Leiden De Vooruit niet gesloopt Jaarwisseling verloopt rustig "lyRp 'H Aanleg stationstunnel begint in april 1994 Breng een boom, win een prijs Leiden Leiden zoekt kandidaten Pieternel Rol-prijs Geen aanwijzing over betrokkenheid 'rechts' Slecht jaar voor Mogen Het geschenk 12 MAANDAG 3 JANUAR11994 CHEF GERT VISSER. O Duim afgerukt A K ^en verkeerd afge- I J stoken vuurpijl heeft nieuwjaarsnacht de hand van een Oegstgees- tenaar verbrijzeld en zijn duim weggeblazen. -d'r in •r~ Kleine incidenten geven politie handenvol werk De politie moest tijdens de jaarwisseling optreden jeep in werd geduwd. 'Zijl en Vliettrekt in monument Korevaarstraat Het monumentale fabriekspand De Vooruit aan de Ko revaarstraat is gered. Woningbouwvereniging 'Zijl en Vliet' neemt haar intrek in het hoofdgebouw van de oude bakkerij. De bijgebouwen aan de Oranjeboomstraat wor den gesloopt. Óp die plek komen ouderenwoningen. leiden» aad rietveld De leden van 'Zijl en Vliet', nu nog gevestigd aan het Schut tersveld, zijn al akkoord gegaan met de overeenkomst die de woningbouwvereniging heeft gesloten met de gemeente. „Het uitgewerkte plan zal half januari wel op tafel liggen", vermoedt wethouder T. van Rij (PvdA- volkshuisvesting) 'Zijl en Vliet', zelf begin dit jaar voortgekomen uit een fusie van de corporaties 'De Een dracht' en 'De Goede Woning', gaat volgend jaar samen met woningbouwvereniging Voor schoten. Maar aan het Schut tersveld kan 'Zijl en Vliet' niet meer personeel herbergen. „De Korevaarstraat is een mooie lo catie voor een corporatie", vindt Van Rij. „De bus stopt er voor de deur. 't Is dus ook voor mensen uit Voorschoten heel goed bereikbaar." Het hoofdgebouw van de bakkerij wordt door 'Zijl en Vliet' volledig gerestaureerd. Boven komt het kantoor, bene den de ontvangsthal. De lift aan de achterzijde deelt de corpora tie met de bewoners van de ou derenwoningen. Van Rij is dolblij dat eindelijk een manier is gevonden om de monumentale fabriek te bewa ren. En dan ook nog een manier die de gemeente niet al te veel geld kost. Jaren geleden kwam de ge meente met het plan De Voor uit te slopen en er winkels en woningen voor in de plaats te bouwen. Dat leidde tot een storm van protesten. Het Over leg Cultureel Erfgoed Leiden kwam met een eigen plan, waarbij de broodfabriek behou- Makkelijke buit voor inbreker leiden Uit een woning aan de Langegracht is zaterdagochtend in alle vroegte een inbraak gepleegd. De inbreker had een mak kie. Op de eerste verdieping van het pand wilde er aan het Nieuwjaarsfeest maar geen einde komen. Beneden was de voor deur niet afgesloten. De inbreker ging er vandoor met rijbewij zen, duizend gulden, girobetaalkaarten met bijbehorende pas jes, een faxapparaat en een printer. Zaterdagavond zijn tien kelderboxen in de Stellingmolen open gebroken. Daarna zijn vooral fietsen buitgemaakt. P. Thomas koninklijk onderscheiden leiden De Leidenaar dr. P. Thomas heeft afgelopen vrijdag in Den Haag een koninklijke onderscheiding ontvangen. Hij is be noemd tot Officier in de Orde van Oranje.Nassau. Thomas werd in 1969 benoemd tot hoogleraar in de radiotherapie. Hij be kleedde bestuursfuncties bij diverse instellingen, zoals het Ko ningin Wilhelmina Fonds. Tot 1 januari was Thomas voorzitter van het Ziekenhuis Bronovo in Den Haag. Bibliotheek verkoopt boeken leiden In het bibliotheekfiliaal in de Merenwijk worden tot en met 15 januari afgeschreven boeken verkocht. Tijdens de ope ningsuren van het filiaal worden boeken die niet meer in de col lectie passen, voor een knaak of een gulden verkocht. In de ver- zamelvitrine van het filiaal is de hele maand januari de verzame ling spaarpotten van Irith Levie te bezichtigen. Het filiaal is op maandag, woensdag en vrijdag geopend van 13.30 tot 17.00 uur. Op maandag en donderdag is de bibliotheek ook 's avonds van 18.30 tot 20.30 uur geopend, op vrijdag ook van 10.00 tot 12.00 uur en op zaterdag van 10.00 tot 13.00 uur. Nieuwjaarsbal Leidse Hutspotten leiden De carnavalsvereniging de Leidse Hutspotten houdt op zaterdag 8 januari het jaarlijkse nieuwjaarsbal. Volgens traditie wordt weer de jaarorde uitgereikt aan een persoon die zich be langeloos inzet voor de medemens.