Recordaantal asielaanvragen Onze Top 5 van deze week. Binnenland V ogel verschrikker Anti-rookactivist verbruit het in Kamer Toch examen voor broers na fraude Maij: Eerlijkheid duurt het langst Openbaar vervoer A'dam donderdag opnieuw plat 'Eén Hoofddorp vinden we wel genoeg' O Politie jaagt op Turk 99 na dubbele drugmoord 33 DINSDAG 22 JUN11993 3 nxhappetyke Persdienst Specialisten voeren actiedruk op utrecht De acties van specialisten tegen de verlaging van hun tarieven nemen toe. Zo'n 450 chirurgen besloten gisteravond tij dens een actievergadering estafette-acties te beginnen. Ze zullen een week lang alleen maar spoedgevallen behandelen. Deze zo genoemde 'volumebeperkende bewustwordingsweken' zijn be doeld om het publiek te laten merken wat er gebeurt als Simons zijn tariefsverlagingen doorvoert. De wachtlijsten worden dan langer en de'gezondheidszorg keldert achteruit, zo menen de specialisten. Olievlek bij Texel moet zelf oplossen umuiden» Rijkswaterstaat heeft gisteren besloten een olievlek op ruim honderd kilometer ten noordwesten van Texel die eerder op de dag werd ontdekt, vanzelf te laten oplossen. De vlek van elf kilometer bij driehonderd meter groot bestaat uit een dunne oliesoort die door golfslag en warmte zal oplossen en verdam pen. Rijkswaterstaat veronderstelt dat een passerend schip de olie heeft geloosd. Er is geen gevaar dat de vlek de Nederlandse stranden bereikt omdat daar de afstand te groot voor is. Vrouw doodt baby van vier maanden losser Een 35-jarige inwoonster van Losser heeft gisteren haar viereneenhalve maand oude dochtertje met messteken om het leven gebracht. Het misdrijf had plaats in haar woning. Buren maakten haar het mes afhandig toen zij naar buiten kwam. Daarna zag de vrouw kans onopgemerkt weg te lopen. Enkele uren later kon zij worden aangehouden. Psychische problemen liggen ten grondslag aan deze tragedie, zegt de politie. Urker vissers krijgen 90 mille boete zwolle De economische politierechter in Lelystad heeft giste ren elf vissers uit Urk veroordeeld tot boetes van in totaal 90.000 gulden na een eis van 140.000 gulden. De vissers vingen niet al leen te veel tong en schol, ze brachten ook ondermaatse vis aan wal. Om alle visserijzaken af te handelen, houdt de economische politierechter voorlopig twee zittingen per maand. Rode zeehond in Pieterburen pieterburen» In de zeehondencrèche in Pieterburen wordt sinds eind vorige week een zieke, roodgekleurde zeehond verpleegd. Het ernstig zieke, twee jaar oude dier, is in de quarantaineafde ling opgenomen. Wat hem mankeert en hoe hij aan die bie- tensaprode kleur komt is vooralsnog onbekend. Op het wad, in de buurt van Rottum, zijn de afgelopen dagen nog eens vijftien rode zeehonden geteld. „Zij hebben alleen een rode kop", aldus Lenie 't Hart van de zeehondencrèche, die iets dergelijks nog nooit eerder heeft meegemaakt. „Ook in het Duitse deel van het wad zijn rode zeehonden gesignaleerd. Maar ook daar hebben ze er geen weet van wat de oorzaak is." Kosto en D 'Ancona willen 200 miljoen gulden extra Staatssecretaris Kosto van justitie heeft dit jaar en volgend jaar 51 miljoen gulden extra nodig voor de behandeling van het explosief stijgende aantal asielverzoeken. Welzijns- minister D'Ancona heeft nog eens een bedrag van ruwweg minimaal 150 miljoen gul den extra nodig voor de opvang van asielzoekers. den haag gpd Het huidige beleid en budget gaan uit van twintigduizend asielzoekers per jaar. Op grond van de ervaringen gedurende de eerste vijf maanden verwacht Justitie dit jaar echter 27.000 tot 30.000 asielzoekers. Bij de bere kening van het extra geld dat daarvoor nodig is, zijn Kosto en D'Ancona aan de lage kant gaan