'Met dat elastiekje moetje wel een beetje oefenen' Vijftig miljoen voor nieuw imago Haagse Schilderswijk Innen boetes van foutparkeerders tijdrovende zaak Het Gesprek van de Zomerdag Ook deze chopper huur je bij VROOM DREESMANN MAANDAG 30 AUGUSTUS 1993 Steeds meer mannen dragen een paardestaart Stekeltjes. Kippekontje. Wet look. Hanekam. Al die haarmo des behoren nu tot het verle den. Het hoefgetrappel mag uit de straten zijn verdwenen, maar de echte man draagt tegen- Maarten van den Berg. 'Erg ijdel'. FOTO JAN HOLVAST woordig een paardestaart. Daarmee geeft hij zijn uiterlijk het aanzien van een twintigste- eeuwse zeerover of een Davy Crockett. Maar waarom doen die mannen dat nu eigenlijk? En vinden ze het niet erg vrouwe lijk, zo'n paardestaart? Wij gin gen voor u op onderzoek uit. Richard Frauenfelder (21), vormgever bij het Leidsch Dagblad. „Zo'n dikke vier jaar geleden heb ik besloten een paarde staart te gaan dragen. Dat lange haar hing maar telkens voor mijn ogen. Ik kreeg in die eerste tijd veel positieve reacties. Het zat veel netter, vonden de men sen. Veel onderhoud kost zo'n staart niet. Maar je moet wel el ke avond goed borstelen. Ik ge loof wel dat de vrouwen het leuk vinden." Pieter-Bas Linnebank (21), studeert psychologie. „Ik draag een staart puur omdat mijn haar nogal gauw vet wordt. En zo'n staart is dan erg makke lijk. Dan zit het toch netjes en niet piekerig. Het is een geleide lijk proces geweest. Soms draag ik het ook nog los. In het begin moet je wel een beetje oefenen met dat elastiekje, want je moet de handeling tenslotte achter je hoofd verrichten." Edo Visser (17), studeert aan de Leidse Instrumentmakers- school: „Ik vond zo'n staartje eigenlijk altijd wel leuk. Het is weer eens wat anders dan die gewone kapsels. Ik heb mijn staart nu ongeveer twee jaar. Ik kom uit Groningen en daar kijken ze toch nog wel. Dan krijg je aller lei rare opmerkingen naar je hoofd, zoals: 'Is je kapper dood? Maar dat soort dingen moet je op de koop toe nemen." Dirk, een cafébezoeker die zijn naam liever niet genoemd wil zien: „Ik walg van die jongens met paardestaarten. Ze zijn achten twintigjaar te laat, lopen achter de mode aan. Ik had een staart in de tijd van P.J. Proby, een van de eerste popsterren met een staart." joop, anonieme cafébezoeker: „Ik vind zo'n staart niet bepaald erg fris. Wel als ze hem dragen met een rooie strik met witte spikkeltjes. Gekheid, hoor. Bij mij in de buurt is een snackbar waar een goser staat met een Edo Visser. 'Wel leuk'. FOTO JAN HOLVAST staart. Niet erg fris, vind ik. Weet je hoeveel haren je per dag verliest? En dat staat dan met die kop boven de frituur- bak. Nee, voor mij mag hij al leen maar een fles bier open maken." Robert de Roo (30), barkeeper van café 't Brandwijntje in de Morsstraat: „Ik ben een staart gaan dragen door het voetballen. Ik voetbal nogal veel en dan hing het haar altijd voor mijn ogen. Dan is zo'n staart makkelijk. Ik heb er nooit moeilijkheden mee ge had. Als je een beetje goed voet balt, heb je geen moeilijkheden. Maar sommige kerels met wei nig haar hebben ook een staartje en dat vind ik dan zielig. Die willen gewoon meedoen. Pappie is blijven hangen in de sixties, dat werk. Bij mij is het toch een beetje een image ge worden. Er komen hier allemaal bouwvakkers en gewone jon gens maar ik krijg nooit opmer kingen." Maarten van den Berg (39), barkeeper bij Sus Antigoon: „Ik heb die staart nu een jaar of negen. Mijn vrouw is kapster en ik heb al van allerlei kapsels uit geprobeerd maar dit is het bes te. Ik ben echt niet erg ijdel, maar zo'n paardestaart