'Meevaller Kok naar watersnood' Binnenland Andriessen pakt werkloosheid aan Ere-medaille voor held Bijlmerramp .seceurTronics' Dakloze doodgeslagen tijdens jaarwisseling Ontslag politieman Van Daalen onrechtmatig CPB: Extra heffing op energie treft vooral sociale minima Ruim miljoen schade bij brand in restaurant Walvis Hakenkruizen op muren hoofdkantoor fnv SECURITY SYSTEMS TELECOM O 2 MAANDAG 3 JANUAR11994 De Amsterdamse politieagent Jan van Daalen is op 1 maart 1993 ten onrech te ontslagen. Dat heeft de rechtbank in Amsterdam bepaald in de procedure die Van Daalen tegen zijn werkgever heeft aangespannen. Het vonnis houdt overigens niet in dat Van Daalen weer aan de slag kan. De rechter zegt dat er een „onherstelbare vertrouwensbreuk" is tussen de ge meente en de voormalige agent. Er kan daarom geen sprake van zijn dat Van Daalen weer naar zijn voormalige werk plek mag. Het arbeidscontract wordt als ontbonden beschouwd met ingang van 31 december 1993. Van Daalen ligt al sinds maart 1978 in de clinch met de korpsleiding. De aan leiding waren zijn beschuldigingen aan het adres van collega-agenten die vol gens Van Daalen corrupt waren. Het leidde tot zijn overplaatsing van het bu reau Warmoesstraat, waar zich volgens Van Daalen de illegale handelingen voordeden, naar een ander wijkbureau. Omdat Van Daalen het gevoel kreeg dat hij door de korpsleiding niet serieus werd genomen, besloot hij zijn verhaal op schrift te stellen. In het voorjaar van 1993 verscheen zijn boek 'Sans Rancu ne'. De publikatie was de aanleiding tot zijn ontslag. Van Daalen was toen al sinds november 1991 buiten functie. In maart 1992 werd hij geschorst. De rech ter oordeelde zowel de buitenfunctie stelling als de schorsing rechtmatig. Voor de korpsleiding was het boek de druppel die de emmer deed overlopen. Van Daalen gaf in het boek onder meer een beschrijving van de werkwijze van de BVD en de CID en van een aantal herkenbare 'disciplinaire kwesties' bin nen het korps. Volgens de politie ging het om vertrouwelijke gegevens en maakte de auteur zich schuldig aan ern stig plichtsverzuim door die te openba- Een waarschuwing van de korpslei ding over zijn verplichting tot terughou dendheid sloeg Van Daalen in de wind. Volgens de korpsleiding heeft Van Daalen ten onrechte de indruk gewekt dat corruptie een wijd verbreid ver schijnsel is binnen de Amsterdamse po-, litie. Van Daalen zelf noemt de uitspraak „een morele overwinning, maar een fi nancieel verlies". Volgens hem hebben alle prticedures die hij tot nu toe heeft gevoerd hem zeker een dikke twintig duizend gulden gekost. Daarnaast be wijst de uitspraak volgens Van Daalen dat hoofdcommissaris van politie Nord- holt en burgemeester Van Thijn de ge meenteraad bewust hebben voorgelo gen over hem. „Ik ben benieuwd of de gemeenteraad en vooral de PvdA de po litieke moed durven op te brengen zich tegen de eigen voormannen te keren nu is gebleken dat die hebben gelogen", al dus Van Daalen. „Het is niet aan ons om kritiek te heb ben op de uitspraak van de rechter", re ageert politiewoordvoerder K. Wilting op de uitspraak. Volgens hem is de mo tivering van het vonnis pas over enige tijd te verwachten, zodat in dit stadium ook nog niets valt te zeggen over de fi nanciële consequenties van de uit spraak voor zowel Van Daalen als de ge meente. „De beslissing van de korpslei ding is inderdaad als niet helemaal goed beoordeeld, maar het betekent niette min dat Jan van Daalen niet terug komt", aldus Wilting. De algemene identificatieplicht moet er in Nederland toch ko men. Minister Hirsch Ballin van justitie heeft hier gisteren op nieuw voor gepleit. Vorig jaar werd in de Tweede Kamer na zeer