Simons: 'Alphen kan best zonder ziekenhuis' Opleiding transport in gefuseerd Albanianae Scholen 'positief over bestuursfusie Museum in het gemaal Vriezekoop Rijn- en Veenstreek Beschuit met muisjes Comité Rijnoord laat zich niet uit veld slaan Aanleg van Bentwoud blijft omstreden zaak M WOENSDAG 30 JUN11993 chef gert visser. 0 Buitenpolikliniek voldoende vindt staatssecretaris ZAKf Hen gemeente als Alphen aan den Rijn kan best zonder eigen ziekenhuis, mits een goed bereikbare basis-zieken huiszorg aanwezig is. Staatssecretaris Simons van volks gezondheid schrijft dit in antwoord op schriftelijke vra gen van het GroenLinks-kamerlid Wilbert Willems. Wil- lems had gevraagd of het Rijnoord ziekenhuis in Alphen wellicht moet sluiten als gevolg van financiële proble- den haag/alphen aan den rijn jan kuys/haags redacteur Vooralsnog is het antwoord op die vraag 'nee', schrijft Simons. Hij wijst er op dat Rijnoord en het St. Elisabeth ziekenhuis in Leiderdorp door de fusie op 1 januari 1990 werken met één budget. De nieuwe stichting Ziekenhuizen Rijnland had op 31 december van het vorig jaar een tekort van 1,1 miljoen gul den. Welke situatie ontstaat als de tekorten oplopen, kan de staats secretaris nog niet zeggen. Een en ander impliceert volgens Si mons dat de dienstverlening in Rijnoord nu al moet worden be perkt. Hij wijst op het besluit om het klinische deel van de kinderafdeling uit Alphen aan den Rijn over te plaatsen naar Leiderdorp. Simons heeft daar mee ingestemd. Verdergaande stappen zijn af hankelijk van de uitkomsten van het overleg met alle zieken huizen in de Leidse regio. Dat moet begin oktober zijn afge rond. Simons noemt het denk baar dat in Alphen kan worden volstaan met een goed geoutil leerde buitenpolikliniek, waar aan dagverpleging en een kort- verblijf-afdeling is verbonden. „Gelet ook op de relatief korte afstand tot het St. Elisabeth zie kenhuis is derhalve ook een dergelijk ziekenhuismodel een reële optie. Een open gesprek en discussie hierover acht jk zinvol", aldus Simons. De staatssecretaris wenst ove rigens niet in te gaan op door Willems geciteerde uitspraken van directéur F. Hof van het Rijnlandziekenhuis. Hof zou ge zegd hebben dat het Elisabeth niet mag lijden onder de tekor ten van Rijnoord. „Als dat gaat gebeuren dan is dat het mo ment om Rijnoord te sluiten," aldus het citaat. Simons noemt deze uitspraak, indien waar, ge heel voor rekening van direc teur Hof. alphen aan den run janet van dijk I let Comité Rijnoord gaat 'har de acties' voeren als gesprekken over een volwaardig ziekenhuis in Alphen niet voldoende resul taat opleveren. Vooralsnog hoopt het comité de ziektekos tenverzekeraars en ook staats secretaris Simons er mondeling van te kunnen overtuigen dat uitbreiding van het Alphense ziekenhuis met tien specialis tenplaatsen en vijftig tot zestig bedden noodzakelijk is. De moed is het comité niet in de schoenen gezakt nu staatsse cretaris H. Simons de Tweede Kamer heeft laten weten dat de kans klein is dat Alphen een vol waardig ziekenhuis houdt. In het actiecomité zijn zo'n 20 Al phense organisaties vertegen woordigd. „We vertegenwoordi gen de Alphense bevolking dus je mag toch aannemen dat er naar ons wordt geluisterd", al dus woordvoerder J. Boogerd. Bij de opening van de nieuwe poliklinieken begin juni gaf Si mons de Alphense bevolking ook al weinig hoop. Boogerd: „Het zou hem niet sieren als hij nu iets anders zou zeggen." Te leurgesteld is hij