'Er zijn ergere dingen in het leven' 3ü\ Antibes redt Basketbalweek Na 17 jaar verlies voor oud-Oranje Sport Cruijff: 'Ik was graag meegegaan' Lendl neemt een jaar bedenktijd MAANDAG 3 JANUAR11994 Wim van Harskamp weg bij Ter Leede sassenheim Trainer Wim van Harskamp en voetbalvereniging Ter Leede uit Sassenheim gaan aan het eind elkaar. Beide partijen hebben dat in onderling overleg besloten. Van Harskamp heeft succesvolle jaren bij de Sassenheimse club beleefd. In zijn eerste en tweede seizoen werd Ter Leede kam pioen in de vierde en derde klasse. De zaterdagclub bivakkeert nu in de middenmoot van de tweede klasse. Tweemaal goud voor Dekker Hongkong Zwemmer Ron Dekker heeft bij wereldbekerwed strijden in het Kowloon-Parkzwembad in Hongkong de 50 en 100 meter schoolslag gewonnen. Op de 200 meter, waarvoor Dekker ook in het 'snelle' mannenbadpak S2000 normaal ge sproken iets te weinig inhoud heeft, reikte hij met name door zijn frpaie keertechniek tot het brons. Op de 50 school bleef de Chinees Chen dicht in de buurt van Dekker (27,58 om 27,63), op de dubbele afstand was het gat met de nummer twee. de Rus Ivanov, aanzienlijk groter: 1.00,40 tegen 1.00,85. Van Basten behoudt salaris milaan» Marco van Basten krijgt ondanks langdurige arbeidson geschiktheid zijn volle salaris uitbetaald. Dat heeft Silvio Berlus coni, voorzitter van AC Milan, tijdens een nieuwjaarsbijeen komst gezegd. Wie zes maanden niet heeft gewerkt, kan in Italië tot maximaal veertig procent in salaris omlaag gaan. Berlusconi zei van die mogelijkheid af te zien. Van Basten is wegens een en kelblessure ruim een jaar nauwelijks meer in actie geweest. Hij geniet een gegarandeerd jaarsalaris van vijf miljard lire, onge veer 5,5 miljoen gulden. Popov verbetert wereldrecord hong kong De Russische zwemmer Alexander Popov heeft het wereldrecord op de 100 meter vrije slag (25-meterbanen) verbe terd. Popov legde de afstand zaterdag in Hong Kong af in 47,83 seconden. De oude toptijd stond sinds 2 juli 1993 op naam van de Braziliaan Gustavo Borges: 47,94. Dykstra gaat 45 miljoen verdienen Philadelphia Lenny Dykstra heeft een vierjarig contract gete kend bij de Philadelphia Phillies. De Amerikaanse honkballer van Nederlandse voorouders gaat in die periode 24,9 miljoen dollar, zo'n 45 miljoen gulden, verdienen. Dykstra was dit jaar de opvallendste hitter bij de Phillies in de World Series tegen de Toronto Blue Jays. Ondanks een indrukwekkend aantal home runs kwam de officieuze wereldtitel honkbal bij de Canadese club terecht. Rugbycoach breekt kuitbeen Hilversum Bij de traditionele nieuwjaarswedstrijd tussen de oud-internationals en Jong Oranje heeft rugbybondscoach John yan Altena gisteren het einde niet gehaald. Van Altena, die 107 keer uitkwam voor het nationale vijftiental, brak in de slotfase een kuitbeen. Daarvoor hielp zijn inbreng de oranje veteranen ook niet veel. Ze verloren met 39-7 van het Nederlandse rugby- talent. Schansspringer Van Hal .kampioen sankt moritzSchansspringer Peter van Hal is op oudejaarsdag nationaal kampioen geworden. De 21-jarige Leidenaar sprong in St. Moritz op de 60-meterschans 63 en 61 meter. Dat was ge noeg om de in Zwiterslarid gehouden NK te winnen. Op de tweede plaats eindigde Richard Jansen uit Putten (58 en 52 me ter), drie werd Jarno Bor (Giethoorn, 48 en 52). De nationaal kampioen uit Leiden verbeterde overigens tijdens een training zijn persoonlijk record op de 90 meterschans. De student aan de academie voor lichamelijke opvoeding sprong 86 meter. Inter contracteert Braziliaan Ronaldo milaan Als zesde buitenlander heeft Internazionale de Brazi liaan Ronaldo geontracteerd. Inter-voorzit ter Ernesto Pellegrini verzekerde zich voor niet meer dan 2,2 miljoen