Kunstminaars op de fiets Summer Jazz '93: aandacht voor regionaal talent Cultuur&Kunst Eensgezindheid smoort verfrissende openheid Zestiende Uitmarkt in een relaxte sfeer Stedelijk Museum opent culturele seizoen met Amerikaanse kunstenaars 3-DAAGSE SUPERKOOPJE 10 MAANDAG 30 AUGUSTUS 1993 Kunst te zien bij instellingen regio Aquarellen en pastels van Frieda Wit zijn van 1 tot 30 september te zien in de openbare bibliotheek in Hillegom. Wit schildert bloemen, landschappen en portretten. De openingstij den van de bibliotheek zijn maandag, dinsdag, woensdag en vrijdag van 13.30-17 uur, woensdagen vrijdag ook 19-20.30 uur, dinsdag en zaterdag 10-12 uur. In het Leiderdorpse verpleeghuis Leythenrode komt op 17 september een expositie van aquarel len van Jos van Kuilenburg-van Pelt. De tentoonstelling duurt tot 29 oktober en is dagelijks van tien tot tien uur te zien. Cartoons in Kunsthal Rotterdam Rotterdam In de Kunsthal in Rotterdam is tot en met 3 oktober de tentoonstelling „Grote lijnen en details" te zien. De tentoon stelling geeft een overzicht van het werk van de Utrechtse car toonist Jos Collignon. Collignon tekent sinds 1980 voor de Volks krant. De tentoonstelling bestaat uit 40 karikaturen en cartoons en een videopresentatie. Ook uitgaansmakrt Rotterdam Rotterdam Zaterdag 4 september vindt in Rotterdam de uit- 'aansmarkt plaats. Tijdens de uitgaansmarkt presenteren de kunstinstellingen uit Rotterdam en omgeving zich op de infor matiemarkt. Tevens wordt het museumpark in gebruik geno men. Het museumpark met in de directe omgeving Museum Boymans-van Beuningen, het Nederlands Architectuur Instituut, de Kunsthal, het Hendrik Chabotmuseum, de villa Dijkzigt, het Natuurmuseum en het Sophia Kinderziekenhuis, is een park met een evenwicht tussen architectuur en natuur. Zesde Metropolis-festival Rotterdam In het Zuiderpark in Rotterdam is zondag 5 septem ber voor de zesde keer het Metropolis-festival. Op het program ma staan 17 bands uit Nederland en uit het buitenland, het kin derparadijs KinderMetropolis en een festivalmarkt. De bands spelen vooral veel gitaarmuziek en heavy metal, maar dit wordt aangevuld met rap, dance en cross-over. Na het festival in het park is de .After Metropolis Party" in Nighttown in Rotterdam. Zelfportret Goya onderschept chambéry De Franse douane heeft in het departement Savoye drie Spanjaarden aangehouden, die een zelfportret van de be roemde Spaanse schilder Francisco de Goya (1746-1828) bij zich hadden. De Spanjaarden hadden het schilderij bij binnenkomst in Frankrijk niet aangegeven. De waarde van het zelfportret wordt geschat op drie miljoen gulden. Debat aankoopbeleid Lakenhal LEIDEN INGRID APPELS over haar open houding. Punt van discussie was het gemeentelijk experiment om de provinciale subsidie direct te la ten besteden door De Lakenhal, zonder tussenkomst van selec tie-commissies. Ander punt was het wel of niet concentreren op 'Leidse kunst'. Het laatste werd door wethouder Koek in haar openingswoord meteen gerela tiveerd met de opmerking dat 'Leidse kunst' niet bestaat. Noch volgens haarzelf, noch volgens De Lakenhal. Een panel, bestaande uit Abe van der Werff (voorzitter), Ma rijke Verhoef, Rianne Peeters, Fred Wagemans en Kitty Zijl mans, zette de discussie in. In een persoonlijke presentatie van de verschillende panelleden bleek meteen een verrassende eensgezindheid. De algehele te neur was dat het aankoopbeleid ook in de toekomst door De La kenhal zelf moet worden be paald. Dit bevordert een consis tente visie (waar bij snel roule rende commissies al gauw ver snippering ontstaat), en een sti mulerende werking op de pro- duktie van Leidse kunstenaars. Dit betekent niet per definitie een vanzelfsprekend aankoop accent op Leidse kunst. Vooral Open Ateliers in Alphen chef annemiek ruygrok. 