'Onmens' moet redder van PSV worden Seedorf-familie draait met liefde eigen film af Betaald voetbal '93-'94 'Iemand die twee keer per dag z'n haar wast is niet onverzorgd' DINSDAG 10 AUGUSTUS 1993 Acid de Mos wordt gerespecteerdgevreesd en gehaat EINDHOVEN HENRI V GPD-VERSLAGGEVER De ene slaper (Romario) is bij PSV ver trokken, de volgende is gearriveerd. Aad de Mos snurkt doorgaans net zo veel als de Braziliaan. „Ik heb veel slaap nodig, tien uur per dag. Die neem ik ook, als het kan. Soms gaan om negen uur, half tien bij ons de lampjes uit, normaal is het tien uur, half elf. Dat is belangrijk, je rust pakken." De' Mos heeft het voortdurend over pakken. 'Ben boete pakken', 'een prijs pakken', 'risi co's pakken'. Je moet je kans ruiken, je moet het voelen, je moet altijd op het juiste moment bij een club beginnen", vertelde hij Jn '99, op het toppunt van zijn roem in Mechelen. Waar hij de beker won, de lands titel en de Europa Cup voor bekerwinnaars. Met is maar om aan te geven dat Aad de Moskeen goede nachtrust kent, maar toch voornamelijk wakker en alert en bij de tijd is. Al in zijn tijd bij de Haagse afdelingsclub Valkeniers had hij een manager (de zaken man Piet Aarssen), bij PSV kwam hij deze zomer, onderhandelen over een contract met zaakwaarnemer Ger Lagendijk aan zijn zijde. Wie slim is kan altijd nog slimmer worden. Zijn loopbaan is uitgekiend. Niet alleen wist hij altijd op welk moment hij bij welke club moest beginnen, De Mos heeft ook al tijd oog gehad voor het belang dat een deugdelijk imago heeft voor een voetbal- coach. De 1.90 m grote De Mos werd bij Ajax door voorzitter Harmsen liefkozend Aadje genoemd. De Mos vier jaar geleden: „Eerst noemde hij me zijn zoon, later had hij het over Aadje. Dat verkleinwoord deed het goed, dat kwam sympathiek over." Populair Sympathieker zeker dan hijzelf, want Aad de Mos mist de oogopslag van Hans Wes- lerhof, de charme van Bobby Robson, het vriendelije timbre van Guus Hiddink, de va derlijke vertrouwelijkheid van Kees Rijvers, om maar enkele willekeurige (ex-)collega's te noemen. Wat De Mos wel heeft is een eerste klasse conduite-staat. Vijf jaar Ajax, prijzen met KV Mechelen, bijna drie jaar Anderlecht. Begin 1990, bij de beroemde stemming op Schiphol toen de Oranje-spe lers een opvolger voor Thijs Libregts moch ten aandragen, viel ook zijn naam. Twee maal. Cruijff was het populairst, Beenhak ker werd voorgedragen door vier spelers, Aad de Mos kreeg twee stemmen. Van... de huidige PSV'ers Adri van Tiggelen en Erwin Koeman. „Goed voor m'n naam", wist De Mos natuurlijk meteen. Het imago van Aad de Mos is er een dat kwalificaties als dictator, succestrainer en hork in zich verenigt. De 46-jarige Hage naar kan wel degelijk zacht en zelfs lief zijn, maar bij voorkeur niet op en rond het voet balveld. Én daar is De Mos praktisch altijd te vinden. De Mos, een ram, is bezeten van voetbal en succes, hij zal zelf de laatste zijn om het te ontkennen. Mei 1985 maakte hij het wat bont. Bij FC Utrecht uit had hij Marco van Basten en John van 't Schip uit het elftal ge laten. Van Basten reageerde woedend. Te gen Haarlem zou het duo opnieuw worden d, ware het niet dat De Mos de hele week op bed bleef met i loosde voorhoofdsholte-ontsteking. Het be stuur nam de gelegenheid te baat vervanger Spitz Kohn op te dragen Van Basten en Van 't Schip toch mee te laten doen. De Mos hoorde het en sprong onmiddellijk uit bed om Ajax tegen Haarlem zelf te coachen en Van Basten en Van 't Schip persoonlijk uit de opstelling te schrappen. Ajax verloor, een dag later werd De Mos