Raad voor Zending wil niet weg uit Oegstgeest Kerk Samenleving Nieuwe bisschop Roermond bestemt geschenk voor zwerfjongeren Parlement van Wereldreligies na honderd jaar weer bijeen Ongelovige priester door Anglicaanse kerk ontslagen Islamitische Raad: moslims radicaler door oorlog Bosnië Saai weerbeeld to MAANDAG 2930AUGUSTUS1993 979 REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 071-356443 BUITENLAND KORT Inquisitie Bisschop Sergio Goretti van Assisi betreurt het dat het gemeentebestuur van de stad een vergunning heeft gegeven voor een tentoon stelling over de Inquisitie. Goretti meent dat de ten toonstelling, waar onder meer martelwerktuigen te zien zijn die ketters tot in keer moesten brengen, slechts zaken Iaat zien 'die definitief voorbij zijn'. „Het ware beter geweest het he den te belichten, waarin in alle delen van de wereld op grote schaal wordt gemar teld. In geen eeuw zijn zul ke wreedheden tegen men sen begaan als in de con centratiekampen van de nazi's en de goelags van de communisten", aldus Go retti. In de stad van de H. Franciscus moet men bid den, mediteren en over vre de en tolerantie spreken, meent hij. Vrouwenstudies De Nederlandse theologe dr. A. van Heijst is be noemd tot hoogleraar vrou wenstudies aan de theolo gische faculteit van de Ka tholieke Universiteit te Leu ven. Zij wordt de eerste hoogleraar in de feministi sche theologie in België, zo heeft administratief secre taris K. D'Huyvetters van de faculteit bevestigd. Annelies van Heijst (1955) blijft als docente feministische theo logie verbonden aan de theologische faculteit Til burg. Zij promoveerde vorig jaar op het proefschrift "Verlangen naar de val', een interpretatie van teksten binnen de feministische theologie. In de tijd dat zij studiesecretaris was van de Stichting Nederlandse Vrouwelijke Religieuzen (SNVR), publiceerde Van Heijst onder meer het boek 'Zusters, vrouwen van de wereld. Actieve religieuzen en haar emancipatie'. Moeder Teresa Moeder Teresa is ontslagen uit het ziekenhuis van New Delhi. De Nobelprijswinna res voor de vrede, die don derdag 83 jaar werd, werd een week geleden opgeno men na een aanval van ma laria. Haar gezondheidstoe stand verergerde door de slechte conditie van haar hart. Enkele jaren geleden werd bij haar een pacema ker ingebracht. Kerkversiering Bij de restauratie van het westelijk portaal van de Ro maanse Ceciliakerk in Keu len is een verrassende ont dekking gedaan. De beeld houwer Christian Mohr heeft in 1849 de kerk niet met religieuze voorstellin gen versierd, maar zijn ver ontwaardiging over de poli tieke toestand in Pruisen op de kerkmuur afgereageerd. Kwaad over het mislukken van de revolutie van 1848 heeft de kunstenaar de door ranken omgeven figuren aan de muur gebruikt om 'subtiel wraak te nemen op de Pruisische staat', ver klaarde stadsconservator Ulrich Krings. De kunste naar heeft de verloren strijd voor een democratische re publiek uitgebeeld door een revolutionair die symbo lisch naar zijn keel grijpt. In de reliefs is een naakte man weergegeven die door de Pruisische adelaar wordt gebeten. Volgens Krings worden daarmee de arme bevolkingslagen gesymboli seerd. Zendingshuis niet vervangen door massaliteit van kantoorgebouw' De hervormde Raad voor de Zending, nu nog geves tigd in het Zendingshuis in Oegstgeest, voelt er niets voor te verhuizen naar de 'massaliteit' van een kan toorgebouw in het midden van het land. Een dergelijk voorstel van de commissie Structuurvragen voor de organisatorische vormge ving van het Samen op Weg-proces, is voor de Raad onaanvaardbaar. OEGSTGEEST ANP Volgens secretaris financiën H. Lems van de Raad voor de Zen ding is wat de commissie wil 'zo massaal dat de herkenbaarheid van het werk van de zending voor de