Taizé-ontmoeting eindigt met vredesappèl Balkan 'Ik heb blanken gehaat, maar die haat is weg' Kerk Samenleving AAAANDAG 3 JANUAR11994 BUITENLAND KORT Gezinnen Paus Johannes Paulus II heeft het lot beklaagd van talloze gezinnen die het slachtoffer van conflicten zijn geworden. Het gezin is vaak het eerste slachtoffer als er gens een oorlog uitbreekt, zei de paus gisteren na het ange lusgebed. Verder drukt de economische crisis in talloze landen zwaar op het gezin en op de sociaal zwakkeren. Hij sprak de hoop uit dat het op nieuwjaarsdag begonnen 'jaar van het gezin' ertoe zal bijdragen dat de rol van het gezin bij de opbouw van de vrede sterker wordt. „Degene die opkomt voor het gezin, komt op voor de vrede", meende de paus. Het gezin noemde hij 'de rijkste school voor het aanleren van men selijkheid'. Wereldvredesdag Hour of Power gestopt op Super Channel schiphol. Met een vredesappèl, gericht aan de politieke leiders in het vroegere Joegoslavië, is op nieuwjaarsdag in Mün- chen de zestiende Europese ontmoeting van de Taizé- beweging beëindigd. Ongeveer 80.000 jongeren uit 17 landen hebben de vijfdaagse bijeenkomst van gebed, ge sprek en gezang bijgewoond. münchen kna-dpa zijn van plan in Servië, Kroatië en Bosnië-Herzegovina per soonlijk vredesboodschappen aan de politici af te geven. Frère Roger keerde zich tij dens de bijeenkomst tegen het verschijnsel van kerkverlating. Jongeren moeten Christus en zijn gemeenschap, de kerk, niet in de steek laten. Veel jongeren De 78-jarige oprichter van Taizé Frère Roger hield de politici en de kerkelijke leiders op de Bal kan voor dat 'niets het geweten van jonge mensen meer schendt dan hel feil dat mensen onschuldig lijden'. Enkele broe ders van de Taizé-gemeenschap blijven weg uit de kerken. Dat probleem vraagt volgens Roger Schutz om dringende antwoor den. In 1940 heeft de Zwitserse theoloog in het dorp Taizé in Bourgondië de oecumenische gemeenschap gesticht, die be doeld is als een oord van spiri tualiteit en gebed. Jaarlijks be zoeken ongeveer 200.000 jonge ren Taizé. In de gemeenschap wonen permanent 90 broeders, rooms-katholiek, protestants en anglicaans. Eerder riep Schutz de jonge ren in München op het toekom stig Europa gestalte te geven. Zij zich niet door onzekere vooruitzichten laten ontmoedi gen, zei hij. Jonge mensen heb ben naar zijn mening geen be hoefte aan grote woorden of nieuwe opvattingen, rhaar al leen maar aan het vertrouwen van het geloof. Zij kunnen in Je zus Christus de zin van hun le ven vinden. In de Taizé-beweging staan niet het woord en de daad cen traal, maar meditatie, stilte en gezang. „De Heilige Geest helpt ieder mens elke keer wanneer hij zijn leven voor anderen geeft", aldus frère Roger. De kerkdienst van de Ameri kaanse tv-prediker dr. Robert Schuller, Hour of Power, was gisteren voor de laatste maal te zien op Super Channel. Dit heeft de directeur van Hour of Power Europe, J. Post, bekend gemaakt. De programmering van Super Channel wordt drastisch gewij zigd nadat dit kanaal door het Amerikaanse televisiestation NBC is overgenomen. Daarbij verdwijnen alle religieuze pro gramma's. Hour of Power was in de maanden oktober en no vember ook via RTL-5 te zien. Wegens de zeer hoge kosten is daaraan per 1 december een einde gekomen. de In een verwijzing oorlog in het vroegere Joego slavië zei de paus op nieuw jaarsdag dat vrede stichten de belangrijkste opdracht van de mens in deze tijd is. De RK Kerk viert de eerste ja nuari als wereldvredesdag, dit jaar onder het thema 'Uit het gezin groeit de vrede der