moeizame onderhandelin gen een wet aangenomen die verplicht tot beperkte identifi catie. Hirsch Ballin verzette zich toen al tegen een beperkte identificatieplicht. Nu ziet hij de nieuwe wet als opstapje naar een algemene identificatiep licht. Volgens de bewindsman zullen' burgers er aan wennen dat ze een pasje bij zich dragen. De beperkte plicht tot identifi catie wordt van kracht in juni van dit jaar. Gevonden man dood door hartaanval wunjewoude» De 66-jarige Hagenaar die vorige week woensdag avond dood is aangetroffen op een bospad bij Wijnjewoude blijkt aan een hartaanval te zijn overleden. Dat blijkt uit sectie. De man zat met zijn gezin in een recreatiewoning bij Wijnje woude. Hij ging naar buiten omdat hij zich druk maakte over vuurwerk dat vlakbij werd afgestoken. Op de terugweg naar zijn vakantieverblijf kreeg de man een hartaanval die hem noodlottig werd. Lijk gevonden in woning Rotterdam Rotterdam De politie heeft gisteren in een woning in Rotter dam het lijk van een jonge vrouw gevonden. De vrouw had di verse verwondingen. Daarom gaat de politie uit van een misdrijf. Een bovenbuurman werd ongerust toen hij de vrouw al een paar dagen niet had gezien, terwijl in haar huis wel licht brandde. Hij waarschuwde de politie. Amsterdamse douanier doodgeschoten Amsterdam Een 44-jarige douanier is gisteravond gedood bij een schietpartij in Amsterdam. Het vuurgevecht volgde op een wilde achtervolging dwars door de stad die was begonnen in het westelijke havengebied. Eén van de twee schutters uit Colombia is aangehouden. De tweede is nog voortvluchtig. De douanere cherche liep de twee tegen het lijf bij een routinecontrole bij een Colombiaans vrachtschip in de haven. De twee hielden zich ver scholen in een auto. Doden en gewonden bij treinongeluk wiNTERSWUK/ellecomBij twee aanrijdingen in Gelderland zijn za terdag twee doden en drie gewonden gevallen. De ongelukken deden zich voor bij een onbewaakte spoorwegovergang in Win terswijk en bij een halfbewaakte spoorwegovergang in Ellecom. In beide gevallen werden personenauto's door een trein gegre pen. In Winterswijk kwamen een 37-jarige vrouw en haar doch tertje om het leven. Bij Ellecom raakten drie inzittenden van eep auto gewond. Demonstratie bij Grenshospitium Amsterdam Ongeveer 150 mensen van Amsterdamse vluchte lingenorganisaties hebben op oudejaarsnacht gedemonstreerd tegen het Grenshospitium. Tijdens de zogenoemde 'Lawaai voor vrijheid'-bijeenkomst werd door middel van het slaan op potten en pannen aandacht gevraagd voor de slechte situatie van asiel zoekers daar. Het Grenshospitium wordt vergeleken met een ge vangenis. Er zitten vluchtelingen in afwachting van behandeling van hun asielverzoek. Gewonden bij ongeval Rotterdam Rotterdam Bij een massaal verkeersongeval op de rijksweg A13 tussen Rotterdam en Den Haag zijn op Oudejaarsavond ter hoogte van de afslag Zestienhoven (vliegveld Rotterdam) zeven mensen gewond geraakt. Er waren diverse kop-staartbotsingen waarbij twintig auto's waren betrokken. Volgens de politie was het weer slecht. Er verkeert niemand in levensgevaar. Naar Amerikaans voorbeeld correspondent Minister Andriessen van eco nomische zaken bereidt een 'Clinton-bijeenkomst' voor tussen bedrijfsleven en poli tiek over de aanpak van de werkloosheid. De besprekin gen worden op 24 maart in het Evoluon in Eindhoven gehou den. Andriessen zei dat giste ren in Het Capitool. Andriessen wil met het be drijfsleven praten over het drukken van sociale premies voor bedrijven zonder de rech ten van werknemers te scha den. Bedrijfsleven en politiek moeten beter met elkaar over leggen, zegt Andriessen. Zo heeft Clinton de werkloosheid ook aangepakt. Premier