'Nu kunnen we meepraten' Cultuur Kunst Rijksprentenkabinet eert verzamelaar Klaver Bang On a Can: veel muziek, geen 'big bang' Restauratie Mondriaan- huis naar hoogste punt Eendagskunst aan Katwijks strand Auke de Vries winnares Kinderjury DINSDAG 22 JUNI 1993 Expositie jubilerende beeldhouwers BAARN ANP De Kring van Nederlandse Beeldhouwers bestaat 75 jaar. Het jubileum wordt ge vierd met een expositie in het park en de Orangerie van Kasteel Groeneveld in Baarn. Er zijn - van 26 juni tot en met 29 augustus - beelden te zien van leden als An- driessen. Braat. Chabot. Cou- zijn. Grosman. Krop. Mendes da Costa, Richters. Van Pal- landtVisser. Wenkebach, Bodenkamp en Van Spron- sen. De kring werd in 1918 op gericht om „werkzaam te zijn in het belang van de beeldhouwkunst en harer beoefenaren-' en houdt dat nog steeds vol. De kring was in de Tweede Wereldoorlog actief in het verzet en verschillende leden hebben later oorlogsmonu menten vervaardigd. Ook dit aspect komt aan de orde tij dens een aparte tentoonstel ling over de geschiedenis van de kring in de Orangerie. Twee bands in 't Stathuys LEIDEN 'Distract Vibes' en Barefoot Rabbit' zijn de groepen die het seizoen in 't Stathuys aan de Breestraat komende zaterdag afsluiten. Het centrum is zowel vrijdag als zaterdag geopend. Na een swingavond op vrijdag, met dj Loode. wordt zaterdag avond het seizoen definitief uit geluid. Anderhalf jaar geleden trok 'Barefoot Rabbit' zich terug bij de I-eidse Vereniging van Pop muzikanten. Daar werd het mu zikale ei gelegd, dat inmiddels voor de kenners geen onbeken de meer is. De muziek is ver want met die van 'The Toy fac tory': strakke drums, funky bas. gierende gitaren en agressieve zang. Distract Vibes' wijkt hier met een mystieke bas, metal getint slagwerk, een sprookjesachtige dwarsfluit en een noisy psycho- gitaar vanaf. De groep maakt een geluid, gei'nspireerd op liefde, agressie en romantiek. De zaal is vrijdagavond om tien uur open. zaterdag al om negen uur. Toverlei in selectie theatercircuit leiderdorp» Het Leiderdorpse amateurgezelschap Toverlei is uit gekozen om deel te nemen aan de selectiedagen van het Zuid hollands Amateurtheater Circuit. Van de twee of drie voorstellin gen die tijdens de selectie op 26 en 27 juni als beste uit de bus komen wordt een programma gemaakt dat een toernee maakt langs zeven Zuidhollandse theaters, waaronder het Alphense Parktheater en het Leidse Microtheater Imperium. Toverlei moet het met de produktie 'Beklim elke berg' opnemen tegen zes andere theatergezelschappen. Voorlopig laatste lunchconcert leiden i let laatste lunchconcert, althans van seizoen 92/93. klinkt donderdagmiddag in de K&O Kapelzaal. De uitvoerenden zijn de klarinettist Toru Sakamoto, de cellist Tormad Dallen en de forte-pianist Beni Araki. Van Ludwig van Beethoven voeren zij de pianotrio's opus 11 en opus 38 uit. Aanvang: 12.45 uur. Muzikaal festijn op boulevard NOQRDwijKZes showkorpsen en drumfanfares uit het hele land doen mee aan de Boulevard Taptoe parade die op 30 juni op de Noordwijksc Koningin Wilhelminaboulevard wordt gehouden. De showbands Excelsior uit Delft. Irene uit Ede en Jong-Holland uit Zwijdrecht, het Trompetterkorps Rijnmondband uit Schie dam. de Showbrassband Thalita uit Gaardingen en de IJmuider Harmonie zullen vanaf acht uur 's avonds van zich doen horen. Veertien Nederlandse en twee wereldpremières. Dat was het netto resultaat van de muziek- marathon afgelopen weekeinde in Paradiso. een imitatie van de twaalf uur durende opening van het Newvorkse Bang On A Can- festival (BOAC). Deze muziek manifestatie biedt sinds 1987 onderdak aan de jongste gene ratie componisten die preten tieloos pretenderen De Nieuwe Muziek in pacht te hebben. De componisten zijn opge groeid met de rock van Led Zeppelin in de ene en de zich steeds herhalende muziek van van Karlheinz Stockhausen in de andere luidspreker. Zij laven zich met hetzelfde gemak, aan Pink Floyd en The Doors al§ aan Phillip Glass en Arnold Schön- berg. Zij benoemden Morton Feldman. Frederic Rzewski, Henryk Görecki en. verrassend, Louis Andriessen tot 'vaderfigu ren' van het festival. An- driessens