mensheid'. De bemoedigen de tekenen van ontspanning worden telkens opnieuw overschaduwd door nationa listische conflicten en burge roorlogen. „Het begin van het nieuwe jaar opent voor ons een horizon, die ondanks enkele lichtpuntjes er donker en dreigend uitziet." Ook in de dienst op oudejaarsavond had de paus een pessimisti sche indruk gemaakt. „Wij mogen onze ogen niet slui ten voor wal er in de wereld gebeurt. Het leed is niet te overzien als die mentaliteit zich verbreidt waarvan Jo hannes in zijn brieven spreekt als het laatste uur", zei het hoofd van de Rooms- Katholieke Kerk. Jordanië en Vaticaan Jordanië en het Vaticaan hebben op nieuwjaarsdag memoranda over het aan knopen van diplomatieke be trekkingen uitgewisseld. Dit heeft het Jordanese ministe rie van buitenlandse zaken in Amman bekend gemaakt. Af gelopen donderdag zei de woordvoerder van het Vati caan dat de Heilige.Stoel na Israël ook diplomatieke be trekkingen met Jordanië zal opnemen. Beide staten er kennen eikaars bestaans recht al sinds enkele jaren. Koning Hussein van Jordanië heeft het Vaticaan enkele malen bezocht. Een Iraanse krant heeft afgelopen zater dag paus Johannes Paulus II en het Vaticaan van 'verraad' beschuldigd. Verder oefent de krant kritiek uit op het zwijgen van het Iraanse mi nisterie van buitenlandse za ken over het akkoord tussen Israël en liet Vaticaan. Ruk naar rechts De Duitse kerken hebben de leden gewaarschuwd dat thuisblijven bij de verkiezin gen een steun in de rug voor extreem-rechts is. Christenen moeten de verleiding weer staan het uitbrengen van hun stem aan anderen over te laten, zei de voorzitter van de Evangelische Kerk in Duitsland, bisschop Klaus Engelhardt, in zijn nieuw jaarsboodschap. Daarmee zetten ze ook de sociale vre de op het spel en dragen ze bij aan de onzekere positie van de buitenlanders in Duitsland. De aftredende bisschop van de Evangeli sche Kerk van Berlijn-Bran denburg, Martin Kruse. zei dat juist in dit verkiezingsjaar nog fellere sociale conflicten zijn te verwachten. Ook in het rijke Duitsland staat de gerechtigheid onder druk, al dus Kruse. Dr. Allan Boesak vol hoop het nieuwe jaar in hilversum gpd „Ik hoop dat het nieuwe jaar voor de mensen van Zuid-Afrika echt het begin is van een funda mentele verandering, opdat wij de mensen - blank en zwart - hoop kunnen geven. Als we dat alleen maar in 1994 voor elkaar krijgen, ben ik al blij. Het gaat er bij ons niet om een eigen land te krijgen, maar om het land te delen samen met anderen." Dit is de nieuwjaarswens van dr. Al lan Boesak die op dit ogenblik in ons land vertoeft. Boesak was ooit fulltime predikant, maar preekt nu alleen nog maar op uitnodiging. De Zuidafrikaanse freelance zieleherder geeft zijn meeste tijd aan de politiek. Hij is voor zitter van het ANC in de Weste lijke Kaapprovincie. Boesak, door de NCRV naar ons land ge haald in het kader van een ge combineerd radio- en tv-project over Zuid-Afrika, hoopt dat de eerste democratische verkiezin gen in zijn land, op 27 april, zonder geweld zullen verlopen. Hoe zal Zuid-Afrika er over tien jaar uitzien? „Dat is nu heel moeilijk te zeggen. Wij moeten de problemen in ons land niet onderschatten. De nieuwe rege ring moet rekening houden met de erfenis van de apartheid. Er zijn hele moeilijke sociaal-eco nomische problemen, de werk loosheid is hoog, veertig tot vijf tig procent in de steden en tot tachtig procent op* het platte land. Vooral heel veel jongeren hebben geen werk, jongeren die met grote wanhopigheid het le ven tegemoet zien. Als er na de