Eigen parochie voor allochtonen Paus begint aan zestigste reis Kerk Samenleving Mars voor Jezus in Noordwijk DINSDAG 10 AUGUSTUS 1993 REDACTIE DICK VAN DER PLAS, 071-356443 HET WEER ROB GROENLAND HEINZ R£D£A/. ALS J£ MM D£ TRAP AT VALT &AUW Straalstroom De straalstroom, bij de meeste mensen bekend als de brenger van slecht weer, heeft op het ogenblik wel een heel ongunstige positie in genomen. Deze positie mag zonder twijfel anti-zomers worden ge noemd. Helemaal vanaf de Ameri kaanse oostkust tot boven Europa strekt deze cylinder van zeer krach tige winden op 5-8 kilometer zich boven ons hoofd uit. Bij het opstellen van weersver wachtingen voor meer dan drie da gen vooruit wordt vaak het bere kende globale gedrag van de straal stroom bekeken.' Hieruit kunnen dan conclusies worden getrokken of er wel of niet een omslag in het heersende weerpatroon kan worden verwacht. Een strakke west-oost verlopende straalstroom brengt meestal een erg wisselvallig weer beeld, waarbij depressies en buien- gebieden met hoge snelheid in 24 uur tijd van de Atlantische Oceaan op Nederlands grondgebied afste venen. Een meer golvende straal stroom brengt aan de ene zijde van de golfbeweging warme lucht naar het noorden en aan de andere zijde koude lucht naar het zuiden. Bij een dergelijke beweging kan het slingerpatroon 'overslaan' waarbij zich een blokkade in de boven luchtstroming kan vormen. Afhankelijk van de positie van Ne derland ten opzichte van zo'n blok kade krijgen we stabiel standvastig weer of een zeer onstabiele situa tie. Op het ogenblik nog onderwerp van onderzoek is het zich waar en wanneer vormen van blokkaden en vooral waarom. Er blijken op onze planeet verscheidene voorkeurspo sities te bestaan waarboven de straalstroom in een slingering eer der kan doorslaan en een blokkade doet vormen. De huidige straalstroom vertoont ook voor de komende dagen nog geen neiging tot slingeren en dat houdt in: weinig tot geen verande ring. Vandaag brengt een trekhoog- je eventjes wat opklaringen tussen de buien bij een wind uit west tot noordwest 5-7 Bft. Morgen in de loop van de dag dient zich een jon ge depressie aan boven Engeland. Het voorste regenscherm loopt in de middag Zeeland binnen en be dekt in de avond en nacht ook onze regio. Ook donderdag en vrijdag brengen wisselvallig weer, maar in het weekeinde staat ons een krachtige weersverbeteringte wachten. HET WEER IN EUROPA BUITENLAND KORT Huambo Priesters en missionarissen in de stad Huambo in het midden van Angola hebben gevraagd om stopzetting van de luchtaanvallen op de stad, zodat humanitaire hulp na twee maanden de stad weer kan bereiken. Huambo, cen trum van de verzetsbeweging Unita, is de afgelopen week elke dag door de luchtmacht van de MPLA-regering met bommen bestookt. De ver klaring werd aan journalisten voorgelezen door de vicaris- generaal van het bisdom Huambo, pater Antonio Ma rio. Omringd door Angolese priesters en Franse, Spaanse, Portugese, Mexicaanse en Braziliaanse missionarissen, van wie sommigen per fiets 70 kilometer hadden afge legd, zei Mario dat de Rooms-Katholieke Kerk deze week met afgevaardigden van de protestantse kerken over de situatie m Huambo overlegt. Regeringscampagne President Fidel Ramos en de Rooms-Katholieke Kerk op de Filipijnen hebben hun conflict over de regerings campagne voor geboorten- beperking bijgelegd. Ramos heeft de kerk toegezegd dat niemand wordt gedwongen aan de campagne mee te werken. De president heeft de toezegging het afgelopen weekeinde gedaan tijdens overleg met hulpbisschop Teodoro Bacani van Manila. „Hel belangrijkste principe is dat er geen dwang wordt uit geoefend en dat het indivi duele geweten wordt geres pecteerd", aldus Ramos. Lei ders van de Rooms-Katholie ke Kerk hebben de regering ervan beschuldigd dat zij ge zondheidswerkers op het platteland dwong om het ge bruik van kunstmatige voor behoedmiddelen te propage ren. Unita Troepen van de Angolese verzetsorganisatie Unita hebben zondag de bisschop van de belegerde Angolese stad Cuito, Pedro Luis Anto nio, ontvoerd. „Wij zijn niet verrast dat dit is gebeurd. Unita heeft de afgelopen