Leidsch Dagblad Kerosine door leiding defensie naar Schiphol Hanen kraaien volgens ISO-norm veel te hard BEL: Leidse reizigers in actie tegen bomvolle treinen Met 25 haringen naar de titel GOED NIEUWS VVD wil overheveling belastingaftrek kwijt Gratis Walt Disney muziek bij Pampers. Scherpe granaat tussen de worteltjes Ontslag dreigt voor cabinepersoneel KLM l DINSDAG 6 JUL11993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40200 LOSSE NUMMERS ƒ1.60 den haag «jan kuys haags redacteur Het vonnis is geveld. Er is geen plaats meer voor twee hanen op het perceel Houtwijkerveld 97 te Hoofddorp. Het toetsen van hun gekraai aan de door Neder land goedgekeurde ISO-norm R 1996-1971 Assessment of noise with respect to community res ponse is de dieren fataal gewor den. De trotse hoender-leiders produceerden meer lawaai dan de norm toestaat. En daarom heeft de gemeente de vogels via bestuursdwang verbannen naar een plek waar niemand zich stoort aan hun uitbundige be groeting van de dag. Terecht, volgens de Raad van State. Hoe meet je geluidhinder van hanegekraai? Geen eenvoudige zaak, zo heeft de Raad van State ervaren. Blijkens de motivering van de uitspraak stemt waarne mend voorzitter Blaauw van de afdeling rechtspraak in met de door de gemeente gekozen meetmethode. Die kwam neer op toepassing van de reeds ge noemde norm, volgens welke geluid hinderlijk is als het nor male achtergrondgeluid met tien decibel wordt overschre den. Dat haalden de hanen met gemak. Ter plekke mat de ge meente een achtergrondniveau van 38 decibel. De jonge haan plaatste daar moeiteloos 67 de cibel tegenover, terwijl zijn iets ervarener oudere soortgenoot 75 decibel liet registreren. De klachten over het hanege kraai dateren al van 1987. Begin 1988 is de gemeente al op de hoogte gebracht. Die veronder stelde dat het echtpaar Santi- fort-De Vries als eigenaar van het pluimvee maatregelen zou nemen. De klachten hielden echter aan. Afgesproken werd het aantal hanen tot twee te be perken. Voorts zouden de nachthokken met schuifpane- len worden geblindeerd. Het mocht allemaal niet baten: De hanen kraaiden dat het een lie ve lust was. Begin dit jaar herbevestigde de gemeente het besluit dat de hanen weg moesten. Via een beroep bij de Raad van State probeerden de eigenaars het mannelijke gezelschap voor de hoenders te behouden. Zonder resultaat. De klachten duren al te lang en de eigenaars zijn al die tijd niet in staat geweest de geluidsoverlast terug te dringen, oordeelde mr. Blaauw. Kernproeven 2 Moeten we blij zijn met het moratorium op het nemen van kern proeven? Stelt zo'n verbod joen gulden. Pizzabezor- eigenlijk wel wat voor? gers zijn vaak het doelwit. Straatroven 3 Bankovervallen en straatroven kosten de Staat ieder jaar 300 mil- Sociaal akkoord 7 Italië heeft met het bereiken van een soci aal akkoord een eerste stap gezet op weg naar economische vernieuwing. IJazz /j q Het komende I «7 weekeinde staat in het teken van jazz: North Sea in Den Haag en het Big Band Festival in Leiden. Gele trui A De Belgische sprin- Z I ter Wilfried Nelissen zag na zijn overwinning gisteren in de Tour de France groen en geel. Géén kront ontvangen? 