Rumoerige 'wissel' in Alphen 'Kunnen we nu wel een vakantie boeken?' Politie schiet op agressieve man Regio/Rijn enVeenstreek Baggerstort Braassem met maand uitgesteld 14 MAANDAG 3 JANUARM 994 in Voorschoten negen tot vijf uur. Binnenkort begint de Stichting Ouderenver voer Voorschoten met de wer ving van chauffeurs voor de tweede bus. Passagiers van de cirkelbus betalen 10 gulden per maand. Het bestuur overweegt voor een rit naar een verpleeghuis een extra bijdrage van 2,50 gulden te vragen. De tweede bus kon dankzij twee nieuwe sponsors worden aangeschaft: de Stichting Ge zond Voorschoten en de Stich ting tot Steun aan en Bevorde ring van de Gezondheidszorg te Voorschoten en de plaatselijke Renault-dealer. Start fietsdag in Archeon alphen aan den run Archeologisch themapark Ar cheon is dit jaar startplaats van de Landelijke Fietsdag. Op 14 mei beginnen daar naar schatting meer dan 800 fietsers aan een 35 kilometer lange tocht vanuit het histo rische attractiepark, dat in april wordt geopend. Ieder jaar zoekt een lande lijke stuurgroep van VW', ANWB en de Tros naar een geschikte startplaats. De rou te is gekoppeld aan het the ma van Archeon. Het is geen toeval dat voor Alphen is ge kozen. zegt VW-directeur De Vilder. „We hebben daar ont zettend voor lopen lobbyen." De tocht zal leiden via Bos koop naar Zwammerdam. Op de terugweg kunnen de fietsers de korenmolen De Eendracht bekijken en daar pannekoeken eten. BurgerBelangen wil referendum in Leiderdorp leiderdorp rov klopper D66 heeft er een medestander bij in de Leiderdorpse politiek. Ook de nieuwe partij BurgerBe langen Leiderdorp (BBL) wil het fenomeen 'referendum' intro duceren in de plaatselijke poli tiek. Onderwerpen hiervoor moeten door de raad worden vastgesteld. BurgerBelangen is en blijft een plaatselijke onvrede-partij, opgericht na alle berichten over fraudes in het Leiderdorpse. Dat blijkt uit het verkiezingspro gramma waarmee de BBL hoopt drie raadszetels in de wacht te slepen. De initiatiefne mers van de partij hebben hun best gedaan om ook andere on derwerpen te belichten, maar het hoofd-item is toch de amb telijke organisatie. De kwaliteit van de dienstver lening moet beter, zo stelt de nieuwbakken partij. Dat dient te gebeuren door een betere belo ning voor goed funtionerende ambtenaren en carrière-afbouw voor slechte werknemers. Amb tenaren die zich op enigerlei manier crimineel gedragen moeten onmiddellijk oneervol worden ontslagen zonder gou den handdruk. Op andere gebieden wijkt het verkiezingsprogramma weinig af van hetgeen ook andere par tijen in Leiderdorp willen. Bur gerBelangen is tegen de komst van een aparte spoorlijn voor de TGV. wil optimale schadever goeding voor slachtoffers van de A4-verbreding, pleit voor be houd van het Groene Hart en verwacht veel heil van mini- rotondes. De nieuwe partij houdt daar naast tevens een pleidooi voor de aanleg van parkeerplaatsen en fietsenstallingen bij opstap plaatsen voor openbaar vervoer. Ook moeten veelgebruikte bus- lijnen volgens de partij geregel- der door Leiderdorp rijden. De gemeente moet daarover over leggen met de busmaatschap- zaal liggen. Dan heb je niet eens ruimte om til-apparatuur de zaal op te krijgen. )f je gaat dan maar weer zelf tillen of je moet eerst hun bed de gang oprij den." Ondanks de eigen twijfels, hebben de 'Leiderdorpers" te doen met hun Alpheuse colle ga's: „Voor ons is het blijven of weggaan. Zij lopen ook nog het gevaar dat ze op een andere plek moeten werken, in een an der specialisme aan de slag moeten of allerlei toeslagen ver liezen. 