Leidsch Dagblad Leids centrum asielzoekers Fraude bij een op de vier bedrijven PvdA Leiderdorp scheurt door Buitenhof-affaire Marlboro-man verborgen achter Pepsirreclame 19; BEL: 071-128030 Fietsenprobleem bij station wordt aangepakt Milieu-activisten beschadigen 90 auto's Opnieuw klein winstje in derde kwartaal Philips Vuur stoort zich niet aan rijkdom Porto bang voor De Wolf FIORELLA Auto rijdt in op joggers GOED NIEUWS DONDERDAG 4 NOVEMBER 1993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40304 LOSSE NUMMERS 1,60 leiderdorp» roy klopper Er dreigt een scheuring in de Leiderdorpse PvdA-fractie. Raadslid M. Holierhoek over weegt de gemeenteraad te verlaten vanwege de rol van haar fractiegenoten V. Mol- kenboer en J. Hermans in de discussie over de Buitenhof- grondverkopen. De Leider- dorpse afdeling van de PvdA heeft voor volgende week woensdag een buitengewone ledenvergadering uitgeschre ven om de kwestie te bespre- Holierhoek meent dat haar fractiegenoten tijdens de raadsvergadering van vorige week vrijdag „een onver klaarbare ommezwaai maak ten" door een verkapte motie van wantrouwen tegen de overgebleven wethouders C. Kerner (CDA) en C. Huigen (WD) weg te stemmen. Eer der die week had de PvdA nog het vertrek geëist van het vol tallige college. De getergde Holierhoek, die wel voor de door Groen- Links ingediende motie stem de, wilde na de bewogen raadsvergadering van vrijdag eigenlijk meteen uit de fractie stappen. Ze veranderde van gedachten nadat ze veel posi tieve reacties ontving van haar achterban. „Mensen vinden dat ik ten minste zui ver ben gebleven. Dat heeft me gesterkt." Holierhoek droeg de kwes tie aan bij het lokale partijbe stuur. Dat heeft een extra le denvergadering uitgeschre ven. Volgens het PvdA-raads lid moeten op deze vergade ring duidelijke keuzes wor den gemaakt. „Als de leden mij steunen, moeten Molken- boer en Hermans met een spijtbetuiging komen. Indien ik ongelijk krijg, stap ik waar schijnlijk op als raadslid." den haag cpd Een op de vier Nederlandse be drijven met meer dan 20 werk nemers heeft de afgelopen drie jaar te maken gehad met fraude of verduistering. De afgelopen drie jaar zijn in totaal ongeveer 25.000 fraudegevallen ontdekt met een totaal schadebedrag van ongeveer 266 miljoen gul den, in meer dan de helft van de gevallen gepleegd door perso neel. Dit blijkt uit een onderzoek van KPMG (accountants, belas ting- en organisatieadviseurs) onder ruim 300 Nederlandse ondernemingen. Bedrijven die met fraude te maken hebben gehad stuitten de afgelopen drie jaar op gemiddeld drie gevallen binnen hun onderneming. De horeca spant de kroon: gemid deld vier keer. De afdeling KPMG die zich bezighoudt met onderzoek bij bedrijven en instellingen naar nen bereiken, omdat er inmid dels een gewenning is ontstaan. ,,De sigarettenreclame zal in april 1994 terugkeren", vertel R. Vink van Interbest BV uit Best, het bedrijf dat de zuil in opdracht van de gemeente Lei den exploiteert. ,,Het bedekken van de advertentie door een an dere reclame heeft niets te ma ken met de protesten tegen het roken, al is het natuurlijk niet onmogelijk dat er een algeheel •verbod komt op sigarettenrecla me. Dan hebben wij in ieder ge val een alternatief voorhanden." Het spannen van het Pepsi- reclamedoek, dat een opper vlakte heeft van 112 vierkante meter is overigens geen een voudig karwei. Een speciale techniek