071-143241 ma bm *r 18 00 19 30 uur talerdag 10 00-12 00 uur ABONNEE- SERVICE-aP' Nieuw onderzoek miljardenplan Nieuw-Holland monica wesseling Defensie helpt Schiphol aan een pijpleiding die al het vliegverkeer op de luchthaven tot in de verre toekomst van de benodigde brandstof kan voorzien. De capaciteit dekt tweemaal de huidige behoefte van 2,5 miljard liter kerosine per jaar. De pijp, die eind 1994 in gebruik komt, kan de omstreden huidige aanvoer per binnenvaarttan- ker volledig vervangen, maar dat wil niet zeggen dat vol ledig wordt afgezien van transport per schip. dingenstelsel voor Centraal Eu ropa. Daardoor kan niet alleen vanuit de vijf raffinaderijen in het Europoortgebied, maar zelfs vanuit Marseille vliegtuigbrand stof naar Schiphol kan worden gepompt. Volgens Van Tienen hebben de oliemaatschappijen en de KLM bedongen dat ze niet ver- schiphol gpd Directeur E. van Tienen van Air craft Fuel Supply, een samen werkingsverband van de KLM en tien oliemaatschappijen, onthulde dit gisteren. De door Defensie gebouwde pijp zal ter hoogte van Zoetermeer worden aangesloten op het NAVO-lei- plicht zijn de hele bevoorrading van Schiphol via de pijpleiding te laten verlopen. Hij benadrukt dat aanvoer per tankschip goedkoper is en blijft, maar voegt daar aan toe dat de olie maatschappijen onder sterke druk staan van de gemeenten langs de vaarroute, waaronder Boskoop, Alphen aan den Rijn en Jacobswoude. Die gemeenten willen uit vei ligheidsoverwegingen dat de aanvoer per schip zo spoedig mogelijk wordt gestaakt. Vooral in Alphen wordt al jaren ge klaagd over het feit dat de sche pen bij hun route over de Oude Rijn dwars door de bebouwde kom varen. Dagelijks zijn acht tot negen tankschepen kerosine nodig. Die varen via de Zuidhol- landse wateren om de Haarlem mermeer heen om de brandstof af te leveren bij Schiphol-Oost, waar altijd 11 miljoen liter ker osine in depot is. De Defensie Pijpleiding Orga nisatie, die het Nederlandse deel van het NAVO-leidingen- net beheert en exploiteert, voert het project uit. Volgens een De fensie-woordvoerder, die het plan bevestigt, zijn nog bespre- Idngen gaande over 'kleine de tails'. Van Tienen verwacht dat Aircraft Fuel Supply en Defensie binnen veertien dagen een overeenkomst over het gebruik van de pijp tekenen. De inhoud van dat contract wil men ge heim houden. TOUR D Een 'ielerfans die ik ken is lijn eigen poes. Niet meer voor de buis weg te slaan als hij eenmaal al die rare truitjes over het scherm ziet spetteren. Giste ren kroop het beest om elf uur in de linnenkast en hij is er de rest van de dag niet meer uitgeko men. Een veeg teken. Maar het viel mee. Er werden wat nieuwe uitvindingen getest. Wadlopen kenden we al. Nu werd er ook een kilometer of drie wad-gereden. Vervolgens zagen we hoe het nemen van een brug tot een klimprestatie van de, vierde categorie werd gerekend. Voor welk klassement het schichtig voor het peloton weg vluchtende vee wordt inge schaald is me vooralsnog niet duidelijk. Ik volgde het voorbeeld van poes en viel in een diepe slaap. Zelfs Mart en Jean slaagde m. Ook zi niet in me te wekkep. k zij le- vallen. Mij restte niets dan maar wat te dromen. Zo droomde ik dat er een Nederlandse renner bestond die naar de naam Rob Mulders luisterde. Ik zag hem samen met een aardig Italiaan- tje op pad gaan. En jawel, Mul ders klopte de geblokte Azurro op de meet. Juichend werd ik wakker, keek naar de buis en hoorde dat Ste ven Rooks op zeventien minuten lag. Van Mulders vernam ik niets. Toch werden het nog een leuke laatste vijf minuten. Indu- rain waagde zowaar een po- ginkje. En toen kwam het sprintgeweld op gang. Wilfried Nelissen klopte de elite en nam en passant de gele trui