m AËJj^ mcnoCH Verhuiskosten niet aftrekbaar Onze Top 5 van deze week. e iCX élk fj Binnenland Besmet melkpoeder komt uit Litouwen Cafés in lift Schippers weer aan het werk 1 3L Hr 'Dienstweigeraars in Bosnië zijn ten onrechte ontslagen' Verzet tegen bedrijvenpark sfT&ttM®"" Ontvoerd kind vandaag terug naar Nederland DINSDAG 10 AUGUSTUS 1993 3 F16 verongelukt; piloot ongedeerd uden» Een F16 van de vliegbasis Volkel is gisteren in een maïs veld bij de basis verongelukt. De piloot kon zich met zijn schietstoel in veiligheid brengen en bleef ongedeerd. Het toestel crashte tijdens een zogeheten doorstart-oefening. Daarbij raakt het toestel even de landingsbaan en stijgt daarna meteen weer op. Bij het opstijgen is volgens de woordvoerder het vermogen van de motor sterk teruggelopen waardoor het niet mogelijk was door te vliegen. Sinds de Koninklijke Luchtmacht de F16 in 1980 in gebruik heeft genomen, zijn 29 toestellen neergestort. Lijk gevonden bij ontruiming woning zaandam In een tuinhuisje achter een woning in Zaandam is gisteren het stoffelijk overschot gevonden van een onbekende man of vrouw. Het lichaam was verpakt in een groot stuk plastic. Het lijk werd gevonden tijdens de ontruiming van de woning. Het huis was al twee jaar niet meer in gebruik en sinds enkele maanden werd ook geen huur meer betaald. Vier jaar cel voor dodelijk schot Voor het doodschieten van een 22-jarige Amster dammer heeft de rechtbank in de hoofdstad een 38-jarige man gisteren tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld. De man ging vorig jaar op 27 mei naar het huis van het slachtoffer omdat die zijn zoon een afranseling had gegeven. De vader wilde aangifte van mishandeling doen, maar wilde eerst een hartig woordje met de dader spreken. Toen hij bij de woning van het latere slachtoffer aankwam, werd hij aangevlogen door diens pitbull en raakte meteen met de 22-jarige in gevecht. Die stak de man met een mes in zijn keel, waarop deze hem in het hoofd schoot. Benzine en diesel één cent goedkoper Rotterdam Benzine en diesel worden morgen één cent per liter goedkoper. De meest voorkomende literprijzen aan de zelfbe- dieningspomp worden 185 cent voor super plus loodvrij, 179 cent voor Euro loodvrij, 196 cent voor superbenzine en 125,2 cent voor diesel. De prijsverlaging is het gevolg van de ontwikke ling op de internationale markt. 'Deserteur' Princen krijgt geen visum den haag 'Poncke' Princen, die zich in 1948 als Nederlander aansloot bij het Indonesische verzet, heeft weer geen toestem ming gekregen om zijn vaderland te bezoeken. In 1980 werd Princen al eens een visum geweigerd. Nu geldt hetzelfde argu ment: Princen is destijds gedeserteerd. De 67-jarige Princen is actief op het gebied van de mensenrechten in Jakarta, waardoor hij zijn Indonesische paspoort kwijtraakte. Onlangs kreeg hij toestemming een reis naar enkele Westeuropese landen te ma ken. De houding van de Nederlandse regering zou ook te maken hebben met bedreigingen van oud-strijders aan het adres van Princen. Dode na vechtpartij over vernielingen venlo In Venlo is gisteren een 29-jarige man overleden aan de verwondingen die hij zondagavond bij een vechtpartij had opge lopen. Een ruzie over enkele vernielingen ontaardde in een mas sale vechtpartij tussen zo'n vijftig mensen, die elkaar onder meer met knuppels te lijf gingen. Drie vechtersbazen liepen ver wondingen op. Een was er levensgevaarlijk aan toe en overleed aan hersenletsel. De andere twee werden na behandeling in het ziekenhuis aangehouden. In totaal verrichtte de politie twaalf ar restaties. Granaten onschadelijk gemaakt bussum De Explosieven Opruimingsdienst (EOD) heeft gisteren drie granaten uit de Tweede Wereldoorlog op de Bussummer Heide tot ontploffing gebracht. De