'Winter in Ami De belangrijkste wintersportplaatsen VRIJPA Alles is anders in de poedersn Winter Park (2744 meter) Modern, pas gebouwd resort op anderhalf uur rijden van Denver. Het skigebied heeft een hoogteverschil van ruim negenhonderd meter en is in de Verenigde Staten bekend om z'n uitzonderlijk goede fa ciliteiten voor gehandicapte wintersporters. De meeste pis tes (meer dan vijftig procent) zijn middelmatig moeilijk. In de weekeinden druk door dagjes mensen uit Denver. Zeer ge schikt voor beginners; geen uit bundige après-ski. Copper Mountain 2960 meter) Splinternieuw resort op twee uur rijden van Denver. Het ski gebied heeft een grootste hoogteverschil van 840 meter en werd vorig jaar door het Amerikaanse Skimagazine uit geroepen tot het 'familievrien- delijkste skigebied van de Vere nigde Staten'. Het resort is op gedeeld in drie sectoren: mak kelijk (rechts), gemiddeld (mid den) en moeilijk (links). Après- ski speelt zich vooral af in Ko- komo's, maar daar 'dampt' het dan ook tot laat in de avond. Skipas is tevens geldig voor het dichtbij gelegen Breckenridge en Keystone waarmee het sa menwerkingsverband Ski the Summit is opgezet. Gratis bus pendel (Summit Stage) tussen die plaatsjes. Breckenridge (2927 meter) Oud, Victoriaans aandoend mijnstadje op twee uur rijden van Denver. Hoogteverschil ski gebied: ruim 1000 meter. Prachtig resort voor gevorder den. De helft van alle afdalin gen is pittig tot moeilijk. Maar ook beginners kunnen er te recht (Peak Number Nine). Après-ski is hier zeer uitbundig. Aanbevolen: Gold Pan, Josha's en Shomus O. Zie voor Ski the Summitfaciliteiten ook onder Copper Mountain. Keystone (2835 meter) Nieuw gebied op twee uur rij den van Denver. Vooral ge schikt voor beginners. Meer dan de helft van de afdalingen is makkelijk. Grootste hoogte verschil: 817 meter. Vooral een resort voor gezinnen die een van de negenhonderd zeer luxueuze appartementen (in Amerika condomoniums ge noemd) hebben gehuurd. Après-ski stelt weinig voor, maar op de verlichte pistes kan tot 22 uur worden geskied. Zie voor Ski the Summitfaciliteiten ook onder Copper Mountain. Vail/Beaver Creek (2500 meter) Ligt op iets meer dan twee uur rijden van Denver. Grootste (en volgens het Amerikaanse Ski magazine ook beste) aaneen gesloten skigebied van de Ver enigde Staten, waarvan de moeilijkheidsgraad precies in drieën is verdeeld: 1/3 makke lijk, 1/3 gemiddeld, 1/3 moeilijk. Het hoogteverschil bedraagt bijna 1000 meter. Niet ver van Vail (10 minuten met de bus) ligt Beaver Creek (zelfde ski pas), het mooiste skigebied van alle door Nederlandse reisorga nisaties aangeboden resorts. Après-ski in Vail is een groot feest. Drukbezochte gelegen heden zijn Red Lion, The Club en Los Amigos. AspenISnowmass (2422 meter) Aspen, op ruim vier uur rijden van Denver, is zonder enige concurrentie het beroemdste skioord van Amerika. Het voor malige mijnwerkersplaatsje heeft vier niet ver van elkaar gelegen skibergen: Aspen Mountain, Aspen Highlands, Buttermilk en Snowmass. As pen Mountain Ajax in de volksmond) staat bekend als moeilijk, Aspen Highlands en Snowmass als 'voor elk wat wils' en Buttermilk als makke lijk. Grootste hoogteverschil (in Highlands): 1159 meter. Voor Snowmass, Aspen Mountain en Buttermilk volstaat een enkele skipas. Met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid komt daar deze winter High lands bij. Après-ski in Aspen is onvergelijkbaar; het aantal uit spanningen is er even ongeli miteerd als het aantal sterren. Beroemde gasten zijn Burt Reynolds, Tina Turner, MC Hammer en Michael Douglas, terwijl Jack Nicholson er, net als John Denver, een eigen huis heeft, ledereen wil na afloop van het skiën worden gezien in Shlomo's, aan de voet van As pen Mountain. Aspen is beroemd om Aspen Mountain en de sterren die er skiën: Jack Nicholson, John Denver, Tina Turner, MC Hammer en Don Johnsor Rechtstreeks van Amsterdam naar Denver Vanaf 4 december verzorgt Martinair een rechtstreekse charterdienst tussen Amster dam en Denver, de hoofdstad van Colorado. De vlucht duurt iets meer dan tien uur. Bijna al le grote Nederlandse reisorga nisaties hebben Amerikaanse skivakanties in hun programma opgenomen. Negendaagse rei zen zijn er in het laagseizoen vanaf 1080gulden (Mobiplan). In het normale seizoen moet op ongeveer 1500 worden ge rekend (reis en logies). Skima teriaal vliegt gratis mee. Infor matie bij het ANVR-reisbureau. Alles is anders. De sneeuw, de pistes, dè service... 'First Row' roept de liftgirl en uit het groep je wachtenden glijden twaalf skiërs bedaard naar voren. Een halve minuut later al zweven ze in een high-speed vierzitter vro lijk kwebbelend naar Copper Peak, 't Gaat zo ontspannen al lemaal. Alpenstress is in Colora do een onbekend fenomeen. 'Have a nice day, sir'. Je wordt er mee doodgegooid. Maar 't klinkt alleszins vriendelijker dan het snauwerige 'Pass hitte' van die chagrijn uit Hochwasser.am See, die medio januari al naar het eind van het winterseizoen snakt. Met enig wantrouwen naar the Rockies gereisd. Yankees over drijven altijd. Wat nou cham pagne powder? Sneeuw is sneeuw. Of die nou in Europa valt of in Amerika. Bovendien gaat beroemd zelden samen met leuk. Dus zouden Aspen, Vail en Breckenridge in weinig onderdoen voor Kitzbühel, Sankt Moritz en Chamonix. Het vooroordeel hield niet eens een ochtend stand. Al op de eerste dag zwierden we door de ze zijn erg sterk in het bedenken van namen daar Hallelujah Bowl van Copper Mountain. Met een slechte en verbasterde immitatie van René Frogers Winter in America is gold op de lippen. Was dat skiën. Kort meteorologisch overzicht, plus een snufje aardrijkskunde. Opdat iets duidelijk worde over het wonder van de kurkdroge sneeuw die tijdens het skiën als gazen engelenvleugels achter je opwolkt. In de eerste plaats lig gen de pistes van Colorado alle maal tussen de vijfentwintig honderd en vijfendertighonderd meter. Dat is zo hoog, dat het er tussen november en april altijd vriest. Tot ijs opgevroren dooi- sneeuw komt in de periode dus niet of nauwelijks voor. Een andere, niet onbelangrijke omstandigheid is het feit dat Colorado hemelsbreed op 1600 kilometer afstand van c Oceaan ligt. Over woes waaiende wolken arrivi gedroogd' in de Rockie veel sneeuw hier en zelfs meer dan negen n

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 36