500 facturen in één keer? 'Drie branden in zes maanden geen toeval' 'In je neus peuteren is niet van gevaar ontbloot' 06-0430 Het Gesprek van de Zomerdag 'Nooit klachten over reclame maandverband' Tmhaëms Wij zorgen ervoor. PI DINSDAG 10 AUGUSTUS 1993 'Uit zijn neus eten'. Deze zegswijze wordt gebe zigd om aan te geven dat iemand zit te niksen. Hele volksstammen nemen deze uitdrukking ech ter letterlijk. Neuspeuteren. neuspulken en uit de neus eten zijn bezigheden waarmee naar schat ting een paar miljoen mensen in ons land dage lijks in de weer zijn. De pulken worden onder stoelen of tafels geplakt ofwel, na het rollen tus sen duim en wijsvinger, de ruimte ingeschoten. Wie kent niet de neuspeuterende automobilist bij een stoplicht. Maar het kan nog erger. Aangeno men wordt dat enkele honderdduizenden kinde ren en volwassenen de harde resten uit het reuk orgaan ook nog in de mond stoppen en zelfs doorslikken. Op ontdekkingsreis langs alle onderdelen van het lichaam, belandt ieder klein kind al snel met een vinger in de neus. Omdat die kleintjes alles in hun mond willen steken, kan het neuspeuteren ge makkelijk omslaan in het eten uit de neus. De Leidse psycholoog drs. J. Feenstra spreekt van een ..verkeerd aangeleerde gewoonte". Volgens hem dienen ouders hun kinderen het spelen in en met de neus te verbieden. „Blijft het kind peuteren, doe dan iets om de vingertjes waardoor die niet meer in de neusgaten passen. Zo leert de peuter die kwalijke gewoonte vanzelf af'. Geïrriteerd neusslijmvlies is er in de meeste gevallen de oor zaak van dat mensen naar het reukorgaan grij pen. Maar ook zonder enige echte aanleiding ver dwijnt menig vinger in een van de neusgaten. Verveling of spanningen kunnen het neuspeuter- gedrag danig beïnvloeden. Bulletjes Feenstra: „Het is verbazingwekkend dat zo velen zich aan neuspeuteren te buiten gaan. We accep teren het als iets normaals. Ik vind het een on smakelijk gezicht, zeker als de resultaten van dat gewroet ook nog eens zichtbaar zijn". In zijn boek Turks Fruit geeft Jan Wolkers een treffend voorbeeld van dergelijke onfrisse praktijken. Over de vader van Olga, vriendin van de ik-figuur, zegt hij: „Ik wist dat de onderkant van het crapaudje waarin hij altijd zat een miniatuurberglandschap was van gedroogde snot. Hij peuterde het met zijn pink uit zijn neus, draaide er bolletjes van die hij bulletjes noemde en drukte ze zorgvuldig aan de onderkant van de stoel". Tijdens een college vroeg Feenstra onlangs welke neuspeuteren en neuseten opriepen bij de studenten. Er werden duidelijke parallellen getrokken met nagelbijten en duimzuigen. „Het verorberen van de neusinhoud moest volgens een van de studenten als een vorm van orale bevredi ging worden gezien. Dat gaat mij te ver", aldus de psycholoog, verbonden aan de afdeling kinderge neeskunde van het Academisch Ziekenhuis Lei den. De puik met behulp van de vinger(nagel) verwij deren is niet van gevaar ontbloot. Met name bij kinderen treedt vaak spontaan een bloedneus op. „Je kunt de boel behoorlijk kapot maken door met de vinger te ver de neus in te glijden", weet dr. P. Vennix, keel-neus- en oorarts. Bij het ruw wegtrekken van de aangekoekte massa kan een stuk van het kraakbeen worden meegenomen. „Er zijn mensen die zo te keer gaan dat in het tus- senschot van de neus een gat ontstaat". Bij zwak zinnigen bij voorbeeld komt het in de neus pul ken veel voor. Op een beestachtige wijze, tot bloedens toe, zitten patiënten vaak in hun neus te peuren. Schaamteloos Het meeste afval uit de neus komt doorgaans in de zakdoek. Een groot deel van de Nederlandse bevolking verkiest de vinger. Vennix: „Je staat er versteld van dat volwassen