Leiden Stokkermans: uitvoeren chemisch afval verbieden De Kier regelt verkoop schoolboeken in gymzaal Gemeente mag Mare afsluiten Gebrek aan advertenties nekt 'Sport op vrijdag' 'Minister handelt uiterst onzorgvuldig' BOUWPLANNEN? DINSDAG 10 AUGUSTUS 1993 gert visser. 071 -356430. plv -chef Het Comité tot behoud van de huidige Mare heeft de zaak te gen de gemeente verloren. De Raad van State oordeelde giste ren dat de gemeente de afslui ting van de kruising van Lange en Stille Mare met de Haarlem merstraat op zaterdagen niet ongedaan hoeft te maken. Een procedure tegen het besluit bij de Kroon loopt nog. Voor voorzitter J. Zwart van het comité is de zaterdagse af sluiting van het kruispunt 'de voorbereiding voor een totale afsluiting'. „Walenkamp (wet houder verkeer, red.) is een hele slimme man", zegt de eigenaar van sportzaak De Zwarte Wolf. „Het begint nu met een paar uurtjes op zaterdag, maar later wordt die maatregel perma nent. De gemeente voert aan dat Stille en Lange Mare een sluiproute vormen. Maar dat is onzin. Ze zijn een verkeersader door de binnenstad." De winkeliers en bewoners die zitting hebben in het actie comité vroegen staatsraad Ley- ten vorige week maandag de af sluiting ongedaan te maken. Zij betoogden dat hun winkels en huizen op zaterdag met de auto onbereikbaar zijn. „Je rijdt nu met de auto in een fuik op de Stille Rijn en je rijdt in een fuik op de Lange Mare" zegt Zwart. „Wij vinden het prima dat de binnenstad autoluw wordt ge maakt, maar je kunt niet zo maar de auto wegdenken uit het centrum van Leiden." Aan het einde van de Stille Rijn worden elke zaterdag om elf uur uitneembare paaltjes neergezet om te voorkomen dat automobilisten er via de Stille Mare de Haarlemmerstraat kruisen. Met de drukte van het winkelend publiek is dat lastig en gevaarlijk, vindt de gemeen te. Maar dat begrijpt Zwart niet. Stille en Lange Mare zijn op zaterdag vanaf de Stille Rijn met de auto niet n een permanente afsluiting", vreest het buurtcomité. „Het is altijd zo geweest dat au to's daar de Haarlemmerstraat kruisen. En nu zou dat opeens gevaarlijk zijn?" De gemeente heeft al een concessie gedaan aan het comi té. De paaltjes zouden oor spronkelijk aan het einde van de Apothekersdijk komen te staan. Na overleg met de buurt werd besloten ze op de hoek van de Stille Rijn en de Stille Mare te zetten. Maar dat ging het actiecomité niet ver genoeg. Er werd schorsing van het be sluit gevraagd bij de Raad van State. Vergeefs, zo bleek giste ren. „Je kunt niet altijd win nen", zegt Zwart laconiek. Hij heeft zijn hoop nu gericht op de Kroonprocedure. Twee keer ongeluk op kruising leiden Op de drukke kruising Rooseveltstraat/Vijf Meilaan is gisteren twee keer een verkeersongeluk gebeurd. Om acht uur 's morgens schepte een 34-jarige automobilist uit Naaldwijk een 22-jarige Katwijker op een bromfiets. De Naaldwijker gaf bij het oprijden van de Vijf Meilaan geen voorrang aan de bromfietser. Bij zijn val liep de JCatwijker inwendig letsel op. Om 17.00 uur gebeurde op de onheilsplek eenzelfde soort ongeluk. Nu botste een 16-jarige Leidse racefietser op de auto van een 22-jarige Lei- muidenaar. De Leidenaar stak zonder goed te kijken de Vijf Mei laan over. De jongen had slechts wat schaafwonden en blauwe plekken. Bouwsteiger gestolen leiden Achter het Stadsbouwhuis aan de Langegracht is een steiger gestolen van 2,5 meter breed en 10 meter hoog. De stei ger is eigendom van een Leids schildersbedrijf dat momenteel de achtergevel van het Stadsbouwhuis opknapt. De daders heb ben de steiger volledig afgebroken: alle planken, klemmen en stangen worden vermist. 'Sport op vrijdag' stopt als huis- aan-blad en gaat verder als maandblad voor abonnees in de Bollenstreek. Tegenvallende ad vertentie-inkomsten noopten de uitgever te stoppen met het gratis verspreiden van de 90.000 exemplaren in Leiden en omge ving. „Er zat geen groei in. We konden net niet quitte spelen. Het leverde te weinig op om verder te gaan", aldus R. Chaudron, een van de uitgevers van het blad. 