blindgangers waren door wandelaars en kinderen gevonden. Een vierde granaat, die door twee jongens was gevonden en voor de veiligheid was ingegra ven, is zaterdag door onbekenden weggehaald. Het projectiel is nog spoorloos. Vice-voorzitter NCOV opgestapt den haag Detimstreden vice-voorzitter C. Bosman van het Ne derlands Christelijk Ondernemers Verbond (NCOV) is vorig maand opgestapt. Er wordt ontkend dat Bosman is vertrokken omdat hij slecht functioneerde. Er zou ook geen verband zijn met het ingestelde onderzoek naar de betrokkenheid van Bos man bij een mogelijk dubieuze grondverkoop in zijn woonplaats Gorinchem. Daar is hij wethouder voor het CDA. Het NCOV zegt 40.000 ondernemingen te verenigen, maar in werkelijkheid zou den het er maar 17.000 zijn. Beslag gelegd op bezit J. Braakhekke Amsterdam Air Holland-directeur P. Langendijk heeft beslag la ten leggen op het huis en de banktegoeden van de Amsterdamse restauranthouder en bekende televisie-kok Joop Braakhekke. Langendijk wil een miljoen gulden zien, omdat Braakhekke zich niet heeft gehouden aan afspraken over terugbetaling van een lening. Langedijk heeft het geld ingebracht in glamour-restau rant Le Garage in Amsterdam-Zuid. Braakhekke zal donderdag in een kort geding voor de Amsterdamse rechtbank opheffing van het beslag eisen. Via Nederlandse handelaar naar Bangladesh ruswijk» anp De honderd ton radio-actief be smette melkpoeder die de over heid in Bangladesh in beslag dat staat volgens heeft genomen, blijkt niet in Nederland maar in Litouwen te zijn geproduceerd. Woordvoer der T. Brouwers van de Neder landse Zuivelindustrie heeft dit vanmorgen meegedeeld. Een Nederlandse particuliere handelaar heeft jde partij melk poeder onlangs gekocht. Moge lijk is zij via de haven van Rot terdam naar Chittagong in Bangladesh verscheept, maar woord voerder van het ministerie van landbouw, natuurbeheer en vis serij nog niet vast. De lokale autoriteiten hebben het melkpoeder vorige week in beslag genomen toen bij con trole bleek dat het vijf keer zo radio-actief was als is toege- den haag gpd Ondanks de sombere geluiden over de economie doen cafés en restaurants nog steeds goede zaken. De omzet van de restau rants in Nederland nam in de eerste helft van dit jaar met vier procent toe, die van de cafés zelfs met zes procent, zo meldt het CBS. De Nederlandse Zuivelindus trie twijfelde direct aan de me dedeling dat het poeder in Ne derland zou zijn geproduceerd. In Nederland wordt scherp op de kwaliteit gecontroleerd. Dat geldt ook voor radio-activiteit, aldus de industrie. Het incident is voor de Ne derlandse Zuivelindustrie wel aanleiding zich de komende maanden te beraden hoe derge lijke problemen in de toekomst kunnen worden voorkomen, al dus Brouwers. |V Y f Rotterdam Twee binnenschippers berekenen met een 'zak-Japanner' op de Rotterdamse schippers- beurs hun vracht. Na zes weken actie voeren waren de schippersbeurzen gisteren weer open. Of ze open blijven, is nog maar de vraag. De schippers dreigden gisteren het overleg met de verladers en het ministerie van verkeer en waterstaat en andere binnenvaartorganisaties dat voor vanmiddag was gepland, te boycotten. Ze vinden het „onverteer baar en indruisen tegen de afspraak" dat het minis terie ook andere binnenvaartorganisaties, zoals het Centraal Bureau voor de Rijn- en Binnenvaart (CBRB), heeft uitgenodigd. Het CBRB is namelijk tegen een wettelijke regeling voor verdeling van vracht via de schippersbeurs. FOTO ANP PAUL STOLK Belastingdienst wil eerst nieuw proefproces na uitspraak Hoge Raad Niet iedereen die bij de Belastingdienst aanklopt om geld voor zijn verhuiskosten terug te vorderen, zal dat ook krijgen. Gisteren werd bekend dat de Hoge Raad van oor deel is dat bijkomende