Eenheidsfront Duitse neo-nazi's op komst Hassan opent vanavond negende wereldwonder Buitenland Eltsjibey maakt weinig kans op presidentschap Feest in Noorwegen Kolingba komt terug op 'staatsgreep' Testament overleden koning Boudewijn zegt in Diksmuide niets 'Guatemala is een tijdbom' MAANDAG 30 AUGUSTUS 1993 Eyadéma wint in Togo lomé» De militaire dictator van de Westafrikaanse staat Togo, generaal Gnassingbe Eyadéma heeft de fel bekritiseerde presi dentsverkiezingen van afgelopen woensdag gewonnen. Volgens de gisteren in Lomé gepubliceerde uitslag kreeg hij 96,5 procent van het aantal uitgebrachte stemmen. De oppositie had haar kandidaten teruggetrokken en opgeroepen tot een boycot. Franse politie arresteert autobaanrovers lyon De Franse politie en gendarmerie hebben gisteren ge zegd een bende misdadigers te hebben ontmaskerd die sinds ju li overvallen hebben gepleegd op automobilisten. De 'wegpira- ten' hadden het voornamelijk voorzien op buitenlandse toeris ten. Volgens de politie is met de arrestatie het merendeel van de achttien overvallen op automobilisten op de snelweg Parijs- Marseille opgelost. Ong nieuwe president Singapore Singapore» De voormalige vice-premier OngTeng Cheong is de nieuwe president van Singapore. Volgens de uitslag van de za terdag gehouden verkiezing, de eerste in Singapore waarin di rect een nieuwe president gekozen werd, bleek de 57-jarige voorzitter van de sinds 1959 regerende Volksactiepartij (PAP) 58,7 procent van de stemmen gekregen hebben. Zijn tegenkan didaat, de gepensioneerde bankier Chua Kim Yeow, vergaarde 41,3 procent. Vliegtuig stort neer in Tadzjikistan moskou Een vliegtuigongeluk in Tadzjikistan heeft zaterdag het leven gekost aan ten minste 35 inzittenden. Het Tadzjiekse toestel, een Yak-40, stortte kort na het vertrek uit de stad Chorog neer in het nabijgelegen Pamir-hooggebergte. Volgens het Rus sische persbureau Itar-Tass hebben vier passagiers en de piloot de ramp overleefd. Hoeveel reizigers precies aan boord waren is niet bekend. BAKOE «AFP-UPI sche leider Geidar Alijev, die kort tevoren als parlements voorzitter was teruggehaald, nam als waarnemend president het staatsgezag over en stelde Goeseinov aan als premier. Eltsjibey, die zich schuilhoudt in de provincie Nachitsjevan, weigert nog steeds afstand te doen van zijn presidentschap. In juni 1992 werd hij in vrije verkiezingen met 59 procent van de stemmen gekozen, na dat zijn Volksfront de commu nistische leider Ajaz Moetalibov had verdreven. „Vorig jaar stemden we allemaal voor hem, maar hij wist niet hoe je een land moet leiden en dat is nu uiteen aan het vallen", stelt de ingenieur Taril Koelbanov. Met het referendum wil Alijev zijn machtsgreep alsnog legiti meren en erkenning voor zijn bewind krijgen van het buiten land, waar Eltsjibey nog wordt beschouwd als het officiële staatshoofd. Als de kiezers mas saal een motie van wantrouwen uitspreken tegen Eltsjibej, wil Alijev binnen drie maanden presidentsverkiezingen houden, waarbij hij zelf waarschijnlijk kandidaat zal zijn. De Azerbajdzjanen hebben gis teren in een referendum hun vertrouwen kunnen uitspreken in president Aboelfaz Eltsjibey, die in juni door een militaire re bellie werd verjaagd. Verwacht wordt dat dit zal uitmonden in een massale afwijzing van Azer- bajdzjans eerste democratisch gekozen staatshoofd. Meer dan 90 procent van de vier miljoen kiezers is naar de stembus gegaan om antwoord te geven op de vraag: „Hebt U vertrouwen in president Eltsji bey?" In de hoofdstad Bakoe was de opkomst zelfs 96 pro cent. Uit informele peilingen blijkt dat drie op de vier kiezers tegen hem is. De uitslag wordt niet voor morgen verwacht. Eltsjibey krijgt de schuld van de rampzalige economische toestand, de politieke crisis in het land en de militaire nederla gen in de oorlog met de Arme niërs van