Koelkast niet uitzetten als je op vakantie gaat Sint-Jan in de olie Leven en wonen m .pilil Paardestaart tikje anders Pen-spellen Pencomputer nu werkelijkheid Amsterdam heeft eerste gezondheidswarenhuis Nieuwe dessins in kunstglas DINSDAG 22 JUNI 1993 RtDACTit •HtNRitTTEV TUIN Een van de meest magische geneeskrachtige planten die in Neder land te vinden zijn, is het Sint-Janskruid, in sommige streken ook wel Johanneskruid genoemd. In het Latijn altijd dezelfde naam: Hypericum perforatum. Deze plant bloeit elk jaar weer rond de langste dag en dus ook rond het feest van Sint-Jan op 24 juni. Daaraan heeft het de Nederlandse naam te danken, al heeft men het in sommige streken ook wel over wonderkruid. Terecht want Sint-Janskruid wordt op velerlei manier in de kruidengeneeskunde en de homeopathie gebruikt. Maar dat is hier mijn afdeling niet. Dus vandaag alleen over de bereiding van de wonderlijk goed werkende Sint-Jansolie die ieder kan maken. Eerst eens goed zoeken naar bloeiend Sint-Janskruid. Een flora of een deskundige op het gebied van wilde planten kan het tekort aan eigen kennis makkelijk aanvullen. De plant is makkelijk te herken nen en een bewijs dat het om de goede gaat, vinden we bij de rode vingers. We plukken voor de bereiding namelijk bloemen en knop pen die op springen staan. Bij dat plukken krijgen we rode vingers afkomstig van de etherische olie in de bloem. We plukken een jampot vol bloemen en knoppen. Niet aandruk ken, maar losjes vullen. Eenmaal thuis vullen we de jampot met olie. Zelf gebruik ik altijd zonnebloemolie. Maar mijn illustrator, die strenger is in de leer, houdt het op olijfolie. Is de pot tot de nok vol met olie en steekt er geen enkel bloemetje uit, dan gaat het deksel erop en wordt de jampot op een warme, liefst zonnige plaats gezet. Na ruim een week is de olie vuurrood. We zeven dan alles en als we nog wat bloemen weten te staan vul len we deze rodq olie nog eens met bloemen. In dat geval wordt de olie nog roder en werkzamer. Als we voldoende goede olie hebben vullen we liefst donkere, glazen flesjes ermee. We bewaren deze olie op een donkere koele plaats en gebruiken de olie voor de huid die er prachtig op reageert. Zelfs kloven en be schadigingen verdwijnen bij geregeld gebruik. Verder is deze olie de meest ideale zonneolie voor hen die bruin willen worden. Sint- Janskruid bevordert, zowel in- als uitwendig gebruikt, het bruinen van de huid. De plant is 'fotofobisch'. Dus wel oppassen bij te snel le verbranding. Ook inwendig kan de olie goede diensten bewijzen bij depressie en maag- en darmstoornissen. In dit geval tweemaal per dag een klein theelepeltje. Er zijn géén schadelijke bijwerkingen bekend. Tot slot: men mag wilde planten niet meer opsteken in de natuur, maar het is niet verboden om zaad mee te nemen. Op een beetje schrale grond gedijt de plant uitmuntend. Althans in mijn tuin komt hij overal en nergens op. Tot mijn grote vreugde. LEZERSVRAAG Heel veel dank aan de heer F. G. M. NEDERKOORN UIT HAAR LEM. Hij schrijft dat hij, sedert hij tijd heeft om te tuinieren, veel gebruik maakt van Cocopeat, ofte wel gecomposteerde kokosvezel. Het is een rul produkt met een neutrale (ik neem aan rond 6 a 7) Ph, dus niet zo zuur als turf. Deze Cocopeat houdt de grond los en vochtig, maar is vrijwel on verteerbaar, net als turf en voegt dus géén voedingsstoffen toe aan de grond. Cocopeat zou vanuit milieuoogpunt beter zijn dan turf, omdat met turfsteken oude veengebieden aangetast worden. Ik blijf evenwel met één vraag zitten: wordt bij de teelt van kokos palmen al dan niet gebruik gemaakt van insekticiden en zo ja, blij ven restanten ervan in Cocopeat? Indien er iemand onder de lezers is, die dit raadsel weet