De Mos krijgt zijn zin Afstuderen in tennis kan in Florida Casino leeft op Sport Theunisse gepasseerd Leidsch Dagblad Tennis Circuit '93 RabobankQ WAAROM U MAAR BETER VOOR EEN DOORLOPEND KREDIET VAN DE GKB KUNT KIEZEN goed voor uw lening DINSDAG 10 AUGUSTUS 1993 rob onderwater. 071 - 356463 Europese titel voor Katwijkse zeilers katwijk Karei de Mooy en Hans van der Plas hebben een Eu ropese zeiltitel in de wacht gesleept. In het Belgische Knokke bleven de twee 26-jarige Katwijkers van Skuytevaert hun clubge noten Peter en Matthijs Ruygrok voor in de Nacras 5.5-klasse. In een andere Catamaran-klasse werden de Noordwijkers Willem Bongers en Harry de Sok kampioen. In de Nacras 6.0 bleven zij Harry van Rhijn en Jacco Salman en Maarten Guyt voor. De prijswinnaars nemen op 28 en 29 augustus deel aan de Neder landse kampioenschappen, die in Noordwijk worden gehouden. Mike Powell springt 8,48 meter malmo Mike Powell was gisteren de belangrijkste vedette tij dens het internationale atletiekgala in Malmö. De Amerikaan won in de Zweedse havenstad het onderdeel verspringen. In zijn laatste poging kwam de regerend wereldkampioen en -record- houder tot een afstand van 8,48 meter. Twee atleten voor vier jaar geschorst ionden De Engelse atletiekfederatie heeft gisteren Peter Gor don voor vier jaar geschorst. De 42-jarige discuswerper, de num mer twee van Engeland, weigerde zijn medewerking aan een do pingcontrole. In Helsinki werd Minna Lanio uit de WK-ploeg verwijderd. De kampioene op de 800 en 1500 meter werd bij een dopingcontrole positief bevonden. Zij werd eveneens voor vier jaar geschorst. Zeventiende titel Thomas Muster kitzbühl Thomas Muster heeft het toernooi van Kitzbühl op zijn naam gebracht. Hij versloeg gisteren in de finale Javier San chez in drie sets: 6-3 7-5 6-4. Het duel was zondag gestaakt we gens hevige regenval bij de stand 6-3 2-2. Muster, derde ge plaatst, is de eerste Oostenrijker die het 750.000 gulden toernooi in Kitzbühl wint. Hij verdiende een ton met zijn overwinning. Voor Muster was het de zeventiende toernooizege in zijn loop baan. Lamptey alsnog gehuurd door PSV Volgens Anderlecht-mana- ger Michel Verschueren is het 'nog niet gedaan'. Want Nii Lamptey moet zelf nog tot een akkoord komen met PSV. Maar dat is geen probleem. Zes da gen voor de competitie start voegt de 18-jarige Lamptey zich derhalve als nog bij de PSV-selectie. brussel cpd Cees Priem heeft zich de woede van Gerrit de Vries en Gert Jan Theunisse uit zijn TVM-ploeg op de hals gehaald door hen niet op te nemen in de ploeg voor de profronde van Neder land, die maandag in Leiden begint. De Vries en Theunisse, momenteel rijdend in respectie velijk Engeland en Galicië, kun nen zich volgende week op ei gen bodem dan ook niet in dé kijker rijden bij bondscoach Gerrie Knetemann, die zich in middels eveneens openlijk heeft geërgerd aan het selectiebeleid van Priem. Knetemann stuurde Priem vorige week een verlanglijst met namen van renners die in aan merking zouden kunnen komen voor het WK met het verzoek daarmee rekening te houden bij de selectie voor de komende wedstrijden. Priem trok zich daarvan weinig aan en kwam vervolgens met het zevental Skibby, Van den Bossche, Ca- piot, Harmeling, Hoffman, Ne- lissen en Talen. Vooral de deel name van de Belgen Van den Bossche en Capiot vindt Knete mann onbegrijpelijk. „Het is toch een