'Werknemers hebben te veel vrij' Positie van VVD-voorzitter Van Leeuwen blijft wankel Binnenland Susteren houdt traditie in ere Vrouw door man gedood Veertien gewonden na botsing van hotelschip Ambtenaren bereid tot nullijn volgend jaar Bierfles met splinters moest milieu ontlasten Foto-uurtje op Huis ten Bosch VIAANDAG 30 AUGUSTUS 1993 ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Gemeenschappelqke Persdienst Soldaat berooft twee Duitse banken den haag Een groep van vijf Hagenaars is het afgelopen week einde aangehouden vanwege onder meer twee bankovervallen met een buit van ruim honderdduizend gulden in de buurt van Seedorf in Duitsland. Onder hen is een 19-jarige dienstplichtig militair die in Seedorf is gelegerd. In een hotel in Den Haag wer den vrijdag drie verdachten van 22,18 en 17 jaar oud, opgepakt. Een dag later werd de militair aangehouden door de marechaus see en werd ook een 20-jarige Hagenaar opgepakt. Deze man, de dienstplichtige en de 22-jarige worden ook verdacht van een overval vorige week op een shoarmazaak in Den Haag en van een aantal inbraken. De oudste verdachte zat al een straf uit in Haarlem maar kwam niet terug van verlof. Lubbers: Nederland immigratieland den haag Aanscherping van het vreemdelingenbeleid zal niet kunnen voorkomen dat Nederland jaarlijks enkele tienduizen den immigranten dient op te nemen in de samenleving. Het gaat daarbij vooral om gerechtvaardigde gezinshereniging en - vorming en terechte asielverzoeken. Premier Lubbers heeft dit zaterdag gezegd op een CDA-bijeenkomst in Amersfoort. Albeda gaat bemiddelen bij schippers den haag Oud-minister van sociale zaken Albeda wordt voorzit ter van het overleg tussen binnenschippers, overheid en verla ders over de toerbeurt Noord-Zuid. Doel van het overleg is te ko men tot een convenant waarin wordt afgesproken welke lading voor België en Frankrijk via de schippersbeurzen gaat lopen. Utrechters dreigen politie met zwaard utrecht Drie dronken Utrechters stonden zaterdagochtend vroeg op de Amsterdamse Straatweg in Utrecht met een zwaard te zwaaien. Eerst werd een toevallige voorbijganger bedreigd. En passant sloopten de heren de zonnewering van een banketbak kerij. Even later moesten ook twee agenten eraan geloven. Met het zwaard in de aanslag stormde het drietal op de dienders af, die zich daarop schielijk terugtrokken. Uiteindelijk werden de drie gearresteerd in hun woning, waarbij de politie naast het zwaard een handgranaat, een pistool, zes luchtdrukwapens, messen, een stiletto en duizend strijkers vond. 'Dronken' arrestant heeft hersenletsel Groningen» De Groningse politie is een intern onderzoek begon nen naar de gang van zaken rond de insluiting van een 30-jarige man die dronken leek, maar later zwaar hersenletsel bleek te hebben. De politie was door buurtbewoners vrijdagnacht ge waarschuwd nadat de man van een fiets was gevallen. Volgens de politie is hij in een observatiecel gestopt nadat ambulance personeel twee keer had verklaard dat daar geen bezwaar tegen was. Zaterdagmiddag bleek de man nog steeds niet aanspreek baar. Toen bovendien werd gezien dat één oor blauw aanliep, werd de man met spoed overgebracht naar een ziekenhuis. Daar constateerden artsen dat hij hersenletsel had. Hij werd direct ge opereerd en ligt nu op de intensive care. Zijn toestand is stabiel. Marokko: Opheldering verdrinking den haag De Marokkaanse overheid wil van de Nederlandse justitie opheldering over de dood van een Marokkaans meisje vorige week in Barendrecht. Het meisje verdronk in een recrea tiepias terwijl omstanders toekeken en niet te hulp schoten. 