zitten. Zij gaan nu uit van 25.000 asielzoekers. Volgens directeur Nawijn van de directie vreemdelingenzaken van het ministerie van justitie heeft zijn dienst op dit ogenblik overigens niet zoveel aan extra personeel. De directie is de af gelopen jaren zo onstuimig uit gedijd, dat zij last heeft van groeistuipen. Bovendien staat de dienst aan de vooravond van een grote reorganisatie die voor grote onrust onder het perso neel zorgt. Honderden banen worden overgeheveld naar de rechtbanken in Den Bosch. Zwolle en Amsterdam. Uit het gisteren gepresenteer de jaarverslag van de directie vreemdelingenzaken blijkt dat vorig jaar in Nederland 20.346 asielverzoeken zijn ingediend. De meesten kwamen uit het voormalige Joegoslavië (5607). gevolgd door Somalia met 4.246 asielverzoeken. den haag anp De Tweede Kamer heeft korte metten gemaakt met het bui tenparlementaire anti-rokers- front. Sinds enkele maanden voelen aan nicotine verslaafde kamerleden, hun medewerkers en journalisten zich opgejaagd door een zeer fanatiek opere rend peloton rookbestrijders, dat met de tabakswet in de hand iedere overtreder verklikt bij chef Askamp van de beveili gingsdienst. De aanvoerder van dit groep je is penningmeester Van Ha gen van de niêt-rokersvereni- ging CAN, die in Zoetermeer een belastingadviesbureau heeft. Hem is te verstaan gege ven dat zijn activiteiten in de kamergebouwen niet langer se rieus worden genomen. Van Hagen sluipt hij al geruime tijd door de wandelgangen van het Binnenhof om iedereen die er uitziet alsof hij wel eens rookt aan te geven bij Askamp. De wet bepaalt dat het is ver boden in openbare gebouwen te roken. Dat geldt alleen voor ruimten die voor het publiek toegankelijk zijn. De leiding van de Kamer heeft begin dit jaar een meldpunt rookoverlast in het leven geroepen, dat hard nekkige verbodsovertreders de les moet lezen. Volgens de directeur verzor gende diensten Schaafsma is er tot nu toe nooit aanleiding ge weest om iemand te straffen. „Mensen die roken op plaatsen waar dat niet mag, krijgen van ons het vriendelijke verzoek hun sigaret, pijp of sigaar te doven. Dat is een interne zaak. Wij willen geen heksenjacht openen en als een soort Cerbe rus bij elke deur gaan staan." Van Hagen gedroeg zich tot voor kort wel zo. Een rijkspoli tieman, die is toegevoegd aan de kamerbeveiliging, werd door hem onmiddellijk verlinkt om dat hij een shaggie stond te rol len in de lift op weg naar buiten. geldermalsen Van de vroege morgen tot de late avond trekt de 'vogelkeerder* aan de touwen om vogels uit de boomgaarden in de Betuwe te houden. Op een tien meter hoge uitkijkpost met de vlag in top bedient de vogelverschrikker veertig lijnen waaraan rammel bussen zijn bevestigd. Op deze manier hopen de kwekers dat de kersen ongeschonden de veiling halen. foto anp De twee broers van 18 en 19 jaar die vorige week op het Col lege Asten-Someren hebben ge fraudeerd bij het VWO-eindexa- men wiskunde B mogen alsnog herexamen doen. De oudste broer was al een keer gezakt en stond er ook nu weer slecht voor. Daarom be sloten de twee bij het examen eikaars naam te gebruiken. Als de fraude niet was ontdekt, zou de 19-jarige zijn geslaagd. De ander zou in aanmerking zijn gekomen voor een herexamen omdat zijn broer, zoals ver wacht. een onvoldoende had gehaald. De schoolleiding be sloot de jongens uit te sluiten van het examen. Bovendien werden ze van school gestuurd. De commissie van beroep van het College Asten-Someren heeft nu die uitsluiting onge daan gemaakt. Beide broers hebben voor het betreffende examen het cijfer 1 gekregen. Op grond van de bestaande re gels mogen ze daarom een her examen doen. Subsidie voor milieuvriendelijke CV-ketels