moet voorkomen dat de wind het materiaal weg blaast. De Marlboro-cowboy op de re clamezuil van de Leidse Ples- manlaan wordt sinds gisteren geheel aan het zicht onttrokken door een reclame voor Pepsi Cola. De rokende cowboy do mineerde zeven jaar lang de Plesmanlaan. Het reusachtige reclamedoek wekte de ergernis op van longartsen, die in het verleden actie hebben gevoerd om de sigarettenreclame verwij derd te krijgen. Dat leverde echter geen resul taat op. Marlboro-fabrikant Phi lip Morris kon de reclame hand haven en is ook nu nog niet overstag gegaan. Door de recla me voor Marlboro om het half jaar af te wisselen met andere advertenties verwacht Philip Morris een beter effect te kun- Philips maakt een stabiel jaar door. Voor het derde achtereen volgende kwartaal is er een klein winstje geboekt, zo maak te het bedrijf vanochtend be kend. De Eindhovense elektro- nica-gigant verdiende in de doorgaans slappe maanden juli, augustus en september 133 mil joen gulden. Vorig jaar meldde het bedrijf over het derde kwar taal nog 154 miljoen gulden ver lies. De omzet in de eerste ne- STORING De voorpagina van deze krant zag er in een deel van de oplage gisteren anders uit dan gebruikelijk. Door een technisch mankement was de voorpagina in een geheel an der, moeilijker leesbaar letter type gedrukt. Onze excuses daarvoor. Directie en hoofdredactie Leidsch Dagblad 't Is moeilijk om bescheiden te blijven... HEEMSKERK DE JAGER IS NU CENTER EN DAT WORD JE NIET ZOMAAR! Advisering, levering en begeleiding met nog meer kennis vin zaken. Heemskerk De Jager x 01719 -'48547 Calvijn-konijn 2 De 'zuivering' van de CDA-fractie is geen kwestie van jacht op het Calvijn-konijn. AH-overval 3 De behandeling van de rechtszaak tegen een van de verdachten van de AH-overval in Oosterbeek is opnieuw aangehouden. Bloedschandaal 7 De Duitse regering raadt iedereen die sinds 1982 bloed heeft ontvangen aan een AIDS- test te ondergaan. Kees van Kooten 'Krasse knar' Kees van Kooten zorgde weer voor een van de best verkopende boeken van Nederland. Rugbyteam *5 C Hët Nederlands 2 J rugbyteam, met DIOK-spelers, heeft zich geplaatst voor de finale van de WK-kwalificatie. Nog geen abonnee? ABONNEE ■-SERVICE WVC huurt voormalige MEAO aan Flevoweg In de voormalige MEAO aan de Flevoweg worden binnen twee weken tussen de 200 en 250 asielzoekers tijdelijk ge huisvest. B en W van Leiden hebben daarmee ingestemd. Omwonenden hebben daarover gisteren een brief van de gemeente gekregen, bedrijven werden door een ambte naar van de ontwikkeling op de hoogte gesteld. leiden aad rietveld B en W gingen na twee gesprek ken met ambtenaren van het ministerie akkoord met het ver zoek van WVC, in het schoolge bouw achter de brandweerka zerne tijdelijk een opvangcen trum onder te brengen. ,,Dat mag je ook van Leiden ver wachten", vindt wethouder j. Laurier (GroenLinks/sociale zaken). ,,Als stad van vluchtelin gen hebben wij een naam hoog te houden." Naar verwachting zullen de eerste asielzoekers over minder dan twee weken hun intrek ne men in het voormalig schoolge bouw. Leiden draagt daarmee bij aan de oplossing van het probleem van minister d'Anco- na van WVC, die niet meer weet waar zij de vluchtelingen moet onderbrengen. Hoe omwonen den zullen reageren weet Lau rier nog niet, maar in de bedrij ven die in de buurt van het ge bouw gevestigd zijn, is het in elk geval rustig opgenomen", zegt