de enclave Nagorno- Karabach. Dat waren ook de re denen voor legercommandant Soeret Goeseinov om in juli de wapens op te nemen tegen de president, die de hoofdstad ont vluchtte. De ex-communisti- OSLO» Vier dagen lang wordt in Noorwegen het zilveren huwelijksfeest gevierd van koning Harald en konin gin Sonja. Bij het gala-diner zaterdagavond in Oslo troffen drie toekomstige staatshoofden elkaar. Prins Wil- lem-Alexander had een onderonsje met kroonprinses Victoria van Zweden en kroonprins Frederik van Dene marken. Op de achtergrond staat de Britse prinses Anne. foto reuter :e France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press OPA Deutsche Presse Agentur GPD Gemeenschappelijke Persdienst Ind The Independent IPS Inter Press Service RTR*Re'ute' Damdoorbraak eist 252 doden PEKING Rtr-DPA Een dambreuk in de provincie Qinghai, in Noordwest-China. heeft overstromingen veroor zaakt die aan meer dan twee honderd mensen het leven heb ben gekost. Volgens een func tionaris kwamen zeker 242 mensen om het leven en raak ten 330 mensen gewond. De breuk deed zich vrijdagavond voor in de dam van het Gouhou-reservoir in het district Gonghe. De dam was 70 meter hoog en het reservoir bevatte 33 miljoen kubieke meter water. De schade wordt geschat op ruim 33 miljoen gulden. Aanval VS in deel Muqdisho MUQDISHO Rtr-AFP Een groot aantal Amerikaanse helikopters heeft vanmorgen een militaire actie uitgevoerd in het zuiden van de Somalische hoofdstad Muqdisho. De heli kopters schoten op diverse doe len in de stad. Een van de doe len was het hoofdkwartier van clan-leider Mohamed Farah Ai- deed. CASABLANCA RUUD DE WIT CORRESPONDENT Onder strenge veiligheidsmaatregelen en in aanwe zigheid van talrijke buitenlandse gasten opent Ko ning Hassan II van Marokko vanavond om half elf (half negen Marokkaanse tijd, kort na zonsonder gang) in Casablanca een naar hem genoemde mos kee. De Hassan Il-moskee is na die van Mekka de grootste ter wereld en kan 100.000 mensen herber gen. Het godshuis, dat gedeeltelijk op palen in zee staat, heeft naar schatting 1,4 miljard gulden gekost veel meer dan bij het begin van de bouw geraamd. De on derdanen van Hassan hebben de moskee al tot het negende wereldwonder uitgeroepen, hoewel er in het buitenland de nodige vraagtekens bij zijn geplaatst. Waarom immers een moskee bouwen ter meerdere eer en glorie van een schatrijke koning, terwijl een groot deel van diens 24 miljoen onderdanen in ar moede leeft en de buitenlandse schuld is opgelopen tot 38 miljard gulden? Maar ook de Marokkaanse oppositie vindt zulke kritiek een 'typisch voorbeeld van westerse bemoei zucht'. Een vooraanstaand lid van de socialistische partij: „Ik ken niemand die niet een bijdrage heeft geleverd voor deze moskee. Wij Marokkanen zien de moskee in de eerste plaats als een eerbetoon aan Al lah. Daarnaast was het project een enorme stimulans voor de werkgelegenheid". Koning Hassan, die na zijn dood in de moskee wil worden begraven, gaf ruim zes jaar geleden de aan zet tot de bouw. Hij stelde de Fransman Michel Pin- seau als architect aan en de eveneens Franse onder neming Bouygues werd belast met de uitvoering. Tot tweemaal toe richtte Hassan zich via radio en televisie tot zijn onderdanen om hen aan te sporen een financiële bijdrage te leveren. Die oproepen en het soms nadrukkelijke zetje in de rug dat superieu ren hun aarzelende personeelsleden gaven, hadden succes: ruim 12 miljoen 'vrijwillige donaties', waar van 40.000 uit het buitenland. Ook Nederlandse Marokkanen gaven gul. Daarnaast schreven buiten landse bedrijven met vestigingen in Marokko flinke cheques uit. Het resultaat mag er wezen. De Hassan II-moskee beslaat negen hectare en heeft een gebedsruimte voor 25.000 gelovigen. Als het weer het toelaat, kan het dak van de zaal worden open geschoven. Op het binnenterrein