is op den haag anp De subsidiepot voor milieu vriendelijke CV-ketels is leeg. Voor dit jaar had het ministerie van milieubeheer zes miljoen gulden in kas voor subsidie op de ketel met een lage uitstoot van stikstofoxyde. Economische Zaken stak er ook nog eens tien miljoen gulden in. terwijl de energiebedrijven eenzelfde be drag lapten. De in totaal 26 mil joen gulden is echter door een veel groter beroep op de subsi dieregeling dan vorig jaar, nu al op. Economische Zaken blijft echter optimistisch. Het toene mende milieubewustzijn en het veel lagere energieverbruik van deze in aanschaf wat duurdere ketels zal er wel voor zorgen dat ze ook zonder subsidie over de toonbank gaan, verwacht het ministerie. den haag anp Minister Maij-Weggen ziet het kamerdebat van vandaag over de Wijkertunnel ontspan nen tegemoet. „Ik zie er niet tegenop, eer lijkheid duurt het langstzei ze gisteravond bij een spreekbeurt in haar geboortedorp Klazienaveen. Gisteren stuurde ze een vierde en laatste verdedigingsbrief naar de Kamer. Daarin krijgt de Algemene Rekenkamer er van langs. Volgens de Rekenkamer kost de voor financiering met privé-kapitaal tweehon derd miljoen (veertig procent) extra. De Re kenkamer heeft volgens Maij echter bij de berekening van de kosten van private finan ciering wèl onzekere elementen (zoals infla tie en vertraging bij de bouw) meegeteld, maar bij de prijs van financiering door de Staat niet. Daardoor is de rekensom 'weinig realistisch', vindt ze. De Rekenkamer wijst de kritiek van de hand. „We schuiven onze kere factoren als inflatie niet terzijde maar laten ze in eerste instantie buiten beschou wing om zo een zuivere afweging te kunnen maken". Maij zelf houdt het erop dat door inschakeling van de ING-bank de tunnel uiteindelijk ruim acht procent extra kost. De kern van het debat van vandaag is of Maij de Kamer belangrijke informatie heeft onthouden. De ING-bank maakte drie we ken voor het beslissende kamerdebat in september een nieuwe prognose over het aantal auto's dat de Wijkertunnel zal passe ren. Die kwam aanmerkelijk hoger uit dan de cijfers van Verkeer en Waterstaat. Omdat het rijk de bank een bedrag per passerende auto betaalt, komen de kosten voor het rijk in de ING-berekening veel hoger uit dan in de eigen berekening van het ministerie. De vraag is of Maij die ING-cijfers kende en zo ja, waarom ze die niet aan de Kamer heeft verstrekt. Volgens Maij kreeg ze de ING-cij fers pas begin december te zien en zijn deze cijfers bovendien niet relevant. Het gaat om cijfers voor intern gebruik door de bank, zo stelde ze het afgelopen weekeinde. den haag gpd/anp Machinisten eisen van NS maatregelen voor veiliger treinen roosendaal arno ruitenbeek Voorzitter Borghouts van de Vakvereni ging voor Machinisten bij de Nederlandse Spoorwegen (WM-NS) heeft geen hekel aan zijn werkgever. Wèl vindt hij dat de NS in hun bezuinigingswoede op de werk tijd van de machinisten beknibbelen en daardoor de veiligheid van het treinver keer in de waagschaal stellen. In een brief aan NS-baas Den Besten heeft de WM acht eisen neergelegd om grotere risico's op ongelukken uit te sluiten. „Eén Hoofd dorp (het treinongeval in november vorig jaar waarbij vijf doden vielen, red.) is al te veel", aldus Borghouts. Het ongeluk bij Hoofddorp bracht de NS ertoe maatregelen te nemen die volgens Borghouts de rechtspositie van de 3.500 machinisten nadelig hebben beïnvloed. „Het komt er gewoon op neer dat de ma chinist altijd schuldig is bij een treinonge luk, terwijl de NS zich aan alle kanten heb ben ingedekt", zegt de voorzitter. „Na Hoofddorp is het zo dat ik twee keer moet tekenen voordat ik op de trein stap. Niet zoals vroeger één keer