'Sport op vrijdag' verscheen dit voorjaar in eerste instantie als weekblad, maar al na drie Jelgersma yt De meeste Oegst- I I geestenaren willen een dependance van het raadhuis op de plaats van de oude Jelgersmakliniek, zo blijkt uit een enquête. Populair 1 Sommige huizen in I 2 Alphen zijn zo po pulair dat een makelaar de bewoners een brief stuur de met de vraag of ze hun woning willen verkopen. Toeval /y o Drie branden trof- I J fen Rijswijks winkel centrum In de Boogaard in een half jaar. Dat is geen toeval, denken de winke liers. Leids bedrijf maakt bij Raad van State bezwaar tegen export beitszuur Stokkermans Chroomindustrie bv uit Leiden maakt sa men met vijf andere chemisch-afvalbedrijven bezwaar tegen de export van beitszuren naar België. Het Leidse bedrijf wil dat de Raad van State de ministeriële beschik kingen, die export mogelijk maken, vernietigt. Nederland voorhanden zijn om uitvoer te verbieden. De directeur van Stokker mans, A. Hartman, betwijfelt of alle gekeurde buitenlandse in stallaties wel zo milieuvriende lijk werken als het ministerie beweert. Hij doet dat namens vijf andere chemische bedrij ven, die zich eveneens bedreigd voelen door de 'oneerlijke con currentie' met België en Duits land. „Natuurlijk zijn er hoog waardige installaties in het bui tenland, maar dat ze allemaal zo milieuvriendelijk werken wil len wij tijdens een rechtszaak bestrijden. De milieu-eisen in België zijn bijvoorbeeld, verge leken met die in Nederland. leiden ernastraatsma Het ministerie van volkshuis vesting, ruimtelijke orening en milieubeheer staat export toe, omdat in Nederland niet vol doende 'hoogwaardige installa ties' zijn die gebruikt kunnen worden voor de verwerking van beitsbaden. In België en Duits land zijn installaties die beitszu ren zodanig kunnen bewerken, dat ze voor hergebruik geschikt worden. De uitvoer van dit chemische afval is toegestaan tot 1 juli 1994. Het rijk gaat er van uit dat er op dat moment voldoende milieuvriendelijke installaties in veel minder streng. Ik heb bo vendien de indruk dat in België een deel van het restafval als slib op de boorden van de Maas wordt gestort." Hartman stelt dat zijn bedrijf de beitszuren op 'eenzelfde ma nier' kan bewerken als zijn Bel gische en Duitse collega's. „Het is in Nederland alleen veel duurder omdat de prijzen van de Afvalverwerking Rijnmond zo hoog zijn: wij moeten ver vuild materiaal daar naartoe brengen. Het is dus best begrij pelijk dat Nederlandse bedrij ven naar het buitenland uitwij ken. dat zou ik ook doen. Maar als dit usance wordt kunnen wij de tent wel sluiten." Het Leidse bedrijf heeft in de rechtszaak tegen het rijk twee 'voorbeeldbedrijven' uitgekozen die naar België en Duitsland uitvoeren. Het gaat om het transportbedrijf Ecoservice Ne derland bv uit Alblasserdam en Openbaar vervoerbedrijven over verkoop leiden/utrecht» weken werd het een maand blad. De maandelijkse editie kwam twee keer uit. Volgens Chaudron blijft het nieuwe abonneeblad minimaal een jaar bestaan. „We hebben extra geldschietersaangetrokken." Het oude 'Sport op vrijdag' richtte zich op alle sporten, maar publiceerde vooral over tennis, voetbal en wielrennen. Het nieuwe blad, dat eind au gustus verschijnt en een betaal de oplage van 10.000 exempla ren wil halen, gaat zich uitslui tend bezighouden met voetbal en dan vooral zaterdagamateur- voetbal. vervolg van voorpagina De directies van de streekver- voerbedrijven in Nederland zijn zeer ontstemd over het plan van minister Maij om een aantal buslijnen in de verkoop te doen. „De minister handelt uiterst onzorgvuldig. Maij doorkruist de activiteiten van de Commis sie Brokx. Die was in het leven geroepen om de minister en Tweede Kamer te adviseren over de toekomstige organisatie en financiering van het open baar vervoer. Dat advies zou in september klaar zijn, maar zij fietst er gewoon doorheen. Ook het feit dat zij alleen streekver- voerlijnen wil verkopen, klopt niet. De verkoop moet gelden voor het hele openbaar vervoer, zelfs treintrajecten zouden in aanmerking komen", aldus woordvoerder Sleddering van de samenwerkende streekver- voerbedrijven (VSN). Hij wijst er op dat de