Meer banen nodig aan 'onderkant' arbeidsmarkt EG Spanje blijft in de greep van terreur ETA Zelfs Britse politici blijken tegenwoordig corrupt Buitenland Endeavour op weg naar 'Eureka' Moskou woest over nieuwe nationaliteitswet Estland Turken vormen grootste groep immigranten in EG Rebellenleider Goeseinov eist macht in Azerbajdzjan Stilleggen Oosteuropese kerncentrales goedkoopst 1 DINSDAG 22-JUN11993 Prnit ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Pre^s DPA Deutsche Pres se Agent ur CPD Cemeenschjppeti(ke Persdienst ind The independent IPS Inter Press Service RTR Reuter Bomexplosie in het Noordierse Newry Belfast In het Noordierse Newry heeft zich vanochtend vroeg een krachtige bomexplosie voorgedaan. Een hotel en tientallen huizen liepen schade op. Uren tevoren had de politie verklaard dat het Iers Republikeins Leger (IRA) een nieuwe bommencam- pagne in Noord-Ierland in de zin had. Het IRA heeft de aanslag nog niet opgeëist. Scharping kandidaat kanselierschap bonn» Rudolf Scharping, die vrijdag gekozen wordt tot voorzit ter van de Duitse sociaaldemocraten (SPD), heeft gisteren aan gekondigd dat hij voor zijn partij kandidaat is voor het bonds kanselierschap bij de verkiezingen eind 1994. Oskar Lafontaine heeft zich daarop teruggetrokken. Tsjechen sturen troepen naar grens praac» De Tsjechische republiek stuurt 300 militairen naar de Tsjechisch-Slowaakse grens sturen om de stroom asielzoekers die op weg zijn naar Duitsland tegen te houden. De Tsjechen vrezen met een enorme toeloop van vluchtelingen te maken te krijgen als op 1 juli de verscherpte asielwetgeving van Duitsland ingaat. Lilic kandidaat president Belgrado» De regerende Servische socialistische partij heeft gis teren Zoran Lilic, een aanhanger van de Servische president Slo bodan Milosevic, aangewezen als nieuwe Joegoslavische presi dent. Lilic, een voormalige communistische functionaris en voorzitter van het Servische parlement, zal president Dobrica Cosic vervangen die 30 mei door de socialisten en de ultra-na tionalisten werd afgezet. Gewapende strijd Baskische seperatisten kostte al 721 mensen liet leven MADRID RUUD DE WIT CORRESPONDENT Elf personen zijn dit jaar gedood door aanslagen die opgeëist zijn door of door de politie toegeschreven zijn aan de Baskische afscheidingsbeweging ETA. Zeven van de doden vielen gisteren in Madrid. Inmiddels is ook in Basken land de steun voor de ETA tanende. Dat bleek twee weken geleden, bij de parle mentsverkiezingen. Herri Batasuna (HB), de politieke partij die zich tot de spreekbuis van de verbo den ETA heeft gemaakt, verloor bij deze verkiezingen 17.000 stemmen en twee parlementszetels. In het ETA-bolwerk Guipuzcoa, met als hoofdstad San Se bastian, raakte HB haar positie als groot ste politieke partij kwijt aan de socialis ten van premier Gonzalez. Zelfs onder de trouwe Baskische HB- supporters is meer dan 80 procent er nu van overtuigd dat terreur niet het middel is om een onafhankelijk Euskadi (Bas- kisch voor Baskenland) tot stand te bren gen, maar dat meer autonomie slechts aan de onderhandelingstafel kan worden afgedwongen. Voor de verminderde steun voor de ETA is ook een andere oorzaak aan te wijzen. De arrestaties van het afgelopen jaar, waarbij nagenoeg de hele ETA-top ach ter slot en grendel belandde, heeft daar toe evenveel bijgedragen. Informatie die na deze 'onthoofding' van de ETA vrij kwam, toonde aan dat de militante be vrijdingsbeweging intern al lang geen hechte eenheid meer vormt. Het beeld dat er sindsdien van de ETA bestaat, is dat van een brute, bloedige terreurgroep zonder enig mededogen met wie dan ook. De Spaanse autoriteiten hebben nooit geloofd dat met de arrestaties van vorig jaar het Baskische terreur-probleem op gelost zou zijn. Nog vorige week waar schuwden de veiligheidsdiensten voor de mogelijkheid van een nieuwe ETA- aanslagen werden tienduizenden pam fletten verspreid met daarop de foto's van drie terrorristen die nog op vrije voe ten zijn. De aanslagen van gisteren