Watersporter moet betalen voor schoner milieu Nederlanders leiden werf in Gdansk Hiswa Natte Hiswa: attractie èn oriëntatiepunt Course Croisière breidt zich uit over Europa MAANDAG 30 AUGUSTUS 1993 Openingstijden Aan de Prins Hendrikkade in Amsterdam, in het Nautisch Kwartier bij de IJ-tunnel, wordt ook dit jaar weer de Hiswa te Water 93 gehouden. Van dinsdag 31 augustus tot en met zondag 5 september worden aan de steigers 325 zeil en motorjachten tentoonge steld. De Hiswa te Water is da gelijks geopend van 10 tot 18 uur. De toegangsprijs is 15 per persoon, kinderen van 4 tot 12 en houders van Pas 65 7,50. Sloepenrace De Koninklijke Nederlandse Zeil Roeivereniging KNZ RV in Muiden organiseert ook dit jaar weer een sloepenrace Mui- den-Pampus. Het evenement dat in samenwerking met de Vereniging Horeca Muiden wordt gehouden, vindt plaats in het weekeinde van 13 en 14 no vember. Vorig jaar werd de race voor de eerste maal gehouden. Aan het rondje Pampus deden toen 28 sloepen mee. AMSTERDAM FRANS VISSER In de eerste week van septem ber trekt varend Nederland, als dat ook maar enigszins mogelijk is, naar het Nautisch Kwartier in Amsterdam, waar de Hiswa te Water 93 wordt gehouden. Het liefst per boot, want wat is er leuker dan met je eigen schip naar een watersporttentoonstel ling te gaan. Daar kan een over dekte expositie in de winter niet tegenop. De watersporter bevindt zich dan nog volledig in de sfeer en met een vooral gevariëerd aan bod spelen de exposanten daar op in. Met zeil- en motorboten vanaf 7 meter lengte, van in se rie gebouwde polyester zeiljach ten, moderne en klassieke mo torjachten tot 'custom built' aluminium of stalen jachten vormt Hiswa 93 zowel een at tractie voor de toerist als een oriëntatiepunt voor de water sporter. De bezoeker krijgt een goed beeld van wat de markt te bieden heeft. En dat is belang rijk, want september is de maand waarin de ervaringen van het zomerseizoen op een rijtje worden gezet. Voldoet het huidige schip eigenlijk nog wel aan de eisen? Is het comfort nog wel voldoende, of wordt het tijd voor een andere boot? Aan de in totaal anderhalve kilometer steigers liggen 325 jachten. Van een Trintella 57a van Nederlandse makelij, een nieuw Bénéteauzeiljacht van 16.20 uit Frankrijk tot kleine snelle racertjes als de V 24, een zeiljacht van de Alkmaarse jachtwerf Victoria. En natuurlijk zijn er ook wereldprimeurs. Nu zit lang niet iedereen om een nieuw schip te springen en derhalve zitten op de wal zo'n 60 exposanten die accessoires aan de man brengen als naviga- tieapparatuur, dekbeslag, mas ten- en zeilmakers, bijbootjes en reddingsmiddelen. Met het Scheepvaartmuseum op een steenworp afstand is er in die eerste week van septem ber voor de watersporter dan ook heel wat te beleven in het Amsterdamse Nautisch Kwar- Vorig jaar kwamen tijdens de Franse studentenzeilregatta liefst 250 schepen aan de start. foto ap Studentregatta aan de Atlantische kust jaren afwisselend zullen herber gen. In 1969 als een race met am per tien boten begonnen, is de Course Croisière uitgegroeid tot een toonaangevende studen tenzeilrace, een spektakel met tegen de 3.000 deelnemers. Het bedrijfsleven steekt er miljoe nen aan sponsorgeld in, ervan uitgaande dat de besten onder de straks afgestudeerden zich de namen van hun onderne mingen zullen herinneren. Niet alleen Franse, ook andere Eu ropese zeiljachten worden zo door sponsors compleet voor hun. rekening genomen. De Franse spoorwegen laten er zelfs een extra feesttrein voor rijden vanuit Parijs. Ploegen uit Amsterdam en Eindhoven hebben in de afgelo pen