Leidsch Dagblad Zwendel met vervuild slib in onderzoek 'Art in strawbales', kunst langs de snelweg 2 WEKEN LANG Het moet kunnen 'Opdeling van Bosnië is gelijk aan verkwanseling Tsjecho-Slowakije in '38' Duitse bewondering voor 'staatsman' Lubbers BEL: PRIJZEKSPEKTAKEL GOED NIEUWS m l DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40244 LOSSE NUMMERS ƒ1,60 Werkgevers willen blaasproef op het werk den haag anp Werkgevers willen onaan gekondigde alcoholtests op de werkvloer voor werknemers met een be roep dat veel risico met zich meebrengt. Werkne mers zijn daar tegen, om dat binnen de kortste ke ren zal blijken om wie het gaat. Deze tegengestelde me ning blijkt uit een advies van de Stichting van de Ar beid aan minister De Vries van sociale zaken over het voorkomen van alcoholge bruik in ondernemingen. Het nuttigen van alcohol leidt niet alleen tot gerin gere prestaties, maar ook tot een verdubbeling van de kans op ongelukken op het werk. Werkgevers wil len een wettelijk verbod op alcoholgebruik in beroe pen en functies waarin de risico's voor werknemers en omgeving groot zijn. Verder willen zij onaange kondigd alcoholtests kun nen uitvoeren, omdat op hen de verantwoordelijk heid rust schade tegen te gaan of te beperken. De vakbeweging is tegen onaangekondigde alcohol tests. Ze staan volgens haar niet in verhouding tot het beoogde doel en tasten de 'privacy1 van de werk nemer aan. Volgens de werknemers wordt een al coholprobleem in de nor male contacten tijdens het werk snel genoeg opge merkt en dan kan worden ingegrepen. Hevige beroering 2 Een vakantietrip van ex-koning Constantijn aan de Aegeïsche Zee heeft Griekenland in hevi ge beroering gebracht. Loonmaatregel 3 Minister De Vries maakt ernst met een loonmaatregel. Gisteren heeft hij de SER officieel om advies gevraagd. Mars Observer 5 Het zou een slag zijn voor NASA als de Mars Observer-missie faalt doordat de sonde doelloos de ruimte inschiet. Kokkelkoren De Noordwijker- Bill van Dijk >Bill van Dijk gaat mo- gelijk met Cyrano naar 2. I houtse wielrenner Broadway: „Een mooiere Martien Kokkelkoren is erkenning kan ik me niet door Jan Raas ontslagen risen". I en neemt een advocaat. 'Grondverbeteraar' zwaar verontreinigd Justitie en de Algemene Inspectiedienst (AID) stellen een onderzoek in naar een mogelijk omvangrijke zwendel met mest. Het produkt, dat wordt gepresenteerd als 'grondverbeteraar', blijkt in werkelijkheid met PCB's en PAK's verontreinigd afvalslib te zijn. Het onderzoek con centreert zich vooralsnog op de provincies Gelderland, Overijssel en Flevoland. arnhem »gpd Over de herkomst van de 'mest' bestaat nog geen duidelijkheid. Volgens milieu-gedeputeerde D. van Hemmen van Flevoland gaat het, gezien de samenstel ling om „gedroogd afvalslib, mogelijk afkomstig uit Duits land dat ergens op de Veluwe in depot wordt gehouden". Zijn Gelderse collega C. Stigter liet vanmorgen weten al enkele we ken „vaft het gerommel" op de hoogte te zijn. „We zijn nu be zig uit te zoeken of er sprake is van geknoei met de internatio nale regelgeving waarbij een be drijfje hier uit buurt betrokken Flevoland de samenstelling van een hem aangeboden meststof niet vertrouwde. Ook de prijs, die aanzienlijk lager was dan de gangbare 'in de branche', wekte argwaan. „Sommige boeren kregen zelfs geld toe als ze het produkt afnamen", aldus Van Hemmen. Volgens de gedeputeerde be vestigde een onderzoek door deskundigen van de provincie het bange vermoeden. „Door de aanwezigheid van organische stoffen heeft het spul wel iets weg van mest, maar in hoofd zaak gaat het toch om ernstig verontreinigde afvalstoffen die een akkerbouwer beter