Nederlandse ronde? Ik denk dat die koers een goede voorbereiding kan zijn op het WK. Maar met Priem kan ik moeilijk in contact komen, hij loopt steeds weg." Priem was gisteren niet voor commentaar bereikbaar. Rasch Mark Rasch won gisteren in Spaarnwoude de eerste etappe van de Tour De Kampioen. De amateur van Casba Wonen ver sloeg Martin Broekman in de eindsprint met anderhalve leng te. Vandaag tekent Lamptey een eenjarig contract bij PSV, dat de jonge Ghanees voor die periode huurt van de Belgische kam pioen. Het is een alleszins ver rassende uitkomst, ook voor Lamptey zelf. „Dit is een droom. Ik was teleurgesteld toen ik hoorde dat PSV me toch niet goed genoeg vond en dat het dus niet door ging. Nu heb ik net van meneer Michel (Ver schueren, red.) gehoord dat het wel doorgaat. Ik ben dolgeluk- kig." Hij vertelt het in het Engels, want het Nederlands beheerst de tegenover het Anderlecht- stadion bij een pleeggezin wo nende moslim niet. De tien da gen dat Lamptey vorige maand op proef was bij PSV bleek dat geen beletsel. „Ik vond het een hele fijne groep, een hele goede groep ook." Die goede groep is er ook bij Anderlecht. Te goed voor Lamptey. Manager Verschue ren: „Ondanks zijn wereldklasse was de kans klein dat hij bij An derlecht in de basis zou gera ken, andere wereldklasse-spe lers stonden hem in de weg. Pas op, Anderlecht heeft 25 profs waarvan veertien, vijftien inter nationals. Bij PSV heeft hij meer kans in het eerste te geraken." Lamptey keert nu terug bij de trainer die hem bij Anderlecht liet debuteren, Aad de Mos. De Ghanees kwam, samen met twee landgenoten, drie jaar ge leden naar Brussel. Hij bleek zo goed dat De Mos hem al wilde opstellen toen dat nog niet mocht; Lamptey was nog geen zestien en derhalve niet speel gerechtigd. Toen hij eenmaal - officieel, volgens zijn paspoort - zestien was geworden, mocht hij worden opgesteld en werd SCOREBORD PRIJSVRAGEN Aad de Mos, hier overleggend met Popescu, mag Lamptey huren van Anderlecht. hij ook opgesteld. Lamptey werd basisspeler. Kaakslag De Helderse recherche hoort vandaag in Rotterdam een voet baller van Feyenoord die wordt verdacht van mishandeling van Ronald Schopten. Deze ama teur kreeg anderhalve week ge leden tijdens een oefenwed strijd in Den Helder een klap van een Feyenoorder. Daarbij' brak het slachtoffer zijn kaak. Over de identiteit van de ver dachte wil de politie niets kwijt. Ook de tuchtcommissie van de KNVB heeft besloten nader on derzoek te plegen. De politie nam tot nu toe ver klaringen op van onder meer spelers van de Helderse selectie en van scheidsrechter Hoon- derd. Ook Schouten zelf, die een financiële regeling heeft ge troffen met Feyenoord, werd gehoord. Volgens een politie woordvoerder wijzen de getui genverklaringen nadrukkelijk in één richting. De spelers Beuker en Van IJzendoorn zeggen dat ze in de recherchekamers de naam Van Gobbel hebben ge noemd. De twee rechercheurs die zich in de zaak vastbijten, reizen vandaag naar Rotterdam. „Daar horen we de verdachte en ande ren die mogelijk iets relevants over de zaak kunnen zeggen", aldus één van de onderzoekers. Het verhoor vindt plaats op een politiebureau in de havenstad. Bij het onderzoek krijgen de re chercheurs uit Den Helder me dewerking van hun Rotterdam se collega's. Sunderland Vier spelers van de Engelse eer- ste-divisieclub Sunderland wa ren gisteren