twee jaar deel uitgemaakt van het veld van de Internatio nal Challenge Whirlpool, de een met meer, de ander met minder succes. Utrecht en Twente wa ren voor de 25ste editie ook in de race voor een uitnodiging voor het internationale klasse ment, maar zij vielen uit de boot. Informatie: Course Croisière Edhec; 58, Rue du Port; 59046 Lille Cedex; Frankrijk; telefoon 09-33 20154809 (fax 09-33 20154523). Studenten aan vooral de Franse universiteiten en hogescholen beginnen zich op te maken voor de 26ste Course Croisière Ed hec, de grootste studenten zeil- regatta die Europa kent. De be langstelling ervoor blijkt ook in Nederland groter te worden. Daarbij mikken de Nederlandse studenten vooral op een uitno diging om deel te nemen aan de International Challenge, een apart klassement dat wordt ge vormd door twaalf boten die elk uit een ander EG-land komen. Tegen de 250 schepen bestre den elkaar in april in de 25ste (jubileum)editie van het een week durende evenement. Veertig studenten van de Ecole Des Hautes Etudes Commercia- les (Edhec), de business-school van het Noordfranse Lille, zijn al weer enige tijd met de voor bereidingen bezig. Het evenement speelt zich komend voorjaar af in het stuk Atlantische Oceaan voor de kust van Les Sables d'Olonne aan de westkust. Het Franse haven stadje heeft tijdens de Interna tional Boat Show in Parijs vorig jaar samen met La Roebelle en Lorient een contract met de Ed- hec-organisatie gesloten, dat zij de regatta de eerstvolgende zes bak aangelegd. Vervuild water zal straks via een grofvuil- en olieafschei- der op het riool worden geloosd. „We doen zoveel mogelijk zelf, maar de investeringen verdienen we de eer ste tien jaar niet terug", zegt Jan Baaijens van Wetterwille. Toch is er geen keuze, zegt hij. „Als we het niet doen, mogen we straks geen boten meer droogzetten. En dan kunnen we wel inpakken." De prijzen zullen omhoog moeten, zegt Baaijens. Bang om klanten te ver liezen is hij echter nauwelijks. „Als je uitlegt waar het om gaat, dan hebben mensen daar meestal wel begrip voor. En andere bedrijven zitten natuurlijk ook met stijgende milieukosten." Mevrouw R. Barto van jachthaven Braassemermeer is wel huiverig voor het doorberekenen van milieukosten. „Dan prijs je jezelf uit de markt." Het bedrijf doet ook mee aan het Hiswa- project, maar neemt niet alle maatre gelen tegelijk. „De investering in een vloeistofdichte vloer hebben we nog maar even vooruit geschoven. Tot die tijd mogen er dus hier geen boten wor den afgespoten." De Hiswa is optimistisch over de ac ceptatie van de prijsverhogingen. Milieucoördinator Willemsen haalt het voorbeeld aan van een jachthaven met duizend ligplaatsen in Lelystad, die al enkele jaren geleden besloot per lig plaats 75 gulden aan milieukosten te vragen. „De drie mensen met beden kingen deden alsnog mee nadat ze apart waren geïnformeerd. Het publiek is best bereid te betalen, maar dan moet het wel zien waarom", aldus Wil lemsen. Jan met de pet wordt de pineut van de milieumaatregelen, zegt eigenaar E. Verharen van watersportcentrum De Rietpol in Spaarndam. „Tachtig pro cent van de mensen kan de boot net betalen, onder wie veel AOWers met een kleine portemonnee. En die zullen echt wel schrikken als ze opeens veel meer moeten gaan betalen." Verharen ziet zich genoodzaakt om naast de mil ieuheffing van 75 gulden een extra be drag in rekening te brengen voor sche pen op de wal. „We moeten 150.000 a 200.000 gulden investeren. Dat geld moet ergens vandaan komen." De watersportbranche heeft er vol gens de Hiswa alle belang bij om de milieumaatregelen