gulden van de diensten van de pas 17-jarige voetballer. Ronaldo, aanvaller bij Cruzeiro Bela Horizonte, geldt als het grootste talent van het Zuidamerikaanse voetbal. Inter en Ronaldo Luis Nazario de Li ma hebben een zogeheten voorcontract gesloten. Monique Velzeboer op haar ziekbed in Toulouse ,,Ach, er zijn ergere dingen in het leven." Die opmer king verwacht je niet meteen uit de mond van Monique Velzeboer, tien dagen nadat zij op woens dag 22 december op een Franse ijsbaan de ongeluk kigste val van haar leven had gemaakt. Toch zei zij dat gisteren in haar bed in de universiteitskliniek Ran- gueil, één van de zieken huizen van Toulouse. „Het belangrijkste, mijn armen en vooral mijn hoofd, heb ik immers nog." toulouse tim brouwer de koning Het tekent wel de vechtlust van de 24-jarige schaatsster uit Oud-Ade, die vorige week al een nieuwjaarsgroet van vergelijk bare strekking naar televisie kijkend Nederland deed uit gaan. Als haar 'olympische li miet' beschouwt zij nu een zo goed mogelijke revalidatie. Ver der hoopt zij er vurig op, dat haar conditie goed genoeg is om vandaag naar Nederland te worden vervoerd. „Maar ik heb wel veel pijn", aldus Velzeboer, die in Toulouse nog steeds op de afdeling intensieve zorg ligt. Haar zinnen zijn kort en wor den af eh toe onderbroken door een hoestbui. Maar haar ogen stralen vastberadenheid uit. In haar shorttrackcarrière heeft zij op een andere manier moeten 'afeien'. Dezelfde sterke wil moet haar nu helpen op de lange weg van de revalidatie. Aan het personeel op de afde ling neuro-chirurgie in de Zuid franse universiteitsstad zal het in elk geval niet liggen. „Zij zijn reuze aardig voor mij." En niet alleen voor Monique Velzeboer. Bezoekers worden opvallend gastvrij tegemoet ge treden op een afdeling, waar over het algemeen zwaar zieke mensen worden verpleegd. Wel worden de veiligheidsnormen strikt nageleefd. Wie in de na bijheid van Velzeboer wordt toegelaten, moet zich uit hygië nische overwegingen hullen in een lange groen-blauwe jas en plastic overschoenen. De Nederlandse schaatsbond (KNSB) heeft er bij de Fransen nadrukkelijk op aangedrongen niet iedereen toe te laten aan het bed van de psychologiestu dente, van wie het lichaam door een beschadiging aan de zesde nekwervel voor een groot deel verlamd is. De bond reageerde vorige week al danig geschrok ken op een wel zeer voorbarig verzoek aan de ongelukkig ge vallen schaatsster voor een op- jw. Ü|GOM éi Monique Velzeboer. treden in een talkshow. Ook po gingen van een landelijk dag blad om met fotocamera tot de kamer van Velzeboer door te dringen, vielen bij bondarts Noliet en Egbert van 't Oever, verantwoordelijk voor planning en organisatie, in slechte aarde. Het verschrikkelijke ongeval van de beste shorttrack schaatsster van Nederland mag dan in eigen land de gemoede ren nog steeds bezighouden, in Toulouse kent lang niet ieder een het lot van de nummer één van de 500 meter van Calgary (1988). Een taxichauffeur rea geert desgevraagd vol medele ven, maar moet bekennen dat het ongeluk op de honderd kilo meter verderop gelegen ijsbaan van Font Romeu hem onbe kend was. „Misschien heeft de regionale omroep er hier wat aandacht aan besteed. Ik denk dat meer mensen in Font Ro meu het zullen weten dan hier in Toulouse." Los van alle aandacht in bui ten- en vooral in binnenland steunt Monique Velzeboer de zer dagen in de eerste plaats op haar vriend Willy 0"Reilly, haar moeder en haar zus Simone. Laatstgenoemde beschikt als bijna volleerd medicijnen-stu dente bovendien over de nodige medische kennis. De drie be zoeken Monique Velzeboer meerdere keren per dag en tel len eveneens de dagen af dat zij dichter bij huis, in een Amster dams ziekenhuis, verder kan re