interpretatie van de 'minimal music' vond op Ame rikaanse bodem direct een warm onthaal. De jonge com ponisten herkenden zijn eigen zinnigheid, zoals ze ook het unieke in Feldman herkenden. Juist deze oorspronkelijkheid ontbreekt in de werken van de Amerikanen. De generatie aan gevoerd door BOAC-organisato- ren David Lang. Michael.Gor don en Julia Wolfe leent ideeën, akkoordcombinaties, klankkleu ren en zelfs sferen, zonder er iets wezenlijks mee te doen, zonder te integreren. De nieuwe notenschrijvers wakkeren slechts het verlangen naar die oude Pink Floyd-lp aan. Of zij doen ons zelfs Phillip Glass lief hebben na Gordons 'Industry' voor cello. Toch heeft deze uiting van de Amerikaanse cultuur iets. De authentieke sfeer die de in Pa radiso aanwezige BOAC-organi- satoren, -componisten en -mu sici wisten op te roepen is in al les ondogmatisch en straalt een enorme artistieke onafhanke lijkheid uit. In dit klimaat zijn het de oude rotten als Andriessen, Rzevvsky of een immer weerbarstige Cor- nelis de Bondt en lang en breed overleden grootheden als Ives en Schönberg die met kop en schouders uitsteken boven de overvloed aan nieuwe muziek. Werken die zich op het trom melvlies genesteld hebben, he ten 'Three page sonata' (Ives) en vooral 'Hout' (Andriessen), met dank aan de fabelachtige vertolking van de BOAC All Stars. Met het Nederlands Bla zers Ensemble stond deze club tot na middernacht garant voor musiceren op topniveau. Ook zij konden niet verhullen dat BOAC vooralsnog het karak ter heeft van proeftuin en kweekvijver. Lr wordt naar har telust geëxperimenteerd, geïmi teerd en gecomponeerd, de Big Bang van De Nieuwe Muziek blijft echter uit. Jemey Kaagman voorzitter BV Pop af: De BV Pop, de vakbond voor popmuzikanten, krijgt een nieuw gezicht. Jerney Kaagman (45) neemt vandaag na negen jaar afscheid als voorzitter van de belangenorgani satie. In augustus wordt de benoeming van een opvolger verwacht. Kaagman, bekend als zangeres van de Nederlandse popgroep Earth Fire, heeft het te druk met haar werk voor het vorig jaar opgerichte Radio Noordzee Nationaal. Verder vindt zij het hoog tijd dat een muzikant die vaker optreedt, de belangen Van de musici gaat verdedigen. ,,Met Earth Fire heb ik per jaar zo n 30 optredens. Dat is te weinig om nog precies aan te voelen wat de problemen zijn waar muzikanten mee kam pen," zegt de Haagse die op haar zestiende al in de popbizz verzeild raakte. Zij heeft de gita- riste Andrea Steinmetz van The Nasty Girls bij de bond voorge dragen als haar opvolger. Jerney Kaagman was in 1984 één van de ongeveer tien muzi kanten die de BV (belangenver eniging) Pop oprichtten. Een vakbond voor muzikanten was tot dan toe een ongekend feno meen. Het selecte groepje musi ci wilde namens de muzikanten in Nederland een gesprekspart ner vormen voor bij voorbeeld de overheid, boekingskantoren en plateqjriaatschappijen. Op het moment dat een voor zitter moest worden gekozen, keek iedereen richting Jerney. ..Ik stond al in de schijnwerpers en bij een dergelijke club is het belangrijk om een bekend per soon aan het roer te hebben," zegt ze. Binnen de kortste tijd was de Earth Fire-zangeres het boeg beeld voor de BV. In de media trad zij naar buiten als de spreekbuis van musicerend Ne derland. De taak van de BV Pop was en is tweeledig: aan de ene kant het opkomen voor in de knel geraakte muzikanten, aan de andere kant het mee-bepa- len van het (pop)muziekbeleid in Nederland. In 1984 woedde bij voorbeeld al een kleine twin tig jaar de discussie over het in voeren van een „auteursrecht" voor de uitvoerende muzikant. In tegenstelling tot andere lan den in Europa, kende Neder land dat (samen met België) niet. Achterban „Toen we met de BV Pop be gonnen. werd daarover overleg gevoerd door mensen die niet zelf in de popmuziek werkzaam waren. Een overleg dus zonder degenen waar het om ging. Als ik als Jerney Kaagman had aan geklopt. had ik niks in te bren gen gehad. Maar als voorzitter van de BV Pop. met een achter ban van honderen muzikanten natuurlijk wel." zegt de zange res. De vakbond heeft op het be leidsgebied haar nut bewezen: begin juli wordt de