Beeldentuin in park van Endegeest 'Ik dank alles aan Chick Corea' Eva schilt haar appeltje na de zondeval Cultuur&Kunst BEL ONS SNEL LEIDSCHE SCHOUWBURG WOENSDAG 30 JUNI 1993 Expositie in Voorhouts gemeentehuis voorhout» Gerda Waterreus exposeert tot 15 september haar acryl-schilderijen en werken in gemengde technieken, in de hal van het gemeentehuis van Voorhout. De tentoonstelling is be zichtigen tijdens de kantooruren van het gemeentehuis. Eenmalig concert van Deep Purple rotterdam Deep Purple komt voor een eenmalig concert naar Nederland. Op 3 november staat de groep, bekend van de mega hit 'Child in Time' in de originele bezetting in Ahoy' Rotterdam. Deep Purple laat tijdens het optreden in Nederland ook nieuw materiaal horen, want de groep brengt volgende maand een nieuw album uit. De kaartverkoop voor het concert begint aan staande zaterdag op de bekende voorverkoopadressen. Tuinfeesten Haags Gemeentemuseum den haag In het kader van de reeks kleine tentoonstellingen laat het Haags Gemeentemuseum tot en met 22 augustus 25 prenten zien onder de titel 'Tuinfeesten'. Genre-scénes en bijbelse en mythologische onderwerpen die zich afspelen in fraaie tuinen vormen in de beeldende kunst een thema met een rijke traditie. Dikwijls benadrukt de weelderige achtergrond daarbij de slecht heid van de mens, want in tuinen kunnen naast planten ook zonden tot bloei komen. Voorbeelden van verschillende tuinen van vermaak zullen op de tentoonstelling te zien zijn. en stel - telefonisch - uw eigen THEATERABONNEMENT voor het nieuwe seizoen samen. Een aantal produkties is in abonnement uitverkocht, maar er is nog plaats voor heel wat aantrekkelijke voorstellingen. Aan de hand van ons seizoenprogramma bepaalt u uw wensen. Per telefoon kunnen wij deze al dan niet vervullen. Op werkdagen zijn wij te bellen tussen 12.00-14.00 uur: 071-131941. Ook voor informatie of toezending seizoenprogramma. 'auteursrechten' voor artiesten en producenten den haac anp Naast componisten en tekst schrijvers krijgen per 1 juli ook producenten van mu ziekopnames en uitvoerende artiesten, zoals poppenspe lers en circusartiesten, recht op een vergoeding, als hun produkt in het openbaar wordt gespeeld. Ook om roeporganisaties krijgen ex clusieve rechten over hun produkties. Dat is het gevolg van de wet op de naburige rechten, die 1 juli in werking treedt. Met de wet worden, vol gens de Stichting ter Exploi tatie van Naburige Rechten (SENA), de rechten van ar tiesten formeel erkend. Ne derland is volgens de SENA één van de laatste Europese landen die tot ratificatie overgaat. De bescherming van de 'auteursrechten' loopt vol gens de wet 50 jaar vanaf het moment dat de uitvoering heeft plaatsgevonden, de ge luidsopname is. gemaakt of het televisie-programma is uitgezonden. Worden de produkten in het openbaar gebruikt in cafe's, winkelcen tra of door omroepen dan moet daarvoor worden be taald. Volgens de SENA maken ongeveer 300.000 lot 400.000 instanties gebruik van mu ziekopnames. De organisatie verwacht dat deze jaarlijks in totaal enkele tientallen mil joenen guldens zullen gaan betalen. Oorspronkelijk werk van Turk maakt indruk beeldende kunst recensie annemiek ruygrok Jacques Turk 2. werken op papter te Tien tot 12/7. ma t/m vr 10-17 uur. zo 13-17 uur in kunstsalon Pnncehof. Rapenburg 8- 10, Leiden Ontmoetingsplaats bevolking en patiënten In het park van psychiatrisch ziekenhuis Endegeest is een begin gemaakt met de aanleg van een beeldentuin. Bur gemeester S. Scheenstra van Oegstgeest heeft deze week het eerste, bronzen, beeld 'New Past' onthuld van kun stenaar Henk Visch. Het beeld kostte 32.000 gulden. Dat bedrag is bij elkaar gekregen door de ideële stichting Ac quest uit Leiderdorp. Acquest Zorgsponsoring luidt de offieële naam van de nog jonge stichting. Doel is om de 'zwakkeren' in de samenleving wat meer plezier en gezelligheid in het leven te geven. Voorzitter van Acquest is het Leidse WD- raadslid L. Driessen-Jansen. „Alle leuke dingen voor zwakke