ontslagen, na een geheime stemming onder de spelers. Weer twee dagen later werd De Mos geope reerd; hij bleek bijna fataal met zijn gezond heid te hebben gespeeld. Stress Bij KV Mechelen hervond De Mos zijn rust en leerde hij ook beter omgaan met de eeu wige stress; hij volgde ontspannings-thera- pie. De Mos in die tijd: „Dat is toch de kunst als coach, die spanningen zo snel mogelijk weer kwijt zien te raken. Ik kan dat nu perfect. Het zijn eigenlijk hele simpele ademhalings-oefeningen. Voor een wed strijd doe ik het ook. Als we om half zes met de bus gaan rijden, doe ik het om vijf uur. Tien minuten later ben ik totaal rustig." Hij heeft die rust hard nodig, niet alleen fysiek. De coach van clubs als Ajax, An derlecht en PSV wordt dagelijks beoordeeld op de prestaties van het elftal. De Mos heeft daarnaast te maken met sterke antipathie- en; De Mos wordt gerespecteerd, zelfs ge vreesd door zijn spelers, gerespecteerd ook door een groot gedeelte van pers en pu bliek. Maar hij wordt ook gehaat vanwege zijn zogenaamd arrogante persoonlijkheid en botte aanpak. Het imago van PSV-trainer Aad de Mos is er een dat kwalificaties als dictator, succestrainer en hork in zich verenigt. Hij kan zacht en zelfs lief zijn, maar bij voorkeur niet op en rond het voetbalveld. foto archief Twaalf (van de zeventien) Ajacieden stemden hem die maandagavond 6 mei 1985 weg. Bij Anderlecht ging het niet an ders. Al tijdens het rampzalig geëindigde seizoen '91-'92 (vroeg uit de beker bij twee de klasser St. Truiden, grote voorsprong in de competitie verspeeld) kwamen enkele spelers met krasse uitspraken over De Mos naar buiten. De Hollander werd zelfs letter lijk 'een onmens' genoemd. Sommige topclubs nemen volgaarne 'on mensen' in dienst, zeker na een periode waarin iedereen iets te aardig is geweest voor elkaar. Van Breukelen na de bekend making dat Aad de Mos zijn nieuwe trainer zou worden: „Ik heb een jaar geleden al ge pleit voor een klerelijer als trainer." De Mos hoeft zich, derhalve, niet schuldig te voelen over zijn imago; de voetballerij wil 'klerelij ers' en 'dictators'. Van Tiggelen daarover: „Voor een aantal spelers zal de komst van De Mos een straf zijn." Discipline De coach vindt het niet leuk dat hij voorals nog alleen in verband werd gebracht met de term discipline. De vakman De Mos voelt zich miskend en met reden. Zijn resultaten zijn immers niet alleen tot stand gekomen omdat hij er zo goed de wind onder kan houden. Aad de Mos heeft het tot de titel topcoach geschopt omdat hij alle eigen schappen bezit die nodig zijn voor meerja rige successen bij grote clubs: gedreven heid, intelligentie, voetbal-inzicht, oog voor grote en kleine details, het talent om samen te werken. Bij Ajax werkte hij, als coach, perfect sa men met zijn belangrijkste spelers, Cruijff en Lerby. Hij zag ook al heel jong het nut in van een goede werk-verhouding met het bestuur en - misschien nog belangrijker - met de werknemers op het stadion, van de terreinknecht tot de materiaalverzorger. Het pleit voor De Mos dat hij bij Ajax wei gerde concessies te doen (Van Basten op stellen) die hij gevoelsmatig niet kon verko pen. Het pleit ook voor De Mos dat de breuk met Anderlecht alles te maken had met de invloed die manager Verschueren op het technische vlak heeft. Pijnlijk was Verschuerens afwezigheid op het kampioensfeest van Anderlecht. Een jaar later, nadat hij was ontslagen, zei Aad de Mos: „Je hebt kenners en je hebt suppor ters; Verschueren is meer supporter dan kenner. Ik ben niet ontslagen door voorzit ter VandenStock maar door Verschueren. Bij