leden van de plaatselij ke gemeenten verloren gaat'. Nu kan de zending nog haar ei gen beleid voeren op het gebied van de financiën en de voorlich ting. Maar als de commissie haar zin krijgt, zal de Raad dat moeten opgeven. De hervormde zending is bo vendien boos dat de samen hang van opleiding, gastenver blijf en bureau, zoals die in het Zendingshuis bestaat, verloren gaat. Het gastenhuis,' waar ker kelijke werkers uit vele landen onderdak wordt geboden, fun geert als ontmoetingsplaats van verschillende culturen. De plan nen van de commissie zouden BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Leiden als predikant met een bepaalde opdracht (studen tenpastoraat) dr. M. Barnard te Zeist Aangenomen: naar Amsterdam: J P G Di|k te Hoogezand-Sappe- meer-Kropswolde Bedankt: voor Hendrik-ldo-Ambacht: T W van Bennekom te Goes (buiten gewone wijkgemeente); voor Giessen- dam-Neder-Hardinxveld L. Kruijmer teLunteren GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Katwijk aan Zee: M Mondria te Waardenburg Bedankt: voor Randburg (Z.AfA J Gunst te Tholen. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Scherpenzeel (Gld P.H Endedijk, kandidaat te Wester voort, die dit beroep heeft aangeno- Secretaris-generaal Wereldraad bewerkt 'wondertje' in Tokoza JOHANNESBURG «ANP Het onderkomen van de Raad voor de Zending in Oegstgeest: het Zendingshuis aan de Leidsestraatweg. foto archief kwestie werd enige tijd onder broken door de vijftig medewer kers van het Zendingsbureau. Het personeel is zeer gekant te gen de opheffing van het Zen dingshuis. Het vreest voor het verloren gaan van de werkgele genheid en voor het loslaten van de banden met bijvoor beeld internationale instituties rond de Rijksuniversiteit Lei den. ertoe leiden dat de buitenlandse kerkelijke werkers in hotels en pensions moeten worden on dergebracht, waar van deze ont moeting tussen culturen weinig terecht zal komen. Samen op Weg wordt zo 'een stukje af braak waarvoor we niets nieuws zien verschijnen', meent Lems. De organen van de Hervorm de Kerk, de Gereformeerde Ker ken en de Evangelisch-Lutherse Kerk moeten hun reacties op het voorstel van de commissie voor 15 september indienen. Nadat de commissie met een herzien voorstel is gekomen, zal de synode de kwestie bespre ken. Lems wil niet zeggen wat de Raad doet als de plannen van de commissie onverhoopt doorgang vinden. De vergadering van de Raad voor de Zending over deze Temidden van de pijn, het lij den, de dood en de verwoesting van Tokoza, één van Zuid-Afri ka's tienduizenden zwarte get to's, bewerkte de secretaris-ge neraal van de Wereldraad van Kerken een klein wonder. Dr. Konrad Kaiser werd samen met vertegenwoordigers van de Zuidafrikaanse Raad van Ker ken (SACC) toegelaten in een pension van Zulu's en bad daar voor de vrede. Tokoza wordt gekweld door een oorlog tussen twee groepen, die afhankelijk van wie er aan het woord is, wordt beschreven als een strijd tussen de Zulu's en andere groepen, de Inkatha Vrijheidspartij en het ANC, of de bewpners van pensions en de overige ingezëtenen. Raiser had laten weten het Zulu-pension te willen bezoe ken, maar het leek onwaar schijnlijk dat aan deze wens ge volg zou kunnen worden gege ven. ROERMOND ANP De nieuwe bisschop van Roermond, de ken Frans Wiertz, aanvaardt geen ge schenk voor zichzelf. Hij zal de gelden die ter ere van zijn wijding en installatie op 25 september worden ingezameld, bestemmen voor de stichting 'Zwerfjon geren Limburg' te Heerlen. Hij wil daar mee uitdrukking geven aan zijn verbon denheid met deze stad, waar hij tot zijn benoeming deken was. Het is in het bisdom Roermond ge bruikelijk dat een nieuwe bisschop na mens alle gelovigen in het bisdom en ka- Historisch samenzijn ook in Nederland