071 -356472, plv -chef jan rijsdam. 071 -356473 Drommen stalen rossen staan geparkeerd voor de Alphense ateliers. Binnen staan hun in vrijetijdskle- ding gehulde bezitters zich te vergapen aan de ten toongestelde kunst. „Goh, wat beeldig dat portretje. Nog mooier dan een foto." Waarop de kunstenares: „En toch heb ik in geen dertig jaar een penseel meer vast gehouden. Ik schilder pas weer sinds een jaar." ALPHEN AAN DEN RUN •IRENE VAN BEVEREN De gesprekken kabbelen voort, En nieuwe fietsers druppelen binnen. Want het 'kunst en kunstenaars in het wild kijken' gebeurde voornamelijk op de fiets tijdens het 'Open Atelier'- weekend in Alphen en omstre ken. Voor de verandering was het mooi weer. Dus ging men op de pedalen via de cultuur- hap-route. Ruim 20 kunstenaars in de re gio hadden de deuren voor be zoekers opengezet, van wie 7 in Alphen. Het kijkje in hun artis tieke keuken varieerde van het bekijken van beelden en schil derijen tot demonstraties steen drukken en weven. Iets kneuterigs had het alle maal wel. Textielkunstenares Lon Blom bijvoorbeeld heeft haar atelier thuis aan de Barn steenstraat. Driehoog. Dus dat is aanbellen. Ontvangen wor den door de heer des huizes die was aangesteld als een soort lift boy zonder lift: gasten boven brengen en vervolgens als een haas terug als de deurbel een nieuwe kunstminnaar meldt. En terwijl je boven nog nadenkt over deze slankmakende func tie, geeft de volslanke weefster al uitleg over haar imposante weefgetouwen met pedalen en andere ingewikkelde mechanie ken. Zo weet ik nu dat scheren voor wevers niet een schaap be treft, maar een speciale manier van draadopbinden. En dat Blom een ikat-techniek gebruikt om impressionistische textiel- schilderingen te maken. Bene den gekomen mag ik een zelf- geweven boekelegger uitzoe ken. Verderop in de Hoofstraat huizen 5 kunstenaars in de voormalige galerieruimte van Hofman Van der Zee. Twee van de vijf zijn aanwezig: Gerdy Oskam en Marieke van Ameron. Vrouwen dus, zoals de meeste kunstenaars in Alphen lijken te zijn. Volgens Van Ameron om dat vrouwen minder ambitieus zijn. „Mannen timmeren in de grote steden aan de weg. Vrou wen blijven achter in slaapste den als Alphen." De schilderes heeft middenin haar atelier een schilderij met een fel gekleurde haas tentoon gesteld. Ook liggen er tekenin gen. De gasten roezemoezen zoals blijkbaar hoort in de ge wijde vertrekken van de kunst. Zachtjes klinkt het: „Beeldig" en „Nou nee, dit vind ik minder" of „Hoe zou het gemaakt zijn?" Geduldig en vriendelijk volgt uitleg. Impulsaankopen zijn er niet gedaan bij Van Ameron. Maar ze is enthousiast over het laag drempelige effect van de 'Open Atelier'-dagen. Het heeft vol gens haar ook de niet-reguliere galeriebezoeker naar de kunst gelokt. Beneden toont Oskam haar tekeningen en beelden van dieren en mensen. Toegankelij ke kunst die veel bekijks en vra gen krijgt. Een man wil weten hoe de kunstenares een giraffe heeft gemaakt. Aan de hand van wasmodellen doceert de beeld houwster over het hoe en wat van de langnek, waarvoor ze ook nog bij een dierenarts is ge weest om de anatomie onder de knie te krijgen. Het aanwezige publiek is onder de indruk van zoveel studie. En na nog wat rond te hebben gekeken, gaat men weer naar buiten. Op weg naar het volgende atelier. amsterdam De zestiende Uitmarkt die het weekeinde op het zonnige Leid se- en Museumplein in Amster dam werd gehouden, is in relax te sfeer verlopen. Dat zei Arthur van Schendel, directeur van het Amsterdams Uitburo gisteren