in Madrid kwamen danook niet helemaal onverwachts. Zelfs in Baskenland gingen duizenden mensen spontaan de straat op om tegen deze zoveelste terreurdaad te demonstreren. Toch bestaat in Baskenland en in Madrid de hoop dat het ETA-hoofdstuk binnen afzienbare tijd voorgoed kan worden ge sloten. Binnen HB krijgt de groep die zich sterk maakt voor een 'onderhandel de vrede' steeds meer invloed en de 'ha viken' verliezen duidelijk terrein. Positief is ook dat een toenemend aantal terro risten die tot langdurige gevangenisstraf fen zijn veroordeeld, zich openlijk tegen nog meer geweld uitspreekt. Maar zowel voor de centrale regering in Madrid als voor de vredesduiven binnen de Baskische afscheidingsbeweging blijft het probleem bestaan dat er nog steeds een kleine kern van radicale ETA-leden vrij rondloopt die zich van de verander de opvattingen niets aantrekt. En hoe klein deze groep ook is de politie spreekt van maximaal tien tot twintig ac tieve terroristen ze beschikt wel over wapens, explosieven, geld en een infra structuur. Om uit deze dodelijke patstelling te gera ken, hebben vooraanstaande Basken en een aantal ETA-leden, die zich in bal lingschap in Latijns-Amerika bevinden, zich de afgelopen weken opnieuw sterk gemaakt vooreen politiek compromis. Dit zou moeten bestaan uit een 'wapen stilstand' en gesprekken tussen rege ringsvertegenwoordigers en voor de ETA aanvaardbare Basken over strafvermin dering voor alle terroristen, die vastzitten of nog worden gezocht. Maar dat is voor de regering-Gonzalez onaanvaardbaar. Na het fiasco van soortgelijke onderhandelingen in Algiers in 1989 blijft zij zich op het standpunt stellen dat de ETA haar terreur moet stopzetten en dat de terroristen hun straffen niet zullen ontgaan. Dat bete kent echter ook. dat de huidige situatie onveranderd blijft voortbestaan en dat de Spanjaarden moeten leven met de angst dat ze iedere dag het slachtoffer kunnen zijn van ETA-terreurdaden. Die hebben sinds de afscheidingsbeweging in 1968 de wapens opnam al aan 721 mensen het leven gekost. Man krijgt geld na intimiteiten Een Britse bewaker die zich in het kruis getast voelde door zijn baas, heeft gisteren een schadevergoeding van ruim 12.000 gulden gekregen. Vol gens de media was het de eer ste aanklacht van een man te gen een man wegens onge wenste intimiteiten. De man (21) vertelde een rechtbank in Cardiff dat hij van baan was veranderd om te ontsnappen aan de toenade ringspogingen van zijn 50-jari- ge baas. „Hij dook achter me op, sloeg een hand om mijn middel, de andere om mijn nek en probeerde vervolgens seksuele handelingen te imite ren", aldus de jongeman. Voor de rechtbank stond het geval niet op zichzelf. De baas zou ook met andere bewakers „paardje hebben gereden op zijn knie". Voor de rechter was het duidelijk: „Wat zich hier afspeelde, overstijgt dat wat een redelijk persoon zou be schouwen als lolbroekerij". KOPENHAGEN ALY KNOL De Europese werknemers moeten voor vele jaren reke nen op loonmatiging en minder sociale zekerheid. Voor die harde boodschap is gisteren op de Europese topcon ferentie in Kopenhagen de basis gelegd. In het komende half jaar zal de EG deze marsroute in concrete voorstel len trachten te vertalen. Maar de regeringsleiders konden het niet eens worden over hoe op korte termijn de eco nomie te stimuleren. wat nu gebeurt". Het werd in de Deense hoofd stad symbolisch opgevat dat Jacques Delors, de voorzitter van de Europese Commissie, strompelend op krukken de Eu rotop betrad om zijn visie op de Europese economie te geven. Zijn rugklachten werden prompt als 'Euro-ischias' be stempeld en synoniem voor de ziekte waaraan het oude Europa lijdt. Delors ging in op de sterke en zwakke punten van Europa, zoals de massale werkloosheid en de verslechterde concurren tiepositie. Hij deed ook oplos singen aan de hand, zoals beter opleiding en scholing. Er worden in vergelijking met de Verenigde Staten en Japan in Europa te weinig banen gescha pen. De werkloosheid kan Vol