op telossen houd ik me aanbevolen. De Chaemomelis van MEVROUW STOFBERG-BIJTEL UIT HEEM STEDE bloeit weinig en vooral onderaan. De vraag is moet die Chaemomelis (welke?, er zijn er meerdere soorten) gesnoeid wor den? Niet nodig, maar desgewenst mag men na de bloei de zij scheuten op twee of drie knoppen insnoeien. De struik is nog jong en zal bij goede zorg ongetwijfeld méér gaan bloeien. Tweede vraag: wanneer moet ik laagbloeiende planten als zene- groen, schildersverdriet en dergelijke opnemen en opnieuw plan ten? Antwoord: de aller beste tijd is het voorjaar en dan liefst in een periode dat het niet meer vriest. Gewoon alles opnemen, de mooi ste planten er uitzoeken, nieuwe compost op de plaats en opnieuw planten. Als het kan op een andere plaats. Aangieten. Vooral niet vergeten. Derde probleem; het lieflijke speenkruid dat een plaag aan het wor den is. Hoeft niet, speenkruid werd door mij in mijn jonge jaren ge bruikt als leverancier van popaardappeltjes; de kleine bolletjes die onderaan de plant te vinden zijn en voor verspreiding zorgen. Ze vormen zich niet alleen onder de grond, óók in de oksels van de plant. Het zijn er dus een boel. Desondanks vormt speenkruid geen probleem omdat het midzomer verdwijnt. Als men dan de plaatsen waar het stond beplant met een groene of halfgroene grondbedek- ker (dovenetels halfgroen maagdenpalm blijvend groen) is het leed geleden. Maar gun een paar speenkruidjes de ruimte. Ide aal voor vroege insekten op zoek naar honing en stuifmeel. Veel dank aan F. J. M. SPAAN UIT HAARLEM voor de gebruiks aanwijzing van de Triplochlamys multiflora. Mevrouw Stijger-Cre- zée vroeg informatie over deze plant, maar ik kon deze informatie niet vinden. F. Spaan wel. De oude naam voor deze plant is Pavo- nia (waarom veranderen ze ook steeds namen?). Deze is familie van de Malvaceae en bloeit de hele winter tot april indien de plant op kamertemperatuur voor een licht oost-west venster komt te staan. Eist veel luchtvochtigheid, maar mag verder niet te nat wor den gehouden. In het voorjaar beginnen met bemesten en indien de plant te sprietig wordt terugsnoeien. Komt er bij u al tuinierend of wandelend in de natuur een vraag op? Greet Buchner zal proberen voor u het antwoord te vinden. De vraag kunt u opsturen naar Damiate Dagbladen, Postbus 507, 2003 AP Haarlem t.a.v. de redactie LEVEN EN WONEN. Speciale kast voor bewaren groente en fruit THEAWAMEllNK De groente-fruitkast waarin de produkten zeker een week 'fris' blijven. foto pr We zouden ons toch geen raad meer weten zonder koel kast. Zeker als de zomer zoals dit jaar tot nu toe ook weer aan de zeer warme kant is. Daarom hier enkele weetjes-en tips om het warme jaargetijde zo koel moge lijk door te komen. En dat geldt dan uiteraard vooral voor de inhoud van de koel- en vriesruimte. weer terug zijn. Vertrek je voor een periode van hooguit drie weken, laat hem dan liever ge woon doorwerken. Een koelkast die niet wordt geopend ver bruikt heel weinig stroom. Door het koelsysteem enkele weken uit te schakelen loop je de kans dat er in het systeem een sto ring optreedt omdat het koel- middei niet meer circuleert. Wie voor enkele maanden van huis gaat, doet er goed aan de kast wél uit te schakelen. Zorg er voor dat de deur open blijft en niet dicht kan vallen. (Een handdoek over de boven kant van de deur hangen). Wordt een koelkast uitgescha keld en blijft de deur dicht, dan ontstaan in het luchtdicht afge sloten interieur schimmels en hinderlijke geurtjes. En vooral die luchtjes krijg je er bijna niet meer uit. Sommige mensen vragen zich bij een hittegolf af of de tempe ratuur in de koelkast dan wel op peil blijft. Als je de deur niet langer open laat staan dan strikt