bij de perron- dienstleider dat ik in dienst ben gekomen, maar nu ook voor ontvangst van de aan schrijvingen, lastgevingen en telegrammen, waarin bijvoorbeeld de gewijzigde snelhe den staan. Niet dat ik zeker weet of ik alle informatie op tijd heb, hoor. Als er iets fout gaat, kan mijn werkgever zeggen dat ik heb getekend, dus had moeten weten hoe hard ik moest rijden. En dié manier om de ver antwoordelijkheid af te schuiven, daar moet een einde aan komen.'" De WM eist een waterdicht systeem, waarin voor zowel de NS als de machinist de zekerheid bestaat dat alle benodigde be scheiden voor de desbetreffende dienst zijn ontvangen. De aanschrijvingen, zoals de Tijdelijke Snelheidsbeperking »(TSB), moe ten korter en duidelijker worden en ook niet meer door loslopende personeelsleden in de postbakjes van de machinisten worden geduwd. „In dit tijdperk van computers en communicatie kan het toch gemakkelijk anders. Alle stukken voor een dienstweek in een mapje." De WM pleit verder onder meer voor de invoering van een black box, waarmee na calamiteiten kan worden gecontroleerd welke handelingen en gesprekken via het wal-boordtelefoonsysteem (Telerail) heb ben plaatsgehad en met welke snelheden is gereden. „Bij de Franse spoorwegen heb ben ze goede ervaringen met de black box. Telerail moet minder worden misbruikt, voor bijvoorbeeld de intrekking van lastge vingen en gesprekken door conducteurs. En de storingen in de ontvangst moeten einde lijk worden opgeheven." Mooi vak Maatregelen die geld kosten, en dat heeft de NS niet. „Ik begrijp dat het bedrijf weinig anders kan, maar je maakt mij niet wijs dat er niet ergens een potje is. De veiligheid van de werknemers en van miljoenen reizigers is toch het hoogste goed?" Niet dat het Nederlandse treinverkeer echt onveilig is: „Nee, het behoort tot het veiligste van Europa, maar het kan altijd be- le verbeteringen zijn bereikt." Borghouts spreidt in zijn woning in Roosendaal de papieren uit om aan te to nen hoe ingewikkeld het werk van de ma chinist is. „Op donderdag krijg je te horen welke dienst je in de week erna draait. Kijk. mijn dienstschema voor dinsdag. Om 14.32 uur beginnen, melden, naar een ander ka mertje de dagorder pakken, de aanschrij vingen ophalen, lezen en voor ontvangst te kenen, de portofoon oppikken en registre ren. Dan een minuut voor het vertrek om 14.42 uur bij de trein aanwezig zijn." Tien minuten voor vele handelingen op verschillende plaatsen. „En dan moet je we ten waar de tijdelijke snelheidsbeperkingen (TSB's) gelden." Hij wappert met een boek vol getallen: „In plaats van 130 kilometer mag ik tussen Rotterdam en Amsterdam maar 80, daar 60. daar 80, dan nog eens 60 rijden. Een paar dagen later komt dan een aanvullende TSB, de ATSB. die daar nieuwe veranderingen op geeft. Op dat moment ging het fout met de machinist van Hoofd dorp. Heeft die de ATSB niet gehad, was die onduidelijk? Zou ik die ATSB in mijn post vakje hebben gezien, of geen tijd hebben gehad?". Schuld Of de bewuste machinist nu wel of niet schuld aan het ongeval had. daarover wil Borghouts geen uitspraak doen. „Wel dat ik ter. weet dat wat hem is gebeurd, mij en mijn Borghouts is al 37,5 jaar machinist. Eind 3.500 collega's morgen ook kan gebeuren, van het jaar gaat hij met VUT. Blij zeker? Daarom moeten de NS reageren. Maak van „Nee, want het blijft een mooi vak. Alleen die tien minuten nu eens twintig minuten, de randactiviteiten, daar heb ik genoeg van. zodat we alle informatie tot ons kunnen ne- Ik heb 25 jaar in het overlegcircuit gezeten, men en de andere zaken kunnen regelen." dat was een enorme frustratie. De NS zijn Even rekenen: 3.500 keer 10, dat is 35.000 zó'n logge en