maanden verscheidene guer- rilla-'acties in Cuito kunnen uitvoeren", aldus één van deZe bronnen. Het officiële Angolese persbureau Angop méldde zaterdag dat Unita recèntelijk verscheidene ker kelijke leiders, onder wie Braziliaanse en Italiaanse pfiestefs, in en rond Cuito heeft ontvoerd. De ontvoe ringen zijn tot dusver nog niet door onafhankelijke bronnen bevestigd, maar de staatsradio, die als eerste over de ontvoering van de bisschop berichtte, meldde dat Unita de laatste twee we ken dertig missionarissen uit Cuitoheeft weggevoerd. Joodse gemeenschap Ondahks de immigratiegolf vari joden uit de voormalige Sovjetunie naar Israël blijven de Verenigde Staten het land met de grootste joodse ge meenschap in de wereld. Dat blijkt uit een gisteren gepu bliceerd onderzoek van het Israëlische ministerie van onderwijs. In de Verenigde Stalen wonen 5,5 miljoen jo den tegen 4,3 miljoen in Is raël. Waren er in Israël in 1960 1,9 miljoen joden, in 1970 was hun aantal tot 2,6 mjljoen gestegen. Weer tien jaar later waren in de He- bréëüwse staat 3,3 miljoen jVidcn. Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1993 Zon- en maanstanden Zon op 06.15 Zon onder 21.09 Maan op 00.00 Maan onder 16.06 Waterstanden Katwijk Hoog water 09,18 21.57 Laag water 05.21 17.42 Weerapporten van 09 AUGUSTUS 20 uur: station weer wind temp neersl Amsterdam motregen w 8 De Bilt regen wzw 6 Deelen regen zw 6 Eelde motregen zw 7 Eindhoven regen zw 6 Den Helder regen w9 Rotterdam regen wzw 7 Twente regen zw 6 Vlissingen regen wzw 1 Maastricht regen zwlO Aberdeen zwaar bew. wnw 5 Athene o'nbew. ozo 4 Bar'celona Berlijn Budapest Bordeaux Brussel Cyprus Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul onbew Klagenfurt licht bew. Kopenhagen regen Las Palmas onbew. Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca 24 16 0.2 26 15 0 20 13 0.7 20 13 2 32 22 0 20 15 14 19 14 2 27 21 0 34 18 0 27 15 0.3 23 15 0.6 20 12 0 34 17 0 30 24 0 32 21 0 35 25 0 22 14 0 20 15 8 28 21 0 16 9 Warschau halt bew. verand 25 Los Angeles hall bew w6 New Orleans licht bew. nno4, New York licht bew. zzo8 TelAviv onbewV wnw 4/ Koerswijziging van bisschoppen Rooms-Katholieke Kerk Een bisschop kan een gemeenschap van allochtonen in zijn bisdom toestemming geven hun eigen parochie op te richten. De geloofsgemeenschap moet dan aan een aantal voorwaarden voldoen, zoals financiële draag kracht, voldoende gevormd kader om de gemeenschap met verscheidene werkgroepen te ondersteunen, een ei gen pastor en een beleidsplan voor het parochiebestuur. De regeling voor de oprichting van een parochie wordt be schreven in éen brochure die de bisschoppen hebben gepubli ceerd. De Kaapverdianen in Rotterdam en de Engels- en Portugeessprekenden in Am sterdam hebben plannen om hun eigen parochie op te rich ten. De bisschoppen besloten in oktober 1990 tot een koerswijzi ging. Tot dan toe gingen zij er van uit dat allochtonen deel zouden gaan uitmaken van de bestaande parochies. Zij had den de pastorale zorg onder im migranten ondergebracht in de kerkelijke stichting 'Allochto- nenzielzorg', waaraan zo'n zes tig priesters en pastoraal werk (st)ers voor groepen allochto nen zijn verbonden. Deze pas tores zouden actief blijven, tot dat de allochtonen voldoende in de plaatselijke parochie geïn tegreerd zouden zijn. Een door hen ingestelde com missie adviseerde de bisschop pen echter aparte parochies voor allochtonen niet langer te gen te houden. De commissie stelde vast dat vele groepen al lochtonen mede door de taal barrière in een isolement zijn komen te verkeren. Ook de reli gieuze beleving die verbonden is met de heel eigen cultuur van vele immigranten, bleek moei lijk in een bestaande parochie in te passen. Als de allochtone geloofsge meenschap niet voldoet aan de criteria voor de oprichting van een eigen parochie, kan de bis schop haar de minder zware status van een allochtonenmis- sie geven. Als er sprake is van een los-vast verband tussen de allochtonen en er nauwelijks kader is, kan de bisschop ermee volstaan een priester of pasto raal werk(st)er aan te stellen voor de groep allochtonen. door Jan