die ze beschuldigden van moord op de oorspronkelijke bevolking. foto afp 'Rainier trouwt weduwe van Ni ven' londen Prins Rainier van Monaco treedt mogelijk in het huwe lijk met Hjordis Niven, de weduwe van de Britse acteur David Niven. Dat hebben de Britse roddelbladen het afgelopen week einde gemeld. Volgens de Daily Mirror vindt het huwelijk dit voorjaar plaats in Monte Carlo en zal Rainier (70) aftreden ten gunste van zijn zoon Albert (35). Rainier is sinds 1949 aan de macht in Monaco. De advocaat van de prins, Thierry Lacoste, ontkende de trouwerij. Prijzen in China schieten omhoog peking» Talloze winkeliers in China hebben hun prijzen met ze ker 30 procent opgeschroefd. Het is een reactie op de door Pe king doorgevoerde geldhervorming op nieuwjaarsdag. De prij zen in hotels zijn met 30 tot 60 procent verhoogd. De onderne mers hopen hiermee het effect van de plotselinge, forse waarde vermindering van de Chinese munteenheid te compenseren. Kalimijn Bischofferode definitief dicht BiscHOFFERODEHet al ruim een jaar durende conflict rond de Oostduitse kalimijn in Bischofferode is definitief opgelost. Enke Ie uren voor de officiële stillegging oudejaarsnacht onderteken den de ondernemingsraad en de firma Kali unci Salz GmbH een compromis, met eraan gekoppeld een sociaal plan. Met het nemen van het compromis kwam ook een einde aan de honge staking en aan de bezetting van de mijn. Klimmer overleeft val van 300 meter londen Een 27-jarige bergbeklimmer heeft in de bergen van Noord-Schoüand een val van meer dan 300 meter overleefd. Een ziekenhuis in Glasgow meldde gisteren dat hij zware verwondin gen heeft aan het hoofd, maar niet levensgevaarlijk is gewond. De klimmer stortte zaterdag door een sneeuwbalkon in de die te en werd door reddingsploegen gevonden onder de top v 1.300 meter hoge Aonach Beag, niet ver van Loch Ness. Zes Chinezen vermoord in Spanje gandia De Spaanse politie heeft een onderzoek ingesteld de mogelijke betrokkenheid van Chinese bendes bij de moord op zes Chinezen in een restaurant aan de kustplaats Gandia. D politie drong zaterdagavond het restaurant binnen nadat gemeld dat de zaak al vijf dagen niet meer open was. Binnen 1; gen de met bijlen bewerkte lichamen van de Chinezen. Gonzalez geen lijsttrekker PSOE Barcelona De socialistische premier van Spanje, Felipe Gonza lez, is niet meer beschikbaar als lijsttrekker van de socialistische partij PSOE bij de volgende parlementsverkiezingen in 1997. De Spaanse socialisten beschikken sinds de parlementsverkiezingen van afgelopen juni over 159 van de 350 zetels in het parlement en regeren met de gedoogsteun van de Baskische en Catalaanse nationalisten. Gonzalez is al vanaf 1982 premier. Saudi-Arabië bezuinigt 20 procent riyad Saudi-Arabië moet dit jaar zo'n 20 procent bezuinigen. Het tekort zal worden teruggebracht van 7,4 miljard dollar (ongeveer 14 miljard gulden) in 1993, tot 1,2 miljard (2 miljard gulden) dit jaar. Óp korte termijn zal er geen devaluatie van de nationale munteenheid, de riyal, komen. De lage olieprijzen, met 15 dollar (zo'n 28 gulden) de laagste sinds vijfjaar, hebben het land tot de forse bezuinigingen gedwongen. Saudi-Arabië is voor 75 procent afhankelijk van de olie-inkomsten. De eis van het Ierse Republikeinse leger (IRA) tot de te rugtrekking van de Britse troepen uit Noord-Ierland is gisteren door premier John Major verworpen. Voor de BBC herhaalde hij dat het IRA eerst het geweld moet af zweren voordat het aan gesprekken over de toekomst van Noord-Ierland kan deelnemen. De IRA heeft inmid dels definitief laten weten het Iers-Britse vredesplan 'waardeloos' te vinden. Belfast