over. Een etappe die gauw vergeten kan worden. Maar toch... die laatste kilometer. Daar doe je het allemaal voor. Stom katte- beest! Vandaag sleur ik je ge woon die linnenkast uit. Moet je eens kijken hoe Nelissen die trui verdedigt. LOUIS FERRON Algemeen klassement J Wilfried Nelissen o Miguel Indurain op QAT éo Familie Heijn verkoopt meeste Ahold-aandelen zaandam» anp De leden van de familie Heijn hebben via houdstermaat schappij Het Weerpad afstand gedaan van het overgrote deel van hun aandelen Ahold. Het betreft een pakket van onge veer 3,8 miljoen aandelen, of wel 6,8 procent van het totale aantal uitstaande Ahold-aan delen. Dit heeft de familie Heijn rond het middaguur via Ahold laten weten. De aande len zijn overgedaan aan de bank ABN-AMRO, die ermee de boer op gaat. De bank wil niet bekendma ken tegen welke koers het pak ket is overgenomen. Volgens beurshandelaren is waar schijnlijk verkocht voor 94,50 per aandeel. Uitgaande van deze koers zal het pakket ongeveer 360 miljoen gulden hebben opgebracht. De bank constateert onder institutione le beleggers grote belangstel ling voor de aandelen. Volgens een woordvoerster van de bank zal te zijner tijd, als de transactie is voltooid, volgens de reglementen van de beurs precies uit de doeken worden gedaan hoe een en an der is verlopen. Op de effecten beurs zorgde de mededeling vanochtend in ieder geval voor koersdruk. De aandelen open den 2 lager op 95,30. Er komt nader onderzoek naar de haalbaarheid van landuit- breiding tussen Hoek van Hol land en Scheveningen. De 4.000 hectare land die op deze manier kan worden gewonnen, biedt ruimte aan onder meer wonin gen, glastuinbouw, recreatie en afvalopslag. De Stichting Nieuw-Holland presenteerde gisteren een voorlopig rapport over de mogelijkheden voor in richting en gebruik van 'Nieuw- Holland'. Voordat er een politiek besluit over aanleg kan worden geno men is nadere uitwerking no dig, zo stellen de onderzoekers, Dat kost zeker 700.000 gulden. Het bedrijfsleven is bereid de helft te betalen, mits de over heid de andere helft voor haar rekening neemt. De kosten van het plan be dragen grof geschat vier tot vijf miljard gulden. De grondverko- pen zouden zo'n drie miljard opbrengen. Nieuw-Holland is alleen haalbaar als het rijk de ontbrekende 1.5 miljard gulden op tafel legt. Het plan borduurt verder op een tien jaar oud plan van het toenmalige Zuidhol landse statenlid Waterman. HET WOORD IS AAN Karei Jonckheere Het intrigeert mij dat de meest revolutionaire schilders toch ook binnen een rechthoek opereren. VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Feiten en meningen Gesprek van de dag - Info Religie Sport VANDAAG OOK SMAAK HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Perioden met zon Eerst een bui, later penoden met zon en vrijwel overal droog. Mid- dagtemperatuurvan 17 tot 20 graden. Noordwesten wind, vrij krachtig, langs de kust krachtig tot hard, 6 a 7. katwuk» Vooreen volgepakte tribune toon den 42 visverwerkers gistermiddag hun vaar digheid tijdens de nationale haringschoon- maakwedstrijd in Katwijk. In 7,5 minuten maakte zowel de Noordwijkse Y. Zonneveld en de voor eigen publiek strijdende G. Özyirk 25 haringen schoon. Dat zijn er vier meer dan de n vorig jaar. Zonneveld zegevierde in de categorie detailhandel (22 deelnemers), terwijl Özyirk de nationale titel in de categorie industrie (20 deelnemers) voor zich opeiste. FOTO •HIELCO KUIPERS leiden/rotterdam