verhuiskosten niet alleen voor ambtenaren maar ook voor werknemers bij bedrijven af trekbaar moeten zijn. Ondanks die uitspraak stelde de Belastingdienst zich gisteren op het standpunt dat er nog een tweede proefproces nodig is alvorens te kunnen be slissen over verhuizingen na 1 januari 1990. een vereenvoudiging, genoemd naar de commissie-Óort, in werking. Vóór die datum was het gebruikelijk dat vergoedin gen waarover geen belasting hoefde te worden betaald, auto matisch recht gaven op belas- den haag anp De jongste uitspraak van de Ho ge Raad gaat namelijk over een verhuizing van april 1988. Toen heerste nog het oude belasting- regime. Op 1 januari 1990 trad Groot deel van chemisch afval schepen zoek lauwersoog anp-gpd Van de 35.000 ton afvalolie en chemisch afval die de beroeps vaart op de Waddenzee jaarlijks produceert, komt maar een kleine tweeduizend ton in de daarvoor bestemde afvalbakken terecht. De rest verdwijnt, ver- .moedelijk deels in zee. De Waddenvereniging heeft onderzoek gedaan naar de inza meling van afval van zowel de beroepsvaart als de steeds gro ter wordende pleziervaart. Vol gens een twintig jaar geleden gesloten verdrag moeten er in acht Waddenzeehavens goede opslagfaciliteiten voor olie en chemisch afval zijn. Uit het on derzoek is gebleken dat slechts twee havens aan de eisen vol doen. Ook is duidelijk geworden dat de opslagvoorzieningen voor huisvuil, olie en chemisch afval van de pleziervaart niet toereikend zijn. Uit een enquête blijkt dat recreanten best bereid zijn hun afval gescheiden in te zamelen, maar dat daar meestal geen faciliteiten voor zijn. tingaftrek. Die systematiek ver dween na de invoering van 'Oort'. Maar ook werknemers die vóór 1 januari 1990 zijn ver huisd. krijgen na de Hoge Raad- uitspraak niet automatisch geld terug. Alleen mensen die bijtijds bezwaar hebben gemaakt tegen de definitieve aanslag van de in komstenbelasting, kunnen als nog maximaal twaalf procent van hun jaarinkomen aftrekken. Het proces waarover dé Hoge Raad nu uitspraak heeft gedaan, werd in 1988 aangespannen door een accountant, die voor zijn werk moest verhuizen. Zijn werkgever betaalde de kosten van de verhuizer, maar daar naast trok de accountant bij zijn belastingopgave vijfduizend gulden van zijn inkomen af voor allerlei andere verhuiskosten. Ambtenaren mogen die kosten tot een maximum van twaalf procent van hun jaarinkomen aftrekken. De accountant vond dat dat voor werknemers bij particuliere bedrijven ook moest gelden. De Hoge Raad heeft hem daarin gelijk gege ven. In fiscale kringen wordt ver wacht dat spoedig een tweede proefproces volgt over eerj ver huizing na 1 januari 1990. Bin nenkort moet de Hoge Raad een oordeel vellen over een soortgelijke zaak, die ook in de 'na-Oortse' periode speelt. Daarbij gaat het om gratis kof fie. Omdat de ene werknemer op zijn werk gratis koffie uit de au tomaat krijgt terwijl de ander een muntje erin moet gooien, oordeelde de Hoge Raad in een eerder vonnis al dat ook hier het gelijkheidsbeginsel geldt: gratis koffie op het werk bij de ene werknemer geeft recht op belas tingaftrek voor werknemers die zelf voor de koffie moeten beta len. De Belastingdienst zegt dat dit voor de 'na-Oortse' periode niet opgaat. VN-waarnemer Van Knijff: breukelen gpd Minister Ter Beek van defensie moet het ontslag ongedaan maken van de twee beroepsmilitairen die vorig jaar weigerden terug te keren naar de zwaar beschoten Tito-kazerne in Sarajevo. Omdat de legertop zelf nauwelijks op de hoogte was van de echte gevaren in Bosnië, werden soldaten on voorbereid op hun taak op pad gestuurd. Dat zegt luchtmachtkapitein buiten dienst L van Knijff. Hij was zelf een half jaar VN-waarne mer in het voormalige Joegoslavië. „Deze jongens hadden een