*Na de nieuwjaarsrede van de voorzitter kan er op muziek van de band Exclusief gedanst worden. Prins Naturo en prinses Janna openen het bal. De feest avond wordt gehouden in het Antonius Zalen Centrum aan de Lange Mare en begint om 20.00 uur. vervolg voorpagina De Leidse politie heeft geen aanwijzingen, dat de bommel dingen tijdens een groot nieuw jaarsfeest van 800 hindoestanen in de Groenoordhallen het werk is geweest van extreem-rechtse groeperingen. In geen van beide telefoontjes zaten racistische boodschappen verpakt. Beide keren werd alleen maar doorge geven dat er drie bommen in de hallen lagen. De meldingen moesten serieus worden geno men. Een kwartier na de mel ding zouden ze ontploffen. De politie heeft het vermoeden dat twee verschillende personen hebben gebeld. Directeur A. de Jong directeur van de Groenoordhallen denkt er zo het zijne over. „Dit is be paald niet de eerste keer dat een De Nederlandse Spoorwegen beginnen in april of mei met de aanleg van een tunnel onder het nieuwe station in Leiden. Hier meter diep worden gegraven. In de tweede week van janua ri wordt voor dat karwei al de weg vrijgemaakt. Dan begint de afdeling wegen en rioleringen van de gemeente met het ver leggen van riolen en het maken watertransport leiding. Onder de Schipholweg worden een nieuw riool en een PTT-kabel gelegd. Het verkeer ondervindt er geen hinder van. De buizen worden onder de weg door geperst. Ook door het Schuttersveld wordt een nieuw riool gelegd. Daarvoor worden de rijbanen tijdelijk verlegd. Fietsers over het Stationsplein zullen tijdelijk moeten uitwijken naar de busbaan, want daar wordt onder het fietspad een riool vernieuwd. Donderdag 6 januari is weer de grote jaarlijkse kerstboomverbranding. De hele week kunnen nog bomen worden ingeleverd op twintig adressen in de stad. Je vindt de adressen op posters op diverse plaatsen in<le stad. Je kimt ook bellen voor de adressen. 071 - 25 20 91. De jaarwisseling in Leiden is volgens de politie 'net als vorige jaren rustig verlopen'. Het vuur werk eiste geen slachtoffers en er werden geen aanhoudingen verricht. Toch krioelt het in de rapporten van kleine inciden ten, tijdens en rond Oud en Nieuw, waaraan brandweer en politie handenvol werk hadden. Zelfs in de omgeving van de Mamixstraat was het, vergele ken met andere jaren, betrekke lijk rustig. In de hele stad wemelde het in de oudejaarsnacht van de containerbrandjes. Twee 'vreugdevuren', zoals woord voerder R. Blom ze aanduidt, sprongen eruit: in de Mamix straat en in de Stevenshof op de brug bij de J. van der Hoornka de. Een half uur voor het 1994 was, sneuvelden er drie ruiten in de bibliotheek aan de Prins Bemhardkade. Even later ging een ruit aan diggelen van een schoolgebouw aan het Lam- menschanspark. De politie heeft ze direct laten vervangen om te voorkomen dat er later vuurwerk in de gebouwen zou worden geggooid. Een 19-jarige man uit Leiden gooide zonder duidelijke aanlei ding een ruit in van een woning aan de Lage Rijndijk. Hij werd aangehouden, maar weer vrij gelaten nadat hij had beloofd de schade te vergoeden. In de nacht van zaterdag op zondag werd de ruit van de fo tozaak op de hoek Lammer markt/Nieuwe Beestenmarkt vernield. Er is niets gestolen. Op oudejaarsnacht kreeg een woonbootbewoner aan de Haagweg de schrik van zijn le ven toen er een kogeltje door de ruj^en van zijn slaapkamer werd geschoten. Het projectiel smoorde in de klerenkast. Een gericht schot of een losse flod der? De politie weet het niet. Rond dezelfde tijd raakte een elfjarig jongetje uit Leiden ge wond. Hij was zo vervuld van het vuurwerk, dat hij zonder op of om te kijken de middenberm van de Rijnsburgerweg afliep, het wegdek op. De 66-jarige au tomobilist reed tegen hem aan. De jongen liep een hersen- schuddigop. Enkele uren voor de jaarwis seling ging het dak van de fiet senstalling van het Holtlant Col lege aan de Turkooislaan in vlammen op. Het dak meet 400 vierkante meter. De brandweer bluste nog wel maar het gevaar te ging geheel verloren. De