PSV heeft hij nu te maken met mana*- ger Ploegsma, volgens velen ook meer een I supporter dan een kenner, en ook een manager die op het technische vlak een woordje meespreekt. Die manager was een van PSV's zwartste dagen van de afgelopen jaren nog niet vergeten; de dag dat PSV werd uitgeschakeld in het toernooi van de Europa Cup voor landskampioenen. In de tweede ronde al, zodat de voor het eerst ge vormde, zeer lucratieve Champions League aan de Eindhovense neus voorbij ging. Het was de dag dat PSV werd geklopt door... het Anderlecht van Aad de Mos. Eerder al had De Mos met KV Mechelen de Nederlandse kampioen een afstraffing bezorgd in de twee duels om de Super Cup. „Ik ben een waarborg voor succes", blufte hij ook daarom eind juni toen hij bij PSV werd gepresenteerd. Hij houdt ook wel van wat show, Adriaan Johan de Mos. Gezin leeft afgeschermd voor ongewenste inmenging op een kunstmatig eiland van liefde ALMERE YPE MINKEMA GPD-VERSLAGGEVER Zeven jaar geleden meldde Clarence Seedorf zich voor één van die beroemde instuif- dagen van Ajax. Het tienjari ge voetballertje werd door zijn vader vanuit Almere naar De Meer gebracht. Clarence mocht terugkomen. En blééf terugkomen. Vader Johan Seedörf blééf rijden. Eerst met Clarence, nu met die an dere zoons, Jürgen en Cedric. Want voetbalJen kunnen ze allemaal in de familie See dorf. En alle drie nog wel bij Ajax. Afgeschermd voor onge wenste inmenging leeft het gezin op een kunstmatig ei land van liefde. Ze wonen er al dertien jaar. Een heel gewone straat in Al- mére-Stad, met gewone hui zen en gewone mensen. Een pjeintje, met parkeerplaatsen voor de auto's en speelruimte voor de kinderen. Hier groeien ze op, de kleine Seedorfen. Clarence (17), de oudste, de blikvanger. Lichamelijk en geestelijk al bijna volwassen. En zijn broertjes Jürgen (12) en Cedric (10), jong en speels. Vader Johan en moeder DuJcie (beiden 35) zijn de regisseurs van de voetbalfilm, die 's mor gens begint met school en 's avonds eindigt met voetbal. Heel gewoon. Maar het moet ook heel gewoon blijven. Da's moeilijk. De Seedorfen zijn nieuws. Met drie zoons immers de voetbalfamilie van Nederland. Clarence was vorig jaar met zijn zestien jaar de jongste Ajax-debutant. Hij werd voor de camera's ge sleept, moest poseren voor fo tografen en een verhaal af draaien voor journalisten en (gjis. Het werd te gek. De tie- pec moest ook nog 'gewoon' Mavo-examen doen. Aan het einde van het seizoen werd besloten de familie Seedorf te beschermen. Afspraken wer den geannuleerd, de deur ging dicht. Trainer Louis van Gaal, zaakwaarnemer Rob Jansen en vader Johan Seedorf sloegen hun beschermende vleugels over het voetbalkroost. Er werd een kunstmatig eiland geschapen in de hectische voetbalwereld. Daar, in die be schermde omgeving, kunnen de kleinste kinderen-Seedorf opgroeien. Vooruit Clarence is inmiddels klaar met school. Hij duikt nu de volwassen wereld van Ajax in. De oudste telg redt zichzelf, ondanks zijn jeugdige leeftijd, wel. Vader Johan: „Hij is zijn leeftijdgenoten altijd al wat vooruit geweest. Lichamelijk en geestelijk. Toen Clarence bij de D-junioren zat, dacht en speelde hij als een B-junior. Dat is altijd zo gebleven." Inmiddels is Clarence licha melijk en geestelijk zo volwas sen geworden dat- alle be schermende maatregelen zijn opgeheven. Hij heeft er geen moeite mee. „Ik heb bij Ajax altijd hele grote stappen ge maakt. Ook nu heb ik de aan sluiting met de selectie snel ge vonden. Ik ben gewoon één van de spelers. Ik voel me ook het best als ik mensen om me heen heb." De oudste zoon wordt nu