Sport De keuken is nog niets voor Leontien.. Buter tijdelijk trainer bij Noordwijk ^5 Pedro Tragter: droom wordt waarheid FC Lisse kan het dit seizoen ver schoppen LM.. Willem II lonkt naar Werner Kooistra MAANDAG 30 AUGUSTUS 1993 CHEF AD VAN KAAM, 071 -356464, PLV.-CHEF ROB ONDERWATER, 071 -356463 noordwijk rob onderwater Piet Buter is voorlopig aange steld als interim-trainer van Noordwijk. Buter, die al eerder werkzaam was bij de zaterda geersteklasser, vervangt Hennie Schipper, die momenteel in het ziekenhuis ligt vanwege een auto-ongeluk. Schipper botste donderdag- vond na de training in Noord- wijk frontaal op een ambulan ce. De Amsterdammer liet zich in eerste instantie naar huis brengen door een bestuurslid van de voetbalclub. Daar gear riveerd achtte Schipper het ver standiger om naar het zieken huis te gaan. In het VU-zieken huis bleek dat hij het borstbeen had gebroken. Vanwege plaats gebrek werd Schipper opgeno men in het St Lucasziekenhuis. Begin deze week zal Schipper worden ontslagen uit het zie kenhuis. De verwachting is dat Noordwijk het zes weken zon der zijn dit seizoen aangestelde trainer moet stellen. Schipper legde bij Noordwijk-voorzitter Korbee de naam van Piet Buter als vervanger op tafel. Buter is een goede vriend van Schipper en momenteel werkloos trai ner. Korbee: „Buter was en thousiast en wilde er direct in stappen." Afgelopen zaterdag de bank. Korbee: „Al met al is het bij zonder vervelend, met name foto archief •&S- >y mm Te laat A Q vitesse kwam tegen I O Ajax te laat op gang en kon daardoor de neder laag niet meer voorkortten. Blamerend A Q Quick Boys leed in I -/ de 'grote' KNVB beker een blamerende ne derlaag tegen ACV uit As sen Maassen Twee seconden van Z I onoplettendheid deden Frans Maassen op het WK in Noorwegen de das om. manjimup» anp Pedro Tragter heeft zijn droom waarheid zien worden. Na drie keer brons veroverde de 25-jari- ge coureur uit Epse in Australië de wereldtitel motocross in de 125 cc-klasse. Veel kon er niet meer mis gaan voor Tragter. Hij begon met eén voorsprong van 34 punten op de Fransman Yves Demaria. „Je weet maar nooit wat er nog fout kan lopen. Ik moet eerst die laatste punten nog zien te halen", dekte de nuchtere Nederlander zich van tevoren in. Het scheelde bijzonder wei nig of Tragter had de wereldtitel al na de eerste manche te pak ken. De gehele race was hij in duel met de Italiaan Andrea Bartolini. Aanvankelijk om de eerste plaats, later om de twee de nadat Demaria de leiding had overgenomen. Demaria kwam echter in de laatste ronde ten val. „Toen ik hem langs de kant zag staan dacht ik dat ik de titel al op zak had", zei Tragter later. Maar Demaria kwam als vierde over de finish. „Had ik Bartolini nog kunnen passeren, dan was ik toen al wereldkampioen ge weest." Nu moest Tragter nog drie punten uit de tweede man che halen om helemaal zeker van zijn zaak te zijn. Dat was op het Coosy Creek- circuit geen enkel probleem meer voor de Nederlander. Op de zandbaan, waar koude en re genachtige weersomstandighe den heersten, reed hij op zijn gemak naar de zevende plek. „Het tempo lag vrij hoog en ik wilde geen enkel risico nemen", zei Tragter. „Toen de finish in zicht kwam. kreeg ik tranen in mijn ogen van blijdschap. Na al die jaren is het dan eindelijk ge lukt. Jammer dat er