de wethouder. ,,Er waren geen negatieve reacties. Een groot aantal buurtbewo ners reageerde vanochtend ech ter boos en teleurgesteld op de plannen. In de meeste reacties klonk door dat Nederland vol is en geen plaats meer heeft voor e asielzoekers. Slechts een enkeling toonde begrip. De MEAO aan de Flevoweg. die al geruime tijd leeg stond en deze zomer nog gekraakt werd, zal ten minste tot 1 mei 1994 in gebruik zijn als opvangcentrum. Die termijn kan eventueel wor den verlengd tot 1 januari 1995. Het enige dat nog moet gebeu ren, is dat de brandweer het pand goedkeurt voor huisves ting. Daarna is de inrichting een kwestie van dagen. Het centrum aan de Flevoweg zal voor de asielzoekers een doorgangshuis zijn. Zij zullen er s twee dagen verblijven, fraude, corruptie en faillisse menten en beoordeling van schadeclaims, ontdekte dat 54 procent van de fraudegevallen wordt gepleegd door het perso neel. De leiding van het bedrijf deed ook flink mee: 22 procent. Veel bedrijven (41 procent) ont slaan werknemers op staande voet na het ontdekken van frau de. Andere maatregelen zijn het intern bekendmaken (39 pro cent) of aangifte bij de politie (33 procent). Een kwart doet niets. De meeste bedrijven (65 pro cent) blijken fraude bij interne controle zelf te ontdekken. Het wangedrag heeft meestal be trekking op diefstal van goede ren. manipuleren met debiteu ren, verduistering van kasgeld en fraude met offertes of gehei me prijsafspraken. Slecht één op de zes bedrijven is verzekerd tegen de financiële gevolgen van fraude. leiden De gemeente Leiden gaat het pro- gooien. Ook werknemers van sociale werk- bleem van de bij'het NS-station rondslingeren- plaatsen mogen meedoen, om een permanen- de fietsen aanpakken. Nog dit jaar komt er een te bewaking te kunnen garanderen. Als het uit grote schoonmaak. Daarna krijgen parkeerbe- de hand loopt, halen beheerders de politie er- heerders de taak om fietsers aan te spreken als bij. „Want zoals het nu is, kan het niet langer, ze hun rijwielen op verkeerde plekken neer- Het is een ongelofelijke puinhoop met loslig gende fietsen en vuil dat zich daarachter op hoopt", zegt wethouder J. Walenkamp (CDA- /economische zaken). De gemeente krijgt re gelmatig klachten binnen en de NZH vroeg Walenkamp dringend om maatregelen. FOTO LOEK ZUYDERDUIN gen maanden van dit jaar was 41,3 miljard gulden, vergelijk baar met dezelfde periode vorig "jaar. Aan het eerste kwartaal van dit jaar hield Philips 103 miljoen over, aan het tweede 117 miljoen, waardoor het Eindhovense concern na negen maanden 353 miljoen gulden winst kan bijschrijven. Het bedrijf meldt een sterk verbeterde kaspositie. Was eind 1992 van elke honderd gulden die er omging 58,42 gulden ge leend, nu is dat 48,52 gulden. voorschoten/leiden Actievoerders hebben vannacht alle banden lek gestoken van de 69 auto's die bij Garage Kam steeg aan de Leidseweg in Voor schoten stonden geparkeerd. Bovendien is een flink aantal sloten dichtgekit. Ook van naar schatting 20 particuliere auto's aan de Langebrug in Leiden werden de banden doorgeprikt. washington hans de bruun correspondent Het vier miljoen dollar kostende huis van de acteur Sean Penn, de ex van Madonna, ging giste ren in vlammen op, evenals de strandwoning van actrice Ali McGraw. Het vuur raasde door de tuinen van Richard Gere, Charles Bronson, George C. S- cott, Mel Gibson en Dick van Dyke, maar