verkiezingen straks voor de jon ge mensen helemaal niks veran dert, wordt het heel moeilijk. Deze jongeren moeten speciale aandacht krijgen." Toch bespeurt Boesak, on danks de grote problemen in Zuid-Afrika, nog een ongeloof- Dr. Allan Boesak: „God heeft Zuid-Afrika niet voor de verdoemenis gesteld, als ik zie wat God ons alles geeft lijke goodwill bij de „Dat al die jongeren in het land niet allemaal dolle wilde revolu tionairen zijn geworden, mag toch wel een wonder worden genoemd. Het helpt dat wij Mandela als voorbeeld heb ben." Er is een tijd geweest waarin Boesak de blanken heeft gehaat. „Daar heb ik altijd mee geworsteld, want het klopte na tuurlijk niet met wat je gelooft. Liefde voor alle mensen. Maar als je dan zag wat de blanken deden. Die haat is nu weg, ik heb er een tijd geleden vrede mee gekregen. Maar zo'n pres tatie is het nou ook weer niet. Kijk naar Mandela, 27 jaar in de gevangenis, maar een man dié echt vergevingsgezind is naar de blanken toe. Als ik daar over praat word ik heel emotioneel. Die man is niet alleen een voor beeld, hij is bijna lijfelijk iets van het evangelie onder ons. God heeft Zuid-Afrika niet voor de verdoemenis gesteld, als ik zie wat God ons alles geeft in een man als Mandela." Boesak merkt op dat hij liever preekt dan politiek bedrijft. „Mijn vrouw zegt altijd dat ik van een politieke speech een preek maak." Toen Boesak vijf jaar was stond hij al voor de poppen van zijn zuster te pre ken. Hij wist toen al dat hij do minee wilde worden. „Mijn moeder, die nu tachtig jaar is, vertelde mij pas nog dat ik een keer van huis was weggelopen naar een kerkdienst in een grote tent. Ze was doodongerust. Aan iedereen die ze tegen kwam als Mandela." foto gpd vroeg ze of ze een klein jongetje van elf jaar hadden gezien. Ja, zei toen een mevrouw, ik heb een kind gezien met een hele grote bijbel onder de arm. Waarop mijn moeder zei, dan weet ik heel zeker dat het hem is. Ze vond mij inderdaad bij de kerkdienst in de tent. Toen mijn moeder vroeg waarom ik dit had gedaan, moet ik volgens haar gezegd hebben: maar ik moet toch voor Jezus en onze i werken." VBOK krijgt tweehoofdige directie Amersfoort ANP hulpverlening van de VBOK per 1 januari bereikbaar zijn via een 06-nummer (06-0730). Deze hulplijn is dag en nacht bereik baar voor vrouwen die onge wenst zwanger zijn. In totaal werken zeven maatschappelijk werksters en 25 vrijwilligsters in het kader van deze hulplijn. Dit jaar hebben ongeveer 2000 vrouwen een beroep ge daan op de VBOK. Dat is ruim honderd meer dan vorig jaar, aldus Den Boer-Neele. Sinds het ontstaan in 1971 is de VBOK uitgegroeid tot een organisatie van 30 beroepskrachten en on geveer 1800 vrijwilligsters, die zich toelegt op hulp aan vrou- wen-in-nood en het ongeboren kind. Dit voorjaar heeft de VBOK haar 100.000e lid verwel komd. De Vereniging tot bescherming van het ongeboren kind (VBOK) in Amersfoort krijgt per 1 febru ari een tweehoofdige directie. Naast drs. M. den Boer-Neele is mr. drs. H.J. van der Ven be noemd tot directeur organisatie, beheer en financiën. Den Boer- Neele is directeur algemeen be leid en externe betrekkingen. Van der Ven, die rechten en bedrijfseconomie heeft gestu deerd, is onder meer verbonden geweest aan het secretariaat buitenland van het CDA-partij- bureau. Hij is nu werkzaam bij de stichting Philadelphia Voor zieningen in Nunspeet. In verband met het groeiend aantal hulpvragen en om rede- i doelmatigheid zal de 'Verhouding moslims en katholieken sterk verslechterd in Sarajevo' De verhouding tussen de