mannen en vrouwen schaamteloos in hun neus zitten". Ter geruststel ling, het opeten van de pulk levert geen gevaar op voor de gezondheid. „Het maagzuur kan dat spul wel aan", aldus de Leidse KNO-arts. In elke neus ontstaan harde stukken. Het slijm vlies bevochtigt ingeademde lucht, maar op de grens van slijmvlies en huid ontstaan als gevolg van uitdroging korsten. Dit opgedroogde slijm en de afgeschilferde huid vormen de pulk. Bij het lostrekken van die pulk, maar ook bij het uittrek ken van een neushaar, kunnen wondjes ontstaan met een grote kans op infectie. Bij geregeld terug kerende kriebels in de neus is het raadzaam de huisarts te raadplegen, adviseert Vennix. De irri tatie kan namelijk worden veroorzaakt door een soort eczeem. Rond 1900 legden wetenschappers een verband tussen neuspeuteren en de aanwe zigheid van wormen in het lichaam. Het bewijs voor die stelling is echter nooit geleverd. FRED KLAVER „Het is verbazingwekkend dat zo velen zich aan neuspeuteren te buiten gaan. foto hielco kuipers In het begin zapte ze gewoon naar een ander net, later zette ze het geluid van de televisie uit en verzon ze zelf andere recla meteksten maar uiteindelijk hingen de reclames voor maandverband haar zo de keel uit dat ze een advertentie in een paar landelijke kranten zette op zoek naar medestanders. Mevrouw Anne Meyer uit Kot ten is zo boos dat ze van plan is een klacht in te dienen bij de Reclame Code Commissie over de luchtigheid waarmee de di verse merken op de buis wor den aangeprezen. Al stromen de reacties sinds de oproep binnen bij mevrouw Meyer, een rondje langs drogis ten in de regio laat nu niet di rect het beeld zien van vrouwen die zich ergeren aan Always, Li- bresse of Kotex. „Nooit krijgen we klachten", zegt een verkoop ster bij Cency aan de Leidse Haarlemmerstraat. „Ik zie ei genlijk het probleem ook niet zo. Ik stoor me gewoon niet aan die reclame." Haar collega van drogisterij Boerhaave zegt dat de onderne ming waar ze voor werkt eigen lijk weinig maandverband ver koopt. „En we hebben nooit ie mand horen klagen ook", zegt ze. De reclames vindt ze niet echt belachelijk, hoewel ze moet lachen om de nieuwe slo gan voor de opvallend onopval lende verpakking van Libresse, 'Je kent het niet, he." „Een aan klacht tegen maandverbandre- clamc? Nee, dan kun je alles wel gaan aanklagen. Wat dacht je van waspoeder?" Precies hetzelfde reageert ver koopster Cindy van drogisterij Schouten in Leiderdorp. „We verkopen veel, heel veel maand verband. Maar klachten? Nee, nooit. Ik moet ook zeggen dat ik me er zelf niet aan stoor. Ik be ken." Hoe anders is de reactie van een toevallige passant, de heer Nag- tegaal uit Leiden.Anti-reclame voor de vrouw", bromt hij. „Emancipatie overal en wat zie je op de televisie. Zo'n stomme doos die onzin uitkraamt in de trant van 'als zelfs ik er mee kart zingen...' of 'het geeft zo'n veilig gevoel'." Ook Theo Luypen van Akron een Leids reclame-, markering en adviesbureau leeft mee met de door maanverbandre- clame getergde vrouwen. „Ik kan me best voorstellen dat mensen zich daaraan gaan er geren", zegt hij. „Maar ik denk dat deze mevrouw geen schijn van kans heeft als ze een klacht indient bij de Reclame Code Commissie. Er wordt in die re clames geen enkele ethische grens overschreden Akron heeft nog nooit maanver- bandreclames gemaakt maar heeft wel ervaring met televisie campagnes. „We hebben als klant bijvoorbeeld de Leidse Onderwijs Instelling (LOI). En daar hebben we wel tclevi- siespots voor gemaaktaldus Luypen. De vraag hoe hij recla me voor maandverband zou maken, vindt hij moeilijk te be antwoorden. „Ik kan u niet zo maar één, twee, drie een story- board