busbe drijven druk bezig zijn met re organisaties die gepaard gaan met een verlies van totaal zo'n duizend arbeidsplaatsen. Bij de NZH alleen al staan meer dan driehonderd banen op de tocht. „De ondernemingen zitten volop in het reorganisatieproces en daar komt dit onheil dan nog bovenop. Haar plannen gaan absoluut arbeidsplaatsen kos ten." Een woordvoerster van Ver keer en Waterstaat zegt dat Maij bij haar voornemens wel dege lijk rekening houdt met het (tussentijdse advies) van de commissie Brokx. En wel door het 'op een beheerste wijze' toelaten van andere bedrijven op de vervoermarkt. De particuliere touringcarbe- drijven Beuk, De Jong, DAD en Atlas hebben al laten weten de buslijnen over te willen nemen van de streekvervoerders. De vier hebben zich vorig jaar vere nigd in Personen Vervoer Ne derland. Een woordvoerder ver klaarde dat de PVN in staat is honderden bussen met chauf feurs in te zetten. Dramatisch Volgens de Vervoersbond FNV kan de verkoop van buslijnen dramatische gevolgen hebben voor de betrokken streekver voerders. „Maar ook passagiers worden slachtoffer omdat het ministerie de krenten uit de ver- voerspap gaat verkopen. Zo dreigen de streekvervoerbedrij- ven de meest rendabele lijnen kwijt te raken, dat heeft direct gevolgen voor de betaalbaar heid van de verliesgevende lij nen", aldus FNV-bestuurster Van der Heem. OP NAAR VAN OER PLOEG! Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN. WAND- EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststof van het kwaliteitsmerk decewiinck Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maat gemaakt Het geheel voorzien van Komo-certiliciat. Kom gewoon eens alles op uw gemak bekijken, We geven u graag I uitgebreid advies. KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. WD BI ACn BTkVCU Fabnek en showroom: De Lasso 60, Roetofarendsveen. tel. 01713-15361 - telefax 01713-15202 deceuninck S Schennispleger aangehouden De Leidse politie heeft gisteren een 31-jarige Leidse schennis pleger in het Van der Werfpark aangehouden en een tijdje op gesloten in het politiebureau. De man toonde wandelaarsters ongevraagd zijn geslachtsdeel. leiden emiel fangaaann Voor het eerst moet boekhandel De Kier dit jaar een gymzaal af huren om de bestellingen van schoolboeken te regelen. Aan een paar tafels verdienen zo'n dertig jongeren hun vakantie geld door pakketten aan de hand van bestellijsten samen te stellen. In de gymzaal van de Middelbare Technische Sector- school in het Lammen- schanspark hebben de broers Jaap-Mark en Oene Los van De Kier de leiding in handen. De broers Los zien er op toe dat de 2700 titels op zo'n tien duizend lijsten hun weg naar de scholieren vinden. „Wat je altijd weer terugvindt? Deutsche Wortschatz van Schneider, dat ken ik nog van mijn eigen schooltijd", zegt dertiger Jaap- Mark. De Kier maakte tot nu toe de bestellingen achter in de winkel in de Nieuwe Rijn klaar. Maar daar is geen ruimte meer. De zaak werd een paar weken terug verbouwd. Als 'zenuwcentrum' werd niet voor niets voor de gymzaal van de MTS gekozen. „De wegen zijn goed. Er liggen hier een aantal scholen in de buurt waar we de pakketten recht streeks kwijt kunnen. Boven dien staat deze zaal apart en heeft ze een goed alarm", zegt Oene Los. De invoering van de basisvor ming drukt dit jaar een stempel op de hogere verkoopcijfers. Veel middelbare scholen voeren nieuwe methoden in voor eer steklassers. Dat maakt het hen onmogelijk boeken van tweede klassers over te nemen. „Pro bleem is dat nog niet al die nieuwe boeken leverbaar zijn, zoals sommige voor het vak techniek, of voor wiskunde. Bij na geen enkel brugklaspakket is compleet", zegt Jaap de Gorter, hoofd schoolboeken van De Kier. „De scholen hebben lang gewacht met het maken van een keuze. De uitgevers hebben ook heel lang gewacht, en raak ten dan soms snel uitverkocht met de kleine oplage die ze hadden. Dan wordt het krap en dat betekent naleveringen." Maar in de gymzaal zijn de lijsten geturfd, en zijn de bij de uitgevers bestelde boeken in grote stapels per vak en vervol gens alfabetisch per titel op de