Opvang asielzoekers onder hoogspanning Wallage ziet bar weinig in nieuw bijstandsrapport PB juichend over WAO-plan Buurmeijer Einde PvdA volgens Stekelenburg nabij Binnenland Personeel AKZO levert loonsverhoging weer in Rechtbank verplicht oplichter tot publicatie van naam in kranten Glanzende paardekraehten Neo-nazi's eisen aanslag op Fatihmoskee Eindhoven op Voorouders komen tevoorschijn WJDAG29 OKTOBER 1993 Syriërs mogen van rechter blijven 7wolleTwee orthodoxe christenen uit Syrië mogen voorlopig niet worden uitgezet naar hun land, omdat hen daar waarschijn lijk gevangenis en marteling wacht. Dat heeft gisteren de Zwolse rechtbank bepaald in een kort geding van twee asielzoekers uit Almelo en Haaksbergen tegen de Staat. Aanvankelijk was op dracht gegeven te onderzoeken wat de Syriërs thuis te wachten staat. De Staat heeft dat nagelaten, terwijl de asielzoekers met behulp van de stichting Inlia wel onderzoek verrichten. Twee man vast voor serie overvallen 7wolleTwee mannen uit Amersfoort zijn gisteren opgepakt voor een grote serie overvalen op geldlopers in Zwolle, Barne- veld en Ede. Een van hen heeft inmiddels al acht overvallen be kend. De overvallers wachtten medewerkers van winkels bij de kluizen op. Vervolgens werden ze onder bedreiging van messen of vuurwapens gedwongen het geld af te geven. Familie Köksal eist alsnog vervolging venlo De familie van de 32-jarige Husein Köksal. die in januari na zijn arrestatie overleed, eist via een procedure bij het ge rechtshof alsnog vervolging van de zes betrokken agenten. De familie legt zich niet neer bij het besluit van het Openbaar Mi nisterie om de agenten niet te vervolgen voor dood door schuld. Köksal overleed in januari in een politiecel nadat hij was aange houden voor een kleine aanrijding. De agenten gingen ervan uit dat de man dronken was, arresteerden hem op hardhandige wij ze en sloten hem op in een cel. Pas de dag na de arrestatie werd een politie-arts gewaarschuwd. Meer dan helft rijdt te hard driebergen Meer dan de helft van de automobilisten die gister avond wegwerkzaamheden op de snelweg Utrecht-Den Bosch bij Beesd passeerden, reed te hard. Bijna 60 procent overschreed de maximumsnelheid van zeventig kilometer, zo constateerde de politie. De hoogst gemeten snelheid van een personenauto was 148 kilometer. Een vrachtauto met aanhanger reed 122 kilo meter per uur. Militairen eerder terug uit Kroatië den haag De 33 militairen die in Kroatië op verzoek van de VN op zoek waren naar massagraven, komen volgende week terug. De groep vertrok begin oktober voor tien weken, maar dat wor den er vier. De groep zou rond de plaatsen Vukovar, Pajana, Packrac en Gaj naar massagraven zoeken om zo bewijsmateriaal te verzamelen de komende tribunalen voor oorlogsmisdaden. Bij Vukovar kreeg de groep echter problemen met de lokale Ser vische autoriteiten. leer banen, minder WAO'ers, lagere premies en haag anp leer banen, minder zieken en WAO'ers en een forse meevaller oor de schatkist. En daardoor iteindelijk een versterking van e internationale concurrentie- ssitie. Dat alles zal gebeuren anneer de plannen van de jmmissie-Buurmeijer voor de !AO worden uitgevoerd, zo Dncludeert het Centraal Plan ureau (CPB) na bestudering an het rapport over WAO, iektewet en WW. De rekenmeesters van de re- ering hebben de afgelopen taanden de Buurmeijer-advie- en door hun computers laten oorrekenen en komen tot de lotsom dat de Nederlandse conomie in alle opzichten wel aart bij uitvoering van die ilannen. De enquêtecommissie vindt lat de Ziektewet moet verdwij len. In plaats daarvan moeten werkgevers zieken anderhalf lar minimaal het minimum- »on doorbetalen. In de CAO's unnen hogere uitkeringen rarden afgesproken. Verder erdwijnt het begrip gedeeltelijk rbeidsongeschikt: werknemers noeten voor tenj minste twee- lerde zijn uitgeschakeld om echt te hebben op een uitke- ing, maar krijgen dan weer de mde zeventig procent van het aatsverdiende loon. Voor ge- leeltelijk arbeidsongeschikten noet het bedrijf maar een plek- in eigen gelederen zien te inden. Volgens het CPB zal het antal arbeidsongeschikten laardoor met een kwart afne- len. Als de Tweede Kamer ak- oord gaat en de regering de oorstellen overneemt, zullen