'PvdA moet programma CDA afwijzen' den haag anp De econoom Rick van der Ploeg, lid van het partijbestuur van de PvdA, verwijt PvdA-frac- tievoorzitter Wöltgens „draai- konterig en slap" te hebben ge reageerd op het onlangs gepre senteerde CDA-verkiezingspro- gramma. Wöltgens zei onder meer in het CDA-programma „aankno pingspunten" te zien voor voortzetting van de coalitie. Volgens Van der Ploeg had Wöltgens echter onmiddellijk afstand moeten nemen van het CDA-verkiezingsprogramma dat volgens hem de rijken be voordeelt ten koste van de lage re inkomensgroepen. De PvdA- econoom zei zich voor een vol gende periode een andere frac tievoorzitter te kunnen voorstel len. Ook PvdA-commissaris van dé koningin in Flevoland Lam- mers en de voorzitter van de Jonge Socialisten, Dijksman, be kritiseerden Wöltgens. Volgens Lammers stuurt het CDA aan op een tweedeling van de maat schappij en Wöltgens had vol gens hem „bikkelhard" moeten zeggen dat de PvdA op basis van dit programma niet met het CDA wenst samen te werken. Dan maar de oppositie in, meenden de drie PvdA'ers. Wöltgens liet via zijn woord voerder weten niet te willen rea geren. „Wij reageren nooit op dit soort opmerkingen." Dodelijke caféruzie alkmaar «anp Een of meer messteken hebben zaterdagavond tijdens een café ruzie het leven gekost aan een 23-jarige man uit Alkmaar. Twee mannen kregen in een ca fé ruzie, waarbij het latere slachtoffer zijn opponent een kopstoot gaf. Daarop greep de beheerder van het café in. On verwacht haalde een van de twee echter met een mes uit en trof de ander in de keel. susteren Een bedevaartganger houdt een lammetje op zijn schouders tijdens de Heiligdomsvaart gisteren in het Limburgse Susteren. Bij deze tra ditie, die teruggaat tot he jaar 1447, worden de heiligen van het oude Suestra vereerd. Eindpunt van de pelgrimage was de Sint Amelbergakerk, die dateert uit de tiende eeuw. foto anp frits widdershoven WD steekt PvdA voorbij in peilingen den haag anp De PvdA is in de kiezersgunst voorbijgestoken door de WD. Met 25 zetels zou de PvdA één zetel achterblijven bij de WD en daarmee de vierde partij worden, zo blijkt uit een enquête van het NIPO. Het CDA zou welis waar twaalf zetels verliezen, maar met 42 zetels veruit de grootste partij worden. D66 zou nu uitkomen op 28. De vierde plaats van de PvdA wordt bevestigd door de meest recente peiling van het bureau Interview. Ook daarin scoort de PvdA 25, de WD 26 en D66 maximaal 18 zetels. De peiling laat echter een hogere score zien voor het CDA, die op 49 zetels uit komt. De Centrum Democraten blijven volgens het NIPO in de lift. Deze partij (nu één zetel) zou kunnen rekenen op maar liefst zeven zetels. GroenLinks (nu zes) zou uit komen op veertien zetels. SGP en GPV blijven met res pectievelijk drie en twee ze tels constant. De RPF gaat van één naar drie. Voorzitter Nederlands Christelijk Werkgeversverbond wil ook einde overwerktoeslag Werknemers hebben te veel vrije dagen. De werkgevers willen daarom de regelingen voor bijzonder verlof, ATV- dagen, vrije dagen en vakanties in de CAO-onderhande- lingen ter discussie gaan stellen. Ook willen ze af van overwerktoeslagen en voelen ze er voor een deel van het loon winstafhankelijk te maken. onthullingen enigszins uit de school over de strategie die de Voorzitter BJankert van het Ne- werkgevers de komende tijd derlands Christelijk Werkge- willen gaan volgen. Blankert wil versverbond (NCW) klapte het „echte vernieuwing" zei hij afgelopen weekeinde met