valideren. Toch waarschuwt bondarts Frans Noliet van de KNSB, die in Nederland op afstand waakt over de gezondheid van Velze boer, voor te groot optimisme. „Zij had gisteren een minder goede dag. Het is nog maar de vraag of zij inderdaad vandaag naar Nederland mag worden overgebracht." Als Velzeboer wordt overge vlogen, gebeurt dat in het groot ste geheim. Voor de patiënte wordt rust van het allergrootste belang geacht. En als zij een maal op Nederlandse bodem is, kan de KNSB de controle op na leving van veiligheidsvoor schriften weer in eigen hand Internationale Schaats Unie onderzoekt zaak-Velzeboer De technische commissie shorttrack van de Internationale Schaats Unie gaat de zaak-Velzeboer onderzoeken. Volgens Reinier Oostheim, lid van de technische commissie, heeft de ISU 'verbijsterd' gereageerd op het ongeluk, als gevolg waarvan de beste Nederlandse shorttracker aan beide benen verlamd is. Oostheim had deze week herhaaldelijk contact met Ottavio Cinquanta. vice-voorzitter van de commissie. Het Nederlandse tc-lid zegt dat de zaak zeker aan de orde komt bij de vergade ring van de commissie over twee weken in Seoul. In de Zuidkoreaanse hoofdstad worden wereldkampioen schappen voor junioren gehouden. Aan dat toernooi doen geen Nederlanders mee. De commissie staat onder voorzitter schap van de Brit John Holl. Verbetering van de helmen en de constructie van de schaat sen is al enige jaren onderwerp van discussie in de commissie. Oostheim: „Iedereen was zeer onder de indruk van het onge luk. Maar ik betwijfel of er rigoureuze wijzigingen in de wed strijd- en trainingspraktijk zullen komen." V -CHEF ROB ONDERWATER. 071-35E4C barcelona npa Langzaam maar zeker begint het tot Johan Cruijff door te dringen, dat hij een unieke kans heeft laten liggen om als bondscoach met het Ne derlands elftal naar het WK in de Verenigde Staten te gaan. Liet het hem twee we ken nog (uiterlijk) onver schillig, vrijdag gaf hij open lijk toe het jammer te vinden niet naar het WK te kunnen. Maar Cruijff blijft de schuldvraag over het misluk ken van de onderhandelin gen vooral bij de KNVB leg gen. Tijdens zijn laatste pers conferentie van 1993 bij Bar celona verklaarde Cruijff dat 17 december - de dag waar op de KNVB hem meedeelde niet op zijn eisen te zullen ingaan - 'een trieste dag voor het voetbal is geweest'. Want: „Pele en ik, de twee beste voetballers uit de geschiede nis, zijn niet bij het WK in de VS aanwezig. Wij liggen alle bei overhoop met onze voet balbond. Hij met de Brazi liaanse en ik met de Neder landse. En daarom mogen wij niet mee". archieffoto perth Ivan Lendl neemt nog minimaal een jaar bedenktijd. De 33-jari- ge Amerikaan verwijst journalis ten, die het einde van zijn ten niscarrière niet kunnen afwach ten, naar december 1994. „Mijn beslissing of ik wel of niet zal doorgaan, baseer ik op hoe ik dan speel en hoe ik me dan voel," zei Lendl maandag. In het Westaustralische Perth debuteert de ex-Tsjech dezer dagen namens de Verenigde Staten in het toernooi om de Hopman Cup. Hij speelt aan de zijde van Mary-Joe Fernandez. In november gaf Lendl er tij dens het ECC-toernooi in Ant werpen de brui aan: het tennis leek hem nauwelijks meer te in teresseren. Maar na zeven we ken vakantie voelt hij zich weer kakelvers. Het Australisch Open, dat op 17 januari begint, is zijn eerstvolgend grote doel. In vijf tien jaar proftennis won Lendl acht Grand Slam-titels. De laatste dateert van vier jaar ge leden, in Melbourne won hij toen de finale tegen Edberg. 