tijdens een afsluitende perscon ferentie. Naar schatting een half miljoen mensen hebben een bezoekje gebracht aan één van de vele gratis voorstellingen. Met de jaarlijkse Uitmarkt die traditiegetrouw de opening vormt van het culturele seizoen in Nederland, worden potentië le bezoekers het theater bin nengelokt. Dat dat lukt leren de cijfers. Uit onderzoek blijkt dat de helft van de mensen die op de Uitmarkt kennis heeft ge maakt met een voorstelling, er later in het seizoen ook daad werkelijk naar toe gaat. De voorproefjes - gratis presenta ties - werken dus echt. Verder blijkt uit het onderzoek dat on geveer de helft van de bezoe kers van buiten Amsterdam komt. De meeste bezoekers slente ren maar wat schijnbaar doel loos rond op het Uitmarktter rein. Ze luisteren, bekijken een foldertje en laten de markt over zich heenkomen. Anderen gaan bewust te werk en strepen met de pen de voorstellingen aan die ze absoluut willen zien. Soms wordt dat haasten, zoals de bezoeker in het Stedelijk Museum bij het Museumplein, die merkt dat zijn programma voorschrijft dat hij over tien mi nuten bij Jango Edwards op het Leidseplein moet zijn. „Dat wordt rennen", verzucht hij en spurt weg. In de theaterzalen van de Stadsschouwburg, de Melkweg, Bellevue, de Nieuwe de la Mar en De Balie waren voorstellin gen of discussies geprogram meerd en stonden ondanks het rflooie weer lange rijen. Om de kwaliteit van de Uit markt te garanderen werd voor het hele terrein een uitventver bod afgekondigd. Alleen de vas te vergunninghouders - de ha- ringkar, de ijscoman en de hot- dogverkoper - mochten zaken doen. Voorkomen werd daar door dat de Uitmarkt tot een dampend en vretend festijn werd omgebouwd. De kunst- en cultuuruitingen stonden ten slotte voorop. Opmerkelijk was de talkshow van Rudi Fuchs, directeur van het Stedelijk Museum. Hij ont ving in de Nieuwe Vleugel van zijn museum gasten uit de we reld van de beeldende kunst, de literatuur en de politiek. De talkshow was een daverend suc ces en volgens Arthur van Schendel absoluut voor herha-, ling vatbaar. Een ander succesvol optreden was van de dansgroep Djazzex, zaterdagavond in de Stads schouwburg. Na afloop ontvin gen de dansers van minister D'Ancona van wvc de CJP-Podi- umprijs 1993. Het daaraan ver bonden prijzengeld van vijfdui zend gulden gaven zij door aan het Aidsfonds. Tegenslag was er ook. Zo kon de bioscoopzaal in de onder doorgang van het Rijksmuseum zaterdag pas om 17.00 uur open omdat de projector doorbrand de. Toch kon het hele program ma bestaande uit voorstukjes van films uit het komend sei zoen en korte speelfilms nog ge heel worden afgewerkt. Wagemans legde er de nadruk op dat over enige tijd niet meer geldt waar het werk vandaan komt, of met welke gelden het is betaald. Kwaliteit dient, naast eenheid van collectie, als eerste criterium te gelden. Een waar schuwing kwam van Van der Werff: we worden tegenwoordig klaargestoomd om alles voor zoete koek te slikken, en beslis singen komen meer en meer van één persoon. In dit geval werd vertrouwen uitgesproken in de huidige directrice, maar in principe valt er veel te zeggen voor stemrecht van beeldend kunstenaars, omdat deze vaak beter kunnen kijken dan niet- kunstenaars. En deze In de bijna volle zaal hing een verwachtingsvolle stemming. Voor het eerst in de Leidse ge schiedenis zou in Stedelijk Mu seum De Lakenhal een open baar debat gehouden worden. Dit om het aankoopbeleid mo derne kunst van de afgelopen jaren te verantwoorden, naast de gebruikelijke presentatie in de vorm van een tentoonstel ling. De moedige keuze voor een openbaar debat staat in één lijn met de verfrissende Open heid die