's Nachts of in het week einde werken is er namelijk bij na niet meer bij. En dat scheelt al gauw honderden guldens in de maand." En dus werkt iedereen zo hard mogelijk door: „Er zijn veel minder ziekmeldingen dan an ders". is een verpleegster opge vallen. Een 25-jarige Oegstgeest is gisteravond even na acht uur in zijn onderbeen geschoten door een politieman. De man bedreigde in zijn woonplaats verschillende poli tiemensen met een dolkmes. De man had eerder op de avond na het gebruik van drugs zijn ouderlijk huis kort en klein geslagen. Hij was met een dolk mes op de fiets vertrokken, waarbij hij diverse dreigemen ten uitte. Zijn ouders waar schuwden de politie omdat zij vreesden dat hun zoon elders ook over de schreef zou gaan. Na enige tijd werd de man fietsend gesignaleerd op het rij- Oegstgeestenacir geraakt in been wielpad van de Geversstraat ter hoogte van de De Kempenaer- straat. Een politiewagen reed zachtjes tegen de fiets aan in een poging hem tot staan te brengen. De man gooide daar na zijn fiets weg en ging er van door. Politiemensen probeer den hem aan te houden, waar op de Oegstgeestenaar met het dolkmes dreigde. Daarop wer den drie waarschuwingsschoten gelost. „Maar dat maakte geen enke le indruk op hem, integendeel", aldus een politiewoordvoerder. „Hij kwam steeds dichter bij de politiemensen waarop een van hen gericht schoot." De man werd geraakt in het onderbeen, viel op de grond en gooide het mes weg. De in groten getale aanwezige politie - inmiddels waren er veertien agenten ter plaatse - overmeesterde hem. Hij werd overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Lei den. De man is overigens een bekende van de politie, vooral vanwege zijn druggebruik en agressieve gedrag. Gisteravond is de Haagse offi cier van justitie ingelicht over het schietincident. Aan de hand van het proces-verbaal wordt beslist of er een nader onder zoek door de rijksrecherche wordt ingesteld naar het voor val. „Maar daar lijkt mij geen aanleiding toe", aldus de poli tiewoordvoerder. Tweede eirkelbus Steeds meer Voorschotense ou deren maken gebruik van de cirkelbus. Om aan de toene mende vraag te voldoen, gaat vanaf 4 februari een tweede bus rijden. Met ingang van 1 februa ri komt er ook een verbinding met de verpleeghuizen Prinsen hof in Leidschendam en Zuydt- wijk in Leiden. De cirkelbus met plaats voor acht personen, rijdt sinds drie jaar binnen de gemeentegren zen van Voorschoten. Het busje wordt bestuurd door vrijwillige chauffeurs en rijdt alleen van maandag tot en met vrijdag van De jaarwisseling heeft de politie in de regio weinig werk bezorgd. Alleen in Alphen liep de situatie lichtelijk uit de hand. Hier werd een agent met traangas in het gezicht gespoten. De dader wordt vandaag voorgeleid voor de rechter-commissaris. In totaal werden in Alphen vijf ar restaties verricht. lichtbak aan een lantaarnpaal kapot gegooid. De jongens had den ook nog eens negentig rotjes op zak. Die heeft de poli tie 'preventief in beslag geno men. Een 17-jarige Alphenaar werd op de President Kennedy- laan opgepakt omdat hij bus hokjes kapot sloeg. De politie slaagde er niet in de daders te achterhalen van een brandstichting in een school aan het Alphense Mars diep. Daar werd op oudejaars avond omstreeks 22.10 uur een molotov-cocktail door een al kapotte ruit gegooid. Een om wonende merkte de rook op en waarschuwde de brandweer. Die kon erger voorkomen. De brandweer kwam ook op tijd bij een schuur aan de Koraalzwam, die begon te branden nadat vlammen oversloegen uit twee papiercontainers. Leiderdorp Leiderdorp beleefde over het al gemeen een rustige nieuw jaarsnacht. Alleen de bewoners van de flat aan de Houtschans werden opgeschrikt door een vuurwerkbom die een aantal ruiten uit de hal sloeg. Enkele getuigen zagen kort daarop een Het ernstigste voorval deed zich voor aan de Ruisdaelstraat, op het moment dat de brandweer een vreugdevuur bluste. Vol gens afspraak kreeg ze hierbij assistentie van de politie, die eventueel vervelende omstan ders op afstand moest houden. Een woordvoerster van de poli tie meldt dat de zaak geheel on verwacht uit de hand liep. Alles leek goed te gaan, totdat een 21-jarige Alphenaar op een on bewaakt ogenblik traangas spoot in het gelaat van een ME'er. De dader is onmiddellijk aangehouden en heeft het hele weekeinde doorgebracht in de politiecel. Vandaag besluit de rechter-commissaris of zijn hechtenis wordt verlengd. De getroffen agent heeft geen letsel overgehouden aan het voorval. Op de Borgiusstraat werd een 19-jarige Alphenaar in de kraag gevat omdat hij flessen en vuur werk naar politie en brandweer gooide. De man zat gisteren nog vast. Op de Emmalaan werden omstreeks 1.30 uur drie Alphe- naren (16. 