gend jaar tot het dramatische getal van twintig miljoen oplo pen. Zelfs de socialist Delors gaf CORRESPONDENT Aan de „onderkant van de ar beidsmarkt" moeten meer ba nen worden gecreëerd, zei de Nederlandse premier Lubbers. Die moeten vooral in de laagbe taalde dienstensector worden gezocht, al bezworen alle EG- leiders dat ze geen kopie willen van het Amerikaanse systeem. Daarnaast moet men in het be drijfsleven „niet al te beducht 'zijn" voor ontslagprocedures. Voor de EG is het devies: meer flexibiliteit op de arbeidsmarkt. !n heel Europa moet het stel sel van de sociale zekerheid „worden bijgesteld", conclu deerde Lubbers. „Dat stelsel is altijd betloeld geweest om de armoede van de straat te hou den. Het mag niet ten koste gaan van de inschakeling in het arbeidsproces, maar dat is wel Heseltine geveld door hartaanval VENETIE-ROME DPA-Rtr Michael Heseltine, de Brit se minister van handel en industrie, heeft tijdens een korte vakantie in Venetië een hartaanval gehad. Hij is met spoed overgebracht naar een ziekenhuis in de Noorditaliaanse stad, zo heeft het Italiaanse pers- bureraus ANSA maandag meegedeeld. In het weekeinde was de 60-jarige Heseltine nega tief in het nieuws gekomen in verband met dubieuze donaties in de kas van zijn Conservatieve Partij door de schatrijke Asil Nadir. Deze verdween in mei ijlings naar Noord-Cyprus nadat hij beschuldigd was van malversaties. Het ge rucht doet de ronde dat Nadir kort daarvoor in het geheim geld had gegeven aan de Tories. Heseltine is een van de belangrijkste ministers in het Britse kabinet. Met de huidige premier John Ma jor verdreef hij ruim twee jaar geleden Margaret Thatcher na meer dan tien jaar uit het premierschap. Heseltine leek een serieuze gegadigde voor de eventu ele opvolging van Major. Maar dat werd snel minder toen hij een plan lanceerde om over te gaan tot slui ting van een fors aantal onrendabele kolenmijnen. De regering wankelde en uiteindelijk bleef meer dan de helft van de mijnen vooralsnog in produktie. Turken en Marokkanen vormen de grootste groepen buitenlan ders binnen de Europese Ge meenschap. Volgens een rap port van Eurostat kwam 2,8 procent van de 334 miljoen be woners van de 12 lidstaten in 1991 van buiten de Gemeen schap. Volgens de dienst zijn de cijfers van 1991 de meest recen te. In de EG wonen 2,25 miljoen Turken, drie-kwart daarvan in Duitsland. Ongeveer een mil- toe dat dat te maken heeft met de tradities van Europa: de soci ale zekerheid en de arbeids voorwaarden. Die diagnose werd door alle EG-leiders on derschreven. Welke therapie de EG ontwik kelt, zal de komende maanden blijken. Probleem daarbij is dat de so ciale politiek een aangelegen heid van de afzonderlijke lidsta ten is. Premier Lubbers weiger de aan te geven wat Nederland wil doen. De Britse premier Ma jor zat echter niet om een voor beeld verlegen. Hij vond het te gek voor woorden dat Brussel het jonge mensen omwille van hun gezondheid wil verbieden de krant rond te brengen of 's morgens in een bakkerij te hel pen „hoewel ze wèl de hele nacht in een discotheek kunnen dansen". De regeringsleiders konden geen overeenstemming berei ken over het voorstel van Delors om al op de korte termijn ver der te gaan met renteverlaging in kleine stapjes. De meesten wilden meer. Ook aarzelen ze om een aantal Europese fond sen met nog eens 20 miljard gulden extra te spekken om meer banen te creëren. joen Marokkanen wonen in de EG, 60 procent daarvan in Frankrijk. Op de derde plaats komen de Joegoslaven, waarvan er 785.000 in de EG wonen. Andere belangrijke groepen buitenlanders binnen de EG zijn 640.Q00 Algerijnen en 368.000 Polen. Daarnaast wo nen er 357.000 Amerikanen in de EG, meest in Groot-Brittan- nië en Duitsland. In dat getal zijn niet de 187.000 Amerikaan se militairen opgenomen die in Europa zijn gelegerd. CARf CANAVERALHet Amerikaanse ruimteveer Endeavour is gister middag (Nederlandse tijd) met een dag vertraging met zes astro nauten aan boord de ruimte in ge schoten. De