bureaucratische organisatie, minuten, „en dat op jaarbasis. Nee, ik ben Het duurt enorm lang voordat fundamente- bang dat ze zeggen: Dat kost te veel." Ambtenaren van de gemeente Amsterdam en van de provincie Noord-Holland protesteren de ze week weer massaal tegen het uitblijven van een loonbod van de werkgevers. In de hoofdstad gaat donderdag voor de vierde keer sinds het begin van de ac ties het openbaar vervoer plat en staken de parkeercontro- leurs. De provincieamhtenaren leggen op woensdag 23 juni het werk gedurende 24 uur neer. Daarnaast willen rijksambte naren bij de belastingdienst de staatskas hard treffen om mi nister Dales te bewegen tot een acceptabel loonbod. De dien sten willen geïnde belastingen minder snel afdragen aan het Rijk. De acties bij de rijksambte-' naren (148.000 werknemers) zijn gisteren de derde week in gegaan. Volgens D. de Geus van de CNV-bond CFO zit het CAO- overleg net als in de andere overheidssectoren muurvast. De bonden willen een loonsver hoging van 2.5 proeent, de werkgevers bieden niets. De 30.000 belastingambtena ren hebben zich tot nog toe be perkt tot het houden van de monstratieve werkonderbrekin gen. Volgens De Geus zinnen zij nu op acties die de overheid treffen, zoals het minder snel doorsluizen van geld van de be lastingen naar het rijk. De acties worden derhalve zowel bij het rijk als bij de ge meenten grimmiger. Gisteren werd in tientallen stadhuizen actiegevoerd. De politie-ambte- naren lassen een zomerpauze in voor wat betreft de CAO acties. 0 Favoriet krentenbollen, zak 4 stuks Zeeuws Meisje margarine, pakje 250 gram Uit de diepvries: cn Patates frites, zak 1000 gram Hamburgers, ongepaneerd, 10 stuks Popla toiletpapier, pak 12 rollen Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 26 Juni a.s.. •Zolang de voorraad strekt den haag anp 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. De politie heeft de jacht ge opend op een Turk die op I juni in de Schilderswijk in Den Haag twee mannen uit de Antillen en Colombia doodschoot. De 26- jarige man is volgens de politie „geen kleine jongen" in de drugwereld. Samen met de Duitse politie probeert de poli tie nu ae man te pakken te krij gen. De schietpartij gebeurde in een drugpand in de Krusemans- traat, waar zes mannen aanwe zig waren voor de verkoop van een kilo cocaïne met een straat waarde van 100.000 gulden. Twee Antilliaanse druggebrui kers moesten de drugs leeuren die de Turk zou kopen van twee Colombianen. De Turk kwam binnen, trok een pistool en dwong de aanwezigen te gaan liggen. Toen zij dit niet direct deden schoot hij er twee neer. Een Colombiaan raakte tijdens een worsteling met de schutter gewond. De dader vluchtte zonder co caïne weg. De kilo is volgens de politie spoorloos verdwenen. I en woordvoerder sluit niet uit dat maten van de schutter, met wie Nil vermoedelijk de zogehe ten rip deal had opgezet, de drugs nog uit het pand hebben gehaald. Toen bleek dat de man bij fa milie in hei i tuitse ileilbroiin zat, heeft i« politie dan een aantal Invallen in drugspanden gedaan Te laai. wani de vei (lachte was een hahw dig É6T der al weer vertrokken. Volgens een woordvoerder wilde de Duitse politie meet zekerheid hebbm dan nonhaal dn de vi dat hte ook daadwerkelijk in een pand /.tl ,,/e waren dooi de ge beurtenissen in Solingen erg voorzichtig geworden mei grootse invallen in Turkse buur ten", aldus een woordvoerder De Haagse politie sluit niet 1111 dat ook de otombiaanse drug verdd at htei de I urft aan zit omdat hij één van hen heeft ncergrst hotcn „Waant hijnttjk meldt hij zk h bij ona als hij niet wil worden afgemaakt", aldus een woordvoerder.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3