17 en 18) opgepakt op verdenking van vernieling. Het drietal had met stenen een auto wegrijden. De politie heeft dan ook goede hoop de daders te kunnen achterhalen. Tevens wordt onderzocht of er verband bestaat met een soortgelijk inci dent in Leiden. „Die twee zaken lijken wel erg op elkaar," aldus een politiewoordvoerder. Verder waren er wat meldin gen van vernielingen, onder meer in de parkeergarage van de Winkelhof. In Woubrugge werd op de Ba- teweg eeri autowrak in de fik ge stoken. Brandweer en politie waren ter plaatse, maar hielden zich afzijdig omdat geen gevaar bestond voor de omgeving. En kele andere aangesleepte auto's zijn niet meer op de brandende stapel gegooid. Ook in Hoog- made ging, inmiddels traditio neel, een bijna vergane wagen in vlammen op. Uit voorzorg werden twee wrakken in op dracht van de politie door een kraanwagen weggesleept. Dat was ook in Benthuizen het ge val. Voorschoten kende dit jaar één incident. Op de hoek Van Helsdingenlaan/Van der Hou- wendreef had iemand rond 1.00 uur een vreugdevuurtje opge stookt. Het fikte zo goed dat de vlammen al snel boven de lan taarnpalen uit sloegen. De gea larmeerde brandweer stelde vast dat geen gevaar bestond voor de omgeving en liet het vuur 'op een natuurlijke ma nier' uitgaan. Dit was zeer tegen de zin van enkele geschrokken den, die de brandstichter aan spraken op zijn gedrag. Het leidde tot een verhitte discussie, waarbij over en weer klappen dreigden te vallen. De politie heeft de zaak gesust. Warmond In Warmond grepen politie en brandweer wel in. Hier lagen dan ook acht autowrakken uit te branden op de Bisschopslaan. „Mariënhaven was op een be paald reikbaaraldus een politie- zegsman. Op de Balistraat in Oegstgeest was eveneens een brandstapel, die wel mocht uitbranden. Aan winkelcentrum de Lange Voort was tot diep in de nacht enorme overlast van vuurwerk-geknal. De politie is wel gaan kijken, maar heeft niet ingegrepen. In Zwammerdam raakten de slagbomen van de brug over de Oude Rijn totaal vernield. Ze vatten vlam nadat er brandende palets onder waren gelegd. Verkeerd afsteken vuurpijl kost Oegstgeestenaar duim Een verkeerd afgestoken vuur pijl heeft in de nieuw jaarsnacht een hand van een Oegstgeestenaar verbrijzeld. Zijn duim werd weggeblazen. De exacte toedracht van het voorval is de politie onbekend, omdat het slachtoffer al door een ambulance was afgevoerd toen agenten arriveerden. De man belde omstreeks 00.30 uur aan bij een woning aan de Oegstgeester Kennedylaan. Hij vroeg of de bewoners even hulp konden inroepen omdat zijn hand was verbrijzeld door de vuurpijl. De man is onmid dellijk overgebracht naar het AZL. Zijn duim werd in de loop van de volgende dag te ruggevonden, maar toen was het al te laat om dit lichaams deel nog aan te zetten. In Alphen raakten afgelopen zaterdagmiddag drie jongens gewond toen een vuurwerk- bom ontplofte Het drietal, veertien en vijftien jaar oud. had de bom even tevoren ge vonden op de Schelfhorst. Met vérwondingen aan handen, benen en gezicht zijn de jon gens afgevoerd naar het Rijnoord ziekenhuis. Vandalen steken banden lek hazerswoude-dorpVandalen hebben tijdens de jaarwisseling flink huisgehouden in Hazerswoude-Dorp. Aan deTorengaarde, de Ferdinand Bolstraat en Breitnerstraat werden banden van ruim 40 personenauto's lekgestoken. Aanhouding na wilde achtervolging oegstgeest Een 25-jarige Leidenaar is vanochtend na een wilde achtervolging door Oegstgeest, Warmond, Sassenheim en Voor hout, uiteindelijk in Wassenaar aangehouden. De man was mo gelijk betrokken