humanitaire taak. Ze waren er om de verbindingen in orde brengen maar niet om écht voor soldaat te spelen." Van Knijff weet uit ervaring hoe slecht de Ne derlandse legerleiding destijds was geïnformeerd over de situatie in Bosnië. „Toen ik vertrok kregen we de induk dat de legers van de strijdende partij en waren ontbonden. De zware artillerie zou on der controle van de VN zijn. Toen we aankwamen in Zagreb kwamen meteen we in de frontlinie te recht. En toen we later in Sarajevo waren, vlogen de raketten ons om de oren." Waarom Defensie zo slecht was geïnformeerd, is Van Knijff niet dui delijk. Hij neemt het Ter Beek kwalijk dat hij destijds niet naar „de ménsen uit het veld" wilde luiste ren. Terwijl er dagelijks heftige beschietingen wa ren, hield de minister vol dat de risico's in het ge bied „aanvaardbaar" waren. „Als er jongens tus sen zes planken waren teruggekomen, had hij wel anders gepiept", zegt Van Knijff. Hij maakt uitdrukkelijk onderscheid tussen die risico's die een militair aanvaardbaar vindt bij de verdediging van volk en vaderland en de risico's die hij bereid is te lopen als VN-waarnemer in het voormalige Joegoslavië. Zo beoordeelt hij ook de gang van zaken rond de ontslag-affaire. De mili tairen weigerden na zware beschietingen terug te keren naar de Tito-kazerne in Sarajevo. Van Knijff. die als getuige optrad in deze zaak, vindt het zwaar overtrokken dat deze jongens de Ne derlandse krijgsmacht hebben geschaad. „Als de legerleiding professioneel bezig was geweest, hadden ze andere jongens gestuurd. Voor de Oekraïners in de Tito-kazerne lag dat anders. Zij kwamen net uit Afghanistan en hadden heel wat meer oorlogservaring." Soldaten die nu naar het voormalige Joegosla vië gaan, leren veel beter hoe ze moeten omgaan met oorlogsstress, hoe ze zich moeten bescher men en hóe ze kunnen werken en leven onder oorlogsomstandigheden. Van Knijff: „De oplei ding is verlengd van één naar vier maanden. Dat wijst er al op dat de Nederlandse militairen des tijds onvoldoende waren voorbereid, luist daar om is het zo wrang dat deze twee zo hard en ver nederend zijn gestraft". heerenveen Langs de A7 tussen Heerenveen en Drachten is een 'koe' opgeknoopt aan een galg. De actiegroep 'Megapark Nee' pro testeert op deze manier tegen de plannen van de gemeente en de provincie Friesland voor een internationaal bedrijvenpark. De actie voerders vragen zich af hoe lang het groene land nog groen blijft. In september houdt de gemeente Heerenveen een aantal hoorzittingen om de mening van de bevolking te peilen. FOTO ANP ARTHUR BASTIAANSE elsloo gpd oordeelde dat de moeder de voorlopige voogdij over de peuter zou krijgen. Uit angst dat hij zijn kind niet meer mocht zien, nam de vader het kind mee en verdween kort daarna. Volgens diens moeder in Elsloo is de man nog steeds van plan om in Brazilië een nieuw leven op te bouwen. Haar zoon zou de naam van zijn dochtertje eigenhandig hebben bijgeschreven in zijn pas. Het is nog niet bekend wat de juridische gevolgen van een en ander voor de vader zijn. Het ontvoerde Limburgse kind dat is teruggevonden in de Braziliaanse plaats Londrina, komt vandaag terug naar Ne derland. Zij zal weer bij haar moeder in Tilburg gaan wo nen. Haar vader nam haar mee naar Zuid-Amerika nadat hij was gescheiden van zijn De vrouw kwam de geheime schuilplaats van haar dochter op het spoor na aanwijzingen van een Eindhovens privé-de- tectivebureau dat zij in de arm had genomen. De rechtbank •sbu'cau GPD jkeftndcnt RIOD duikt nazi-stukken op in Moskou amsterdam anp Het Rijksinstituut voor Oorlogs documentatie (RIOD) heeft in Moskou kopieën gemaakt van 15.000 archiefstukken over de Tweede Wereldoorlog. Het gaat voornamelijk om Duitse stuk ken over Nederland tijdens de