zo weinig Nederlanders bij konden zijn. Dan hadden we een groter feestje kunnen brouwen. Ik denk dat we het thuis nog eens dunnetjes over doen." Morgen vindt de inhuldiging van Tragter plaats. De derde manche was niet meer van belang. Als om de we reldtitel van Tragter kracht bij te zetten waren' de eerste drie plaatsen voor Nederlanders met Dave Strijbos als winnaar. Daar na volgden Tragter en Van Rees, die in de eerste manche rijfde werd. In de stand hield Tragter een voorsprong van 49 punten op Demaria. Strijbos werd der de met 357 punten, Van Rees kwam uit op de zevende plaats. Katwijk loot Fortuna Sittard leiden Katwijk heeft in de tweede ronde van de KNVB-beker Fortuna Sittard geloot. De amateurkampioen speelt op 9 okto ber thuis. FC Lisse moet op dezelfde dag naar Nijmegen, waar NEC als tegenstander fungeert. Het resultaat van de loting is: Halsteren - Dordrecht '90, Helmond Sport - Achilles '29, SDVB - Heerenveen. ADO Den Haag - ACV, Veendam - Lunteren, De Treffers - Vitesse 2, VW - Geldrop. FC Den Bosch - Tonegido, Heracles - Quick '20, Katwijk - Fortuna S, Excelsior - Kozakken Boys, NEC - FC Lisse, AZ - Huizen, Ilsselmeervogels - Go Ahead Eagles, NAC - AFC, Holland - TOP, Emmen - FC Zwolle, Haar lem - Telstar, Eindhoven - De Graafschap, RBC - FC Groningen, Cambuur - Sparta. De wedstrijden worden gespeeld in het weekeinde van 9 en 10 oktober. Menselijke waarneming prevaleert new york» De veelbesproken electronische ogen zullen tijdens de vandaag gebonnen US Open in Flushing Meadow toch niet worden gebruikt Zaterdag besloot de organisatie alles bij het oude te laten en op alle banen lijnrechters in te zette». Het systeem, dat reageert op ballen met een speciaal metaalhoudend poeder, blijkt bij nader inzien niet betrouwbaar te zijn. Volgens de Amerikanen kan het apparaat geen onderscheid maken tussen de ballen en de schoe nen van sommige spelers, die fiber met metalen deeltjes bevat ten. Bij experimenten tijdens de kwalificatiewedstrijden van de afgelopen dagen ging de machine herhaaldelijk in de fout. Haarhuis in hoofdpartij US Open new york Paul Haarhuis en David Wheaton zijn het hoofdnum mervan de eerste dag van de US Open. De twee duelleren in de tweede avondpartij van vandaag in het Louis Armstrong Stadi um het centre court. Aan de US Open doen twaalf Nederlanders mee. Tien daarvan werden rechtstreeks toegelaten tot het hoofdtoeri nooi, Manon Bollegraf en Petra Kamstra wurmden zich via de kwalificaties bij de 128 deelneemsters. Met hun loting troffen beide speelsters het niet. Kamstra werd in de eerste ronde ge koppeld aan Julie Halard, Bollegraf aan de als twaalfde geplaats te Helena Sukova. Jan Siemerink speelt tegen qualifier Robbie Weiss, die hij op het gras van Rosmalen versloeg. Van het dozijn Nederlanders komen er vandaag acht in actie. Onder wie Jan Siemerink. Overweg interim bij Scheveningen leiden Niels Overweg is voor vier maanden aangesteld als trai ner van zaterdageersteklasser Scheveningen. Overweg is de ver vanger van Bert van der Poppe, die momenteel wordt geveld door hartklachten. Winst en record voor Van Langen Sheffield Ellen van Langen is op de weg terug. Twee dagen na haar rentree op de internationale atletiekbanen, verbeterde de Olympische kampioene een twaalf jaar oud Nederlands record. Van Langen won'in