is ge woon praktisch. Het klinkt gek, maar ik heb een bloedhekel aan de kapper. En op deze manier hoef ik niet elke twee maanden mijn haar te laten knippen." CEESVANHOORE* Veel buitenlanders ontspringen de dans NOORDWIJ K/KATWIJK HERMAN JOUSTRA De buitenlandse toerist die zijn auto niet volgens de regels par keert, bezorgt de kustgemeen- ten en de lokale politie handen vol werk. Het innen van boetes blijkt in elk geval een tijdroven de zaak en, in veel gevallen, ook een onmogelijke. Zo moest de gemeente Noordwijk sinds mei van het vorig jaar ongeveer 750 keer een internationaal opererend incas sobureau inschakelen om als nog te trachten een Duitse fout- parkeerder in de kraag te grij pen. Niet zelden viste de ge meente daarbij achter het net. „Die gevallen leverden nog wel eens problemen op. En nog steeds", erkent een woordvoer der van de afdeling financiën. Boetes voor foutparkeren in Noordwijk (de auto is wel op de juiste plaats neergezet, maar er is te weinig of geen geld be taald) zijn sinds een jaar gefis caliseerd. Automobilisten krij gen daardoor een belastingaan slag onder de ruitewisser in plaats van een bekeuring. Het geld van deze boetes vloeit daarom niet meer naar justitie maar direct naar de gemeente kas. Omdat Nederland geen belas tingverdrag met Duitsland heeft, is de foutparkerende oos terbuur niet verplicht de 'belas tingaanslag' te betalen. Een in cassobureau dat het geld toch tracht te innen, doet dit in feite zonder rechtsgrond en kan daarom ook weinig beginnen wanneer wanbetalers blijven weigeren. Schrijnend is dat het aantal wanbetalers liefst ruim een der de uitmaakt van het totaal aan tal bekeurde Duitsers. „Eerlijk gezegd valt het aantal dat uit eindelijk betaalt ons niet eens zo tegen", zegt de woordvoer der. „Uiteindelijk komt er toch wel redelijk wat geld binnen, ook al is het vaak pas na vele maanden. Overigens beschik ken We op dit moment nog niet over de exacte cijfers. We zijn nog bezig het afgelopen jaar te evalueren." In totaal schreef de parkeer politie van Noordwijk ongeveer 6000 bonnen uit voor foutpar keren. Naar schatting veertig procent daarvan was bestemd voor buitenlanders, ongeveer 2500 stuks. Daarvan kwam weer ongeveer tachtig procent voor rekening van Duitse toeristen. Een kwart van hen - overigens evenveel als van de Nederlan ders - betaalde direct of per no ta. Driekwart moest achteraf worden benaderd via een zoge heten herinnering. Voor de opsporing van de kentekenhouders zorgde de Duitse rijksdienst voor het weg verkeer. Van de opgespoorden betaalde de helft alsnog, onge veer 750 mensen. Om te pogen de even grote groep onwilligen tot betalen te dwingen, werd een particulier incassobureau ingeschakeld. Ook de gemeente Katwijk, waar de afgelopen jaren gemid deld 2500 parkeerbonnen per jaar werden uitgeschreven, maakt gebruik van particuliere incassobureaus. „Alleen bestaat het onderscheid tussen gefisca liseerd en niet-gefiscaliseerd hier pas sinds januari", aldus een woordvoerder. „De eerste maanden van het jaar zijn hier nog niet veel buitenlanders ge weest, dus we hebben er nog niet goed zicht op in hoeverre er uiteindelijk wordt betaald. Dat het vaak lang duurt is wel duidelijk. Dat is al jaren zo." Voor het innen van de, niet- gefiscaliseerde, boetes wegens illegaal parkeren (het neerzet ten van de auto op een verkeer de plaats, bijvoorbeeld op de stoep of bij een gele streep) schaïkelt de politie van beide ge meenten overigens geregeld het CJIB, het Centraal Justitieel In casso Bureau in Leeuwarden in. Voor het vervolgen van dergelij ke overtredingen bestaat wèl