Endeavour zal daar onder andere de Europese Eureka- kunstmaan bergen, die na een jaar in de ruimte een schat aan infor matie bevat Verder staan een oe fenwandeling in de ruimte en de ingebruikneming van een com mercieel ruimtelaboratorium, Spa- cehab, op het programma. FOTO AFP MOSKOU Rtr-DPA-AFP Het parlement van Estland heeft gisteren een omstreden nationaliteitswet aangenomen die met name de Russen in de Baltische republiek treft. Mos kou heeft al felle kritiek geleverd en de Esten ervan beschuldigd erop uit te zijn de Russen het land uit te werken. Alle mensen die in Estland wonen, naar niet de Estse natio naliteit hebben, gelden vanaf nu als buitenlander. Zij krijgen twee jaar de tijd om een ver blijfsvergunning of de Estse na tionaliteit aan te vragen. De au toriteiten van Estland behouden zich het recht voor de verblijfs vergunning te weigeren aan be paalde categorieën, zoals „bui tenlandse militairen die in Est land dienen en hun verwan ten". Hierdoor wordt het vooral voor Russische militairen en hun verwanten moeilijk in Est land te blijven. Ook aan „bui tenlanders zonder werk" kan een verblijfsvergunning worden geweigerd. In Estland wonen op een be volking van 1.6 miljoen zielen circa 600.000 Russischtaligen, die zich in het Sovjet-tijdperk in de Baltische republiek hebben gevestigd. Zij hebben tot nog toe geen naturalisatie aange vraagd, uil vrees te worden uit gewezen wanneer hun verzoek wordt afgewezen. Om de Estse nationaliteit te krijgen, moeten verscheidene taaltesten worden afgelegd. MOSKOU HANS GELEUNSt CORRESPONDENT De Azerbajdzjaanse rebelleren de kolonel Soeret Goeseinov heeft zich gisteren tot president uitgeroepen. Goeseinov zei dit op zijn hoofdkwartier in Gjand- zja, de tweede stad van de Kau- kasus-republiek. In hoofdstad Bakoe werden gisteravond de eerste eenheden van Goesein- ovs rebellenleger gesignaleerd. Er waren echter geen meldin gen van vuurgevechten met het geregelde leger. Volgens journa listen ter plaatse is er juist spra ke van verbroedering. Goeseinov kwam met zijn verklaring nadat het parlement in Bakoe tijdens een spoedzit ting de vorige week vrijdag voor de rebellen gevluchte president Eltsjibey sommeerde naar de hoofdstad terug te keren. Eltsji bey, vorig jaar zomer tot presi dent gekozen, blijft dit echter weigeren. Het parlement wil Eltsjibey in Bakoe hebben om hem de macht te laten dragen aan parlementsvoorzitter Gei- darAlijev. Goeseinov, die het afgelopen weekeinde nog druk overleg heeft gevoerd met Alijev, trekt zich daar klaarblijkelijk niets van aan. „Er is een politiek va cuüm ontstaan. Alijev kan dat niet opvullen en hij heeft ook niet de macht om me tegen te houden. Ik ben verplicht om al le verantwoordelijkheden en macht aan me te trekken", zei hij. rentie van de zeven grootste in dustrielanden (G-7) in juli in Tokyo. De vervanging van verouder de en gevaarlijke kerncentrales in Rusland. Oekraïne, Litouwen. Slowakije, Bulgarije en Armenië door met gas gestookte installa ties kost tot 2000 zo'n 18 miljard dollar. Modernisering kost min stens 24 miljard dollar. HAMBURG DPA-Rtf Het is goedkoper om de 25 ge vaarlijkste kerncentrales in het voormalige Oostblok stil te leg gen dan ze te moderniseren. Dit blijkt uit een studie van de We reldbank en het internationale Energiebureau (IEA). Het on derzoek komt aan de orde tij dens de economische topconfe- LONDEN CEES VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT Corruptie maakte van Italië een Derde- Wereldland, halveerde in Frankrijk het socialistische electoraat en deed de Spaanse premier Felipe Gonzalez zijn absolute meerderheid verliezen. Nu lijkt de Britse politiek aan de beurt. Tot voor kort maakte het woord 'cor rupt' geen deel uit van het rijke jargon van de Britse politicus. Leden van het Lagerhuis mochten met hun secreta resses aan de haal gaan, kroegtaai uit slaan en mijnwerkers-overalls naar mi nisters smijten, corrupt waren zij niet. Wie als minister voortijdig ten val wil de komen, diende toch