niet op zijn land kan storten." Daarop werden direct Justitie in Zwolle en de AID ingeschakeld. linz» De topatleten van het WK in Stuttgart zijn druk bezig hun medailles in klinkende munt om te zetten. Gisteren deden zij het Oostenrijkse Linz aan. Mariene Ottey, in Dramatische oproep regerings-advocaat Laat ons, in godsnaam, niet in de steek." Een voorlopige uitspraak van het Gerechtshof wordt pas over enkele weken verwacht. Servië- /Montenegro heeft tegelijkertijd een klacht ingediend tegen Bos nië wegens volkerenmoord op Bosnische Serviërs. De onderhandelaars Owen en Stoltenberg zijn er gisteren in Den Haag niet in geslaagd om de Nederlandse kritiek op hun nieuwste vredesplan voor Bos nië weg te nemen. Owen en Stoltenberg bezochten Neder land en (later op de dag) Duits land omdat deze twee landen in de EG de meeste kritiek hebben op de driedeling van Bosnië. den haag jos heymans Zolang de Serviërs zich schuldig blijven maken aan volkeren moord, kan van een opdeling van Bosnië-Hercegowina geen sprake zijn. Als de internationa le gemeenschap daarmee toch akkoord gaat, maakt ze dezelfde fout als in 1938 toen Tsjecho- Slowakije aan Hitier werd ver kwanseld. Dat betoogde prof. Francis Boyle, advocaat van de Bosnische regering, gisteren voor het Internationaal Ge rechtshof, het hoogste rechtsor- gaan van de Verenigde Naties. Bosnië maakte voor de twee de keer dit jaar de gang naar het Vredespaleis in Den Haag om Servië/Montenegro te dwingen geen steun te verlenen aan de Bosnische Serviërs, die zich schuldig maken aan volkeren moord op de moslims. In april dit jaar heeft het Gerechtshof al een dergelijke uitspraak gedaan: Servië/Montenegro moest zich onthouden van welke steun dan ook aan de Bosnische Serviërs. Maar volgens Boyle gaat Servië- /Montenegro gewoon door met het bewapenen, trainen en fi nancieren van de Servische strijd in Bosnië. „Als uitspraken van het Inter nationaal Gerechtshof niet wor den nageleefd, is dat een trage die voor de hele wereld. De slachtoffers beschouwen dat als een bevestiging van hun indruk dat de wereldgemeenschap niets doet: de agressors putten moed uit het kennelijke gege.- ven dat de wereld niets durft te doen", aldus Boyle. Overigens is het Gerechtshof niet bij machte echte maatrege len tegen Servië/Montenegro te treffen. Het kan de agressors slechts opnieuw oproepen af te zien van hulp aan de Bosnische Serviërs. In een dramatisch slotbetoog riep Boyle de 15 rechters op Servië/Montenegro opnieuw te veroordelen en het wapenem bargo tegen Bosnië op te heffen. „Bosnië heeft het recht zichzelf te verdedigen, maar dat recht is door de internationale gemeen schap teniet gedaan. Dit is waarschijnlijk de laatste kans voor Bosnië om te overleven. Het smalspoortreintje van de Vulkaan-Express in Brohl, 30 kilometer ten zuiden van Bonn, had zich al een half uur op staan winden toen de ma chinist het genoeg vond. Het hoge bezoek was nog steeds niet gearriveerd, de motor ging uit. Een kwartier later kon hij zijn loc weer starten. Ruud Lubbers, door de plaatse lijke CDU-voorman aangepre zen als 'een van de leidende staatslieden in Europa', was ge arriveerd. Een handdruk hier, een paar welkomstgeschenken daar, poseren voor het treintje met de pet van de stationschef op de grijze lokken, en daar ging het hoge gezelschap de Ei- fel in. Een uur bijkomen achter een.glas wijn. Lubbers heeft alle tijd uit te leggen wat hij hier in Rijnland- Pfalz, de Heimat van Helmut Kohl, komt doen. De uitnodi ging kwam van de Europese af deling van de CDU en Lubbers kon het mooi combineren met een gedachtenwisseling met de net van vakantie teruggekeerde Kohl. Het gesprek met 