poli tie vermoedt brandstichting. Zoals wel vaker met Oud en Nieuw waren de jongeren in de Mamixstraat uit op een con frontatie met de politie. Die kwam er dan ook toen ze een in goede staat verkerende jeep hun vreugdevuur in sleepten. De herkomst van het voertuig is onbekend. De politie, die zich tot dan had beperkt tot toezicht, greep nu in. Samen met de brandweer haalde ze de jeep uit het vuur waarna ze met stenen werd bekogeld. Agenten, bewa pend met rieten schilden en wapenstok, dreven de vele tien tallen oproerkraaiers uiteen. Nadien bleef het onrustig in de omgeving van de Mamix straat. Enige volhouders rukten op naar het kruispunt met de Willem de Zwijgerlaan en beko gelden het autoverkeer met ste nen. Een 41-jarige Leiderdorper heeft aangifte gedaan van ver nieling van zijn auto. Volgens politiewoordvoerder Blom heeft het afzetten van het ge bied er mede toe bijgedragen dat tussen twee en drie uur de rust weerkeerde. Ook in de Stevenshof moest de politie paraat blijven. Daar werd midden op de brug een groot vreugdevuur ontstoken. De politie liet dat oogluikend toe, ook al omdat er in het be gin van de nacht weinig verkeer was. Na een uur gingen er weer autols rijden. Die konden niet anders dan door het vuur heen, de brug over. Daarbij werden de automobilisten met vuurwerk nog eens extra bedreigd. Ook hier werd niemand aangehou den. Net als voorgaande jaren was er in de aanloop naar de jaarwisseling veel vuurwerk- overlast. In totaal is er 500 kilo illegaal vuurwerk in beslag ge nomen. Tot de jaarwisseling zijn 150 aanhoudingen verricht wegens illegaal vuurwerk. Be trokkenen krijgen te maken met het Haltproject. den kon blijven. Maar dat was financieel niet haalbaar. In juli 1992 presenteerde de Socialisti sche Partij een plan om in De Voomit een multi-functioneel centrum te vestigen, met mimte voor buurtvcrgaderingen, ge zondheidsinstellingen, clubs, winkeltjes, kleine bedrijven en een peuterspeelzaal. Ook dat strandde. Dit jaar poogde de ge- nog zonder succes mu- r het gebouw te interes- Na de ledenvergadering van 'Zijl en Vliet' moet ook de ge meenteraad nog akkoord gaan met het voorstel. „Maar dat lijkt me geen probleem", zegt Van Rij. „Ik twijfel er niet aan dat dit door de raad komt." De gemeente Leiden is op zoek naar kandidaten voor de Pieter nel Rol-prijs. Deze prijs, die wordt uitgereikt op de Interna tionale Vrouwendag op 8 maart, is bestemd voor mensen of or ganisaties die op de bres sprin gen voor de emancipatie van de vrouw. Kandidaten voor de prijs r een reeks van ja ren een belangrijke rol hebben gespeeld op het gebied van de emancipatie of op dit terrein vernieuwend en duidelijk op de toekomst gericht werk doen. Ook mensen die zich inzetten voor de verbetering van de per spectieven van (allochtone) meisjes en vrouwen, kunnnen in aanmerking komen. Deze Leidse prijs is in princi pe bedoeld voor Leidse inwo ners, projecten of instellingen. Niet-Leidse projecten die. een duidelijke relatie hebben met de stad, kunnen ook als deelne mer aan de wedstrijd worden aangemeld. Voorstellen voor prijswin naars moeten, voorzien van een deugdelijke motivatie, op woensdag 9 februari 1994 schriftelijk bij de gemeente zijn ingediend. De Pieternel Rolprijs wordt op 8 maart door wethouder Hennie Koek uitgereikt. Aan de onder scheiding is een geldprijs van vijfduizend gulden verbonden. De Pietemei Rolprijs is een jaar geleden ingesteld. De eerste keer viel de eer te beurt aan Greet Heykoop, VIDO-vrouw (vrouwen in de overgang) van het eerste uur. leukerd een bommelding doet tijdens een feest voor kleurlin gen in de Groenoordhallen of de Stadsgehoorzaal. Goddank is* het ook deze keer weer bij een loos alarm gebleven." Hoewel De Jong flink de pest heeft in de gang van zaken tij dens het hindoestaanse feest denkt hij er niet over om derge lijke festijnen te schrappen. „Al zou ik het willen dan kan me discriminatie worden verweten. Als de hal leeg is en mensen wil len hem huren, dan heb ik dat maar te doen, ongeacht de huidskleur of de religie van de huurders." De schade valt volgens De Jong erg mee. „We hebben de