Leidsch Dagblad Uitbreiding gevechten in Libanon verwacht PREI EN GEHAKT. L A Kunst Genoegen beste in Kerkrade Winkelier beschoten bij achtervolging overvaller Verblijf in asielcentrum voor sommigen vakantie 'Schwarzkopf onhanteerbare bullebak' BEL: 071-128030 GOED NIEUWS MAANDAG 26 JUL11993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40217 LOSSE NUMMERS 1,60 1 Miguel Indurain 95:57.0S Torty Rominger 0p 4.59' j Zerton Jaskula op M8' 4Alvaro Mejia op 7.29' A c Bjarne Rils op 16.26' BCIaudio Chïappuccl A OP 17.18' 1 Johan Bruyneel op 18.04' o Andrew Hampsten 0 ,:g op 20.14' a Pedro Delgado op 23.57' 8 A in Vladimir Poel nikov ,Usf8 op 25.29' 1 25 min. 20 min. 15 min. 10 min Poes heeft drie weken lang meegekeken en hij snapt er nog niets van. Hij snapt niet dat de Poolse naam Jaskula in het Nederlands 'vlinder' bete kent. Terwijl Jaskula toch, als ooit Pollentier, als een zak aardappelen op zijn fiets zat. Poes snapt ook niet dat als je, als Abdoe, nummer één in Pa rijs bent, dat je dan de Tour nog niet hebt gewonnen. Wat poes bovenal niet snapt, is dat een Spanjaard, wiens naam ik niet noemen zal, wél de Tour heeft gewonnen. Dat laatste kan ik wel volgen. Die Spanjaard hééft de Tour niet gewonnen. De grote win naar was Tony. Twee etappes en de laatste tijdrit; op een lek ke band. En een strafminuut. Ga er maar aan staan. Het wielrennen is, wat mij betreft, in de komende jaren aan de Zwitsers. De Tour de France 1993 moe ten we maar vergeten. Het laatste beeld dat me is bijge bleven: de lichtelijk theatrale wijze waarop John Talen aan zijn maat Van den Akker de meteorologische ontwikkelin gen tijdens de rit naar Parijs uitlegt. Dat bleek dan tevens de enige bijdrage van Neder land aan deze ronde. Een eresaluut aan Mart en Jean tenslotte. Die hebben drie weken lang de broek van hun kont moejen lullen. Ze hebben dat voortreffelijk ge daan. And the rest is silence. LOUIS FERRON Roebel-zuivering 2 Consternatie bij Russi sche spaarders. Vanaf vandaag zijn alleen nog roebels geldig die dit jaar van de geldpers rolden. FNV overweegt verzekeringen in eigen beheer DEN HAAG «GPD De FNV overweegt de werkne mersverzekeringen (WAO, WW en ziektewet) in eigen hand te nemen. Volgens bestuurder De Waal kan in een nieuw stelsel, los van de overheid, de vakbe weging op die manier zelf de hoogte van premies en uitkerin gen vaststellen. Werknemers zijn dan niet langer afhankelijk van de bezuinigingsgrillen van de politiek. De grootste vakcentrale ergert zich al jaren aan de politieke besluiten die direct ingrijpen in de hoogte van premies en uitke ringen voor de werknemersver zekeringen. CAO-onderhande- lingen worden op die manier geheel bepaald door de verla ging van de uitkering bij ziekte of de reparatie van het zogehe ten 'WAO-gat'. Tijd en geld om tijdens het CAO-overleg over loonstijging en uitbreiding van de werkgelegenheid te praten is er dan nauwelijks. „Om te voorkomen dat ieder jaar zo'n feest onstaat en er weer een plak van de sociale ze kerheid wordt afgesneden, kun nen we het wellicht beter in ei gen hand nemen", aldus FNV- bestuurder De Waal. „Nu komt er sluipenderwijs, zonder dat wij er invloed op hebben, een soort mini-stelsel van de grond." Overigens beklemtoont de FNV'er dat ditidee nog slechts in discussie is en dat de bonden zich er nog over moe ten uitspreken. Bloedbad Jumbo gestopt 3 De kapitein van de duwbak Jumbo heeft I Anglikaanse kerk in gisteren rechtskomkeert Kenilworth heeft gisteren gemaakt in Terneuzen. De elf mensen het leven ge schippers winnen (even) kost. 5 Een aanslag op een KERKRADE/LEIDEN Kunst Genoegen (K&G) uit Leiden is gisteren in Kerkrade wereldkampioen ge worden op het