Lubbers praat ove rigens morgen drie kwartier met Clinton. Aan de afspraak is een jaar soebatten uit Den Haag voorafgegaan, omdat Clinton het al die tijd te druk had. Er wordt gesproken over de NAVO-top van 10 januari in Brussel en de transatlantische handelsbetrekkingen. Tijdens de jaarwisseling is een 18-jarige inwoner van Leeuwar den zo zwaar mishandeld, dat hij gisteren in het Academisch Ziekenhuis Groningen aan de gevolgen ervan is overleden. Hij is twee keer afgetuigd door drie medebewoners van opvanghuis De Terp in Leeuwarden. De jon geman woonde daar sinds en kele weken, de verdachten een 20-jarige en twee 25-jarige mannen verbleven er enige maanden. De mannen hadden hun huisgenoot uitgenodigd hen te vergezellen naar het Warme Winternachtfeest in de Fries landhal in Leeuwarden. Tijdens dat feest ontstond een eerste ruzie. Gedrieën hebben de mannen hun metgezel een aframmeling gegeven. Daarna namen de verdachten het slachtoffer mee in hun auto en reden naar een donker plekje, waar ze de jongen nog verder ranselden. Hierbij gebruikte het trio onder meer een stuk ijzer. Toen de mannen merkten dat het slachtoffer ernstig letsel had opgelopen, hebben ze hem weer in de auto geladen en naar het Leeuwarder ziekenhuis MCL-Zuid gebracht. Vanwege de ernst van het letsel werd de jongeman later naar Groningen gebracht. In het Leeuwarder ziekenhuis verklaarden de drie mannen aanvankelijk dat ze de jongen in deze staat op straat hadden ge vonden. Omdat de verklaringen op de politie warrig overkwa men. werden de mannen aan gehouden. Uiteindelijk hebben ze alle drie bekend. Wat precies de achtergrond van de ruzie is, heeft de politie nog niet kunnen achterhalen. De verklaringen van de drie ver dachten verschillen daarvoor te veel. WD en D66 over vier miljard: WD en D66 pleiten ervoor dat een deel van de belasting meevaller van vier miljard van minister Kok (financiën) over 1993 ten goede komt aan de gedupeerden van de watersnoodramp in Limburg. Eerder voorspelde Kok dat die meevaller anderhalf miljard gulden zou bedragen. De regeringspartijen CDA en PvdA vinden in elk geval dat het extraatje moet worden gebruikt om de lasten voor burgers en bedrijven te verlichten. D66 en WD willen dat een nog nader te bepalen deel van de meevaller naar Limburg moet omdat de nu toegezegde 15 miljoen voor slachtoffers van de watersnood ramp volstrekt niet voldoende De schade door de waters noodramp wordt nu al door de provincie Limburg geschat op tweehonderd miljoen gulden. De berekening is gedaan óp ba sis van de eerste duizend scha deformulieren. Er zijn inmid dels 2.500 schadeformulieren binnen. De gemiddelde schade post is 16.000 gulden. Het gaat vooral om verwoestingen aan woningen en inboedels. Het hoogste opgegeven schadebe drag is drie ton. Het rampenfonds begint van daag met de publieke omroe pen een nationale actie om geld voor rampenslachtoffers in te zamelen. De actie duurt twee weken en bestaat uit TV- en ra diospotjes met bekende Neder landers en advertenties in dag bladen. Op de speciale rampen rekening 777 was afgelopen vrij dag 1,5 miljoen binnen. Minister Kok neemt in febru ari een besluit waarvoor de be lastingmeevaller wordt gebruikt. De meevaller is voor een groot deel afkomstig uit extra belas tinginkomsten. Bovendien heb ben de departementen honder den miljoenen guldens minder uitgegeven dan zij mochten. Daarnaast heeft het rijk hogere bedragen ontvangen uit andere bronnen dan belastingen. In Limburg wordt rekening gehouden met nieuwe overstro mingen. Dat geldt ook voor ge bieden langs de Rijn, Moezel en Saar in Duitsland. De ontwikke lingen in de komende dagen hangen af van de hoeveelheid