betrokken bij een verkeersongeluk. Phil Gray en Ian Rodgerson raakten licht ge wond, Derek Ferguson en Andy Melville bleven ongedeerd. Alle vier spelers debuteren dit seizoen voor Sunderland. De Noordierse aanvaller Gray, die glassplinters in zijn oog kreeg, kwam van Luton Town. Rodger son (ex-Birmingham City) liep een schouderblessure op. Fer guson en Melville speelden de vorige competitie nog voor ach tereenvolgens Hearts (Sch) en Oxford. Hanssen Eugene Hanssen heeft een con tract van een jaar getekend bij VW. De 34-jarige verdediger heeft een mislukt avontuur ach ter de rug in Japan. Hij vertrok in mei naar de J-League. Bij zijn vorige club in Nederland, Roda JC, was geen plaats meer voor hem. leiden rob van der zanden In Bradenton, Florida, staat de hardste en meest succesvolle leerschool op tennisgebied. Op de Nick Bollettieri Tennis Aca demy vragen beloftevolle kinde ren (lees: hun ouders) om een Spartaanse opvoeding in de hoop dat ze ooit zo groot wor den als Monica Seles en Andre Agassi, twee typische produkten van de NBTA. De Leidse tennis- leraren Henk Jansen en Jurjen van Aken liepen een weekje rond in de tennisfabriek van de 61-jarige Bollettieri en gaven hun oren en ogen de kost. Jansen (31) en Van Aken (29) waren samen met enkele Leidse talenten te gast bij de ma.n die over de hele wereld wordt ge zien als een voorbeeld op het gebied van coaching en trai ning. Gesponsord door grote bedrijven en rijke ouders staat £r een tenniscentrum met in to taal 74 banen (hardcourt en gravel) en vijftig trainers, van wie Bollettieri uiteraard de be langrijkste is. „Die tennisacademie is in fei te een stadje, waar alleen maar aan tennis wordt gedacht", zegt Jansen, tenniscoach bij Unicum en eén van de vennoten van het Terwegen Tennis Instituut (TTI, voorheen TTO). „Alles is afge stemd op die sport. Er is een at letiekbaan, een zwembad en een fitnesscentrum voor de ten- CIRCUIT IN CUFERS NIEUW VENNEP HEB1: P Kieboom - G. Kroesse 6-4 6-2, HEC1: R. Lishouwer - P. Roggeveen 6-3 2- 6 6-0, T, de Vries - M. Visser 6-2 6-0, C. Colmen - F, ten Kale 7-5 6 1 DEB2: M. Halenbeek - W. Vader 6-3 6-3 DEC1: L. Colson - M. Dekker 6-1 6-0. CASINO HEB1: E Bolten- P Polla6-4 6-2 HEB2: N. van Elderen - H. Blankenbergen 6-4, 6- 7. 6-2 HEC1: R Hofkes - W Steggerda 6- /an Duyn - R. Vroegop 6^-3. 6-2, nissers. Ook is er een filmzaal om het lesmateriaal te tonen. Daarbij staan de honderden tennissers (veelal jonge studen ten die een ochtend achter de boeken zitten en daarna vier uur trainen, red.) onder begelei ding van een fysiotherapeut, een arts en een voedingsdes kundige. Aan alles is gedacht." Nederigheid De dingen die het Leidse groep je zag in Florida waren voldoen de om met gepaste nederigheid terug te keren. Want in vergelij king met Bollettieri's school is de Nederlandse situatie ronduit amateuristisch. Het is eigenlijk appels met peren vergelijken. Maar Jansen en Van Aken wa ken ervoor om na een bezoek aan het walhalla het thuisfront af te schilderen als gerommel in de marge. Jansen: „Wij kennen die cultuur en die denkwijze van de Amerikanen nou een maal niet. Hier word je nog een beetje gek aangekeken als je al les op de sport zet." Van Aken: „In feite kun je het zo samen vatten: in Florida is de studie af gestemd op het tennis. Bij ons is dat precies andersom. Je kunt bij Bollettieri als het ware afstu deren