on derdeel show, twee de op de mars en winnaar van de dag. Met hun op de mu sical de Wizzard of Ozz gebaseerde show haalde de show- en marching- band 94,6 punten binnen op het We reld Muziek Con cours. Bij de mars streefde het Pas veerkorps uit Leeuwarden K&G voorbij met 0,7 pun ten verschil. De Friezen kregen hier 91,6 punten voor. Het Pasveerkorps werd vier jaar gele den in Kerkrade we reldkampioen show terwijl Leiden de zelfde titel behaalde op het onderdeel mars. Adest Musica uit Sassenheim werd toen tweede met zijn show. Nu kreeg deze band voor het onderdeel show 85,2 punten 90,6. Dat is goed voor twee gouden plakken omdat elk korps dat boven de 80 punten eindigt automatisch dit edelmetaal ont vangt. Beide bands boften met hun op tredens vlak voor en na de lunch. Later op de dag kwam de regen met bakken uit de lucht. Zaterdag kregen de Floraband uit Rijnsburg en Door Vriendschap Sterk uit Katwijk voor hun optredens eveneens goud. Al eerder kwam ook Lauren- tius uit Voorschoten met goud terug. De Rijntamboers uit Zoeterwoude kwa men thuis met- een zilveren plak. Pagina 21: 'Hij had net nieuwe hand schoenen'. Zeker dertig doden bij luchtaanval Israël -WILLEM SPIERDIJK De 50-jarige eigenaar van wo ninginrichtingzaak Vermeulen zijn voet geschoten. De winkelier, met een zaak in de Winkelhof, werd op de Engelen- daal beschoten toen hij de ach tervolging op de overvaller had ingezet. Daarbij werd drie keer een pistool op de winkelier ge richt, twee keer weigerde het wapen echter. Vermeulen bracht zaterdag na 17.00 uur de dagopbrengst - enkele duizenden guldens - van zijn bedrijf in een geldcassette naar de bank die ook in het winkelcentrum is gevestigd. Toen hij een verdacht figuur voor de nachtkluis zag staan, heeft hij enkele minuten ge wacht. Toen de man verdween, stapte de winkelier uit zijn auto om de kluis te openen. Net toen hij het tweede slot wilde openen, kwam de over valler weer aanrennen en schreeuwde: „Geef hier die cas sette." Toen de winkelier zei 'die krijg je niet, ontstond er een worsteling, waarbij het geld op de grond viel. De dader raapte de cassette OP en rende weg in de richting van de flats aan de Roodborststraat. De middenstander zette daar op de achtervolging iri. Bij de flats aan de Roodborststraat had hij de dader bijna achter haald. Die draaide zich om en richtte een pistool op zijn bela ger. Het wapen weigerde echter. Ook bij een tweede poging, ging het pistool niet af. Toen de overvaller het wapen - met de loop naar beneden gericht - 'doorlaadde', ging het wel af. De kogel kwam in de voet van de winkelier terecht. De dader vluchtte vervolgens in een licht kleurige personenauto. Het slachtoffer werd met lich te verwondingen overgebracht naar het AZL in Leiden. Hij mocht het ziekenhuis 's avonds - weer verlaten. De politie sloot na de overval Engelendaal voor enige tijd af in verband met een sporenonder zoek. De politie is op zoek naar getuigen van de overval. Die kunnen zich melden bij de poli tie district Rijn en Braassem, tel. 071 -411421. jaar worden verwacht, is nog onduidelijk. Maar op het totaal aantal asielzoekers dat in het land verblijft, zal dat een kleine groep zijn, zo verwacht Vluchte lingenwerk. „Dankzij de snelle procedure pik je dit soort mensen er bo vendien snel uit. Je kunt ze dan direct uit de procedure halen", aldus de woordvoerster. Vluch telingenwerk keurt het gedag van deze groep asielzoekers ten zeerste af. „Ze verpesten het voor de oprechte asielzoekers. Iedereen heeft er last van." Een klein deel van de asielzoe kers in Nederlandse opvang centra bestaat uit vakantiegan gers. Het gaat hierbij vooral om jonge mannen uit Oost-Europa, die het