Rtr-afptussen de Britse premier Major en zijn Ierse ambtsgenoot Reynolds het IRA en andere or ganisaties een plaats aan de on derhandelingstafel als zij zou den afzien van geweld. De protestantse Ulster Free dom Fighters (UFF) hebben in middels laten weten niets te voelen voor het Brits-Ierse plan. Voor de televisie verklaarde de Martin McGuinness, een voor aanstaand lid van de Sinn Fein, de politieke arm van het IRA, had in een Iers zondagsblad ge zegd dat geen enkel vredesvoor stel acceptabel is dat niet de Britse terugtrekking uit Noord- Ierland inhoudt. Op 15 decem ber bood een overeenkomst organisatie ook in 1994 haar ge- weldscampagne te zullen voor zetten. De UFF is de meest ge welddadige organisatie in Noord-Ierland. Zij was in 1993 verantwoordelijk voor meer do den dan het republikeinse IRA. In de verklaring stelt zij dat „zo lang er pan-nationalistische ter reur en politieke dwang bestaat, we het recht hebben ook in 1994 militair te reageren". Terwijl het Brits-Ierse voorstel op de klippen dreigt te lopen, begon Noord-Ierland het nieu we jaar met aanslagen. In Belfast werden kort na de jaar wisseling zeker tien brandbom men tot ontploffing gebracht in winkels en een bibliotheek. Vol gens de burgemeester van de stad zit de IRA achter de aansla gen. Er vielen overigens geen slachtoffers. Burgemeester Reg Empey veroordeelde de aanslag. Voor de BBC-radio zei hij: „Het is een cynische actie van het IRA, want het weet dat mensen met het nieuwjaarsfeest hopen op iets beters dan zij de laatste tijd hebben meegemaakt. De stad heeft een moeilijk 1993 achter de rug en iedereen hoopte op een vreedzamer 1994." Hoewel de aanslagen nog niet door het IRA zijn opgeëist, lijken ze veel op de acties die de stadsguerril- la-organisatie tegen zogenoem de „economische doelen" on derneemt. Zjirinovski dreigt Duitsers met 'totale vernietiging' correspondent De Russische rechts-t tiscfie parlementariër Zji rinovski heeft de Duitsers met oorlog en ..totale vernietiging" gedreigd als hij in Moskou aan de macht komt. Dat blijkt uit bandopnamen die de Duitse geheime dienst op 29 decem ber in de Bulgaarse hoofdstad Sofia heeft gemaakt. De Rus had toen net van een Duitse diplomaat gehoord dat hij geen visum kreeg. Minister Kinkel (buitenlandse zaken) verklaarde dat Bonn het ge drag van Zjirinovski tegenover de diplomaat niet kan aan vaarden. De diplomaat kreeg te horen dat hij „spoedig geli quideerd" zou worden. Kinkel uitte zich bezorgd over de politieke uitlatingen van de Rus. „Maar", zo voegde „we kunnen er niet omheen dat hij gezien het grote aantal kiezers blijkbaar veel steun ge niet in Rusland." Kinkel zei verder dat hij persoonlijk een discussie met Zjirinovski niet uit de weg zou gaan. „De man moet met politieke middelen worden bestreden", aldus de bewindsman. De minister achtte het volkomen juist dat Duitsland Zjirinovski een vi sum had geweigerd, maar sloot niet uil dat Zjirinovski in de toekomst wel een visum krijgt. Na het incident op het Bul gaarse vliegveld heeft de Duit se regering volgens goedinge- lichte kringen besloten dat ac tiviteiten van internationale rechts-extremisten in Duits land nog scherper zullen wor den gecontroleerd. Zjirinovski en andere extremistische Rus sen onderhouden nauwe ban den met gelijkgezinde Duitse groepen. Kwadé Chinees blaast fabriek op Een werknemer die kwaad was dat hij geen chauffeur mocht worden, heeft kort geleden een deel van een munitiefabriek in het Chinese Shuangpai opge blazen. Behalve de werknemer zelf kwamen nog zestig mensen om. Met ontstekers en slag hoedjes maakte de man eén bom die zo krachtig was, dat mensen op twee