arsson heeft 't nog nooit zo koud gehad Noordwijk van de mat geveegd r Katwijk draait 'arm' Marken compleet dol Go Ahead Eagles verrast Willem II iKRV knap j langs TAW Van Zoghél is woedend Sport DEN HAAG ANP Go Ahead Eagles rukt op naar de sub-top van de eredivisie. De formatie van trainer Ten Cate leverde zaterdag een knappe pres tatie door Willem II te verslaan, 3-0. Rorije, speler van long Oranje, maakte alle doelpunten. Uit de laatste zes duels behaal den de Eagles elf punten. Spectaculair was NAC tegen Sparta. In een echt avondje NAC won de thuisclub met 4-3. na binnen een half uur al met 0-2 te hebben achter gestaan. Voor de Rotterdammers scoorde Bogar- de twee keer. Aan de andere kant viel vooral Lammers op met twee treffers. Zijn totaal dit seizoen kwam daarmee op twaalf. Het op andere terreinen in grote problemen verkerende MW beleefde ook sportief gezien een desastreus weekeinde. Aan de Dijk bij Volendam werd met 5-0 verloren. Bond maakte twee doelpunten voor Volendam, dat door de overwinning naar de vijftiende plaats klom. In Waalwijk deelden RKC en Heerenveen de punten, 1-1. Vrij dag al deden VW en Roda exact hetzelfde. Naast Twente - PSV werd ook Cambuur - Roda afgelast. Periodetitel AZ wordt vrijwel zeker kampioen van de tweede periode. De Alk- maarse formatie won de topper van de eerste divisie van ADO Den Haag, 3-0. AZ heeft de zes tot nu toe gespeelde duels in de strijd om de titel in de tweede periode gewonnen. Met nog twee wedstrijden te gaan volgen Den Bosch, Telstar, Dordrecht en NEC op vier punten. Waarschijnlijk gaat voor de ploeg van trainer Schrijvers niets meer mis. Buskermolen maakte twee doelpunten voor AZ. Zijn tweede was de 750e treffer dit seizoen in het betaald voetbal. Nummer drie kwam op naam van Van Dam. Ook in de algehele rangschikking gaat het goed met AZ. Dordrecht, koploper en winnaar van de eerste periode, verloor voor de tweede keer dit seizoen. In Doetinchem was De Graaf schap te sterk, 3-2. AZ staat nog drie punten achter. Dordrecht kwam in de Achterhoek wel twee keer op voor sprong. Topschutter Breetveld en Simon waren daarvoor verant woordelijk. Voor De Graafschap scoorden Looms, Redeker en Godee. Twee spelers kregen de rode kaart van scheidsrechter De Graaf. Simons van Dordrecht (67e minuut), Trentelman van De Graafschap (89). Opvallend was de ruime zege van Telstar in de thuiswedstrijd tegen een andere subtopper, Heracles. Het werd 5-0 door doel punten van Hoop (2). Oostrom (2) en Smak. Door twee keer Hoekman en twee keer Lok versloeg NEC Emmen met 4-1. Met dezelfde uitslag was Haarlem in Brabant te sterk voor Helmond Sport. Den Bosch werkt zich langzaam maar zeker uit de anonimi teit. In de vrijwel lege Vliert werd Veendam verslagen. 1-0 door een doelpunt van de redelijk produktieve Jansen. TOP. deze pe riode redelijk op dreef, werd in Oss verslagen door FC Zwolle. Buimer en Buisman zorgden voor de 2-0. RBC nam afstand van de laatste plaats door van Eindhoven te winnen. Van Oeveren maakte in de laatste minuut het winnende doelpunt, 3-2. l-llEIDEN RUUD PATTIAPON VOETBALMEDEWERKER Het was een mager program- ma dat de voetballiefhebbers in de vierde klasse B kregen 2° voorgeschoteld. Maar dat zal 'fn ze in Katwijk een zorg zijn. 0 Het enige duel in die afdeling d werd door KRV namelijk in c een keurige 3-1 zege omge- i- zet. Daarmee bleef het con- tact met de top van de rang lijst intact. Slachtoffer was TAW dat het thuisvoordeel !j niet wist uit te buiten. p e TAW - KRV 1-3 (0-1). 