Leidsch Dagblad Claim Heineken voor glasfabriek Zeker 1000 banen extra weg bij NS Drijvend parkeren 'Jehova's ten onrechte vrijgesteld van dienst' Regen teistert Catalonië VN-onderzoek naar corruptie troepen BiUSTOL Reputatie Michael Jackson wankelt ;oed [Euws VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1993 ft OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40245 LOSSE NUMMERS 1,60 Gazastrook 5 Israël is bereid zich te rug te trekken uit de Gazastrock. Dit heeft mi nister Peres voor de CNN- televisie verklaard. Kunstprijs 7 Galerie Stelling heeft gisteren.de kunstprijs Leiden gekregen. De prijs werd in 1988 voor het laatst toegekend. Eijer Vrijbuiter René Eijer, I geveld door multi ple sclerose, kan nooit meer voetballen. Voor schade door terughalen flesjes exportbier Bierproducent Heineken gaat de Vereenigde Glasfabrie ken in Leerdam aansprakelijk stellen voor de schade die ontstaat door het terughalen van zeventien miljoen fles jes exportbier uit acht landen. Behalve de kosten van het terughalen gaat het daarbij om een voorlichtingscam pagne en mogelijk ook om de schade die de naam Hei neken oploopt. amsterdam-zoeterwoupe cpd rudolf kleun Volgens woordvoerder Chr. Woerts van Heineken is de om vang van de schade nog niet be paald. „Die is ook bijna niet voorstelbaar. Het gaat om een waanzinnig bedrag." Volgens Woerts kan Heineken aan de hand van produktiecodes exact nagaan waar iedere partij bier naar toe gaat. Daardoor staat wel vast dat de bewuste flesjes niet naar de voor Heineken cru ciale Amerikaanse markt zijn Directeur J. van Bussel van de glasfabrieken bevestigde van morgen dat Heineken een scha declaim heeft ingediend. „Wij zijn daarvoor verzekerd. We hebben onze verzekeraars inge schakeld, dat heeft Heineken ook gedaan." Volgens Van Bus sel moet nog worden bepaald of zijn bedrijf aansprakelijk is. Heineken besloot gisteren tot het terughalen van het bier na dat bij een routinecontrole in Den Bosch was gebleken dat er problemen waren met een rand op de hals van de groene ex portflesjes. Daardoor kunnen bij het openen en sluiten bij on geveer een op de honderd fles sen glasdeeltjes in het bier te recht komen. De splintertjes zijn met het blote oog nauwe lijks waarneembaar. De bewus te flesjes zijn de afgelopen twee weken op de markt gekomen in Engeland, Zweden, Israël, Fin land, Oostenrijk, Hongarije, Hongkong en Prince Edward Is land (Canada). Ook aan een aantal tax-freewinkels op vlieg velden is geleverd. De exportflesjes worden niet in Nederland verkocht, maar ze zijn wel geleverd aan de tax freeshop op Schiphol. Export directeur Van der Minne: „Wij kunnen echter vrij zeker stellen dat het grootste deel van die partij is getraceerd en wordt te ruggehaald." Inmiddels zouden 14 miljoen flesjes bij de groothandel zijn onderschept. Er resteren nog 3,4 miljoen flesjes. Geen krant ontvangen? 071-143241 071-128030 ma l/m *r 18 00-19 30 ui zaterdag 10 00-12 00 ui HET WOORD IS AAN Golda Meir Zij die niet weten hoe ze met hun ganse hart moeten wenen, zullen ook nooit goed kunnen lachen. VANDAAG umuiden Parkeren op het water. Dat kan al leen in Amsterdam. Vandaag kwam een op merkelijk zeetransport uit Noorwegen aan in Umuiden: een drijvende parkeergarage, voort getrokken door de Duitse sleepboot Fairplay 14. Het 12.000 ton zware gevaarte is ruim 110 meter lang en 20 meter hoog. De in 1960 ge bouwde garage biedt plaats aan 731 automo- bieten op vijf dekken. De 'parkeerboot', die eerst dienst deed in Oslo, krijgt als ligplaats de Westerdoksdijk aan het IJ achter de voormali ge garage van RAC-PTT. Die garage is inmid dels omgebouwd tot markthal. Hierin wordt eind oktober een uitheemse markt onderge bracht, de tegenhanger van de Oosterse Markt in Beverwijk. De dienst Marktwezen van Am sterdam heeft de garage gekocht om toekom stige marktbezoekers parkeergelegenheid te bieden. De parkeergarage blijft op z'n minst vijf jaar liggen, tot