verblijf in het centrum vooral zien als een goedkope vakantie. Dat heeft een woord voerster van Vluchtelingenwerk Nederland vandaag bekend ge maakt. Volgens Vluchtelingenwerk waren er vorig jaar tussen 100 en 200 'vakantiegangers' in de asielprocedure. Hoeveel er dit Het ziet er naar uit dat Is raël zijn luchtmachtopera tie in Libanon zal uitbrei den met acties van de landmacht. Gisteravond kwamen in Kiryat Shmona twee Israëlische burgers om het leven, toen de shi- 'itische Hezbollah Katy- usha-raketten lanceerde, vanmorgen vroeg kwamen opnieuw Katyusha's in Is raël terecht. Volgens pre mier Rabin zal iedere aan val van Hezbollah op het noorden van Israël auto matisch leiden tot opvoe ring van de strijd. TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Bij grootscheepse aanvallen van de Israëlische luchtmacht op doelen van Hezbollah en Pales tijnse organisaties zijn gisteren minstens dertig doden en hon derddertien gewonden gevallen. Israël heeft al enkele weken gewaarschuwd dat een groot scheepse operatie in Libanon 'onvermijdelijk' was, als Hez bollah zijn tactiek niet zou wij zigen. Het optreden van de pro- Iraanse shi'ieten en Palestijnse organisaties heeft alleen al deze maand zeven soldaten van het Israëlische bezettingsleger in Zuid-Libanon het leven gekost. Israël wil met de gisteren be gonnen operatie duidelijk ma ken dat het raketaanvallen op zijn grondgebied niet tolereert. Hezbollah-aanhangers staan bij de ruïne van het huis van een van hun aanvoerders, i de Beka'avallei in Libanon. Israëlische vliegtuigen vuurden raketten af op het huis. Hezbollah beperkt zich in prin cipe tot aanvallen op het Israëli sche leger en de door Israël ge steunde militie (het Zuidlibane- se Leger) in de 'veiligheidszone', de door Israël bezette strook land in het uiterste zuiden van Libanon. Maar de laatste tijd worden ook raketbeschietingen uitge voerd op het noorden van Is raël, ter vergelding van Israëli sche aanvallen ten noorden van de 'veiligheidszone' als daarbij Libanese burgers gewond zijn geraakt. Premier en minister van de fensie Rabin zei gisteravond tij dens een bezoek aan Metulla, in het uiterste noorden: „We wil len niet dat de inwoners van onze dorpen langs de grens met Libanon gijzelaars zjjn in han den van Hezbollah. We kunnen niet toestaan dat aanvallen wor den uitgevoerd op onze bevol king, terwijl de Libanezen ten noorden van de veiligheidszone in vrede leven." De premier heeft zijn kabinet verteld dat Israël 'geen keuze' heeft. Toch stuitten de aanval len in Libanon op kritiek, niet alleen van de links-liberale Me- Prei, kort afgesneden, 1 QQ kilo ±.yy Gehakt half om half, kilolM? 7.99 A AO Ui I i 500 gram c^i^r HMV JJIJi Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 31 juli as. ro 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Nieuw boek over Golfoorlog geeft ander beeld van gevierde generaal WASHINGTON UPI Een nieuw boek over de oorlog in de Perzi sche Golf beschrijft generaal Norman Schwarzkopf als een onverbeterlijke bulle bak met een oncontroleerbaar humeur, die zichzelf opsierde met bijna „keizerlijke" attributen. Hoewel hij in de VS als een held werd geëerd, had hij bovendien bijna niets van doen met de eigenlijke luchtoorlog te gen Irak. Minister van defensie Dick Cheney was zo slecht te spreken over Schwarzkopfs ge drag dat hij enkele maanden voor de oor log zelfs overwoog hem maar te ontslaan. In plaats daarvan stuurde hij een drie ster- rpn-generaal 'om dienst te doen als een soort stootblok tussen Schwarzkopf en zijn staf en om de scherven op te ruimen als de generaal weer eens een van zijn uitbarstin gen had gehad. Dit niet al te complimenteuze portret van Schwarzkopf komt naar voren in het boek 'Kruistocht, het niet vertelde verhaal van de oorlog in de Perzische GolF van Washington Post-verslaggever Rick Atk inson. Het boek zal in oktober verschijnen. 