19. Herr- linger 0-1, 50. Kleijn 1-1, 58. Noote- boom 1-2, 95. Nooteboom 1-3. j' Scheidsrechter: Heemskerk. Toe schouwers: 200. Geel: Westerwaal 1 en Martens (beiden TAW), Kruger >a en Van Duyvenvoorde (beiden is KRV). Li 0 Gezien de kansenverhou- 2 ding werd KRV de terechte winnaar. De Katwijkers had- den zeker in de aanvangsfase het betere van het spel en e kwamen dan ook terecht op 1 voorsprong. Aangever was spits Daan Nooteboom die vi eindelijk weer eens op een positieve manier van zich 3 deed spreken. Hij nam bo- g vendien de andere twee Kat- wijkse treffers voor zijn reke- ning. De opleving van Noote boom staat model voor het a spel van KRV dat lange tijd n onder maat presteerde. Bij J1 TAW had Bart Westerwaal reden tot klagen. Zijn buite ling in het strafschopgebied had vreemd genoeg geen 1 strafschop tot gevolg. ilOETINCHEM GPD v, lico van Zoghei zal bij de NVB een officiële klacht indie- 1 en tegen grensrechter Bram ouisa. De trainer van Dordrecht'90 t indt dat Souisa zaterdagavond ji ij het duel tussen De Graaf- a chap en Dordrecht'90 (3-2) zijn i. oekje ferm te buiten is gegaan: Hij heeft alle fatsoensnormen vertreden.". n woord en gebaar hadden de rainer en de grensrechter het erschillende keren met elkaar an de stok, maar wat er werke- jk was voorgevallen wilde de jj 'oedende Van Zoghei nader- j, and niet kwijt. a Dat zet ik wel in die brief', al- [jj us de oefenmeester. Rocky Pitti namens Noordwijk in actie tegen Ajax. De linkerspits zou in de rust van dit met 3-0 verloren duel worden vervangen. foto henk bouwman 'MakkieAjax wordt een nachtmerrie NOORDWUK CHRIS HARTMAN VOETBALMEDEWERKER Noordwijk 0 gasten 3. Verdwaasd keken de spelers van Noordwijk na afloop van het duel met hekkesluiter Ajax naar het score bord. Noordwijk 0 gasten 3, het stond er echt. Wat een makkie had moeten worden, werd een nachtmerrie. Ajax, het lelijke eendje in IA, liep Noord wijk zaterdag aan alle kanten voorbij. Met 0-3 kwam de ploeg van trainer Schipper er zelfs nog genadig vanaf. Dat vond ook de oefenmeester uit Amsterdam. „We zijn van de mat geveegd. Afgetroefd op snelheid, be hendigheid en beweeglijkheid. Ajax won al le duels. Bij ons was het niets: geen inzet, geen instelling. We waren steeds te laat bij de bal. En zonder bal was er geen bewe ging-" Illustrerend voor de onmacht van Noord wijk was dat de ploeg in negentig minuten voetbal slechts een reele scoringskans cre ëerde. Tien minuten voor rust kopte Fred Bloem de bal op de bovenkant van de lat. Voor het overige was Noordwijk niet ge vaarlijk. Dat was uiteraard ook de verdien ste van Ajax, dat dit keer geen zwakke plek ken bezat. Voor het eerst in dit seizoen kon trainer De Groot beschikken over zijn vol tallige selectie. Noordwijk, dat vooraf droomde van aansluiting met de kopgroep, heeft het geweten. Raak Al na zeven minuten was het raak. Een dek- kingsfout in de Noordwijkse defensie ging vooraf aan de openingsgoal. Op links kreeg de balvaardige Omar Tahya een vrije door tocht, waarna Robin Fokke het karwei af maakte. Ajax voetbalde in de eerste helft frank en vrij. De bal werd veelal knap rondgespeeld zonder dat er een Nöordwij- ker tussen kon komen. Dat leidde tot een tweede scoringskans, die Lloyd de Meza verprutste. De centrumspits liet een slap kopballetje los, dat doelman Arjan van Heusden moeiteloos kon onderscheppen. Met de terugspeelballen van zijn verdedi gers had de Noordwijkse sluitpost heel wat meer te stellen. Tot twee keer toe trapte hij de bal tegen een Amsterdammer aan. Beide malen liep het met een sisser af. Door Geert Jan Bakker in te brengen voor Rocky Pitti en André de Ridder voor Rick van Dijk trachtte Schipper zijn ploeg in de tweede helft nieu we impulsen te geven. Helpen deed het niet. De thuisclub bleef onverminderd doormodderen. Omdat Ajax niet profiteer de, bleef het toch nog lang spannend. Tien minuten voor het einde sloegen de Amsterdammers eindelijk voor de tweede keer toe. Via een fraaie lob scoorde De Me za. Het werd nog erger voor Noordwijk toen dezelfde De Meza dit kunststukje drie mi nuten later herhaalde. Schipper: „Vorige week zijn we met een man of acht van de selectie naar FC Lisse - Rijnsburgse Boys geweest. 