'Ze spelen liever voor Lucky Ajcix keesjongsma De speciale ingerichte VIP-eta- ge in het cltibhuis van de Ko- m ninklijke HFC zat zaterdagmid dag afgeladen vol. De overvloe dige drankjes en culinaire hap- - jes gingen in de derde helft van de wedstrijd gretig van hand tot n. hand. De traditionele nieuw jaarswedstrijd draaide uit op n een dubbel feest. KHFC won (d eindelijk weer eens met 3-2 van het oude Oranje gewonnen. De laatste zege dateert uit 1976. Het 115-jarige jubileumjaar had voor de trouwe aanhang niet beter kunnen beginnen. Het bestuur van de Koninklij- I- ke HFC wilde de traditionele n' nieuwjaars wedstrijd dit jaar uit het slob halen. Twee jaar gele- I den werd het absolute diepte- 4- punt bereikt. Met het afzetten van Joop van Stoffelen als trai- I ner van de oud-internationals weigerden de Oranje-spelers op die bewuste nieuwjaarsdag in i 1992 aan te treden. Een lange traditie leek gebroken. Maar vo rig jaar al stond de trein weer op 3 de rails. Met uitnodigingen aan alle Koninklijke bedrijven betrad dit jaar een schare van prominente gasten het terrein van de 115 jaar oude club. Onder de aan wezigen op de tribune bevon den zich Jos van Kemenade, de commissa'ris van de Koningin van Noord-Holland en Jos Staatsen, de voorzitter van de KNVB. Toch heeft de coach van Oud- Oranje, Hans Eijkenbroek, het verre van gemakkelijk. Na het vertrek van Joop van Stoffelen,is de organisatie rond het elftal van oud-internationals in han den gekomen van de KNVB. Ge lijk ook is de echte interesse om te spelen bij de Oranje-vetere nen verdwenen. De meeste oud-internationals kiezen voor het veel lucratievere Lucky-Ajax, een variant op het oude Oranje. Zeventien spelers werden dit jaar door Eijkenbroek voor het nieuwjaarsduel geselecteerd. Slechts twaalf van zijn man schappen waren op tijd voor de warming-up. Rene van der Gijp was, net zoals bij zijn debuut vorig jaar, te laat voor het be- ginsignaal. Hij nam plaats op de reservebank. Gerrie Muhren, Frans Thijssen en Rene van de Kerkhof bedankten voor de eer vanwege blessures en verplich tingen elders. Hugo Hoven- kamp en Willy van de Kerkhof bleven zonder ook maar een enkel teken van leven weg. Na de nederlaag had Eijken broek nog danig de pest in over het laconieke gedrag van de af wezigen. „Ik heb die jongens half december, ruim op tijd dus, een uitnodiging gestuurd. Tot het laatste moment rekende ik, op hun komst. Op zijn minst verwacht je een fatsoenlijk afbe- richtje." De personele nood in het Oranje-elftal was na 45 minuten zo groot dat Eijkenbroek, hij speelt al jaren niet meer, zich in de rust moest omkleden. Voor zichtig begon hij aan een war- ming-up. „Nee, dit doe ik niet voor mijn plezier. Ik ben met mijn 54 jaar en mijn zwakke ge zondheid veel te oud voor dit werk. Maar tegenover het pu bliek kan je het toch niet maken om met tien man verder te gaan." Met een veredelde B-selectie trad het oude Oranje aan tegen KHFC. Niet iedereen wilde toe geven dat het elftal de laatste ja ren enorm aan kwaliteit en uit straling heeft ingeboet. De per sonele ramp leek na het eerste fluitsignaal nog groter te wor den. Al na vijf minuten spelen kreeg Wim Rijsbergen een Wim Rijsbergen moest gisteren geblesseerd het veld ruimen tijdens de wedstrijd tussen KHFC en Oud-Oranje. foto united photos de boer doodschop van HFC-midden- velder Giel Dekker. De voor stopper uit het droomelftal van 1974 moest zich aan zijn toch al zwakke enkel laten behandelen. Na de thee keerde hij niet meer terug. Oud-Oranje had van meet af aan de grootste moeite met het fris voetballende HFC. Edwin Timmeren bracht de stand op 1-0. Oranje kwam nog voor de rust op gelijke hoogte. Pier Tol tikte een verdwaalde bal over de uitlopende HFC-keeper in het Na de thee bakten de interna tionals, Van der Gijp had de plaats van Rijsbergen overgeno men, er bijkant helemaal niets meer van. Peter Houtman miste de ene na de andere droomkans en op rechts liep de 54-jarige Pummy Bergholtz