in tennis." De trainingen op de tennis academie van Bollettieri waren pittiger dan Jansen en Van Aken gewend zijn in hun eigen uur tjes. Het gaat van tennisdrills (het conditionele aspect) naar tennis-skills (het eindeloze oe fenen op een technisch onder deel). En voor het afbeulen is er de 'grill': hierbij raakt de tennis ser volkomen uitgeput. Jansen: „Je kijkt je ogen uit. Er is een man die honderden bal len aangeeft. Dat noemen ze een feeder, hij is net een levend tenniskanon. Maar hij kan na tuurlijk iemand dwingen te lo pen en te bewegen zoals hij wil. Hij staat steeds in contact met een coach op de baan. die de spelers nauwgezet volgt en de feeder instrueert." Van Aken: „Dan zijn er nog hoofdcoaches die in een soort uitkijktoren tussen de banen staan, ongelofelijk. Als er iets Jurjen van Aken (links) en Henk Jansen (rechts) flankeren Nick Bollettieri in Florida. fout gaat, schreeuwen ze naar beneden." Het doet bijna den ken aan een sfeer in een straf kamp. Jansen lachend: „Laat ik het zo zeggen: je kunt aan alles zien dat Bollettieri een ex-mari- Ondanks de strenge leerschool met militaire trekjes zijn Jansen en Van Aken enthousiast ge worden. Van Aken: „Omdat al les volgens een vast patroon ge beurt. Er zit een idee achter. Er worden toppers gekweekt vol gens een vast stramien, waarbij het niet uitmaakt met welke trainer je werkt. Eenheidswor sten? Nee, want na hun twaalf de kunnen de kinderen zich toeleggen op hun sterke punten en je ziet dan tennissers van alle soorten doorkomen. En de 'lo sers'vallen af." De Leidse coaches hebben niet de illusie dat ze in eigen land nog eens Bollettieri mogen nabootsen, al was het maar een dependance van de meester. Van Aken wil niettemin zijn 'tenniscentrum 3 October' pro fessioneler gaan inrichten in de toekomst, zonder overigens meteen te denken aan Bollet- tierirtoestanden. Hij is nu sa men met Jan Willem van Stigt en drie part-time trainers werk zaam in de 3 Octoberhal met een zelfstandige tennischool die vroeger viel onder de gemeen telijke dienst Sport en Recreatie. Jansen: „Dit is in Nederland ondenkbaar, maar ik durf te zeggen dat wij net zo veel talent hebben en goede trainingen. Maar hier ontbreken de voor waarden om het ten volle te be nutten^ We hebben nu gezien hoe het moet, maar hoe het hier niet kan. Laatst sprak ik weer een talent, dat een paar maan den in het buitenland was ge weest om daar te proberen puntjes te pakken voor de we reldranglijst. Het ging wel lek ker, maar hij kwam eerder naar huis. Zijn zakgeld was op. Kijk, dat bedoel ik nou." noordwijk walther jacobs tennismedewerker Tennispark Casino in Noord- wijk aan Zee stond aan de af grond. Door tal van oorzaken was het ledental met honder den gedaald. Het open toernooi werd zelfs een jaar overgesla gen. Ex-eigenaar Piet Veentjer weigerde zich echter neer te leggen bij het driegende faillis sement. Hij bedacht tal van plannen om het park zijn oude gezicht terug te geven. Er is nu weer licht aan het einde van de tunnel. Wat ooit het parade paardje van de toernooien in het Leidse district was, is nu niet meer dan een matig bezet B-toernooi. Vroeger gaven ster ren als Alberto Mancini en Karei Novacek acte de présence, nu voert René van der Wilk de plaatsingslijst aan. Veentjer: „Het is oneerlijk om specifiek Casino hierop aan te vallen. Kijk eens naar Room burg. Daar hadden ze