niet: „Wij zijn niet zo gauw teleurgesteld over uitspraken in de politiek. Want niets is zo veranderlijk als de politiek." Hij hoopt de staatssecretaris er toch nog van te overtuigen dat in een gebied met 120.000 inwoners een goed ziekenhuis nodig is. De directie van het Buitenboordmotor gestolen roelofarendsveenUit de jachthaven van watersportvereniging Braassemermeer aan de Noorderhemweg in Roelofarendsveen is in de nacht vam maandag op dinsdag een buitenboordmotor gestolen. De motor - een acht pk Yamaha - kost 4200 gulden. Winkelwagen geplunderd roelofarendsveen Uit een aan het Westeinde in Roelofarends veen geparkeerde winkelwagen is voor 800 gulden aan sigaret ten gestolen. Om in de wagen te kunnen komen braken de da ders een raam open. De inbraak is in de nacht van maandag op dinsdag gepleegd. Muziekapparatuur uit etalage gehaald alphen aan den rijn Uil de etalage van Castellumstraat in Alphen is een hifi-? gulden gestolen. De apparatuur stond in de etalage kei. Onbekenden hebben volgens de eigenaar de installatie een onbewaakt ogenblik uit de etalage gehaald. De diefstal pleegd tussen 19 en 25 juni maar werd pas gisteren ontdekt. Alleen De Wegwijzer kan roet in het eten gooien alkemade marieta kroft Nieuwenhuizen van Ter Does uit Hoógmade) van de stuur groep zijn het niet helemaal eens met het eindrapport. Ze vinden dat alleen de besturen van de scholen met dezelfde identiteit met elkaar moeten fu seren. Hun angst is dat de iden titeit vervaagt als katholieke do- I let plan om één bestuur te vor men voor alle scholen in Alke made en Hoogmade kan waar schijnlijk verder worden uitge werkt. Alle scholen staan posi tief tegenover het plan. Alleen de christelijke basisschool De Wegwijzer in Oude Wetering centen op protestants-christelij- heeft nog geen standpunt inge nomen. Als blijkt dat deze school het voorstel niet ziet zit ten, beraden de andere bestu ren zich opnieuw. Een stuurgroep die bestaat uit vertegenwoordigers van alle be sturen presenteerde enkele maanden geleden het plan om één schoolbestuur te vormen voor alle scholen. Op die ma nier wordt het gemakkelijker om vakdocenten aan te trekken. Personeelsleden kunnen ge makkelijker worden uitgewis seld, de inkoop kan centraal worden geregeld en de scholen kunnen samen onderwijsme thoden ontwikkelen. Een ander voordeel is dat er minder vrijwilligers nodig zijn: één bestuur vervangt immers de zeven huidige besturen. De per soneelsleden hebben meer ze kerheid omdat zij gemakkelijker op een andere school kunnen worden geplaatst als hun eigen school moet worden opgehe ven. De besturenfusie kan.ook de redding betekenen voor de Regenboogschool in Nieuwe Wetering, die te klein is om zelf standig voort te blijven bestaan. I wee van de acht leden (W. Al link van de Wegwijzer en Th. De afgelopen maanden heb ben de scholen, de medezeg genschapsraden en de besturen zich over het rapport gebogen en hun standpunt meegedeeld aan het besturenberaad. De meeste scholen zijn positief of 'gematigd positief, zo blijkt uit een telefonische rondgang langs schooldirecteuren, besturen en ouders. De Wegwijzer heeft nog geen standpunt ingenomen, vertelt J. van der Willik van de medezeggenschapsraad. Leer krachten hebben nog wel veel vragen, bijvoorbeeld .over hun rechtspositie. Zo vragen zij zich af of ze 'zo maar' naar een an dere school kunnen worden ge stuurd. Rob van der Hoorn, voorzitter van de stuurgroep, is heel posi tief over de reacties. „Wat