neerslag. Meteorologen ver wachten dat in de komende da gen in de Ardennen en Noord- Frankrijk veel neerslag valt. Daardoor zal volgens Rijkswa terstaat de Maas de komende dagen aanzienlijk stijgen. Mi nister Andriessen (economische zaken) wil de door waterover last getroffen ondernemers in Limburg tegemoet komen met een noodkrediet. Hij wil het be staande middenstandskrediet goedkoper maken door de rente van 7,5 procent te verlagen en de provisie van 3,5 procent te laten vervallen. Baan niet terug vanwege 'onherstelbare vertrouwensbreuk Hirsch Ballin wil toch algemene identificatieplicht Een extra heffing op gas en stroom betekent een koopkrachtdaling van 4 procent voor gezinnen die van het sociaal minimum moeten rondko men. Dat beweert het Centraal Planbureau (CPB). Bovendien denkt het CPB dat de heffing het ener gieverbruik nauwelijks beperkt. Het kabinet besloot onlangs de invoering van een heffing op gas en stroom voor te bereiden. Komt de heffing er niet in EG-verband, dan zal Nederland zelfstandig daartoe overgaan. Een de finitief besluit moet een volgend kabinet echter nemen. De heffing kan er dan in 1995 zijn. Het CPB is uitgegaan van een heffing van elf cent per kubieke meter gas en vier cent per kilo Veel meer kaas naar België wattuur stroom. Die heffing levert bijna 3 miljard gulden per jaar op. Uitgangspunt daarbij is dat de energieprijzen tot het jaar 2000 niet stijgen. De heffing zal het energieverbruik tot het jaar 2000 met 1,5 procent beperken. Daarna zal het energieverbruik 3 procent lager uitkomen. Het planbureau is er van uit gegaan dat de miljarden die de heffing opbrengt, worden teruggegeven aan degenen die betalen. Voor bedrijven zou dat moeten in de vorm van lagere lasten, voor-bur gers in de vorm van belastingverlaging. Het CPB heeft berekend dat de heffing bij de bedrijven leidt tot extra prijsstijgingen voor de consument. Die mogen niet in de lonen worden opgevangen, anders treft dat de bedrijven weer en treedt verlies van banen op. De export van Nederlandse kaas naar België en Luxemburg is vo rig jaar omhoog geschoten. In 1992 werd 50.900 ton naar die landen uitgevoerd, vorig jaar was dat 54.000 ton. De totale uitvoer haalde net de 500.000 ton, een record. De grootste afnemer was Duitsland met 203.800 ton (202.800 ton). Frankrijk bleef met 55.000 ton (53.900 ton) net tweede vóór België en Luxem burg. De stijging van de export vond naar- alle EG-landen plaats. Piloot vliegtuig ongedeerd na crash westerbork Een éénmotorig Cessna-reclamevliegtuig is vrijdag middag rond half vijf verongelukt in Westerbork. De piloot van het toestel bleef ongedeerd. De man was vanaf het vliegveld Hoogeveen opgestegen voor een vlucht met een reclamesleep. Ter hoogte van Beilen merkte hij dat hij onvoldoende brandstof had om in Hoogeveen terug te komen. Bij een poging met het toestel in een stuk bouwland te landen, sloeg het toestel over de kop. De piloot is naar een nabijgelegen boerderij gelopen voor hulp. Een uitslaande brand in het be faamde restaurant De Walvis aan de Kalverringdijk in Zaan stad heeft zaterdagavond voor één tot anderhalf miljoen gul den schade aangericht. Hoewel de brand- en waterschade aan zienlijk zijn, kan het gebouw mogelijk worden behouden. 