ze moet wijken voor bebou wing in het kader van het IJ-oeverproject. foto united photos de boer olaf kraak utrecht anp-gpd De vakbonden zijn vandaag 'laaiend' het overleg met de NS ingegaan over het Bedrijfsplan 1994-1998. In dit vandaag ge presenteerde plan melden de NS dat er de komende vijf jaar nog eens 1000 tot 1300 banen verdwijnen. Dit komt bovenop het verlies van 3500 arbeids plaatsen, waartoe eerder was besloten. De maatregel is een gevolg van een stagnerend ver voer en tegenvallende opbreng sten. De spoorwegen verwachten dat over vijf jaar nog 23.000 tot 24.000 mensen bij het bedrijf werkzaam zijn. Per jaar moeten ongeveer 800 arbeidsplaatsen verdwijnen. NS streeft ernaar gedwongen ontslagen zoveel mogelijk te vermijden. Het eer der afgesproken sociaal plan, Faillissementsverkoop Van Gils herenmode '92-'93 Motel Bijhorst Wassenaar 26-27-28 augustus zie advertentie pagina 18 waarin afvloeiingsregelingen voor werknemers van 55 jaar en ouder zijn geregeld, blijft onver kort overeind. Volgens bestuurder Van der Camp van de Vervoersbond CNV is dit de derde zomer dat de NS de prognoses naar bene den bij moeten stellen. „Dit moet ook maar eens conse quenties hebben voor de 'plan ners' bij de NS." De Vervoers bond FNV spreekt van een vaag plan, zowel voor personeel als voor de consument. De NS-directie heeft de nieu we dienstregeling (vanaf mei 1994) gewijzigd. Per week zullen ongeveer 400 onrendabele diensten worden geschrapt. Het gaat vooral om de zeer vroege en late treindiensten. Ook gaan treinen op een aantal baanvak ken in plaats van een half-uur- dienst een uurdienst rijden. De maatregelen in de dienst regeling, beter bekend als de operatie Stofzuiger, duperen in meer of mindere mate 3.000 van de 900.000 mensen die da gelijks met de trein reizen. Het schrappen van de diensten le vert een besparing op van 25 miljoen per jaar. Minister Maij van verkeer moet haar goed keuring nog geven. De extra maatregelen zijn no dig, doordat NS over vijf jaar één miljard minder kilometers denkt te verkopen dan eerder was voorspeld. Dat is vooral een gevolg van de economische re cessie. Daarnaast moet door de afbouw van de overheidssubsi die scherper gekeken worden naar wat bedrijfseconomisch verantwoord is en wat niet, al dus NS. Pagina 3: NS volgens directeur geen taxibedrijf. Rikkert Faneyte in Major League phoenix anp Nauwelijks resultaat overleg Bonn en Parijs bonn hans hoogenduk correspondent Nauwelijks resultaten, wel een verbeterde stemming. Dat is kort samengevat het resultaat van het topoverleg tussen de Duitse kanselier Helmut Kohl en Zijn Franse collega Balladur gisteren in Bonn. Kohl ging in op de speculaties over spannin gen tussen de twee landen. Hij zei dat de band Parijs-Bonn tot de belangrijkste resultaten van de Europese politiek hoort. Bal ladur was minder positief ge zien zijn opmerking dat Parijs veel aandacht zal blijven beste den aan de consolidering van de Europese integratie. Zij wil den geen commentaar geven op het besluit van' de Duitse cen trale bank om het disconto niet te verlagen. De twee regerings leiders zijn het ook niet eens ge worden over de plaats waar de nieuwe centrale Europese bank moet komen. De Duitse minis ter van financiën Waigel had aan de vooravond van het over leg voor enige irritatie gezorgd door te zeggen dat als deze bank niei in Frankfurt zou ko men, er geen Europese Mone taire Unie tot stand komt. De Duitse en de Franse regerings leider deden hun best de span ning tussen de twee landen niet verder te laten escaleren. Kohl en Balladur onderstreepten dat de Frans-Duitse vriendschap ondanks kleine meningsver schillen onaangetast blijft. Pagina 2: Het botert niet meer tussen Bonn en Parijs. VN-commissie voor mensenrechten den haag gijon Zware regenval heeft de afgelopen 72 uur voor ernstige proble men gezorgd in het noorden van Spanje. Afgelopen dinsdag viel door blikseminslagen in bijna geheel Catalonië de