mij vooral opvalt, is het brede draagvlak onder het personeel zegt Van der Hoorn. Het is de bedoeling dat de besturenfusie over twee jaar een feit is. „Maar de tijd staat niet zozeer voorop. Belangrijker is dat alle deelne mers het rapport kunnen on derschrijven." Rijnlandziekenhuis, waaronder Rijnoord en het Leiderdorpse Sint Elisabethziekenhuis vallen, streeft daar ook naar. „Stel dat een vrouw poliklinisch in Rijnoord bevalt en er gaat iets mis. Dan moet ze met de am bulance naar Leiderdorp wor den gebracht. Dan zou het kun nen zijn dat het kind onderweg ergens in Hoogmade ter wereld komt", geeft Boogerd een voor- beefd. Als het comité en de directie van het ziekenhuis nul op het rekest krijgen, gaan ze zich be raden op hardere acties. „Neemt u dat maar van mij aan", zegt Boogerd strijdlustig. Intern is al even gesproken over eventuele vormen van actie. Zo denkt het comité erover Al phense huisartsen te bewegen alle patiënten naar Goudse zie kenhuizen door te verwijzen. Daar lijden Leidse ziekenhuizen onder, waarmee nu wordt over legd over het afslaan van bed den aan het Rijnoordzieken- huis. Juist omdat dat overleg nog in volle gang is, wilde de directie van het Rijnlandziekenhuis, waaronder Rijnoord en St. Eli sabeth vallen, niet reageren op de antwoorden van Simons. „In het verleden hebben wij al dui delijk gemaakt wat we willen: een gedeeltelijke concentratie van afdelingen in Leiderdorp en een opwaardering van bet Rijnoordziekenhuis. En daar blijven we bij", aldus een woordvoerder. jen aan den run» De kinderen van de Rid derburcht en de Hobbitsteê in Alphen aan den Rijn vierden gistermiddag met 'beschuit- met-muisjes' de nieuwe naam voor deze twee basisscholen die onlangs fuseerden. De kin deren zitten voortaan op de Hobbitburcht, i logische naam want ridders passen niet een Hobbitstee en de hobbits - de 'kleine mensjes' van Tolkien - wilden waarschijnlijk wel eens wat groters. De traktatie was een van de onderdelen van het feest dat gisteren ter gelegenheid van de nieuwe school werd gevierd. Daarom stond ook een ooievaar op het grasveld. Als de kin deren na de vakantie weer naar school gaan, hebben ze nog een feestweek voor de boeg. Dan wordt onder meer de nieuwe schoolvlag onthuld. Voorlopig blijven beide schoolge bouwen - op 300 meter afstand van elkaar gelegen - aan de Essenburg en de Batenstein nog in gebruik voor het geven van onderwijs. De nieuwe school heeft ongeveer 300 leerlin gen. FOTO BEN DE BRUYN Alphenaar in elkaar geslagen Een 42-jarige Alphenaar heeft zondagnacht op de parkeerplaats van het Aïdaplein in zijn woonplaats een pak slaag gekregen. De man werd door vijf jongeren bedreigd die geld wilden hebben. Na-; dat ze zijn zakken hadden doorzocht en niets vonden, werd de Al phenaar geschopt en geslagen. Gistermiddag deed het slachtoffer, aangifte. FOTO» BEN DE B. - - r:- Het is nog niet bekend of de nieuwe bemalingsinstallatie in of buiten het gemaal Van der Breggen wordt geplaatst. den haag monica wesseling De aanleg van het Bentwoud, het grote bos bij Zoetermeer, is politiek nog steeds zeer omstre den. Er lijkt zich binnen de pro vinciale politieke partijen een kleine meerderheid af te teke nen voor het nu reeds reserve ren van 2100 hectares voor het bos. CDA, VVD en SGP echter willen niet zo'n groot bos. SGP vindt 300 hectare het maxi mum, CDA en WD gaan ak koord met 1000 hectares bos de komende tien jaar. De Zuidhol landse gedeputeerde T. Jansen van