Sheffield de weinig gelopen 1000 meter in 2.35,21. Dat was anderhalve seconden sneller dat Elly van Hulst in 1981 (2.36,70 op 11 september in Londen). Van Moorsel koerst taktisch ijzersterk naar nieuwe wereldtitel Een vrouw hoort volgens sommigen nog altijd in de keu ken. Te trouwen, kinderen te krijgen, op zoek te gaan naar een gezin. Sporten mag, maar het moet niet te gek, mag niet ten koste gaan van het gevestigde rollenpa troon. oslo peter ouwerkerk gpd-verslaggever Plotseling is het er weer, in Os lo, Noorwegen, zaterdag rond het middaguur. Alsof er in al die jaren van sportieve vrouwen emancipatie werkelijk niets was veranderd. Zo'n wereldtitel mooi hoor, maar werd het niet eens tijd, dat ze haar aandacht aan de echt vrouwelijke dingen des levens ging schenken... Leontien van Moorsel had op de persconferentie net de lengte en de kleur van haar nagels ver geleken met die van de num mer drie van de dag, de Ameri kaanse Laura Chamerada. Ze had de wat stekelige opmerkin gen van de zure Franse tante Je- annie Lorigo (ontevreden met het zilver) over zich heen laten gaan en was speciaal voor de Nederlands-talige pers nóg eens langs de regenboog gelopen. Ze had verteld van de taktisch ijzersterke koers van 'de mei den', met hardmakende demar rages van Danielle Overgaag, Petra Grimbergen, Astrid Schop, .Elsbeth Vink en in iets mindere mate Lenie Dijkstra. Van haar reactie op de vlucht in de laatste ronde van Longo, van het com mando van coach Frans van Diepen op de laatste klim: 'Slo pen, die handel!', waarna de Zwitserse 'Dritte im Bunde', Lu cia Zberg, was gesneuveld. En ze kwam met haar verhaal van de zenuwenoorlog met Longo in de beslissende, laatste kilo meter. Het weer was te mooi geweest om het parkoers echt selectief te maken. Maar wie 's werelds besten zijn kunnen zelfs een dreigende massasprint ontlo pen. Ze had er nooit aan getwij feld.-Nederland had Monique Knol of Ingrid Haringa hier niet nodig. Het vrouwenwielrennen in ons land was inmiddels vol wassen genoeg om de concur rentie ook met een staaltje ploegtaktiek te aftroeven. Van Moorsel en Longo had den een halve minuut bijeen getrapt. Genoeg voor een spel letje blufpoker, te weinig om er andermaal een sur place van te maken, zoals vorig jaar op de flanken van de Alpe d'Huez, in de slotrit van de Tour Féminin. Het was aan die dag, dat Lon go nog eens fijntjes refereerde, toen ze antwoordde op een vraag over een vergelijking Van Moorsel/Canins, de inmiddels gestopte Italiaanse, met wie de Francaise ook menig duel had uitgevochten.. Longo: „Canins had nooit gedaan wat Van Moorsel nu deed, in de laatste paar honderd meter." Wat ze er precies mee bedoel de? Dat Van Moorsel de sprint had moeten aantrekken, in plaats van Longo de kop op te dringen? Een nogal simpele ge dachte. Waar ze ook snel op te rugkwam. „Ik had in de finale alléén moeten wegrijden. Maar daar dacht ik pas aan, tweehon derd meter na de finish..." Van Moorsel hoorde het aan dachtig aan. Had zo haar eigen ideeën over die sprint. Was met lof voor ook dit examen ge slaagd. Doorgepraat „We hebben deze situatie wel tig keer doorgepraat, de coach en ik. Het was het meest waar schijnlijke slot: samen met Lon go. Ik maak nogal eens een foutje in de sprint. Maar Frans had er iedere keer wéér op ge De vierde wereldtitel