noodzakelijk, zal dat zeker het geval zijn. Een te koude stand plaats voor koel- of vrieskast kan juist veel eerder tot proble men leiden. In het koelgedeelte ligt de gewenste temperatuur tussen 2 en 7 graden. Hoe kou der de (bij)keuken is, des te lan ger blijft het ook in de kast koud. Dit betekent dat het ook langer duurt eer de thermostaat het signaal 'koelen' geeft. Bij tweedeurskasten met één ther mostaat voor zowel koel- als vriesruimte kan dit, bij een tem peratuur van beneden de 12 graden, tot gevolg hebben dat deze in het vriesvak te hoog op loopt. Bij warm weer zal er veel eerder gekoeld worden. Warm weer is natuurlijk iets anders dan een door andere oorzaken oververhit keukenkli maat. Zet een koelkast daarom nooit direct naast het fornuis of een CV-radiator. Vooral het for nuis kan voor overlast zorgen. Een koelkast die niet te koud en niet te warm staat werkt het best en het meest efficiënt. Liever doorwerken Er zijn mensen die voordat ze op vakantie gaan de koelkast- /diepvriezer leeg maken en hem dan uitschakelen tot ze Koele snufjes Tegenwoordig zijn er koelkas ten met alle mogelijke frisse snufjes te koop. Sommige luxu euze kasten hebben in de deur een of twee kraantjes waaruit frisdranken kunnen worden getapt die aan de binnenkant van de deur koel staan opge steld in speciale flessen of con tainers. Er zijn ook kasten met een ijsblokjes-automaat, even eens toegankelijk via een vak aan de buitenzijde in de deur. De nieuwe series koelkasten zijn uitgerust met een nul-gra den-vak. waarin vers vlees, vis en zacht fruit of kwetsbare groente dagenlang vers blijven. Helemaal nieuw is de groente/fruitkast van Asdal Gourmatics. In deze kast heerst een traploos instelbare tempe ratuur tussen de 3 en 14 graden. Het bijzondere van deze kast is dat niet alleen de temperatuur, maar ook de relatieve lucht vochtigheid naar wens kan wor den ingesteld, tot een maxi mum van 90 procent. Bij een percentage van tussen de 80 en 90 procent blijven fruit en groente veel langer vers dan in een traditionele koelkast. Glasdeur Via twee diagonale openingen in de achterzijde van de kast wordt de lucht per etmaal twee maal ververst, zodat nooit nare luchtjes kunnen ontstaan. De indeling kan naar wens met draadroosters en/of -korven worden uitgevoerd. Er is keuze tussen een dichte deur en een glasdeur (kun je zonder deze te openen overzien hoe het met de voorraad staat). In beide geval len kan de deur naar keuze links-, dan wel rechtsdraaiend worderi gemonteerd. Deze groente/fruitkast wordt be schouwd als een aanvulling op een reeds aanwezige koelkast. Is er in de keuken geen plaats voor, dan kan hij in bijkeuken, kelder of garage worden onder gebracht. Omdat groente en fruit in deze kast veel langer goed blijven, kun je volstaan met het eens per week inkopen van dergelijke produkten. De kast is ook handig voor wie een moestuin heeft. Direct invriezen of weggeven van 'overproduk- tie' van eigen bodem is niet meer noodzakelijk. Je hoeft geen haarkunstenaar meer te zijn om van lang haar iets aparts te maken. Zelfs dat handige familielid kan 'met pensioen', want er komen steeds weer nieuwe slimme hulpmiddeltjes om het zelf te doen. Na de hair scroo is er nu de ponytail twister, waarmee je van je paardestaart iets bijzon ders maakt. Het is een plastic lus aan een puntige steel. Die steel steek je achter het elastiekje van de paardestaart. Nu haal je de staart door de lus en trek je het apparaatje naar beneden, zodat de staart door het haar wordt getrokken. Verder trekken tot de paardestaart onder het elastiek je te zien is en de twister loslaat. Paardestaart aantrekken om het kapsel te verstevigen. Dit is de eenvoudigste ma nier. Hierna kun je de staart bij