deze daarbij. Loonmatiging is nuttig, den haag gpd maar gaat volgens de NCW- voorman voorbij aan het kern probleem: de structuur van de ioonkosten, vooral de sociale premies. Daarom willen de werkgevers allerlei zaken die daaraan bijdragen ter discussie stellen, zoals de WW, het mini mumloon, de pensioenpremies, het ziekteverzuim en het ver schil tussen uitkering en lonen. In een discussie met Blankert zei FNV-voorzitter Stekelenburg gisteren dat het 'stapelen' van verlof wel bespreekbaar is. In de CAO zou bijvoorbeeld kunnen worden geregeld dat bij bijzon der verlof (voor ouderschap, studie, zorg) ook een aantal va kantiedagen moet worden inge leverd. Ook over flexibelere werktijden valt te praten. Over de kwestie van overwerktoesla gen liet hij zich niet uit. Blankert en Stekelenburg stel den beiden dat het centraal overleg zichzelf een beetje heeft overleefd. Zij willen af van „het rituele gedoe, grote akkoorden en afspraken met het kabinet en alle poeha Blankert: „Er moet spraJce zijn van een zekere regie zonder grote getallen en per centages af te spreken, anders krijg je weer die fantastische ak koorden van vroeger. We moe ten niet zeggen: over twee jaar zijn er zestigduizend deeltijdba nen. Die fout hebben we al een keer met de allochtonen ge maakt". rotterdam gpd n haar huis in Rotterdam is gis termiddag een 24-jarige vrouw doodgestoken. Haar echtge noot, een 37-jarige Rotterdam mer, is aangehouden. De man heeft nog geen bekentenis afge legd. De politie vermoedt dat privé-omstandigheden de ach tergrond vormen van het dra ma. Maar wat zich precies heeft afgespeeld in de woning van het echtpaar is nog niet duidelijk. Tijdens de fatale steekpartij was het 3-jarig zoontje van de vrouw in de woning aanwezig. Zijn 8- jarig broertje was op dat mo ment buiten aan het spelen. Regio Arnhem opgeschrikt door moorden arnhem gpd In de regio Arnhem zijn het af gelopen weekeinde twee moor den gepleegd. Zaterdagochtend vroeg werd een 21-jarige Arn hemmer vermoord op een voet pad in de buurt van de John Frostbrug. In het nabij de Gel derse hoofdstad gelegen dorp De Steeg werd een 77-jarige vrouw gedood. De jongeman was een avond je uit geweest in het centrum van Arnhem, waarna hij te voet huiswaarts keerde. Niet ver van zijn woning werd hij met ge weld om het leven gebracht. Een voorbijganger trof het le venloze lichaam aan. Twaalf re chercheurs zijn zaterdag de hele dag bezig geweest met een uit- voerigsporenonder'zoek. In het dorp De Steeg trof de politie zaterdagochtend in een woning het stoffelijk overschot aan van een 77-jarige vrouw uit Nijmegen. De vrouw was door slagen op haar hoofd om het le ven gebracht. De politie was op het spoor gezet door de bewoner van het huis, een 81-jarige man. Deze had zich zaterdagochtend zelf gemeld bij de politie met de mededeling dat er een lijk in zijn huis lag. De man is vervol gens aangehouden. Omtrent de motieven van het misdrijf tast de politie nog in het duister. De man en de vrouw waren opper vlakkige kennissen van elkaar. Een politieman springt van de hotelboot over op het vrachtschip om de schade beter te kunnen bekijken. foto epa düsseldorf anp-dpa Bij een aanvaring in dichte mist tussen een Nederlands hotel schip en een vrachtschip uit Rotterdam op de Rijn in Duits land zijn gisteren veertien men sen licht gewond geraakt. Het hotelschip Rijnhaven van de Rotterdamse rederij Rijnvakan tie was met 112 overwegend ou dere passagiers en twintig be manningsleden op weg naar Rüdesheim. Het werd vrijwel frontaal geramd door het met graan geladen