rudolf kleun 'Japanse toestanden'. Zo om schrijven reizigers de situatie in de spitsuren in de treinen tus sen Leiden en Den Haag. De passagiers moeten zich met de ellebogen de trein in vechten. De balkons puilen uit en zo nu en dan zitten de forensen zelfs bij elkaar op schoot. De nood steeg zó hoog dat de reizigers de afgelopen weken handteke ningen inzamelden om de NS er toe te brengen meer mate rieel in te zetten. De treinen zouden volgens hen zijn terug gebracht van vier naar twee treinstellen. Regio-directeur A. Abrahamse kreeg gisteren de 533 ingeza melde handtekeningen aange boden. Hij wilde de reizigers echter geen concrete toezeggin gen doen. „Ik heb ze laten we ten dat ik binnen een maand zal reageren. Ik weet nu ook niet of ik hen tegemoet kan komen, want de dienstregeling ligt vast. Maar na 30 augustus komt er meer materiaal beschikbaar, waaronder dubbeldekkers. Dat biedt misschien mogelijkhe den.'1 Abrahamse legt uit dat de lengte van de treinen, en dus de inzet van materieel, al lang van tevoren wordt bepaald. Op grond van tellingen van vorig jaar zijn de treinen nu korter. Dat de treinen toch uitpuilen, komt waarschijnlijk door de re cente oplevering van de 'zuid- tak'. een deel van de ringlijn rond Amsterdam. Daardoor zou het op het hele traject tAmster- dam-Den Haag drukker zijn. Leidsch J Dagblad St&ï Sk? ffc den haag anp 3 Mario Ciptpni op 0.21' Gianni Bugno op 0.26' g Thieipr Marie op 0.28' c Alex Zülle 6 4S> op 0.29' 7 Laurent Jalabert op 0.32' o Raul Alcala e op 0.33' q Tony Rominger op 0.35' ^D.Abdoesjaparov 30 sec 20 sec. op 10 0.36' De partner van een jonge werk nemer kan zonder financieel nadeel een baan voor één of twee dagen per week nemen, als de regering de overdracht van de belastingvrije voet af schaft. Dat stelt de WD in ae Tweede Kamer voor in een ini tiatief-wetsvoorstel dat gisteren is ingediend. De liberalen vinden het prin cipieel onjuist dat de fiscus mensen met een klein baantje zwaar belast. Getrouwde of sa menwonende stellen, van wie de één een volledige baan heeft en de ander in deeltijd een be scheiden bedrag verdient, heb ben nu te maken met een 'on vriendelijke' belastingheffing. De partner die naast de huis houding nog wat buiten de deur doet om het gezinsinkomen aan te vullen, moet de volle mep be talen. De eerste 10.450 gulden van het salaris van de levensge zel zijn belastingvrij. Bij een jaarinkomen tot 5.225 gulden raakt degene met het- bescheiden baanljè de belas tingvrije voet kwijt aan de part ner. Wie bijvoorbeeld 4.800 gul den per jaar verdient als part-ti me kinderoppas in een crèche, moet ongeveer 1.750 gulden naar de fiscus brengen. Wie 6.000 gulden per jaar verdient, betaalt echter slechts 250 gul den belasting. De WD-kamerleden De Korte en Van Rey, die het wetsont- Exclusief bij Albert Heijfl: werp hebben gemaakt, hopen Bij aankoop van één voordeelpak Pampers of op de steun van de PvdA. Hun 2 pakken Trainers of Mini gratis een CD collega Van Zijl van die partij nf Mp mPf m|,7jpi/,,1*hpfjim Rpmkj heeft onlangs ook gepleit voor °T muzieK UH ae mm Bampi. afschaffing van de overheveling Zie de aktievoorwsarden in de winkel, van de belastingaftrek. CDA- fractieleider Brinkman heeft Pampers voordeel- AC QQ eveneens opmerkingen in deze pak, m® jWtJ.33 richting gemaakt. Het Centraal T Plan Bureau, het rekencentrum Pampers Trainers Of van het rijk, voorspelt dat het Mini, per pak WD-initiatief bijna een half