liet hun villa's in tact. Mark Hamill, 'Luke Sky- walker' uit de Starwars-sage, hield eigenhandig zijn huis nat. Bruce Willis, die met zijn hoogzwangere echtgenote De mi Moore aan het strand van Malibu woont, zag zijn huis in gesloten door de vlammen, maar het .bleef wonderwel ge spaard. De vlammen joegen naar het strand, waar zelfs de palmbomen in brand vlogen. De wegen naar Malibu zaten gisteren verstopt van de Por sches, Corvettes en Rolls Royces van de vluchtende chique. Van de woonpaleizen van heel wat rijken en beroemdheden uit Hollywood zijn nog slechts De verantwoordelijkheid voor de actie is opgeëist door een or ganisatie die zich het Earth Li beration Front (ELF) noemt. De actievoerders de politie ver onderstelt dat er meer mensen bij betrokken zijn lieten een verklaring achter onder een van de auto's. Daarin staat dat ELF tussen 30 oktober en 5 novem ber in heel West-Europa op ra dicale wijze 'milieuvemietigen- de objecten, personen, instan ties en bedrijven gaat aanpak ken'. De politie heeft nog niet eer der van dit actiecomité ge hoord. Een woordvoerder van de Centrale Recherche Informa tiedienst kent de actiegroep uit Groot-Brittannië. Ze zou daar „actief en radicaal" zijn. Uit an dere delen van het land waren vanochtend nog geen meldin- zwartgeblakerde staketsels over. Vuur trekt zich mets aan van roem of rijkdom. De vlammen zee nivelleert. De 'smog' die altijd boven Los Angeles hangt is verdrongen door dikke, zware rookwolken die tot tientallen kilometers ver in de omtrek te zien zijn. Over vele kilometers staan de Santa Monica Hills en de kloven daar- i brand. Als de brand- i vuur geblust hebben, laait het elders weer op. De brandweer raamt de scha de nu al enkele honderden mil joenen dollars. Honderdveertig vierkante kilometers van de Santa Monica-bergen stonden gisteren in brand, 7.000 mensen zijn geëvacueerd. 200 huizen gingen verloren. Vorige week zijn al 700 vierkante kilometer land ten noorden en oosten van Los Angeles geblakerd, 800 hui zen verbrandt en 10.000 men sen geëvacueerd. Er zijn meer dan 100 gewonden, maar nog geen dodelijke slachtoffers. Pre sident Clinton riep de omgeving van Los Angeles gisteravond of ficieel uit tot rampgebied. maar niet langer dan twee we ken. Leiden verklaarde zich al tijdens het eerste gesprek met WVC in principe bereid tot op vang van asielzoekers. Laurier: „Het enige dat wij gezegd heb ben is, dat we geen gesloten in richting willen. De bewoners van het centrum kunnen vrij in en uit lopen. De enige voor waarde is dat zij zich één keer per 24 uur melden." gen binnen gekomen van ver nielingen. De schade aan de auto's bij Kamsteeg wordt geraamd op 75.000 tot 100.000 gulden. De directie van Kamsteeg weigerde commentaar te geven op de ac tie. „Publiciteit is koren op de molen. Dat is precies wat ze wil len." HET WOORD IS AAN Minna Antrim Een huiselijk gezicht en géén lijn hebben heeft vele vrouwen in de hemel gebracht. VANDAAG Binnenland3,5 Buitenland7 Cultuur19,20.21,22 Economie/Beurs6 Familieberichten4 Feiten en meningen2 Info23 Religie - Sport VANDAAG OOK WEG EN WIEL PAGINA 9 HET WEER Paniek gisteravond in de gele deren van FC Porto, na afloop van het Europa Cupduel tegen Feyenoord. De Portugezen, die zich middels een 0-0 gelijkspel plaatsten voor de Champions League, keken met angst en be ven naar de spelerstunnel. Daar wachtte John de Wolf de Por tugese