stellingen gelegd. Vervolgens worden de boekenlijsten per school en per klas afgewerkt. „We zijn nu bezig met het Bo na", zegt een 18-jarige scholier die op die school zit. Als het pakket klaar is mèt rekening wordt het naar één van de winkels van De Kier, in Leiden, Voorschoten of Leiderdorp ge bracht. De Kier koopt ook tweede hands boeken, die voor twee derde van de nieuwprijs worden verkocht. Oene Los: „We wacht ten met die inkoop tot we ze kerheid hadden over de nieuwe lijsten. Anders kun je de inge kochte boeken net zo goed weg gooien. De meerderheid wil tweedehands boeken. Maar wij hebben er altijd minder dan ge vraagd wordt." Los verwacht dat zijn ploeg nog flink moet doorwerken ook 's avonds om te zorgen dat de deadline, 23 augustus, wordt gehaald. Want dat is de eerste schooldag voor het voort gezet en middelbaar beroeps onderwijs. En dan is die gym zaal in het Lammenschanspark ook weer nodig voor lessen. Glans-Zink bv uit Weert. Het eerstgenoemde bedrijf voert beitszuren af in opdracht van de Weertse onderneming. De directeur van Ecoservice, G. den Breejerf, zegt tlat Neder landse verwerkingsbedrijven te weinig capaciteit hebben om de door hem aangeboden 'wagon ladingen' beitszuren te kunnen venverken. „Nederlandse be drijven zijn bovdendien niet in staat om beitszuren te recyclen. Wij exporteren deze materialen al 14 jaar en hebben daar alle benodigde vergunningen voor." Ecoservice is bezig met het bou wen van een eigen, 'hoogwaar dige venverkingsinstallatie' die geschikt is voor de recycling van beitszuren. In Nederland wordt, volgens cijfers van het ministerie van VROM, jaarlijks 35.000 ton che misch afval geproduceerd. Daarvan gaat 3000 ton voor ver werking naar het buitenland. 'Busreiziger zit straks even lekker als in touringcar noordwuk/leiden paul van der koou Luxere stoelen, meer beenruim te en misschien zelfs vaker een bus. Dat kan de reiziger in de Leids-Haarlemse regio ver wachten als Beuk Touringcars bv uit Noordwijk hier busdien sten gaat overnemen: „De bus reiziger zit dan net zo lekker als ineen touringcar." Öf het gaat gebeuren, hangt af van de minister van verkeer en waterstaat. Zij moet de aan biedingen van streekvervoer ders vergelijken met die van commerciële bedrijven als Beuk. Een woordvoerder van het bedrijf, mevrouw E. Moses. weet zeker dat de commercië- len het even goed kunnen voor minder geld: „We hebben na melijk veel minder extra kos ten." Door kleinere bussen en taxi's in te zetten, kan Beuk mis schien zelfs vaker een bus langs de haltes sturen: „We kunnen heel flexibel op vraag en aanbod inspelen." Of de lijnen in de Leids-Haar lemse regio helemaal hetzelfde blijven, weet Moses niet: „We hebben daar nog niet over ge sproken. We moeten er ook re kening mee houden dat ge meenten als Leiden en Haarlem zelf contracten kunnen afsluiten over busvervoer." Een eerste in ventarisatie maakte de touring- carbedrijven wèl duidelijk dat alle genoemde gebieden 'inte ressant' zijn en een overname in mei 1994 mogelijk moet zijn. Het Noordwijkse bedrijf heeft 85 touringcars, maar weet nog niet hoeveel extra bussen en personeel nodig zijn om de bus lijnen erbij te doen. Over de mogelijkheid om overbodig ge worden chauffeurs van streek vervoerbedrijven over te ne men, zegt Moses: „Als ze passen in ons personeelsbestand en ze voldoen aan onze voorwaarden, zie ik geen reden waarom het niet kan." VRUETUD Wandeltocht De wandel sportvereniging Zuid-West Leiden houdt woens dag 18 augustus een zomer avondwandeltocht. De start is tussen zes en zeven uur bij het clubhuis van VCL aan de Voor- schoterweg. Deelnemers kun nen kiezen uit afstanden van 5. 10 en 15 kilometer. Zelfverdediging In vrouwengezondheidscen trum Hara aan de Bonairestraat begint 6 september onder de naam Laat over straat een cur sus zelfverdediging. In de cur sus leren de deelneemsters ver dedigingstechnieken. waardoor zij met meer zelfvertrouwen en een veiliger gevoel 's avonds over straat kunnen. Wie infor matie wil hebben over de cur- su» kan bellen met Hara (233209).

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 9