van de moskee kunnen nog eens 75.000 gelovigen worden ondergebracht. Het pronkstuk is de 200 meter hoge minaret de hoogste minaret van de wereld. Bij de opening zal een laserstraal vanaf deze minaret over een afstand van 30 kilometer in de richting van Mekka priemen. De moskee bevat ook een bibliotheek, vergaderzalen, een koran-school en enige badhuizen, waaronder een speciaal voor vrouwen. Naar schatting 30.000 Marokkanen hebben aan de bouw gewerkt. Ze verwerkten 350.000 kubieke meter beton en 42.000 ton staal. Behalve de 50 kristallen kandelaars van Venetiaans glaswerk komen alle ma terialen uit Marokko. Een probleem is nog een aanzienlijk aantal huur kazernes. Die staan namelijk de aanleg van een pronkeg naar de stad en een verdere uitbreiding van de moskee, met een religieus-cultureel centrum, in de weg. Voor de 20.000 mensen die er wonen, wordt momenteel buiten de stad een nieuw complex ge bouwd. RAF-Ieden houden contact met vrienden en familie Duitse neo-nazi's werken aan een overkoepelend lande lijk netwerk van hun vaak kleine organisaties. Dat zei de president van de Duitse binnenlandse veiligheidsdienst, Werthebach, gisteravond in een TV-interview. De afgelo pen 20 maanden zijn in Duitsland bij aanslagen zeker 25 doden gevallen. In het afgelopen weekeinde zijn in het zuiden van Duitsland 36 neo-nazi's aangehouden. Ze worden verdacht van vernielin gen in het voormalige concen tratiekamp Sachsenhausen. Ook het extremisme ter lin kerzijde haalde het afgelopen weekeinde het nieuws. De re cherche heeft in een stations- kluis in het Oostduitse Wismar documenten gevonden over de terreurorganisatie RAF. In het kluisje had de twee maanden geleden gearresteerde RAF-ver- dachte Birgit Hogefeld brieven en cassettebandjes opgeborgen. Volgens weekblad Der Spiegel heeft justitie door de vondst BERLUN-BONN GPD-Rtr-AP Bij de Hess-herdenking in Fulda, een week geleden, is vol gens Werthebach vastgesteld dat er centraal gecoördineerde afspraken waren tussen de di verse groepen. Hij zei dat de veiligheidsdiensten gebruik ma ken van veel undercover-agen ten binnen de rechts-extremis- tische groepen. Vorig jaar zijn vier neo-na- zigroepen verboden. Niettemin steeg hun aantal met zes tot 82 en het aantal verklaarde rechts- extremisten met 3.000 tot 42.700, onder wie 6.400 militan- meer inzicht gekregen in het le ven van de huidige RAF-gencra- tie. Terwijl de oprichters en de tweede generatie in de illegali teit verdwenen en alle banden met hun vroegere omgeving af braken, onderhouden de huidi ge terroristen tal van contacten met familieleden en kennissen. Verder blijkt uit de stukken dat Hogefeld en de in Bad Klei nen gedode Wolfgang Grams waarschijnlijk dit voorjaar bij de aanslag op de splinternieuw ge vangenis van Weiterstadt be trokken zijn geweest. In een brief aan haar dochter schrijft moeder Hogefeld over de reac ties in de media: „Elk uur zetten we de TV aan en de vreugde werd steeds groter". Het ge bouw werd kort voor de ope ning opgeblazen. De schade be droeg ruim 100 miljoen. De recherche weet niet of de RAF een nieuwe aanslag voor bereidt. President Centraalafrika respecteert toch kieswet %fL" A* XI Overzicht van de reusachtige moskee. De muren zijn opgetrokken van roze marmer. foto reuter desmond boylan BANGUIRtr-AFP André Kolingba, president van de Centraalafrikaanse Repu bliek, is gisteren teruggeko men op zijn besluit van zater dag om de regels voor de kies wet te veranderen. Als hij zijn aanvankelijke besluit had doorgezet, had de president de verkiezingen kunnen schrap pen die hij even tevoren had verloren. „Ik heb besloten de uitvoering van de twee decre ten die ik zaterdag heb uitge vaardigd te schorsen", ver klaarde Kolingba gisteren voor de staatsradio. De president zei tot zijn besluit te zijn gekomen om drie rede nen. Hij wilde de „burgerlijke vrede" in eigen land bewaren, de relatie met de voormalige koloniale macht Frankrijk niet bederven en zich niet bemoeien met de verkiezingsuitslag. Hij zei tevens zijn volk de garantie te zullen geven dat hij niet aan de macht zal blijven. Kolingba maakte zaterdag voor radio en televisie bekend dat hij de electorale code zo had aangepast dat het Hoogge rechtshof niet langer de plicht heeft de officiële uitslag binnen acht dagen te publiceren. Bo vendien mag het huidige staats hoofd eerst nog een nieuwe voorzitter benoemen. Volgens de minister van com municatie, André-Thierry Tito, dragen de maatregelen bij aan „het versterken van de veilig heid en de geloofwaardigheid van de stembusstrijd". Ooposi- tiekandidaten dreigden echter met geweld als Kolingba zijn uitgevaardigde maatregelen niet in zou trekken. Frankrijk veroordeelde het aanvankelijke ingrijpen van de president en sprak van een „staatsgreep". Het ministerie van buitenlandse zaken ver klaarde dat Parijs direct alle hulp aan het land zou stopzet ten. Frankrijk, dat een belangrij ke vinger in de pap heeft in zijn voormalige kolonie en heeft meegewerkt aan de verkiezin gen van 22 augustus, heeft in het land nog altijd 1.400 militai ren gelegerd. Nadat circa dg helft van de stemmen was geteld, wezen de voorlopige uitslagen op een overwinning van ex-premier Ange-Félix Patasse. Hij zou 37 procent van de stemmen heb ben behaald, voor ex-president David Dacko 21 procent en Abel Gouma (20 procent). President André Kolingba leek met 13 procent volstrekt kansloos te zijn om aan te blijven. Tevoren hadden waarnemers al gezegd geen hoge verwach tingen te hebben van de verkie zingen. Kolingba zou ze alleen maar hebben uitgeschreven om in een soort van schijnvertoning Frankrijk en andere donorlan den te paaien. DIKSMUIDE ALY KNOL CORRESPONDENT Eén ding is zeker. Zij hebben geen last van hét nieuwe 'België-gevoel' dat de onverwachte dood van koning Boudewijn vier weken geleden onder het volk leek te hebben losgemaakt. Dé ruim 30.000 Vlamingen, gistermiddag in Diksmuide bij de jaarlijkse Ijzerbedevaart, hebben lak aan wat 'het testament van de koning' is gaan heten. De Belgische federale staatshervorming afgerond, zoals Boudewijn het graag had gezien? Welnee, het is slechts 'een face-lift voor het Belgisch on- gelaat'. Vlamingen en Walen broederlijk naast el kaar, zoals Boudewijn hoopte? Nee, deze menigte wil 'met beide handen grijpen wat ons door Bel gië blijft ontzegd: de eigen Vlaamse staat en 't volle recht'. Van oudsher is de Ijzerbedevaart voor buiten staanders een ondoorgrondelijke mengeling van dodenherdenking en extreem nationalisme. Trouwhartig wordt 'nooit meer oorlog' beleden, maar op het overhemd plakt een sticker 'Waalse vrienden, laten we scheiden' of'België barst!'. Men herdenkt dat hier aan de Ijzer duizenden Vlam ineen sneuvelden in de loopgraven van de Eerste Wereldoorlog, eenvoudigweg omdat ze hun Franstalige officieren niet verstonden. Men herdenkt, ambitieus, zelfs 'alle doden, uit alle oorlogen, uit alle landen'. Honderden jongens en meisjes, niet zelden hun padvinderspakje al enigszins ontgroeid, leggen enorme hoeveelhe den kransen en boeketten bij het monument. Maar dan is plotseling de 'piëteitsdienst' voorbij en schalt het 'lied der Vlaamse zonen, een dreu nend kerelslied' over de grasvlakte aan de voet van de IJzertoren en wordt zonder enige boze bij gedachte de rechterarm, wijs- en middelvinger omhoog, naar voren gestrekt voor een eed van trouw: 'O land van roem en rouwe, van liefde en lijdensnood, gij wordt weer vrij en groot. Wij zwe ren houwe trouwe, u, Vlaanderen tot der dood'. Vanwege de 'bloedverwantschap' ontbreekt nim mer het Wilhelmus, net zo min als Die stem van Suid-Afrika, en dat was ook al zo in de tijd dat Nelson Mandela nog in de gevangenis zat. Drie boodschappen