groepen als gehandicapten, ou deren en psychiatrische patiën ten worden tegenwoordig weg- bezuinigd. Die leuke dingen proberen wij via sponsors weer terug te krijgen." De beeldentuin is het eerste grote project dat Acquest aan pakt. Driessen heeft er een de gelijke verantwoording voor ge schreven. „In dagen van reces sie moet je bij het bedrijfsleven met een sterk verhaal komen. Anders krijg je niets", zegt ze. De beeldentuin krijgt daarom van Acquest meer betekenis dan alleen een lollige. Park en beelden dienen als onmoetings- plaats tussen de bevolking van Oegstgeest en Leiden en de psy chiatrische patiënten van de kli niek. Integratie is het sleutel woord. „Gezonde mensen ra ken zo tneer vertrouwd met de bewoners van Endegeest. Dat gaat de angst voor psychiatrie hopelijk tegen. Bovendien helpt het de patiënt makkelijker terug te keren naar de gewone maat schappij." En dat is volgens Driessen be paald geen loze doelstelling, want naar verwachting doet in het jaar 2000 een op de vier Ne derlanders een beroep op de geestelijke, gezondheidszorg. „Geen rooskleurig beeld." Acquest neemt de tijd voor het project. De beeldentuin moet in 1997 klaar zijn, het jaar waarin Endegeest precies een eeuw bestaat. Maar dat is hele maal afhankelijk van de finan ciering. Acquest strijkt in elk geval geen winst op. Alles gaat non profit." Aan het comité van aanbeve ling van Acquest zal het niet lig gen. Daarin hebben belangrijke mensen zitting als directeur ge neraal welzijn, J. Richelle, van het ministerie van WVC, schrij ver Maarten Biesheuvel, wet houder A. Kohlbeck van Oegst geest, de Leidse burgemeester C. Goekoop, WD-fractieleider F. Bolkestein en de europarle mentariërs Machteld von Ale- mann en Jessica Larive. Voorts is directeur J. Bolten-Rémpt van museum De Lakenhal artistiek adviseur voor de beeldentuin. Het beeld 'New Past' van kunstenaar Henk Visch bedoeld om de 'zwakkeren' in de samenleving wat meer plezier te geven. foto hielco kuipers Bluesgitarist John Campbell overleden new york »cpd Naar nu pas bekend is gewor den, is op 13 juni in zijn huis in New York de Amerikaanse bluesgitarist en -zanger John Campbell overleden. Campbell, die in maart nog een succesvol le tournee door Nederland maakte, stierf aan een hartstil stand., John Campbell speelde al een kwart eeuw blues in Amerika voordat hij twee jaar geleden een platencontract kreeg bij een grote maatschappij. Met name in Nederland waren de twee platen die hij maakte, 'One Be- liever' (1992) en 'Howlin' Mer cy' (1993), in blueskringen een groot succes. Campbell speelde harde gitaarblues in de lijn van John Lee Hooker, maar deed dat op een akoestische gitaar. John Campbell is 41 jaar gewor den. beeldende kunst 'De kleine rode ridder' van Rob Steenhorst, I berg. recensie irene van beveren Expositie schildenien en tekeningen van Rob Steenhorst, di t/m za. 9-18 uur. do. 9-21 uur, eerste zo. v/d maand 12-17 uur, tot 15/7, galerie Bleijenberg. Breestraat 113. Leiden. Eva schilt haar appeltje na de zondeval. Natuurlijk heeft ze haar schaamte bedekt. En om dat ze met haar tijd moet mee gaan, heeft ze inplaats van vij gebladeren een geblokte och tendjas omgeslagen. Achter haar is het verloren paradijs, een abstract schouwspel van heldere pastelkleurige vlakken. Eva is geschilderd door de Leidse Rob Steenhorst die het portret overigens geen 'Eva' heeft genoemd, maar neutraal 'een appeltje schillen'. De sfeer in het schilderij is zo onwerke lijk dat de fantasie er gemakke lijk van op hol slaat. Vrijwel alle schilderijen en te keningen van Steenhorst, die te zien zijn bij galerie Bleijenberg, bezitten die kracht. In onwe zenlijke maar toch herkenbare ruimtes doemen demonen op achter vrouwen. Een bootje stoomt met volle kracht vooruit zonder hulp van motor of roei spanen. Mensen van diverse pluimage komen met klokken bij de klassieke poort van een ommuurde ruimte. Elders vech ten twee gedrochten voor zo'n zelfde poort en ligt een klok in een bootje. Alle symboliek duidt erop dat het