'vriend Helmut' had veel langer ge duurd dan voorzien. Problemen waren er immers genoeg te be praten: de Frans-Duitse relatie, Bosnië, het handelsoverleg GATT, de stagnerende Europese integratie en het spook van de grote coalitie dat in Bonn rond waart. Soms aarzelend, dan weer snel formulerend houdt Lub bers een pleidooi voor de waar de van de mens. Er is meer dan alleen materialisme, de mens in al zijn facetten moet centraal staan, is de boodschap. Het zijn principiële gedachten die hij la ter op de avond in een geïmpro viseerde toespraak voor de CDU-aanhang zal vertellen. Maar is dat zo nieuw? Heeft Dries van Agt zo'n 15 jaar gele den met zijn 'Ethisch Reveil' niet hetzelfde geprobeerd? En is Helmut Kohl in 1982 niet mede aan de macht gekomen nadat hij een geistig-moralische Wen de' predikte? Lubbers ontkent het niet, maar blijft erbij dat het verloren gegane vertrouwen in de politiek alleen kan worden teruggewonnen als de politiek naar de mensen toegaat. Later volgt het in Duitse ogen klapstuk van de avond. In het gehucht Kempenich kon digt Kurt Gros 'de gebeurtenis van deze eeuw' aan. „We heb ben een echte minister-presi dent in ons midden". De CDU- voorzitter van Reinland-Pfalz heeft het over minister-presi dent Ruud Lubbers, 'een van de grootste Europese staatslieden', die het startschot geeft voor de christen-democratische cam pagne voor de Europese verkie zingen. Een andere regionale CDU-coryfee noemt Lubbers 'de staatsman die ons de weg naar Europa wijst'. Lubbers verrast de ongeveer 400 christen-democraten. Geen gepantserde knalharde verkie zingstoespraak, zoals gebruike lijk in dit land, maar gewoon praten over de problemen van deze tijd. En dat doet Lubbers op zijn kenmerkende, maar voor de Duitsers geheel nieuwe wijze. Hij pleit voor solidariteit tussen rijk en arm, zwak en sterk, oud en jong. Hij biedt een filosofische cocktail met een scheutje geloof. De zaal luistert doodstil. Die reactie is waar schijnlijk een mengvorm van de moeite die ze hebben met zijn slechte Duits en de verwonde ring over de manier waarop de ze politicus praat. Uiteindelijk belonen zij hem met een ap plaus van 40 seconden, niet slecht voor een gastspreker. World Clean bepleit goed rentmeesterschap hoofddorp «john oo/vikes Robert van Vliet maakte kunst het Ajax-stadion, in de Keu kenhof en vlakbij Schiphol. Het nieuwste geestesprodukt van de ecologisch bewuste kunstenaar uit Sassenheim ligt opnieuw onder de rook van de motor van nationale economie. Mor gen verrijst langs de rijksweg Amsterdam-Rotterdam het pro ject Art in Strawbales. In de schilderijen en land schapsprojecten van Van Vliet, die onder de firmanaam World Clean werkt, duikt altijd weer het gebrekkige contact op dat nens met de aarde heeft. Vlakbij de afslag Hoofddorp- Aalsmeer plaatst Van Vliet twaalf pylonen van stro; elke stropilaar bestaat uit tachtig strobalen. Acht van de pylonen geven elk een windrichting aan. In het midden van de aldus ge vormde diameter van zestig ;r. plaatst World Clean de overige vier stropilaren. „Ik maak dus een Zonnerad, een kompas van stro, met daar binnen het Huis van de Vier Winden. Zo krijg je contact met universum, ontvang je be richt uit de kosmos", legt de fir mant van World Clean uit. In een begeleidend schrijven doet hij zijn project uit de doeken door te verwijzen naar het "contact dat de aarde via de stropylonen met het universum krijgt". Van Vliet gebruikt stro omdat dat natuurlijke materiaal „de symbolische waarde van het vergankelijke benadrukt". Het project valt samen met de oogsttijd en moet volgens de bedenker uiteindelijk een pleidooi opleveren voor een goed rentmeesterschap