ruimtelijke ordening heeft toegezegd dat gedeputeerde staten (het dagelijks bestuur van de provincie) snel een be slissing over de omvang en lig ging neemt. Het Bentwoud kwam ter spra ke bij de behandeling van de herziening van het streekplan Zuid-Holland-oost. Zoals bij aile inspraakgelegenheden, waren ook nu de agrariërs in groten getale komen opdraven om hun bezwaren tegen het bos ken baar te maken. De tegenstan ders van het bos menen dat goede grond verloren gaat en er voldoende recreatiemogelijkhe den zijn binnen de Randstad. In de herziening streekplan Zuid-Holland-oost, die overi gens pas in 1994 definitief wordt vastgesteld, is bepaald dat nog voor het jaar 2005 een groot deel van het bos (1000 hectares) moet zijn aangelegd. Dit zogeheten kembos wordt aangelegd tussen Benthuizen en Boskoop/Waddinxveen ten noorden van de A12. Het bos kan na 2005 met nog eens 1100 hectares worden uitgebreid. De onzekerheid over de exacte lig ging van zowel het kernbos als van de uitbreiding, is alle poli tieke partijen een doom in het oog. Zolang het streekplan niet is vastgesteld en de grenzen van het bos niet vastliggen, weten agrariërs ook niet of het nog zin heeft investeringen te doen in hun bedrijf. Verdeeld De PvdA, Groen Links en D66 willen een zo groot mogelijk bos en willen nu al ruimte hiervoor reserveren. De bezwaren van boeren tegen de aanleg van een bos, worden door deze partijeri als reëel beoordeeld, maar niet gehonoreerd. E. Meijer van Groen Links maakte duidelijk waarom niet: „Die open agrari sche ruimte blijft echt niet zo maar open. Als wij er geen bos aanleggen, worden er vroeg of laat echt huizen gebouwd. Dan kies ik voor bos, en liefst meteen 2100 hectares." Ook de PvdA'er C. van der Zalm riep gedeputeerde Jansen op de boeren zo snel mogelijk uitsluitsel te geven over de aan leg van het bos. Dat het bos er moet komen, staat voor hem als een paal boven water: „Natuur en landschap verkeren in mise rabele toestand. Dit streekplan biedt ons de mogelijkheid aan die natuur wat te doen. We moeten groen voorrang geven." Lijnrecht tegenover deze link se partijen staat de mening van de SGP. „Maximaal 300 hecta res bos. Dat moet voldoende zijn", aldus fractievoorzitter Houtman. Voor zowel WD als CDA is de aanleg van het 1000 hectares grote kembos eigenlijk wel voldoende. leimuiden marieta kroft Het beeldbepalende gemaal Van der Breg gen in Vriezekoop-Zuid bij Leimuiden wordt niet gesloopt. De sloop van het pand en de bouw van een nieuw gemaal zou te duur worden. Bovendien hecht de eigenaar, het Waterschap De Aarlanden, Veel waarde aan het cultuur-historische belang van het uit 1870 daterende gebouw. Volgens dijk graaf D. Kemp kan een deel van het pand worden gebruikt als i Enkele jaren geleden bleek al dat de be malingsinstallatie hard aan vervanging toe is. Als daar niet snel iets aan gebeurt, kan de hele polder onder water komen. Het water schap vindt plaatsing van een nieuwe be malingsinstallatie de beste oplossing. Een nieuw gemaal op de plaats van het gesloop te, bestaande gemaal zou ruim 3 miljoen gulden kosten, zo blijkt uit het onderzoek. Een nieuwe bemalingsinstallatie met be houd van het pand wordt 8 ton goedkoper geraamd. De nieuwe installatie kan voor, achter, naast of in het huidige gebouw worden ge plaatst. De Verenigde Vergadering spreekt zich daarover uit op 5 juli. Zeker is dat de leidingen door het ge bouw blijven lopen maar dat is volgens dijkgraaf Kemp geen