zelf te nemen. Er kunnen nog veel hogere kosten ont staan als de overheid milieumaatrege len gaat afdwingen, aldus Willemsen. Volgens hem is deelname aan het milieuproject ook goed voor de reputa tie van het bedrijf. Steeds meer water sporters houden immers rekening met het milieu. Maar niet alle jachthavens voelen er voor dure milieu-investeringen te doen. Sommigen graven wat goten om afvalwater op te vangen, maar het is de vraag of milieucontroleurs daarmee akkoord gaan. Anderen doen zelfs he lemaal niets. Wat er bij het afspuiten in het water belandt, is een zaak van de booteigenaar, bromt een Zuidholland se ondernemer. Een aantal havens is gestopt met de verkoop van brandstof omdat ze anders kostbare milieuvoor zieningen moeten treffen. Bij een jachthaven na een weekendje varen zomaar een zak afval achterlaten is er straks ook niet meer bij. De water sportbedrijven moeten het vuil zoveel mogelijk gaan scheiden en vanaf 1995 ook een afvalboekhouding bijhouden. Wetterwille overweegt bij voorbeeld de aanschaf van een zogenoemd afvalei- land, een groepje containers voor glas, papieren blik. De Hiswa wil centrale afspraken ma ken voor het ophalen en verwerken van het gescheiden ingezamelde afval. De bedoeling is dat een deel van de opbrengsten naar de zeehondenop vang van EcoMare op Texel gaal. „Dat is voor de watersporters een mooie sti mulans om mee te doen", zegt Willem sen van de Hiswa. Bij Wetterwille en veel andere jacht havens wordt nog gepiekerd of water sporters moeten gaan betalen voor ie dere lege batterij of verfpot die ze ach terlaten. „Wij zitten natuurlijk zelf met kosten om dat spul af te voeren", zegt Baaijen^. „Maar als je met een kassa naast de afvalbak gaat zitten, loop je het risico dat mensen het spul mee naar huis nemen of ergens in een con tainer dumpen. En daar is niemand bij gebaat." Bezitters van pleziervaartuigen gaan de milieumaatregelen in de watersport branche dit jaar al in hun portemon nee voelen. Veel jachthavens en -wer ven hebben de tarieven voor het win- terklaar maken en stallen van boten verhoogd. Om aan de aangescherpte milieunormen te kunnen voldoen, moeten ze tienduizenden guldens tot enkele tonnen investeren in vloeistof dichte vloeren, olieafscheiders en an dere milieumaatregelen. Watersporters vinden uiteraard dat het water schoon moet zijn. De prak tijk staat echter op gespannen voet met de vrome wensen. Maar al te vaak heeft het water bij aanlegplaatsen een verdachte blauwe glans. Een paar druppels olie morsen kan iedereen overkomen, maar er zijn ook nog steeds lieden die hun afval zonder par don overboord kiepen. Sluipender is de vervuiling op de werf.. Bij het schoonspuiten, schuren, verven en repareren van de boot wor den vaak agressieve stoffen gebruikt die met een beetje pech wegsijpelen in het water. Op initiatief van de HISWA Vereniging en met de hete adem van milieu-ambtenaren in de nek zijn zo'n 325 jachtwerven en -havens begonnen met het uitvoeren van een milieuplan. Deelnemers krijgen een draaiboek met milieumaatregelen, een cursus en adviezen. „Het klinkt overdreven, maar deze aanpak is uniek in de wereld", zegt milieucoördinator, A. Willemsen van de Hiswa. Een van de belangrijkste maatregelen is het maken van een vloeistofdichte afspuitplaatS die reeds sinds 1 januari wettelijk verplicht is. Bedrijven die nog niet zover zijn moe ten een ontheffing hebben of een noodvoorzieningtreffen. Maar veel watersportbedrijven gaat het allemaal te snel. Ze hikken aan te gen de hoge kosten en willen meer tijd om de ingrijpende maatregelen te ne men. Maatregelen, die veel