'Geen hoogstaande wedstrijd trai ner,' zeiden ze. Maar beide ploegen lever den daar wel strijd. Van de eerste tot de laatste minuut. Niemand uitgezonderd. En juist die strijdlust heb ik bij Noordwijk ge mist." Noordwijk - Ajax 0-3 (0-1) 7. Fokke 0 180. De Meza 0-2. 83. De Meza 0-3 Gele kaart: Verdonkschot (Noordwijk). Bogaard (Ajax). Scheidsrechter: Breu- gum. Toeschouwers: 700. Noordwijk: Van Heusden; Van Kins. Verdonkschot. Smit, Van Staveren; Van Dijk (De Ridder), Smits. Aboikoni: Gerlof, Bloem, Pitti (Bajcker). NDAG 22 NOVEMBER 1993 'Scandinavische temperaturen in de Kuip, een bevroren asmat en wat verdwaalde sneeuwvlokken. Een béétje ^dette uit Zweden, dachten 27.000 nieuwsgierigen giste- :n, zal zich onder die omstandigheden wel kunnen red en en misschien wel hartverwarmend de show stelen, [aar het tot op het bot verkleumde legioen kwam wat n<at betreft bedrogen uit. Henrik Larsson mocht slechts ;n stief kwartiertje opdraven tegen Vitesse (1-1) en de iternational met de blonde rasta-coupe had het in z'n ^ele leven nog nooit zo koud gehad als gisteren. ,,In het liidelijke deel van Zweden waar ik woonde, was het tij- •f ens het voetbalseizoen nooit acht graden onder nul. Bij leins was de competitie al voorbij, als de winter begon," J; ibberde hij later. 6 )TTERDAM MARCEL VAN DER KRAAN L- 'D-VERSLAGGEVER To irsson, gevolgd door een leger in Zweedse verslaggevers en jneraploegen. kreeg in de zes- en minuten dat hij in de spits ocht opdraven amper de tijd n te ontdooien. Laat staan dat T |et 21-jarige talent zich serieus 111 in presenteren als de lang ge- Dopte opvolger van Ove Kind- dl. Diep in hun hart hadden de laches Willem van Hanegem i Geert Meijer de international vrieskou en het geploeter op :n bevroren vlakte in de slotfa- willen besparen. Te meer lar er van Larsson, met de 1-1 het scorebord, plotseling :el veel werd verwacht. Feye- Dord knokte om het schoon- ddsfoutje van John de Wolf te irstellen. Het bleek vergeefse loeite. Meijer: „Het was leuker beter voor Larsson geweest, we met met 2-0 of 3-0 voor Bidden gestaan." griepaanval etzelfde gold in wezen voor :yenoords andere buitenlan- ;r die voor het eerst weer op bank zat. Joszef Kiprich loste, jit de onvoorstelbare vreugde in het Rotterdamse publiek, een uur John van Loen af het front. Van Loen onder- >nd de naweeën van een Jj iepaanval en vroeg na een uur :lf om aflossing. De man, die v eyenoord in de eerste helft via :n strafschop aan de leiding hielp, lag afgelopen week drie dagen lang met 40 graden koorts op bed. Van Hanegem en Meijer za gen de bui al hangen. „Joszef had maanden niet gespeeld. Het verwachtingspatroon bij het publiek was veel te hoog. De mensen moeten niet denken dat hij opeens de kar kan trek ken," bromde Meijer, die de Hongaar overigens zeer ver dienstelijk zag invallen. „Als het aan ons ligt moet Joszef pas na de winterpauze weer vlam men." De leiding van de landskam pioen heeft wel eens minder ge duld gehad met z'n werkne mers. De weelde van vier spit sen - tegen Vitesse voor het eerst stuk voor stuk fit, hersteld en beschikbaar - biedt de Rot terdammers, die ook al geen Europa Cup-verplichtingen meer kennen, de ruimte om wat voorzichtiger met de duur be taalde vedetten om te springen. Meijer weer: „Maar het moet ook geen duiventil worden bij ons. Je denkt toch niet dat we gaan zeggen: nu mag jij eens tien minuten spelen en volgen de keer die ander weer een kwartiertje. Zo werkt het ge woon niet." Favoriet Hoe het dan wel werkt? Dat weet eigenlijk niemand. John van Loen vindt dat hij zich in de voorbije maanden voldoende heeft bewezen en wenst niet