leven, en wat daarna komt, belangrijk is in het werk van Steenhorst. De klokken staan voor de tijd die. onverbiddelijk door tikt. Het leven gaat voorbij en sommige geportretteerden belanden daarna in een gemo derniseerde versie van het bootje dat in vroeger tijden de doden naar de onderwereld bracht. Of ze komen voor een arcadische poort die toegang geeft tot een onduidelijke ruim te: het lijkt een paradijselijke tuin, maar er staat ook een pijp in die op een schoorsteen lijkt. Bij Steenhorst is de toegang naar hemel of hel blijkbaar de zelfde. De Jaren vijftig en zestig her leven in zijn voorstellingen met transistorradio's en mannen in pakken met hoeden. Alles tot in de kleinste details geschilderd. Kledingmotieven en rimpels, niets is weggelaten. Het brengt het werk van magisch realisten, als Pyke Koch, in herinnering. Zeker als je 'De gele kamer' be kijkt, waarbij een spookachtige figuur met een geel gezicht een niets vermoedende vrouw lijkt te belagen. De tekeningen be zitten die detaillering in veel mindere mate. De geportret teerden zijn daar verworden tot schetsmatige karikaturen, soms surrealistisch weergegeven, zoals op 'Radiobericht' waarop een man de andere kant uitkijkt dan zijn schaduw. De verhoudingen binnen Steenhorsts voortstellingen kloppen niet altijd. Soms zijn hoofden te groot voor de rom pen. Storend is dat niet. Het geeft de tekeningen een humo ristisch effect en de schilderijen de kracht van naïef werk. On overtroffen blijft echter de ap peleetster. Vanwege de onwe zenlijke sfeer en de meesterlijke schildertechniek. De stofuit drukking van de wollen och tendjas is voortreffelijk. Steen horst heeft dat in zijn andere werk niet weten te evenaren. Ook de gezichtsuitdrukking is van hoog niveau. Eigenlijk ver dient deze raadselachtige Mona Liza een beter plaatsje dan ach terin de galerie. Al Di Meola combineert jazz met klassieke en ettiische muziek Het lijkt of hij wat vingers mist als hij joviaal de hand van de in terviewer schudt. Maar zijn rechterhand is volkomen in tact. Als hij even later onderuit gezakt in zijn Arnhemse hotel in een luxe stoel hangt, blijkt dat hij alleen maar een plectrum tussen zijn vingers geklemd hield. Hij laat het dingetje niet los. Hij wil wel praten, maar de gitaar staat binnen handbereik. Van tijd tot tijd pakt hij het in strument om er zijn fameuze razendsnelle riffjes uit te roffe len. Al Di Meola- ziet uit naar zijn concert op het North Sea Jazz Festival. De in 1954 geboren Amerikaan wil graag een revan che voor zijn North Sea-optre- den van vier jaar geleden. „Ik speelde er met Birelli Lagrene en Larry Coryell. Maar ze had den ons programmeerd op een tijdstip waarop het publiek al naar bed was en we hadden problemen met het geluid." Dit jaar komt hij naar Den Haag met World Sinfonia, de band waarmee hij zich op het vlak van de akoestische muziek beweegt. „Dertien jaar geleden begon ik akoestisch te spelen. Voor mij was het de manier om tot een muziekvorm te komen waarin ik jazz-improvisatie, klassieke en etnische muziek kon combineren." Drummer „Mijn eerste instrument was drums. Toen ik een jaar of drie, vier was, nam mijn vader me mee naar een taptoe. Dat maak te een enorme indruk op me. Ik kreeg ook een klein drumstel. Soms denk ik wel eens dat ik van nature eigenlijk een drum mer ben. Nog steeds zit ik voor mezelf weieens te trommelen. Al vrij jong ging ik ook accorde on spelen. Accordeon was een instrument dat er een beetje bijhoorde bij immigranten." „Ik kreeg mijn eerste gitaar toen ik acht was. Een akoesti sche. een Japans stuk afval. Ik narq les bij een jazzgitarist-, waarom weet ik niet. Hij liet me gitaristen horen als Johnny Smith, Tal Farlow, Barney Kes- sel en Kenny Burrell. Door hem ben ik naar die mensen gaan luisteren. Maar ik hield eigenlijk helemaal niet van jazz. Ik hield van pop. ik was helemaal weg van The Ventures." Chick Corea „Vanaf het moment dat ik een gitaar had. wist dat ik dat ik gi tarist zou worden. Er was geen twijfel mogelijk. En