zeker wel bij een seksschandaal betrokken te zijn. Deze week komt daarin wellicht veran dering. Als de voortekenen niet bedrie gen, kan Michael Mates, staatssecreta ris op het ministerie van Noordierse zaken, maar beter naar een andere baan omkijken. Zijn misdrijf: corrup- Nu is Mates een man van wie een Ro mein met gerust hart een tweede handsauto zou kopen, want naar Itali aanse maatstaven is de Britse politicus een fatsoensrakker van welhaast heili ge dimensies. Maar wat Mates deed, geldt in het Victoriaanse Engeland als een halsmisdrijf. Hij accepteerde het aanbod van een zakenman om gedu rende enkele weken in een van diens Volvo's rond te rijden. Probleem was dat die zakenman Asil Nadir heette, een duivelskunstenaar van het type Robert Maxwell. Nadir was een begenadigd zakenman in fruit, totdat hij in 1990 uitgleed over een van zijn eigen bananeschillen. Hij had had op onwettige wijze de koers van de aandelen in zijn Polly-Peckconcern opgedreven, belasting ontdoken en met zijn gretige handen in de bedrijfs- kas gezeten. Toen uitlekte dat de fiscale recherche hem in het vizier had. kelderde de aan delenkoers en spatte zijn fruit-hurcht als een zeepbel uiteen. Nadir zag zijn Londense huis van tien miljoen gul den. zijn landhuis en zijn privé-jet ver dwijnen in de wijdopengesperde mon den van de schuldeisers, maar gelukkig bleek hij ook vrienden te hebben. Een van die vrienden was dus Mates. De politicus stuurde hem een horloge met het opschrift 'laatje niet klein krijgen door de luistervinken' (de re chercheurs). Nadir weigerde het klein ood te dragen omdat het voor zijn smaak wat al te goedkoop was, maar volgaarne handelde hij in de geest van Mates advies: hij nam het vliegtuig naar Turks-Cyprus. Dat wordt alleen 'door Turkije erkend en heeft geen uit leveringsverdrag met Groot - Brittannië. Eenvoudig was die vlucht niet, want Nadir werd niet geacht het land te ver laten. Hij was in afwachting van zijn proces en dankte zijn (tijdelijke) vrij heid slechts aan een borgsom van tien miljoen gulden. Maar hij vond een be reidwillige piloot, ook een goede be kende van Mates, en vier uur later was hij op Cyprus. De gift van het horloge werd door pre mier Major nog afgedaan als „geen halsmisdrijf'! Maar sinds het afgelo pen weekeinde, toen uitlekte dat Ma tes een Volvo van Nadir in bruikleen had gekregen, zijn er weinig steunbe tuigingen meer over Majors lippen ge komen. Niet uitgesloten moet worden dat de partijtop Mates deze week zal opofferen om de aandacht af te leiden van hetgeen in de ogen van de opposi tie het werkelijke schandaal is: de ge heime financiering van de Conserva tieve Partij door industriëlen. De kwestie-Mates werd vooral een cor ruptie-schandaal omdat Nadir jaren lang een vdn de donoren was van de partij. Naar eigen zeggen heeft hij bij na 5 miljoen gulden naar de Conserva tieven gesluisd, waarvan waarschijnlijk een miljoen gestolen geld was. De vraag is natuurlijk of deze donoren iets terug krijgen voor hun geld. In het geval van Nadir was dat zeker zo. Een aantal hot iggeplaatste C Conservatieven (orvlcr wie Mates) heeft bij de officier van justitie Nadirs zaak bepleit, zoals deze gisteren in het lagerhuis beves tigde. Dok de naam van de door een hartaanval getroffen minister Michael I leseltine (handel en industrie) is in de Nadir-kwestieal gevallen Volgens de Sunday Times zijn sinds 1979 bijna 100 topindustriëlen, die sa men 50 miljoen gulden in de partijkas hadden gestort, op voorspraak van de regering geridderd of tot Lotd'be noemd. Het zicht op de werkelijke om vang van deze corruptie wordt echter belemmerd door het feit dat de (Con servatieve Partij weigert de identiteit van haar donoren te onthullen. Een conservatieve krant schreef onder de kop 'Vuil geld. vuile politiek': „Het is in het eigen belang van de Conservatie ven zo openlijk mogelijk te zijn; de weigering zulks te doen, doet slechts vermoeden dat ze iets te verbergen hebben".

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5