van de aarde. De filosofie sprak het Hoofddorpse beleggingsbedrijf Eagle Star. gespecialiseerd in milieuvriendelijk sparen en be leggen, zo aan dat het hoofdsponsor werd en Van Vliet de benodigde 20 ton stro uit Zeeland kon bestellen. Vorige week ging de kunste naar-rentmeester al op locatie kijken en liet zich militant op de plaat zetten. Geconfronteerd met de foto: „Dat is aanvallen, dat is de Haarlemmermeer te lijf gaan. Zo krijg je de polder plat." Robert van Vliet op locatie. „Zó krijg je de polder plat." fOTO JAN VERMEY Geen krant ontvangen 071-143241 071-128030 18 00-19 30 uw alenlag 10 00-12 M sur HET WOORD IS AAN J. Einander Ik dank de hemel dat ik door miin vrienden bedrogen ben zonder da ik hen heb gewantrouwd. VANDAAG nnenland- Buitenland Cultuur 9,10 Economie/Beurs6 Familieberichten4 Feiten en meningen2 Gesprek van de zomerdag19 Info18 ramma's11 Istad119 Religie - Sport VANDAAG OOK SMAAK PAGINA 7 HET WEER Zonnige perioden Perioden met zon en vrijwel overal droog. Minimumtemperatuur van 11 graden aan zee tot omstreeks 8 graden in het binnenland Mid- dagtemperatuur ongeveer 18 gra den. Wind noordwest tot noord, matig, rond kracht 3. Stuttgart goed voor goud op de 200 en zilver gevierde de Jamaicaanse vóór de Duitse op de 100 meter, controleert of het niet te hard Drechsler en haar landgenote Cuthbert. regent om in Linz aan haar sprint te beginnen. foto epa Het moet kunnen, vond ze en vervolgens ze- Werkgevers zien niets in banenplan den haag anp-gpo De werkgevers zien niets in het banenplan 'Werk, werk en nog eens werk' dat gisteren door de vakcentrales FNV en CNV is ge presenteerd. De kans dat werk gevers, bonden en kabinet het tijdens het najaarsoverleg eens worden over een gezamenlijke aanpak van de werkloosheid, is minimaal. De werkgevers zijn vooral te gen het voorstel om bedrijven die niets doen aan extra banen te laten betalen aan een werk- gelegenheidsfonds. VNO-voor- zitter Rinnooy Kan presenteer de gisteren bovendien het resul taat van een enquete onder 540 leden, waaruit blijkt dat in de bestaande bedrijven geen nieu we banen te verwachten zijn. Veel ondernemers denken wel dat de bodem van de reces sie is bereikt, maar de interna tionale prijsconcurrentie is nog zo hevig dat bedrijven verder moeten interen op hun marges. Pagina 2: Banenplan bonden grijpt terug op oude middelen. Autoloze zondag valt goed bij helft van Nederlanders Zie adv. pagina 12 in dit blad AUTOVERHUUR PRANGERS verhuurt luxe en bestelauto's va ƒ35 ex. per dag 071 -8940 40 Lridsch ^Dagblad fiau NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Voorletter*.m/v De helft van de Nederlanders is voorstander van een autoloze zondag. Van deze groep heeft 30 procent een voorkeur voor meer dan één autoloze zondag per maand. 40 procent spreekt zich uit voor één autoloze zon- in de maand en 20 procent er één per kwartaal. Een tiende van de voorstanders vindt één autovrije dag per jaar voldoende. Dit blijkt uit een on derzoek van TNO in opdracht van het ministerie van VROM. Vermindering van de lucht- erontreiniging is bij 44 procent an de voorstanders de belang rijkste drijfveer. Duidelijk lager en overwegingen als ener giebesparing (13 procent), het erminderen van de geluidshin der (8 procent) en het omlaag brengen van het aantal ver keersslachtoffers (8 procent). Pagina 2: 'Geen autoloze zon dag, maar nieuwe technieken helpen milieu'. Tri. Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: Q Per maand, automatisch (ƒ28.75) Q Per kwartaal 0 via acceptgiro 82.85) 0 automatisch 82,85) \'r. hank/giro: Handtekening- Of bel 071-128030

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1