Leidsch Dagblad Drie bejaarden gedood bij brand in serviceflat mama, het kleine olifantje is dood' Schietbanen van de politie voldoen niet BEL: Actie voor langere trein snel succesvol ZOMERS KOOPJE Het smerigste vliegveld ter wereld GOED NIEUWS DONDERDAG 8 JUL11993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40202 LOSSE NUMMERS ƒ1,60' >1: "I Mario Cipollini 16:57.5$ 2Wilfried Nelissen op 0.06' V. I rf5 ts Alex Zulle op 0.21' ÜU Laurent Jalabert op 0.22' Zenon Jaskula op 0.29' T. 6Johan Bruijneel op 0.39' cÖ 7 ERIK BREÜKINK op 0.39' "d"5" g Philippe Louviot op 0.52' g Johan Museeuw op 0.58' jq Franco Ballerini op 1.05' 60 sec 40 sec. 20 sec Allochtonen 3 Ballast Nedam wil 200 allochtonen aannemen mits het bedrijf de helft van de bouwopdrachten in de Bijlmer krijgt. leiden/regio' De Nederlandse Politie Bond (NPB) vindt dat er met spoed iets moet worden gedaan aan de kwaliteit van de politie- schietbaneri in het district Hol lands Midden. Volgens een on derzoek van het ministerie van binnenlandse zaken, uitgevoerd op verzoek van de NPB, wijken de banen in het algemeen in ruime mate af van de eisen. Vooral van de oefenbanen in Leiderdorp en Leiden deugt niet veel, was de conclusie van het rapport. De schietbaan van Al phen kwam sowieso niet door de test omdat dit geen binnen baan is, terwijl de Katwijkse schietbaan 'in mindere mate' afwijkt van de eisen. Alleen de baan in Gouda is in orde. Bin nenlandse Zaken controleerde in totaal 101 banen. Slechts 23 daarvan voldeden aan de eisen. Maar liefst 42 politieschiet- banen werden meteen afge keurd. De NPB heeft het minis terie ook gevraagd naast de Walter P5 een ander dienstwa- pen in te voeren. Veel politie mensen zouden te kleine han den hebben voor de Walter, waardoor ze er niet mee kun nen omgaan. Volgens eén woordvoerder van de politie in Hollands Midden gaat er echter geen agent met een wapen de straat op zonder dat hij of zij is geslaagd voor een veiligheids test. Hartebrugkoor Geen krant ontvangen Amnesty-rapport 51992 wasvoorde rechten van de mens I feesten zal het Har een rampjaar. Dat staat in tebrugkoor in verschillende het jaarrapport van Am- samenstellingen van zich ip nesty International. doen horen. A O Tijdens de Laken- I J7f 071-143241 foto wietze landman Een bewoonster van de bejaardenflat Gralda State in het Friese Menaldum wordt in veiligheid gebracht. De treinen tussen Leiden en Den Haag CS worden verlengd. Drie dagen nadat een actie groep van reizigers aan de bel trok, nemen de spoorwegen maatregelen. Als eerste is van daag de spitstrein van 8.32 uur uitgebreid. Na 30 augustus wor den meer treinen langer. De rei zigers kregen vanmorgen een brief uitgereikt met uitleg over de maatregelen. Afgelopen maandag overhan digde het 'Actiecomité Leiden De Vink-Den Haag CS' de regio directie van de spoorwegen 533 handtekeningen van ontevre den reizigers. Het comité ont stond twee weken geleden als spontaan initiatief van vier me dewerksters van Buitenlandse Zaken, die dagelijks tussen lei den en Den Haag reizen. Zij protesteerden tegen het feit dat de NS sinds januari minder ma teriaal inzette, terwijl het aantal reizigers op het traject juist toe nam. Dagelijks moesten reizigers zich in de spits soms letterlijk de trein invechten. Na de over handiging van de handtekenin gen lieten de NS weten dat er vanaf 30 augustus meer mate rieel zou worden ingezet, maar zo lang hoeft niet te worden ge wacht, zo blijkt nu. S. Zimmerman van het actie comité zegt 'hartstikke blij' te zijn met de snelle reactie van NS. ,,De NS hebben zich van hun beste kant laten zien. We hebben vanmorgen ruim geze ten." Volgens haar is de verlen ging van de trein in de ochtend spits voorlopig voldoende. „Al leen 's middags blijft het nu nog moeilijk met de trein van kwart voor zes naar Leiden." Loekie feliciteert overledene hilversum gpd ÊkM f Stront dus in de Festin a - ploeg. Men gelieve dit let terlijk te nemen sinds het afscheid van Steven Rooks. Ploegmaat Van Poppet heeft het over 'een slangenkuil'. Hoewel hivolgens mij een wit betegelde toiletruimte bedoelt waar