herdacht tholieke instellingen een geschenk krijgt aangeboden. De gelden daarvoor wor den ingezameld door een inhuldigings comité onder leiding van burgemeester Kaiser van Roermond. De stichting 'Zwerfjongeren Limburg' wil het geld gebruiken voor het tot stand brengen van een pension voor de onge veer 150, overwegend autochtone zwerf jongeren van circa 14 tot 23 jaar te Heer len. In het pension, dat de stichting op 24 december wil openen, krijgen de jon geren behalve onderdak ook begeleiding aangeboden bij leren en werken. Het ge bouw krijgt de naam 'Mijnzicht' en zal dertig kamers hebben. CHICAGO RTR-AFP-ANP Meer dan 6000 vertegenwoordi gers van 125 godsdienstige groepen en organisaties hebben afgelopen zaterdag in Chicago de opening van de tweede con ferentie van het Parlement van de Wereldreligies bijgewoond. De eerste conferentie had pre cies honderd jaar geleden even eens in Chicago plaats. De voorzitter van het comité dat de conferentie heeft georga niseerd, Leon Finney jr., pleitte voor vrede in de wereld door eenheid en wederzijds respect. Hij riep de godsdienstige leiders op 'alle elementen die ons ver delen terzijde te schuiven en die gevoelens en ideeën op te pak ken die ons zouden verenigen'. De bijeenkomst wordt 5 sep tember afgesloten door de Dalai Lama, leider van de Tibetaanse boeddhisten en winnaar van de Nobelprijs voor de Vrede in 1989. Onder de deelnemers aan de conferentie zijn bahai's, boeddhisten, christenen, confu- Kardinaal AJ. Simonis. foto»anp cianisten, hindoes, joden, mos lims, aanhangers van inheemse godsdiensten en sikhs. Ook ver tegenwoordigers van interreli gieuze organisaties zijn in Chi cago aanwezig. Zij bespreken onder meer in werkgroepen welke rol gods diensten spelen bij het ontstaan van wereldproblemen en hoe zij mee kunnen werken aan de op lossing ervan. Het is de bedoe ling dat aan het slot een verkla ring over de menselijke waar den wordt gepubliceerd. Verder denken de organisatoren aan de oprichting van een permanente raad van de wereldreligies die op ongeveer dezelfde manier als de Verenigde Naties standpun ten over oorlog, hongersnood en andere wereldproblemen opstelt. De bijeenkomst van 100 jaar geleden wordt in vele landen herdacht. Op zondag 24 oktober wordt in de Oude Lutherse Kerk te Amsterdam de Nederlandse herdenking gehouden. Aan de ze bijeenkomst werken onder anderen mee de rooms-katho- lieke aartsbisschop van Utrecht, kardinaal A.J. Simonis, Swami Chidbhasananda van de Rama- krishna Beweging, de liberaal- joodse rabbijn David Lilienthal en de Zwitserse hervormde pre dikant Stefan Tobler. LONDEN RTR-AFP De anglicaanse priester Anthony Freeman is ontslagen als mentor van de priesters van het Zuidengelse bisdom Chichester omdat hij niet meer in God gelooft. In zijn boek 'God In Us' (God in ons), dat in september verschijnt, schrijft de 46-jarige priester dat hij gelooft in een christelijk humanisme. God is voor hem 'de som van mense lijke verlangens' en niet meer 'een bovennatuurlijk wezen dat zich met de zaken van de mensen bemoeit'. „Er is niets daarboven en als er iets is, kunnen wij er geen kennis van hebben", schrijft Freeman. De priester mag blijven wer ken in zijn parochie in Staple- field, maar zijn positie zal over een jaar opnieuw worden be keken. Hij kan zich het besluit van de leiding van het bisdom indenken. HILVERSUM ANP Voorzitter Coskun Cörüz van de Islamitische Raad Nederland constateert onder de moslims in Nederland, vooral onder Turkse jongeren, een toene mende radicalisering als gevolg van de lakse houding van Euro pa tegenover de oorlog in Bos- nië-Herzegowina. „Ik heb zelfs al mensen gesproken die zich bereid hebben verklaard om daarheen te gaan en te gaan vechten", zei Cörüz gisteren voor de IKON-radio. Hij