voorbeeld vlechten; de vlecht ligt dan mooi plat tegen het hoofd. In het bijgeleverde boek je nog vijf andere voorbeelden. Prijs van het pakketje: twister, handleiding elastiekjes, kam en borstel, nog geen 18 gulden. In sommige zaken is de twister ook los te koop. Meer informatie:' P. Groenen dijk, Eindhoven tel. 040 - 46 15 25 of Van Tongeren Lei den tel. 071 - 12 52 12. MB heeft vier Pen-spellen: mi ni-spelletjes die je opbergt in een grote, dikke balpen waar mee je ook nog kunt schrijven. In de houder van de pen zit een opgerold spelbord, in de dop dobbelstenen, in de gleuven vier gekleurde pionnen. Geko zen kan worden uit Ski wed strijd, Schatduiken, Ruimtege vecht en Geheim agent. De spelletjes zijn bedoeld voor twee spelers. Prijs rond de 20 gulden. Ombre express water proof Snikheet of vochtig, een forse regenbui, de Dior oogschaduw ombre express (een fijne crème) kan er tegen. De donkere kant van de applica tor brengt de oog schaduw gelijkmatig aan, de lichte zijde verdeelt het over het oog. Moet de kleur nog lichter: verder met de vingers uit werken. Er zijn zes kleuren: helder vio let; lichtblauw; zacht groen; warm oranje; goudbrons; en paarsachtig roze. Prijs: 49. Trilwekkers. zaklampen met sirene, pannen met extra grip, moun tainbike-rolstoelen, muggenbeet-uitzuigers, pillenvergruizers, anti- allergische hoeslakens, thermisch vervormbare schoenen, ver pleegbedden in huiselijke stijl. Alles, maar dan ook alles wat een mens kan bedenken om, in geval van ziekte of handicap, het leven praktisch te veraangenamen, is nu onder één dak te vinden. Op 10 juni opende het eerste gezondheidswarenhuis in Neder land zijn deuren, in de Amsterdarpse wijk Buitenveldert. De naam is: Welzorg. Het nieuwe warenhuis, opgezet door de Nederlandse AFC Holding NV, is gespecialiseerd in produkten en diensten op het gebied van gezondheid, preventie en comfort. Meer informatie: 020 - 54 81 200. Eind deze maand is de Toshiba's Pencom puter T100X te koop. Het is een apparaat zonder toetsenbord en van een nieuwe ge neratie. Hij is nog duur (ongeveer 10.000 gulden) en naar men verwacht speciaal ge schikt voor mensen die formulieren en en quêtes moeten invullen. In september ver schijnt een Nederlandse versie; de eerste kent alleen nog Engelse commando's. Het scherm heeft het B5-formaat, net iets kleiner dan een A4'tje. Toshiba heeft het elektronische notebook zo gecreëerd dat men het met één hand kan vasthouden, zo dat de andere hand vrij is om te noteren. Bij gebruikers denkt men aan mensen die ter plekke gegevens willen vastleggen en analyseren. Daarom is het beeldscherm te gelijkertijd het opschrijfblok. Men kan aller hande formulieren oproepen en op het drukgevoelige'scherm gegevens met de pen invullen. Het resultaat van de berekening valt dan direct af te lezen. Creditcards De computer is uitgerust met een energie zuinige 386-processor, die een snelheid van 33 MHz haalt. Het standaard 4 MB werkge heugen kan worden uitgebreid tot 20 MB. Een zeer kleine harde schijf is ingebouwd. Hij kan 40 MB bevatten. Met creditcard- achtige uitbreidingen, via de zogenoemde PCMClA-standaard. kunnen vele soorten extra geheugen, netwerkaansluitingen, een (fax)modem of een minialuur harde schijf aan de computer worden toegevoegd. Een heel bijzondere toepassing van de PCMCIA-kaarten is beveiliging. Twee grote notebooks (modellen T4600 en T4600C met De computer met het drukgevoelige scherm waarop je met een pen kunt schrijven. fotorcpo kleur), zijn uitgerust met twee PCMCIA-slo- ten. In een daarvan past de CryptCard, een door de fabrikant samen met InfoSys ont wikkelde creditcard. Via deze kaart worden alle gegevens die naar de harddisk worden gestuurd of er van gehaald versleuteld. Het