bij een poging tot diefstal van een auto aan de IdaGerhardtlaan in Oegstgeest. Omwonenden waarschuwden de politie toen ze vanochtend rond half zes twee mannen rond de auto zagen lopen. Een man, een 24-jarige Leidenaar. werd aangehouden, de ander reed weg. gevolgd door zes politiewa gens. De achtervolging eindigde in Wassenaar waar twee politie- wagesn de weg blokkeerden. Koffers gestolen uit auto HAZERSwouDE-rundukUit een aan de Jozef Haydnlaan in Hazers- woude-Rijndijk geparkeerde auto zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag twee koffers met inhoud gestolen. De inhoud van de koffers is bij de politie niet bekend. De auto werd opengebroken. Insluiper slaat slag leiderdorp Een portemonnee met 350 gulden, twee bankpasjes en een openbaar vervoerjaarkaart zijn gestolen uit een huis aan de Reviusdreef in Leiderdorp. Waarschijnlijk heeft een insluiper zijn slag geslagen want er zijn geen sporen van inbraak gevon den. Vrachtauto's ontdaan van radio leimuiden Bij een expeditiebedrijf aan de Tuinderij in Leimui- den zijn dit weekeinde uit vier vrachtauto's de autoradio gesto len. In alle gevallen werden de auto's opengebroken. Automobilist laat slachtoffer liggen aarlanderveen Een 44-jarige Alphenaar is afgelopen zaterdag avond gewond geraakt bij een aanrijding op de Treinweg. De fietsende man werd geraakt door een tegemoetkomende auto die slingerend over de weg reed. Het slachtoffer werd met een gebroken rechterenkel afgevoerd naar het Rijnoordziekenhuis. De auto reed na de aanrijding door. De politie zoekt getuigen. Trainingspakken gestolen alphen aan den run» Uit een sportzaak aan het Thorbeckeplein zijn zondagmorgen acht trainingspakken van 500 gulden per stuk gestolen. De inbreker kwam in de winkel door een ruit in te gooien. Winkeldief achterhaald alphen aan den run De Alphense politie heeft zaterdag een 27- jarige man aangehouden op verdenking van winkeldiefstal. De Alphenaar had drie truien met een waarde van een kleine 400 gulden meegenomen uit een winkel in de Ridderhof. Buiten de winkel zette hij het op een lopen, maar hij kon worden achter haald door enkele personeelsleden. Zij droegen de Alphenaar over aan de politie. Inbraak tijdens vakantie leiderdorp Onbekenden hebben afgelopen vrijdag een inbraak gepleegd in een woning aan de Leiderdorpse Luykendreef. Het is nog onbekend wat er is verdwenen, omdat dè bewoners op va kantie zijn. In ieder geval is volgens de politie het hele huis over hoop gehaald. De buren hebben de inbraak ontdekt. stand hier eigenlijk aan de gang marieta kroft is." „Het beleid van de provincie De stort van baggerslib in het is zo krom als een hoepel", ver- Braassemermeer is een maand volgt hij. „In rijkswateren, zelfs uitgesteld. „We hebben beslo ten pas op 1 februari te begin nen omdat we er zeker van wil len zijn dat al onze vergunnin gen in orde zijn", zegt woord voerder S. Vermaas van het pro vinciaal afval verwij deringsbe- j drijf (Proav). E. Bosch van de Stichting tot Behoud van het Braassemer- meer houdt vast aan zijn eerder aangekondigde plannen om de baggerschuiten met plezierjach ten te blokkeren. Ook hoopt hij dat beroepsschippers aan de actie meewerken. „In ieder ge val blokkeren we op de eerste dag van de stort en verder tij dens dagen dat er veel schepen Bosch hoopt hiermee te be reiken dat er niet gestort wordt, maar gelooft daar niet in. „Want we zullen de ME wel op ons dak krijgen. We willen eigenlijk door deze actie weer een discussie op gang brengen. De mensen laten doordringen wat een gekke toe- zucht hij. op zee, mag van minister Alders alleen nog maar schone bagger worden gestort van minister Al ders. Het Braassemermeer is echter een provinciaal water. Van der Vlist (milieugedeputeerde van de provincie Zuid-Holland, red.) trekt zich niets van het rijksbe leid aan." Twee jaar geleden hield de stichting ook al een dergelijke actie. De Proav zegt op de hoogte te zijn van eventuele acties. „Er zijn al