H 'Countrymuziek is echt veel meer dan alleen Jambalaya' Het felle gevecht van een onverwoestbare vrouw Speciale Verleiding in teken van natuur Opa's en oma gaan nog met voetjes van de vloer Rtv show TT Hetty centraal in TROS-documentaire over kanker Veronica's Beach-concerten: strijd tegen de 'zomer' HILVERSUM SUSANNE VAN VELZEN Kanker is voor veel mensen nog steeds een ziekte die alleen an deren krijgen. De cijfers wijzen echter anders uit. In Nederland krijgt één op de drie mensen een vorm van deze ziekte. Hetty van Dongen (48) uit Rotterdam dacht tot voor vijf jaar ook dat kanker een ziekte was die niet bij haar hoorde. „Je weet zo weinig over kan ker. Ik hoorde wel eens dat ie mand het had en dan dacht ik 'oh wat erg' en ging weer over tot de orde van de dag." Haar eerste directe confrontatie met de ziekte vond plaats in 1988. Bij haar aanstaande schoon zoon Marcel wordt leukemie ontdekt. Schrik, ongeloof en verdriet beheersen het gezjn. Nog groter wordt het ongeloof als Hetty een knobbeltje in haar borst ontdekt. Het blijkt kwaar- daardig te zijn en een borstam- putatie is onvermijdelijk. Het verhaal van Hetty en haar gezin staat centraal in de docu mentaire 'Hetty, een onver woestbaar mens' die de TROS vanavond uitzendt. De docu mentaire van regisseur John Kraakman is gemaakt ter gele genheid van de collecteweek van de Nederlandse Kankerbe strijding/Koningin Wilhelmina Fonds. Een toepasselijkere titel had niet gekozen kunnen worden. Hetty heeft haar ziekte door kei hard knokken overwonnen. Ze is een aartsoptimist en letterlijk onverwoestbaar. „Ik heb nooit willen toegeven aan de gedachte dat een vrouw na een borstamputatie niet meer vrouw zou zijn. Onzin is dat. Vrouw zijn bestaat uit meer dan twee borsten hebben. Maar onbewust speelt de gedachte dat je niet meer vrouwelijk bent toch door je hoofd. Ik heb het ziekenhuis verlaten in een hele 'strakke zwarte rok, op hoge hakken en met mooie oorbel len. Ik wilde supervrouwelijk zijn." In de documentaire vertelt Hetty dat ze in de beginperiode van haar herstel alleen uiterlijk onverwoestbaar leek. „Van bin nen was het een emotionele puinhoop. Zeker nadat ik an derhalf jaar later bestraald moest worden omdat er op nieuw een kwaadaardig knob beltje werd gevonden. Ik wilde mijn gezin niet altijd lastig val len met mijn angsten. Mijn schoonzoon zat juist midden in een zware beenmergtransplan tatie." Marcel kreeg met succes beenmerg van zijn zus. „Ik heb me in die tijd heel erg opgetrok ken aan hem. 'Als hij het redt, Samenwerking VARA en Natuurmonumenten HILVERSUM »GPD De VARA gaat een speciale afle vering van De Verleiding uit zenden. In het programma, ge titeld De Groene Verleiding, draait alles om de verleidelijk heid van de natuur. Het pro gramma is door de VARA ge maakt in samenwerking met de Vereniging tot behoud van Na tuurmonumenten. De thema's in het programma zijn de na tuur in de reclame en reclame voor de natuur. Astrid Joosten praat onder anderen met Wiete- ke van Dort die jaren gelden een spotje maakte voor Natuur monumenten. In een reportage is vervolgens te zien hoe on langs een nieuw spectaculair spotje werd gemaakt voor de vereniging. HILVERSUM HERMAN ELZINGA dan ik ook', heb ik vaak ge dacht." Hetty heeft het gered. Ze staat weer met beide benen in de maatschappij. Ze gebruikt haar ervaringen om vrouwen met borstkanker tot steun te zijn. Ze helpt ze, begeleidt ze en zoekt ze op in het ziekenhuis. „Ik be grijp precies wat die vrouwen doormaken, wat ze voelen en wat hun angsten zijn. Daarom wilde ik ook graag