stelen van zo n machine en demonteren is dus zinloos. Zonder kaart is de draagbare computer waardeloos. Daarnaast heeft het apparaat nog een toegangsbeveiliging met codewoorden. Met wachtwoorden kunnen vier verschillende gebruikers en een systeem manager van de machine gebruik maken. Elk kan dan zijn eigen toepassingen ontsluiten, zonder daar bij de gegevens van een ander te kunnen Ie zen of wissen. Er zijn forse schijven van 200 of340 MB ingebouwd. De meeste bad- en douchescheidingswan den hebben een beglazing van acryl, ook wel kunstglas genoemd. Na de flauw door schijnende structuurdessins van de eerste badwanden hebben we de glasheldere pa nelen gekregen, maar de laatste jaren wor den deze toch weer opgesmukt met een fi gurering. waarbij de doorkijk meestal ge handhaafd blijft. Nieuw bij Koralle bad - en douchcwanden is onder meer het speelse dessin Mare (zee), waarin allerlei diepzeemotieven zijn ver werkt, zoals vissen, schelpdieren, wieren en dergelijke, compleet met luchtbellen. Een ander nieuw dessin heeft de naam Splash meegekregen en wekt op het eerste gezicht de indruk alsof kinderen net een enorm waterballet hebben gehouden en de scheidingswand hebben ondergespetterd. Koralle badwanden zijn te koop in een groot aantal sanitairshowrooms. Herrie over nieuw parfum St Laurent De wijnboeren uit de Champagne zijn boos op couturier Yves Saint Laurent. Die had namelijk de euvele moed zijn nieuwste par fum Champagne te dopen. En dat zien de wijnboeren helemaal niet als een eerbetoon aan hun produkt, in tegendeel: „We willen niet dat onze naam devalueert tot etiket voor sigaretten, kant-en-klaar eten of lui ers", was het commentaar van Mare Brug- non, president van het Comité van Cham pagne Wijnen. De champagne-makers zul len daarom ook naar de rechter stappen. Voor gevoelige tanden Voor gevoelige tanden is er een nieuwe pas ta op de mrftkt: Elmex Sensitive. De pasta bevat een extra zacht polijstmiddel. dat het harde tandglazuur glad houdt /onder het tandbeen te slijten. De amin-fluoride vormt tijdens het poetsen een beschermend laagje over de tand, waardoor tandplak zich min der gemakkelijk kan hechten Poetscontrole-1 Onderzoek heeft aangetoond dat je met een handtandenborstel zes minuten moet poet sen om ongeveer 75 procent van de tand plak te verwijderen, zegt Braun Nederland BV. Met de traditionele elektrische tanden borstel heb je daar rond de drie minuten voor nodig, maar voor de Braun Plak (^on trol D5 is twee minuten genoeg. Wie zich aan de 'optimale poetstijd' wil houden, kan de ingebouwde timer benutten: als die gaat knipperen, is er genoeg gepoetst. De beste methode om het gebit te reinigen is 'tand voor tand en kies voor kies', aldus Braun Poetscontrole-2 Jordan controleert het poetsen op een an dere manjer: de steel van de tandenborstel Magie verandert tijdens het poetsen van kleur. Bij een temperatuur van ongeveer 25- 29 graden Celsius duurt dat ongeveer twee minuten. Jordan: „Dit geeft een goede indi catie of er lang genoeg gepoetst wordt.De borstel is er in junior en senior en in de kleuren rood, paars en blauw. Gel-serie Ellen Betrix heeft een complete verzor- gingsserie op gelbasis op de markt ge bracht. De serie bestaat uit zes produkten: een verzorgende gel voor overdag, een in tensieve gel voor de veeleisende huid, een regenererende gel voor 's nachts, een vochthoudende gel voor de bijzonder droge huid. een zachte oogver/orgingsgel en een 'bronzer gel', die de huid een natuurlijke tint geeft. De produkten bevatten geen par fum, kleurstoffen, emulgatoren en vet In de gehele serie is panthenol verwerkt, alle dag- verzorgingspreparaten bevatten een UV-fil-

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7