Kruis COLOFON Geldig tot en met woensdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag af en toe zon, plaatselijk een bui en vooral in Schotland veel wind. Morgen is het be wolkt en regent het enige tijd Middagtemperatuur rond 16 graden, in Enge land circa 19. België en Luxemburg: Vandaag wisselend be wolkt en hier en daar een bui Morgen vanuit het westen bewolkt, gevolgd door regen. Maxima van daag rond 17 graden, mor gen iets hoger. Noord- en Midden-Frank- Veel wolken en in het noorden op beide dagen kans op regen. In midden- Frankrijk breekt morgen de zon weer door. Middag- temperatuur van 18 graden langs het Kanaal tot circa 24 in de Jura. Rond Clermont-Ferrand en Annecy op beide dagen maxima rond 27 graden. Portugal en Madeira: Portugal: Vrij zonnig, morgen in het noorden mogelijk enkele wolken. Mid dagtemperatuur langs de kusten rond 29 graden, morgen in de Costa Verde iets lager. Maxima in het binnenland plaatselijk boven de 35. Madeira. Perio den met zon, af en toe ook enkele wol kenvelden. Droog. Maxima ongeveer 25 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: Vrij zonnig en droog. Langs de Golf van Biskaje misschien ook enkele wolken. Maxima aan de Costa's rond 31 graden. Middagtemperaturen in het bin nenland van 33 graden in het noordoos ten tot dichtbij de 40 in Andalusië. In het uiterste noordwesten van Spanje wordt het 's middags ongeveer 22 gra den. Canarische Eilanden: Zonnig. Maxima aan de stranden rond 30 gra den. Marokko en Tunesië: Marokko: Langs de kusten vrij zonnig en middagtemperatuur rond 29 graden. Tunesië: Zonnig. Maxima vlak aan zee 30 graden of iets hoger. Zuid-Frankrijk: Flinke perioden met zon en vrijwel overal droog. In het Rhönedal waait de Mistral. Middagtemperatuur van 26 gra den in de Dordogne tot 30 graden of ho ger ten zuiden van Lyon. Mallorca en Ibiza: Vrij zonnig en droog. Middagtempera tuur rond 32 graden. Italië, Corsica en Sardinië: Italië: vandaag in het noorden naast zon ook kans op een regen- of onweersbui. Verder vrij zonnig en droog. Middagtem peratuur van 28 graden in het noorden tot ruim boven de 30 in het zuiden Cor sica en Sardinië: Vrij zonnig en droog. Middagtemperatuur rond 30 graden. Griekenland en Kreta: Griekenland: Flinke perioden met zon, vandaag in de tweede helft van de dag plaatselijk onweer Middagtemperatuur rond 32 graden Kreta: Vrij zonnig en droog. Maxima circa 30 graden. Turkije en Cyprus: Vri) zonnig, in het Turkse binnenland op beide dagen plaatselijk onweer. Maxima langs de kusten ongeveer rond 30 gra den. Duitsland: Vandaag eerst bewolkt en naar het oos ten wegtrekkende buiige regen, mogelijk met, onweer. Daarna geregeld zon en morgen op de meeste plaatsen droog. Koel met middagtemperaturen van 17 graden in Sleeswijk-Holstein tot rond 23 graden in het midden en zuiden. Zwitserland: In het noorden naast zon ook geregeld wolkenvelden en vooral vandaag kans op een onweersbui. Maxima circa 24 gra den Aan de zuidzijde van de Alpen vrij zonnig en middagtemperaturen iets on der de 30 graden. Oostenrijk: Wolkenvelden, ook af en toe zon en op beide dagen kans op een bui. Middag temperatuur morgen rond 25 graden. Uitzending Moker LEIDEN Het tweede gedeelte van de Caecilia-mis van Gounod staat morgenmiddag centraal in de radio-uitzending van Moker, het media-overleg van kerken in Rijnland en de Bollenstreek. Een week geleden werd het eer ste deel van deze mis uitgezon den. De overdenking is dit keer van pastoraal medewerkster T. Dingjan uit Leiderdorp. Het programma van Moker is te beluisteren van 16.30 tot 17.00 uur op de FM 105.7 en via de kabel op de FM 88.1. Het programma wordt komende zondag herhaald van 19.00 tot 19.30 uur. Tegenstander priesterwijding vrouwen treedt af LONDEN ANP De enige bisschop van de Schotse Episcopaalse (Angli caanse) Kerk die tegenstander is van priesterwijding van vrou wen, George Sessford, heeft aangekondigd zijn ambt op 7 november neer te leggen. Op die dag wordt hij 65 jaar. Sess ford is bisschop van Moray, Ross en Caithness. „Sinds de kwestie van de priesterwijding van vrouwen mijn voortdurende oppositie vereist, ben ik niet