meewerken aan deze film. Ik wil laten zien datje er bovenop kunt komen." (Uitzending, vanavond, 19.09 uur, Nederland 2) et heeft Veronica niet echt meegeze ten in de serie Beach-concerten die deze zo mer zijn gehouden. Met uitzon dering van die in Hellevoetsluis zijn ze eigenlijk stuk voor stuk verregend. Of ze waren, doordat het met het vorderen van de avond steeds kouder werd, geen pretje om te bezoeken. Nee, de Hollandse zomer stelde dit jaar niet veel voor. Maar dat is =al, lang geen nieuws meer. Eigenlijk viel het dus nogal mee in Scheveningen, waar de serie Beachconcerten eindigde waar ze zo'n twee maanden ge leden ook was begonnen. Het bleef ditmaal droog, maar om nou te zeggen dat het aange naam toeven was. Nee dus. Het publiek dacht er kennelijk net zo over, want echt groot was de opkomst bij deze afsluiter niet. En in de huiskamers volgden zo'n 240.000 mensen de optre dens, zo weinig dat de waarde ring voor het festijn niet eens gemeten kon worden. Muziek op televisie ligt moei lijk en wordt tegenwoordig over het algemeen slecht bekeken, maar Veronica zou Veronica niet zijn wanneer niet stug wordt doorgegaan met datgene waar de omroep groot mee is geworden. Toch lijkt in dit op zicht het einde der (muziek)tij- den nabij. Een groep die voorlopig nog niet lijdt aan wat voor soort te ruggang dan ook is onze eigen Rowwen Hèze. De Limburgers mogen in Scheveningen het nog wat aarzelend toegestroomde publiek opwarmen. Alhoewel Gijs Staverman, presentator van VOO's Beach-concert dat op dat moment nog niet eens zó nodig is. Een deel van het publiek is duidelijk voor Rowwen Hèze naar hier geko men en ze worden niet teleur gesteld. Met vooral veel snelle nummers gaan ze er voor in een enthousiaste set, die schril zal afstekèn bij wat nog volgt. Bij de toegangshekken heb ben de kaartjescontroleurs het aan het begin van de avond nog rustig. Alle aandacht kan dus uitgaan naar de enorme kraan die even verderop aan de ande re kant van hek staat opgesteld voor het Bungee-springen. Van zo'n zestig meter hoogte kun nen waaghalzen met een elas tiek aan hun enkels naar bene den duiken. Vlak voordat ze als een struisvogel hun hoofd in het zand zouden steken schieten ze weer omhoog, om vervolgens als een jojo heen en weer te gaan. Liefhebberij De een na de andere dappere (of gek, zo u wilt) neemt vrijwil lig plaats in het bakje dat om hoog wordt getakeld. Wat heet vrijwillig, er dient grif te worden betaald voor deze liefhebberij. Wanneer er een meisje omhoog gaat is alle aandacht van de controleurs voor haar. Een sprong blijft echter uit en terwijl de kans op die sprong afneemt, neemt het commentaar bene den toe. De veronderstelling dat het er van boven toch wel even anders uitziet dan beneden komt uit. Het bakje keert onver- richterzake terug richting strand. Toch zonde van de 100 gulden. Op het podium is men inmid dels zover voor het tweede op treden van dit Beachconcert. Presentator Gijs Staverman kondigt het aan als een soul- blok, met achtereenvolgens de Gibson Brothers, Viola Wills en de Trammps. Discotijden herle ven weer met deze artiesten die samen toch met gemak tussen de drie- en vierhonderd verjaar dagen hebben gevierd. Dankzij het Goud van Oud-gevoel dat overal de kop weer opsteekt hebben ook zij eieren voor hun geld gekozen en doen zij weer als vanouds hun kunstje. De Gibson Brothers mogen het spits afbijten en hun deuntjes Que Sera en Non Sop Dance blijken nog niets aan aanstekelijkheid te hebben in geboet. Maar na een kwartiertje is de koek wel op en is het de beurt aan Viola