probleem. Zelfs als de bemalingsinstallatie in het gebouw komt, blijft nog voldoende ruimte over voor een museum of expositieruimte. „De installaties zijn tegenwoordig veel kleiner", aldus Kemp. Trio verstoort vergadering speeltuinbestuur aarlanderveen De politie heeft rond half elf gisteravond twee Aarlanderveners en een inwoner van Zevenhoven aangehouden die voor overlast zorg den in een speeltuin in Aarlanderveen. De drie 15, 16 en 17 jaar oud waren onder invloed en verstoorden een vergadering van het bestuur in het clubgebouwtje. Aan verzoeken om te verdwijnen werd niet voldaan, waarop de politie werd gewaarschuwd. De drie onruststokers kregen een proces-verbaal voor lokaalvredebreuk. Gebouw Koningin Julianaschool in de verkoop De brede scholengemeenschap die ontstaat na de fusie van het Albanianae en de Koningin Juli anaschool moet haar aanbod nog verder uitbreiden met be roepsopleidingen voor trans port en logistiek en voor handel en logistiek. Ook moet de scho lengemeenschap een gymnasi um krijgen. Deze aanbevelingen doet de stuurgroep die de mo gelijkheid tot fusie van de twee Alphense scholen heeft onder zocht. Het eindrapport van dat onderzoek werd gisteren gepre senteerd. De stuurgroep komt tot de conclusie dat er geen onoverko melijke problemen zijn die de fusie per 1 augustus 1994 in de weg kunnen staan. Zo is er een manier gevonden om het schoolbestuur van de Juliana school, de Koninklijke Maat schappij voor Landbouw, een plaats te geven in het nieuwe bestuur van wat een openbare school moet worden. De fusie- school komt niet onder directe verantwoordelijkheid van de ge meente, maar wordt bestuurd vanuit een gemeenschappelijke regeling of een gemeentelijke stichting. Na de fusie moet de school in niet meer dan twee gebouwen worden ondergebracht, vindt de stuurgroep. Omdat het gebouw van de Julianaschool aan de Jongkindt Coninckstraat er het slechtst aan toe is, valt de keuze op het afstoten van dit pand. De school, met een kleine 1700 leerlingen, wordt dan geheel ondergebracht in de twee vesti gingen van de Albanianea-scho- lengemeenschap aan de Dia mantstraat en het Burgemeester Visserpark. Om ruimte te bieden aan de 270 leerlingen van de Juliana school zal er aan het Burge meester Visserpark moeten worden uitgebreid. Bovendien moeten daar en aan de Dia mantstraat diverse praktijkloka len worden ingericht voor de leerlingen van het voorberei dend beroepsonderwijs. Als het aan de stuurgroep ligt, komen de leerlingen de eerste twee ja ren - tijdens de twee gemeen schappelijke brugjaren - aan het Burgemeester Visserpark, en krijgt iedereen vanaf de derde klas aan de Diamantlaan les. Om alle noodzakelijke ver bouwingen te kunnen bekosti gen, heeft de fusieschool straks veel geld nodig. Een deel zal ko men uit de verkoop van de het gebouw van de Julianaschool. Daarnaast vindt de stuurgroep dat de gemeente een oude re serve van 760.000 gulden ter be schikking moet stellen aan de school. Wethouder T. Viezee (RPF/GPV/onderwijs) kon nog niet zeggen of de ge meente daarop in gaat. Het personeel van de twee scholen is gisteren op de hoogte gebracht van het laatste nieuws rond de fusie. Volgens bestuurs ter J. van der Wei-Paalman van de Julianaschool en wethouder Viezee heeft het personeel en thousiast gereageerd op de plannen van de stuurgroep. Het personeel is steeds met nieuws brieven op de hoogte gehouden van de fusiebesprekingen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14