zich de lon gen tevergeefs uit het lijf. „Ge zien mijn leeftijd zou ik maar een helftje spelen. Met kramp in mijn benen moest ik de volle negentig minuten vol maken." Voor de aanhang van KHFC kon de middag niet meer stuk. De schande vaïi zeventien jaar niet weten te winnen was weg gepoetst. Deze zomer staat de tweede cruciale krachtmeting voor de selectie van KHFC op stapel. In het kader van het 115- jarig jubileum komen de Franse oud-internationals, de ploeg die onder aanvoering van Michel Platini Europees kampioen werd, op bezoek. Dure topploegen laten organisatie in de steek De twaalfde Haarlemse Basket balweek is niet geworden wat toernooibaas Frank Voskuilen zich ervan had voorgesteld. Toen alle plussen en minnen te gen elkaar waren weggestreept, was de sportieve eindafrekening nog maar net positief. Dankzij de Franse lijstaan voerder Olympique Antibes, dat, voorgetrokken door de Amerikaanse baltovenaar David Rivers, het toernooi terecht won. De peperdure profs van het Spaanse Joventut Badalona werden na verlenging met 90-86 verslagen. Het publiek kwam, zoals alle jaren, trouw. Het gemiddelde van drieduizend bezoekers over zeven dagen stemde Voskuilen tevreden. Zoals hij ook best te spreken was over een deel van de ploegen. Zagreb, derde ten koste van Den Bosch (78-75) en de nationale B-selectie van Ca nada, vijfde dankzij een afgete kende 90-65 tegen Iraklis, de den precies wat de voorzitter van het organisatiecomité ver wachtte. Antibes zelfs iets meer. Joventut Badalona, vorig jaar nog de nummer twee van Euro pa, was op voorhand de toer- nooifavoriet. De Spanjaarden namen drie Amerikanen, ieder goed voor een salaris van een dikke 100.000 dollar per sei zoen, mee naar Haarlem maar lieten hun nationale sterren Jor- di Villacampa en Tomas Jofresa plotseling thuis. De rekening voor die arrogante houding te genover de organisatie kreeg Badalona oudejaarsdag direct gepresenteerd met een onver wachte 78-89 nederlaag tegen Canada. Daardoor was tegen Den Bosch een zege met minimaal twintig punten noodzakelijk om De voeten van Tóny Dawson van Joventut Badalona en Arsene Ade Mensah (rechts) van Olympique Antibes gaan van de vloer. Antibes won de finale na verlenging. foto united photos di boer Olaf kraak de finale te bereiken. De ver moeide nationale kampioen had in het nooit spannende du el, rechtstreeks op de .Spaanse tv, alleen in de Amerikaan Mike Vreeswijk een gelijkwaardige speler (61-92). In de nauwelijks boeiende fi nale tegen Antibes sleepten de Spanjaarden er weliswaar nog een verlenging uit (79-79) maar moesten uiteindelijk terecht het loodje leggen tegen Rivers en co. De oud-spelverdeler van de Los Angeles Lakers, waar hij speelde als 'Magie' Johnson rust nam, maakte met de fantasti sche Franse international Step- hane Ostrowski het hele toer nooi een uiterst gedreven in druk. Antibes nam Haarlem se rieus, Joventut wekte zelfs geen moment de schijn. De ploeg van 40.000 dollar, betaald door het reclamebureau Dorna in ruil voor de tv-rechten buiten Europa, was voor drie dagen spektakel naar Haarlem gehaald. Dat bleef uit. Mike Smith, een tot Spanjaard gena turaliseerde Amerikaan, was als enige van goede wil. Hij maakte het publiek in de 'droomfinale'. met Rivers en de Franse inter national Ostrowski nog enigszins enthousiast. Nu waren het vooral de Ne derlandse ploegen die het klei ne beetje spektakel voor hun re kening namen. Den Bosch don derdag met de slachting tegen Canada en Den Helder met de vergeefse inhaalraces aan het begin van het toernooi tegen Zagreb en Canada. Het bracht de viervoudige landskampioen niet verder dan een zevende plaats (93-78 tegen de Israëli sche All Stars).

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19