vroeger ook de vaderlandse top in huis. De belangrijkste reden hiervoor is de wegvallende sponsoring." „Dat wij op kunstgras spelen wordt door veel spelers als niet prettig ondervonden. Ik denk dat dat een groeiproces is. In de komende jaren kunnen ook de andere verenigingen er niet om heen, Kunstgras biedt nu een maal een schat aan voordelen als je het vergelijkt met gravel." De verandering van baan- soort kostte Casino vanwege een verkeerde keuze echter wel bijna de kop. De leden konden de verwijdering van het gravel niet waarderen. Veentjer: „Om dat ze bij andere clubs veel klachten kregen over kunstgras, zijn we op zoek gegaan naar een ander soort kunststof. In Amerika is de helft van de ba nen bekleed met coating. Dat LD Cup begint al in Alphen De standaardelftallen van ARC en DOSR spelen vanavond de eerste wedstrijd in de voorron des om de Leidsch Dagblad Cup. Zij zijn daarmee precies een week eerder dan de andere clubs, die op dinsdag 17 augus tus in actie komen. ARC en DOSR, die beginnen om 19.00 uur op het Alphense sportpark Zegersloot, zijn ingedeeld in poule 4 met Lugdunum (zon dag) en Rijnsburgse Boys. Veel andere clubs spelen van avond vriendschappelijk. Zo ontmoet Noordwijk eerstedivi- sionist Haarlem (aanvang 19.00 uur). Andere oefenduels zijn Foreholte - Ter Leede, LFC - BSM, ROAC - Hazerswoudse Boys, Soccer Boys - Meerburg, WSB - RCC, VCL - Dordrecht'90 (jeugd), SJC - FC Lisse (zaterdag), SVLV - UDO en Katwijk 2 - Oegstgeest. Verlies schakers De schakers uit de Leidse regio zijn het Open Nederlands kam pioenschap jeugdschaken zwak begonnen. In de groep tot en met 20 jaar verloren Machiel de Heer, Stefan van Blitterswijk, Mark Irwin en Marisca Kou- wenhoven gisteren in Hengelo hun eerste wedstrijd. Hetzelfde overkwam Jop Delemarre in de leeftijdsgroep tot en met 16 jaar. PAARDESPORT (12.46.1-1.21.4. 2. Clil n Toto winnend 1.70 pi Ippel 9.90 tr.o 103.00 1 '00 m 1. Earby Alt (Ar 13 46,4- 1.23.9.2 Dytha Dear, 3 Toto. winnend 1.80 plaats 2.60 koppel 6.20 trio 220,80 Elfde Apoiio. 2040 m 1. Jade's Lucky Lady (Kooyman jr 2 46,2 - 1 21.5. 2 Dave Victnx, 3. Cbynthijae K Toto winnend 2,30 plaats 1.50 3.00 koppel 5.90 tno 39.00 TwaaT- de koers. 2040 m 1 Fiy.ng Butcne* (Bot) 2 45.7 - 1.21.2, 2 G.selie d Armere. 3 Speedy Lover Toto: wnneod 6.10 p aats SCHAKEN WIELRENNEN was onzes inziens de geschikte oplossing. Ware het niet, dat beton geen geschikte onder grond was en de coating begon los te laten, wat veel blessures tot gevolg had. Toen zijn we uit eindelijk toch overgestapt op kunstgras en dat bevalt uitste kend. Veel leden komen weer terug op het oude nest, omdat ze het als prettig ervaren." SPORT OP TV Ga bi) een Doorlopend Krediet vooral niet over één nacht ijs. Vergelijk de rentetarieven. Eis duidelijkheid. Kijk hoe u behandeld wordt. Met de Gemeentelijke Kredietbank Leiden bent u alles bij elkaar altijd beter af. En vooral ook voordeliger. Onze effectieve rente behoort tot de allerlaagste van Nederland. Oordeelt u zelf. Verder wordt u heel prettig en persoonlijk geholpen. In een ongedwongen sfeer. En natuurlijk is de GKB Leiden ook nog 'es lekker dichtbij. U zit er zó! Welkom dus. Of belt u eerst voor informatie? Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24, Postbus 11300,2301 EH Leiden tel. 071 -167777 - fax 071 -167158

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15