binnenschip Fir- mine uit Rotterdam, dat op weg was naar Nederland. Beide schepen sloegen lek, maar zijn niet gezonken. De opvarenden van beide schepen zijn door de politie en brandweer van boord gehaald. De gewonden, allen opvaren den van het hotelschip, werden uit voorzorg opgenomen in zie kenhuizen in Düsseldorf. Ze hebben voornamelijk kneuzin gen opgelopen. Eén vrouw heeft haar pols gebroken. Van de veertien gewonden konden er elf gistermiddag terugkeren naar het schip, dat na de bot sing op eigen kracht naar de ha ven van Düsseldorf is gevaren. Volgens een woordvoerder van de rederij zal de Rijnhaven de reis voortzetten nadat een scheur van anderhalve meter is gedicht. Het is nog niet bekend wie van de twee schippers in de mist in de fout is gegaan. Nieuwe opening in CAO-besprekingen DEN HAAG «GPD De ambtenarenbonden zijn be reid een CAO te sluiten tot 1 ja nuari 1995 waarbij de lonen vol gend jaar niet stijgen. De bon den willen dan echter wel dat de 120.000 rijksambtenaren er dit jaar 1,75 tot 2 procent bij krijgen. Bovendien moet de CAO opengebroken kunnen worden als blijkt dat in het be drijfsleven de lonen volgend jaar toch fors stijgen. Met dat nieuwe bod lijkt een nieuwe CAO voor de 120.000 rijksambtenaren alsnog onder handbereik. Vrijdagavond lie pen de onderhandelingen tus sen minister Dales van binnen landse zaken en de bonden naar verluidt vast op de vorm geving van de loonsverhoging. Dales had van het kabinet op dracht gekregen om met name de loonsverhoging volgend jaar zo klein mogelijk te houden om zo het goede voorbeeld te geven aan het bedrijfsleven. Daar mo gen de lonen van het kabinet volgend jaar niet stijgen op straffe van een loonmaatregel. Het kabinet hoopt door de nul lijn de schade aan de werkgele genheid beperkt te houden. Overigens heeft het Centraal Planbureau berekend dat de nullijn vrijwel geen baan extra oplevert. Misschien al vandaag, maar wellicht ook pas morgen praten de bonden en de minis ter verder. „De vakbeweging is niet onwillig. Maar dan moet minister Dales dat ook niet zijn," aldus CFO-onderhande- laar De Geus. In het bedrijfsle ven stijgen de salarissen dit jaar met gemiddeld 2,2 procent. schiedam anp De miljoenen bierflessen die de brouwers Heineken en Bavaria uit exportlanden terughalen we gens het voorkomen van glas splinters, zijn geproduceerd met nobele bedoelingen. Het nieuwe type was milieuvriende lijker omdat het lichter was en er mede daarom minder ver pakkingsmateriaal voor nodig was. Volgens de Vereenigde Glas fabrieken in Schiedam, die de gewraakte groene fles maakt(e), zit het probleem in de nieuwe uitvoering van de rand van de flessehals. Daar kunnen bij het afvullen en sluiten van de fles of bij het openen nauwelijks zicht bare glassplinters ontstaan. Een woordvoerder liet gisteren we ten dat nog moet worden uitge zocht wanneer dit ook daad werkelijk gebeurt. Volgens Hei neken komt de splintervorming slechts bij één procent van de flessen voor. Op 19 augustus werden bij een routinecontrole in de Hei- neken-brouwerij in Den Bosch glassplinters aangetroffen. Daarop besloot het concern de betreffende partij flessen uit de markt te halen. Het ging om 17 miljoen flessen van 33 cl. Bava ria, dat het nieuwe type sinds 1 juli gebruikt, haalt 4,5 miljoen flessen van 33 en 25 cl van de markt. De flessen zijn alleen geleverd aan Heineken en Bavaria. Oran jeboom in Breda maakte vrijdag bekend ongeveer een half mil joen bierflessen van het export- merk Royal Dutch Post Horn Lager van de Britse markt te ha len, maar die zijn van het