is een feit. Van Moorsel juicht Longo is verslagen. hamerd, dat ik Longo de kop moest opdringen, en er pas de laatste 150, 100 meter overheen moest gaan." „Het enige wat ik nu nog wil is Olympisch goud. Dat mis ik. Voor de rest zou ik nog graag een paar jaar ontspannen in de rondte rijden. Want dit soort successen is hartstikke leuk, maar er staat toch een enorme spanning op. Iedereen verwacht het van je, je kunt alleen maar afgaan. Daar krijg ik het wel eens knap benauwd van." Ze zegt dat het ook de reden is geweest, dat ze allerlei publi- citeits-contracten na haar vori ge wereldtitel heeft genegeerd. „Ik wilde sportief de dingen doen waar ik zin in had, en niet drie dagen voor een tv-camera gaan staan zwaaien naar men sen die ik niet eens ken. Mis schien dat ik er nu anders over ga denken, maar het liefst hou ik het nog steeds rustig rondom me. Geen gekkigheid, want daar ga je alleen maar van achteruit fietsen." Waarop een verder best vriendelijke zuiderbuur haar de vraag stelde over de vrouw, de keuken en de moederrol. Ze schoot in een hartelijke lach. Schudde het van zich af als een vogel zijn nal pak veren. Die jongen van Zijlaard in Nieuwer- kerk, dat was natuurlijk een 'lekker menneke', maar de ge dachte nu reeds aan de leiband te moeten lopen van een innig vaste relatie, maakte haar met al haar 49 kilo toch knap onrustig. Oe n'ee, zeg, hou eens op... Dat is nog niks voor mij. Oeh... Daar krijg ik het dubbelheet van..." Niet alleen in taktisch opzicht zijn de Nederlandse wielren- sters de keuken ontstegen. Appingedam met speels gemak uit de beker gekegeld: 7-1 Jelle Visser (rechts) slaat weer toe. Martin van Dijken en doelman Raoul Hoekstra reageren namens Appinge dam teleurgesteld. foto loek zuyderuin lisse wim van wanrooy Met FC Lisse moet dit seizoen ernstig rekening worden gehou den waar het gaat om de verde ling van de hoofdprijs in de za terdag eerste klasse A. De ma nier waarop de vooral in de breedte versterkte selectie van trainer Ruud Bröring in de voor bereiding van zich deed spre ken, beloofde al veel. De wijze waarop de laatste test-case, za terdag voor de KNVB-beker te gen Appingedam, werd afge werkt, deed de hooggespannen verwachtingen geen geweld aan. Ook de noordelijke hoofd klasser maakte royaal kennis met de aspiraties van de Lisse- naren: 7-1. „We schoten op alle fronten te kort en met name onze techni sche vaardigheid liet te wensen over. Dit was voor ons een les je," zocht Appingedam-trainer Henk Bodéwus na afloop niet naaf excuses. „Het enige dat voor mij meeweegt is dat ik voor drie ontbrekende basis krachten jongere spelers heb meegenomen in plaats van rou tiniers uit het tweede. Vóór de rest moet ik FC Lisse compli menteren. Ik wist al dat er hier in deze streek sterke zaterdag eersteklassers waren. Maar FC Lisse heeft me geimponeerd. Een hele rijpe ploeg en fysiek ook sterk. Die jongens kunnen het dit jaar ver schoppen." Bröring is het daarmee roe rend eens, maar waakt voor overschatting. „Ik ben er in gro te lijnen uit. Al heb ik toch te maken met een luxe-probleem. De selectie is zo breed en kwali tatief sterk, dat ik er wekelijks jongens naast moét gaan zetten die het eigenlijk verdienen om te spelen. Daar heb ik het moei lijk mee. Coachen en training geven vind ik heerlijk, maar ik baal dat ik iedere