zelfs naar voren geschoven als het boegbeeld van de familie. Hij moet de aandacht afleiden van zijn twee kleine broertjes. „We proberen alle aandacht op Clarence te richten", zegt vader.. „We willen niet dat ze herkend worden. Zeker niet als de jonge re broertjes van Clarence. Het zou een enorme druk op ze kunnen leggen. Ik merk het nu al. Als ik langs de kant naar die twee sta te kijken. Dan hoor je de opmerkingen. De mensen hebben niet door dat ik de va der ben, dus ik kan ongestoord meeluisteren. Als de mensen doof hebben dat het de broer tjes van Clarence zijn, worden ze oök ineens harder aangepakt. We hebben dat al meege maakt." Daarom gaan de broertjes Cedric en Jürgen niet op de fo to, worden ze niet geïnterviewd. Ze moeten spelen, zoals kinde ren van 10 en 12 doen. Klassieker De geboorte van de voetbalfa milie was een klassieker. De jonge Clarence speelde voetbal op de pleintjes van Almere. Hij had absoluut niet in de gaten dat hij zijn leeftijdgenootjes ver vooruit was. „Ik lette eigenlijk alleen maar op mezelf en op de bal." De rest vond hij niet zd belangrijk. Zijn vriendjes wezen hem op zijn kwaliteiten. Ze von den hem zelfs wel wat voor Ajax. In De Meer zou die week toevallig de beroemde instuif worden gehouden. Johan Seedorf kwam die mid dag thuis van zijn werk. Het liep tegen half vijf. Pakte zijn krantje en begon te lezen. „Ik schrok me wild. In de krant stond een stukje over de instuif, die om vijf uur zou beginnen. Dezelfde dag.." De vader scheurde om twee minuten voor vijf het ter rein in de Watergraafsmeer op. Inmiddels liggen er tussen AI- mere-Stad en De Meer meer dan 45.000 echte Seedorf-kilo- meters. Werden rond het trai ningsveld een slordige 3.500 Seedorf-uren versleten. En wordt er in Almere-Stad al zes jaar in ploegen gegeten. Drie zoons bij Ajax. De oudste iedere dag naar De Meer, de twee kleintjes drie keer in de week. Na school. En een vader met een volledige baan. Hoe gaat dat dan? De vader lacht. „Hoe? Heel eenvoudig. Wij heb ben ons leven aan de kinderen' gegeven. Dan is niets je te veel." Het piepjonge gezin-Seedorf. Vader Johan zag zijn kroost en dacht na. Over zijn jongens, over zichzelf, over de toekomst. „Ik dacht, je hebt kinderen. Dat is je leven. Ik heb toen besloten mijn, óns leven aan de kinderen te geven. Ik heb nu vakantie. Ook die dagen zijn voor de kin deren. Al moet ik er om drie uur 's nachts uit. Geen punt. Ik geef alles wat ik heb. Voor duizend procent." Het is de liefde die het gezin bindt. Veel bezongen, weinig gepraktizeerd. Bijna platvloers door alle smartlappen en valsp liedjes. Weggedrukt in de haast van het leven. De liefde voor el kaar. Onbaatzuchtig, onvoor waardelijk, oneindig. Het be staat nog. De zoon: „In sommige gezin nen is er de schaamte om over liefde te praten. Anderen den ken gewoon niet goed genoeg na of zijn kortzichtig." Warme voeten De vader: „Ze durven niet, ze durven zichzelf niet te geven. Er wordt ook vaak tegen me ge zegd: ja. maar jullie zijn zo an ders. De mensen proeven dat. Dat is de kracht van ons gezin. We hebben alles voor elkaar over. Daarom sta ik ook iedere training naar de jongens te kij ken. Of het nu regent of vriest dat het kraakt. Koude voeten? Nee, als ik ze zie lopen, krijg ik warme voeten." De zoon: „Het is vooral een kwestie van je gevoel laten wer ken. Dat doen wij hier thuis." De vader: „We proberen ook alle goede dingen van vroeger te bewaren. Het respect voor el kaar, de warmte." Ajax is de tweede bindende factor. De fa milie loopt niet met de club te koop. Duizenden tienjarige voetbalventjes lopen in