te rug te keren naar de bank. Jos zef Kiprich is de favoriet van het legioen en denkt met zijn slim heid meer creativiteit en voetbal in het spel van Feyenoord te kunnen brengen. Henrik Lars son gaat ervan uit dat hij niet voor de bank is gekocht. Mike Obiku tenslotte, die gisteren met een verongelijkt gezicht op de tribune moest plaatsnemen, gelooft ondanks alles dat hij nog steeds de allerbeste van het spul In de praktijk is er natuurlijk slechts plaats voor één, hooguit twee man. In thuiswedstrijden kan de Stadionclub het zich nog veroorloven met vier aanvallers te opereren, maar zondag tegen PSV in Eindhoven bijvoorbeeld hoeft men daar niet eens over te filosoferen. Dat betekent dus dat er toch koppen moeten gaan rollen. Of, zoals Joszef Kiprich met een knipoog en een gemeen lachje na afloop opmerkte: „Het moet straks gewoon een beetje oorlog worden op de training, hè? Want vier spitsen, dat is een beetje te veel van het goede. Dat snap ik ook nog wel..." Van Loen: „Ik kan me niet voorstellen dat de trainers mij er nu naast zullen zetten. Ik heb zeven doelpunten gemaakt en heb me na de moeilijke periode van vorig seizoen goed ontwik keld in de Kuip. Ik scoor en heb het vertrouwen van de spelers." Dat Henrik Larsson een kans zou krijgen, vond Van Loen be grijpelijk. Al is hij niet bang voor de concurrentieslag met de Zweed. „Larsson is een heel an der type spits. Hij is bovendien ook op andere plaatsen inzet baar. Ik zie trouwens niet in waarom ik straks niet gewoon met Joszef samen in de spits kan spelen. Dat hebben Van Hanegem en Meijer in de voor bereiding op dit seizoen veel vuldig uitgeprobeerd en dat ging prima." Larsson weer: „Ik heb geen praatjes en zal niets eisen. Ik ben blij dat ik voorlopig bij de zestien zit. Ik moet eerst mijn medespelers goed leren kennen. Ik moet weten hoe jongens als Regerend landskampioen is er weer helemaal De ploegen die zich in de eerste klasse A ook met de strijd om de eerste plaats wensen bezig te houden, mogen zich gerust zor gen gaan maken. Katwijk is er weer helemaal. De regerend amateurkampioen van Neder land demonstreerde zaterdag op het schiereiland Marken de teruggekeerde grote vorm. Het werd uiteindelijk 3-1 voor de Katwijkers. En alles bij, van en voor Marken was uiterst tevre den met die cijfers. De ploeg van trainer Peter de Waal, dit seizoen bepaald geen kleintje in IA, was op eigen veld immers aan een veel grotere afstraffing ontsnapt. De start van het seizoen was nog magertjes. Katwijk kampte met blessures. Daarbij wist de ploeg ook nog niet zo goed hoe nu precies om te gaan met de erfenis (het landskampioen schap) van het seizoen er voor. Een nederlaag tegen Rijnsburg se Boys en gelijke spelen tegen Kozakken Boys en ARC maak ten duidelijk dat het 'oude' Kat wijk er nog niet was, hoewel niet alle verliespunten even te recht tot stand kwamen. Toen echter geraakte de ploeg lang zaam maar zeker weer echt op de rails. Excelsior Maassluis werd bij vlagen overklast en ver slagen, Huizen werd volledig overspeeld en geklopt en ook in de derby met Quick Boys mocht Katwijk zich de verdiende win naar noemen. Die drie overwin ningen op rij brachten Katwijk vorige week, onverwacht, zelfs nog de eerste periodetitel. Genieten Een eerste prijs waar Katwijk niet lang bij stil wilde staan, zo bleek zaterdag op Marken. Trai ner Kees Guyt stelde later dat hij opnieuw had genoten van zijn ploeg en de oefenmeester was op het schiereiland niet de enige geweest. De oranje-ma chine liep weer geolied, de meest schitterende combinaties werden op de redelijk bespeel bare mat gelegd. Kortom, het was weer genieten voor de voet balliefhebber, die overigens met de ploeg Marken ook best uit de voeten kan. De subtopper her bergt niet alleen veel voetbal lend vemuft