keer jongens moet passeren. Voor het overige kun je zeggen dat je met zo'n resultaat als vandaag aantoont klaar te zijn voor de competitie. Dat zal ik niet ontkennen. Maar neem van mij aan dat een ploeg als Quick Boys, dat dan van ACV verliest, zaterdag op scherp staat. Dus het resultaat alleen is niet zaligmakend." Naast de dug-out gezeten constateerde Bröring dat zijn ploeg, met nieuwkomers als Pieter de Braai (ex-Stormvo gels), Stefan Spruit (cx-EDO) en doelman Werner Kooistra (ex- AZ), duidelijk gegroeid is. Voor al Kooistra maakte tussen de palen grote indruk. FC Lisse heeft meer body gekregen. En dat loonde in ieder geval tegen het overigens tegenvallende Ap pingedam meer dan de moeite. En moet zich straks in de com petitie uitbetalen. Tegen Volendam moet zater dag het echte werk beginnen. In de opwarmer tegen Appinge dam werd het FC Lisse op het vertrouwde Ter Specke eigenlijk wel erg makkelijk gemaakt. Hoewel de eigen klasse niet ver loochend werd, was het weer werk van geringe betekenis. Bröring: „Je verwacht niet dat een bekeropponent zo zwak is. Maar een aantal jongens stond bij ons behoorlijk op scherp. Ik wil nadrukkelijk de naam van Jelle Visser noemen. Met Visser is een van de hoofdrolspelers genoemd. De zeer alerte aanvaller nam vier treffers voor zijn rekening. Aan vallend kwam FC Lisse toch al goed voor de dag. Want ook Mark Ens, dit keer op rechts, en middenvelder René Ras scoor den een ruime voldoende, hoe wel het voornaamste gevaar van links - Visser dus - kwam. Het creatieve FC Lisse benutte nog niet eens alle kansen om Appin gedam te vermorzelen. De teller bleef daaarom 'slechts'op zeven steken. Aan de andere kant bood de verdedigende instelling Appin gedam (Bodéwus: „Achteraf had ik meer voor de aanval moeten kiezen, maar ik dacht dat dat zelfmoord zou zijn. De uitkomst is nu niet beter, na tuurlijk.") weinig gelegenheid om zich offensief te doen gel den. Slechts uit een vrije trap waren de bezoekers een keer succesvol. Pas toen FC Lisse bij 4-1 de touwtjes even liet vieren, ontstonden er wel gevaarlijke momenten voor het Lisse-docl. Maar daar stond de ervaren nieuweling Werner Kooistra pa raat. F.n die maakte duidelijk waarom Willem II momenteel belangstelling voor hem heeft. FC Lisse - Appingedam 7-1 (3-1). 10. Jelle Visser 1-0, 26 René Ras 2-0. 32. Dick Oosterhuis 2-1, 42. Jelle Visser 3-1. 46 Mark Ens 4-178 Jelle Visser 5-182 lei Ie Visser 6-1, 90 René Ras 7-1. Scheids rechter: Van Meèrkerk Toeschouwers 900 Gele kaarten: Eddy Luik (Appingedam). Pi* ter de Braai (FC Lisse). FC Lisse: Kooistra; De Kei/er (Spruit). Van Duivenbode. Polman. Waier. Ras. Van der Zwet, Opdam (Vermin); Ens, De Braai. Vis lisse»„maar ik weet zelf nog van niets. Er is nog geen contact met Willem II geweest Eigenlijk zou dat De kans dat Werner Kooistra zaterdag tegen Vo- er voor het weekeinde al geweest moeten zijn. lendam het doel van FC Lisse niet zal verdedi- Maar dat is niet gebeurd. Ik ga er zelf vanuit dat gen is klein, maar aanwezig. Willem II heeft via ik zaterdag bij Lisse in het doel sta. Maar als de WCS belangstelling getoond voor de 25-jari- Willem 11 me wat te bieden heeft, dan doe ik ge Hoofddorper. „Dat klopt," zegt Kooistra, dat. Anders zou ik stom zijn." ^-pO'Wloi

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13