contacten geweest met de politie", zegt Vermaas. „Wij hebben alle vergunningen. Als er acties volgen, moet de politie of de ME ingrijpen." De Raad van State heeft nog beroepszaken van de Stichting tot Behoud van het Braassemer meer in behandeling. Veel effect verwacht Bosch daar op korte termijn niet van. „Het kan nog wel drie jaar duren voordat de Raad van State een uitspraak de baggerstort doet", ver- Dit vreugdevuur in de Van Helsdingenlaan in Voorschoten leidde tot een verhitte discussie tussen brandstichter en bewoners. De politie kon voorkomen dat e n voorpagina J Er leven vooral veel vragen on der het personeel van het Rijn land Ziekenhuis, sinds de direc tie heeft aangekondigd dat er 105 arbeidsplaatsen in Leider dorp en Alphen moeten ver dwijnen. Hoe stelt dc directie j vast wie er weg moet. komen de zestig bedden die Rijnoord ver liest naar Leiderdorp, heeft de directie nog meer klappen in petto? En vooral: hoe heeft het zover kunnen komen? „Kunnen I we nog een vakantie boeken?", klinkt het in een koffiekamertje, waar juist donderdag een briefje i op het prikbord is gehangen met de tekst: 'Denk aan vakan- j tieplanning'. j De optimisten onder het ver- I plegend personeel van het Eli- sabeth hopen op een zorgvuldi Veel onduidelijkheid over ontslagen bij ziekenhuizen ge selectie van de overblijvers. Maar volgens de pessimisten kan daar geen sprake van zijn: „Eind januari moeten de na men op tafel liggen. Kun je in zo'n korte tijd op kennis en er varing selecteren?", vraagt de een zich af. „Natuurlijk, de di rectie kan afdelingshoofden om een beoordeling vragen, maar ik betwijfel of die zich daar voor lenen", vult een ander aan. „Probleem is", legt de onze kere vakantieganger uit, „als je er hier uitvliegt, heb je niet zo snel een andere baan. Overal zijn vacaturestops in de ge zondheidszorg." Keer op keer gaan daarbij de beschuldigende vingers richting Alphen èn de directie. „Bij de fusie met Rijnoord zijn fouten gemaakt", weten personeelsle den zeker. De directie van het Elisabeth heeft zich laten af schepen met zachte toezeggin gen." Er is dan ook stille be wondering voor het slimme Academisch Ziekenhuis, dat een paar jaar geleden hartelijk weigerde om met het Alphense ziekenhuis te fuseren: „Want Rijnoord heeft nooit gelopen." Geldkraan Ondertussen bleef het tekort groeien, ondanks vacaturestops en bezuinigingen. „Hoe drama tisch het was, moesten we ech ter dit najaar in de krant lezen toen banken de geldkraan dichtdraaiden", meldt een,per soneelslid verongelijkt. Nu er arbeidsplaatsen geschrapt gaan worden, is de informatie niet veel uitgebreider: „In de krant stond dat het personeel schrif telijk op de hoogte werd gesteld. Nou, daar bedoelen ze blijkbaar mee dat het communiqué op de prikborden is gehangen". Dege nen die met oud en nieuw vrij hadden, moesten dus in de krant lezen dat er ontslagen gaan vallen. Wat ze extra vreemd vinden is dat de directie tegelijk 'de hoge kwaliteit van zorg wil behou den' en de 'produktie' wil hand haven. Dat kan niet, oordelen witte jassen. Medewerkers van de afdeling cardiologie vrezen ronduit dat de hartpatiënten het voortaan zonder aandacht en zonder zorg moeten stellen als er ook op die afdeling klap pen vallen. „Natuurlijk, ze blijven hun verzorging krijgen. Maar ik vrees dat we geen tijd meer zul len hebben om hun ongerust heid weg te nemen, ze goed voor te bereiden op onderzoe ken en operaties", zegt een me dewerkster, zo voorzichtig mo gelijk: „Want je wilt je eigen zie kenhuis natuurlijk geen slechte naam geven." Een collega vult aan: „Je moet misschien tegen de patiënten gaan zeggen: „U mag nu op de po, maar tussen tijds bellen is er niet meer bij." „Het personeel zal vaker ge stresst zijn", denkt haar collega Toeslagen Op andere afdelingen verpleegkundigen de van overvolle zalen, m lende vandien: „Voora stoelers is het geen dc met z'n vijven of zesst

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15