Ajax- shirtjes rond. De Seedorfen niet. Clarence: „Nergens voor nodig. Ik ben toch een gewoon mens. Hier in de buurt woont een jongen, een vriend van me, die fietst de Alpen over. Een geweldige prestatie. Maar niemand kent hem." Clarence is de 'voorganger' van de familie. Hij wijst zijn broertjes natuurlijk de weg in de harde wereld van Ajax. „Nee, zeker niet. Ik laat ze eerst zelf hun hoofd stoten. Zelf proberen een oplossing te zoeken. Ze moeten ervaren wat het is, hoe het is. Het is een strenge opleiding. Juist omdat er op zo'n jonge leeftijd discipline van ze wordt geëist. Als ik ze ga helpen, bescher men, kon dat wel eens ave rechts werken. Ze zullen zelf hun weg moeten vinden." De oudere broer kijkt na tuurlijk wel toe als de twee op het pleintje bezig zijn. La chend: „Ze zijn ontzettend kri tisch voor elkaar. Als er ook maar iets niet goed gaat, wordt dat direct duidelijk gemaakt. Prachtig." En niet ergens nog een vier de Ajax-zoon verstopt? De va der: „Nee. nee. hier blijft hel bij. Zo is het genoeg." Ingrid de Wolf kan niet tegen kritiek op het uiterlijk van John SCHIEDAM MARCEL VAN DER KRAAN GPD-VERSLAGGEVER „Ze zeggen wel eens tegen mij, als ik een beetje bruin ben: zo, je bent zeker huisvrouw. Dan denk ik, ja, je moest eens met me ruilen." Ze weet dat er tien duizenden zijn die dat nog zouden willen ook. Kan ook niet anders wanneer je man Johrf de Wolf heet. Lange, blonde manen, stoere baard en blauwe ogen. Temidden van het vrouwelijk publiek, de meest aanbeden voetballer van Nederland. „Sommige vrou wen vinden het prachtig om met een voetballer te leven", zegt Ingrid de Wolf. „Het doet mij helemaal niks, hij had van mij net zo goed ambtenaar mogen zijn." Ze heeft een gulle lach en een héérlijk, onvervalst Rotterdams accent. Zou zo een rol in een nieuwe serie van 'Zeg eens Aa' of het 'Oude Noorden' kunnen bekleden. John is meer weg dan dat hij thuis is. Waardoor zij in haar eentje de zorg mag dragen voor twee blonde boeven, Rod ney (6) en Desley (3) en de jong ste aanwinst, de drie weken ou de Stacey. „Als je met een voetballer ge trouwd bent weet je nooit of je ergens lang blijft wonen. Ik heb het nu hartstikke naar m'n zin. Net alles opgeknapt in huis. Dan denk ik wel eens, als we nu weer zouden moeten verkassen, zou ik toch dat huis aanhou den." Ingrid de Wolf komt uit een Sparta-nest. Haar vader is al ja ren elftalleider bij de tweede club in de Maasstad. Van kinds af aan ging ze mee naar Vree- lust of Het Kasteel, waar de car rière van John gestalte kreeg. „Mijn vader zat in het bestuur, mijn oom was zijn trainer. Ik ging eigenlijk mee voor de ge zelligheid, want van voetbal heb ik nooit gehouden. Ik heb er geen verstand van. Ik blijf liever met de andere meiden kletsen, 's Winters ga ik de tweede helft vaak niet eens kijken. Blijf ik lekker met Barbara Witschge in het spelershome." Bij Sparta leefde het gezin De Wolf nog redelijk in de anoni miteit. Op welk moment het veranderde? „Toen John naar FC Groningen ging. Daar be gonnen de mensen voor het eerst gek van hem te worden. Man, wat ik daar allemaal heb meegemaakt... Helemaal leip waren sommigen van hem. Het was een vreemde gewaarwor ding voor me. Gingen we samen de stad in om te winkelen, lie pen er hele horden supporters achter ons aan. Die gingen ge woon mee lopen winkelen. Maar ja, op een gegeven mo ment ga je er aan wennen en weet je niet beter meer. Nu hoort al die aandacht er gewoon bij." Kleven er in haar ogen geen nadelen aan het leven met een bekende Nederlander? Ingrid: „Nou. ik vind het niet altijd leuk. Niet eens zo zeer