stroom uit. Gisteren waren er opnieuw stroomstoringen, die vooral de toeristenoorden Salou en Cambrils in de provincie Tarragona troffen. Het weg- en treinverkeer ondervond hinder van overstromingen, zoals op de A-66 van Oviedo naar Gijon. De schade loopt in de miljoenen guldens, foto ap suarez Ontwikkelaar weer op vrije voeten gesteld De Leidse projectontwikkelaar A.H.F. Swaak is weer op vrije voeten gesteld. Swaak was ge gijzeld omdat hij onvoldoende medewerking gaf aan het on derzoek door de curator in zijn persoonlijk faillissement en dat van verschillende failliete be drijven waarover hij de directie voerde. Swaak werd begin augustus in gijzeling genomen en ver bleef ongeveer 20 dagen in het Huis van Bewaring in Scheve- ningen. De curatoren en de rechter-commissaris wilden op heldering over een Antilliaans bedrijf, Interplantex waarheen grote sommen geld zouden zijn overgemaakt. Vermoed werd dat Swaak daarvan aandeelhou der was. Om daar duidelijkheid over te krijgen zijn op de Antil len ook getuigen verhoord. Aan vankelijk was het voornemen dat Swaak in elk geval tot begin september in gijzeling worden genomen, tenzij hij eerder zou meewerken aan het onderzoek. De curatoren in het faillisse ment willen geen mededelingen doen over de vrijlating. De VN-commissie voor de men senrechten vindt dat Nederland Jehova's*getuigèn ten onrechte vrijstelt van dienstplicht en an dere mensen met gewetensbe zwaren niet. De commissie doet deze uitspraak in een zaak die de dientweigeraar H. Brinkhof heeft aangespannen. De com missie beveelt aan de voor keursbehandeling van jehova's op te heffen. Jehova's krijgen sinds 1974 uitstel van militaire dienst in af wachting van een wettelijke re geling die kan worden toegepast op hun situatie. In de praktijk betekent het uitstel dat zij hele maal niet in dienst hoeven. Je hova's erkennen geen wettelijk gezag en willen daarom ook geen vervangende dienst doen. Een vergelijkbare groep, de zogeheten totaalweigeraars, lo pen het risico wegens hun prin cipes negen maanden de gevan genis in te moeten. Zij willen ook geen beroep doen op de Wet gewetensbezwaren, omdat zij die zien als een verlengstuk van het militaire systeem. In beide gevallen gaat het jaarlijks om ongeveer tien dienstweigeraars. Maar grote aantallen zogeheten „weigery- uppies", die om zakelijke rede nen niet in dienst willen, heb ben de afgelopen tijd onder het mom van totaalweigeraar ge probeerd uit het leger te blijven. Voor hen kan de uitspraak nare gevolgen hebben. De aanklager in militaire zaken bij de recht bank in Arnhem heeft de laatste tijd in afwachting van de VN- uitspraak de vervolging van to taalweigeraars opgeschort. sarajevo. LEIDEN: Langegracht 5 (naast DIGR0S) Donderdag koopavond Als tweede Nederlander is Rik kert Faneyte er in geslaagd de hoogste afdeling van het Ameri kaanse profhonkbal te bereiken. De 24-jarige Amsterdammer zit dit weekeinde in de dug out bij de San Francisco Giants. Faneyte, die in Nederland voor Pirates uitkwam, werd door de Giants opgeroepen na zijn goede prestaties bij de Phoenix Firebirds, het voor naamste opleidingsteam van de Giants. De club uit San Francis co voert momenteel de westelij ke divisie van de National Lea gue aan. Win Remmerswaal was in 1979 de eerste Nederlander die de Major League haalde. los angeles/bangkok ap/anp/gpd Bij de politie van Los Angeles zijn vier aanklach ten tegen Michael Jackson ingediend wegens seksueel misbruik van kinderen. Behalve de 13- jarigezoon van een welgestelde tandarts uit Be verly Hills, hebben nog drie kinderen verklarin gen afgelegd dat de zanger intiem met hen zou zijn geweest. Justitie in Los Angeles heeft in de aanklachten voldoende aanleiding gezien om kinderpsychia ters in te schakelen. Tegenover een van hen ver klaarde de 13-jarige jongen dat Michael Jackson hem stilzwijgen over hun seksuele relatie af dwong door te dreigen met het tuchthuis indien hij de relatie bekend