onderne mers in de branche overdreven vinden. „De watersport wordt onevenredig zwaar gepakt", zo wordt bij veel ha vens en werven gemopperd. Milieumi nister Alders heeft echter gedreigd met wettelijke maatregelen als de havens en werven niet snel schoon schip ma ken. Bij de ingang van de Haarlemse jachthaven Wetterwille prijkt de gesti leerde druppel, het symbool van het Hiswa-milieuproject. Óp het haventer rein gaapt een groot gat. Onder de af- spuitplaats wordt een grote betonnen 'Schoon schip maken' als er onderhoud is gepleegd. Hier gebeurt dat nog met een bezem op het kale beton, maar het komende winterseizoen moet er een opvangzeil onder de boot worden gelegd om schraapsel en verfresten op te vangen. Per 1 janua ri worden de milieu-eisen dusdanig aangescherpt dat de werfbazen hun reglement drastisch hebben moeten aanpassen. Vaak met klantonvriendelijke bepalingen, foto united photos de boer 'PoolseCoronet primeur op Hiswa 93 Een van de opmerkelijkste, schepen op de Hi.swa te Water is het 12,5 meter lange zeil jacht Coronet, een puur Nederlands pro- (Jukt, maar gebouwd in het Poolse Gdansk aan de Baltische Zee. De bekende ontwer per Dick Zaal zorgde voor de tekeningen en Arthur Kortenoever is verantwoordelijk voor de bouw van het schip. Zijn firma Green Ocean Yachts brengt het jacht als primeur op de natte Hiswa. Op de plek waar ooit de huidige Poolse pre sident Lech Walesa met noeste arbeid zijn boterham verdiende, geeft de veertigjarige Arthur Kortenoever leiding aan een reeks van projecten. Daar is de Coronet er één van, gekocht door Kortenoevers jeugd vriend, de Hilversumse, zeezeiler Flip Dron- kers, die zijn jongste aankoop, net als zijn vorige schip, Rosa heeft gedoopt. Green Ocean Yachts is klein begonnen. „De scheepswerf van Gdansk is eigenlijk een lint van over het algemeen betrekkelijk kleine werven, die gaandeweg geprivati seerd worden. Ik ben begonnen daar ruimte te huren en mensen aan te stellen. Langza merhand is die activiteit uitgegroeid tot een flink bedrijf, waar we verschillende schepen bouwen. Zo zijn we nu bezig met een aantal zeilende vrachtscheepjes die in de Pacific zullen gaan varen", vertelt Arthur, zoon van de bekende catamaran- en ijszeiler Cees Kortenoever uit 's-Graveland. De Coronet is een aluminium rondspant schip. „De Polen hebben nooit een schip van dit type gebouwd. Dat gebeurt nu voor het eerst onder Nederlandse leiding en met behulp van de Nederlandse deskundigheid. Niet alleen het casco, ook de aluminium mast is eigen werk". Met zijn maatvoering van 12.50 bij 4 me ter is de Coronet een ruim schip. Door het hydraulisch steekzwaard is de diepgang va riabel van 83 cm tot 2,60 meter, zodat het schip ideaal kan droogvallen op het Wad. Voorts is de Coronet voorzien van dubbele roeren. Door zijn betrekkelijk laag gewicht is het volgens de bouwer een uitstekende zeiler, die aan de wind een zeiloppervlak van 103 vierkante meter kan hebben. De spinnaker is 143 vierkante meter. De open kuip loopt deels door tot in de stuurhut, waarvan zich in het midden het schot be vindt. Daardoor kan men ook buiten nog beschut zitten. Over de prijs wil Kortenoever niet veel meer kwijt dan dal de kale romp leverbaar is voor circa 90.000 gulden. „De totaalprijs hangt af van wat de wensen van de op drachtgever zijn ten«aanzien van uitrusting en betimmering. Dat is met dit soorten op drachten altijd het geval. Maar met veel sla gen om de arm wil ik wel een prijs noemen die varieert tussen de 250 en 350 duizend gulden voor een compleet schip".

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 21