de huidige directrice, Jetteke Bolten, voorstaat. Dat zij het debat onder het mom van een 'plezierige zomeraangele- genheid' opende zegt genoeg menging zou een gezonde, kri- tische discussie vervolgens al leen maar ten goede komen. Het panel was het er ook over eens dat er in de museale pre sentatie geen 'Leidse afdeling' mag ontstaan. Het mag echter ook niet zo zijn dat het museum in de eenheidsworst van vele andere stedelijke musea valt, met één Visch, één Armando, één Appel. Waardoor alle mu sea op elkaar lijken. Het muse um moet een duidelijk gezicht ontwikkelen (iets wat Bolten ook voorstaat). Hoe, dat bleef in het midden hangen. Het woord was vervolgens aan het publiek. Een pleidooi voor het uitdragen van een 'Leids gezicht' veroor zaakte enige commotie. Wilde men niet juist af van het juk der marginaliteit? Conclusie was dat het wel degelijk interessant zou kunnen zijn een plaats in te ruimen voor - optimaal - Leids werk. Aangezien dit in grote lij nen ook de visie is van het mu seum ontbrandde ook nu geen felle discussie. Uit de nogal matte sfeer sprak een onwen nigheid met dit nieuwe debatfe nomeen. Het is jammer dat er geen duidelijker tegenstellingen binnen het panel werden neer gezet, wat een pittige discussie had kunnen bevorderen. recensie dick hermsen Summer Jazz '93 Gezien: 28/8, Straatcir- cuit: Kaiserstraat, Doezastraat, Rapenburg, Boisotkade, Leiden. Zaterdagmiddag, half vier. Het is nog rustig op het 'circuit'. De taps worden, aangesloten, de glazen gespoeld en gestapeld. Het rooster voor de saté wordt ingevet, de saus bereid. De eer ste bands doen hun sound check om te controleren of het geluid in orde is. Nog even de bekkens verzetten. Een krakend snoer wordt vervangen. „Her- Halen we nou wel of niet de eer ste chorus?" Ongemakkelijk be wegen de muzikanten zich tus sen de instrumenten. „Mag ik even bellen want de gitarist had er al lang moeten zijn." Een half uur later beklimmen de bands de diverse podia. De start van de achtste editie van 'Summer Jazz 1993' is een feit. Over het niveau van de deel nemende groepen hoeven de bezoekers van het festival niet te klagen. Internationale top pers staan weliswaar niet op het programma, maar voldoende aandacht is er voor zowel lan delijk als regionaal talent. Het ontbreken van echte pu bliekstrekkers is misschien wel de charme van dit festival. Hier mee houd je het publiek voort durend gespreid over alle acts. Bovendien is het sociale verkeer voor velen net zo belangrijk als de alom aanwezige muziek. De zon glimlacht vriendelijk tussen de wolken door wanneer de de eerste akkoorden klinken. Een handjevol echte liefhebbers zoekt zijn plaats in de buurt van de muziek. Ook zij weten dat je nu nog rustig kunt genieten. Vanavond is het weer dringen geblazen. In een eerste omloop langs het stratenparcours wordt De Beets Brothers aan het werk tijdens Summerjazz '93: sfeertje en goede kwaliteit. FOTO LOEK ZUYDERDUIN al direct duidelijk dat het begrip 'jazz' ruim geïnterpreteerd mag worden. Later op de dag zal blij ken dat jazz ook nog wel eens met pop wordt verwisseld. Een kniesoor die daarop let, want er wordt goed gemusiceerd. Voor de ware bluesfreaks is vroeg in de middag het Pardoe- za-podium gereserveerd. Hier laat de 'Mc. Anthony's Biues- gang' horen hoe dit soort mu ziek moet klinken: eerlijk en recht voor zijn raap. Evenals an dere jaren is de dixieland weer ruim vertegenwoordigd. Met bands als 'The Willick Square Jazz Band', 'The Harbour Jazz Band' en de 'Del Prado Dixie Stars' is de kwaliteit voor dit ge nre gewaarborgd. Geja Griek brengt met haar 'Teacher's Band' enkele prachtige jazz- standards opnieuw tot leven. In de loop van de avond wordt het drukker en drukker. Rond elf uur is er bij de diverse podia geen doorkomen meer aan. De belangstelling voor de bands is groot. Naast de muzi kale kwaliteit, speelt de aange name avondtemperatuur hierbij een niet onbelangrijke rol. De drank vloeit rijkelijk en de war me snacks vinden gretig aftrek. Boogie woogie is nog steeds populair bij het publiek. 