Wet op de naburige rechten van kracht. Daarin is vastgelegd dat de mu zikant recht heeft op een ver goeding. telkens wanneer een opname wordt uitgevoerd of uitgezonden. Om dit admini stratief te regelen is de SENA (Stichting ter Exploitatie van NAburige rechten) in het leven geroepen. Verder zijn met de organisatie voor auteursrechten Buma/Stemra gesprekken gaande over het administratieve samenwerking. Hoe hoog de vergoedingen voor de muzikan ten worden, is nog niet bekend. Een belangrijke impuls voor het werk van de muzikanten- bond was het opgaan in de Kunstenbond FNV ongeveer drie jaar geleden. Daarmee kre gen Jerney en de haren in één klap de beschikking over een uitgebreide adminstratie en nog veel belangrijker: een legertje rechtsgeleerden. „We hebben meteen ge vraagd of de juristen voor ons alle problemen waar popmuzi kanten mee kampen konden bekijken." zegt Jerney. „Zo zijn onder meer standaardcontrac ten geformuleerd voor muzi kanten die met platenmaat schappijen in zee gaan." Mede door toedoen van de BV Pop dienen boekingskantoren te genwoordig een vergunning te hebben om muzikanten te laten optreden. Hoewel er veel is bereikt door de nu 350 leden tellende vak bond. is het gemiddelde muzi kantenleven niet al teveel beter geworden. Nog steeds is het Jemey Kaagman: „Er komen steeds meer bands maar het aantal plaatsen waar kan worden opgetreden neemt niet toe." foto»anp vechten geblazen om een plekje in de business. „Er komen steeds meer bands maar het aantal plaatsen waar kan wor den opgetreden neemt niet toe." zegt lerney Kaagman. „Dat betekent dat het vinden van optredens steeds moeilijker wordt. En juist dat is belangrijk om als muzikant te groeien. Ie moet contact hebben met het publiek." AMSTERDAM FRAN^OISE LEDEBOER Op een tekening van de 17de- eeuwer Cornelis Dusart ver schoont een vrouw een jongetje dat met opengesperde beentjes op haar schoot ligt. Aan de uit drukking vol afkeer op haar ge zicht is te zien dat de zuigeling een flinke stank verspreidt. Dit kostelijke tafereeltje maakt deel uit van de collectie met 130 ou de tekeningen van de Amster dammer Jacobus A. Klaver. Een tentoonstelling in het Rijksprentenkabinetkabinet is nu een passend eerbewijs aan een amateurverzamelaar die de afgelopen 20 jaar veel verrassin gen bijeenbracht. „Verzamelaars worden gebo ren, niet gemaakt, heb ik me wel eens laten vertellen. Ik ge loof dat daar veel waars in zit. Net als in de bewering dat de goede verzamelaar een soort kunstenaar is die verzamelt wat volledig bij hem past. In mijn geval zijn dat tekeningen van oude meesters. Ze horen bij mijn karakter, mijn persoon", vertelt de onlangs gepensio neerde 65-jarige zakenman. De selectie van 107 tekeningen uit vooral de 17de eeuw getuigt van een passie die zich uitsluitend richtte op wat hij mooi vond. Klaver heeft zijn blik gelukkig niet laten verduisteren door grote namen als Rembrandt en Ruisdael. Hoofd Rijksprenten kabinet Peter Schatborn wijst er op dat het aanbod van belang rijke oude tekeningen boven dien steeds schaarser is gewor den met als gevolg enorme prijsstijgingen. Als Klaver zich had willen beperken tot deze neusjes van de zalm. was hij er nooit in geslaagd zo n collectie aantrekkelijke werken van be kende en minder bekende meesters bijeen te brengen. Onbevangen Schatborn prijst de „onbevan gen blik" waarmee Klaver zijn keuze maakte uit wat hij sim pelweg aantrekkelijk of be gerenswaardig vond. Hij vroeg weliswaar geregeld deskundig advies aan de medewerkers van het Rijksprentenkabinet, maar volgde tenslotte altijd het kom- .pas van zijn eigen waardering en voorkeur. Een aankoop was soms gewoon een gelukkig toe val. Het „Gezicht op Jisp" van Abraham Rutgers dat op de om slag van de catalogus staat, kon Klaver in 1985 alleen bemachti gen dankzij een sneeuwstorm. Florence Het Uffizi museum in Florence is afgelo- werkt om de beschadigde kunstwerken weer toon- pen weekeinde weer voor het publiek geopend. Het baar te maken. De bewaking in het museum staat museum was drie weken geleden zwaar bescha- op scherp. foto ap digd door een autobom. Met man en macht is ge- In de veilingzaal van Sotheby's