zelfde avond nog alles in orde gemaakt. Een dag later, gisteren dus, was er een voetbaltoernooi en morgen is er veemarkt. We gaan gewoon door." Het Leidse plantenbiotechnologiebedrijf Mogen verwacht het boekjaar 1993 met een groter verlies af te sluiten dan in 1992. De belangrijkste reden voor dit tegenvallende resultaat is de octrooi procedure die Mogen met een Amerikaans octrooibureau moest uitvechten. Om haar positie op de Amerikaanse markt te behou den, moest Mogen hoge kosten maken. Kerst en oud en nieuw zijn nauw verbonden met geschenken. De een geeft wat weg, de ander krijgt iets kado. In een serie portretteren we een aantal gevers en ontvangers van geschenken. Vandaag: de heilige maagd Maria. Terwijl buiten de regen de vrolijk verlichte winkelruiten geselt, is het binnen in de Hartebrugkerk weliswaar een beetje koud maar heerlijk droog. Ja, het is goed schuilen in een kerk. En er is nog aardig gezelschap ook. In een nis staat ze te wachten: Maria, moeder van God. Op haar arm rust een kind. Misschien al honderd jaar heeft ze dat kind op haar arm en die arm wordt maar niet moe. Ze houdt haar hoofd iets gebogen, Maria, zodat ze haar zachte blik op de schedels van de mensen kan laten rusten. Maria. Vele vragen om immateriële geschenken bereiken haar. Elke dag weer. Vooral in de donkere dagen rondom Kerstmis willen we de weg naar de kerk nog wel eens terugvinden en dan is het spitsuur bij de Moeder Gods. 'Maria, geef ons een andere woning', 'Maria, zorg dat mijn moeder snel beter wordt'. 'Maria, help mij op mijn nieuwe onderkomen in Amsterdam, zorg dat ik de lange tocht volbreng zonder drugs of alcohol'. Maria dit en Maria dat. Maar worden die wensen nu eigenlijk wel eens verhoord? Krijgen de mensen de geestelijke steun, de gezondheid en de kracht waar ze om vragen? Pastoor Van Winden is daar niet somber over. „Kijk", zegt hij, „het is natuurlijk niet meteen boter bij de vis. Het is niet zo dat je iets aan Maria vraagt en het dan ook meteen krijgt. Maar ik heb laatst met een mevrouw gesproken die sterk de indruk had dat zij door Maria was geholpen. Die was daar echt van overtuigd. En waarom niet? Maria kan veel doen. Met de verering van haar vragen wij voorspraak bij God. Daarom wordt Maria terecht vereerd. Let wel: vereerd. Niet aanbeden. Alleen God wordt aanbeden." „Of de verering van Maria toeneemt? Ja, ik geloof dat daar wel iets in zit. Hier, achterin de kerk, bij Maria dus, zie ik vaak mensen die ik tijdens de mis nooit in de kerk zie. Zelfs protestanten steken af en toe een kaarsje op voor Maria." Nooit is het donker rondom Maria. Altijd branden er kaarsen voor haar. altijd staat zij in de bloemetjes. Kaarsen branden op, bloemen verwelken. Jammer. Hoewel, moet een geschenk altijd tastbaar blijven? Het gaat toch om de intentie die er achter zit? Vaak, als alle kandelaars bezet zijn, leggen mensen de kaarsen die zij willen offeren gewoon op de scnaal neer. Pastoor Van Winden steekt ze dan de volgende dag aan. „Nee", zegt hij, „ik heb het nog nooit meegemaakt dat er geen kaars voor Maria brandde. En dat zegt toch wel iets over haar betekenis voor de gelovigen. Ik hoop dan ook dat de mensen in het nieuwe Jaar nog vaak naar Maria toe zullen komen. En in het algemeen hoop ik dat ze hun geestelijke antenne op God zullen gaan richten." Het is stil in de Hartebrugkerk. Slechts heel af en toe dringt er een geluid van buiten door; een auto die claxonneert, de sirene van een politiewagen. Wees gegroet, leven, vol van gevaren... Wees gegroet, Maria... De kaarsvlammen bewegen niet. Strak staan ze, als kroontjespennen. Maar plotseling beginnen ze even te wankelen. Een jongeman korpt de kerk binnen. Eerst wist hij met een zakdoek de regen van zijn bril en dan gaat hij naar Maria. Hij staat voor de brandende kaarsen. Zijn lippen bewegen even. Dan. bliksemsnel, haalt hij een sigaret tevoorschijn. Hij steekt hem tussen zijn lippen en houdt hem daarmee in een van de kaarsvlammetjes. Ach, uit kleine dingen, zoals 'n vuurtje vragen aan een vrouw, zijn de mooiste liefdes ontstaan.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13