kilometer af stand tegen de grond werden geworpen. Na onrustig weekeinde met veel arrestaties: BRUSSEL «PETER DE VRIES Schwarzkopf tegen aanslag op Saddam Norman Schwarzkopf heeft voor het uitbreken van de Golf oorlog begin 1991 zijn veto uit gesproken over plannen om de Iraakse leider Saddam Hussein te vermoorden. Binnen het Pen tagon, het Amerikaanse minis"- terie van defensie, waren wel voorstanders van het plan, dat uitgevoerd had moeten worden door Amerikaanse comman do's. De Amerikanen wilden Hussein te grazen nemen tij dens een vlucht van de Iraakse hoofdstad Bagdad naar het door hem in augustus 1990 bezette Koeweit. Speciale legereenhe den hadden met Stinger-raket- ten de helikopter schieten. PARUS DPA-Rtr Het noodlijdende amuse mentspark Euro Disney gaat misschien dicht. Topmana ger Michael Eisner zei tegen het Franse weekblad Le Point „alles, inclusief slui ting" voor mogelijk te hou den. Eisner probeert volgens sommigen de banken onder druk te zetten met zijn harde woorden. Moedermaat schappij Walt Disney en on geveer vijftig banken zijn in onderhandeling over een herstructurering van de schuldenberg van Parijse amuse- ïtspark. Door de uitlatingen van Eisner gingen de aandelen van Euro Disney op de Parij se effectenbeurs onderuit. De koersen zakten na de opening van de markt met zo'n 6 procent. De Amerikaanse moeder maatschappij Walt Disney, die 49 procent van de aande len Euro Disney bezit, houdt het park tot en met 31 maart overeind met een noodle- ning. Is er na die tijd geen schuldenakkoord bereikt, dan bestaat de kans dat de Euro Disney de deuren moet sluiten. Er werken 10.000 i bij Euro Disney. correspondent De Brusselse politie heeft afge lopen nacht zeker vijftig Turkse jongeren tijdelijk opgepakt, na dat die voor de tweede opeen volgende nacht rellen en vecht partijen uitlokten met groepen Koerden. Ongeveer 500 Turkse jongeren smeten bij winkels van Koerden de ruiten in en de monstreerden bij een Rijks wachtkazerne. Ook werd een molotovcocktail naar een wa gen van de Rijkswacht gegooid. De Belgische minister Tob back (binnenlandse zaken) heeft de rechtsradicale Turks- nationalistische 'Grijze Wolven' voor de rellen van zaterdag nacht verantwoordelijk gesteld. Volgens de Rijkswacht zouden de vechtpartijen van afgelopen nacht veel minder politiek geïn spireerd zijn. De meeste arres tanten waren vanochtend al weer op vrije voeten gesteld. Het ging merendeels om met knuppels en messen gewapen de Turkse jongeren, van wie de jongsten ongeveer 12 jaar wa- De ongeregeldheden in de Brusselse gemeenten Sint- Joost-ten-Node en Schaarbeek begonnen zaterdagnacht na af loop van een vierdaagse voet tocht van 200 Koerden van Bonn naar Brussel. Turkse om wonenden ergerden zich aan de Koerdische vlag die de aanhan gers van de afscheidingsbewe ging PKK voerden. Bij daaropvolgende, uren du rende vechtpartijen vielen meer dan tien gewonden, en verricht te de politie zeker acht arresta ties. De Koerdische deelnemers aan de 'mars van de vrijheid' werden met behulp van Rijks wacht-wagens geëvacueerd. Zij willen hun voettocht vandaag afsluiten met een demonstratie voor het Europees parlement. Een aantal Koerden ging gis terochtend in hongerstaking om zo een onderhoud af te dwin gen met voorzitter Delors van de Europese Commissie en met een delegatie uit de Belgische regering. De Belgische minister Claes (buitenlandse zaken) heeft de Koerden inmiddels een gesprek toegezegd. De groep Koerdische demonstranten moet België waarschijnlijk mor gen verlaten. Weer bloedige machtsstrijd rond Kabul Bij zware gevechten tussen troepen van de Afghaanse presi dent Burhanuddin Rabbani