de loonkosten voor het bedrijfs leven dalen doordat de sociale premies omlaag kunnen. Het kabinet krijgt dan de gewenste loonmatiging, zegt het CPB. Het financieringstekort van de over heid zal bovendien met een half procpnt afnemen. Als meer gedeeltelijk gehandi capten aan de slag blijven, daalt de arbeidsproduktiviteit en stijgt de werkgelegenheid met zestigduizend banen op jaarba sis. Het aanbod aan werkne mers neemt met vijftigduizend per jaar toe, zodat de werkloos heid per saldo daalt, aldus het CPB. Het ziekteverzuim zal verder fors teruglopen. Werkgevers hebben immers belang bij een zo laag mogelijk verzuim wan neer zij straks zelf moeten op draaien voor de doorbetaling van hun personeel. Nu krijgt een zieke zijn salaris van de be drijfsvereniging. De Tweede Kamer behandelt de aanbevelingen van de en quêtecommissie over drie we ken. Daarna gaat het parlement in discussie met de regering. PvdA-fractieleider Wöltgens wil het liefst meteen met het kabi net in debat. De sociaal-demo craten zijn huiverig voor de en- quêtevoorstellen na alle com motie over de WAO. Door Buur meijer geen prominente rol te geven in de beraadslagingen, hoopt de PvdA het WAO-voor- stel te kunnen afschieten. Een ruime kamermeerder heid van CDA, WD en D66 is wel positief over de hoofdlijnen van de voorstellen. Buurmeijer zelfheeft deze week laten weten dat hij opstapt als kamerlid wanneer zijn eigen PvdA de ad viezen niet overneemt. den ha^g anp Stekelenburg. foto cpd burg er met die kritiek naast. Ingrepen in de sociale zeker heid zijn hard nodig, meent Kok, evenals maatregelen om meer laaggeschoold werk te scheppen. Dat de vakbewe ging een en ander ziet als een 'hautaine houding' tegenover de bonden is volgens Kok 'een lelijk misverstand'. Rovende zeelui mogen niet meer van boord rotterdam gpd De opvarenden van het Cu baanse schip Golfo de Gu- anahacabibes mogen zich voorlopig niet meer in Rot terdam vertonen. Personeel van de Havenbeveiligings dienst zag gisteren enkele bemanningsleden van de boot door de stad struinen, met enkele vermoedelijk ge stolen fietsen aan de hand. De politie werd ingescha keld die, met wat pijn en moeite, de gezagvoerder van het schip zover kreeg de bemanning op te tromme len. Na onderzoek werden aan boord enkele honder den Getsen en bromGetsen aangetroffen. Omdat niet duidelijk is wie de rijwielen aan boord heeft gebracht, heeft iedereen een passa gierverbod gekregen. In ruil voor bescherming tegen ontslag den haag» anp De al overeengekomen loons verhoging bij het reorganiseren de AKZO Fibers gaat niet door. In ruil daarvoor krijgen de werknemers de garantie dat er tot 1 april 1995 geen gedwon gen ontslagen zullen vallen. Dat hebben de AKZO-directie en de vakbonden gisteren afgespro ken. In de AKZO-CAO staat voor 1 april volgend jaar een loonsver hoging van 1,25 procent op het programma. Die wordt nu uit gesteld tot april 1995. Als er aanleiding voor is. wordt ook de voor oktober volgend jaar voor ziene loonsverhoging van 1,25 procent een half jaar opgescho ven. Bij AKZO Fibers is een om vangrijke bezuinigingsronde aan de gang. Om kosten te be- den haag anp Staatssecretaris Wallage van so ciale zaken ziet weinig in het voorstel van de speciale kamer commissie voor de bijstand om alle uitkeringen (op die van wo ningdelers na) op het huidige niveau te handhaven. Wallage kwam een paar maanden gele den met de gemeenten overeen dat de uitkeringen flink omlaag gaan, waarbij de gemeenten toeslagen kunnen geven tot maximaal het huidige niveau. Hij denkt niet dat hij de ge meenten nu een heel ander plan kan verkopen. Dat klopt, zo blijkt uit de re actie van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten (VNG). De VNG blijft vooralsnog vast houden aan de overeenkomst met Wallage. Ook het CDA heeft moeite met het op peil houden van de uitkeringen. De WD wijst het voorstel af, maar PvdA, D66 en GroenLinks steunen het wel. De kamercommissie kiest er voor om de hoogte van de uit- k'pri"'"1" I nHpliik- hliivi-n vaststellen, om zo willekeur bij gemeenten te voorkomen. Voor een verlaging van de uitkerin gen is volgens het rapport 'Rechten en plichten' ,,geen rechtvaardiging". Commissie voorzitter Doelman-Pel wees er gisteren verder op