de pillen en de spui ten vroli/k rondslingeren. Oei, oei, dit had ik niet mogen zeggen. Ik trek mijn aantijging dan ook haastig in. De wielersport is clean, zoals ook de rest van het leven clean is. Ga maar na: als Rooks werkelijk aan de drog zou zijn, dan had hij heus wel Norit geslikt Zelfs dat onschuldige middeltje durfde hij met aan uit angst voor een 'slikker' te worden uitge maakt. Adieu, Steven. Je hebt je beloftes niet altijd waargemaakt, maar /e was niettemin een groot coureur. Inmiddels gaat het wielerleven door. Gelukkig maar, anders zou den we niet zo'n fraaie ploegen tijdrit als gisteren hebben beleefd. Zo'n ploegentijdrit, dat is toch ul tieme topsport. Rauwe bonken en platte boenders aaneengesmeed tot een elegant vormgegeven en soepel draaiend uurwerk. Verge leken hiermee is het kunstzinnig ste ballet een klompendans. En als je dan ook nog eens jongens als Zülle en Jaskula stiekem in het klassement naar voren ziet schui ven, dan besef je opeens: ik heb het licht gezien. LOUIS FERRON Algemeen klassement J Bij een felle brand in de serviceflat Gralda State in het Friese Menaldum zijn vanmorgen vroeg drie doden en één gewonde gevallen. De serviceflat liep zeer zware schade op en moet waarschijnlijk worden gesloopt. Dat hebben woordvoerders van brandweer en politie van morgen bekendgemaakt. menaldum anp-gpd uitbreken van de brand waar schijnlijk 56 bejaarden aanwe- De brand in het drie etages tel- zig. De brandweer heeft de he lende flatgebouw brak tegen vijf woners met ladders geëvacu- uur uit op de bovenste etage, die in korte tijd uitbrandde. Over de oorzaak is nog niets be kend. Het vuur werd ontdekt door een bewoonster die door het geblaf van haar hond werd wakker gemaakt. Het gebouw telde 54 flatwo ningen. Er waren tijdens het eerd, maar kon door de hevige rookontwikkeling en de felle brand niet iedereen bereiken. Er werden tachtig brandweer lieden ingezet om het vuur te bestrijden, dat voortwoekerde tussen plafonds van geperste strolagen. De gangen in het ge bouw waren door hitte en rook onbruikbaar, zodat de bejaar den van hun balkons moesten worden gered. Het uit 1972 daterende ge bouw zou dit najaar worden ge renoveerd, waarbij bijzondere aandacht zou worden geschon ken aan brandwerende en - remmende voorzieningen. Om dat die er nog niet waren, kon de brand zich snel over het ge hele gebouw verspreiden. Vol gende week donderdag zou de gemeente een voorstel bespre ken om 3,5 miljoen gulden ter beschikking te stellen voor die renovatie. De andere bewoners van de flat werden opgevangen in het dienstencentrum van Menal dum. In de serviceflat was 's nachts geen verzorgend of ver pleegkundig personeel aanwe zig. De bejaarden woonden er helemaal zelfstandig. Een groot probleem is dat de bewoners waarschijnlijk letter lijk alles kwijt zijn. De woningen die niet verbrand zijn, hebben zeer grote rook- en waterschade opgelopen. De stichting die de flat beheert, probeert uit, te zoe ken hoe en of de bewoners ver zekerd zijn. „Dat behoort niet echt tot onze taak, de mensen woonden tenslotte zelfstandig. Maar waarschijnlijk waren een aantal van hen niet verzekerd. De sociale dienst heeft inmid dels toegezegd alles te doen om die mensen te helpen", aldus een woordvoerder. STER-mascotte Loeki de Leeuw heeft dinsdag een grote blunder gemaakt door de in 1988 overle den schakef en columnist jan Hein Donner te feliciteren met zijn verjaardag. Sinds januari fe liciteert de STER na de reclame boodschappen van zes, acht en tien uur bekende persoonlijkhe den met hun verjaardag. Don ner zou dinsdag 66 jaar zijn ge worden. Financieel directeur Ruud Morees van de STER schaamt zich diep over het voorval. „De naam Donner is kennelijk zo bekend dat iedereen dacht dat de man nog leeft. Een andere verklaring heb ik er niet voor." De STER heeft de familie van Donner excuses aangeboden. Wit leder voetbedmuil. Maten 36 - 41 Normaal 29.95 Bristolprijs 25.