en zijn tegenstanders, die vandaag voor de derde achtereenvolgen de dag rond de hoofdstad Kabul woeden, zijn zeker 70 mensen om het leven gekomen en raak ten 700 mensen gewond. De strijd heeft zich uitgebreid naar de noordelijke provincies van het land. Het zijn de bloed igste gevechten sinds een half jaar. Islamitische fundamenta listen en ex-communisten on der leiding van generaal Dostum strijden samen tegen het staatshoofd. Een voormalige communistische generaal die aan de zijde staat van Dostum, heeft via de telefoon gezegd dat er sprake is van een staatsgreep tegen Rabbani. Rabbani riep alle islamitische groeperingen op hem te steu nen en bestempelde de strijd als „een nieuwe fase in de heilige oorlog". Hij beschuldigde Dostum ervan de gevechten te hebben uitgelokt en beschreef zijn strijd als een tegen commu nistische bandieten. Gevechtsvliegtuigen van de president voerden een reeks bombardementen uit op het historische Bala-Hissar-fort, het hoofdkwartier van generaal Dostum ten zuiden van Kabul, en op de wijk Tsjarasiab waar de belangrijkste rivaal van Rab bani, premier Hekmatyar ver toeft. De Hezb'i-islami partij van de premier liet in Pakistan weten dat alle tegenstanders van de president tegen hem ten strijde zijn getrokken. De coalitie heeft zich volgens Hezb'i-islami meester gemaakt van het minis terie van defensie en het parle mentsgebouw in de stad. Generaal Dostums mannen zouden evenwel op de luchtha ven door presidentiële troepen in het defensief gedreven zijn. Tot dusver beheerste Dostum het vliegveld. Weinig nauwkeu rige artillerie-beschietingen over en weer veroorzaakten veel slachtoffers, voornamelijk onder de burgerbevolking. Zeker 7.000 raketten werden afgevuurd op de hoofdstad, drie ziekenhuizen werden daarbij getroffen. ACHTERGROND JERUZALEM AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT De PLO stuurt woensdag een vertegenwoordiger naar Am man, in een poging een crisis met Jordanië le voorkomen. Farouk Khaddoumi, hoofd van de politieke afdeling, moet pro beren het met koning Hussein eens te worden over de afron ding van een akkoord over poli tieke coördinatie. De koning heeft PLO-leider Yasser Arafat het afgelopen weekeinde ge waarschuwd dat hij eenzijdig een vredesverdrag met Israël zal sluiten als de PLO niet snel ver der onderhandelt. De vorst wil ook dat Arafat ophoudt te spre ken over een toekomstige fede ratie van Palestina en Jordanië. Jordanië heeft onlangs de im port v'an landbouwprodukten van de Westelijke Jordaanoever stopgezet als een manier om druk uit te oefenen. Hussein is ook geïrriteerd geraakt door het uitblijven van Arafats goedkeu ring voor een economische overeenkomst die Jordanië al twee maanden geleden met de Palestijnen heeft bereikt. Het afgelopen weekeinde ontving men in Jeruzalem twee faxen met wijzigingsvoorstellen van de PLO. De eerste ging over nieuwe formuleringen, waarmee de Israëlische regering zegt te kunnen leven. De tweede was door voorzitter Arafat persoonlijk voorzien van kanttekeningen. En Arafats kritiek gaf Rabin de indruk 'dat de PLO een streep heeft gehaald door alles wat in Cairo is bereikt'. De nieuwe eisen van Arafat hebben betrekking op het beheer van de grensovergangen en de omvang van het autonome gebied Jericho. De PLO-voorzitter wil dat er een internationale troepenmacht met Amerikaanse deelname en een Palestijnse politie-agent worden gestationeerd op de bruggen over de Jordaan. Israël is daar tegen omdat de aanwezigheid van de Palestijn zou kunnen worden uitgelegd als een symbool van Palestijnse soevereiniteit. Arafat wil ook dat de enclave Jericho wordt uitgebreid tot aan de