bezetting. De stukken liggen al jaren in de Russische Staatsarchieven in Moskou. De stukken zijn door het Rode Leger aan het einde van de oorlog op de Duitsers buitgemaakt. Pas in 1990 werd internationaal bekend dat alle stukken in Moskou waren. Er zijn ook Nederlandse archieven teruggevonden die door de Duitsers waren geroofd. Alge meen rijksarchivaris E. Ketelaar probeert de Russische autoritei ten nu over te halen deze origi nele stukken terug te geven. In de door de RIOD gevonden documenten staat onder meer beschreven hoe de Duitse, Franse en Engelse militaire en politieke inlichtingehdiensten in Nederland opereren. Verder zijn er archiefstukken over de bestrijding van het verzet in Ne derland en de stafrechtelijke vervolging van verzetshelden. Baan politie niet langer voor het leven den haag anp De tijd is voorbij dat degene die bij de politie ging werken een baan voor het leven kreeg. De politie organisatie moet flexibe ler worden om goed werk te le veren. Om zo'n organisatie te krijgen is een moderner perso neelsbeleid nodig. Dat zegt di recteur-generaal Openbare Or de en Veiligheid H. Borghouts van het ministerie van binnen landse zaken deze week in het Algemeen Politieblad. Als eerste stap naar zo n flexi belere organisatie wil Borghouts laten onderzoeken of politie mensen op basis van contracten van zes of acht jaar kunnen worden aangenomen, zoals ook bij het leger gebeurt. Daarnaast wil hij een bredere algemene opleiding, bijvoorbeeld een MBO-opleiding Veiligheid, waarna de politiemensen zich via bedrijfsopleidingen in het politiewerk kunnen specialise ren. Met de algemene opleiding zouden zij echter ook buiten de politie terecht kunnen. Om de flexibele organisatie te krijgen die hem voor ogen staat, wil Borghouts ook specialisten van buiten, zoals accountants, kunnen aantrekken. Borghouts ontkent dat de gedachte is ont staan uit ontevredenheid met het huidige politieonderwijs. „De gedachte is geweest dat er ook andere meer ervaren men sen moeten worden aangetrok ken dan jongens en meisjes die van school komen. Lijken vliegramp zijn mogelijk verwisseld De stoffelijke overschotten van slachtoffers van de vliegramp eind vorig jaar in Vietnam zijn bij de repatriëring mogelijk ver wisseld. De nabestaanden van het enige Nederlandse slachtof fer hebben het vermoeden dat zij destijds niet het lichaam van hun familielid, maar van ie mand anders hebben begraven. Het ministerie van buitenlandse zaken bevestigt dat hierover zo wel in Nederland als Vietnam sinds juni een onderzoek loopt. Volgens een woordvoerder is er nog geen zekerheid dat in derdaad sprake is geweest van een persoonsverwisseling. Vanuit de Nederlandse ambas sade in Bangkok is er al wel een missie naar Vietnam onderno men om na te gaan hoe de eventuele verwisseling heeft kunnen plaatsvinden. Ook over dit onderzoek kan Buitenlandse Zaken nog geen mededeling doen. De Nederlandse missie heeft er wel bij de Vietnamezen op aangedrongen het onder zoek zo snel mogelijk af te ron den. De vliegramp vond 14 no vember vorig jaar plaats. Op een binnenlandse vlucht stortte een toestel van Russische make lij neer. Dertig mensen kwamen om het leven. Onder de slacht offers waren een Brits echtpaar, een Zweed en de Nederlander. Zijn vriendin bleek na acht da gen de enige overlevende van de ramp te zijn. O e 99 j&r4.95 Rundertartaar, 100 gram Abrikozenvlaai, doos 1000 gram Uit de diepvries: Mora varkens- of kipsaté, zonder stokjes, in pindasaus, -t -jr\ bakje 160 gram l./y Cfl Huiswijn, rood, wit, rosé, demi-sec of 01 Blanc de Blancs, fles 11 4.95 01 Keukenrollen, wit, 2 stuks ^3«r 1.59 -yO' Extra zomertip. Insteek foto-albums, 3 foto-albums, goed er voor 300 foto's y.yo 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3