- Alléón geldig t/m zaterdag a. BMUSTOL LEIDEN: Langegracht 5 (naast DIGROS) Donderdag koopavond Staking schoonmaakpersoneel verandert Roissy in vuilnisbelt Het Parijse vliegveld Roissy- Charles de Gaulle mag zich sinds enkele dagen het smerig ste vliegveld ter wereld noemen. Een staking van het schoon maakpersoneel, die nu al ruim een week duurt, heeft de groot ste vertrek- en aankomsthal veranderd in een naar urine en verrotting stinkende vuilnisbelt, die wemelt van de insekten. Al leen aan ratten ontbreekt het nog. „Het is verschrikkelijk. Je kunt je gewoonweg niet voorstellen onder welke omstandigheden we hier moeten werken", zegt KLM-baliemedewerkster Patri cia, die haar achternaam niet kwijt wil. „Het vuil ligt op veel plaatsen kniehoog; alle vuilnis bakken puilen uit en vrijwel alle toiletten zijn inmiddels gesloten omdat ze onbruikbaar gewor den zijn. De urinelucht is niet te harden." De KLM-medewerkers heb ben overigens nog geluk. Hun balie ligt vlakbij een buitendeur, waardoor af en toe nog wat fris se lucht naar binnen komt. „Als je wat verder het gebouw in gaat, begin je spontaan te kok halzen", zegt Patricia. Heel wat van haar collega's hebben er sinds vanmorgen nog een pro bleem bij. Het massale gebruik van desinfecterende middelen leidt tot oogirritaties. „Ik weet niet welke ontsmettingsmidde len ze gebruiken, maar het prikt en het brandt verschrikkelijk", aldus de KLM-medewerkster. De directie van het vliegveld zegt volkomen machteloos te staan, omdat het gaat om een staking binnen een zelfstandig schoonmaakbedrijf. Het perso neel van dat bedrijf weigert weer aan de slag te gaan voor dat een serie gedwongen over plaatsingen van de baan is. De tientallen internationale luchtvaartmaatschappijen die op Roissy werken, hebben in middels hun ambassades ge vraagd om druk uit te oefenen op de Franse autoriteiten. Wat die kunnen doen? „Het leger sturen om de vuiligheid op te ruimen", zo suggereert een KLM-medewerkster. „Dat is een jaar of vier geleden ook al eens gebeurd na een langdurige sta king." VUT-regeling is nog steeds erg populair Bergen vuil hopen zich op op de Franse luchthaven Roissy-Charles de Gaulle, als gevolg van een staking van de schoonmakers. Voor reizigers en personeel brengt de staking veel ongemak met zich mee. foto ap emmen jan v „Oh mama. het kleine olifantje is dood...", zegt een 8-jarig meisje ge schrokken tegen haar moeder. Ze heeft juist Bo Gyi's overlijdensbericht gelezen op het informatiebord bij de ingang van het Noorder Dierenpark in Emmen. Er blijven meer mensen staan bij het bord. „Wat is dit nou toch zielig. Ze hebben al lemaal zo hun best gedaan", zegt een bezoekster. Gistermorgen om half zeven is Bo Gyi, 'de grote man', ingeslapen. „Om drei gend lijden te voorkomen", zegt bioloog Henk Hiddingh, tevens directielid van het dierenpark. „Het kon niet anders. Bo Gyi kreeg een lelijke infectie aan zijn heup, waarvan hij heel veel pijn zou kunnen krijgen. Dat hebben we hem wil len besparen." Op Bo Gyi is gistermiddag in de dier geneeskundige faculteit van de Universi teit Utrecht sectie verricht. Daar bleek dat het olifantje bij zijn fatale tuimelpar- tij in maart van dit jaar niet alleen zijn linkervoorpoot, maar ook een ruggewer- vel heeft gebroken. Het onontdekte letsel leidde tot een soort dwarslaesie, waar door Bo Gyi verlamd raakte. Van het stel len van een verkeerde diagnose is geen sprake geweest, meent zoo-directeur Jaap Rensen. „Hooguit van een onvolle dige. Want ook met Bo Gyi's nieren bleek iets aan de hand te zijn. We hopen op begrip voor ons besluit, want Bo Gyi is toch een nationale bekendheid gewor den." Bo Gyi werd op 22 maart, tien maan den oud, door zijn vader Naing Thein in de gracht rond het olifantenverblijf ge duwd. De eerste diagnose: een gebroken linkervoorpoot. De volgende dag zat zijn poot in het gips. Die opmerkelijke klus werd geklaard in de diergeneeskundige kliniek van de Universiteit Utrecht. De breuk herstelde goed. maar rond de 25ste april keerde het tij en maakte hoop plaats voorzorg. Bo begon verlammingsverschijnselen te vertonen. In allerijl werd hij opnieuw naar Utrecht gebracht, waar het gips werd verwijderd. Dat bracht enige ver lichting, maar de jonge olifant bleek bij thuiskomst