voor mij zelf, maar meer voor de kinde „Ik ga alleen mee voor de gezelligheid." Van voetbal heeft Ingrid de Wolf, hier met haar twee oudste boeven Rodney (links) en Desley en de hond, geen verstand. foto gpd cees kuiper ren. Als we een dag met ons ge zin naar de Efteling gaan, ko men we geen meter vooruit. Dan staat-ie met een dameself tal op de foto, dan weer met een stelletje bejaarden, dan met die, dat gaat zo de hele dag door. We staan meer op hem te wachten dan dat we iets kun nen doen. Die oudste, Rodney, laat nu ook merken dat-ie het niet leuk vindt. Pas zei hij: word je daar effe doodziek van, mam. Nou ja, geef hem eens ongelijk, er wordt voortdurend beslag ge legd op zijn vader." John: „Toen ben ik wel even geschrokken. Ik weet dat ik er niks aan kan doen, dat al die mensen op me afkomen. Ik wil ook niet altijd 'nee' zeggen te- geh supporters. Dus tegenwoor- digjos ik het op door, als we er gens zijn en iemand wil een foto nemen, de kinderen erbij te ne men. Als die fan dat niet leuk vindt, dan zeg ik 'jammer', maar dan ook geen foto. Ik wil niet dat m'n eigen kinderen de dupe worden." Ingrid de Wolf heeft er zelf weinig moeite meedom op de achtergrond te blijven. Ze offert zich bewust een beetje op. Haar tijd, hoopt ze, komt straks nog wel. „Ik heb zoiets van: laat John nu maar even gaan. Al zeg ik er eerlijk bij dat het best moeilijk is. ik kom bijna overal alleen. Ik zou ook best eens ge zellig samen wat dingen willen doen." „Het afgelopen seizoen was ook wel een beetje de climax van de afgelopen jaren. Het is nog nooit zo'n gekkenhuis ge weest. Soms trok ik de stekker van de telefoon er maar uit. Ie dereen kwam aan de deur, ik werd er werkelijk gek van. Door het succes van Feyenoord en doordat hij bij het Nederlands elftal kwam, leefde John heel in tensief voor het voetbal. De kin deren en ik hebben hem eigen lijk de afgelopen anderhalf jaar niet gezien." De mooiste momenten in de loopbaan van John? „Toen hij terugkwam van die zware knie blessure en toen hij werd gese lecteerd voor het Nederlands elftal. Voor hem waren dat prachtige momenten, want ik wist hoe hard hij er voor ge werkt had. Nee, het kampioen schap vond ik niet zo super-bij zonder. Het aardigste vond ik nog de busreis met de vrouwen naar FC Groningen. Gezellig niet z'n allen op stap, een beetje zingen en wat drinken onder weg." „De rest vond ik allemaal bij zaak. Ook die huldiging op het stadhuis. Dat was meer voor de mannen. Dat sommige vrou wen gingen meehosscn op het balkon, vond ik belachelijk. Voor mij hoefde dal allemaal niet. De hele situatie in dat stadhuis vond ik een beetje ach terlijk. Ik kwam de meest idiote figuren tegen. Mensen die ik nog nooit bij Feyenoord had ge zien en die tegen mij lulden als of ze me al jaren kenden. Alleen maar omdat ik de vrouw van John de Wolf was. Ik wist soms echt niet met wie ik stond te praten." Aan het uiterlijk en het image van John zijn al heel wat woon den besteed. Doet het Ingrid de Wolf zelf wat, die kop met lang haar en die baard? „AJs zijn haar er opeens af is, zou ik dót best eens leuk vinden. Aan de ande re kant denk ik, wacht er nog maar even mee. Wat ik wel irri tant vind als er in de 'bladen' staat, dat-ie een onverzorgde kop heeft en dat z'n haar te veel gebleekt is. Iemand die twee keer per dag zijn haar wast, vind ik niet onverzorgd. De Ajax-familie Seedorf. Boegbeeld Clarence op de voorgrond. Daarachter moeder en vader: „Wij hebben ons leven Dan is niets je te veel." n de kinderen gegeven. foto louis van de vuurst

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14