moslims en de katholieken van Kroatische afkomst in Sa rajevo holt achteruit. De strijd rond Mostar, de felle oorlog in Centraal-Bosnië en het optre den van de politicus Mate Bo- ban heeft grote gevolgen voor de verstandhouding in de Bosnische hoofdstad. Tot die conclusie kwam de secretaris van Pax Christi Ne derland, Jan ter Laak, tijdens een bezoek aan Sarajevo. De Kroatische inwoners zijn be ducht voor een islamisering van Sarajevo, aldus Ter Laak. Hij noemt die angst niet hele maal ten onrechte. „Je kunt je met geen van de drie partijen in deze oorlog identificeren." Ter Laak bracht namens de Belgische kardinaal Danneels, voorzitter van Pax Christi In ternationaal, een boodschap aan de rooms-katholieke ge lovigen over. Op eerste kerst dag had de Franse kardinaal Lustiger voor een overvolle kerk gepreekt. BEROEPINGSWERK Blenk te Amsterdam; te Ouderkerk aan den IJssel (wijk West): M. Baan te Nijkerk; te Schoonrewoerd; H. (toez.): G. Wassinkmaat te Oene. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Zwartsluis: J. Beekhuis, kandidaat te Kampen. GEREFORMEERDEGEMEENTEN Beroepen: te Hamilton (Canada): C.A. van Dieren te Stolwijk, die be dankte voor Sprang Capelle; te Zwol- le-Centrum: D.J. Zandbergen te Dok- kum; te Middelburg-Zuid: J. de Pater Xrabbendijke. Kalamazoo (USA): C.A. van Dieren te Stolwijk; voor Rotterdam-Alexander- polder: J.J. Tamste Lisse; voor Rot- HET WEER HANS VAN ES Randstoringen Uiteindelijk is 1993 opnieuw een warm jaar geworden. Voor de zesde achtereenvolgende keer bleef de gemiddelde temperatuur te hoog. Toch waren de afwijkingen maar heel gering; slechts 0,2 a 0,3 gra den hoger dan het langjarige ge middelde. Zo op het eerste gezicht leek 1993 dus weinig bijzonder, maar als we het temperatuurver- loop wat nauwkeuriger bekijken, zijn er een paar opvallende zaken te melden. Tot in juni bleef het kwik, zoals in de vijf voorafgaande jaren, bijzonder hoog. Na een voor jaar, dat ruim 2 graden te warm was, sloeg het weer rigoreus om. De zomer en herfst van '93 bleven gezamenlijk 1,5 graden kouder dan gewoonlijk. Ook wat de neer slagverdeling betreft had 1993 duidelijk twee gezichten. Weersta tion Haarlem ving tot eind juni 304 millimeter regenwater op. De laatste zes maanden van het jaar waren extreem nat; bijna twee maal de normale som. Het jaarto taal komt uit op 1044 millimeter; zo nat was het in deze regio voor het laatst in 1966. Het nieuwe jaar begon hoopvol; het bleef voor de verandering een hele dag droog. Zaterdagnacht maakte de barometer een flinke duikeling, toen een nieuw frontaal neerslag- gebied over het land trok. Vooral in het noorden en oosten viel er gerui- me tijd sneeuw bij temperaturen dicht bij nul, maar uiteindelijk draaide de wind overal naar de mil de zuidwesthoek, waarbij het kwik tot circa 8 graden opliep. Het kletsnatte weer houdt nog even aan. Een actieve randstoring van een over Ierland naderbij komende 'moederdepressie' stort vandaag een nieuwe portie hemelwater over het doorweekte West-Europa uit. Morgen en overmorgen begint de bovenlucht af te koelen. Nieuwe randstoringen brengen dan buien of langere perioden met regen. In middels hopen zich boven Scan dinavië en bij IJsland koude lucht- massa's op. In de tweede helft van de week probeert deze lucht naar het zuiden uit te stromen. Vanaf donderdag komt de wind wellicht in de noord- tot noordoosthoek te recht. Best mogelijk dat de regen dan in sneeuw of natte sneeuw overgaat bij een temperatuur die tot dicht bij het vriespunt terug loopt. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met dinsdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wisselvallig weer met en kele buien, in de Schotse Hooglanden met hagel en een enkele opklaring. Mid- dagtemperatuur ongeveer 6 graden, morgen in het oostelijk deel van Schot land kouder. België en Luxemburg: Vandaag perioden met re gen. Morgen buien en een enkele opklaring. Middag- temperatuur ongeveer 6 graden, vandaag enkele graden hoger. Midden-Frank- Noord- Veel bewolking en perio den met regen, later buien en kans op enkele opkla ringen. Maxima vandaag ongeveer 10 graden, mor gen k lager. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: In het noorden overwegend be wolkt en van tijd tot tijd regen. Aan de Costa's irr het zuiden en oosten droog en vooral in het zuiden geregeld zon. Mid- dagtemperatuur langs de Costa's eerst nog tussen 17 en 20 graden, later kou der en tussen de 14 en 18 graden. Ca narische Eilanden: Droog en nu en dan Portugal en Madeira: Portugal: Veel wolkenvelden en van tijd tot tijd regen. Aan de Algarve droog en Middagtemperatuur WEERRAPPORTEN 18 graden. Marokko en Tunesië: Marokkaanse westkust: Droog en gere geld zon. Maxima rond 19 graden. Tu nesië: Perioden met zon, in het noorden meer bewolking en kans op een bui. Middagtemperatuur ongeveer 20 gra- Zuid-Frankrijk: Overwegend veel bewolking en van tijd tot tijd regen of buien, vandaag in de Al pen boven 1500 meter sneeuw, in de Pyreneeën ruim boven de 2000 meter. Morgen daalt de sneeuwgrens in de Al pen en Pyreneeën naar ongeveer 800 meter. Aan de Cöte d'Azur op beide da gen meer zon en op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur in het laag land morgen ongeveer 13 graden. Mallorca en Ibiza: Veranderlijke bewolking en waarschijn lijk droog. Middagtemperatuur ongeveer 18 graden. Italië, Corsica en Sardinië: Italië: In het zuiden en midden nu en dan zon en vrijwel overal droog. In het noorden bewolkt en vooral morgen van tijd tot tijd neerslag. In de Alpen en Do lomieten vandaag boven de 1800 meter wat sneeuw, later op de morgen sneeuw grens dalend naar 1200 rheter. Middag temperatuur van 5 graden in de Po-vlak- te tot 18 op Sicilië. Corsica en Sardinië: Droog en geleidelijk meer Griekenland en Kreta: Geleidelijk perioden met zon en droog. Middagtemperatuur van ongeveer 11 graden bij Thessaloniki tot 15 op Kreta, bewolking. Op Corsica toenemende kans Maxima ongeveer 16 gra- DINSDAG 4 JANUARI 1994 Zon op 08.47 Zon onder 16.38 Maan op 00.00 Maan onder 11.25 Waterstanden Katwijk Hoog water 07.32 20.00 Laag water 03.01 15.31 Weerrapporten 02 januari 19 uur: Turkije en Cyprus: n op de meeste plaatsen droog. Aan de Turk se zuidkust en op Cyprus veranderlijke bewolking en plaatselijk veel regen. Maxima van 10 graden op de Dardanel- len tot 16 op Cyprus. Duitsland: Vandaag eerst opklaringen, in de loop en perioden met regen, in het 2 )e 1800 m sneeuw. Morgen v\ opklaringen, afgewisseld door Middagtemperatuur ongeveer 5 graden. In het zuiden iets hogere tempe- Temperatuur in de zuidelijke bergen op 1500 meter hoogte vandaag ongeveer plus 5 graden, morgen v Zwitserland: Vandaag wolkenvelden, plaatselijk wat regen of sneeuw en zacht. Sneeuwgrens nog 1800 meter. Morgen op de te plaatsen neerslag maar in Wallis en Tessin kleinere neerslagkansen Ge leidelijk kouder met sneeuwgrens da lend naar ongeveer 900 n Oostenrijk: Vandaag wolkenvelden er wat neerslag, morgen ooi rinthië waarschijnlijk droog. Sneeuw grens eerst ongeveer 1800 n Klagenfurt Luxemburg zwaar bew

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14