in zich, maar wenst zich eveneens op te houden op de helft van de tegenstander. Daartoe wordt vanaf de eerste minuut per definitie achterin een-op-een gespeeld. Een spelletje dat Marken ook Henrik Larsson maakte gisteren zijn debuut voor Feyenoord. De Zweed speelde tien minuten mee. foto anp Blinker en Taument denken en handelen in bepaalde situaties. Mijn grote doel is wel zo snel mogelijk een basisplaats te ver dienen. Ik zit bij een topclub en begrijp dat de concurrentie daar groot is. Maar ik ben niet voor niks aangetrokken. Feyenoord: De Goey; Van Gobbel. De Wolf. Fraser en Heus; Scholten, Bosz en Witschge; Taument. Van Loen (63. Kiprich) en Blinker (76. Larsson). Vitesse: Van der Gouw; Larossi, Co- cu. Van de Looi en Vermeulen; Laamers, Latuheru en LoefTen; Iroha (74. Korsten), Gillhaus en Helder (90. Pothuizen). tegen Katwijk probeerde te spe len. Een dapper plan dat echter nauwelijks uitvoerbaar bleek, omdat Katwijk al jaren hetzelfde spelletje speelt, alleen een stuk beter. Waar bij Marken nog wel eens wat spelers niet thuis ga ven in periodes van balverlies, staat Katwijk juist op dat soort momenten op scherp. Dus bepaalde Katwijk na drukkelijk het spel op Marken en waren Kees Krayenoord en grieperige Hans Zwaan al een keer voor invaller-doelman Rob de Loor verschenen, toen de 0 =1 in de elfde minuut wel een feit werd. Voorbereidend werk van Pim Langeveld en Zwaan bracht de bal bij Marco de Rid der, die scoorde. Een treffer met een luchtje overigens, omdat bewaker Henk Zeeman op dat moment net door toedoen van De Ridder tegen de grond was gegaan. Scheidsrechter Kohier had met de situatie evenwel geen moeite, zoals hij Katwijk even later opnieuw ter wille was bij een overtreding van Pim Langeveld tegen Arnold Teer huis. De Katwijkse spelmaker kwam met een gele kaart goed weg. Het was overigens wel direct zo n beetje de laatste voor Kat wijk prettige beslissing die war rige Kohier nam. In de resteren de speeltijd leek hij nog slechts oog te hebben voor Katwijkse overtredingen. Hij bestrafte te rugspeelballen die helemaal geen terugspeelballen waren en verzuimde de complete, dolge draaide Marken-verdediging wegens herhaaldelijk ruw spel op de bon te slingeren. Zo werd De Ridder kort voor tijd door Erik Teerhuis praktisch de grond ingeboord - de linker spits viel met een knieblssure uit. Als klap op de vuurpijl keur de de leidsman in blessuretijd ook nog eens een glaszuiver doelpunt van Hans Zwaan af, omdat de bal niet achter de lijn zou zijn geweest. Volwassen Het tekent de volwassen instel ling dat Katwijk zich daar in het veld niet overdreven druk om maakte. De ploeg bleef de wed strijd, op een wat mindere pe riode vlak voor rust na, beheer sen en nam uiteindelijk ook af stand. Kees Krayenoord slaagde tweemaal, waar half Katwijk in de afwerking van de vele gecre ëerde kansen faalde. Het een half uur lang compleet wegge speelde Marken kreeg vervol gens van Katwijk de tijd om weer wat op adem te komen. Invaller Wim Kras bedankte de oranjezwarten daar vriendelijk voor door Teun van Duyvenbo- de te passeren. Een schoon heidsfoutje waar Guyt na afloop niet al te veel woorden aan wil de spenderen. Terecht ook, want zijn ploeg, met een uit blinkende Kenneth Braaf, had op Marken de grote vorm weer getoond. De concurrentie is gewaar schuwd. Marken - Katwijk 1-3 (0-1). II. De Ridder 0-1, 47. Krayenoord 0-2. 72. Krayenoord 0-3, 76. Kras 1-3. Scheids rechter: Kohier. Toeschouwers: 1000. Geel: I-aneeveld (Katwijk). Katwijk: Van Duwenbode, Van Zeist. Langemaat, Van der Plas. Van der Ma- rel, Braaf. Pouw. Krayenoord. lange veld. Zwaan, de Ridder. Kees Krayenoord was tegen Marken goed voor twee treffers van Kat wijk. archieffoto henk bouwman

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15