dat de AOW voor een alleenstaande ook ze ventig procent van het mini mumloon bedraagt. Wallage voorziet daarentegen dat het moeilijk zal worden het akkoord met de gemeenten open te breken, al wil hij er wel over gaan praten. Zijn voorkeur blijft echter uitgaan naar het be staande akkoord. VNG-direc- teur Kerckhaert liet zich in de zelfde zin uit. Hij wees er ook op dat de overeenkomst met Wallage een bezuiniging van 380 miljoen per jaar betekent. Als de voorstellen van de com missie doorgaan, wordt die be sparing niet bereikt, aldus Kerckhaert. Het CDA houdt nog wat sla gen om de arm. maar PvdA- woordvoerder Schoots zei dat de commissie „overtuigend be- 'tii-|,h"rifi ';i" ANP Mimen Nederlands I ?au GPD Gemeer Uniek vonnis in strafzaak amsterdam anp Wie bonaGde handelaren dupeert, heeft geen recht meer op bescherming van zijn privacy. Met die mening in het achterhoofd eiste de Zwolse ofGcier van justitie Speijers twee we ken geleden dat een 49-jarige oplichter niet al leen een celstraf krijgt, maar ook zijn vonnis moet laten publiceren. Daarmee zou de man zichzelf in het openbaar aan de schandpaal moeten nagelen. Speijers plukte voor zijn eis een zelden of nooit gebruikt artikel uit het Wetboek van Strafrecht, en kreeg het gelijk aan zijn kant. Op eigen kosten moet de veroordeelde het vonnis openbaar maken in advertenties in De Telegraaf en de Zwolse Courant (wegens de re gionale malversaties). Deze week wordt 'de verdachte' daarmee ineens Uineken, de 49-ja- rige caravanbouwer uit Steenwijk, die 2,5 jaar de cel in moet wegens Gessentrekkerij en vals heid in geschrifte. „Het is de enige manier om te voorkomen dat potentiële afnemers met de man in zee gaan", benadrukt de ofGcier. Het publiceren van rechterlijke vonnissen is in civiele zaken niet ongebruikelijk. In het ver leden zijn, vooral op last van de Amsterdamse rechtbank, veel rectiGcaties geplaatst in regio nale en landelijke kranten. Maar daarbij ging het nooit om strafzaken. Daarmee wordt veel omzichtiger omgegaan. De Nederlandse journalistiek hanteert bij voorbeeld de regel dat namen van verdachten niet voluit worden vermeld en dat slechts zel den de nadruk wordt gelegd op de identiteit van de verdachte. Alleen als de zaak rond de persoon van de verdachte draait en niet het delict zelf de hoofdzaak is, zal de identiteit op de een of andere manier naar buiten komen. De Zwolse ofGcier erkent het recht op be scherming van de privacy, maar vond dat Ui neken dat recht heeft verspeeld. „De man is een recidivist, heeft vele goedwillende anderen ftnancieel de strop omgedaan. Daarvoor moet zijn onbekendheid wijken. Niet als straf voor hem, maar als preventieve maatregel naar an deren toe", zei hij. De rechtbank bleek het met deze preventieve maatregel eens. In een reactie op het vonnis zegt een woord voerder van de Nederlandse Dagbladpers (de club van dagbladuitgevers) geen problemen te verwachten bij het uitvoeren daarvan. „Uit respect voor de rechtsstaat is het gebruikelijk uitvoering te geven aan een dergelijk vonnis. Niet de krant, maar de verdachte wordt iets opgelegd. Hij moet daar ook gewoon voor be talen." Honderd nieuwe plaatsen per dag nodig De Centrale Opvang Asielzoekers (COA) verkeert in een 'voortdurende noodsituatie', zegt een woordvoerder. Elke dag moet de COA honderd verblijfplaatsen voor vluchte lingen zien te vinden bovenop de ongeveer 21.000 plaat sen die al bestaan. Lukt dat niet, dan moeten nieuwe asielzoekers net als in juli, de nacht in de open lucht doorbrengen. den haag gpdvluchtelingen. De afgelopen ze ven dagen meldden zich 1.371 mensen. Voor de helft daarvan moesten nieuwe plaatsen wor den geschapen. De opvangproblemen zijn mede zo groot omdat de door stroming van asielzoekers al maanden stagneert. Vluchtelin gen die kans maken op een ver blijfsvergunning, kunnen nau welijks doorstromen naar een Asielzoekerscentrum (AZC), omdat die volzitten. De laatste zeven dagen vonden slechts ne gen mensen een plaats in een AZC. De AZC's herbergen intussen al meer dan vijfduizend mensen die mogen blijven, maar voor wie geen woning beschikbaar is. Volgens de woordvoerder kan elk moment opnieuw een tekort aan bedden ontstaan. Dat komt omdat de stroom asielzoekers blijf aanvvellen