kent de IJzerbedevaarttradi- tie: zelfbestuur, nooit meer oorlog, en godsvrede. Vooral het zelfbestuur krijgt veel aandacht „Overal ter wereld vallen de oude vermolmde staatsstructuren in duigen", houdt Lionel Van- denberghe, voorzitter van het IJzerbedevaartco mité, zijn toehoorders voor. Daarom ook kan de Belgische staatshervorming niet meer zijn dan „een tussenstap op de weg naar een volledig soe vereine Vlaamse staat". De wapenfabrieken, die in België toevallig alle maal in Wallohië staan, moeten worden gesloten en de sociale zekerheid moet worden 'gesplitst', want het rijke Vlaanderen heeft geen zin meer om mee te betalen aan het arme, industrieel verou derde Wallonië. „Vlaanderen, met de vensters open op de wereld, is de maat van ons denken." Op de rij erestoelen heeft Flip Dewinter, de onge kroonde leider van het extreemrechtse Vlaams Blok, geen moeite de handen op elkaar te krijgen. Het Vlaams Blok schurkt al jaren aan tegen deze Vlaamse toogdag en is dit jaar, zeggen ingewij den, prominenter aanwezig dan ooit, met ven dels, met brochures, met stickers en met plastic tasjes, die werkelijk iedereen lijkt te dragen. De Ijzerbedevaart trekt veel van dit soort misnoeg den. De runetekens vliegen je af en toe om de oren. Uit Italië zijn mensen van de Lega Nord overge komen, uit Frankrijk leden van Pays Bas Francais, uit Duitsland Die Nationalen en uit Nederland behalve een afvaardiging van de Centrumpartij '86 ook een handvol jongemannen dat trots ver haalt in Bosnië aan de zijde van de Kroaten te hebben gestreden. „Nu is het er een zooitje van iedereen tegen iedereen", zegt een van hen. Daarom hebben ze nu hun werkterrein verlegd. Ze zijn in Diksmuide om, via een standje achterin café Hof van Vlaanderen, vrijwilligers te zoeken die kunnen helpen als straks de blanke extremis ten in Zuid-Afrika hun 'Boerenrepubliek' hebben uitgeroepen. „Volgend jaar wordt het oorlog in Zuid-Afrika." Vandaar alvast hun oproep: 'Op trek na ons boerestaat'. Het zijn deze groepjes die de Ijzerbedevaart ieder jaar opnieuw besmetten. Er zijn er velen die zeg gen dat dit „een scheef beeld" geeft, dat de mees te Vlamingen die Diksmuide opzoeken van sepa ratisme of vreemdelingenhaat niets willen weten. „Maar ja", zegt een veertiger uit Maldegem, „zij hebben hun stellingen, wij de onze. We willen ze niet verbieden, hè, we zijn een democratie". Maar dat de (onopvallend aanwezige) politie even later een couplet SA marschiert ongestraft laat passeren, vindt hij niet in de haak. DEN HAAG ANP President en congres koersen af op conflict gres en de hoogste rechters. Nobelprijswinnares en voor vechtster voor de mensenrech ten, Rigoberta Menchü steunt de campagne van de president tegen corruptie in 's lands hoogste machtsorganen, maar sprak tevens haar vrees uit dat de onregeerbaarheid van het land kan uitlopen op een nieuw bloedbad. „Guatemala is een tijdbom die onschadelijk ge maakt moet worden, als men het democratisch systeem wil handhaven." De congresleden hebben ver klaard onder geen beding hun ambt te zullen neerleggen en zeggen elk initiatief van de pre sident en zijn regering te willen „neutraliseren Regeren wordt dan formeel onmogelijk. Het Middenamerikaanse .land Guatemala wacht een van de ernstigste politieke crises sinds de mislukte staatsgreep in mei. Dit heeft het Spaanse dagblad El Pais gisteren gemeld. President Ramiro de Léon heeft aangekondigd het parle ment of congres en het hoogge rechtshof te willen „zuiveren". Hij hoopt de zittende wetgeven de en rechterlijke macht te kun nen ontdoen van congresleden en rechters op wie de verden king rust dat ze zich schuldig maken aan corruptie of belan gen dienen die niet met hun functie in overeenstemming zijn. De president volhardt in zijn confrontatie met het con-

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5