Wills. Volgens Gijs Staverman is ze al lang oma, maar ze gaat nog volop met de voetjes van de vloer. Geen kwaad woord over de fa vorieten van deze Veronica- discjockey, maar Viola is toch wel wat vaak haar tekst kwijt en toonvastheid schijnt er ook al niet veel meer toe te doen. Leuk jurkje trouwens, al ben ik blij dat mijn eigen oma gewoon in bloemetjes-dessin rondloopt. Meezingers Nee, dan de Trammps. Allemaal opa, alweer volgens Gijs en we geloven hem direct. Maar de. danspasjes zijn er nog en Disco Inferno, Shout en al die andere prachtige meezingers gaan er nog in als Gods Woord in een ouderling. Niet in het minst trouwens bij het publiek dat voor het grootste deel nog in luiers moet hebben rondgelo pen toen deze nummers hits waren. Bij de wagen die de beelden zo'n 35.000 kilometer naar de satelliet stuurt staan enkele me dewerkers van het programma 1 vol spanning te kijken of de 1 overgang van opgenomen naar live goed verloopt. Dat is het ge val en een lichte juichstemming maakt zich van hen meester. Dan komt 10CC. De band mag dan al jaren niet meer aan de weg timmeren, in Scheve ningen weten ze het publiek met een collectie van hun meest bekende nummers nog altijd enthousiast te krijgen. Omdat het programma niet mag uitlopen zijn de toegiften er alleen voor de mensen op het Scheveningse strand. In de krap bemeten regiewa- gen heerst direct na afloop een uitgelaten stemming. Alles is naar wens verlopen. „Maar het was wel af en toe hectisch", zegt regisseur Eduard Huis in 't Veld. Het voortdurend schakelen tus sen de acht camera's vergt dan ook de nodige concentratie, vooral als er ook nog van het draaiboek moet worden afge weken als de bands de volgorde van de liedjes omgooien. Toch behoren dit soort live-uitzen dingen tot de leukste klussen, vindt de Veronica-regisseur.Al kost het je wel een dag om weer bij te komen." Voor veel genodigden en me dewerkers is er van bijkomen nog geen sprake, want zij haas ten zich naar de VIP-tent, waar tot in de kleine uurtjes een pri- vé-feest wordt gehouden. Met, natuurlijk, levende muziek. STARDOM Astrid Joosten ontvangt bekende Nederlanders in de 'Groene Ver leiding'. foto pr Bekende Nederlanders zoals Ivo de Wijs en Normaal-zanger Bennie Jolink vertellen hoe zij met de natuur omgaan. Gied Jaspers is te zien in een speciaal Natuurmoment. De fotografen Vincent Mentzel, Inez van Lamsweerde, Clemens Rikken en Patricia Steur werken even eens mee aan het programma. Zij hebben hun eigen visie op de natuur gefotografeerd. Het resultaat hangt in het decor. Clemens Rikken en Patricia Steur lichten hun werk ook toe. Aan het programma is tevens een ledenwerfactie voor de Ver eniging tot Behoud van Natuur monumenten gekoppeld. Voor zitter Pieter Winseraius vertelt in de studio waarom zijn orga nisatie nieuwe leden nodig heeft. De uitzending is donder dag 16 september. De Amerikaanse zanger John Denver is in staat van beschuldiging gesteld wegens dronken rijden nadat hij in het weekeinde was aangehou den in het luxueuze wintersportcentrum Aspen. Politiemannen hadden Denver zaterdagnacht tot stoppen gedwongen nadat ze hadden gezien dat hij slingerde in zijn Porsche-1963. Hij werd aan gehouden en meegenomen naar het hoofdbureau van politie. Hier bleek dat hij een promillage van 0.14 alcohol in het bloed had. In de staat Colora do is het toegestane maximum 0.10 promille. Denver zei tegen de politie dat hij met vrienden gegeten en gedronken had in een restaurant. Denver, die geen strafblad heeft, is op borgtocht vrijgelaten. Eind september moet hij