'Mr. Boogie Woogie Firesweep Blues Band' en de 'Rob Hoeke Band', geen onbekenden op het festival, laten wederom stevig van zich horen. Het 'Oerkest' trekt veel aandacht met muzi kale bewerkingen van Prokofjev tot Zappa, die gespeeld worden op een rondvarende boot. Café 'De Tregter' kiest dit jaar voor de meer eigentijdse jazz. 'Shoot Again', sinds kort regelmatig op televisie te bewonderen als be geleidingsband van het Leidse zangduo 'Indigo', zorgt voor vir tuoos vertolkte fusionmuziek. Karei Boehlee oogst, met een voor deze gelegenheid samen gestelde kwaliteitsband, terecht, veel succes. Aansluitend vindt nog een 'battle' plaats tussen drie tenorgiganten: Ron van den Bergen en Bob en Simon Rigter. Rond twee uur 's nachts wor den de taps afgesloten, de gla zen die nog heel zijn nogmaals gespoeld en gestapeld. De saté was om twaalf uur al op, dus die roosters zijn al lang weer schoon. Maar pas bij de opko mende zon hervindt de stad haar rust. AMSTERDAM ANP I I Hifi Jll VAN MAANDAG T/M WOENSDAG OP O Het Stedelijk Museum in Amsterdam opent het culturele seizoen met twee tentoonstellingen van Amerikaanse kunstenaars. In drie zalen op de eerste verdieping zijn vanaf 28 augustus tot en met 10 oktober ongeveer der tig schilderijen te zien van de in Los Angeles ge boren John Wesley (1928). Van de veel jongere vi deo-kunstenaar Gary Hill (1951) is op dezelfde verdieping een overzichtstentoonstelling samen gesteld. Het museum laat verspreid over zeven zalen, negen video-installaties van. hem zien. De videotentoonstelling is georganiseerd in samen werking met het Musée National d'Art Moderne, Centre George Pompidou. Tijdens een bijeenkomst in het Stedelijk zei museumdirecteur Rudi Fuchs dat Hills werk in feite het vervolg vormt op Wesleys kunst, zij het met andere middelen. Wesley is lange tijd be schouwd als vertegenwoordiger van de pop-art. Volgens Fuchs staat hij echter meer tussen de pop-art en de minimal-art in. Zijn onderwerpen zijn veelal humoristisch. Pop-artkunstenaars, als Andy Warhol zochten hun onderwerpen in de al ledaagse werkelijkheid van de wegwerp massa cultuur. Wesley is in Europa, aldus Fuchs. altijd een beetje terzijde geschoven. Dat komt volgens hem omdat wij Europeanen grote moeilijkheden heb ben met humoristische kunst. Kunst is voor ons pas echt als het ernstig en dramatisch is. zo luidt Fuchs' verklaring. Wesley's werk was overigens wel te zien op de Documenta in Kassei in 1972. Op de laatste Documenta - vorig jaar - was de video-kunstenaar Gary Hill present met de spec taculaire installatie „Tall Ships". Dat werk is nu ook in Amsterdam te zien. Veel Documenta-gan- gers hebben die installatie in Kassei waarschijnlijk niet gezien, gezien de lange rijen wachtenden. „Tal! Ships" is uitgevoerd in een bijna geheel verduisterde gang van zo'n 30 meter lang. Aan weerszijden staan op de muur mensen geprojec teerd. die naar je toe komen lopen, als je als be zoeker passeert. Als de bezoeker doorloopt, trek ken ook de video-personen zich terug. Het geheel is spookachtig en fascinerencj. Op de tentoonstellig is ook het werk „Beacon (Two Versions of The Imaginary)" uit 1990 te zien, dat het Stedelijk tijdens de tentoonstelling Energieën in 1990 aankocht.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11