langer in staat de kerk te leiden zoals ik dat zou moeten doen", schreef hij de priesters van zijn bisdom. „Dat is een heel pijnlijke beslis sing geweest, maar mijn be langrijkste zorg is dat dit bis dom, waar ik zoveel van hou, niet mag lijden onder de opvat tingen van de bisschop." De synode van de Schotse Episcopaalse Kerk besluit vol gend jaar juni of de Schotse An glicanen vrouwelijke priesters krijgen. Daarvoor is een twee derde meerderheid vereist in de kamers van bisschoppen, pries ters en leken. Op 18 juni 1993 stemden 80 procent van de bis schoppen en de geestelijken voor priesterwijding van vrou wen. De leken bereikten de tweederde meerderheid op. één stem na met 48 stemmen voor, 24 tegen en één onthouding. De stemverhouding bij de leken volgend jaar juni is dus door slaggevend. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Eemnes-Binnen en Bui ten: A, Langerak te Oudewater. Aangenomen: naar Hellendoorn: R.J. Perk te Spannum-Edens en Kubaard; naar Goudriaan en Ottoland: J C. van Trigt, kandidaat te Scheveningen. Bedankt: voor Ouddorp: W. Pieters te Genemuiden; voor Steenwijk (toez.): K. de Graaf te Epe. GEREFORMEERDEGEMEENTEN Bedankt: voor Veenendaal: A.M. de Boer te Sunnyside (USA). Johannes Paulas II naar Jamaica, Mexico en Verenigde Staten Paus Johannes Paulus II is gis termiddag uit Rome vertrokken voor zijn zestigste buitenlandse reis. Hij bezoekt achtereenvol gens Jamaica, Mexico en de Verenigde Staten. Het belang rijkste reisdoel is de wereldjon gerendag in Denver, de hoofd stad van de Amerikaanse staat Colorado. De paus bezoekt op Jamaica onder meer een tehuis voor de armen dat wordt geleid door de zusters van Moeder Teresa. Hij verblijft een dag in de provincie Yucatan in Mexico, waar onder meer een ontmoeting met In dianen op het programma staat. Hoewel het het derde bezoek van Johannes Paulus aan Mexi co betreft, is het voor het eerst dat hij als staatshoofd wordt ontvangen. Dat is mogelijk ge worden door dat het Vati- caan en Mexico in 1992 na 134 jaar de diplo matieke betrek kingen hebben hersteld. De paus wil de vorig najaar naar Jamaica en Mexico rei zen in aanslui ting op zijn be zoek aan de vierde conferentie van de Latijnsamerikaanse bis schoppenconferentie in Santo Domingo. Hij moest zijn reis in korten als gevolg van de zware darmoperatie die hij enkele maanden daarvoor had onder zijn eerste ont moeting met president Bill Clinton. Het Vaticaan ver oordeelde kort na diens aantreden het besluit van de Amerikaanse president om abortus ge makkelijker te maken. „Ie dereen die had gehoopt dat de eerste da den van Clinton een vernieu wing betekenen voor de be scherming van de rechten van de mens heeft een grote teleur stelling te verwerken gekregen", schreef de Vaticaanse krant Os- servatore Romano. De krant meende dat Clinton 'zich op de weg naar de dood, de weg naar geweld tegen onschuldige we zens' had begeven. De paus heeft laten blijken dat hij tijdens zijn bezoek aan de wereldjongerendag, waar voor naar verwachting vijfhon derdduizend jongeren' naar Denver reizen, zeker aandacht aan abprtus zal besteden. In het gesprek met Clinton zullen ver moedelijk ook de situatie in So malië en het vroegere Joegosla vië en het recente besluit van de Amerikaanse regering om ho moseksuelen onder voorwaar den tot de krijgsmacht toe te Ia- ten, aan de orde komen. Het Vaticaan drong er vorig jaar bij de politici, vooral die in de Ver enigde Staten, op aan gelijkbe rechtiging van hetero- en ho moseksuelen in de krijgsmacht tegen te gaan. NOORDWUK/LissE In navolging van Amster dam en Rotterdam heeft ook Noordwijk zijn 'Mars voor Jezus'. De gebedswandeling door de badplaats wordt gehouden op zaterdag 21 augustus. De organisatie is in handen van de Gemeenschap van Christenen 'De Ark' in Noordwijk en de Evangelie Gemeente Lisse. De mars begint om 15.00 uur bij het gebouw van 'De Ark' aan het Picképlein 1 en eindigt op de parkeerplaats Palace Plein om ongeveer 16.00 uur. Hier heeft vervolgens een praise- concert plaats tot ongeveer 13.00 uur. FOTO DICK POCEWONING

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 10