zich voor de rechter verantwoorden wegens het drinken van te veel alcohol in combinatie met autorijden. Tom Cruise is te klein, te mooi en te aardig, kortom te veel het type van de 'ideale schoon zoon' om een hoofdrol te kunnen spelen in een film die is gebaseerd op het boek 'Interview met een vampier'. De schrijfster van het boek, de Amerikaanse Anne Rice, vindt dat Cruise zichzelf en anderen een plezier moet doen door zich te rug te trekken. De knappe Amerikaan moet in de film de rol spelen van een Franstalige, semi-ge- slachtsloze vampier. Zijn tegenspeler is Bard Pitt. „Het is net Huck Finn en Tom Sawyer", vindt Ri ce, die het tweetal resoluut afwijst. Paramount Pictures en regisseur Neil Jordan houden echter vast aan Tom Cruise. ♦Fergie, zoals de gescheiden van Andrew levende hertogin in de populaire pers wordt genoemd, werd tijdens een vakantiereisje met John Bryan in Nice door een met een flinke telelens uitgeruste fotograaf betrapt op het moment dat haar Ameri kaanse 'Financieel adviseur' gelukzalig aan haar tenen zoog. Fergie was schaars gekleed, haar kin deren Beatrice en Eugenie keken op de achter grond toe. De foto's zorgden in Groot-Brittannië voor een enorme rel. De hertogin moest met het schaamrood op de kaken het koninklijke paleis verlaten. In een interview met het Amerikaanse televisiestation NBC geeft Sarah Ferguson deze week toe dat ze na de publicatie van de foto's in j therapie is gegaan. John Bryan omschreef ze in het vraaggesprek als 'een broer'. Op de Veronica Muziekveiling zal de badkuip van John Lennon worden geveild. De Victoriaan se gietijzeren badkuip, heeft een witte geëmai- leerde binnenkant en lichtgele gemarmerde zij- kanten. De badkuip is afkomstig uit het voormali- i ge huis van John in Tittenhurst Pare in het Engel se Ascot. De badkuip moet tussen 2.000 en 3.000 gulden opbrengen. Sherilyn Fenn houdt van afwisseling. Haar j zwarte haar heeft ze nu helblond geverfd. Ze speelt een rol in de film 'Boxing Baby', een rol die door Kim Bassinger werd geweigerd omdat het om pure porno zou gaan. En last but not least is Fenn drie maanden zwanger van een vriend die ze zes maanden kent. De relatie tussen Babette van Veen en Koen Wauters is net een knipperlicht: aan, uit, aan, uit. Niettemin willen ze niet defintief breken met el- I kaar. Het stel is daarom om de tafel gaan zitten om de problemen uit te praten. Het resultaat: j Koen mag niet meer gaan stappen en dan komt l alles op z'n pootjes terecht. MAANDAG30 AUGUSTUS 1993is; Savannah een band zonder cowboyhoed of nostalgie B et gaat om de naamsbekend- heid. Weten mensen eenmaal je JBL naam, of de naam van de groep, dan ben je al een eind verder. De naam van de groep: Savannah. En ze zijn wel eens te horen op de radio. Maar het probleem is: ze hebben geen single uitge bracht. En dat moet. Jawel: je moet een single uitbrengen en als je dan een hit hebt, dan mag je wellicht een groot album, een CD, maken. Domme groep, Savannah. Ze hebben met z'n allen en met als spil Marcelen Wilma Smulders, in één keer een CD uitgebracht. Niks eerst singles als aandachttrekker. Ge woon een hele CD vol kwaliteit. Savannah maakt countrymuziek en met het vooroordeel tegen countrymuziek wil Savannah graag afrekenen. De groep komt uit Tilburg, heette de afgelopen acht jaar Peter Hill Band en heeft als zodanig menig countryfan weten te overtuigen van het feit dat echte countrymuzikanten niet per se in Nashville furore moeten hebben gemaakt. „We vechten al vanaf het begin, acht jaar geleden, tegen de vooroordelen die, bij wat