oude type met de beproefde rand. In Engeland waren al eerder vier klachten binnengekomen over glasdeeltjes in flessen. Naar aanleiding van de commotie rond Heineken en Bavaria be sloot Oranjeboom uit voorzorg alle flessen terug te halen han gende het onderzoek naar de klachten. Heineken en Bavaria hebben Vereenigde Glas formeel aan sprakelijk gesteld. Hoewel exac te bedragen niet bekend zijn, gaat het om vele miljoenen gul dens. Vereenigde Glas ver trouwt erop dat de verzekering de schade dekt. De produktie van de nieuwe fles is inmiddels gestaakt en de Vereenigde Glas fabrieken leveren nu weer de oude modellen aan de bier brouwers. den haag De fotograferende pers mocht gisteren langskomen op Huis ten Bosch, de residentie van ko ningin Beatrix en prins Claus, voor een foto-uurtje van de koninklijke familie. Koningin en prins namen daarbij ook even het drie maanden oude hondje Dushi bij zich, dat zichtbaar genoot van de aandacht. foto anp ruud hoff garderen harm harkema Het was een „open en constructief gesprek", zei de WD-partijvoorlichter zaterdag na het gesprek tussen het hoofdbestuur en de achttien geweste lijke voorzitters. En daar liet hij het bij. Daar was een goede reden voor. Want de lucht tussen de gewestelijke voorzitters en partijvoorzitter Dian van Leeuwen was in het geheel niet opgeklaard. Integendeel, de stilte lijkt vooralsnog meer op de stilte voor de storm. Voorzitter Dian van Leeuwen heeft het verbruid bij de machtige gewestelijke voorzitters. De meesten vinden haar een tang, een onmogelijk mens, flexibel als beton en in de omgang zo soe pel als prikkeldraad. In het hoofdbestuur heeft zij medestanders, maar zeker ook vijanden. Dat is na zaterdag allemaal niet anders gewor den. Er is alleen een dimensie bij gekomen: Tot voor kort leek het erop dat Van Leeuwen ondanks haar tegenstanders wel zou kunnen blijven zitten tot na de verkiezingen van volgend jaar. Nu is het eerder de vraag of Van Leeuwen de winter wel' haalt. Concrete aanleiding was de kwestie-Wiegel. Af geschreven door de meerderheid van het hoofd bestuur, slecht behandeld door Van Leeuwen. Een deel van de partijbaronnen was boos op Van Leeuwen, omdat zij het liefst Wiegel als lijsttrek ker voor de volgende verkiezingen hadden terug gezien. Maar allemaal waren ze boos over de ma nier waarop Wiegel aan de kant was geschoven Er was niet eens een gesprek met hem gevoerc De ergernis daarover bij de partijbaronnen wa; groot en werd, gevoegd bij alle andere onmin, zelfs bijzonder groot. Zo groot dat de roep om Van Leeuwens aftreden groter wordt. Volgend jaar mei zijn de verkiezingen en ook de partijbaronnen weten dat de WD geen enkel be lang heeft bij een ruzie over het voorzitterschap vlak voor de verkiezingen. De partij heeft daar er varing mee, zoals in 1990, toen voorzitter Ginjaar het veld moest ruimen. Alleen om die reden al leek de positie van Van Leeuwen tot na de verkie zingen verzekerd. Nu echter de emoties weer hoog zijn opgelaaid, wordt door de tegenstanders van Van Leeuwen de mogelijkheid opgeworpen haar zo spoedig mogelijk te onttronen, zodat de partij nog voor de verkiezingen weer wat tot rust kan komen. De partijbaronnen hebben daartoe een moge lijkheid. Nog dit jaar loopt de termijn van Van Leeuwen af. Normaal gesproken zou haar voor zitterschap een periode worden verlengd. Maar wie weet, gaan de partijbaronnen wel dreigen met een tegenkandidaat. En wie weet houdt Van Leeuwen de eer dan wel aan zichzelf. (Wordt on getwijfeld vervolgd)

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3