miljoen mensen aan een baan- *Nll in de biOSCOOp. Aanbiedingen gelden van 6 tot en met 17 juli ai. [jet wei 'in één kSJT woïden?n- 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Cfl gevoerd. ISr24.99/ dorith ligtvoet Medewerkers van een Katwijkse peenwasserij aan de Valkenburgerweg hebben gisteravond een granaat aangetroffen in een wortelwas machine. Vermoedelijk is het projectiel opge graven door de machine waarmee de wortel tjes worden gerooid. „Gewoonlijk zit er in de opgerooide worte len nog wat zand en andere rommel. Maar nu raakte de stenenvanger verstopt en haalden we een granaat uit de machine", zegt een me dewerker van het bedrijf. Het projectiel was zo'n 30 centimeter lang en had een doorsnede van 10 centimeter. De granaat is tussen de opslagcontainers gelegd en later op de avond door de Explosieven Op- ruimings Dienst (EOD) meegenomen. De gra naat is inmiddels tot ontploffing gebracht. Vakbond accepteert gedwongen vertrek niet jaarcijfers over het boekjaar 1992-93 maakte president-di recteur Pieter Bouw een verlies bekend van 562 miljoen gulden. Als belangrijke oorzaak van dit verlies noemde hij de tegenval lende inkomsten. De vliegtui gen zitten weliswaar redelijk vol, maar door de hevige con currentie tussen de luchtvaart maatschappijen komt er niet genoeg geld in het laatje. Zakenreizigers moeten steeds vaker van hun baas gewoon in de toeristenklasse plaatsnemen. Dat betekent dat het lucratieve zakenvervoer en het eerste-klas- vervoer, waarmee de KLM veel geld mee verdient, terugloopt. Daarom besloot de directie de Royal Class voor een deel af te schaffen en de business class in te krimpen. Dat terft vooral het cabinepersoneel.De vliegers hoeven niet voor hun baan te vrezen. Volgens Ron Vader, vice-voorzitter van de VKC, zal zijn organisatie geen gedwon gen ontslagen accepteren. „Er zijn genoeg alternatieve moge lijkheden. Naast het aanbieden van langdurig onbetaald verlof, zijn er binnen de CAO nog vol doende mogelijkheden voor deeltijdwerk. Bovendien bestaat bij de KLM een vrijwillige af vloeiingsregeling." NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. amstelveen bill meyer Bij de KLM dreigt ontslag voor zo'n vierhonderd stewards en stewardessen. Oorzaak is de af schaffing van de Royal Class in een dertiental Boeing 747's. Mogelijk staan er in de nabije toekomst nog meer banen op de tocht, als de KLM komende winter besluit een deel van de vloot aan de grond te houden door onrendabele lijndiensten uit het routenet te schrappen. De KLM wil officieel nog niet van ontslagen of overtollige ar beidsplaatsen spreken. „Er is op dit ogenblik gewoon te veel ca binepersoneel", aldus een woordvoerster. „Het gaat om zo'n vierhonderd arbeidsplaat sen. Wij zoeken nu in overleg met de Vereniging Nederlands Cabinepersoneel (VKC) naar al ternatieven. Daarbij kan wor den gedacht aan langere perio des van onbetaald verlof." Bij de KLM werken zo'n 5.000 stewards en stewardessen. Door de enorme groei van de afgelo pen jaren is nog tot voorkort nieuw cabinepersoneel aange nomen. Nu het echter slecht gaat met de KLM. is de maat schappij gedwongen in te krim pen. Tijdens de presentatie van de Adres Tel Na dc eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: j Q Per maand. autumamrh 28.75) j Q Per Laai,aal i ,4a acrcpIRir,» 82J45) j □aiuo.ualial, Lff-'X.) Nr. bank Rir.i Handteken,nx Of bel 071 -128030

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1