'De hoop op de Swarte Walvis', zoals het historische pand voluit heet, geniet zowel nationaal als internationaal grote bekend heid. De brand brak omstreeks half zeven uit in een technische ruimte op de eerste verdieping. Die bevat onder meer regelap- acht paratuur voor de elektrische in stallaties in' het pand. Vrijdag is in dat vertrek een storing ver holpen. De politie onderzoekt de exacte oorzaak van de brand, maar sluit externe oorzaken als een verdwaalde vuurpijl na drukkelijk uit. Het restaurant was de hele Nieuwjaarsdag gesloten. De brandweer van Zaanstad zette ruim zestig brandweerlieden en groot materieel in, waaronder twee blusboten en een hoog werker. Volgens de politie zijn mede door die grote inzet de omringende houten huisjes niet in gevaar geweest. De brand- s het Nederlanders vast in Frankrijk Door lawinegevaar zijn in de Franse Alpen twee dorpjes van de buitenwereld afgesloten. Een groot aantal Nederlandse skiërs is daardoor niet in staat naar huis terug te keren. Het gaat om de bekende ski-oorden Val d'Isere en Tignes. De Alpendor pen zijn niet bereikbaar doordat de weg vanaf Bourg St. Maurice in verband met lawinegevaar voor het verkeer is afgesloten. Verder zijn er geen problemen. Hoeveel Nederlanders vastzit ten in Val d'Isere en Tignes is niet bekend. De ANWB in Den Haag ont raadt mensen niet naar dit ge bied in de Alpen af te reizen voor hun wintersportvakantie. „Maar als je hebt geboekt, is het wel verstandig even met je hotel te bellen", aldus de woordvoer der. Zware sneeuwval heeft giste ren een enorme chaos op de Duitse wegen veroorzaakt. De verkeerscentrale van de politie meldde tegen de avond een to taal van duizend kilometer file. Bij botsingen door gladheid kwamen vijf mensen om het le- Onderonsje tussen Pa Sem (J.W. Sijmor) en burgemeester Van Thijn na het uitreiken van de zilveren eremedaille van de stad Amsterdam. FOTO ANP ARTHUR BASTIAANSE amsterdam anp Pa Sem, J.W. Sijmor uit de Bijl mermeer, heeft zaterdag uit handen van burgemeester Van Thijn de zilveren eremedaille van de stad Amsterdam ontvan gen. Pa Sem kreeg het ereteken omdat hij na het neerstorten van de El Al Boeing op 4 okto ber 1992 met gevaar voor eigen leven een jongetje redde uit een brandende flat. Bij de reddingsactie liep Sij mor zware brandwonden op aan hoofd, arm en benen. Hij lag twee weken in coma en werd drie keer geopereerd. Om zijn handen weer te leren ge bruiken, krijgt hij nog dagelijks oefentherapie. De onderschei ding werd uitgereikt tijdens de nieuwjaarsreceptie van de ge meente Amsterdam in het Con certgebouw. Tot de dag van de ramp dreef Pa Sem een café in de getroffen flat Groeneveen. Hij vervulde een belangrijke rol in het op vangen van kinderen die in de Bijlmer op straat zwierven, om dat hij erin slaagde het vertrou wen te winnen van zowel de jeugd als de ouders. De kinde ren gaven hem de bijnaam Pa Sem. Sijmor is vast van plan zijn café 't Groentje te heropenen zodra hij daartoe in staat is. Amsterdam Het hoofdkantoor van de FNV is het afgelopen weekeinde beklad met hakenkrui sen en racistische leuzen. De FNV vermoedt dat de Centrumdemo craten hiervoor verantwoordelijk zijn. In december royeerden de Vervoersbond en de Industrie bond van het FNV twee kaderle den. Beiden bleken lid van de CD en maakten zich ook binnen de bond als zodanig kenbaar. Het gaat om leuzen als 'Kerwin Duin- meijer is al dood', 'Weg met de rooie terreur', 'De NDSAP is er weer' en 'Auslander raus'. De tek sten werden gisteren ontdekt op het FNV-gebouw aan de Amster damse Naritaweg. Vorige week woensdag trok de CD van leer te gen de FNV in een televisie-uit zending voor politieke partijen. De partij verweet de vakcentrale ge brek aan vrijheid van meningsui ting. Volgens FNV-voorzitter Jo- han Stekelenburg is binnen de FNV geen ruimte voor diegenen die vrijheid van meningsuiting misbruiken. FOTO ANP HANS STEINMEIJER WENST ALLE HUIDIGE EN TOEKOMSTIGE RELATIES EEN VEILIG EN LUISTERRIJK 1994 Erkend Jhr. Mockkade 27 Unelo 2181 AL HILLEGOM Beveiligings- tel.: 02520 -18039 Installateur fax: 02520 - 23504

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3