vreest dat de oorlog in Bosnië ook in de verhouding tussen de religies in Nederland doorwerkt. Er zal 'weer een hele tijd overheen gaan', voordat de banden met de Raad van Ker ken en de joodse gemeenschap kunnen worden aangehaald. door jan kruitl COLOFON LEIDSCH DAGBLAD Uitgave van Dagbladuitgevenj Damiate bv DIRECTIE B M Essenberg, J deVnes.GP Arnold (adj), HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor. Frans Nypels, Henk van der Post (adj) HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82,2321 BM Leiden Telefoon 071-356356 REGIOKANTOOR Kanaalstraat 26a Lisse Telefoon 02521 -19353. Fax 02521 -19610. POSTADRES Postbus 54.2300 AB Leiden TELEFAX Advertenties 071-323508 Fam benchten 071-323508 Redactie071-321921 ADVERTENTIES ma -vrij van 08 30-17 00 uur Telefoon 071-356230 RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels) ma.-vnj van 8 30-17 00 uur Telefoon 071-143545 ABONNEMENTEN Telefoon 071 -128030 bij vooruitbet. (incl BTW) per kwartaal82,85 per kwartaal (post)119.50 per jaar ƒ321,65 per maand 28.75 (Automatische incasso) KLACHTEN BEZORGING mat/mvn; 18 00-19.30 uur. zat 1000-12 00 uur Telefoon071-143241 HET WEER ROB GROENLAND Komende dinsdagnacht nemen we afscheid van een erg koele augus tusmaand met nauwelijks enige warmteproduktievan betekenis Het wordt waarschijnlijk de koud ste augustus sinds 1978, toen Ne derland qua temperatuur ook ver beneden de normale waarden voor de tijd van het jaar scoorde. In het afgelopen weekeinde waren vooral de minimumtemperaturen in ons land opvallend laag. De van oorsprong koude luchtmassa kwam onder een rug van hogedruk in de nachtelijke uren tot rust. Een hel dere sterrenhemel bevorderde het uitstralen van de aardse warmte, die overdag door het aardoppervlak van de zon wordt opgevangen en opgeslagen. In de vroege uurtjes van zondag werd buiten het stede lijk gebied m westelijk Nederland op 1,5 meter boven de grond een minimumtemperatuur van 5-8 gra den afgelezen. Verder landinwaarts werd het plaatselijk nog kouder met ijsvorming op de grasvelden. In het oosten van Nederland werd in de thermometerhut een mini mum van tussen de 2 en 3 graden gemeten met vorst aan de grond Overdag was het weertype bij ons in de regio vrij goed te noemen. Za terdag was goed te zien hoe in een noordelijke stroming boven het duingebied groteske stapelwolken tot ontwikkeling kwamen, terwijl de Noordzee zelfs vrij helder bleef. Zo kon het gebeuren dat het strandge- bied er zonnig bijlag terwijl nog geen 500 meter landinwaarts er een bijna continu schaduw heerste ten gevolge van de rij stapelwolken die van noord naar zuid evenwijdig langs de kust boven de duinen werd gegenereerd. Op zondag hadden we mazzel om dat een front boven de Noordzee vertraagde. Pas in de loop van de middag verscheen aan de westelij ke horizon een melkwitte deken van ijskristallen. Bij zonsonder gang veroorzaakte deze bewolking duidelijke optische verschijnselen rondom de zonneschijf. Ons weerbeeld van deze week wordt in zijn geheel bestuurd door een Iers hogedrukgebied, dat aan zijn oostflank over de Noordzee en ons gebied een noordelijk stroming in stand houdt. In deze stroming trekt vandaag een frontaal systeem mee dat deze middag onze regio geleidelijk weer moet verlaten De dagen hierna geven een heel saai weerbeeld te zien met een noord westelijke luchtstromingwaarin wolkenvelden en zonnige perioden elkaarafwisselen. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met dinsdag Engeland. Schotland, Wales en Ierland: Rustig weer met zonnige perioden, ook enkele wol kenvelden. In Schotland en Ierland een kleine kans op wat regen, elders droog. Middagtemperatu- ren ongeveer 20 graden, vooral in het westen van Schotland enkele graden lager. België en Luxemburg: Droog weer Vandaag wol kenvelden, morgen perio den met zon. Middagtem- peratuur ongeveer 19 gra- Noord- en Midden-Frank- Droog en flinke zonnige perioden, in het noorden ook enkele wolkenvelden. Middagtemperatuur van daag 23, morgen 25 gra den, in het uiterste noorden en langs de Kanaalkust maxima rond 19 graden. Portugal en Madeira: Portugal Droog en zonnig, aan de Algar- ve ook enkele wolkenvelden Maximum temperatuur tussen 27 en 33 graden, langs de westkust 's middags afkoeling bij wind van zee. Madeira: Perioden met zon, ook enkele wolkenvelden. Droog. Middagtemperatuur rond 25 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: Flinke zonnige perioden, ook enkele wolkenvelden. Droog. Maxima aan zee meest 25 tot 30, in het binnen land 30 tot 35 graden Canarische Ei landen: Droog en vooral aan de zuids- tranden flinke zonnige perioden. Mid dagtemperatuur op de stranden onge veer 27 graden. Marokko en Tunesië: Marokko. Droog en zonnig, in het noor den ook nu en dan wat bewolking. Maxi mumtemperatuur vlak langs de westkust rond 28 graden Tunesië: Perioden met zon, vooral in het noorden enkele wol kenvelden en een kleine kans op een re- gen- of onweersbui. Middagtemperatuur aan zee rond 28 graden. Zuid-Frankrijk: Droog en overwegend zonnig. Maxima oplopend tot 25 graden in Les Landes en het Centraal Massief en 29 graden Mallorcaen Ibiza: Droog en overwegend zonnig. Middag temperatuur rond 29 graden. Italië, Corsica en Sardinië: Italië: Overgang naar droog en zonnig weer. Maxima tussen 26 en 30 graden Corsica en Sardinië Droog en zonnig. M iddagtemperatuur 28 graden Griekenland en Kreta: Griekenland: .vandaag in het noorden nog een verspreide regen- of onweers bui.'Verder droog en flinke zonnige pe rioden. Op de Egeische Zee staat tijde lijk een stevige noordenwind Minder warm; morgen maxima uiteenlopend van 24 graden op de eilanden in de Egeische Zee tot 29 graden op het Griekse vasteland Kreta Droog en over wegend zonnig. Maxima vandaag 29. morgen 26 graden Turkije en Cyprus: Vandaag op de Dardanellen nog kans op een regen- of onweersbui. Verder aan de Turkse west- en zuidkust en op Cyprus droog en overwegend zonnig Aan de westkust waait het plaatselijk flink. Maxima van 24 graden langs de west kust tot 32 graden op Cyprus en langs de Turkse zuidkust. Duitsland: Perioden met zon, vooral in het noorden ook wolkenvelden en plaatselijk wat re gen of een bui. Maximumtemperatuur in het noorden tussen 15 en 18 graden, in het midden en zuiden vandaag 22, mor gen 20 graden. Zwitserland: Droog en flinke perioden met zon, mor gen in het noordoosten ook wolkenvel den Middagtemperatuur van 22 graden in het noorden tot 26 graden in de om geving van Locarno. Oostenrijk: Vandaag droog en flinke zonnige perio den Morgen vooral in het noorden enke le wolkenvelden en een kleine kans op een bui Middagtemperatuur vandaag ongeveer 22 graden, morgen wat lager. 2^ onweer -w G&S. sneeuw -T- L hagel H ng 1000- windricht 19 temperat ur Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind DINSDAG 31 AUGUSTUS 1993 Zon- en maanstanden Zon op 06 48 Zon onder 20 27 Maan op 19 43 MaanonderOö. 13 Waterstanden Katwijk Hoog water 03.49 16 08 Laag water 13.22 Weerrapporten 29 AUGUSTUS 20 uur: Athene Barcelona Genève 19 6 0 17 12 05 34 23 0 25 17 0 20 10 0 16 11 0.3 23 9 9 20 7 0 verand 15 8 0.7 onbew./ nno41 and 19 8 0.2 rw6 17 13 0 io 11 26 20 0 o4 31 19 0. iw 2 23 10 0 Luxemburg licht bew. licht bew. Stockholm zwaar bew. Warschau zwaar bew Wenen zwaar bew Zurich onbew Bangkok zwaarbew Buenos Aires zwaar bew. Casablanca onbew. Johannesburg onweer Los Angeles licht bew New Orleans hall bew New York licht bew. TeiAwv onbew. Tokyo regenbui iiV

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 8