in New York waren daardoor veel minder potentiële kopers dan gewoonlijk aanwezig. Een van de opvallend mooie tekeningen van bekende mees ters is een vrouwenhoofd van Hendrick Goltzius. Met de pen bootste Goltzius het fijne lijnen spel van een kopergravure na. Het resultaat was een heel pre cieze afbeelding van een mooie jonge vrouw met fraai gecon strueerde haarwrong. Rem brandt's collega Jan Lievens is aanwezig met een lief portretje van een oude vrouw in rood en zwart krijt. Frans van Mieris de Oude verrast met zijn aandoen lijke tekening „De droeve tij ding". Een dienstbode kijkt handenwringend naar haar in katzwijm gevallen meesteres. Gerbrand van den Eeckhout is een van de minder bekende kunstenaars in de collectie-Kla ver. maar zijn weergave van een slapend meisje in een lange jurk met 17de-eeuws kapje is zeer geslaagd. Eveneens verrassend is de bijdrage van de enige vrouwelijke kunstenaar. De Friezin Margareta de Heer had een voorkeur voor de weergave van scharrelend pluimvee in idyllische landelijke sferen. Dat Klaver ook haar selecteer de. is typerend voor zijn origi nele en frisse benadering. „De verzameling Jacobus A. Klaver" in het Rijksmuseum (Stadhouderskade 42 Amster dam) is te zien tot en met 25 juli. De openingstijden van het museum zijn van dinsdag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur, op zon- en feestda gen. AMERSFOORT ANP De restauratie van het Mondri- aanhuis, gevestigd in het Amersfoortse pand waar de be roemde schilder (1872-1944) werd geboren, zal in november helemaal klaar zijn. Vrijdag al wordt het hoogste punt van de verbouwing bereikt. Het Mon- driaanhuis krijgt een belangrijke functie in het Mondriaanjaar (19'94), dat verder onder meer wordt gemarkeerd met een ten toonstelling in het Haags Ge meentemuseum. Het Mondriaanhuis en een erbij getrokken schoolgebouw gaqn functioneren als expositie ruimte (met als voornaamste onderwerp de ontwikkeling van de kunstenaar Mondriaan) en documentatiecentrum (dat reeds voor het publiek geopend is). Het documentatiecentrum bestaat uit een databank en de verzameling van de Stichting Mondriaanhuis: zo n 4000 boe ken. tijdschriften', catalogi, re censies, brieven, foto's, affiches, videofilms, cassettes en ma quettes. Het bijeen brengen daarvan is een nog steeds lo pend proces. Niet alleen Mondriaan zal aandacht krijgen in het huis, ook worden een beeld en werk van tijdgenoten getoond. Het geboortehuis van Mondriaan werd enkele jaren geleden aan gekocht dooi de Vriendenkring Mondriaan. De restauratie kost in totaal twee miljoen gulden, waarvan driekwart uit subsidies werd bekostigd. Vijf ton is door de vrienden bijeen gebracht. De financiering voor de inrichting en andere materialen js nog niet rond. katwuk Een niet alledaags tafereel was gisteren aan het Katwijkse strand te zien. Bij de Watering werd onder de titel 'Grens-Gestalte' een kunstma nifestatie door twaalf (beeldende) kunstenaars uit de regio gehouden. Met behulp van een flink aantal vrijwilligers richtten zij daar fasegewijs een kunst werk op. dat tegen zonsondergang weer werd afge broken. Begeleid dooreen gelegenheidsensemble ontstond zó een eendagskunstwerk. opgebouwd uit natuurlijke materialen als bamboe en wilgete nen. Niet elke strandgast kon evenveel waardering voor dit evenement opbrengen, al was bij de mees ten de reactie: „Ze doen maar wat ze niet laten kunnen, mij zitten ze niet in de weg." In het project werden grenzen tussen land en zee, lente en zomer, dag en nacht, licht en donker in een steeds wisselende gestalte duidelijk. De veelzijdige toepassingen van het begrip grens vormden de aanleiding voor dit totaalwerkstuk, dat mede dank zij een subsidie van de provincie Zuid-Holland tot stand kwam. foto hfnk bouwman AMSTERDAM twee van de drie leeftijdscategoriee"n gooide 'Blauwe plekken' van de schrijfster Auke de Vries 'Blauwe plekken' de hoogste ogen. In de jongste is door ruim 27.000 kinderen uitverkoren tot het categorie (6 tot 10 jaar) ging de voorkeur naar De mooiste kinderboek dat in 1992 is verschenen. In Minprins' van de auteur RoaJd Dahl.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19