vechtersbazen op. Bo vendien daalden vanaf de tribu ne allerlei projectielen op de Porto-spelers. Het gros van de spelers durf de aanvankelijk het speelveld niet te verlaten. Fernando Couto, de langharige verdediger die 90 minuten in de clinch lag met John van Loen. deed het in zijn broek. „De Wolf is een vre selijke man", foeterde hij later. ..In het veld riep hij al dat hij me na de wedstrijd zou op wachten. Ik dacht echt dat-ie me in elkaar zou slaan." De Wolf: „Belachelijk. Ik gaf een radio-interview in de spe lerstunnel. Toen ik klaar was en zag dat de spelers van FC Porto buiten werden bekogeld met fruit, ging ik een kijkje nemen bij die gasten. Ik heb geen vin ger uitgestoken." Om de kleedkamer te berei ken riepen de spelers de hulp in van de sterke arm. „Ze durfden niet naar binnen en vroegen om politiebescherming. Ik zal wel even m'n pet halen", deed Feyenoord-trainer Willem van Hanegem het incident met een kwinkslag af. „Zoals de waard is, vertrouwt hij z'n gasten", voeg de hij er stoicijns aan toe. Nederlandse Staat martelde gedetineerde De Nederlandse Staat heeft zich schuldig gemaakt aan marteling van een 20-jarige gedetineerde. Dat stelt de beroepscommissie van de Centrale Raad voor de Strafrechttoepassing. Advocaat mr. Boone maakte de uitspraak van de commissie gisteren be kend bij de rechtbank in Assen. De gedetineerde stond daar terecht wegens een gewelddadi ge uitbraak op 6 januari uit de penitentiaire inrichting De Grit- tenborgh in Hoogeveen. De man werd na zijn uitbraak vastgehouden op isoleerafdelin gen. Hij werd in april in het huis van bewaring in Maastricht 48 uur achtereen aan handen en voeten vastgebonden op een bed. Pas toen zijn handen bijna blauw aanliepen, werd hij los gemaakt. Volgens de beroepscommis sie vertoonden de gebeurtenis sen het karakter van marteling. Zo ver is de commissie nog nooit gegaan in haar uitspra ken. maakt ruimte voor de nieuwe kollekties en start nu met de uitverkoop op de kinderkollekties met 30% KORTING OILILY CAKE-WALK OILILY-JEANS FIORELLA Burgsteeg 4-5 Leiden 071-134314 Perioden met zon Vannacht weinig bewolking en kans op enkele mistbanken Over dag perioden met zon en droog Minimumtemperatuur ongeveer 4, middagtemperatuur omstreeks 13 graden Matige zuidoostenwind, kracht 3 a 4 Een onbekende automobilist is gisteravond twee keer ingere den op drie joggers. Door op het laatste moment in de berm te springen, voorkwamen de spor ters dat ze werden aangereden. Het trio. een 44-jarige Hille- gommer, zijn 43-jarige echtge note en een 41-jarige vriendin, liep om zeven uur 's avonds langs de zijkant van de Nieuwe Weg in Hillegom. Ze werden van achteren ingehaald door een automobilist. Die claxon neerde verschillende keren om de joggers van de smalle rijbaan te verjagen. De 44-jarige Hille- gommer stoorde zich aan het getoeter en maakte een beledi gend gebaar naar de met grote snelheid passerende auto. Die keerde en reed met groot licht en hoge snelheid op de drie jog gers in. Dat gebeeurde nog eens met gedoofde lichten. Daarna verdween de auto uit zicht. I ekisch Daghl.ul NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ia, dat is goed nieuws Dus neem ik nu een abonnement. i. controle bezorging) Per kwartaal 8 vla acceptgiro 82,85) automatisch 82,85) Nr. bank/giro: Handtekening:. Of bel 071-128030 712141 400053'

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1