Jordaan in het oosten en de Dode Zee in het zuiden. Een geïrriteerde premier Jitschak Rabin vertelde zijn kabinet gisteren dat de Palestijnen niet te vertrouwen zijn als het gaat om mondelinge overeenkomsten. „Van nu af aan staan we erop dat alles schriftelijk wordt vastgelegd", zei hij. Het probleem is dat er verschil van mening bestaat over het resultaat dat de Israëlisch- Palestijnse stuurgroep in Egypte heeft geboekt. Uit alles blijkt dat in Cairo verwarring troef was. De belangrijkste onderhandelaars aan de Israëlische kant minister van buitenlandse zaken Shimon Peres en aan de Palestijnse Arafats medewerker Abu-Mazen spraken elkaar een aantal malen onder vier ogen. Abu- Israël wil niet verder onderhandelen met de PLO over zelfbestuur in de Gazastrook en Jericho als Yasser Arafat zich blijft verzetten tegen vorige week in Cairo gemaakte afspraken. Premier Rabin heeft een nieuwe ronde in het overleg over veiligheidsvraagstukken voor onbepaalde tijd uitgesteld. De PLO ontkent dat in Cairo bindende afspraken zijn gemaakt. Mazen wordt in Israël wel aangeduid als 'de Palestijnse Peres'. Beide heren blijken telkens weer bereid een stap verder te zetten op het vredespad d&n hun bazen. Ze kunnen het daardoor goed met elkaar vinden, maar af en toe raken ze uit het zicht van de hoofdmacht. De Israëlische minister Sarid en PLO's Nabil Sha'ath waren ook als onderhandelaars in Cairo. De Egyptische minister van buitenlandse zaken, Amr Moussa, fungeerde als stuwende kracht. Tegen het einde van de onderhandelingen kregen lagere goden in de stuurgroep opdracht het een en ander op papier te zetten, op basis van het besprokene. Peres vertelde het kabinet gisteren dat hij het verslag heeft voorgelezen aan de Palestijnse onderhandelaars, die 'ja' zouden hebben geknikt. Hij zei ook dat Abu-Mazen later nog had bevestigd dat het een gezamenlijk document De Palestijnse delegatieleden is daar niets van bijgebleven. Zij kozen bewust voor vaagheid omdat ze na elke onderhandelingsronde met Arafat te maken krijgen. En de PLO-leider staat in het Midden-Oosten bekend als iemand met een zwak geheugen als het gaat om afspraken. Rabin zegt het niet hardop, maar zijn irritatie geldt ook zijn eigen onderhandelaars. Voor de faxen uit funis aankwamen moet hij van Peres en Sarid de indruk hebben gekregen dat in de gesprekken met Abu-Mazen en Sha'ath forse vooruitgang was geboekt. Misschien is dat gebeurd ook de F.gyptenaren waren na afloop redelijk optimistisch maar van wat mondeling is toegezegd valt niets meer te reproduceren. Sha'ath zei het afgelopen weekeinde dat de partijen in Cairo nooit de bedoeling hebben gehad een akkoord te bereiken en dat hij niet begrijpt waarom Israël nu „een crisissfeer scheptDe enige documenten die zijn opgesteld omschreef hij als ontwerpschetsen, bestemd om Rabin en Arafat een indruk te geven van het besprokene. „We zijn op het goede spoor", verklaarde hij luchtig. „Er zijn nog wat meningsverschillen, maar die kunnen in het verdere verloop van de onderhandelingen wel worden opgelost." Wat de PIT) betreft staat niets een bijeenkomst van de Taba- commissie' in de weg. De opbeurende woorden van Nabil Sha'ath ten spijt meent men in Jeruzalem dat Arafat het overleg weer bij 'af wil laten beginnen. Hij zou zelfs wijzigingen willen aanbrengen in de vier maanden geleden in Washington getekende principe-verklaring. Daarom wil Israël duidelijkheid voor het Taba-overleg kan worden hervat. „We nemen rustig de tijd", zei Rabin gisteren, in de veilige wetenschap dat Arafat zijn felbegeerde waren van niemand anders kan kopen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5