dan heet 'het grote publiek', tegen country muziek heersen." Marcel Smulders zegt het. Hij is de leadzanger van Savannah. En Wilma Smulders, zijn vrouw en de toetse- niste in de groep, is het met hem eens. Sa men kregen ze zo'n jaar of acht geleden het idee dat, als ze dan toch muziek wilden ma ken, country het genre was dat hen het meest aan het hart lag. Maar, zo zeiden ze er onmiddellijk bij en ze zeggen het nog tegen een ieder die het horen wil: zonder cowboyhoeden, leren frakjes met reepjes leer aan de mouwen, ook geen holsters, noch andere nostalgie uit How the West was Won. Het is al erg genoeg dat nog steeds coun trymuziek aan die stereotypen wordt opge hangen. Is het vechten tegen de bierkaai? Marcel: „Ik heb het idee dat we langza merhand veld winnen. Maar kijk, wij heb ben het idee dat heel veel mensen van countrymuziek houden. Laat ik het anders zeggen: wij denken dat veel mensen van muziek houden. Bij de nummers die men sen raken, zitten heel veel liedjes die of puur country zijn, of erop zijn geïnspireerd. Maar het plaatje country hangt er dan nooit aan." Wilma: „Op de laatste CD van Dire Straits staat een aantal nummers die puur country zijn. Mensen vallen daarvoor. Maar hoe veel mensen realiseren zich dat, als Dire Straits die niet hadden gespeeld, ze hun neus ervoor zouden hebben opgetrokken?" Peter Hill Band Savannah, voorheen Peter Hill Band. Peter Hill, Peter van de Heuvel, maakt nog steeds deel uit van de band, speelt lead- en steelgi- taar. Hij formeerde acht jaar geleden een groep. En dat precies op het tijdstip dat Marcel en Wilma Smulders ook aan het zoeken waren naar gelijkgestemde musici om een countryband op te richten. Marcel: „Hij meldde zich bij ons als bas- gitarist. Hij was zo goed, dat we hem on middellijk aannamen. Later bleek dat hij ooit was uitgeroepen tot de beste country- gitarist van de Benelux." Peter Hill heeft inmiddels, naar eigen zeggen, geconcludeerd dat de groep musici die hij om zich heen heeft verzameld zo'n eenheid vormt, dat hij z'n stempel niet meer op de band wil drukken en dat er maar een groepsnaam moest worden ver zonnen. Dat is Savannah geworden. Alle composities op hun CD Lights in the Night, de tweede in hun carrière, zijn van eigen hand. Jan-Wim Schoenmakers' en Marcel Smulders schreven de teksten en de muziek. Naast bekend worden is er nog een doel waarnaar Savannah streeft. Marcel Smul ders: „Wij zouden zo graag niet meer als bandje op zo maar een personeelsfeest staan. We hebben niks tegen perso neelsfeesten, begrijp ons niet verkeerd. We zouden alleen zo graag ergens staan waar er niet van wordt uitgegaan: 'Er is een feest en dus een bandje', waarbij het niet uitmaakt of wij het zijn of een ander bandje, waarvan ze de naam ook niet kennen. We spelen ei gen nummers, eigen composities. Het gaat er niet om beroemd te zijn, nou ja, niet on middellijk dan. Maar begrijp je: we zoeken erkenning. Ons genre heet dan: countrymuziek. Maar country is echt veel meer dan alleen Jambalaya en Country Roads, het is een boeiend genre. Het overschrijdt grenzen. De wortels van veel eigentijdse muziek lig gen, zoals dat door de eeuwen heen is ge gaan, in volksmuziek. Moet je daarom op volksmuziek neerkijken?' Savannah wil afrekenen met het vooroordeel tegen countrymuziek. Hetty van Dongen: „Vrouw zijn bestaat uit meer dan twee borsten heb ben." foto hiske bekkering John Denver kroop achter het stuur van zijn Porsche terwijl hij te diep in het glaasje had gekeken. foto archief

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 22