het gebeur de ook zo. Ik ging muziek stu deren op Berkelee en op mijn negentiende werd ik beroeps musicus. Dat was toen Chick Corea me vroeg voor zijn band Return To Forever. Dat Chick me benaderde, was een droom. Hij was mijn idool in die tijd. Twee jaar heb ik bij hem ge speeld. Aan hem dank ik het feit dat ik zelf begon te compone ren, iets waarvan ik absoluut niet wist of ik het kon." „Of ik veel aan Chick Corea te danken heh? Alles. Ik dank alles aan hem. Ik was negentien, toen hij me op het podium haalde. Ik was nog een kind. Hij zag kennelijk iets in mij, waar ik me niet bewust van was. Muzi kanten van die leeftijd zijn al leen maar bezig met luisteren en oefenen. Andere aspecten van het leven, komen helemaal niet aan de orde. Spelen en stu deren, daar vulde ik mijn leven mee." In 1980 werd Al Di Meola ge vraagd zijn oude idool Larry Coryell op te volgen in een trio met de gitaristen John McLaug hlin en Paco De Lucia. De plaat 'Friday Night in San Francisco' werd met anderhalf miljoen verkochte platen een van de best verkochte gitaarelpees. „Ik heb Paco en John in geen tien jaar gesproken, maar ik hoorde dat er plannen zijn om het trio nieuw leven in te bla zen. Een hoop zakenlui zullen het zeker willen, want er zal het een en ander te verdienen zijn. Aan de ene kant lijkt het me schitterend, maar aan de ande re kant zie er tegen op. Het was zo intensief. Ik heb er nog nachtmerries van." Al Di Meola's World Sinfonia speelt op vrijdag 9 juli in het Tuinpaviljoen in het kader van North Sea Jazz Festival. Al Di Meola: „Ik kreeg mijn eerste gitaar toen ik acht was. Een akoestische, een Japans stuk afval." foto»gpd Van Jacques Turk hoorden en zagen we na lange tijd weer eens iets toen hij vorig jaar in kunstsalon Princehof recent werk exposeerde. Kennelijk heeft het succes van deze ten toonstelling de Leidenaar geïn spireerd tot het opvoeren van zijn produktie. want 'Jacques Turk 2' bestaat uit louter nieuw werk. Bekende, op oude meesters geaspireerde thema's, zoals 'Storm op het meer' en 'Jezus in de lempti'. komen fail) lork steeds terug. Vooral 'Jezus in de Tempel' - evenals 'Storm op het meer' vrij bewerkt naar Jan Lie- vens - lijkt wel een voorstudie van de meester zélf. Turk schil den en tekent op hrum p.ipier Met behulp van witten of weg lating ontwikkelt hij in enkele gevallen werken vol reliëf. Zoals het geval is in het groepsportret, waarop twee figuren een kind tussen hen in omarmen. De vol wassenen op dit portret zijn met dikke verfstreken neerge zet. terwijl het kind nauwelijks is uitgewerkt. Slechts een paar (witte) verfstrepen en potlood lijnen geven de contouren aan en de figuren eromheen steken scherp af tegen dit ijle figuurtje dat zij lijken te beschermen Opvallend in Turks ontwikke ling is een werk vfcn een half naakt figuur, half zittend op een canapé. 'Diva' is de titel en de vtouw in groen en wit. tegen een donkere achtergrond, lijkt uit haar zittende houding op te willen staan om iets tegen het publiek/de schilder te willen zeggen. Knap treft Turk hier de stof van haar doorzichtige ge waad. Die stofuitbeelding ge bruikt hij ook in 'Het bal', een schilderij met danseressen dat geïnspireerd lijkt op 'De ballet les' van Degas. Het is zeker niet zo minutieus uitgewerkt, zoals Degas indertijd deed. maar niettemin de moeite van het be st houwen waard. Het grappigst, ook al door de opstelling, is wel 'De open deur'. Avaarop een man een deur als een pak lijkt te hebben aangetrokken. Het schilderij hangt vlak naast de - open - deur van de tentoonstellings ruimte en het uitnodigende armgebaar van de man lijkt een welkom voor het publiek Turk maakt heel oorspronke lijk werk. soms. en veel 'vrij naar'-composities. Sommige van die laatste zijn best knap. zoals 'Het hal' en 'JeZUS m de tempel'. Toch is Turk op zijn best als hij zelf onderwerpen verzint en uitwerkt. 'Diva' en 'De open deur', maar vooral het 'Groepsportret' maken daarom de meeste indruk.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19