terwijl toegezeg de bedden op zich laten wach ten. Gisteren had het COA een voorraad van vijfhonderd plaat sen, opvangcapaciteit dus die slechts voor vijf dagen voldoen de is. COA-medevverkers reage ren daarom bliksemsnel op aanbiedingen: binnen 24 uur liefst bezoeken ze een plaats waar mogelijk asielzoekers kun nen worden ondergebracht. Intussen registreert het mi nisterie van justitie een steeds toenemende instroom van Dat komt omdat de gemeenten onvoldoende huizen aanbieden. In maart hebben de gemeenten weliswaar toegezegd binnen een jaar plaats te bieden aan dertigduizend vluchtelingen, maar in de praktijk wordt deze toezegging te langzaam inge vuld. Afgelopen woensdag opperde minister d'Ancona van WVC dat de gemeenten maar geheel ver antwoordelijk zouden moeten worden voor de opvang van de vluchtelingen. Volgens d'Anco na ontlopen de gemeenten nu hun verantwoordelijkheid te veel, waardoor de opvang spaak loopt. De Vereniging van Ne derlandse Gemeenten (VNG) liet gisteren weten niets voor dat idee te voelen. Volgens de VNG doen de gemeenten hun best, maar is er bij Nederlandse woningzoekenden een grote vraag naar goedkope huurwo ningen. De Tweede Kamer heeft d'Ancona gevraagd snel ophel dering te komen geven over haar uitlatingen. sparen wil het chemieconcern 560 arbeidsplaatsen laten ver vallen. In de oorspronkelijke plannen dreigde voor honderd- vijftig werknemers gedwongen ontslag. Dat laatste is nu van de baan. Tot 1 april 1995 komt er een in terne arbeidspool, waarin over tollige werknemers worden on dergebracht. In die periode blij ven de betrokkenen in dienst van AKZO. Daarna volgt opna me in een externe arbeidspool voor degenen voor wie nog geen werk is gevonden. Die werknemers worden ontslagen, maar gedurende de periode waarin zij recht hebben op een WW-uitkering gaan zij er niet in inkomen op achteruit. De vakbondsleden moeten zich nog over het akkoord uit spreken. de uitkeringen minimaal nood zakelijk is". De PvdA komt daar mee indirect terug op de eerde re instemming met het akkoord tussen Wallage en de VNG. De WD vindt wel dat de bijstands uitkeringen omlaag moeten. WD'er Linschoten heeft in de bijstandscommissie het min derheidsstandpunt ingenomen dat de uitkeringen tien procent omlaag moeten, maar dat men sen die tien procent vervolgens mogen bijverdienen. Op de overige punten kan het advies van de commissie op al gemene politieke steun reke nen. Doelman-Pel en haar col lega's willen arbeidsbureaus en sociale diensten verplichten tot samenwerking. Bijstandsont vangers die omscholing of werk weigeren, krijgen een strafkor ting. Wie zelf werk vindt, moet daarvoor een premie krijgen. Alleen bijzondere categorieën, zoals mensen met psychische problemen of alleenstaande ou ders met kinderen onder de vijf jaar, kunnen vrijstelling krijgen van de werkplicht. Briefschrijvers dreigen met nieuwe gewelddaden EINDHOVEN ANP Iwee groeperingen, het Nazi Front Eindhoven en Adolfje Mussolini, hebben elk afzonder lijk de verantwoordelijkheid op geëist voor het gooien van twee molotov-cocktails naar de Fa tihmoskee in Eindhoven. De buitenmuur van de moskee raakte door de aanslag vorige week vrijdag licht beschadigd. De groeperingen eisen de ver antwoordelijkheid op in twee brieven die zijn bezorgd bij het Eindhovens Dagblad. In beide gevallen wordt gedreigd met nieuwe gewelddaden. De politie neemt de kwestie hoog op. al dus een woordvoerder van het Eindhovense korps. Inmiddels zijn extra maatre gelen getroffen om objecten van allochtonen te beschermen. Wat dat in de praktijk betekent, wilde de zegsman niet meede len. ..Het vinden van de daders heeft op dit moment de hoogste prioriteit", aldus de woordvoer der Vorige weck vrijdag werden twee zelfgemaakte brandbom men naar de moskee gegooid. Daardoor werd de buitenmuur zwart geblakerd. De brandweer wist erger te voorkomen. Getui gen hebben twee jongens zien wegrijden op een brommer. delft» Bij een opgraving aan de Koornmarkt in Delft is een aantal oude skeletten aangetroffen. De botten werden gevonden op de plaats waar ooit het Oude Gasthuis stond. Dat was een van de oudste ziekenhuizen van Nederland. foto anp toussaint kluiters

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3