zou maken. lacksons advocaat Howard Weitzman noem de de beschuldigingen „absoluut vals". De zan ger, die zondag 35 wordt, zegde zowel woensdag als gisteravond zijn tweede optreden in Bang kok af. Hij zei te lijden aan uitdrogingsver schijnselen. Jackson's management liet weten dat de afgelasting niets met het justitiële onder zoek in Los Angeles te maken heeft. In de Amerikaanse media is inmiddels een de bat ontbrand over de vraag in hoeverre de affai re Michael Jackson's carrière zou kunnen scha den. Veel van zijn succes is gebaseerd op zijn re putatie als kindervriend en dat imago staat on getwijfeld ernstig op het spel. Hangende het on derzoek heeft Pepsi Cola, dat Jackson tijdens zijn tournees de laatste jaren heeft gesponsord, laten weten in de gang van zaken geen aanlei ding te zien om het miljoenen-contract te ver breken. De Verenigde Naties stellen een onderzoek in naar berich ten dat soldaten van de VN- vredesmacht in Sarajevo zich schuldig maken aan illegale praktijken als heroïnesmokkel en prostitutie. Het Britse dagblad The Gu ardian concludeerde op basis van gegevens van de Bosnische politie dat VN-soldaten „zich zelf en de maffia van Sarajevo rijk maken". De Belgische gene raal Francis Briquemont, com mandant van de VN-vredes- macht in Bosnië, heeft zelf op dracht gegeven tot het instellen van een onderzoekscommissie. Oekraïnse en Franse soldaten maken zich, volgens de Britse krant, schuldig aan handel in si garetten, alcohol, voedsel en heroïne en aan prostitutie. De krant citeert de plaatselijke poli tie die zegt sterke vermoedens te hebben dat Oekraïnse solda ten heroïne, ingespoten in si naasappels, de stad hebben' binnengesmokkeld. De Oekraï- ners hebben het geld hard no dig omdat in eigen land niets is te krijgen. Egyptische soldaten houden zich op kleinere schaal bezig met illegale praktijken. Vooral de Fransen tasten diep in de geldbuidel om seks te hebben met plaatselijke vrou wen. De contacten hebben 's nachts onder meer plaats in witte VN-vrachtwagens en tanks en op kazerneterreinen. Oek raïnse superieuren zijn zelfs op de hoogte van de seksuele con tacten van hun ondergeschik ten. Tweeëntwintig soldaten, onder wie 19 Oekraïners en drie Fransen, zouden op verdenking van zwarte handel, al naar huis zijn gestuurd. „Het is een handel die de mensen' van Sarajevo van al hun spaargelden en eigendom men berooft", schrijft verslag geefster Maggie O'Kane. Pagina 5: Hulpkonvooi wil Mostar vandaag nog verlaten. Perioden met zon Vannacht opklaringen en mini mumtemperatuur omstreeks 9 graden Overdag flinke zonnige perioden en droog. Middagtempe- ratuur ongeveer 19 graden Wind noordelijk en matig, kracht 3 a 4, i de middag draaiend naar west. Taxirit betaald met magnetron Met een magnetron als betaling verliet een 52-jarige taxichauf feur uit Almere vanmorgen in alle vroegte het huis van een 25- jarige Leidse aan de Maresingel. De man had haar uit Amster dam naar huis gereden. Maar daar kwam de vrouw erachter dat zij niet genoeg geld had om de rit te betalen. De vrouw bood haar televisie aan om de schade te dekken. Toen de man in de huiskamer een oude tv zag staan, wees hij dat aanbod af. Hij eiste contant geld en toen hij dat niet kreeg riep hij de hulp van de politie in. De agenten die even later kwamen, hoefden niet te be middelen. De vrouw had de chauffeur uiteindelijk afgekocht met de magnetron. Leidsch JO-DigbHd NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. i Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Voorletters: m/v Adres: Postcode: Plaats: Tel.: Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: 0 Per maand, automatisch I (ƒ28.75) O Per kwartaal Q via acceptgiro 82,85) n automatisch 82,85) j Nr. bank/giro". Handtekening ONDERWIJSINSTITUUT MEAB HERENGRACHT4-2312 LD LEIDEN- TEL. 071-127839 OPEN DAG Zaterdag 28 Augustus 10.00-16.00 uur Of bel 071-128030

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1