niet meer op zijn achterpo ten te kunnen staan. De reden kwam pas gisteren bij de sectie aan het licht: de on bekende gebroken ruggewervel. Nederland leefde massaal mee met Bo Gyi. Het drama werd breeduit belicht in de media. De zoo in Emmen werd met name rond 1 juni. Bo Gyi's geboortedag, overspoeld met duizenden kaarten, brie ven, faxen en telefoontjes van kinderen én volwassenen. Maar ook de hulpverle ners stortten zich massaal op de onfor tuinlijke olifant. Gewone huidartsen en chirurgen, maar ook het hele alternatie ve circuit van paragnosten, homeopaten, gebedsgenezers en magnetiseurs bood zijn diensten ongevraagd aan. De die rentuin-directie wees de hulp vriendelijk van de hand. Wel stemde men in met behandeling dooreen manueel therapeut en een acu puncturist. De dikhuid kreeg verder een speciaal waterbed en hij mocht dagelijks twee uur dompelen in een voor hem ge construeerd warm bad. Het bleef echter allemaal complicatiebestrijding. De dierentuindirectie heeft de andere olifanten echt afscheid laten nemen van Bo Gyi. Dat wekt bewondering bij de ontroerde bezoekers. „Schitterend, al klinkt dat raar", zegt een vrouw uit Apel doorn. nadat ze de officiële verklaring bij de ingang heeft gelezen. „Maar zielig blijft het wel". HET WOORD IS AAN HP. Arnold Statistieken zijn gevaarlijk. Een statisticus waadde door een rivier die gemiddeld eerT halve meter diep was. Hij verdronk. VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Economie/Beurs Familieberichten Feiten en meningen Info Programma's Regio Religie RTV Show Sport HET WEER Kans op onweer Half tot zwaar bewolkt en m de loop van de dag een enkele regen- of onweersbui Minimumtempera tuur 13 graden, middagtempera- tuurvan 18 graden op de Wad deneilanden tot 22 graden in het zuidoosten van het land Matige, aan de kust krachtige zuidwesten wind, kracht 4 tot 6. De VUT is nog steeds immens populair. Vorig jaar maakten weer 32.000 mensen gebruik van deze vervroegde uittreding, waarmee Nederland nu 146.000 'vutters' telt. Op iedere twee werkenden tussen de 55 en 64 jaar zit één persoon in de VUT, zo blijkt uit cijfers die het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS) gisteren bekendmaakte. Nog maar weinig van de 1,4 miljoen Nederlanders tussen de 55 tot 64 werken full-time. Een kwart werkt meer dan twaalf uur per week, terwijl eveneens een kwart in de WAO zit. Dan blijft er nog een groep van zo'n 700.000 jongere ouderen over die werkloos is of geen betaald werk verricht. Tot die laatste groep behoren voornamelijk vrouwen. Doordat steeds meer mensen vervroegd stoppen met werken, draagt een steeds kleinere groep werkenden de kosten bij voor alle uitkeringsregelingen. Die kosten zijn inmiddels zo ver op gelopen dat allerwegen wordt gestudeerd op geleidelijke af schaffing van de VUT en/of al ternatieve regelingen. In slechts een beperkt aantal gevallen lijkt een voorkeur te bestaan voor vervroegde pen sionering. Nu al zijn 26.000 mensen vervroegd met pen sioen. Vrij algemeen bestaat be langstelling voor systemen waarin werknemers vanaf een bepaalde leeftijd zelf kunnen gaan sparen voor de mogelijk heid om voor hun 65ste op te houden met werken dan wel voor doorwerken tot hun 65ste of zelfs nog langer met als 'beloning' een hogere pensioen uitkering. Man uit Leiden ligt paar dagen dood in woning De politie heeft gisteravond in een flat aan de Agaathlaan het lijk van een man aangetroffen. De politie was gewaarschuwd door omwonenden, die klaag den over stankoverlast. Onder zoek wees uit dat de man enke le dagen geleden moet zijn overleden. Het lichaam verkeer de al in staat van ontbinding. De overledene werd geïdenti ficeerd als de 29-jarige bewoner van de flat. Hij is een natuurlijke dood gestorven. In de woning werden veel drankflessen ge bonden. Het is niet bekend of drankgebruik de oorzaak van het overlijden was. I -cidsch •Cfr Dagblad e?.-o_ NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. j Viam ViN.vl.-t hrfuNk- i'imw Na dc eerste 2 i betaal ik mijn ab<» Of bel 071 -128030

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1