'Kruistocht' beschrijft een aantal inci denten waarin de door Cheney naar de Golf gestuurde generaal Waller probeerde Schwarzkopfs uitbarstingen te beteugelen, uitbarstingen waarbij hij zijn staf afblafte en vernederde en het hoofdkwartier gron dig wist te demotiveren. Schwarzkopf trachtte desondanks verschillende topoffi cieren aan de kant te zetten of voor een krijgsraad te brengen. Onder hen waren de hoogste commandanten van het leger en de marine. Atkinson schrijft dat Schwarzkopf wel in staat was op diplomatieke wijze om te gaan met buitenlandse bondgenoten, zoals de Saudische koning Fahd. Maar te gelijkertijd ging hij zich aan buitenissig ge drag te buiten, reed hij rond in een stoet auto's die langer was dan die van de Saudische koning en werd hij bij het betre den van elke kamer voorafgegaan door een bediende wiens enige taak het was een keur aan dranken klaar te zetten. Cheney was sprakeloos over de manier waarop officieren als persoonlijke knech ten van Schwarzkopf moesten optreden, aldus Atkinson. Op een lange vlucht vanuit Washington kon hij zijn ogen niet geloven toen hij een kolonel op handen en voeten het uniform van de generaal zag strijken en meemaakte hoe een majoor voor de ge neraal in de rij moest gaan staan voor hel toilet. Atkinson zegt dat de Amerikaanse staf tijdens de oorlog verwoede disputen voer de over hoe en waar moest worden ge bombardeerd. De luchtmacht wilde strate gische doelen raken in Bagdad, terwijl de marine en landmacht meer voelden voor het treffen van de Iraakse troepen in Ku- wayt. Schwarzkopf nam aan dat debat bij na niet deel en liet het werk over aan de anderen, aldus Atkinson. Nog geen abonnee HET WOORD IS AAN Otto Weiss Het waardeloze demonstreert zichzelf, het waardevolle verbergt zich en moet worden gezocht. VANDAAG Binnenland - Buitenland - Cultuur Feiten en meningen Gesprek van de zomerdag - Info Programma's Randstad Regio RTVShow12 Sport13 t/m 18 HET WEER Verwachting van het KNMI: Regen In het algemeen veel bewolking en perioden met regen. Minimum temperatuur omstreeks 13 graden, middagtemperatuur ongeveer 18 graden. Zuidwestenwind, matig tot vrij krachtig, 4 a 5, aan de kust en op het IJsselmeer af en toe hard, windkracht 7. In gotfwagentje door Noord wijk NOORDWIJK IRENE NIEUWENHUUSE Twee bewakers, ingehuurd om het Heineken Open Golftocr- nooi in goede banen te leiden, zijn zondagnacht dronken aan- getrofen in een golfwagentje. Op het moment dat ze door de politie zijn aangehouden had den ze dienst, maar ze hadden de voorkeur gegeven aan een nachtelijk tocht door Noord- wijk. De bestuurder van het kar retje was een 25-jarige man uit Vianen. Zijn mede-passagier was zo dronken dat hij tijdens het rijden uit het elektrische wagentje viel, maar zich later weer in de kar kon hijsen. retz, maar ook van sommige ministers in Rabins eigen partij, Arbeid. Alle ministers zijn de af gelopen nacht in Jeruzalem ge bleven, om Zonodig snel te kun nen vergaderen. Voor een land machtinvasie in Libanon is ka binetstoestemming nodig. De Israëlische operatie begon gisteren in de loop van de och tend. In de .eerste aanvalsgolf werden doelen van Hezbollah aangevallen en een basis van het Volksfront voor de Bevrij ding van Palestina Algemeen Commando. NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Na de eerste 2 v betaal ik mijn abor iDPvr maand, au toni. Sr. Imnk I Ltndli'kr: Of bel 071-128030 712141 400053 i

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1