voorschotelen. Maat zo'n spotje zou informatief moeten zijn", filosofeert hij. „De bood schap is dat het produkt goed opneemt en dat het niet lekt... Hoewel, ik kan me ook best voorstellen dat je dat allemaal laat zitten en gewoon een beeld geeft van een vrouw die gewoon haar gang kan gaan." ANNETVAN AARSEN Winkeliers In den Boogaard in zak en as if I Opnieuw brand in het Rijswijkse koopcentrum In Den Boogaard. Winkelend publiek en winkeliers krabben zich eens achter de oren. Drie branden in een half jaar, dat kan geen toeval zijn. foto henk bouwman RIJSWIJK ANNET V Vragen over post? Klantenservice Zakelijke Markt We kunnen ons voorstellen dat u af en toe een dergelijke vraag heeft over post. Daarom onze Klantenservice Zakelijke Markt: 06-0430 (gratis). Hier krijgt u antwoord op al uw vragen over de produkten en diensten van PTT Post. Een deel van het winkelpubliek overweegt een ander winkel centrum op te zoeken, de win keliers van het Rijswijkse koop centrum In de Boodgaard krab ben zich eens achter de oren. Drie keer binnen een half jaar is het winkelcentrum nu getroffen door brand. In maart ging een groot deel van In de Boogaard in vlammen op oorzaak waarschijnlijk brandstichting in juni moest een restaurant gesloten worden na brandstichting en afgelopen vrijdag was er opnieuw sprake van een miljoenenbrand. waar bij onder meer Albert Heijn en een tuinmeubel-vestiging van Blokker zwaar werden getroffen. De oorzaak van de laatste brand is nog niet bekend. „in een half jaar tijd drie keer", zegt J. Hoes, voorzitter van de Stichting Koopcentrum In de Boogaard en bedrijfsleider van V&D. „Je gaat er toch wat van denken. Het vervelende is dat dit ten koste gaat van de klanten. Sommige mensen heb ben de indruk dat het hele win kelcentrum op zijn gat ligt. Dat is o\Jerigens niet het geval. Van de 130 winkels zijn er momen tcel slechts drie buiten bedrijf. Nee, ik heb niet de indruk dat de winkeliers bang zijn voor herhaling. Ik in elk geval niet di rect. Maar vreemd blijft het wel." Langs de zwartgeblakerde ge vels van Albert Heijn staat flink wat publiek. Iedereen heeft het over 'de brand'. „De mensen maken al flink wat grapjes", zegt een Rijswijkse. „Over dat de rookworsten bij Albert Heijn in de aanbieding zijn. enzo. Ik heb al mensen horen zeggen dat ze maar ergens anders gaan winkelen, in winkelcentrum Wateringen bijvoorbeeld." Een vriendin van haar: „Je zou toch zeggen dat dit geen toeval is, drie keer. Aan de andere kant, die brand van vrijdag brak om half zes 's middags uit. Het was toen nog ontzettend druk hier. Een brandstichter zou toch een ander tijdstip uitzoeken?" Puinhoop Volgens een woordvoerder van de politie kan er nog geen uit sluitsel gegeven worden ovel- de oorzaak. Momenteel worden getuigen gehoord, de br.lnd ontstond voor sluitingstijd en is het technisch onderzoek in vol le gang. Of dat technisch onder zoek duidelijkheid kan geven is echter nog de vraag. „Het is een grote puinhoop", zegt de poli tiewoordvoerder. „Het is nog maar de vraag of we sporen kunnen vinden waar wc iets uit wijs kunnen worden." De winkeliers van de passage in het verlengde van Albert Heijn en Blokker, die in maart hun winkels in vlammen zagen opgaan, hebben inmiddels tij delijk onderdak gevonden in op blokhutten lijkende noodwin- kels op het parkeerterrein naast V&D. Volgens Hoes gaat het ge deelte van het winkelcentrum dat in maart is afgebrand vol gende week tegen de vlakte. We verwachten verder dat Al- bert Heijn binnen veertien da gen een nr>odvoorzicning kan openenaldus Hoes gistennid- dag. „We denken dat de ge meente daar vandaag nog toe stemming voor geeft."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13