een overeenkomst tussen Ne derland en Duitsland. Volgens een woordvoerder van het CJIB wordt daarom ook 95 procent van de bekeurden uiteindelijk achterhaald, al dan niet in sa menwerking met justitie in het buitenland. DEN HAAG «ANP In de Schilderswijk-West moe ten over vijf jaar duizend nieu we huizen staan. De totale kos ten daarvan bedrag vijftig mil joen gulden. De gemeente Den Haag, de woningbouwvereni ging 's Gravenhage en de bewo ners tekenden vorige week een intentieverklaring voor sloop van de wijk. Terwijl overal in de Schilders wijk de afgelopen jaren werd gebouwd en gerenoveerd, ging het met de buurt rond de Van der Vennestraat bergafwaarts. Huizen verpauperden en de ve le junks zorgden voor overlast. Ook de criminaliteit tierde we lig. De directeur van een lagere school waarschuwde dat de vele junks in de wijk kinderen zou den gebruiken om kleine hoe veelheden drugs rond te bren gen in ruil voor snoep. De on derwijzer verzamelde de spui ten en de messen die leerlingen rond de school vonden. Wethouder Noordanus denkt dat alle publiciteit wel geholpen heeft om het broodnodige geld voor de stadsvernieuwing bin nen te krijgen. De buurt stond hiervoor al jaren op de nomina tie. Staatssecretaris Heerma trok uiteindelijk de buidel open en ook de gemeente Den Haag was bereid extra geld in de wijk te stoppen. De afgelopen maanden is vol gens buurtbewoners en ge meente de situatie in de wijk wel iets verbeterd. Slooppanden waar veel junks woonden, wor den tegenwoordig meteen dichtgemetseld en politie en ge meente treden harder en sneller op tegen illegale horeca-gele- genheden. „De junks trekken nu naar andere wijken," stelt buurtbe woner Cor Mazzin vast. „Voor ons plezierig, maar nu zitten anderen met hen opgescheept." Hij is blij dat de buurt wordt op geknapt, maar vreest tegelijker tijd net als veel andere bewo ners dat de huren van de nieu we huizen te hoog voor hen worden en ze de wijk uit moe ten. „Een vierkamer-woning van rond de 700 gulden kun je niet betalen als je een uitkering hebt. Nu is er nog huursubsidie, maar hoelang nog?" De huren liggen nu rond de 300 gulden. Noordanus erkent dat dit het moeilijkste punt is. „We kunnen onmogelijk nog nieuwe wonin gen bouwen met echt lage hu ren. We zullen er echt alles aan doen om voor de mensen een oplossing te vinden. Ruim 12 procent van de hui zen is bestemd voor grote ge zinnen. Daarnaast hoopt de ge meente ook koopwoningen te bouwen. De belangstelling daarvoor hangt volgens Noor danus ^af van het nieuwe imago van de wijk. „Het moet uitein delijk een buurt worden waar het goed wonen is voor ieder een. Als ons dat lukt zijn we te vreden." Auto- en Motorverhuur êMultiRent fu*rv*t rvcr Leiden 071 - 31 0001 Katwijk 01718 - 2 85 35 Leidschendam 070 - 327 91 15 Beverwijk 02510 - 1 5315 IJmuiden 02550 - 2 34 50 V&D IS ELKE ZATERDAG TOT 18.00 UUR GEOPEND. Aanbiedingen geldig I/m zaterdag 4 september (zolang de voorraad strekt) Model- en prijswijziging Cresta draadloze telefoon CX-T2. Geheugen voor 10 nummers. Intercom funktie. Wachtstand met muziek. Geschikt voor bureau of wand. -| PyQ Eén jaar garantie. -229V A# ^7% Kinderstoel. Kubusmodel uitgevoerd in beuken hout. Simpel te veranderen in stoel en tafel. T29T- 89? Canon electronische schrijfmachine ES 3-11. 1 regel correctiegeheugen. 13 automatische funkties. Gewicht slechts 4 kgCompleet met ry /f Q fraaie draagtas. 299:- Dames regenmantel. Met uitknoopbare voering en binnenzak. Polyester/ katoen. In de kleuren groen, marine, taupe en bruin. Mateh 38-46. 2997

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 10